Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MIAA 2005 Cross Country Tournament Central

Gardner , MA, November 12, 2005

[Division 1 Girls Results and Team Scores | Division 2 Girls Results and Team Scores | Division 2 Boys Results and Team Scores ]

Division 1 Boys Results and Team Scores

 District E. / Butterfield - Organization License           Hy-Tek's Meet Manager
                 MIAA 2005 Cross Country Tournament - 11/12/2005                 
                                     Central                                     
                   Gardner Municipal Golf Course - Gardner, MA                   
                              Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 2.9 Mile Run CC I
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Matthew Tieuli            SR Saint John's           14:47.8    1             
  2 Adrian Kun                JR Saint John's           15:06.5    2             
  3 Christopher Funch         JR Groton-Dunstable       15:09.1    3             
  4 Nathaniel Saviet          JR Saint John's           15:11.1    4             
  5 David Goff                SR Doherty                15:12.3    5             
  6 Zach Sylvestre            SO Gardner                15:13.4    6             
  7 Stephen O'Brien           SR Groton-Dunstable       15:18.9    7             
  8 Dave Hausherr             SO North Middlesex        15:21.4    8             
  9 Brendan McCarthy          JR Groton-Dunstable       15:26.8    9             
 10 Keith Wood                SR Tantasqua              15:31.9   10             
 11 Zach Ouellete             FR Gardner                15:33.6   11             
 12 Nicholas Santoro          JR Saint John's           15:34.0   12             
 13 Chris Covello             SO Shrewsbury             15:34.5   13             
 14 Patrick Leach             SR Nashoba                15:35.4   14             
 15 Garrett Malouin           JR Fitchburg              15:36.6   15             
 16 Ben Langelo               SR Nashoba                15:41.2   16             
 17 Sonny Gamble              SR Marlborough            15:41.5   17             
 18 Matt Wood                 SO Wachusett              15:44.9   18             
 19 Brian Nehring             SO Saint John's           15:45.5   19             
 20 Mike Carbone              SR Fitchburg              15:47.0   20             
 21 Jonathan Hoyt             JR Leominster             15:47.3                  
 22 Alex Leith                SR Wachusett              15:49.9   21             
 23 Stephen Gemme             JR Saint John's           15:50.4   22             
 24 Matt Spano                JR Gardner                15:51.6   23             
 25 Steve Polito              SO Doherty                15:51.9   24             
 26 Mike Stasaitis            SO Algonquin              15:54.7   25             
 27 Doug Cushing              SR Quabbin Reg.           15:58.0   26             
 28 David Jennison            SO Leominster             16:01.3                  
 29 Adam Marek                SR Burncoat               16:03.3   27             
 30 Max Nicoll                JR Nashoba                16:08.2   28             
 31 Christopher Bergan        JR Saint John's           16:13.9   29             
 32 Tom Rousseau              SR Gardner                16:14.9   30             
 33 Greg McDonald             SR Algonquin              16:18.1   31             
 34 Timothy Janson            SR Nashoba                16:18.9   32             
 35 Jon Gurwitz               SR Doherty                16:21.7   33             
 36 Zach Lambert              SR Marlborough            16:22.3   34             
 37 Mike Bellio               SR Fitchburg              16:23.3   35             
 38 Steve Lajoie              SO Gardner                16:24.4   36             
 39 Dan Hassan                SR Marlborough            16:24.8   37             
 40 Kyle Petka                FR Groton-Dunstable       16:26.8   38             
 41 Chris Bisson              SR Marlborough            16:27.4   39             
 42 Matt Firmani              SR Doherty                16:27.9   40             
 43 Gary Dodakian             SR Shrewsbury             16:28.2   41             
 44 John Goolsky              SR Wachusett              16:28.8   42             
 45 Joe Weber                 FR Gardner                16:29.1   43             
 46 Nate Morse                JR Holy Name              16:29.6   44             
 47 Anthony Raduazo           SO Nashoba                16:30.0   45             
 48 Devan Glenny              JR Fitchburg              16:30.5   46             
 49 Anthony Frissora          FR Shrewsbury             16:32.6   47             
 50 Rahul Bhutani             JR Algonquin              16:33.2   48             
 51 Chris Mantos              SR Milford                16:34.9   49             
 52 Rob Maley                 SR Milford                16:35.4   50             
 53 Sheldon Vigeant           SO Marlborough            16:36.5   51             
 54 Matthew DeLuca            JR Groton-Dunstable       16:39.4   52             
 55 Mike Cronin               SO North Middlesex        16:41.4   53             
 56 Brian Vangel              SO Wachusett              16:42.5   54             
 57 Alex Papanastassiou       FR Nashoba                16:42.9   55             
 58 Drew Fuchs                FR Tantasqua              16:44.7   56             
 59 Billy Butler              SR Westborough            16:45.5   57             
 60 Eddie Byun                SR Westborough            16:46.0   58             
 61 Brian Vinciullo           FR Hudson                 16:49.9   59             
 62 Joseph Whitney            SR Marlborough            16:52.2   60             
 63 John Cox                  JR Wachusett              16:53.5   61             
 64 Dave Brown                FR Westborough            16:57.8   62             
 65 Sam Kulvete               JR Groton-Dunstable       16:58.4   63             
 66 Caleb Comptois            SR Quabbin Reg.           16:59.4   64             
 67 Mike Blanchet             SR Saint Peter-Marian     17:01.2   65             
 68 Jon Hanks                 SR Shepherd Hill          17:02.3   66             
 69 Ben Coughlin              JR Holy Name              17:02.6   67             
 70 Jeff Prunier              JR Doherty                17:03.0   68             
 71 Jeff Eiland               SR Milford                17:03.4   69             
 72 Alex Hamel                SR Shrewsbury             17:03.8   70             
 73 Scott Luro                SO Wachusett              17:05.4   71             
 74 Neal Creeden              JR Quabbin Reg.           17:06.9   72             
 75 Bryan Pope                JR Wachusett              17:08.3   73             
 76 Chris Chamberlin          SO Milford                17:09.7   74             
 77 Sean Montville            JR Shepherd Hill          17:14.5   75             
 78 Stephen Lunt              SO Groton-Dunstable       17:15.2   76             
 79 Brent Underkoffler        SO Shrewsbury             17:15.6   77             
 80 Kyle Schaeffer            SR Hudson                 17:16.8   78             
 81 John O'Rourke             SR Saint Peter-Marian     17:21.0   79             
 82 Drew Armin                SR Algonquin              17:21.5   80             
 83 Cyrus Ramanani            JR North Middlesex        17:23.2   81             
 84 Conor Grogan              FR Hudson                 17:25.9   82             
 85 Michael Alley             SO Milford                17:26.3   83             
 86 Tom Robert                SR Saint Peter-Marian     17:26.6   84             
 87 Jake Ringquest            SR Oakmont                17:26.8   85             
 88 Chris Osmecki             JR Hudson                 17:27.3   86             
 89 Duncan Amos               SR Nashoba                17:29.7   87             
 90 Adam Hemingway            SR Leominster             17:32.9                  
 91 Dan Andrysick             JR Saint Peter-Marian     17:34.4   88             
 92 Winston McLean            JR Marlborough            17:37.9   89             
 93 Ian Strug                 SR Westborough            17:38.5   90             
 94 Matt Smith                SR Oakmont                17:39.7   91             
 95 Ben Gitkind               SR Westborough            17:41.9   92             
 96 Steve Moran               SO Holy Name              17:42.9   93             
 97 Greg Goodness             SR Shrewsbury             17:43.8   94             
 98 Sean Dextradeur           FR Saint Peter-Marian     17:45.9   95             
 99 Luke Doherty-Munro        FR Hudson                 17:49.9   96             
100 Chris Coates              JR Shrewsbury             17:51.0   97             
101 Kevin Gaffney             SO Holy Name              17:52.4   98             
102 Andrew Carrilli           FR Burncoat               17:54.3   99             
103 Michael Carpenito         SR Leominster             17:55.3                  
104 Ethan Taylor              SO Oakmont                17:55.6  100             
105 Brian Tangney             SO Doherty                17:57.7  101             
106 Dan Ritchie               JR North Middlesex        17:58.2  102             
107 Justin Brophy             SR Quabbin Reg.           17:58.9  103             
108 Josh Gibson               SR Algonquin              17:59.5  104             
109 Billy Waters              SO Algonquin              18:00.3  105             
110 Jon Hathaway              SR Doherty                18:01.4  106             
111 Caleb Lopes               JR Milford                18:03.1  107             
112 Brendan Vinchesi          JR North Middlesex        18:04.0  108             
113 Jak Kelley                FR Gardner                18:04.3  109             
114 Matt Huegal               SR Westborough            18:07.4  110             
115 Steve Lebreque            FR Hudson                 18:07.8  111             
116 Joe Mort                  SR Milford                18:08.2  112             
117 Matt Tivnan               SR Burncoat               18:08.8  113             
118 Karl Gonzalez             SR South                  18:09.7  114             
119 Jeff Gazialle             JR Holy Name              18:12.8  115             
120 Moran Nachum              SO Algonquin              18:16.2  116             
121 Pat Grogan                JR Hudson                 18:17.0  117             
122 Kris Maillet              SR Fitchburg              18:17.8  118             
123 Corey Allard              JR North Middlesex        18:19.9  119             
124 Cory Paige                SR Oakmont                18:21.7  120             
125 Shane Skowron             SR Saint Peter-Marian     18:21.9  121             
126 Brian Bergeron            SR Saint Peter-Marian     18:22.6  122             
127 Josh Bouthiller           JR Tantasqua              18:24.1  123             
128 Tim Alden                 SR Shepherd Hill          18:26.9  124             
129 Brendon Burke             FR Burncoat               18:28.3  125             
130 Peter Sullivan            SR Westborough            18:30.3  126             
131 Nate LaRose               JR Tantasqua              18:30.6  127             
132 Peter Adams               FR Fitchburg              18:33.0  128             
133 Eddie Padilla             SO North                  18:37.0  129             
134 Josh Robichaud            SO Oakmont                18:39.3  130             
135 Chris DeFalco             SO Tantasqua              18:39.5  131             
136 John Armstrong            SO North Middlesex        18:42.1  132             
137 Nathan Landry             SR North                  18:47.5  133             
138 Ben Bangs                 SO Tantasqua              18:49.0  134             
139 Pat Brolthers             SR Shepherd Hill          18:50.1  135             
140 Anthony Rolon             SR South                  18:52.5  136             
141 John Chavez               SO North                  19:01.7  137             
142 Alex LeBlanc              JR Oakmont                19:12.8  138             
143 Matt Fuller               SR Oakmont                19:14.0  139             
144 Joe Taylor                FR Quabbin Reg.           19:17.6  140             
145 Tom Horan                 SO Holy Name              19:20.3  141             
146 Eric Faucher              SO Fitchburg              19:20.5  142             
147 Geoff Smith               SR Burncoat               19:22.2  143             
148 Jon Gay                   SO Shepherd Hill          19:32.8  144             
149 Mike Fitzpatrick          SR Shepherd Hill          19:37.0  145             
150 William Kempki            SO South                  19:47.8  146             
151 John Glynn                JR Shepherd Hill          19:57.3  147             
152 Nate Herrera              SR Tantasqua              20:04.1  148             
153 Matt Czapla               SO South                  20:13.1  149             
154 Henry Linder              SO Burncoat               20:32.4  150             
155 Steve Nguyen              JR North                  20:37.5  151             
156 Max Rossimer              JR Burncoat               20:56.1  152             
157 James Montgomery          JR North                  21:13.7  153             
158 Dan Ha                    SR South                  21:27.6  154             
159 Tyler Curley               8 Holy Name              21:31.2  155             
160 Freddy Almieda            JR North                  21:33.2  156             
161 Gibb Nathaniel            JR North                  21:36.8  157             
162 Juan Frontaan             JR North                  21:52.9                  
163 Luis Garcia               SR South                  22:05.4  158             
164 Jon Qoang                 JR North                  23:05.2                  
165 Steven Dumas              JR South                  23:17.4  159             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Saint John's                 38    1    2    4   12   19   22   29          
      Total Time:  1:16:24.90                                                    
         Average:    15:16.98                                                    
   2 Gardner                     106    6   11   23   30   36   43  109          
      Total Time:  1:19:17.90                                                    
         Average:    15:51.58                                                    
   3 Groton-Dunstable            109    3    7    9   38   52   63   76          
      Total Time:  1:19:01.00                                                    
         Average:    15:48.20                                                    
   4 Nashoba                     135   14   16   28   32   45   55   87          
      Total Time:  1:20:13.70                                                    
         Average:    16:02.74                                                    
   5 Doherty                     170    5   24   33   40   68  101  106          
      Total Time:  1:20:56.80                                                    
         Average:    16:11.36                                                    
   6 Marlborough                 178   17   34   37   39   51   60   89          
      Total Time:  1:21:32.50                                                    
         Average:    16:18.50                                                    
   7 Wachusett                   196   18   21   42   54   61   71   73          
      Total Time:  1:21:39.60                                                    
         Average:    16:19.92                                                    
   8 Fitchburg                   234   15   20   35   46  118  128  142          
      Total Time:  1:22:35.20                                                    
         Average:    16:31.04                                                    
   9 Shrewsbury                  248   13   41   47   70   77   94   97          
      Total Time:  1:22:54.70                                                    
         Average:    16:34.94                                                    
  10 Algonquin                   288   25   31   48   80  104  105  116          
      Total Time:  1:24:07.00                                                    
         Average:    16:49.40                                                    
  11 Milford                     325   49   50   69   74   83  107  112          
      Total Time:  1:24:49.70                                                    
         Average:    16:57.94                                                    
  12 North Middlesex             352    8   53   81  102  108  119  132          
      Total Time:  1:25:28.20                                                    
         Average:    17:05.64                                                    
  13 Westborough                 359   57   58   62   90   92  110  126          
      Total Time:  1:25:49.70                                                    
         Average:    17:09.94                                                    
  14 Hudson                      401   59   78   82   86   96  111  117          
      Total Time:  1:26:49.80                                                    
         Average:    17:21.96                                                    
  15 Quabbin Reg.                405   26   64   72  103  140                    
      Total Time:  1:27:20.80                                                    
         Average:    17:28.16                                                    
  16 Saint Peter-Marian          411   65   79   84   88   95  121  122          
      Total Time:  1:27:09.10                                                    
         Average:    17:25.82                                                    
  17 Holy Name Central Catholi   417   44   67   93   98  115  141  155          
      Total Time:  1:27:20.30                                                    
         Average:    17:28.06                                                    
  18 Tantasqua                   447   10   56  123  127  131  134  148          
      Total Time:  1:27:50.80                                                    
         Average:    17:34.16                                                    
  19 Burncoat                    507   27   99  113  125  143  150  152          
      Total Time:  1:29:56.90                                                    
         Average:    17:59.38                                                    
  20 Oakmont                     526   85   91  100  120  130  138  139          
      Total Time:  1:30:03.10                                                    
         Average:    18:00.62                                                    
  21 Shepherd Hill               544   66   75  124  135  144  145  147          
      Total Time:  1:31:06.61                                                    
         Average:    18:13.32                                                    
  22 South                       699  114  136  146  149  154  158  159          
      Total Time:  1:38:30.70                                                    
         Average:    19:42.14                                                    
  23 North                       703  129  133  137  151  153  156  157          
      Total Time:  1:38:17.40                                                    
         Average:    19:39.48                                                    



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News