Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Katie DeCubellis Memorial 5K Road Race

Narragansett, RI, June 12, 2005

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     52:59 17:05    1 70-98  154 M  1873 Peter Rysk                  Narr,RI                                                      

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:06  6:29    1 60-69   18 M  1789 Eddie Fromm                 Coventry,RI                                                  
 2     23:22  7:32    2 60-69   60 M  1795 Charles Giannotti           Bristol,RI                                                   
 3     23:51  7:42    3 60-69   62 M  1852 Jim McMahon                 Narr,RI                                                      
 4     24:25  7:53    4 60-69   66 M    61 Fred Gladu                                                                            
 5     25:11  8:07    5 60-69   77 M  1937 Everett Lewis               Wakefield,RI                                                 

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:26  5:57    1 50-59    6 M  1958 Dennis Crowe                Waterford,CT                                                 
 2     20:36  6:39    2 50-59   24 M  1771 Pasquale Dinonsie           Peacedale,RI                                                 
 3     23:05  7:27    3 50-59   51 M  1941 Toby Roberts                Narra,RI                                                     
 4     25:13  8:08    4 50-59   78 M  1908 Ken Straight                Narragansett,RI                                              
 5     26:08  8:26    5 50-59   88 M   133 William Sousa                                                                         

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:06  5:50    1 40-49    5 M  1874 Dave Schaad                 E Greenwich,RI                                               
 2     18:55  6:06    2 40-49    9 M  1957 David Tetreault             Narragansette,RI                                             
 3     19:21  6:15    3 40-49   12 M   494 John Ward                                                                             
 4     20:07  6:29    4 40-49   19 M  1878 Neal Slobin                 Old Saybrook,CT                                              
 5     20:22  6:34    5 40-49   21 M  1888 Mark Wood                   N Kingstown,RI                                               

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:41  5:42    1 30-39    1 M  1911 Michael Tammaro             Narragansett,RI                                              
 2     17:47  5:44    2 30-39    2 M  1783 Nemorio Falcon              Central Falls,RI                                             
 3     18:41  6:02    3 30-39    7 M  1928 Thomas Szumita              Newton,MA                                                    
 4     18:47  6:04    4 30-39    8 M   433 Dan Shramek                 Narra,RI                                                     
 5     19:12  6:12    5 30-39   11 M    75 Brian Quirk                                                                           

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:00  5:48    1 19-29    4 M    16 Andrew Sabourin                                                                       
 2     19:22  6:15    2 19-29   13 M  1760 Edward Crellin              Narr,RI                                                      
 3     19:28  6:17    3 19-29   15 M  1733 Justin Bentley              Ashaway,RI                                                   
 4     20:26  6:35    4 19-29   22 M  1969 Marc Mott                   Hope Valley,RI                                               
 5     21:08  6:49    5 19-29   29 M  1782 Alberto Falcon              Central Falls,RI                                             

         MEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:59  5:48    1 15-18    3 M  1942 Andrew Dionne               Westerly,RI                                                  
 2     19:29  6:17    2 15-18   16 M  1909 Chad Straight               Narragansett,RI                                              
 3     21:23  6:54    3 15-18   31 M   367 Brett Cook                                                                            
 4     23:19  7:31    4 15-18   56 M  1905 Daniel Iannucci             Sweet River,RI                                               
 5     23:22  7:32    5 15-18   59 M  1922 Nick Dorich                 Narragansett,RI                                              

         MEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:44  7:01    1 12-14   32 M  1864 Justin O'Connor             N Kingstown,RI                                               
 2     21:56  7:05    2 12-14   38 M   369 Shane McNamara                                                                        
 3     22:09  7:09    3 12-14   39 M   173 Walter Manning                                                                        
 4     22:12  7:10    4 12-14   41 M  1742 Tyler Casey                 Narragansett,RI                                              
 5     22:30  7:15    5 12-14   43 M   615 Joey Carroll                                                                          

         MEN AGE GROUP 09-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:01  7:25    1 09-11   48 M   169 Maxwell Dyl Cute                                                                      
 2     25:17  8:09    2 09-11   79 M   398 Jackson Welsh                                                                         
 3     31:24 10:08    3 09-11  123 M   359 Henry McGreen                                                                         
 4     31:56 10:18    4 09-11  125 M  1854 Gabe Miller                 Narr,RI                                                      
 5     31:59 10:19    5 09-11  126 M  1835 Christopher Marsh           Narragansett,RI                                              

         MEN AGE GROUP 01- 8

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:03  6:09    1 01-8    10 M   113 Stephen Melidossian                                                                  
 2     29:08  9:24    2 01-8   111 M  1861 Jumpei Nitta                Saunderstown,RI                                             
 3     30:19  9:47    3 01-8   119 M  1912 Colin Droste                Harrisville,RI                                              
 4     31:21 10:07    4 01-8   122 M  1999 Riku Nitta                  Saunderstown,RI                                             
 5     43:38 14:05    5 01-8   144 M   522 Cole Triedman                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     53:11 17:09    2 70-98  214 F  1765 Ann Marie D'Abrosca         Narr,RI                                                      
 2     53:48 17:21    2 70-98  214 F  1765 Ann Marie D'Abrosca         Narr,RI                                                      
 3     59:24 19:10    3 70-98  244 F   185 Ellen Steingold                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:42 12:48    1 60-69  151 F  1806 Jeanne Hauge                Uxbridge,MA                                                  
 2     42:07 13:35    2 60-69  155 F  1773 Carol Ann DeSista           Cranston,RI                                                  
 3     43:40 14:05    3 60-69  160 F  1866 Frances O'Malley            Narr,RI                                                      
 4     47:46 15:25    4 60-69  178 F  1805 Terry Guido                 Narr,RI                                                      
 5     48:25 15:37    5 60-69  185 F  1746 Joyce Casey                 Narr,RI                                                      

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:10  6:30    1 50-59    5 F  1976 Mary Camire                 Wakefield,RI                                                 
 2     29:45  9:36    2 50-59   79 F  1753 Carol Choches O'Brien       Wakefield,RI                                                 
 3     29:29  9:31    3 50-59   81 F   372 Fina Monaco                                                                           
 4     32:56 10:37    4 50-59  108 F   193 Jackie Logiodice                                                                      
 5     33:12 10:43    5 50-59  111 F  1788 DJ Foley                    Warwick,RI                                                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:18  6:52    1 40-49    6 F  1853 Bridgette McPhillips        Narr,RI                                                      
 2     22:51  7:22    2 40-49   10 F    12 Karen Allen                                                                           
 3     23:04  7:26    3 40-49   11 F   674 Karen Colantuoo                                                                       
 4     24:31  7:55    4 40-49   19 F  1787 Kathryn Fisher              Coventry,RI                                                  
 5     24:38  7:57    5 40-49   21 F   325 Patrice Arundale                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:27  6:16    1 30-39    3 F  1953 Andrea Brayman              Jamestown,RI                                                 
 2     20:04  6:28    2 30-39    4 F  1977 Claire Gadrow               S. Kingstown,RI                                              
 3     22:30  7:15    3 30-39    9 F   174 Lynn Manning                                                                          
 4     23:18  7:31    4 30-39   12 F  1859 Melissa Nathaniel           Saunderstown,RI                                              
 5     23:22  7:32    5 30-39   13 F   694 Rebecca Allen                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:13  6:12    1 19-29    1 F   663 Rosie Sosnawski                                                                       
 2     21:54  7:04    2 19-29    8 F     4 Tracey Foster                                                                         
 3     24:04  7:46    3 19-29   16 F  1935 Anna Toyama                 Narra,RI                                                     
 4     24:50  8:01    4 19-29   23 F  1815 Kathryn Huyler              Cranston,RI                                                  
 5     25:33  8:15    5 19-29   32 F   642 Jennifer Avedisian                                                                    

       WOMEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:26  6:16    1 15-18    2 F   183 Erin Lagarre                                                                          
 2     24:26  7:53    2 15-18   18 F   188 Katrina Reels                                                                         
 3     26:02  8:24    3 15-18   37 F   737 Meaghan Sousa                                                                         
 4     27:14  8:47    4 15-18   43 F  1916 Lisa Sarubbi                Narragansett,RI                                              
 5     27:15  8:47    5 15-18   44 F  1752 Vanessa Cherenzia           Westerly,RI                                                  

       WOMEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:33  6:57    1 12-14    7 F  1926 Meg Morrissey               Wakefield,RI                                                 
 2     23:55  7:43    2 12-14   14 F  1768 Jessica Dansereau           Saunderstown,RI                                              
 3     24:34  7:55    3 12-14   20 F  1877 Deanna Slobin               Old Saybrook,CT                                              
 4     00:00  0:00    6 12-14   48 F     5 Erin Webster                                                                          
 5     25:43  8:18    5 12-14   35 F   537 Natalie Triedman                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 09-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:42  8:17    1 09-11   34 F  1801 Rachel Gouveia              Saunderstown,RI                                              
 2     28:50  9:18    2 09-11   68 F  1769 Ellis Dansereau             Saunderstown,RI                                              
 3     28:50  9:18    3 09-11   69 F  1844 Victoria McGreen                                                                      
 4     29:37  9:33    4 09-11   78 F   124 Lauren Olsen                                                                          
 5     31:41 10:13    5 09-11  103 F  1855 Montoya Miller              Narr,RI                                                      

       WOMEN AGE GROUP 01- 8

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:36  9:33    1 01-8    77 F    89 Soleil Kuirowski                                                                     
 2     34:50 11:14    2 01-8   125 F  1836 Stephanie Marsh             Narragansett,RI                                             
 3     36:27 11:45    3 01-8   131 F  1966 Abigail McKenna             Narar,RI                                                    
 4     41:16 13:19    4 01-8   152 F  1845 Emily McGreen                                                                        
 5     44:18 14:17    5 01-8   162 F   576 Ben Steingold                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:41  5:42    1 30-39    1 M  1911 Michael Tammaro             Narragansett,RI                                              
 2     17:47  5:44    2 30-39    2 M  1783 Nemorio Falcon              Central Falls,RI                                             
 3     17:59  5:48    1 15-18    3 M  1942 Andrew Dionne               Westerly,RI                                                  
 4     18:00  5:48    1 19-29    4 M    16 Andrew Sabourin                                                                       
 5     18:06  5:50    1 40-49    5 M  1874 Dave Schaad                 E Greenwich,RI                                               
 6     18:26  5:57    1 50-59    6 M  1958 Dennis Crowe                Waterford,CT                                                 
 7     18:41  6:02    3 30-39    7 M  1928 Thomas Szumita              Newton,MA                                                    
 8     18:47  6:04    4 30-39    8 M   433 Dan Shramek                 Narra,RI                                                     
 9     18:55  6:06    2 40-49    9 M  1957 David Tetreault             Narragansette,RI                                             
 10    19:03  6:09    1 01-8    10 M   113 Stephen Melidossian                                                                   
 11    19:12  6:12    5 30-39   11 M    75 Brian Quirk                                                                            
 12    19:21  6:15    3 40-49   12 M   494 John Ward                                                                              
 13    19:22  6:15    2 19-29   13 M  1760 Edward Crellin              Narr,RI                                                       
 14    19:26  6:16    6 30-39   14 M  1989 Kenny Bager                                                                            
 15    19:28  6:17    3 19-29   15 M  1733 Justin Bentley              Ashaway,RI                                                    
 16    19:29  6:17    2 15-18   16 M  1909 Chad Straight               Narragansett,RI                                               
 17    19:56  6:26    7 30-39   17 M   175 Jon Medeiros                                                                           
 18    20:06  6:29    1 60-69   18 M  1789 Eddie Fromm                 Coventry,RI                                                   
 19    20:07  6:29    4 40-49   19 M  1878 Neal Slobin                 Old Saybrook,CT                                               
 20    20:13  6:31    8 30-39   20 M     8 Rich Falvo                                                                             
 21    20:22  6:34    5 40-49   21 M  1888 Mark Wood                   N Kingstown,RI                                                
 22    20:26  6:35    4 19-29   22 M  1969 Marc Mott                   Hope Valley,RI                                                
 23    20:31  6:37    9 30-39   23 M    93 Momodou Jobe                                                                           
 24    20:36  6:39    2 50-59   24 M  1771 Pasquale Dinonsie           Peacedale,RI                                                  
 25    20:40  6:40    6 40-49   25 M  1975 Michael Georgantis          Wakefield,RI                                                  
 26    20:50  6:43   10 30-39   26 M   697 Hiroshi Furuya                                                                         
 27    20:53  6:44    7 40-49   27 M   500 Earl Thomas                                                                            
 28    20:57  6:45    8 40-49   28 M  1720 Al Alba                     Narr,RI                                                       
 29    21:08  6:49    5 19-29   29 M  1782 Alberto Falcon              Central Falls,RI                                              
 30    21:13  6:51    9 40-49   30 M  1983 Martin Pidel                N. Kingstown,RI                                               
 31    21:23  6:54    3 15-18   31 M   367 Brett Cook                                                                             
 32    21:44  7:01    1 12-14   32 M  1864 Justin O'Connor             N Kingstown,RI                                                
 33    21:47  7:02   10 40-49   33 M    15 Jeffrey Allen                                                                          
 34    21:49  7:02   11 40-49   34 M   884 John Underhill                                                                         
 35    21:51  7:03   12 40-49   35 M   686 John Rossi                                                                             
 36    21:54  7:04    6 19-29   36 M  1822 Robert Lanzieri Jr          N Providence,RI                                               
 37    21:55  7:04    7 19-29   37 M  1974 Joshua Moran                Westerly,RI                                                   
 38    21:56  7:05    2 12-14   38 M   369 Shane McNamara                                                                         
 39    22:09  7:09    3 12-14   39 M   173 Walter Manning                                                                         
 40    22:10  7:09    8 19-29   40 M  1738 Scott Capista               Narragansett,RI                                               
 41    22:12  7:10    4 12-14   41 M  1742 Tyler Casey                 Narragansett,RI                                               
 42    22:23  7:13   13 40-49   42 M    59 John Rugg                                                                              
 43    22:30  7:15    5 12-14   43 M   615 Joey Carroll                                                                           
 44    22:39  7:18   11 30-39   44 M  1950 Jeff Heath                  Cranston,RI                                                   
 45    22:53  7:23    9 19-29   45 M  1981 Andrew Charlton             Narargansett,RI                                               
 46    22:54  7:23   12 30-39   46 M  1929 Peter Rocchio               Narragansett,RI                                               
 47    22:56  7:24   14 40-49   47 M   368 John McKennon                                                                          
 48    23:01  7:25    1 09-11   48 M   169 Maxwell Dyl Cute                                                                       
 49    23:03  7:26   13 30-39   49 M   502 Matthew Shute                                                                          
 50    23:04  7:26   10 19-29   50 M   187 Zachary Seegers                                                                        

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:13  6:12    1 19-29    1 F   663 Rosie Sosnawski                                                                       
 2     19:26  6:16    1 15-18    2 F   183 Erin Lagarre                                                                          
 3     19:27  6:16    1 30-39    3 F  1953 Andrea Brayman              Jamestown,RI                                                 
 4     20:04  6:28    2 30-39    4 F  1977 Claire Gadrow               S. Kingstown,RI                                              
 5     20:10  6:30    1 50-59    5 F  1976 Mary Camire                 Wakefield,RI                                                 
 6     21:18  6:52    1 40-49    6 F  1853 Bridgette McPhillips        Narr,RI                                                      
 7     21:33  6:57    1 12-14    7 F  1926 Meg Morrissey               Wakefield,RI                                                 
 8     21:54  7:04    2 19-29    8 F     4 Tracey Foster                                                                         
 9     22:30  7:15    3 30-39    9 F   174 Lynn Manning                                                                          
 10    22:51  7:22    2 40-49   10 F    12 Karen Allen                                                                            
 11    23:04  7:26    3 40-49   11 F   674 Karen Colantuoo                                                                        
 12    23:18  7:31    4 30-39   12 F  1859 Melissa Nathaniel           Saunderstown,RI                                               
 13    23:22  7:32    5 30-39   13 F   694 Rebecca Allen                                                                          
 14    23:55  7:43    2 12-14   14 F  1768 Jessica Dansereau           Saunderstown,RI                                               
 15    24:00  7:45    6 30-39   15 F  1862 Naoko Nitta                 Saunderstown,RI                                               
 16    24:04  7:46    3 19-29   16 F  1935 Anna Toyama                 Narra,RI                                                      
 17    24:09  7:47    7 30-39   17 F  1956 Stephanie Cotsonas          Jamestown,RI                                                  
 18    24:26  7:53    2 15-18   18 F   188 Katrina Reels                                                                          
 19    24:31  7:55    4 40-49   19 F  1787 Kathryn Fisher              Coventry,RI                                                   
 20    24:34  7:55    3 12-14   20 F  1877 Deanna Slobin               Old Saybrook,CT                                               
 21    24:38  7:57    5 40-49   21 F   325 Patrice Arundale                                                                       
 22    24:45  7:59    8 30-39   22 F   180 Shannon Ossman                                                                         
 23    24:50  8:01    4 19-29   23 F  1815 Kathryn Huyler              Cranston,RI                                                   
 24    24:56  8:03    9 30-39   24 F    63 Seana Edwards                                                                          
 25    24:59  8:04   10 30-39   25 F  1994 Julia Westcott                                                                         
 26    25:07  8:06    6 40-49   26 F  1831 Deborah Lysik               S Kingstown,RI                                                
 27    00:00  0:00    6 12-14   48 F     5 Erin Webster                                                                           
 28    25:15  8:09    7 40-49   28 F  1933 Kim Keller                  Coventry,RI                                                   
 29    25:18  8:10    8 40-49   29 F  1886 Andrea Wilson               Narr,RI                                                       
 30    25:21  8:11   11 30-39   30 F  1728 Kristen Barber              Narragansett,RI                                               
 31    25:26  8:12    9 40-49   31 F  1832 Ellen Manocchia             Narragansett,RI                                               
 32    25:33  8:15    5 19-29   32 F   642 Jennifer Avedisian                                                                     
 33    25:35  8:15    6 19-29   33 F  1979 Kelley Obrien               Providence,RI                                                 
 34    25:42  8:17    1 09-11   34 F  1801 Rachel Gouveia              Saunderstown,RI                                               
 35    25:43  8:18    5 12-14   35 F   537 Natalie Triedman                                                                       
 36    25:58  8:23   12 30-39   36 F  1991 Tammy McNeiece                                                                         
 37    26:02  8:24    3 15-18   37 F   737 Meaghan Sousa                                                                          
 38    26:13  8:27    7 19-29   38 F   118 Autumn Oczkowski                                                                       
 39    26:20  8:30   13 30-39   39 F   120 Laurie Clark                                                                           
 40    26:22  8:30   14 30-39   40 F  2000 Susan Urso                                                                             
 41    26:45  8:38   15 30-39   41 F  1802 Kathleen Grevers            Milford,MA                                                    
 42    26:56  8:41   16 30-39   42 F  1883 Donna Sweet                 Narr,RI                                                       
 43    27:14  8:47    4 15-18   43 F  1916 Lisa Sarubbi                Narragansett,RI                                               
 44    27:15  8:47    5 15-18   44 F  1752 Vanessa Cherenzia           Westerly,RI                                                   
 45    27:19  8:49   10 40-49   45 F   163 Cheryl Short                                                                           
 46    27:24  8:50   11 40-49   46 F   115 Betsy Barbera                                                                          
 47    27:27  8:51   17 30-39   47 F  1726 Dianne Angelone             Johnston,RI                                                   
 48    27:31  8:53    6 12-14   48 F     5 Erin Webster                                                                           
 49    27:32  8:53   12 40-49   49 F     6 Kathy Webster                                                                          
 50    27:33  8:53    6 15-18   50 F   736 Kattie Rosbottom                                                                       




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News