Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

N.E.P.S.T.A. Division III Cross- Country Championships

St. George's School, Middletown, RI, November 12, 2005

[Varsity Girls Teams | Varsity Boys | Varsity Boys Teams | JV Girls | JV Girls Teams | JV Boys | JV Boys Teams ]

Varsity Girls

Computerized Timing and Scoring By:
GRANITE STATE RACE SERVICES
, Newport, NH (603) 863-2537
Join Granite State Race Services on Facebook
 
                                                                      Page 1
              NEPSTA DIVISION III CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                        SATURDAY, NOVEMBER 12, 2005
               Hosted by St. George's School, Middletown, RI
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (send corrections to bill@gsrs.com)
5K COURSE CONDITIONS: Muddy in spots              WEATHER: Full sun, low 50s 
===============================================================================
                           GIRLS VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School                         Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ============================== ==== ======= ===== 
    1    1    51 Keara Thomas             Governor Dummer Academy        2007   19:47  6:22 
    2    2   149 Margo Derecktor (c)      St. George's School            2006   20:10  6:30 
    3    3    65 Virginia Maloney         Groton School                  2006   20:29  6:36 
    4    4   148 Kathryn Connor           St. George's School            2008   20:35  6:38 
    5    5    67 Kerrie Mckie             Groton School                  2009   20:46  6:41 
    6    6    66 Kaylee Maykranz          Groton School                  2007   21:03  6:47 
    7    7    53 Caroline Turnbull (c)    Governor Dummer Academy        2006   21:05  6:48 
    8    8    10 Clare Smith (c)          B.b.&n.                        2006   21:14  6:50 
    9    9   114 Maura Kee  (c)           Lawrence Academy               2006   21:27  6:55 
   10   10   162 Sara Reed                St. George's School            2008   21:31  6:56 
   11   11   126 Elise Fargnoli (c)       Pomfret School                 2007   21:36  6:58 
   12   12    73 Caroline Bazinet         Kingswood-Oxford               2010   21:46  7:01 
   13   13   157 Deedee Meehan            St. George's School            2008   21:52  7:02 
   14   14    75 Megan Dunham             Kingswood-Oxford               2007   21:55  7:04 
   15   15    58 Elizabeth Chu            Groton School                  2008   22:03  7:06 
   16   16    34 Mitzi Harrington         Dana Hall                      2006   22:04  7:06 
   17   17    74 Mary Benoit              Kingswood-Oxford               2007   22:09  7:08 
   18   18    88 Elizabeth Van Loon (c)   Kingswood-Oxford               2006   22:11  7:09 
   19   19     1 Victoria Bresnahan (c)   B.b.&n.                        2006   22:12  7:09 
   20   20   158 Hayley Merrill           St. George's School            2007   22:16  7:10 
   21   21    13 Sarah Trautman           B.b.&n.                        2009   22:18  7:11 
   22   22    57 Christine Choi           Groton School                  2008   22:21  7:12 
   23   23    46 Ania Krzywicki (c)       Governor Dummer Academy        2006   22:34  7:16 
   24   24    85 Erin O'brien             Kingswood-Oxford               2010   22:35  7:17 
   25   25    61 Camilla Johnson          Groton School                  2007   22:36  7:17 
   26   26    60 Hannah Jeton             Groton School                  2008   22:37  7:17 
   27   27    45 Sarah Harmeling          Governor Dummer Academy        2006   22:38  7:17 
   28   28   147 Charleen Conlogue        St. George's School            2008   22:40  7:18 
   29   29    97 Ainjel Mcdonald          Miss Hall's                    2007   22:43  7:19 
   30   30   105 Sophie Fuchs             Moses Brown                    2007   22:44  7:19 
   31   31    92 Callie Grace             Miss Hall's                    2007   22:48  7:21 
   32   32   102 Caroline Eva             Moses Brown                    2009   22:48  7:21 
   33   33    78 Megan Herrmann (c)       Kingswood-Oxford               2006   22:53  7:22 
   34   34   129 Felice Mueller           Pomfret School                 2008   22:57  7:24 
   35   35    23 Ellen Mccormick          Canterbury School              2006   23:00  7:24 
   36   36   112 Gwenn Gilmore            Lawrence Academy               2008   23:02  7:25 
   37   37    11 Kayla Snyderman (c)      B.b.&n.                        2006   23:02  7:25 
   38   38   146 Alex Cahill              St. George's School            2007   23:04  7:26 
   39   39    86 Heather Simson           Kingswood-Oxford               2007   23:13  7:29 
   40   40    35 Katie Hoar               Dana Hall                      2007   23:20  7:31 
   41   41   168 Ellie Clayton            Thayer Academy                 2009   23:31  7:34 
   42   42   124 Alexandra Crean          Pomfret School                 2008   23:34  7:36 
   43   43   170 Margaret Flatley         Thayer Academy                 2008   23:47  7:40 
   44   44   142 Brigitte Spillane        Portsmouth Abbey               2008   23:50  7:41 
   45   45   104 Kelly Evans (c)          Moses Brown                    2006   23:53  7:41 
   46   46    94 Giselle Harrington       Miss Hall's                    2006   23:54  7:42 
   47   47    21 Christy Heidbreder       Canterbury School              2009   23:54  7:42 
   48   48    12 Sarah Stanton            B.b.&n.                        2007   23:58  7:43 
   49   49   180 Katie Sullivan           Thayer Academy                 2008   24:01  7:44 
   50   50     5 Paige Madden             B.b.&n.                        2009   24:01  7:44 


                                                                      Page 2
              NEPSTA DIVISION III CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
                        SATURDAY, NOVEMBER 12, 2005
               Hosted by St. George's School, Middletown, RI
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (send corrections to bill@gsrs.com)
5K COURSE CONDITIONS: Muddy in spots              WEATHER: Full sun, low 50s 
===============================================================================
                           GIRLS VARSITY RESULTS
===============================================================================
Place TmPl Race# Name                     School                         Year Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== ============================== ==== ======= ===== 
   51   51     9 Rebecca Ross             B.b.&n.                        2007   24:06  7:46 
   52   52   141 Amanda Roderick (c)      Portsmouth Abbey               2006   24:11  7:47 
   53   53   118 Tara Plath               Lawrence Academy               2008   24:14  7:48 
   54   54    52 Jennifer Tomich          Governor Dummer Academy        2008   24:17  7:49 
   55   55   167 Brianna Casciello        Thayer Academy                 2006   24:18  7:50 
   56   56    24 Kate O'dowd              Canterbury School              2009   24:23  7:51 
   57   57   100 Brittany Carter          Moses Brown                    2008   24:40  7:57 
   58   58   174 Alexandra Mckelvey       Thayer Academy                 2008   24:46  7:59 
   59   59    43 Camila Connolly          Governor Dummer Academy        2008   24:48  7:59 
   60   60   131 Rebecca Smith            Pomfret School                 2009   24:49  8:00 
   61   61   107 Lily Roche               Moses Brown                    2008   24:55  8:01 
   62   62    18 Stacy Day                Canterbury School              2008   24:57  8:02 
   63   63    93 Rosie Haroutunian  (c)   Miss Hall's                    2006   25:01  8:04 
   64   64    22 Arvy Hill                Canterbury School              2007   25:03  8:04 
   65   65    95 Amanda Klay              Miss Hall's                    2009   25:03  8:04 
   66   66   121 Laura Wareing            Lawrence Academy               2008   25:08  8:06 
   67   67   132 Anna Buckley             Portsmouth Abbey               2007   25:11  8:07 
   68   68    31 Andrea Foote             Dana Hall                      2006   25:14  8:08 
   69   69    99 Sabrina Camp             Moses Brown                    2006   25:14  8:08 
   70   70    26 Colby Blake              Dana Hall                      2008   25:16  8:08 
   71   71   111 Kelley Decoteau          Lawrence Academy               2008   25:26  8:11 
   72   72    48 Emily Mello              Governor Dummer Academy        2006   25:27  8:12 
   73   73    36 Gemma Leghorn (c)        Dana Hall                      2006   25:31  8:13 
   74   74    15 Caitlin Cass             Canterbury School              2007   25:34  8:14 
   75   75   103 Katie Evans (c)          Moses Brown                    2006   25:37  8:15 
   76   76   169 Megan Flaherty           Thayer Academy                 2009   25:42  8:17 
   77   77    98 Vanessa Stair  (c)       Miss Hall's                    2006   25:45  8:18 
   78   78   109 Jessica Andrews          Lawrence Academy               2008   25:51  8:19 
   79   79   136 Rachel Johnstone (c)     Portsmouth Abbey               2006   25:52  8:20 
   80   80   143 Corrigan Van Sant        Portsmouth Abbey               2008   25:54  8:20 
   81   81   128 Natalie Kingeter         Pomfret School                 2007   26:09  8:25 
   82   82   140 Audrey Nebergall         Portsmouth Abbey               2006   26:26  8:31 
   83   83   125 Brittany Dawber          Pomfret School                 2008   26:32  8:33 
   84   84   113 Katrina Glaude           Lawrence Academy               2007   26:44  8:37 
   85   85   138 Mary Mcdonough           Portsmouth Abbey               2007   26:50  8:38 
   86   86   127 Agata Kawalec            Pomfret School                 2009   26:54  8:40 
   87   87   171 Caroline Geary           Thayer Academy                 2006   27:33  8:53 
   88   88    37 Maddy Macneil            Dana Hall                      2006   27:52  8:58 
   89   89    90 Emily Cronin             Miss Hall's                    2006   31:22 10:06 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News