Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

N.E.P.S.T.A. Division III Cross- Country Championships

St. George's School, Middletown, RI, November 12, 2005

[Varsity Girls | Varsity Girls Teams | Varsity Boys | Varsity Boys Teams | JV Girls | JV Girls Teams | JV Boys Teams ]

JV Boys

                                                                      Page 1
              NEPSTA DIVISION III CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                        SATURDAY, NOVEMBER 12, 2005
               Hosted by St. George's School, Middletown, RI
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (send corrections to bill@gsrs.com)
5K COURSE CONDITIONS: Muddy in spots              WEATHER: Full sun, low 50s 
===============================================================================
                        BOYS JUNIOR-VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School                         Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ============================== ==== ======= ===== 
    1    1   359 John O'loughlin          Roxbury Latin                  2008   18:41  6:01 
    2    2   220 Sam Allen (c)            Groton School                  2006   18:53  6:05 
    3    3   233 Ian Maclellan            Groton School                  2007   18:54  6:05 
    4    4   223 Ben Bayley               Groton School                  2007   18:54  6:05 
    5    5   356 Kevin Mullin             Roxbury Latin                  2010   18:55  6:06 
    6    6   358 Michael Oberst           Roxbury Latin                  2008   18:59  6:07 
    7    7   239 Davis Vigneault          Groton School                  2007   19:04  6:08 
    8    8   351 John Kline               Roxbury Latin                  2008   19:11  6:11 
    9    9   237 Stephen Thomasch         Groton School                  2006   19:18  6:13 
   10   10   350 Billy Hubbard            Roxbury Latin                  2008   19:26  6:15 
   11   11   294 Robert Gordon-Fogelson   Moses Brown                    2008   19:31  6:17 
   12   12   304 Nate Rickler             Moses Brown                    2009   19:31  6:17 
   13   13   377 Eric Muhlbach            St. George's School            2007   19:32  6:17 
   14   14   224 Russell Bennum           Groton School                  2006   19:38  6:19 
   15   15   221 Arjun Aggarwal           Groton School                  2009   19:44  6:21 
   16   16   187 Nick Haas                B.b.&n.                        2008   19:47  6:22 
   17   17   362 Carl Thompson            Roxbury Latin                  2007   19:54  6:24 
   18        235 Gardner Smith            Groton School                  2008   19:57  6:26 
   19        238 Eric Valchuis            Groton School                  2008   20:00  6:27 
   20   18   355 Pete Morrow              Roxbury Latin                  2008   20:03  6:27 
   21   19   367 Sam Dean                 St. George's School            2006   20:05  6:28 
   22   20   380 Geoff Pedrick            St. George's School            2008   20:06  6:28 
   23   21   303 Jonathan Poggi           Moses Brown                    2008   20:07  6:29 
   24        346 Jonathan Dec             Roxbury Latin                  2009   20:12  6:31 
   25        354 Ned Monahan              Roxbury Latin                  2008   20:21  6:33 
   26   22   219 Graham Wolf              Canterbury School              2007   20:23  6:34 
   27   23   208 Carl Jacobson            Canterbury School              2006   20:31  6:37 
   28   24   378 Remmy Myers              St. George's School            2007   20:33  6:37 
   29   25   260 Ricky Hernandez          Kingswood-Oxford               2008   20:36  6:38 
   30   26   247 Ian Henneberger          Governor Dummer Academy        2007   20:37  6:38 
   31   27   186 Miles Grimshaw           B.b.&n.                        2009   20:37  6:39 
   32   28   335 Eric Peckham             Portsmouth Abbey               2009   20:39  6:39 
   33   29   198 Joseph Shelzi            B.b.&n.                        2009   20:42  6:40 
   34   30   290 Jake Chase-Lubitz        Moses Brown                    2006   20:43  6:40 
   35   31   389 Sari El-Abboud           Thayer Academy                 2009   20:47  6:42 
   36   32   372 Jeremie Lecuyer          St. George's School            2009   20:50  6:43 
   37   33   373 Anthony Longo            St. George's School            2006   20:53  6:44 
   38   34   205 Grant Franco             Canterbury School              2008   20:55  6:44 
   39   35   401 Dan Naparstek            Thayer Academy                 2007   20:56  6:45 
   40   36   258 Mickey Defilippo         Kingswood-Oxford               2009   20:57  6:45 
   41        222 Austin Anton             Groton School                  2010   20:58  6:45 
   42   37   400 Jake Minevitz            Thayer Academy                 2007   20:58  6:45 
   43        349 Ned Horton               Roxbury Latin                  2008   20:59  6:46 
   44   38   340 Peter Tasca              Portsmouth Abbey               2009   20:59  6:46 
   45   39   403 Matt Smith               Thayer Academy                 2007   21:06  6:48 
   46   40   336 Joe Queno                Portsmouth Abbey               2006   21:08  6:49 
   47   41   370 Peter Holowesko          St. George's School            2006   21:09  6:49 
   48   42   191 Howard Lanney            B.b.&n.                        2007   21:11  6:49 
   49   43   263 Dylan Lamont             Kingswood-Oxford               2009   21:12  6:50 
   50   44   333 Pierce King              Portsmouth Abbey               2008   21:17  6:51 




                                                                      Page 2
              NEPSTA DIVISION III CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                        SATURDAY, NOVEMBER 12, 2005
               Hosted by St. George's School, Middletown, RI
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (send corrections to bill@gsrs.com)
5K COURSE CONDITIONS: Muddy in spots              WEATHER: Full sun, low 50s 
===============================================================================
                        BOYS JUNIOR-VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School                         Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ============================== ==== ======= ===== 
   51   45   216 Mike Saucier             Canterbury School              2006   21:20  6:52 
   52   46   183 Wai Lee Chin Feman (c)   B.b.&n.                        2006   21:20  6:52 
   53   47   295 Josh Keller              Moses Brown                    2007   21:21  6:53 
   54        363 Michael Zellmann-Rohrer  Roxbury Latin                  2006   21:27  6:55 
   55   48   291 Chris Chin               Moses Brown                    2006   21:29  6:55 
   56        226 Jack Carter              Groton School                  2009   21:32  6:56 
   57   49   399 Rich Mchugh              Thayer Academy                 2008   21:33  6:56 
   58   50   284 Stephen Hart             Lawrence Academy               2007   21:33  6:57 
   59   51   246 Rory Hamovit             Governor Dummer Academy        2009   21:39  6:59 
   60        366 Matt Bakios              St. George's School            2008   21:43  7:00 
   61   52   396 Ben Leith                Thayer Academy                 2009   21:44  7:00 
   62   53   334 Max Kramers              Portsmouth Abbey               2007   21:46  7:01 
   63   54   202 Paul Doran               Canterbury School              2006   21:48  7:01 
   64   55   314 Darren Mable             Pomfret School                 2008   21:49  7:02 
   65        234 Chris Pitsiokos          Groton School                  2008   21:49  7:02 
   66   56   330 Taylor Hansen            Portsmouth Abbey               2008   21:57  7:04 
   67   57   275 Matt Callahan            Lawrence Academy               2008   22:03  7:06 
   68   58   289 Abhi Ananta              Moses Brown                    2007   22:04  7:06 
   69   59   209 Sebastian Kimmel         Canterbury School              2006   22:08  7:08 
   70   60   199 Andrew Velasquez         B.b.&n.                        2006   22:11  7:09 
   71        376 Francis Murray           St. George's School            2007   22:13  7:09 
   72   61   279 Jon Donahue              Lawrence Academy               2008   22:14  7:10 
   73   62   272 John Ware                Kingswood-Oxford               2007   22:14  7:10 
   74   63   394 Robert Johnson           Thayer Academy                 2008   22:15  7:10 
   75        397 Rob Mani                 Thayer Academy                 2007   22:16  7:10 
   76   64   270 Ben Salzman              Kingswood-Oxford               2009   22:16  7:11 
   77        387 Eric Durell              Thayer Academy                 2007   22:20  7:12 
   78        393 Eric Hsiao               Thayer Academy                 2008   22:26  7:14 
   79   65   332 Kunwoo Kim               Portsmouth Abbey               2008   22:27  7:14 
   80   66   182 Rich Berk                B.b.&n.                        2008   22:33  7:16 
   81   67   287 Dan Rice                 Lawrence Academy               2009   22:36  7:17 
   82        181 Philip Balboni           B.b.&n.                        2009   22:42  7:19 
   83        298 Ian Mccahill             Moses Brown                    2009   22:57  7:24 
   84        297 Ethan Levine             Moses Brown                    2008   23:02  7:25 
   85        392 Billy Hines              Thayer Academy                 2007   23:02  7:25 
   86   68   266 Graham Miles             Kingswood-Oxford               2009   23:07  7:27 
   87   69   311 Elliot Green             Pomfret School                 2009   23:10  7:28 
   88        369 Juan Flores              St. George's School            2008   23:15  7:29 
   89        344 Brendan Andrade          Roxbury Latin                  2007   23:23  7:32 
   90        381 Hill Pruksananont        St. George's School            2007   23:29  7:34 
   91   70   269 Tom Obando (c)           Kingswood-Oxford               2006   23:34  7:35 
   92   71   308 Dan Feller               Pomfret School                 2009   23:42  7:38 
   93   72   240 Alexander Brierley       Governor Dummer Academy        2009   23:48  7:40 
   94   73   252 Jeremy Rubin             Governor Dummer Academy        2009   24:06  7:46 
   95        262 Chris Kasprak            Kingswood-Oxford               2008   24:08  7:46 
   96        365 Ben Bainbridge           St. George's School            2008   24:08  7:47 
   97   74   251 Dylan Press              Governor Dummer Academy        2009   24:20  7:50 
   98        265 Brendan Mccormick        Kingswood-Oxford               2009   24:21  7:50 
   99   75   276 Stanley Cheng            Lawrence Academy               2009   24:25  7:52 
  100   76   283 Nick Giovacchini         Lawrence Academy               2008   24:37  7:56 




                                                                      Page 3
              NEPSTA DIVISION III CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                        SATURDAY, NOVEMBER 12, 2005
               Hosted by St. George's School, Middletown, RI
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (send corrections to bill@gsrs.com)
5K COURSE CONDITIONS: Muddy in spots              WEATHER: Full sun, low 50s 
===============================================================================
                        BOYS JUNIOR-VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School                         Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ============================== ==== ======= ===== 
  101        255 Tucker Bellingrath       Kingswood-Oxford               2009   24:41  7:57 
  102        261 Ben Humphreys            Kingswood-Oxford               2008   24:43  7:58 
  103   77   288 Nick Slaney              Lawrence Academy               2009   24:46  7:59 
  104   78   249 Kanin Maneepairoj        Governor Dummer Academy        2007   24:49  8:00 
  105        386 Michael Clougher         Thayer Academy                 2011   25:09  8:06 
  106   79   316 Clay Merrill             Pomfret School                 2009   26:37  8:34 
  107   80   321 Ben Tarlow               Pomfret School                 2008   26:38  8:35 
  108   81   307 Gordon Diquattro         Pomfret School                 2008   27:33  8:52 
  109   82   312 Paramesh Hutachinda      Pomfret School                 2009   27:43  8:56 





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News