Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Black Bear Cross-Country Invitational

Northwood, NH, October 1, 2005

[JV Girls Overall | JV Girls Team Scores | JV Boys Overall | JV Boys Team Scores | Varsity Girls Overall | Varsity Girls Team Scores | Varsity Boys Team Scores ]

Varsity Boys Overall

                                                                      Page 1
                      2005 BLACK BEAR XC INVITATIONAL
                      AT COE-BROWN NORTHWOOD ACADEMY
             October 1, 2005  5 Kilometers      Northwood, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
    1    1  559 Eyob Eyualem           OYSTER RIVER           11   15:52  5:07 
    2    2  275 Anthony Merra          BISHOP GUERTIN         11   16:11  5:13 
    3    3  310 Sean Gelinas           COE-BROWN              12   16:25  5:17 
    4    4  365 Alex Mcgrath           CON-VAL                10   16:29  5:19 
    5    5  303 Nate Bassett           COE-BROWN              12   16:38  5:21 
    6    6  523 Dan Maas               NASHUA SOUTH           12   16:38  5:22 
    7    7  315 Clayton Loy            COE-BROWN              12   16:49  5:25 
    8    8  357 Troy French            CON-VAL                11   16:49  5:25 
    9    9  321 Adam Phaneuf           COE-BROWN              12   17:02  5:29 
   10   10  309 Donald Fisher          COE-BROWN              12   17:10  5:32 
   11   11  507 Zach Campbell          NASHUA SOUTH            9   17:11  5:32 
   12   12  360 Michael Lavoie         CON-VAL                11   17:18  5:34 
   13   13  420 Brendan Kurylo         JOHN STARK             11   17:21  5:35 
   14   14  526 Chris Mentas           NASHUA SOUTH            9   17:22  5:36 
   15   15  663 Sean Twomey            TRINITY                11   17:26  5:37 
   16   16  361 Vincent Lyon           CON-VAL                11   17:31  5:39 
   17   17  587 Tim Mallard            PELHAM                 11   17:32  5:39 
   18   18  307 Mike Coulombe          COE-BROWN              11   17:37  5:41 
   19   19  667 Terry Stackhouse       KINGSWOOD              10   17:39  5:41 
   20   20  262 Colin Anderson         BISHOP GUERTIN         11   17:43  5:42 
   21   21  649 Daniel Dunn            TRINITY                10   17:44  5:43 
   22   22  646 Joe Cardello           TRINITY                11   17:45  5:43 
   23   23  658 Bobby Luscinski        TRINITY                11   17:46  5:43 
   24   24  565 Paul Igoe              OYSTER RIVER           10   17:46  5:44 
   25   25  504 Anthony Staples        LACONIA                11   17:47  5:44 
   26   26  352 Justin Butler          CON-VAL                10   17:47  5:44 
   27   27  322 Branden Roy            COE-BROWN              10   17:48  5:44 
   28   28  670 Dylan Summers          KINGSWOOD              10   17:54  5:46 
   29   29  563 Patrick Harvey         OYSTER RIVER           11   17:55  5:46 
   30   30  496 David Collis           LACONIA                11   17:58  5:47 
   31   31  363 Nick Matthews          CON-VAL                11   18:00  5:48 
   32   32  356 Dylan Fisher           CON-VAL                 9   18:10  5:51 
   33   33  500 Colin Mcguire          LACONIA                10   18:15  5:53 
   34   34  686 Chris Apkarian         KINGSWOOD              10   18:18  5:54 
   35   35  271 John Kent              BISHOP GUERTIN         10   18:25  5:56 
   36   36  267 Alex Perez             BISHOP GUERTIN         10   18:26  5:56 
   37   37  276 Steve Migliore         BISHOP GUERTIN         10   18:29  5:57 
   38   38  566 Connor Jacobsen        OYSTER RIVER           10   18:32  5:58 
   39   39  265 Mike Neville           BISHOP GUERTIN         12   18:33  5:59 
   40   40  556 Nate Bryant            OYSTER RIVER           11   18:35  5:59 
   41   41  655 Adam Howes             TRINITY                10   18:43  6:02 
   42   42  611 Shane Cahoon           ST. THOMAS AQUINAS     11   18:44  6:02 
   43   43  574 Tony Smith             OYSTER RIVER           11   18:46  6:03 
   44   44  532 Nick Sanborn           NASHUA SOUTH           11   18:49  6:04 
   45   45  616 Daniel Keenan          ST. THOMAS AQUINAS     12   18:53  6:05 
   46   46  510 Jordan Choate          NASHUA SOUTH           10   18:54  6:05 
   47   47  222 Daniel Tothill         BISHOP BRADY           11   18:57  6:06 
   48   48  525 Jason Mcwhirter        NASHUA SOUTH           12   18:58  6:07 
   49   49  653 Adam Herod             TRINITY                10   19:00  6:07 
   50   50  669 Keith Thomas           KINGSWOOD              11   19:01  6:07 
  10/01/2005  5:32PM


                                                                      Page 2
                      2005 BLACK BEAR XC INVITATIONAL
                      AT COE-BROWN NORTHWOOD ACADEMY
             October 1, 2005  5 Kilometers      Northwood, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================
 
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Bib# Name                   School               Year Time    Pace  
===== ==== ==== ====================== ==================== ==== ======= ===== 
   51   51  589 Andrew Ridlon          PELHAM                 10   19:02  6:08 
   52   52  615 Matt Gainty            ST. THOMAS AQUINAS     12   19:04  6:09 
   53   53  461 John Edmunds           KEARSARGE REGIONAL     11   19:06  6:09 
   54   54  673 Max Thomas             KINGSWOOD               9   19:08  6:10 
   55   55  576 Matthew Talley         OYSTER RIVER           11   19:14  6:12 
   56   56  666 Ethan Levesque         KINGSWOOD              10   19:16  6:12 
   57   57  422 Zeke Landis            JOHN STARK             10   19:18  6:13 
   58   58  585 Josh Harbin            PELHAM                 10   19:27  6:16 
   59   59  584 Matt Geisler           PELHAM                 12   19:28  6:16 
   60   60  668 John Cronin            KINGSWOOD              11   19:34  6:18 
   61   61  490 Ben Sutton             KENNETT                 9   19:37  6:19 
   62   62  528 Brandon Pare           NASHUA SOUTH           12   19:42  6:21 
   63   63  219 Aaron Perreault        BISHOP BRADY           11   19:43  6:21 
   64   64  624 James Thompson         ST. THOMAS AQUINAS     12   19:45  6:22 
   65   65  469 Brian Smith            KEARSARGE REGIONAL     12   19:52  6:24 
   66   66  455 Max Cooper             KEARSARGE REGIONAL      9   19:53  6:24 
   67   67  619 Teddy Moore            ST. THOMAS AQUINAS     10   19:54  6:25 
   68   68  452 Joey Astle             KEARSARGE REGIONAL     10   19:55  6:25 
   69   69  459 John Doherty           KEARSARGE REGIONAL     11   20:00  6:26 
   70   70  417 Jeff Dube              JOHN STARK             12   20:04  6:28 
   71   71  383 Chris Berlind          HOLLIS/BROOKLINE       11   20:09  6:29 
   72   72  405 Alex Werne             HOLLIS/BROOKLINE        9   20:10  6:30 
   73   73  393 James Klum             HOLLIS/BROOKLINE       10   20:12  6:30 
   74   74  456 Paddy Dayton           KEARSARGE REGIONAL     10   20:14  6:31 
   75   75  453 Sean Brake             KEARSARGE REGIONAL     10   20:15  6:31 
   76   76  215 John Hayes             BISHOP BRADY           12   20:17  6:32 
   77   77  388 David Edmonds          HOLLIS/BROOKLINE       10   20:17  6:32 
   78   78  487 Matt Mckay             KENNETT                11   20:20  6:33 
   79   79  426 Tommy Motta            JOHN STARK             11   20:25  6:35 
   80   80  213 Devin Cowette          BISHOP BRADY           11   20:25  6:35 
   81   81  212 Philip Bouchard        BISHOP BRADY            9   20:25  6:35 
   82   82  435 Ben Zawacki            JOHN STARK             12   20:37  6:38 
   83   83  612 Collin Drake           ST. THOMAS AQUINAS     10   20:39  6:39 
   84   84  270 Jeremy Kenrelly        BISHOP GUERTIN         10   20:39  6:39 
   85   85  497 Ben Davis              LACONIA                12   20:56  6:44 
   86       517 Andrew Hugh            NASHUA SOUTH           10   21:01  6:46 
   87   86  421 Kevin Lablond          JOHN STARK              9   21:05  6:47 
   88   87  499 Philpot Graham         LACONIA                10   21:13  6:50 
   89   88  502 David Miller           LACONIA                 9   21:18  6:52 
   90   89  394 Lincoln Lucas          HOLLIS/BROOKLINE       10   21:28  6:55 
   91   90  434 Greg Wilson            JOHN STARK             11   21:45  7:01 
   92   91  404 Paul Ullrich           HOLLIS/BROOKLINE       12   21:51  7:02 
   93   92  220 Mike Rascoe            BISHOP BRADY           11   21:53  7:03 
   94   93  221 Dan Stratton           BISHOP BRADY           10   22:15  7:10 
   95   94  488 Jake Mckenzie          KENNETT                12   22:16  7:10 
   96   95  648 Dustin Ducharme        TRINITY                10   22:28  7:14 
   97   96  491 Tom Vestal             KENNETT                 9   22:31  7:15 
   98   97  489 Matthew Paisley        KENNETT                 9   22:35  7:16 
   99   98  505 Matthew Wellmann       LACONIA                10   25:34  8:14 
  100   99  586 Matt Harris            PELHAM                  9   25:51  8:20 
  10/01/2005  5:32PM





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News