Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

UVM Meet #5

Burlington, VT, January 15, 2005

Vermont High School Indoor Track Meet

Fair Haven Union High School                     's MEET MANAGER  9:36 PM  1/15/05  Page 1
                                        UVM Meet#5 - 1/8/05
                                       University of Vermont
                                              Results
Girls 55 Meter Dash
     Name                         School                       Finals          H#   Points


   1 Carlson, Jan                 Brattleboro Union High Sc      7.30           1     10
   2 Chiorgno, Adrienne           Mt.Anthony Union High Sch      7.40           1      8
   3 Brown, Ashley                Fair Haven Union High Sch     J7.40           1      6
   4 Bickford, Lydia              Peoples Academy                7.50           1      4
   5 Tomasi, Tova                 Rice Memorial Green Knigh      7.70           2      2
   6 Pockette, Kristen            Rutland High School           J7.70           3      1
   7 Wasser, Aubrey               Mount Mansfield Union          7.80           2
   8 Guillot, Rachel              Peoples Academy                7.90           1
   8 Hutchinson, Jenna            Otter Valley                   7.90           1
   8 Cavanaugh, Katie             Mount Mansfield Union          7.90           2
   8 Beaulieu, Amanda             Windsor Indoor T&F             7.90           3
  12 Nelson, Erin                 Rice Memorial Green Knigh      8.00           3
  12 Evans, Kristen               Proctor High School            8.00           3
  14 Cloutier-Namdar, Alexis      Burlington High School         8.10           2
  14 Major, Robin                 Bellows Falls Union High       8.10          10
  14 Rocheleau, Simonne           Rice Memorial Green Knigh      8.10           9
  17 Parent, Katalin              Mt.Anthony Union High Sch      8.30           2
  17 Chen, Laurel                 Rutland High School            8.30           7
  19 Bohn, Emily                  Rutland High School            8.40           4
  19 Gelinas, Maggie              Essex High School              8.40           4
  19 O'Hara, Kathleen             Rutland High School            8.40           5
  19 DeMasi, Theresa              Mt.Anthony Union High Sch      8.40           3
  19 Frost, Kelsey                Spaulding High School          8.40           4
  19 Smith, Margo                 Peoples Academy                8.40           6
  19 Curtis, Kristina             Mt.Anthony Union High Sch      8.40           4
  26 Faville, Tristan             Rutland High School            8.50           6
  26 Alarcon, Christine           Windsor Indoor T&F             8.50           4
  26 Carlaugh, Danielle           Mt.Anthony Union High Sch      8.50           5
  26 Howard, Drew                 Rutland High School            8.50           8
  30 Daniel, Laura                Essex High School              8.60           4
  30 Capossela, Errica            Essex High School              8.60           3
  30 Frank, Tonya                 Essex High School              8.60           5
  30 Lorraine, Kelsey             Rice Memorial Green Knigh      8.60           9
  30 Early, Katie                 Peoples Academy                8.60           6
  30 Courcelle, Shannon           Rutland High School            8.60           7
  30 Byrnes, Sarah                Essex High School              8.60           2
  37 Darnell, Malaika             South Burlington               8.70           6
  37 Millar, Heaven               Mt.Anthony Union High Sch      8.70           7
  37 Gates, Caitlin               Rutland High School            8.70           7
  37 Oosterman, Sonya             Vergennes                      8.70           5
  41 Leblanc, Kayla               Essex High School              8.80           5
  41 Hart, Casie                  Mt.Anthony Union High Sch      8.80           5
  43 Henkle, Beth                 Bellows Falls Union High       8.90          10
  44 Santamore, Laura             Spaulding High School          9.00           8
  44 Leclerc, Kristen             Spaulding High School          9.00           7
  46 Hedley, Bobbie               Lamoille Union High Schoo      9.10          10
  46 Reardon, Jen                 Essex High School              9.10           6
  46 Megivern, Heather            South Burlington               9.10           6
  49 Gailmor, Maya                Peoples Academy                9.30           9
(Girls 55 Meter Dash)
     Name                         School                       Finals          H#   Points
  49 Dyson, Tonya                 Green Mountain High Schoo      9.30           8
  49 Duffy, Megan                 Peoples Academy                9.30           8
  49 Tessier, Brittany            Spaulding High School          9.30           8
  53 Dickenson, Jen               Hartford High School           9.40           8
  53 Piper, Emily                 Fair Haven Union High Sch      9.40           7
  53 Cota, Kaitlyn                Spaulding High School          9.40           9
  56 Siric, Sanela                Spaulding High School          9.60           9
  57 Malagic, Adela               Spaulding High School          9.70           9
  57 Pearce, Arielle              Mount Mansfield Union          9.70          10
  59 Pear, Piriya                 Spaulding High School          9.90          10
Girls 300 Meter Dash
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   1 Chiorgno, Adrienne           Mt.Anthony Union High Sch     44.10           1     10
   2 Tomasi, Tova                 Rice Memorial Green Knigh     44.20           1      8
   3 Guillot, Rachel              Peoples Academy               45.40           2      6
   4 Higgins, Lucy                Lamoille Union High Schoo     45.50           1      4
   5 Wasser, Aubrey               Mount Mansfield Union         45.80           2      2
   6 Bernier, Haley               Essex High School             46.20           3      1
   7 Taylor, Samantha             Essex High School             46.60          13
   8 Chadurjian, Katie            Essex High School             46.80           4
   9 McHenry, Kate                Burlington High School        46.90           4
  10 Major, Robin                 Bellows Falls Union High      47.10          13
  11 Roberts, Brittany            Fair Haven Union High Sch     47.60           2
  12 Cavanaugh, Katie             Mount Mansfield Union         47.80           3
  13 Bickford, Lydia              Peoples Academy               48.00           7
  14 Ripley, Laura                Spaulding High School         48.70           4
  15 Bohn, Emily                  Rutland High School           49.10           3
  16 Chen, Laurel                 Rutland High School           49.50           5
  17 Evans, Kristen               Proctor High School           50.00           5
  18 Ramsay, Katherine            Essex High School             50.30          13
  19 Curtis, Kristina             Mt.Anthony Union High Sch     50.70           5
  20 Frost, Kelsey                Spaulding High School         50.80           6
  21 Faville, Tristan             Rutland High School           50.90           6
  22 Hart, Casie                  Mt.Anthony Union High Sch     51.00           6
  23 Howard, Drew                 Rutland High School           51.90           8
  24 Henkle, Beth                 Bellows Falls Union High      53.00          12
  25 Sevoy, Caitlin               Bellows Falls Union High      53.60          12
  26 Phillips, Lorelei            Mount Mansfield Union         53.90           7
  27 Gates, Caitlin               Rutland High School           56.30           8
  28 Leclerc, Kristen             Spaulding High School         57.10           7
  29 Duffy, Megan                 Peoples Academy               57.20          12
  29 Southworth, Lydia            Mount Mansfield Union         57.20          14
  31 Reardon, Jen                 Essex High School             57.50          11
  32 Cross, Caitlin               Mississquoi High School       57.70          11
  33 Dyson, Tonya                 Green Mountain High Schoo     58.80          11
  34 Gailmor, Maya                Peoples Academy               59.70          10
  35 Santamore, Laura             Spaulding High School         59.80           8
  36 Malagic, Adela               Spaulding High School       1:00.00           9
  36 Piper, Emily                 Fair Haven Union High Sch   1:00.00           9
(Girls 300 Meter Dash)
     Name                         School                       Finals          H#   Points
  38 Cota, Kaitlyn                Spaulding High School       1:00.30          14
  38 Tessier, Brittany            Spaulding High School       1:00.30           9
  40 Siric, Sanela                Spaulding High School       1:02.00          10
  41 Pear, Piriya                 Spaulding High School       1:03.80          10
Girls 600 Meter Run
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   1 Keefe, Morgan                South Burlington            1:49.80           2     10
   2 Higgins, Tara                Lamoille Union High Schoo   1:50.10           2      8
   3 Nguyen, Khanh                Essex High School           1:52.00           2      6
   4 Lowe, Liz                    Vergennes                   1:52.20           2      4
   5 Kneebone, Racheal            Mississquoi High School     1:54.90           1      2
   6 Klein, Maggie                Fair Haven Union High Sch   1:55.40           2      1
   7 Harper, Krystin              Lamoille Union High Schoo   1:56.80           1
   8 Buzzell, Allie               Rutland High School         1:59.90           2
   8 Hutchinson, Jenna            Otter Valley                1:59.90           2
  10 Kilburn, Alex                Bellows Falls Union High    2:00.80           1
  11 Bilinski, Maria              Rutland High School         2:02.10           2
  12 Diaz, Bridgette              Mt.Anthony Union High Sch   2:03.00           2
  13 Vincent, Chelsea             Vergennes                   2:03.80           2
  14 Robitaille, Eve              South Burlington            2:04.70           1
  15 Laybourne, Mindy             Spaulding High School       2:06.60           1
  16 Webb, Caitlin                Mt.Anthony Union High Sch   2:12.00           1
  17 LeFont, Brittany             Windsor Indoor T&F          2:13.90           1
Girls 1000 Meter Run
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Larson, Sophie               Vergennes                   3:24.20                 10
   2 Moultroup, Julie             Mount Mansfield Union       3:27.20                  8
   3 Pierce, Laura                Rutland High School         3:41.40                  6
   4 Kneebone, Racheal            Mississquoi High School     3:44.90                  4
   5 Blais, Brittany              South Burlington            3:45.10                  2
   6 Murphy-Hall, Madeline        Windsor Indoor T&F          3:53.10                  1
   7 Schatz, Becca                South Burlington            3:55.70
   8 Toronjo, Teresa              Spaulding High School       3:58.10
   9 Grace, Sophie                Bfa Fairfax                 4:10.50
  10 Willey, Jordan               Mount Mansfield Union       4:13.20
  11 Hedley, Bobbie               Lamoille Union High Schoo   4:19.40
  12 Moros, Emma                  Spaulding High School       4:25.40
  13 Whitmore, Kayla              Bfa Fairfax                 4:26.90
  14 Grennon, Hallie              Mississquoi High School     4:39.60
  15 Fowler, Lauren               Spaulding High School       4:42.60
  16 Sartwell, Katy               Mississquoi High School     5:08.20
Girls 1600 Meter Run
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Moultroup, Julie             Mount Mansfield Union       5:42.40                 10
   2 White, Katie                 Burlington High School      5:44.10                  8
   3 Flint, Sarah                 Mississquoi High School     6:00.10                  6
   4 Penny, Sarah                 Lamoille Union High Schoo   6:06.80                  4
(Girls 1600 Meter Run)
     Name                         School                       Finals               Points
   5 Heitkamp, Ellina             Fair Haven Union High Sch   6:08.70                  2
   6 Tourigny, Cassie             Green Mountain High Schoo   6:09.30                  1
   7 Brooks, Stephanie            Essex High School           6:26.50
   8 Allison, Caitlin             Mt.Anthony Union High Sch   6:27.10
   9 Beehler, Michelle            Green Mountain High Schoo   6:34.70
  10 Outly, Amanda                South Burlington            6:43.00
  11 Willey, Jordan               Mount Mansfield Union       7:05.70
  12 Holt-Gosselin, Anna          South Burlington            7:06.80
  13 Moros, Emma                  Spaulding High School       7:45.70
  14 Grennon, Hallie              Mississquoi High School     7:56.80
  15 Fowler, Lauren               Spaulding High School       7:57.60
  16 Barnett, Alyssa              Spaulding High School       8:23.70
Girls 3200 Meter Run
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Rathmall, Lauren             Essex High School          12:57.20                 10
   2 Flint, Sarah                 Mississquoi High School    13:21.80                  8
   3 Soltau, Janet                South Burlington           13:46.80                  6
   4 Brooks, Stephanie            Essex High School          13:47.30                  4
   5 Hutchins, Holly              Essex High School          14:03.40                  2
   6 Brower, Karyn                Rutland High School        14:03.70                  1
Girls 55 Meter Hurdles
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   1 Ieremias, Andra              Fair Haven Union High Sch      9.20           1     10
   2 Mercier, Alison              South Burlington               9.30           1      8
   3 O'Sullivan, Samantha         Essex High School             10.10           1      5
   3 Harrington, Sydney           Fair Haven Union High Sch     10.10           1      5
   4 Young, Emily                 Bellows Falls Union High     J10.20           2      2
   5 Nguyen, Khanh                Essex High School             10.20           1      1
   7 Duffy, Megan                 Peoples Academy               11.40           2
   8 Joseph, Ginny                Green Mountain High Schoo     12.00           1
   9 Cross, Caitlin               Mississquoi High School       12.10           2
  10 Murray, Sam                  Fair Haven Union High Sch     14.00           2
Girls 4x200 Meter Relay
     Team                         Relay                        Finals          H#   Points
   1 Lamoille Union High Sch          A                       1:54.60           6     10
   2 Essex High School                A                       1:56.20           6      8
   3 South Burlington                 A                       1:57.10           6      6
   4 Fair Haven Union High S          A                       1:58.00           5      4
   5 Rice Memorial Green Kni          A                       1:58.60           5      2
   6 Bellows Falls Union Hig          A                       2:03.30           2      1
   7 Essex High School                B                      x2:03.50           3
   8 Rutland High School              A                       2:04.20           4
   9 Peoples Academy                  A                       2:04.90           4
  10 Vergennes                        A                       2:05.60           5
  11 Mount Mansfield Union            A                       2:14.10           4
  12 Spaulding High School            A                       2:16.10           3
Girls 4x400 Meter Relay
     Team                         Relay                        Finals          H#   Points
   1 Essex High School                A                       4:25.20           2     10
   2 Lamoille Union High Sch          A                       4:27.10           2      8
   3 Vergennes                        A                       4:35.60           2      6
   4 Bellows Falls Union Hig          A                       4:47.50           1      4
   5 Spaulding High School            A                       5:01.70           1      2
   6 Mississquoi High School          A                       5:26.80           1      1
 --- Fair Haven Union High S          A                            DQ           2
Girls 4x800 Meter Relay
     Team                         Relay                        Finals               Points
   1 Spaulding High School            A                      11:23.20                 10
   2 Essex High School                A                      11:31.00                  8
   3 Mississquoi High School          A                      11:42.50                  6
   4 Vergennes                        A                      11:43.70                  4
   5 Windsor Indoor T&F               A                      12:20.00                  2
Girls High Jump
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Lynch, Grace                 Burlington High School      5-02.00                 10
   2 Nelson, Erin                 Rice Memorial Green Knigh   4-10.00                  8
   3 Walter, Amy                  South Burlington           J4-10.00                  6
   4 Fox, Leah                    Essex High School           4-08.00                  4
   5 Turner, Danielle             Bellows Falls Union High   J4-08.00                  2
   6 Penny, Sarah                 Lamoille Union High Schoo   4-06.00                  1
   7 Tansey, Leah                 Windsor Indoor T&F         J4-06.00
   8 Henkle, Beth                 Bellows Falls Union High    4-02.00
   8 Hazen, Mallory               Green Mountain High Schoo   4-02.00
   8 Allison, Caitlin             Mt.Anthony Union High Sch   4-02.00
  11 Campbell, Kalyn              Mount Mansfield Union       4-00.00
  11 Beliveau, Danielle           Mississquoi High School     4-00.00
  13 Hall, Tiffany                Mt.Anthony Union High Sch   3-08.00
  13 Wisell, Meghan               South Burlington            3-08.00
 --- Guillot, Rachel              Peoples Academy                  NH
 --- Thompson, Joann              Spaulding High School            NH
Girls Long Jump
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Carlson, Jan                 Brattleboro Union High Sc  16-00.50                 10
   2 Nelson, Erin                 Rice Memorial Green Knigh  15-02.00                  8
   3 Bickford, Lydia              Peoples Academy            15-01.50                  6
   4 Keefe, Morgan                South Burlington           14-08.00                  4
   5 Beaulieu, Amanda             Windsor Indoor T&F        J14-08.00                  2
   6 Mercier, Alison              South Burlington           13-10.00                  1
   7 Hall, Tiffany                Mt.Anthony Union High Sch J13-10.00
   8 Walter, Amy                  South Burlington           13-09.00
   9 Rocheleau, Simonne           Rice Memorial Green Knigh  13-07.50
  10 Jones, Morgan                Mt.Anthony Union High Sch  13-06.00
  11 Byrnes, Sarah                Essex High School          13-05.50
  12 Doran, Heidi                 Fair Haven Union High Sch  13-05.00
  13 Barton, Ally                 Mount Mansfield Union      13-04.00
(Girls Long Jump)
     Name                         School                       Finals               Points
  14 Lorraine, Kelsey             Rice Memorial Green Knigh  13-03.00
  15 Alarcon, Christine           Windsor Indoor T&F         13-02.50
  16 Capossela, Errica            Essex High School          13-01.50
  17 Vincent, Chelsea             Vergennes                  13-01.00
  17 Young, Emily                 Bellows Falls Union High   13-01.00
  19 Tansey, Leah                 Windsor Indoor T&F         12-10.00
  20 Smith, Margo                 Peoples Academy            12-09.00
  21 Ieremias, Andra              Fair Haven Union High Sch  12-08.50
  22 Leblanc, Kayla               Essex High School          12-08.00
  23 Darnell, Malaika             South Burlington           12-05.00
  23 Daniel, Laura                Essex High School          12-05.00
  25 Cannon, Christina            Vergennes                  12-02.00
  26 Kilburn, Alex                Bellows Falls Union High   12-01.00
  27 Pudvah, Alicia               Spaulding High School      11-11.50
  28 Early, Katie                 Peoples Academy            11-09.00
  28 Campbell, Kalyn              Mount Mansfield Union      11-09.00
  30 Murray, Sam                  Fair Haven Union High Sch  11-06.00
  31 Megivern, Heather            South Burlington           11-05.00
  32 Southworth, Lydia            Mount Mansfield Union      10-11.50
  33 Beliveau, Danielle           Mississquoi High School    10-03.00
  34 Thompson, Joann              Spaulding High School       8-07.50
  35 Sartwell, Katy               Mississquoi High School     8-04.00
  36 Plante, Angela               Spaulding High School       7-10.50
  37 Lertourneau, Kelsey          Mississquoi High School     7-08.50
  38 Phillips, Lorelei            Mount Mansfield Union       7-06.00
 --- Oosterman, Sonya             Vergennes                      FOUL
Girls Shot Put
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Wermer, Eva                  Essex High School          34-01.50                 10
   2 Moreau, Michelle             Lamoille Union High Schoo  31-04.50                  8
   3 Gagulec, Irena               Spaulding High School      30-09.00                  6
   4 Moore, Kate                  Burlington High School     29-06.00                  4
   5 Mott, Krista                 Spaulding High School      28-04.50                  2
   6 Cathers, Jerris              Essex High School          27-08.00                  1
   7 Houston, Cara                Rutland High School        27-06.00
   7 Duncan, Jessica              Fair Haven Union High Sch  27-06.00
   9 Candon, Molly                Rutland High School        27-05.00
  10 Wisell, Meghan               South Burlington           24-03.00
  11 Eaton, Nichole               Fair Haven Union High Sch  24-01.50
  12 Dolce, Gillian               Rutland High School        23-09.50
  13 Young, Jordan                Fair Haven Union High Sch  23-06.00
  14 Dickenson, Jen               Hartford High School       23-05.50
  15 Beliveau, Danielle           Mississquoi High School    22-07.50
  16 Jones, Morgan                Mt.Anthony Union High Sch  22-01.00
  17 Millar, Heaven               Mt.Anthony Union High Sch  21-05.00
  18 Mollinson, Amanda            Rutland High School        20-05.00
  19 Major, Polly                 Bfa Fairfax                19-09.50
  20 Sartwell, Katy               Mississquoi High School    19-05.00
  20 Fox, Leah                    Essex High School          19-05.00
(Girls Shot Put)
     Name                         School                       Finals               Points
  22 Holt-Gosselin, Anna          South Burlington           18-04.00
  23 Lertourneau, Kelsey          Mississquoi High School    17-11.50
  24 Grennon, Hallie              Mississquoi High School    17-04.00
Boys 55 Meter Dash
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   1 Jabour, Mike                 South Burlington               6.70           1     10
   2 Singh, Pritpal               Rice Memorial Green Knigh      6.80           1      8
   3 Cooke, Marc                  Rice Memorial Green Knigh      6.90           1      6
   4 Razzaghi, Bardia             Rutland High School            7.00           3      4
   5 Saxer, Silas                 Mount Mansfield Union         J7.00           3      1.0
   5 Bergeron, Dan                Rice Memorial Green Knigh     J7.00           4      1.0
   6 Gilligan, Patrick            Rutland High School           J7.00           2
   7 Bestenbostel, Adam           Mount Mansfield Union         J7.00           1
   7 Mcqueen, Matt                Essex High School             J7.00           2
   8 Corey, Ryan                  Rutland High School           J7.00           3
   9 Weir, Nick                   Mount Mansfield Union         J7.00           7
  10 TanCreti, Dean               Windsor Indoor T&F            J7.00           3
  11 Luther, Brendyn              Fair Haven Union High Sch     J7.00           3
  14 Dolley, Darren               Windsor Indoor T&F             7.20           2
  14 Castillo, Kyle               Vergennes                      7.20           2
  14 Webb, Rob                    Vergennes                      7.20           1
  17 Leathe, Matt                 Hartford High School           7.30           7
  17 Hahn, Ryan                   Fair Haven Union High Sch      7.30           2
  17 Paige, Mike                  Peoples Academy                7.30           3
  17 Sargood, Chris               Mt.Anthony Union High Sch      7.30           2
  17 Richards, Manuel             Fair Haven Union High Sch      7.30           7
  17 Leclair, Conner              Rice Memorial Green Knigh      7.30           5
  23 Franzoni, DJ                 South Burlington               7.40           4
  24 Laramie, Andrew              Fair Haven Union High Sch      7.50           5
  25 Megaw, Cameron               Fair Haven Union High Sch      7.60           8
  25 Keszey, Jake                 Mount Mansfield Union          7.60           8
  25 Carey, Josh                  Burlington High School         7.60           4
  25 Piasecki, Carlo              South Burlington               7.60           4
  29 Woodham, Dave                Mount Mansfield Union          7.70           4
  29 Tansey, Shane                Windsor Indoor T&F             7.70           4
  29 Kenny, Wesley                Fair Haven Union High Sch      7.70           5
  32 Forster, Curtis              Fair Haven Union High Sch      7.80           5
  33 Byrnes, Daniel               Essex High School              7.90           5
  33 Beebe, Andrew                Essex High School              7.90           6
  33 Smith, Ethan                 Burlington High School         7.90           6
  33 Mahl, Chris                  South Burlington               7.90           5
  33 Manard, ?                    Hartford High School           7.90           7
  33 Blackler, Chris              Lamoille Union High Schoo      7.90           7
  39 Piper, Matt                  Peoples Academy                8.20           6
  39 Houriet, Alex                Lamoille Union High Schoo      8.20           6
  39 Lafond, Justin               Fair Haven Union High Sch      8.20           6
  42 Davis, Ricky                 Mt.Anthony Union High Sch      8.90           6
  42 Bourne, Jacob                Peoples Academy                8.90           7
  44 Bell, Derik                  Lamoille Union High Schoo      9.00           8
(Boys 55 Meter Dash)
     Name                         School                       Finals          H#   Points
 --- Kennedy, David               Lamoille Union High Schoo        DQ           1
Boys 300 Meter Dash
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   1 Kennedy, David               Lamoille Union High Schoo     37.00           1     10
   2 Williams, Byrant             Essex High School             37.70           1      8
   3 Haynes, Kris                 Mt.Anthony Union High Sch     38.70           1      6
   4 Scott, Ryan                  Vergennes                     39.00           3      4
   5 Yanulavich, Sam              Essex High School             39.20           2      2
   6 Jabour, Mike                 South Burlington              39.40           3      1
   7 Foote, Peter                 Rice Memorial Green Knigh     39.60           5
   8 Rule, Chad                   Vergennes                     39.90           2
   8 Hughes, Bobby                Rutland High School           39.90          14
  10 Singh, Pritpal               Rice Memorial Green Knigh     40.00           4
  11 Saxer, Silas                 Mount Mansfield Union         40.10           3
  12 Weaver, Llew                 Burlington High School        40.40           4
  12 Bergeron, Dan                Rice Memorial Green Knigh     40.40           4
  14 Dolley, Darren               Windsor Indoor T&F            41.20           6
  15 Sargood, Chris               Mt.Anthony Union High Sch     41.50           2
  16 Webb, Rob                    Vergennes                     41.60          11
  17 Paige, Mike                  Peoples Academy               41.90           5
  18 Peno, Nate                   Mississquoi High School       42.00          13
  19 Malinowski, Tom              Mount Mansfield Union         42.50           7
  20 Alexander, Bailin            Burlington High School        42.80           7
  21 Goodman, Matt                Fair Haven Union High Sch     42.90           6
  22 Castillo, Kyle               Vergennes                     43.30           5
  23 Laramie, Andrew              Fair Haven Union High Sch     43.40           6
  24 Sims, Paul                   Mount Mansfield Union         43.60          12
  25 Enos, Brad                   South Burlington              44.00           8
  26 Stone, Jeff                  Rutland High School           44.40           9
  27 Woodham, Dave                Mount Mansfield Union         44.80           7
  28 Kenny, Wesley                Fair Haven Union High Sch     44.90           9
  29 Lamburg, Dillas              Bellows Falls Union High      45.20          14
  30 Byrnes, Daniel               Essex High School             45.40           9
  31 Piper, Matt                  Peoples Academy               46.40          13
  32 Montello, Nicholas           Fair Haven Union High Sch     46.50           8
  33 Norris, Kyle                 Essex High School             46.60          12
  34 Carey, Josh                  Burlington High School        47.00          13
  35 Alexander, Justin            Green Mountain High Schoo     47.10          15
  35 Kendrew, Denver              Rice Memorial Green Knigh     47.10          12
  37 Supple, Will                 Mount Mansfield Union         47.20          14
  37 Beebe, Andrew                Essex High School             47.20          10
  39 Costantino, Nicholas         Mt.Anthony Union High Sch     47.40           8
  40 Lafond, Justin               Fair Haven Union High Sch     48.10          10
  41 Klug, Eric                   Rice Memorial Green Knigh     48.40          11
  42 Stuart, Ben                  Rice Memorial Green Knigh     49.60          10
  43 Bourne, Jacob                Peoples Academy               54.10          11
Boys 600 Meter Run
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   1 Donahue, Ian                 South Burlington            1:34.60           3     10
   2 Mayer, Sam                   Hartford High School        1:34.80           3      8
   3 Weeks, Brendan               Windsor Indoor T&F          1:36.50           3      6
   4 Malinowski, Tom              Mount Mansfield Union       1:37.30           3      4
   5 Glassberg, Will              Vergennes                   1:37.50           3      1.0
   5 Corliss, Seth                Fair Haven Union High Sch  J1:38.20           3      1.0
   6 Rogals, Mike                 Fair Haven Union High Sch   1:38.20           3
   8 Leclair, Conner              Rice Memorial Green Knigh   1:38.50           3
   9 Korda, Nick                  Fair Haven Union High Sch   1:39.20           3
  10 Snyder, Mason                Essex High School           1:41.30           1
  11 Kuehne, Sumner               Fair Haven Union High Sch   1:42.20           2
  12 Young, Ryan                  Mississquoi High School     1:42.70           2
  13 Ackerman, Mike               Windsor Indoor T&F          1:43.10           2
  14 Tardiff, Marc                Mississquoi High School     1:44.00           2
  15 Tymon, Charles               Essex High School           1:46.00           1
  16 Sims, Paul                   Mount Mansfield Union       1:47.30           2
  17 Meyer, Alex                  Mount Mansfield Union       1:48.30           2
  18 Hughes, Matt                 Rutland High School         1:49.40           2
  19 Baribault, Todd              Mount Mansfield Union       1:49.50           2
  20 Allison, Christopher         Mt.Anthony Union High Sch   1:50.30           3
  21 Rowland, Nick                Fair Haven Union High Sch   1:51.50           2
  22 Bell, Derik                  Lamoille Union High Schoo   2:07.30           1
  23 Fernald, Cody                Lamoille Union High Schoo   2:15.80           2
Boys 1000 Meter Run
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Ketcham, Chris               Essex High School           2:47.50                 10
   2 Sorrell, Mike                Vergennes                   2:55.30                  8
   3 Haynes, Kris                 Mt.Anthony Union High Sch   2:56.90                  6
   4 Sullilvan, Ian               Mount Mansfield Union       2:57.20                  3
   4 Kitchin, Dennis              Fair Haven Union High Sch   2:57.20                  3
   6 Foote, Peter                 Rice Memorial Green Knigh   2:57.80                  1
   7 Caum, Aaron                  Vergennes                   3:02.20
   8 Corsones, Nick               Rutland High School         3:03.30
   9 Ackerman, Kyle               Windsor Indoor T&F          3:06.80
  10 Megaw, Cameron               Fair Haven Union High Sch   3:11.80
  11 Weir, Ben                    Mount Mansfield Union       3:12.30
  12 Melnick, Corey               Vergennes                   3:14.20
  13 Norton, Matt                 Windsor Indoor T&F          3:14.30
  14 Lajoie, Dan                  Lamoille Union High Schoo   3:14.90
  15 Tardiff, Marc                Mississquoi High School     3:18.20
  16 Supple, Will                 Mount Mansfield Union       3:18.50
  17 Gates, Harrison              Mississquoi High School     3:22.20
  18 Veve, Armando                South Burlington            3:22.60
  19 Weaver, Llew                 Burlington High School      3:23.70
  20 Meyer, Alex                  Mount Mansfield Union       3:23.90
  21 Lawrence, Nick               Rutland High School         3:24.50
  22 Nial, Chris                  South Burlington            3:25.50
  22 Young, Ryan                  Mississquoi High School     3:25.50
(Boys 1000 Meter Run)
     Name                         School                       Finals               Points
  24 Sullivan, Jacob              Lamoille Union High Schoo   3:27.50
  25 Kingston, Zach               Mount Mansfield Union       3:30.20
  26 Baribault, Todd              Mount Mansfield Union       3:34.60
  27 Sandberg, Tyler              Windsor Indoor T&F          3:35.20
  28 Chutter-Ames, Gaelan         Burlington High School      3:36.60
  29 Hare, Bryan                  Windsor Indoor T&F          3:37.80
  30 Dulin, Ian                   Mt.Anthony Union High Sch   3:40.40
  31 Sbardella, Neil              Fair Haven Union High Sch   3:57.50
Boys 1600 Meter Run
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Emerson, David               Essex High School           4:43.20                 10
   2 Maglaris, Alex               South Burlington            5:03.30                  8
   3 Cole, Ian                    Mount Mansfield Union       5:04.60                  6
   4 Alexander, Matt              Mount Mansfield Union       5:08.30                  4
   5 Gates, Ben                   Mississquoi High School     5:20.20                  2
   6 Ackerman, Kyle               Windsor Indoor T&F          5:26.90                  1
   7 Martin, Tommy                Green Mountain High Schoo   5:32.90
   8 Furnari, Willy               Hartford High School        5:36.40
   9 Godin, Timothy               Mississquoi High School     5:41.00
  10 Hartman, Michael             Mississquoi High School     5:44.80
  11 Gates, Harrison              Mississquoi High School     5:49.20
  12 Kingston, Zach               Mount Mansfield Union       5:59.70
  13 Reinken, Michael             Essex High School           6:01.60
  14 Kelley, Scott                Essex High School           6:16.40
  15 Hewitt, Corey                Essex High School           6:17.90
  16 Harris, Mike                 Hartford High School        6:26.80
Boys 3200 Meter Run
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Ramsay, Dan                  Essex High School          10:20.40                 10
   2 Tenenbaum-Lane, Sam          South Burlington           10:56.50                  8
   3 Kieft, Tyler                 Essex High School          11:01.60                  6
   4 Matthews, Rye                Vergennes                  11:23.70                  4
   5 Duclos, Tim                  Fair Haven Union High Sch  11:27.80                  2
   6 Roxon, Andrew                Mt.Anthony Union High Sch  11:37.00                  1
   7 Gates, Ben                   Mississquoi High School    11:45.90
   8 Dundon, Ryan                 Fair Haven Union High Sch  12:02.90
   9 Godin, Timothy               Mississquoi High School    12:36.20
  10 Torrey, Josh                 Vergennes                  12:39.40
Boys 55 Meter Hurdles
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   1 Akey, Dennis                 South Burlington               8.10           1     10
   2 Williams, Byrant             Essex High School              8.40           4      8
   3 Corliss, Seth                Fair Haven Union High Sch      9.20           1      6
   4 Demasi, Dylan                Fair Haven Union High Sch      9.30           1      4
   5 Davis, Evan                  Fair Haven Union High Sch     J9.30           1      2
   6 Contompasis, John            Rice Memorial Green Knigh      9.50           1      1
   7 Piasecki, Carlo              South Burlington               9.70           1
(Boys 55 Meter Hurdles)
     Name                         School                       Finals          H#   Points
   7 Lamburg, Dillas              Bellows Falls Union High       9.70           4
   9 Keszey, Jake                 Mount Mansfield Union          9.80           3
   9 Williams, Brad               Essex High School              9.80           3
   9 Maglaris, Alex               South Burlington               9.80           2
   9 Weaver, Llew                 Burlington High School         9.80           2
  13 Shin, Lucas                  South Burlington              10.20           2
  14 Korda, Nick                  Fair Haven Union High Sch     10.30           2
  15 Chutter-Ames, Gaelan         Burlington High School        10.50           2
  15 Blackler, Chris              Lamoille Union High Schoo     10.50           3
  17 Piper, Matt                  Peoples Academy               10.70           3
  18 Bourne, Jacob                Peoples Academy               10.80           3
  19 Gates, Harrison              Mississquoi High School       11.00           4
 --- Kelley, Kyle                 South Burlington                DNF           2
Boys 4x200 Meter Relay
     Team                         Relay                        Finals          H#   Points
   1 Rice Memorial Green Kni          A                       1:40.10           4     10
   2 Vergennes                        A                       1:40.50           4      8
   3 Rutland High School              A                       1:40.70           5      6
   4 Fair Haven Union High S          A                       1:42.80           5      4
   5 South Burlington                 A                       1:43.50           3      2
   6 Windsor Indoor T&F               A                       1:45.60           4      1
Boys 4x400 Meter Relay
     Team                         Relay                        Finals          H#   Points
   1 Essex High School                A                       3:42.00           3     10
   2 South Burlington                 A                       3:48.10           3      8
   3 Rice Memorial Green Kni          A                       3:50.20           3      6
   4 Vergennes                        A                       3:50.90           3      4
   5 Fair Haven Union High S          A                       3:52.20           2      2
   6 Rutland High School              A                       4:02.70           2      1
   7 Mississquoi High School          A                       4:09.60           1
Boys 4x800 Meter Relay
     Team                         Relay                        Finals               Points
   1 Essex High School                A                       8:54.40                 10
   2 South Burlington                 A                       9:07.80                  8
   3 Fair Haven Union High S          A                       9:23.40                  6
   4 Vergennes                        A                       9:32.90                  4
   5 Essex High School                B                      x9:33.50
   6 Mississquoi High School          A                       9:51.90                  2
   7 Windsor Indoor T&F               A                      10:06.00                  1
Boys High Jump
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Edmonds, Ben                 South Burlington            5-10.00                 10
   2 Akey, Dennis                 South Burlington            5-08.00                  8
   3 Richards, Manuel             Fair Haven Union High Sch  J5-08.00                  6
   4 Contompasis, John            Rice Memorial Green Knigh   5-06.00                  4
   5 Forte, Mike                  Rutland High School        J5-06.00                  2
   6 TanCreti, Dean               Windsor Indoor T&F         J5-06.00                  1
(Boys High Jump)
     Name                         School                       Finals               Points
   7 Noyes, Steve                 Spaulding High School      J5-06.00
   8 Pelletier, Kevin             Mount Mansfield Union      J5-06.00
   9 Mayer, Sam                   Hartford High School        5-04.00
   9 Weir, Nick                   Mount Mansfield Union       5-04.00
   9 Davis, Evan                  Fair Haven Union High Sch   5-04.00
  12 Paige, Mike                  Peoples Academy             5-00.00
  13 Hahn, Ryan                   Fair Haven Union High Sch   4-10.00
 --- Woodward, Mike               Spaulding High School            NH
 --- Dulin, Ian                   Mt.Anthony Union High Sch        NH
 --- Young, Ryan                  Mississquoi High School          NH
 --- Allison, Christopher         Mt.Anthony Union High Sch        NH
 --- Keszey, Jake                 Mount Mansfield Union            NH
 --- Megaw, Cameron               Fair Haven Union High Sch        NH
 --- Saxer, Silas                 Mount Mansfield Union            NH
Boys Long Jump
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Cooke, Marc                  Rice Memorial Green Knigh  20-00.50                 10
   2 TanCreti, Dean               Windsor Indoor T&F         19-05.00                  8
   3 Weir, Nick                   Mount Mansfield Union     J19-05.00                  6
   4 Akey, Dennis                 South Burlington           19-02.00                  4
   5 Corey, Ryan                  Rutland High School        18-03.50                  2
   6 Pelletier, Kevin             Mount Mansfield Union      18-03.00                  1
   7 Razzaghi, Bardia             Rutland High School        18-01.00
   8 Edmonds, Ben                 South Burlington           17-08.00
   9 Forte, Mike                  Rutland High School        17-07.00
  10 Dolley, Darren               Windsor Indoor T&F         17-05.00
  11 Hahn, Ryan                   Fair Haven Union High Sch  17-04.50
  12 Noyes, Steve                 Spaulding High School      17-01.50
  13 Richards, Manuel             Fair Haven Union High Sch  17-01.00
  14 Leathe, Matt                 Hartford High School       16-11.50
  14 Saxer, Silas                 Mount Mansfield Union      16-11.50
  16 Estes, Jacob                 Rutland High School        16-09.50
  17 Yanulavich, Sam              Essex High School          16-08.50
  18 Contompasis, John            Rice Memorial Green Knigh  16-07.50
  19 Montello, Nicholas           Fair Haven Union High Sch  16-07.00
  20 Byrnes, Daniel               Essex High School          16-06.00
  21 Peno, Nate                   Mississquoi High School    16-05.00
  22 Tansey, Shane                Windsor Indoor T&F         16-04.00
  23 Piasecki, Carlo              South Burlington           16-00.00
  24 Yantz, Anthony               Vergennes                  15-10.50
  25 Keszey, Jake                 Mount Mansfield Union      15-08.50
  26 Megaw, Cameron               Fair Haven Union High Sch  14-11.00
  27 Chutter-Ames, Gaelan         Burlington High School     14-04.50
  28 Tardiff, Marc                Mississquoi High School    14-04.00
  29 Piper, Matt                  Peoples Academy            14-03.00
  30 Costantino, Nicholas         Mt.Anthony Union High Sch  14-02.00
  30 Stone, Jeff                  Rutland High School        14-02.00
  30 Castillo, Kyle               Vergennes                  14-02.00
  33 Tymon, Charles               Essex High School          13-09.00
(Boys Long Jump)
     Name                         School                       Finals               Points
  34 Shin, Lucas                  South Burlington           13-04.50
  35 Buell, Nick                  Mt.Anthony Union High Sch  13-03.00
  36 Woodward, Mike               Spaulding High School      13-00.00
  36 Roxon, Andrew                Mt.Anthony Union High Sch  13-00.00
Boys Shot Put
     Name                         School                       Finals               Points
   1 Barkoski, Dylan              Burlington High School     46-07.50                 10
   2 McHugh, Joe                  Windsor Indoor T&F         44-00.50                  8
   3 Sargood, Chris               Mt.Anthony Union High Sch  40-01.00                  6
   4 Porter, Mark                 Burlington High School     39-01.50                  4
   5 Woodell, Adam                Green Mountain High Schoo  38-01.50                  2
   6 Wyman, Kyle                  Fair Haven Union High Sch  38-01.00                  1
   7 Meub, Jim                    Rutland High School        36-11.00
   8 Ploof, Anthony               Essex High School          36-01.00
   9 Weir, Nick                   Mount Mansfield Union      35-02.00
  10 Corey, Ryan                  Rutland High School        34-06.00
  11 Mayville, Luke               Essex High School          33-05.50
  12 Yantz, Anthony               Vergennes                  33-05.00
  13 Chiu, Kevin                  South Burlington           32-01.50
  14 Denunzio, Omar               Vergennes                  30-11.00
  15 Benoit, Matt                 Vergennes                  30-09.50
  16 Peno, Nate                   Mississquoi High School    30-09.00
  16 Neff, Weston                 Green Mountain High Schoo  30-09.00
  18 Thompson, Jeremy             Fair Haven Union High Sch  30-08.00
  19 Sherman, Adam                Essex High School          30-03.00
  20 Adams, Jason                 South Burlington           30-02.00
  21 Torrey, Josh                 Vergennes                  30-00.00
  22 Billings, Will               South Burlington           29-07.00
  23 Davis, Ricky                 Mt.Anthony Union High Sch  29-06.50
  24 Piasecki, Carlo              South Burlington           29-00.00
  25 Shaw, Doug                   South Burlington           28-10.00
  26 Mahl, Chris                  South Burlington           28-06.00
  27 Cummings, Thomas             Fair Haven Union High Sch  27-06.00
  28 Kendrew, Denver              Rice Memorial Green Knigh  27-05.00
  29 Houriet, Alex                Lamoille Union High Schoo  26-04.50
  30 Dombek, Mike                 Mount Mansfield Union      26-02.00
  31 Hartman, Michael             Mississquoi High School    25-03.50
  32 Fontaine, Josh               Essex High School          25-03.00
  33 Christain, Dwight            Fair Haven Union High Sch  24-11.00
  34 Lucci, Alex                  Fair Haven Union High Sch  24-07.00
  35 Hutchins, Aaron              Fair Haven Union High Sch  21-10.00
  36 Rivers, Zach                 Mount Mansfield Union      20-07.00
  37 Fernald, Cody                Lamoille Union High Schoo  20-01.00
  38 Wilcox, Ben                  Mississquoi High School    15-07.00
                         Women - Team Rankings - 13 Events Scored
  1) ESSEX HIGH SCHOOL                  70     2) South Burlington                    43
  2) Lamoille Union High School         43     4) Fair Haven Union High Sch           28
  4) Rice Memorial Green Knights        28     6) Mississquoi High School             27
  7) Vergennes                          24     8) Burlington High School              22
  9) Spaulding High School              20     9) Mount Mansfield Union               20
  9) Brattleboro Union High School      20    12) Mt.Anthony Union High Sch           18
 13) Peoples Academy                    16    14) Bellows Falls Union High Schoo       9
 15) Rutland High School                 8    16) Windsor Indoor T&F                   5
 17) Green Mountain High School          1
                          Men - Team Rankings - 13 Events Scored
  1) South Burlington                   87     2) ESSEX HIGH SCHOOL                   74
  3) Rice Memorial Green Knights      47.5     4) Fair Haven Union High Sch         37.5
  5) Vergennes                        33.5     6) Windsor Indoor T&F                  26
  7) Mount Mansfield Union            25.5     8) Mt.Anthony Union High Sch           19
  9) Rutland High School                15    10) Burlington High School              14
 11) Lamoille Union High School         10    12) Hartford High School                 8
 13) Mississquoi High School             4    14) Green Mountain High School           2




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News