Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

48th Annual Wachusett Invitational

Holden, MA, October 22, 2005

[Class C Varsity Results & Team Scores | Class C Junior Varsity Results | Freshman Results | Junior High Results | Class A Varsity Results & Team Scores | Class A Junior Varsity Results | Class B Varsity Results & Team Scores ]

Class B Junior Varsity Results

 District E. / Butterfield - Organization License                   Hy-Tek's Meet Manager
                     48th Annual Wachusett Invitational - 10/22/2005                     
                                   Cross Country Meet                                    
                            Wachusett Reg. H.S. - Holden, MA                             
                                  Last Completed Event                                   
 
Boys 2.4 Mile Run CC Jr. Varsity Class B
      Comp#  Name                            School                           Time Points
=========================================================================================
    1   374  Sam Kulvete                 JR  Groton-Dunstable Reg.           14:08      1
    2   379  Steve Lunt                  SO  Groton-Dunstable Reg.           14:18      2
    3   333  Dennis Healey               JR  Gardner                         14:22      3
    4   415  Joseph Smith                JR  Nashoba Reg.                    14:29      4
    5   484  Arthur Santos               SR  Westborough                     14:34      5
    6   478  Tom McDonough               SO  Westborough                     14:34      6
    7   466  Peter Gray                  SR  Westborough                     14:37      7
    8   369  Jason Gates                 JR  Groton-Dunstable Reg.           14:42      8
    9   392  Willie Woitowicz            JR  Groton-Dunstable Reg.           14:43      9
   10   412  Matt Powers                 JR  Nashoba Reg.                    14:45     10
   11   400  Dwight Hahn                 JR  Nashoba Reg.                    14:46     11
   12   395  David Breen                 SO  Nashoba Reg.                    14:50     12
   13   479  Brian Meyer                 SR  Westborough                     14:54     13
   14   363  Andrew Davis                SR  Groton-Dunstable Reg.           14:54     14
   15   452  Andrew Cheney               SR  Westborough                     14:59     15
   16   356  Matt Belley                 JR  Groton-Dunstable Reg.           15:04     16
   17   358  Andrew Blanchette           JR  Groton-Dunstable Reg.           15:13     17
   18   404  Przemystaw Kawaka           SR  Nashoba Reg.                    15:14     18
   19   490  Mark Vanacore               SO  Westborough                     15:17     19
   20   328  Matt Bourque                JR  Gardner                         15:20     20
   21   329  Josh Canu                   SO  Gardner                         15:25     21
   22   342  Pat Rogers                  FR  Gardner                         15:25     22
   23   402  Sean Humphrey               JR  Nashoba Reg.                    15:32     23
   24   397  Brian Dienst                SR  Nashoba Reg.                    15:32     24
   25   414  Alex Scwab                  JR  Nashoba Reg.                    15:33       
   26   335  Amad Ismail                 SO  Gardner                         15:35     25
   27   367  Bobby Frederickson          JR  Groton-Dunstable Reg.           15:36       
   28   334  Brad Heglin                 SO  Gardner                         15:36     26
   29   330  Jordan Davis                FR  Gardner                         15:39     27
   30   332  Alex Griffin                SO  Gardner                         15:40       
   31   344  Matt Slattery               SR  Gardner                         15:41       
   32   401  Curtis Howard               JR  Nashoba Reg.                    15:47       
   33   362  Steve Collins               SO  Groton-Dunstable Reg.           15:56       
   34   433  Matt Roach                  SR  St. Peter-Marian HS             16:02       
   35   459  Matt Feresten               SO  Westborough                     16:03     28
   36   489  Adam Urbin                  SR  Westborough                     16:12       
   37   359  Dan Boyd                    JR  Groton-Dunstable Reg.           16:16       
   38   373  Greg Iannacci               JR  Groton-Dunstable Reg.           16:20       
   39   455  Arin Diamond                JR  Westborough                     16:29       
   40   390  Rob Staruch                 JR  Groton-Dunstable Reg.           16:32       
   41   391  Mike White                  SO  Groton-Dunstable Reg.           16:36       
   42   445  John Behmer                 SR  Westborough                     16:51       
   43   429  Mike O'Neill                SO  St. Peter-Marian HS             16:58       
   44   417  Chris Winkler               SO  Nashoba Reg.                    16:58       
   45   444  Nick Babinski               SO  Westborough                     17:16       
   46   398  Dawson Elliot               SO  Nashoba Reg.                    17:19       
   47   420  Matthew Bentley             JR  St. Peter-Marian HS             17:20       
   48   388  Evan Sheffield              SO  Groton-Dunstable Reg.           17:22       
   49   361  Tom Chamberlain             SO  Groton-Dunstable Reg.           17:29       
   50   523  Iv Ray                      JR  Nipmuc Reg.                     17:32       
   51   372  Tyler Hendrickson           SO  Groton-Dunstable Reg.           17:40       
   52   458  Sean Dooley                 JR  Westborough                     18:22       
   53   303  Andrew Nawn                 FR  Auburn                          18:41       
   54   465  Bobby Gorden                SO  Westborough                     18:42       
   55   431  Tim O'Rourke                SO  St. Peter-Marian HS             19:08       
   56   477  Brian Mazmanian             JR  Westborough                     19:21       
   57   472  Brendon Huddy               JR  Westborough                     19:49       
   58   480  Gardner Olsen               SO  Westborough                     20:18       
   59   463  Rob Glaser                  JR  Westborough                     20:18       
   60   482  Chris Rabidou               SO  Westborough                     20:45       
   61   309  Robert Sturdevant           JR  Auburn                          22:09       
   62   298  Keith Goodrich              FR  Auburn                          22:10       



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News