Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Knights of Columbus 5K Road Race

Westerly, RI, November 13, 2005

[Age Group ]

Overall

Results courtesy of SNERRO, LLC



Westerly K of C 5K Road Race
Overall Finish List
November 13, 05

Results By SNERRO, LLC

A fine Autumn day in New England. Good day for a road race. The Westerly K of C thought so too. Geronimo Rodriguez and Melissa-Perkins Banas thought so too as they won their respective divisions and enjoyed the home-made clam chowder.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
      1    Geronimo Rodriguez      Providence  RI      28     1 M 20-29      16:26.0    5:18/M
       2    Ethan RUHE              North Stonington  C 15     1 M  1-15      17:11.0    5:33/M
       3    Gill Vinaypreet         Providence  RI      26     2 M 20-29      17:22.0    5:36/M
       4    Joe Banas               Norwich  CT         48     1 M 40-49      17:28.0    5:38/M
       5    David Haffner           North Smithfield  R 44     2 M 40-49      17:40.0    5:42/M
       6    Mark Burbelo            Groton  CT          49     3 M 40-49      17:45.0    5:44/M
       7    BRENDEN WARD            Wood River Junction 15     2 M  1-15      17:59.0    5:48/M
       8    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         35     1 F 30-39      18:03.0    5:49/M
       9    Earl Thomas             Charlestown  RI     41     4 M 40-49      18:18.0    5:54/M
      10    Fred Ward               Wood River Junction 44     5 M 40-49      18:28.0    5:57/M
      11    Tom Owen                Stonington  CT      12     3 M  1-15      18:35.0    6:00/M
      12    Jim Ferns               Cranston  RI        49     6 M 40-49      18:47.0    6:04/M
      13    Roark Maynard           Pawcatuck  CT       50     1 M 50-59      19:07.0    6:10/M
      14    Matthew Edwards         North Stonington  C 15     4 M  1-15      19:16.0    6:13/M
      15    David Jacobs            Niantic  CT         60     1 M 60-99      19:23.0    6:15/M
      16    Joey Carroll            West Kingston  RI   12     5 M  1-15      19:27.0    6:16/M
      17    Amanda Adams            Providence  RI      26     1 F 20-29      19:28.0    6:17/M
      18    Dominique Lee           Westerly  RI        18     1 F 16-19      19:35.0    6:19/M
      19    Terrence Stansfield     Warwick  RI         43     7 M 40-49      19:57.0    6:26/M
      20    Robert Papa Jr          Warwick  RI         45     8 M 40-49      20:04.0    6:28/M
      21    David Flagg             Pawcatuck  CT       32     1 M 30-39      20:09.0    6:30/M
      22    Ronnesia Gaskins        Providence  RI      31     2 F 30-39      20:19.0    6:33/M
      23    Justin Sposato          Groton  CT          17     1 M 16-19      20:54.0    6:45/M
      24    Tom Mulligan            North Kingstown  RI 43     9 M 40-49      21:01.0    6:47/M
      25    Sean McGill             Westerly  RI        39     2 M 30-39      21:13.0    6:51/M
      26    Russ Dipallina          Waterford  CT       43    10 M 40-49      21:58.0    7:05/M
      27    Stephen Lupo            Groton  CT          45    11 M 40-49      22:17.0    7:11/M
      28    Michael Wilner          Pawcatuck  CT       13     6 M  1-15      22:45.0    7:20/M
      29    Mary Ellen Sposato      Groton  CT          42     1 F 40-49      22:56.0    7:24/M
      30    Ed Plamta               Pawcatuck  CT       41    12 M 40-49      23:00.0    7:25/M
      31    Fred Zuleger            Coventry  RI        67     2 M 60-99      23:14.0    7:30/M
      32    Mary Griffin            Westerly  RI        45     2 F 40-49      23:23.0    7:33/M
      33    Edward Lewis            Salem  CT           52     2 M 50-59      23:30.0    7:35/M
      34    Chareme Clark           Old Lyme  CT        42     3 F 40-49      23:36.0    7:37/M
      35    Philip Gingerella       Charlestown  RI     29     3 M 20-29      23:36.0    7:37/M
      36    David Frdrych           Ledyard  CT         13     7 M  1-15      24:01.0    7:45/M
      37    Cassidy Walsh           Mystic  CT          12     1 F  1-15      24:53.0    8:02/M
      38    Leslie Barthelonew      Stonington  CT      36     3 F 30-39      24:55.0    8:02/M
      39    Valerie Carwane         Exeter  RI          29     2 F 20-29      24:58.0    8:03/M
      40    Heather Morrone         Groton  CT          30     4 F 30-39      25:06.0    8:06/M
      41    Ryan Furcolo            Groton  CT          11     8 M  1-15      25:35.0    8:15/M
      42    Steve Morin             Warwick  RI         33     3 M 30-39      25:37.0    8:16/M
      43    Peggy Sawyer            Groton  CT          38     5 F 30-39      25:37.0    8:16/M
      44    Paula Whalen            Wyoming  RI         43     4 F 40-49      26:00.0    8:23/M
      45    Sean Whalen             Wyoming  RI         18     2 M 16-19      26:01.0    8:24/M
      46    Becky Miller            Niantic  CT         24     3 F 20-29      26:01.0    8:24/M
      47    Neal Bobruff            Stonington  CT      47    13 M 40-49      26:02.0    8:24/M
      48    Dana Oliveira           Mystic  CT          41     5 F 40-49      26:13.0    8:27/M
      49    Michael Schonning       Westerly  RI        10     9 M  1-15      26:28.0    8:32/M
      50    Stephen Schonning       Westerly  RI        41    14 M 40-49      26:30.0    8:33/M
      51    Deborah Monalto         Groton  CT          38     6 F 30-39      26:34.0    8:34/M
      52    Mari Johnson            North Stonington  C 16     3 M 16-19      27:09.0    8:45/M
      53    Eric Johnson            North Stonington  C 44    15 M 40-49      27:11.0    8:46/M
      54    Carol Choches Obrien    Wakefield  RI       51     1 F 50-59      27:41.0    8:56/M
      55    Tom Sullivan            Mystic  CT          66     3 M 60-99      28:21.0    9:09/M
      56    Page Owen               Stonington  CT      43     6 F 40-49      28:28.0    9:11/M
      57    Felicie Carroll         West Kingston  RI   9      2 F  1-15      29:53.0    9:38/M
      58    Colburn Graves          North Stonington  C 72     4 M 60-99      30:51.0    9:57/M
      59    Marykay Lennon          Wood River Junction 42     7 F 40-49      30:52.0    9:57/M
      60    Jan Przastek            New Bedford  MA     50     3 M 50-59      32:17.0   10:25/M
      61    Carlton Smith           Fall River  MA      63     5 M 60-99      37:19.0   12:02/M
      62    Laurie Lamb             North Stonington  C 52     2 F 50-59      38:11.0   12:19/M
      63    Frank Abate             Westerly  RI        30     4 M 30-39      55:20.0   17:51/M
      64    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     65     6 M 60-99    1:33:12.0   30:04/M
      65    Sue Gordon              Charlestown  RI     49     8 F 40-49    1:33:12.0   30:04/M





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News