Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Italian American Track and Field Championship

Providence, RI, June 25, 2005

Meet Results

Results courtesy of Matt Hird

  Univ. of Massachusetts-Dartmouth                    Hy-Tek's MEET MANAGER  Page 1
                       Italian American Track and Field Championship
                                      Conley Stadium
                                Providence, RI  - 6/25/2005
                                          Results
  Girls 6 & Under 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Olivia Batastini           6                          19.90
    2 Bruanna Angelone           5                          32.63
  
  Girls 7-8 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Natalia Angelone           8                          20.45
  
  Girls 7-8 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Natalia Angelone           8                          52.44
  
  Girls 11-12 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Daria Lombardi            11                        1:29.60
    2 Davina Celani             12                        1:32.15
  
  Girls 15-16 100 Meter Hurdles
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Kayla Paolucci            15                          19.45
  
  Girls 15-16 Pole Vault
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Kerry Donovan             15                        9-06.00
  
  Girls 6 & Under Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Olivia Batastini           6                        6-05.50
  
  Girls 7-8 Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Natalia Angelone           8                        6-05.75
  
  Girls 15-16 Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Elizabeth Umling          16                       10-05.50
  
  Girls 15-16 Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Elizabeth Umling          16                       20-01.00
    2 Megan Wallace             15                       17-05.75
    3 Amanda Gianfrancesco      15                       16-07.50
  
  Girls 15-16 Discus Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Elizabeth Umling          16                          62-10
    2 Megan Wallace             15                          50-09
    3 Amanda Gianfrancesco      15                          41-07
  
  Girls 17-18 Hammer Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Kelsey Bishop             17                         144-09
  
  Girls 15-16 Javelin Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Elizabeth Umling          16                          77-11
    2 Megan Wallace             15                          26-09
  
  Girls 17-18 Javelin Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Ulade Rodgers             17                         108-06
  
  Women 19-99 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Mary Batastini            62                          34.95
  
  Women 19-99 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Christina Batistini       26                        1:09.07
  
  Women 19-99 800 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Adelaide Nardone          48                        3:26.49
  
  Women 19-99 1500 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Adelaide Nardone          48                        6:44.04
  
  Women 4x100 Meter Relay
  =======================================================================
      Team                                                 Finals  Points
  =======================================================================
    1 Battistini  'A'                                     1:22.18
  
  Boys 6 & Under 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Nicholas Graham            5                          24.79
  
  Boys 7-8 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Joseph Palazzo             7                          20.59
  
  Boys 11-12 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jordan Graham             11                          17.27
  
  Boys 13-14 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Michael Colantonio        14                          12.61
    2 Brian DeRotto             14                          13.31
    3 Nick Keeling              13                          13.51
    4 Ben Ricci                 14                          13.90
    5 Austin Rey                13                          14.51
  
  Boys 15-16 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Zack Johnson              15                          13.13
  
  Boys 6 & Under 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Nicholas Graham            5                        1:07.38
  
  Boys 7-8 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Joseph Palazzo             7                          53.32
  
  Boys 11-12 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jordan Graham             11                          40.54
  
  Boys 13-14 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Brian DeRotto             14                          30.57
    2 Austin Rey                13                          32.32
  
  Boys 17-18 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Andrew Guida              18                          24.26
    2 Mike Sacco                17                          26.67
  
  Boys 11-12 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jordan Graham             11                        1:27.61
  
  Boys 13-14 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Ben Ricci                 14                        1:07.72
    2 Austin Rey                13                        1:23.03
  
  Boys 15-16 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Nicholas Massarone        16                          59.04
    2 Zack Johnson              15                        1:01.04
  
  Boys 17-18 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Andrew Guida              18                          56.45
  
  Boys 13-14 800 Yard Run
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Ben Ricci                 14                        3:01.37
  
  Boys 13-14 1500 Yard Run
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Ben Ricci                 14                        6:25.32
  
  Boys 13-20 110 Meter Hurdles
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Brian DeRotto             14                          21.83
  
  Boys 15-16 High Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Gus Gleson                16                        5-10.00
  
  Boys 17-18 High Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Thomas Aherns             17                        6-02.00
  
  Boys 6 & Under Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Nicholas Graham            5                        4-09.50
  
  Boys 7-8 Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Joseph Palazzo             7                        6-00.25
  
  Boys 9-10 Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Robert Palazzo            10                       15-08.00
  
  Boys 11-12 Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jordan Graham             11                       10-06.75
  
  Boys 13-14 Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Michael Colantonio        14                       17-09.50
    2 Nick Keeling              13                       15-09.75
    3 Austin Rey                13                       14-00.50
    4 Brian DeRotto             14                       13-06.50
  
  Boys 13-14 Triple Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Michael Colantonio        14                       30-05.50
    2 Ben Ricci                 14                       24-09.00
  
  Boys 9-10 Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Robert Palazzo            10                       21-07.75
  
  Boys 13-14 Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Ben Ricci                 14                       26-07.75
  
  Boys 15-16 Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jake Keeling              16                       46-06.50
    2 Max Lauro                 15                       32-07.00
  
  Boys 17-18 Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Joshua Gelsomino          17                       32-09.00
  
  Boys 9-10 Discus Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Robert Palazzo            10                          41-07
  
  Boys 11-12 Discus Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jordan Graham             11                          47-01
  
  Boys 15-16 Discus Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jeffery Oladawitcz        16                         116-06
    2 Max Lauro                 15                          98-03
  
  Boys 9-10 Hammer Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Robert Palazzo            10                          45-09
  
  Boys 15-16 Hammer Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Max Lauro                 15                         130-03
  
  Boys 9-10 Javelin Throw Turbo Jav
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Robert Palazzo            10                          52-02
  
  Boys 15-16 Javelin Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jake Keeling              16                         164-05
    2 Jeffery Oladawitcz        16                         135-09
    3 Zack Johnson              15                         128-09
    4 Jon Carlone               16                         128-05
    5 Ian Tougas                16                         115-07
  
  Boys 17-18 Javelin Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Joshua Gelsomino          17                         141-09
    2 Mike Sacco                17                         138-08
    3 Abraham Aron              17                         115-00
  
  Men 19-99 100 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Barney Borrameo           37                          11.64   1
    2 David Deluda              19                          11.71   1
    3 Mike Keeling              19                          12.50   1
    4 Raymond Palazzo           19                          12.81   1
    5 Steve Purro               20                          13.50   1
    6 Mike DeRotto              43                          13.95   2
    7 Victor Pricolo            47                          14.46   2
    8 Pat Ferraro               74                          18.62   2
  
  Men 19-99 200 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Mike Keeling              19                          24.22
    2 Victor Pricolo            47                          32.06
  
  Men 19-99 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Mike DeRotto              43                        1:10.47
  
  Men 19-99 1500 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Bob Corsi                 27                        4:34.48
    2 Mike DeRotto              43                        6:34.13
  
  Men 19-99 110 Meter Hurdles
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Matt Zomba                20                          16.81
  
  Men 4x100 Meter Relay
  =======================================================================
      Team                                                 Finals  Points
  =======================================================================
    1 Palazzo  'A'                                        1:21.31
  
  Men 19-99 High Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 David Deluda              19                        6-02.00
    2 Matt Zomba                20                        5-08.00
  
  Men 19-99 Pole Vault
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Raymond Palazzo           19                        9-06.00
  
  Men 19-99 Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Mike DeRotto              43                       16-09.50
    2 Raymond Palazzo           19                       15-08.00
  
  Men 19-99 Triple Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Raymond Palazzo           19                       34-04.00
  
  Men 19-99 Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Dan Wallace               49                       39-08.00
    2 Albert Russo              44                       37-10.00
    3 Michael Lauro             50                       32-00.50
    4 Bob Palazzo               39                       31-09.50
  
  Men 19-99 Discus Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 David DeStefano           35                         123-03
    2 Dan Wallace               49                         118-00
    3 Mike DeRotto              43                         107-04
    4 James Polak               19                         105-01
    5 Bob Palazzo               39                          99-05
    6 Michael Lauro             50                          94-10
    7 Albert Russo              44                          93-08
    8 Thomas Gelsomino          52                          70-06
  
  Men 19-99 Hammer Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Vincent Tortorella        25                         194-03
    2 Nicholas Palazzo          20                         162-00
    3 Joe Pucci                 19                         134-07
    4 Bob Palazzo               39                         132-04
    5 Dan Wallace               49                         123-11
    6 Michael Lauro             50                         113-02
    7 Raymond Palazzo           19                          88-07
    8 Thomas Gelsomino          52                          42-03
  
  Men 19-99 Javelin Throw
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Jonathan Okolawitcz       20                         180-08
    2 Thomas Gleason            52                         136-08
    3 Victor Pricolo            47                         121-05
    4 Nicholas Palazzo          20                         116-06
    5 Raymond Palazzo           19                         115-08
    6 Bob Palazzo               39                         102-08
    7 Matt Zomba                20                         102-07
    8 Thomas Gelsomino          52                          78-03
  
  Mixed 4x100 Meter Relay
  =======================================================================
      Team                                                 Finals  Points
  =======================================================================
    1 Italian-American  'A'                               1:08.86




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News