Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

WTAC Clamdigger

Westerly, RI, April 24, 2005

Results

Results by SNERRO, LLC



A beautiful sunny day, appeared right after the completion of the award ceremony of this 25 running of the Westerly Track and Athletic Club introduction to the Spring running season. Scott Bessette and Jesica McGarty welcomed the season with resounding wins over their respective divisions.

WTAC Clamdigger
Westerly, RI
Overall Finish List
April 24, 2005
Results By SNERRO, LLC 
   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Scott Bessette                              25     1 M 20-29      26:21.0    5:16/M
       2    Raymond Youngs Jr                           27     2 M 20-29      27:26.0    5:29/M
       3    Zachary Kudlak          W Kingston  RI      22     3 M 20-29      27:28.0    5:30/M
       4    Brian McNeiece                              33     1 M  1-39      29:09.0    5:50/M
       5    Scott DESLONGCHAMPS     Grosvenor Dale  CT  35     1 M 30-39      29:21.0    5:52/M
       6    Dave Schaad                                 43     1 M 40-49      29:34.0    5:55/M
       7    Michael Tammaro                             36     2 M 30-39      29:42.0    5:56/M
       8    T J Dooling                                 46     2 M 40-49      30:51.0    6:10/M
       9    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        40     3 M 40-49      30:52.0    6:10/M
      10    Wayno Jolley                                54     1 M 50-59      30:56.0    6:11/M
      11    Andrew Orum             Jewett City  CT     15     1 M  1-19      31:02.0    6:12/M
      12    Tim Smith               Norwich  CT         57     2 M 50-59      31:07.0    6:13/M
      13    Andrew Dionne                               16     2 M  1-19      31:33.0    6:19/M
      14    Sean Fedak              Stonington  CT      55     3 M 50-59      31:51.0    6:22/M
      15    John Stewart            Sewickley  PA       37     3 M 30-39      32:06.0    6:25/M
      16    Peter Weeden            Ashaway  RI         41     4 M 40-49      32:08.0    6:26/M
      17    Mark Turkington                             60     1 M 60-99      32:11.0    6:26/M
      18    John Ward               Wood River Jct  RI  44     5 M 40-49      32:15.0    6:27/M
      19    Jessica McGarty                             28     1 F 20-29      32:22.0    6:28/M
      20    Eddie Eckard            CANTERBURY  CT      40     6 M 40-49      32:23.0    6:29/M
      21    Carla Thompson          Pawcatuck  CT       45     1 F 40-49      32:37.0    6:31/M
      22    Jeff Vuono              Westerly  RI        42     7 M 40-49      32:53.0    6:35/M
      23    David Haffner                               44     8 M 40-49      32:56.0    6:35/M
      24    Ray Murray              Ledyard  CT         43     9 M 40-49      33:07.0    6:37/M
      25    Jeff Walker             Westerly  RI        40    10 M 40-49      33:17.0    6:39/M
      26    Dominique Lee                               17     1 F  1-19      33:30.0    6:42/M
      27    Rick Cota                                   36     4 M 30-39      33:33.0    6:43/M
      28    William Thomas Jr                           30     5 M 30-39      33:35.0    6:43/M
      29    Gregory Noles                               45    11 M 40-49      33:53.0    6:47/M
      30    Hank Ward               Middletown  RI      48    12 M 40-49      33:57.0    6:47/M
      31    Paul ANDRUSKIEWICZ      Waterford  CT       46    13 M 40-49      34:01.0    6:48/M
      32    Mp Magnam                                   41    14 M 40-49      34:03.0    6:49/M
      33    Zachary Eckard          CANTERBURY  CT      15     3 M  1-19      34:06.0    6:49/M
      34    Tracy MONTOYA           Norwich  CT         40    15 M 40-49      34:07.0    6:49/M
      35    Claire Gadrow           S Kingstown  RI     35     1 F 30-39      34:08.0    6:50/M
      36    Robert LAMOTHE          Groton  CT          44    16 M 40-49      34:30.0    6:54/M
      37    Greg Johnson            Q                   45    17 M 40-49      34:31.0    6:54/M
      38    Don Baker                                   52     4 M 50-59      34:53.0    6:59/M
      39    John Curran             Carolina  RI        55     5 M 50-59      34:56.0    6:59/M
      40    Joseph Lemieux          Norwich  CT         52     6 M 50-59      35:09.0    7:02/M
      41    Thomas Toscano          Westerly  RI        38     6 M 30-39      35:16.0    7:03/M
      42    David FLAGG             Pawcatuck  CT       32     7 M 30-39      35:18.0    7:04/M
      43    Jim TIERMAN                                 41    18 M 40-49      35:23.0    7:05/M
      44    John Sacrey             Preston  CT         53     7 M 50-59      35:34.0    7:07/M
      45    Earl Thomas             Charlestown  RI     41     2 F 40-49      35:41.0    7:08/M
      46    Frank Burns             Wakefield  RI       41     1 M 40-99      35:45.0    7:09/M
      47    Nathan Bradbury         Stonington  CT      14     4 M  1-19      35:50.0    7:10/M
      48    Lauren Youngs                               26     2 F 20-29      35:52.0    7:10/M
      49    Richard Goulter         Topsfield  MA       50     8 M 50-59      35:54.0    7:11/M
      50    David Hovey             Hebron  CT          42     2 M 40-99      35:57.0    7:11/M
      51    Joseph Behl                                 60     2 M 60-99      36:08.0    7:14/M
      52    Dennis McArty                               59     9 M 50-59      36:25.0    7:17/M
      53    Bryan Bowes             Westerly  RI        21     4 M 20-29      36:32.0    7:18/M
      54    Bob Mayer                                   54    10 M 50-59      36:34.0    7:19/M
      55    Timothy Goulter         Topsfield  MA       21     5 M 20-29      36:45.0    7:21/M
      56    Patraic Keen            New London  CT      18     5 M  1-19      37:20.0    7:28/M
      57    John HAMMETT            Charlestown  RI     62     3 M 60-99      37:23.0    7:29/M
      58    Annette Montoya                             40     3 F 40-49      37:36.0    7:31/M
      59    Mark Steele             PAWCATUCK  CT       37     8 M 30-39      37:48.0    7:34/M
      60    Alison Dupont           Groton  CT          37     2 F 30-39      37:54.0    7:35/M
      61    Dan Shramek             Narragansett  RI    37     9 M 30-39      38:13.0    7:39/M
      62    Bill Shramek                                44    19 M 40-49      38:13.0    7:39/M
      63    James TOALA             New London  CT      34    10 M 30-39      38:14.0    7:39/M
      64    Dan Kerwin              Groton  CT          59    11 M 50-59      38:25.0    7:41/M
      65    Gerah Ventresa                              31     3 F 30-39      38:26.0    7:41/M
      66    Stephen Lupo            Westerly  RI        44    20 M 40-49      38:29.0    7:42/M
      67    James Miller            Norwich  CT         40    21 M 40-49      38:36.0    7:43/M
      68    Richard Garmon          Harwinton  CT       42    22 M 40-49      38:38.0    7:44/M
      69    Eric Fargo              Charlestown  RI     34    11 M 30-39      38:55.0    7:47/M
      70    Margaret Warfiled                           38     4 F 30-39      39:03.0    7:49/M
      71    Jim McMahon             Narragansett  RI    61     4 M 60-99      39:37.0    7:55/M
      72    Ryan LENIHAN            Stonington  CT      13     6 M  1-19      39:48.0    7:58/M
      73    Meghan Goulter          Topsfield  MA       23     3 F 20-29      39:53.0    7:59/M
      74    Paul GRAY               Pawcatuck  CT       38    12 M 30-39      40:12.0    8:02/M
      75    Stephen MOSKALUK        North Stonington  C 31    13 M 30-39      40:44.0    8:09/M
      76    Clem McGrath            Colchester  CT      65     5 M 60-99      41:03.0    8:13/M
      77    Bob Bowes               Westerly  RI        48    23 M 40-49      41:12.0    8:14/M
      78    Lindsay Logan                               22     4 F 20-29      41:26.0    8:17/M
      79    Marc Tardiff            Mystic  CT          32    14 M 30-39      41:27.0    8:17/M
      80    Paul Story                                  57    12 M 50-59      41:32.0    8:18/M
      81    Rachel Coston                               37     5 F 30-39      41:34.0    8:19/M
      82    Pam Schroeder           Pawcatuck  CT       37     6 F 30-39      41:36.0    8:19/M
      83    Margaret Collins        Westerly  RI        52     1 F 50-59      41:38.0    8:20/M
      84    Bob Fargo               Lafayette  NJ       59    13 M 50-59      41:42.0    8:20/M
      85    Lisa Menard-Manlove     Ashaway  RI         30     7 F 30-39      42:07.0    8:25/M
      86    Danielle Cove           Princeton  MA       41     4 F 40-49      42:08.0    8:26/M
      87    Leslie Fook                                 35     8 F 30-39      42:28.0    8:30/M
      88    Vincent Kilbridge       Providence  RI      42     3 M 40-99      42:29.0    8:30/M
      89    Peggy Sawyer            Westerly  RI        38     9 F 30-39      42:30.0    8:30/M
      90    Karen Santacroce        Groton  CT          36     1 F  1-39      42:32.0    8:30/M
      91    Willie Flynn                                9      7 M  1-19      42:42.0    8:32/M
      92    Sarah Dimare                                30    10 F 30-39      42:43.0    8:33/M
      93    Flor Nawara             Mystic  CT          28     5 F 20-29      42:51.0    8:34/M
      94    John Zebowski                               46    24 M 40-49      42:54.0    8:35/M
      95    Tracy Gustafson         Dayville  CT        35    11 F 30-39      43:00.0    8:36/M
      96    Peter Colonis           Waterford  CT       64     6 M 60-99      43:04.0    8:37/M
      97    John Mortenson          Foxborough  MA      44     4 M 40-99      43:16.0    8:39/M
      98    Eileen GRIFFIN                              43     5 F 40-49      43:21.0    8:40/M
      99    Stephen Gonin                               43    25 M 40-49      43:33.0    8:43/M
     100    Erin Journey            Pawcatuck  CT       42     6 F 40-49      43:35.0    8:43/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    John Neilsen                                40    26 M 40-49      43:39.0    8:44/M
     102    Donna Doyle                                 36    12 F 30-39      43:41.0    8:44/M
     103    Peter Campdell                              52    14 M 50-59      43:44.0    8:45/M
     104    Sherri Tedecchi                             45     7 F 40-49      43:49.0    8:46/M
     105    Jennifer Bonville                           26     6 F 20-29      44:01.0    8:48/M
     106    Cynthia Arbige                              41     8 F 40-49      44:04.0    8:49/M
     107    Jenn Chowaniec                              20     7 F 20-29      44:04.0    8:49/M
     108    Mike Aiello                                 34    15 M 30-39      44:06.0    8:49/M
     109    Jerry Brown                                 63     7 M 60-99      44:07.0    8:49/M
     110    Melissa Nelson          Norwich  CT         39    13 F 30-39      44:10.0    8:50/M
     111    Joel Schmidt            Ashaway  RI         29     6 M 20-29      44:13.0    8:51/M
     112    Holly Schmidt           Ashaway  RI         27     8 F 20-29      44:21.0    8:52/M
     113    Michaeleen Hapseler     Canterbury  CT      58     2 F 50-59      44:22.0    8:52/M
     114    Michael Cordeiro        Pawcatuck  CT       42    27 M 40-49      44:26.0    8:53/M
     115    Bernie MURRAY           Waterford  CT       70     8 M 60-99      44:26.0    8:53/M
     116    Billy Flynn                                 43    28 M 40-49      44:27.0    8:53/M
     117    Joanna Chowaniec                            24     9 F 20-29      44:29.0    8:54/M
     118    Eugene Aiello                               56    15 M 50-59      44:31.0    8:54/M
     119    Emily Lappen                                30    14 F 30-39      44:45.0    8:57/M
     120    Daniel Keith            Norwood  MA         23     7 M 20-29      44:46.0    8:57/M
     121    Scott BANKS                                 32    16 M 30-39      44:47.0    8:57/M
     122    Mark Zullo              N Attleboro  MA     52    16 M 50-59      44:48.0    8:58/M
     123    Norma Vivar-Orum        Jewett City  CT     41     9 F 40-49      44:49.0    8:58/M
     124    Margarret Chowaniec                         17     2 F  1-19      44:50.0    8:58/M
     125    Wendy Klaiman                               36    15 F 30-39      44:51.0    8:58/M
     126    Carolyn Richardson      Baltimore  MD       21    10 F 20-29      44:53.0    8:59/M
     127    Brian Govechik          Bristol  RI         20     8 M 20-29      44:58.0    9:00/M
     128    Jamie Donch             Pawcatuck  CT       27    11 F 20-29      44:59.0    9:00/M
     129    Alita Miller            Norwich  CT         39    16 F 30-39      45:27.0    9:05/M
     130    Amy Niskanen            Ledyard  CT         29    12 F 20-29      46:06.0    9:13/M
     131    George Gillespie        Coventry  CT        63     9 M 60-99      46:15.0    9:15/M
     132    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     71    10 M 60-99      46:30.0    9:18/M
     133    Stephanie Cares         Warwick  RI         51     3 F 50-59      46:36.0    9:19/M
     134    Kevin Logan                                 51    17 M 50-59      46:38.0    9:20/M
     135    Jenifer Bradley         Westerly  RI        42    10 F 40-49      46:42.0    9:20/M
     136    Jessica D'Abrosca                           28    13 F 20-29      46:43.0    9:21/M
     137    Amy Howard                                  34    17 F 30-39      46:48.0    9:22/M
     138    Terry Nawara            Mystic  CT          30    17 M 30-39      46:51.0    9:22/M
     139    Michele Aiello                              28    14 F 20-29      47:04.0    9:25/M
     140    David Bessette          Pawcatuck  CT       51    18 M 50-59      47:30.0    9:30/M
     141    Tom SULLIVAN            Groton  CT          65    11 M 60-99      47:30.0    9:30/M
     142    Carol Choches-O'Brien   WAKEFIELD  RI       50     4 F 50-59      47:33.0    9:31/M
     143    Jack Valone             North Windham  CT   63    12 M 60-99      47:49.0    9:34/M
     144    Jeri Menard             Westerly  RI        50     5 F 50-59      47:52.0    9:34/M
     145    Nicholas Paolo, JR      Middletown  RI      40     5 M 40-99      48:00.0    9:36/M
     146    Justine Fitzpatrick                         42    11 F 40-49      48:01.0    9:36/M
     147    Miriam Hawley           Cambridge  MA       62     1 F 60-99      48:06.0    9:37/M
     148    Noreen Higgins          STONINGTON  CT      44    12 F 40-49      48:09.0    9:38/M
     149    Bob Bowser              Westerly  RI        68    13 M 60-99      48:32.0    9:42/M
     150    RAY SLEBODA                                 39     2 M  1-39      48:33.0    9:43/M
     151    Teresa Peck                                 37    18 F 30-39      49:24.0    9:53/M
     152    Kerry Methot            Moosup  CT          41    13 F 40-49      49:35.0    9:55/M
     153    Lori ANDRZEICIK         Jewett City  CT     40    14 F 40-49      49:39.0    9:56/M
     154    Michele Cornelly                            36    19 F 30-39      50:22.0   10:04/M
     155    Andrew Neuhauser        Westerly  RI        53    19 M 50-59      50:30.0   10:06/M
     156    Phyllis Neilsen                             38     2 F  1-39      50:35.0   10:07/M
     157    Mary Ann Barboza        S Kingstown  RI     42     1 F 40-99      51:10.0   10:14/M
     158    Audrey Terranova        Westerly  RI        38    20 F 30-39      51:57.0   10:23/M
     159    Tom RICHARDS            Mystic  CT          56    20 M 50-59      52:35.0   10:31/M
     160    Sheila Bedard                               43    15 F 40-49      53:03.0   10:37/M
     161    Lenore Stepanishen      Westerly  RI        56     6 F 50-59      53:05.0   10:37/M
     162    John Bergeron                               51    21 M 50-59      53:55.0   10:47/M
     163    Gail Barrington         Westerly  RI        42     2 F 40-99      55:43.0   11:09/M
     164    Carol Giles             Pawcatuck  CT       46    16 F 40-49      55:44.0   11:09/M
     165    Arlene MCCOY            Pawcatuck  CT       70     2 F 60-99    1:09:16.0   13:51/M
     166    Colburn Graves          NORTH STONINGTON  C 71    14 M 60-99    1:15:00.0   15:00/M
     167    Laurie Lamb             NORTH STONINGTON  C 51     3 F 40-99    1:15:42.0   15:08/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News