Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF-NE / Boston Parks Cross Country Races

Franklin Park, Boston, MA, October 16, 2005

Open and Youth results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


For more race information, see Run the Mayor's Cup XC races on October 23.

USATF-NE / Boston Parks Cross Country Development Meet
Franklin Park, Boston
Sunday, October 16, 2005
50's, sunny, windy, course muddy and dug up from Saturday's meet
 
Open 5K
1   Chris Magill        BAA            16:37
2   Tim Condon          Brandeis       16:38
3   Dan Suher           Brandeis       16:47
4   Keiron Tumbleton    Hopkinton RC   16:59   1-40
5   Clayton Lloyd       Brandeis       17:06
6   Josh Gorden         BAA            17:19
7   Dave Irving         5 Star RC      17:30
8   Eric Tucker         GBTC           17:32
9   Brad Kozel          GBTC           17:43
10  Roderick Fleming    Brandeis       17:55
11  John Blouin         GBTC           18:17
12  Andy MacDonald      BAA            18:18
13  Stephen Stowe       Una - Boston   18:22
14  Sam Siegel          Brandeis       18:31
15  Ali Ahmed           Brandeis       18:34
16  Adam Curley         Brandeis       18:42
17  Brian Beaulieu      GBTC           19:37
18  Jeff Rockwood       Boston North   19:47
19  Ed Ellison          Athletics East 19:54   2-40
20  Laura Hayden        GBTC           19:55     1F
21  Logan Hepner        Brandeis       19:56
22  Megan Bisceglia     Brandeis       20:07     2F
23  Brian Savage        ParkwayRC      20:46   3-40
24  Tom Derderian       GBTC           20:51   1-50
25  Sue LaChance        CSU            20:56 3F, 1-40
26  Mary Schillinger    Brandeis       21:00     4F
27  Phil Benjamin       Boston North   21:03
28  Sarah Romain        Brandeis       21:05     5F
29  Mary Siegrist       GBTC           21:14     6F
30  Dave Cahill         GBTC           21:19
31  Katie Chwasciak     5 Star RC      21:23 7F,U-18
32  Emily Terrin        Brandeis       21:32     8F
33  Patrick Kenny       Boston North   21:44
34  Caroline Martin     Una- Essex     21:52 9F,U-18
35  David Callum        GBTC           22:01
36  Marisa Daly         BostonNorth    22:20    10F
37  Brittany McFarland  Brandeis       22::41   11F
38  Jamie Pottern       Brandeis       22:44    12F
39  Saraa Johanson      Brandeis       23:35    13F
40  Tyrell Brewster     CodmanAcademy   24:18
41  Audrey Flake        Brandeis        24:20   14F
42  Charlie Silva       Boston North    25:07
43  Cynthia Hastings    GBTC            25:3515F,1-50
44  Steve Seminaro      CSU             29:50  2-50
45  Sekany Senghor      Codman Academy  34:50  U-18
46  Ashton Marshall     Codman Academy  35:18  U-18
 
Youth 1.1 Mile                               Yr of Birth
1   Ogi Rapaic          Waltham TC     06:44     92
2   Nadja Kern          Waltham TC     06:52     93F
3   Max LaChance        Nitehawks      06:59     96
4   Ruben Villareal-HalpCambridge Jets 07:04     92
5   Joshua Sciaraffa    SoShrFireboltz 07:09     94
6   John Nichols        Waltham TC     07:30     93
7   Jamie Fisher        Waltham TC     07:32     93
8   Trevor Tuplin       SoShrFireboltz 07:34     94
9   Liam Koenen         SoShrFireboltz 07:36     93
10  Samantha Eisele     Una - Taunton  07:38     93F
11  Katie Cataldo       Attleboro Jagua07:50     93F
12  Elijah Bucher       Nitehawks      07:51     96
13  Julia Kern          Waltham TC     07:55     97F
14  Bridget Wack        Waltham TC     07:58     94F
15  Stephane Warjus     Needham TC     08:14     93F
16  Raven Dillon        Ct.Home School 08:17     96F
17  Olja Rapaic         Waltham TC     08:19     96F
18  Eveline Yakimovich  Needham TC     08:21     95F
19  Sarah Warjus        Needham TC     08:25     94F
20  Emilie Hodge        Waltham TC     08:37     94F
21  Patrick Koenen      SoShrFireboltz 08:38     95
22  Michaela Gaudet     Waltham TC     08:47     93F
23  Bridget McGillicuddyUna            08:50     96F
24  Kaitlin McCauley    Waltham TC     08:53     95F
25  Ashley Betts        SoShrFireboltz 08:55     96F
26  Maggie Wack         Waltham TC     00:14     94F
27  Isabelle Holt       Waltham TC     09:20     94F
28  Sarah Wing          Waltham TC     09:23     95F
29  Lizzie McDermott    Una            09:41     95F
30  Matthew Ellison     Una - Needham  09:44     96
31  Molly Pierce        Waltham TC     09:46     97F
32  William Benson      Waltham TC     09:48     93
33  Molly Wack          Waltham TC     09:54     97F
34  Cody Leonard        Waltham TC     09:58     94
35  Ryan Leonard        Waltham TC     10:02     97
36  Emily Ellison       Una - Needham  10:10     96F
37  Lauren Benson       Waltham TC     11:06     97F
38  Erin Irving         Waltham TC     11:34     97F
39  Emma Cardarelli     Waltham TC     11:35     97F
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News