Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Duxbury Beach Triathlon

Duxbury, MA, September 18, 2005

[Individuals Overall | Teams Overall | Elites | Age Groups | Fastest Splits ]

Special Categories

                           SPECIAL AWARD RESULTS
                        NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                     'Duxbury Beach Sprint Triathlon'
September 18, 2005    Swim .5 Mi./Cycle 12.5 Mi./Run 3.3 Mi.         Duxbury, MA
                    Timing: Granite State Race Services
================================================================================


                       AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Richard Lee                  25  33 M   Newton                  1:14:32         
    2 Arnold Roest                 30  37 M   Duxbury                 1:16:51         
    3 Stephen Simmerman            23  26 M   Somerville              1:18:25         
    4 Seth Chandler                27  35 M   Duxbury                 1:26:41         
    5 Jeff Moore                   34  38 M   Duxbury                 1:28:28         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALE MASTERS

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Gregory Crist                44  43 M   Framingham              1:15:12         
    2 Stephen Meneely              47  45 M   Marshfield              1:22:54         
    3 Paul Mcdermott               46  45 M   Duxbury                 1:30:44         
    4 Patrick Sheridan             45  44 M   Lowell                  1:33:34         
    5 Robert O'brien               42  42 M   Duxbury                 1:34:29         

                         AWARD DIVISION FOR ATHENAS

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Jennifer Urquhart            15  30 F   Dorchester              1:22:58         
    2 Julie Remondini              18  36 F   Halifax                 1:32:58         
    3 Dana Perry                   17  32 F   Maynard                 1:41:22         
    4 Angela Park                  19  37 F   Rockland                1:48:57         
    5 Judy Commesso                20  39 F   Marshfield              1:59:33         

                     AWARD DIVISION FOR ATHENA MASTERS

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Ruth Swanson                 22  41 F   Quincy                  1:47:56         
    2 Heather Becker               21  40 F   South Boston            2:04:05         

                   MALE AWARD DIVISION FOR INLET POLICE

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Douglas King                 40  48 M   Abington                1:25:42         
    2 Michael Coyne               358  39 M   Braintree               1:50:54         

                  FEMALE AWARD DIVISION FOR INLET POLICE

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Marie Hanlon                 14  42 F   Lynn                    1:37:23         


                       MALE AWARD DIVISION FOR TEAM

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Alec Petro                  576         Duxbury                   59:57         
    2 Ben Alexander               561         Duxbury                 1:11:51         
    3 Joseph Kelly                575         Westwood                1:17:04         
    4 Charles Wallace             583         Skaneateles             1:18:14         
    5 Robert Doherty              568         Westwood                1:28:00         

                      FEMALE AWARD DIVISION FOR TEAM

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Susan Hanus                 555         Duxbury                 1:20:29         
    2 Maureen French              545         Weston                  1:32:07         
    3 Laura Mcdermott             549         Duxbury                 1:36:00         
    4 Annette White               548         Plymouth                1:37:31         
    5 Mary Jane O'brien           558         Duxbury                 1:38:11         

                       MIXED AWARD DIVISION FOR TEAM

Place Name                      Race# Age Sex Town/state              Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======================= ======= ======= 
    1 Kathy Ullathorne            551         Duxbury                 1:19:19         
    2 Will Cowen                  582         Hingham                 1:21:40         
    3 Patricia Hambrick           557         Weston                  1:24:23         
    4 Matt Boynton                562         Babson Park             1:25:51         
    5 Lynn Freedman               547         Peabody                 1:27:12         






race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News