Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MIAA Western Massachusetts Qualifyer Meet

Holyoke, MA, May 28, 2005

Meet Results and Division Scoring

                                M.I.A.A. Western Massachusetts
                               State Meet Qualifyer  - 5/28/2005
                           Arthur H. Roberts Sports Complex- Holyoke
                                            Results
Boys 100 Meter Dash Division 1
Meet Record:  10.87 #
   Name                     Yr  School                      Prelims          H
Preliminaries
 1 532 Gomes, Marc           JR Spfld HS of Commerce          11.44 Q         4
 2 52 Klock, Ben             SR Amherst Regional HS           11.78 Q         1
 3 642 Bryant, Bill          SR Westfield High School         11.78 Q         2
 5 50 Higgenson, Johnny      SR Amherst Regional HS           11.87 q         1
 6 360 Kourouma, Zach        SO Minnechaug Regional High      11.91 q         4
 8 268 Nam, Sang-Jin         SR Longmeadow High School        12.02 q         3
 9 120 Atwater, Matt         SR East Longmeadow High Scho     12.03 q         1
 9 353 Fiola, Andrew         SR Minnechaug Regional High      12.03 q         3
12 18 Jacks, Nick            SR Agawam High School            12.06 q         1
15 354 Grassetti, Jeff       SR Minnechaug Regional High      12.11 q         4
16 648 Renschler, Nick       SO Westfield High School         12.12 q         2
17 562 McGrath, Sean         JR Springfield Cathedral HS      12.12           4
19 555 Davis, Jamal          SR Springfield Cathedral HS      12.13           2
20 299 Coelho, Andrew        JR Ludlow High School            12.17           3
22 300 Costanza, Nick        SO Ludlow High School            12.26           3
23 577 McNary, Jevon         JR Springfield Central HS        12.38           1
24 614 Duff, Matt            FR Wahconah Regional High Sc     12.52           1
25 535 Ramsey, John          SO Spfld HS of Commerce          12.52           4
26 599 Oh, Andrew            SO Taconic High School           12.53           1
28 596 Carusotto, Tony       SR Taconic High School           12.60           2
29 312 Moutinho, Nick        SR Ludlow High School            13.25           2
--- 488 Harvey, William       JR Pittsfield High School           FS           3
Boys 100 Meter Dash Division 1
Meet Record:  10.87 #
   Name                     Yr  School                        Semis          H#
Semi-Finals
 1 532 Gomes, Marc           JR Spfld HS of Commerce          11.24 Q         2
 2 642 Bryant, Bill          SR Westfield High School         11.47 Q         1
 4 52 Klock, Ben             SR Amherst Regional HS           11.68 q         1
 5 360 Kourouma, Zach        SO Minnechaug Regional High      11.76 q         1
 7 50 Higgenson, Johnny      SR Amherst Regional HS           11.82 q         2
 8 120 Atwater, Matt         SR East Longmeadow High Scho     11.84 q         1
10 268 Nam, Sang-Jin         SR Longmeadow High School        11.86           2
11 354 Grassetti, Jeff       SR Minnechaug Regional High      11.90           1
12 648 Renschler, Nick       SO Westfield High School         11.93           2
13 353 Fiola, Andrew         SR Minnechaug Regional High      11.93           2
14 18 Jacks, Nick            SR Agawam High School            11.97           2
Boys 100 Meter Dash Division 1
Meet Record:  10.87 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
Finals
 1 532 Gomes, Marc           JR Spfld HS of Commerce          11.17                 10
 2 642 Bryant, Bill          SR Westfield High School         11.45                  8
 3 52 Klock, Ben             SR Amherst Regional HS           11.72                  6
 4 360 Kourouma, Zach        SO Minnechaug Regional High      11.76                  4
 5 50 Higgenson, Johnny      SR Amherst Regional HS           11.77                  2
 6 120 Atwater, Matt         SR East Longmeadow High Scho     12.00                  1
Boys 200 Meter Dash Division 1
Meet Record:  22.09 #
   Name                     Yr  School                      Prelims          H#
Preliminaries
 1 356 Headley, Steven       JR Minnechaug Regional High      22.75 Q         4
 2 352 DeSanti, Mike         SR Minnechaug Regional High      23.29 Q         3
 4 308 Kauila, Clarence      JR Ludlow High School            23.46 Q         2
 5 644 Kelleher, Dan         SR Westfield High School         23.31 q         3
 6 595 Barschdorf, Scott        Taconic High School           23.74 q         2
 7 270 Pohli, Rob            JR Longmeadow High School        23.78 q         4
 9 487 Granato, AJ           SR Pittsfield High School        24.00           2
12 572 Capedeville, Jermay   JR Springfield Central HS        24.19           2
14 191 Beynon, Matt          JR Holyoke Catholic HS           24.25           4
15 16 Gibbons, John          SR Agawam High School            24.44           1
16 17 Gurau, Nick            SR Agawam High School            24.45           3
17 560 King, Kyle            SR Springfield Cathedral HS      24.51           3
22 454 Contuzzi, Phillip     JR Northampton High School       24.76           2
23 313 Oliveria, Steven      JR Ludlow High School            24.98           1
24 566 Tabb, Tom             SR Springfield Cathedral HS      25.00           1
26 91 Socha, Joe             JR Chicopee High School          25.13           3
27 533 Jackson, Travis       FR Spfld HS of Commerce          25.26           4
28 121 Bartnick, Luke        JR East Longmeadow High Scho     25.33           4
30 579 Sanchez, Luis         JR Springfield Central HS        25.44           4
31 628 Madamba, Steve        FR West Springfield HS           25.47           4
Boys 200 Meter Dash Division 1
Meet Record:  22.09 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
Finals
 1 356 Headley, Steven       JR Minnechaug Regional High      22.25                 10
 2 308 Kauila, Clarence      JR Ludlow High School            23.04                  8
 3 352 DeSanti, Mike         SR Minnechaug Regional High      23.22                  6
 4 644 Kelleher, Dan         SR Westfield High School         23.27                  4
 5 595 Barschdorf, Scott        Taconic High School           23.54                  2
 6 270 Pohli, Rob            JR Longmeadow High School        23.86                  1
Boys 1 Mile Run Division 1
Meet Record:4:16.00 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 51 Hunt, Brian            JR Amherst Regional HS         4:27.50                 10
 2 73 Czupryna, Steve           Chicopee Comp HS            4:29.89                  8
 3 15 Clark, Kevin           SR Agawam High School          4:30.75                  6
 4 601 Quadrozzi, Kevin      SR Taconic High School         4:36.09                  4
 5 42 Amirasiriwarden, Gih   SO Amherst Regional HS         4:39.31                  2
 6 362 Muse, Brian           SR Minnechaug Regional High    4:42.07                  1
 7 486 Gordon, Zake          SO Pittsfield High School      4:42.66
 8 319 Vomero, Peter         SO Ludlow High School          4:43.28
 9 457 McCormick, Dan        KR Northampton High School     4:47.52
10 311 Momnie, Paul          JR Ludlow High School          4:50.44
11 565 Rintoul, Cory         SR Springfield Cathedral HS    4:51.81
12 361 Morris, Alex          JR Minnechaug Regional High    4:52.60
13 304 Ferreira, Justin      FR Ludlow High School          4:54.30
14 202 Catalfamo, Michael    SR Holyoke High School         4:55.10
--- 574 Cordero, Ivan         SR Springfield Central HS           DQ
Boys 2 Mile Run Division 1
Meet Record:9:09.00 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 314 Regnier, Jesse        SR Ludlow High School          9:33.56                 10
 2 556 Dennis, Matt          JR Springfield Cathedral HS    9:54.20                  8
 3 56 Norton, Paul           SO Amherst Regional HS         9:57.38                  6
 4 641 Ayr, Jason            JR Westfield High School      10:01.31                  4
 5 651 Sullivan, Mike        SO Westfield High School      10:01.65                  2
 6 307 Johnson, Kevin        SO Ludlow High School         10:01.89                  1
 7 22 Tierney, Chris         SR Agawam High School         10:20.16
 8 306 Johnson, David        SO Ludlow High School         10:21.55
 9 55 Marcus, Blake          JR Amherst Regional HS        10:22.38
10 129 Maybury, Tom          SO East Longmeadow High Scho  10:23.63
11 652 Sullivan, Sean        SR Westfield High School      10:25.02
12 617 Langedorf, Sam        JR Wahconah Regional High Sc  10:27.53
13 559 Hegarty, Matt         SO Springfield Cathedral HS   10:39.84
14 305 Fuller, Brian         SO Ludlow High School         10:40.93
15 43 Bancroft-Brown, Jere   SO Amherst Regional HS        10:43.31
16 616 Kropinski, Jole       SO Wahconah Regional High Sc  10:46.11
17 201 Beaudry, Tim          FR Holyoke High School        10:56.39
18 627 Laverdiere, Tim       SO West Springfield HS        10:57.20
19 563 Prisby, Mike          JR Springfield Cathedral HS   11:05.12
20 554 Allen, Ben            SO Springfield Cathedral HS   11:05.40
21 21 Olbrych, Jason         JR Agawam High School         11:08.81
22 618 Lavigne, Todd         JR Wahconah Regional High Sc  11:12.60
23 262 Conley, Bobby         SR Longmeadow High School     12:02.20
Boys 400 Meter Run Division 1
Meet Record:  48.84 #
   Name                     Yr  School                       Finals          H#   Points
 1 345 Boyd, Sam             JR Minnechaug Regional High      50.11           5     10
 2 134 Stannard, Brian       SO East Longmeadow High Scho     50.65           5      8
 3 89 Martino, Kevin         JR Chicopee High School          50.85           4      6
 4 650 Smith, Ryan           SO Westfield High School         51.01           5      4
 5 317 Stevens, Dan          JR Ludlow High School            51.55           5      2
 6 263 Deluca, Joe           SR Longmeadow High School        51.71           4      1
 7 619 Twomey, Ben           SR Wahconah Regional High Sc     51.76           5
 8 302 Duchesne, Derek       JR Ludlow High School            52.57           5
 9 256 Appleman, Greg        SR Longmeadow High School        52.71           3
10 48 Friedlander, Josh      FR Amherst Regional HS           53.18           3
11 452 Bell, Anthony         SO Northampton High School       53.42           1
12 193 Malone, Ryan          SR Holyoke Catholic HS           53.55           3
13 645 Pepin, Jeremy         SR Westfield High School         53.72           3
14 90 Sarnelli, Mike         JR Chicopee High School          54.06           2
15 349 Cutter, Jack          SR Minnechaug Regional High      54.06           2
16 620 Udel, Aaron           JR Wahconah Regional High Sc     54.11           3
17 625 Araujo, Rich          JR West Springfield HS           54.61           2
18 49 Gaddy, Miles           JR Amherst Regional HS           54.83           1
19 125 Kaspar, Adam          SR East Longmeadow High Scho     55.18           3
Boys 800 Meter Run Division 1
Meet Record:1:56.20 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 130 Nacsin, Eric          SR East Longmeadow High Scho   1:55.77 #               10
 2 273 Shaker, Jon           SR Longmeadow High School      1:59.17                  8
 3 266 Lee, Andrew           SO Longmeadow High School      2:02.63                  6
 4 204 Morton, Patrick       SR Holyoke High School         2:03.32                  4
 5 271 Robinson, Kevin       SR Longmeadow High School      2:03.32                  2
 6 598 Messana, Nick            Taconic High School         2:04.07                  1
 7 53 Kulp, Ben              JR Amherst Regional HS         2:04.59
 8 646 Pierce, Kyle          SO Westfield High School       2:05.90
 9 564 Riley, Brian          JR Springfield Cathedral HS    2:05.96
10 126 Lemanski, Matt        JR East Longmeadow High Scho   2:06.40
11 558 Frodema, Brian        SR Springfield Cathedral HS    2:07.12
12 20 Midura, Nick           FR Agawam High School          2:08.05
13 358 Hummel, Josh          SO Minnechaug Regional High    2:08.24
14 626 Laverdiere, Jeremy    SR West Springfield HS         2:09.31
Boys 110 Meter Hurdles Division 1
Meet Record:  14.10 #
   Name                     Yr  School                      Prelims          H#
Preliminaries
 1 649 Ruffo, Mike           SR Westfield High School         15.64 Q         3
 4 86 Devivo, Ryan           SR Chicopee High School          16.73 q         3
 5 194 Maroney, Bryan        JR Holyoke Catholic HS           16.90 q         3
 6 259 Birdin, Bobby         JR Longmeadow High School        16.90 q         3
 7 132 Schmaelze, Dan        SO East Longmeadow High Scho     17.02 q         2
 8 315 Repko, Zack           SR Ludlow High School            17.12 q         1
 9 561 Kissel, Tom           SR Springfield Cathedral HS      17.25 q         1
10 557 Ferrarini, Sean       SR Springfield Cathedral HS      17.35 q         1
12 537 Washington, Devan     SR Spfld HS of Commerce          17.59 q         2
13 491 Smith, Sean           SR Pittsfield High School        17.59 q         2
14 575 Grady, Eugene         SR Springfield Central HS        17.71 q         2
16 359 Kerr, Chris           SO Minnechaug Regional High      17.85 q         1
18 295 Barros, Mike          JR Ludlow High School            17.93           1
20 350 Dahl, Nate            SO Minnechaug Regional High      18.35           3
22 206 Williamson, Kevin     SR Holyoke High School           19.84           2
23 88 Griffin, Dale          SR Chicopee High School          22.25           3
Boys 110 Meter Hurdles Division 1
Meet Record:  14.10 #
   Name                     Yr  School                        Semis          H#
Semi-Finals
 1 649 Ruffo, Mike           SR Westfield High School         15.58 Q         2
 3 86 Devivo, Ryan           SR Chicopee High School          16.62 q         2
 4 557 Ferrarini, Sean       SR Springfield Cathedral HS      16.71 q         1
 5 194 Maroney, Bryan        JR Holyoke Catholic HS           16.86 q         2
 6 206 Williamson, Kevin     SR Holyoke High School           17.06 q         2
 7 259 Birdin, Bobby         JR Longmeadow High School        17.26 q         1
 8 561 Kissel, Tom           SR Springfield Cathedral HS      17.42 q         2
 9 491 Smith, Sean           SR Pittsfield High School        17.43           2
10 315 Repko, Zack           SR Ludlow High School            17.44           2
11 537 Washington, Devan     SR Spfld HS of Commerce          17.44           2
12 575 Grady, Eugene         SR Springfield Central HS        17.74           1
13 132 Schmaelze, Dan        SO East Longmeadow High Scho     17.80           1
Boys 110 Meter Hurdles Division 1
Meet Record:  14.10 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
Finals
 1 649 Ruffo, Mike           SR Westfield High School         15.44                 10
 2 86 Devivo, Ryan           SR Chicopee High School          16.29                  8
 3 557 Ferrarini, Sean       SR Springfield Cathedral HS      16.44                  6
 4 259 Birdin, Bobby         JR Longmeadow High School        16.53                  4
 5 206 Williamson, Kevin     SR Holyoke High School           16.66                  2
 6 194 Maroney, Bryan        JR Holyoke Catholic HS           16.87                  1
 7 561 Kissel, Tom           SR Springfield Cathedral HS      17.22
Boys 300 Meter Hurdles Division 1
Meet Record:  38.73 #
   Name                     Yr  School                       Finals          H#   Points
 1 128 Macleod, Kevin        SR East Longmeadow High Scho     39.68           2     10
 2 272 Schill, Ben           JR Longmeadow High School        41.74           2      8
 3 567 Wuller, Steve         SR Springfield Cathedral HS      41.94           2      6
 4 301 Dominique, Ross       JR Ludlow High School            43.01           2      4
 5 54 Lark, Tommie           SO Amherst Regional HS           43.08           1      2
 6 127 Macleod, Alex         SO East Longmeadow High Scho     43.18           1      1
 7 536 Soto, Jeffrey         SO Spfld HS of Commerce          43.42           2
 8 87 Dzidek, Chris          SO Chicopee High School          43.68           1
 9 320 Zina, Zachary         SO Ludlow High School            44.89           1
10 355 Hatch, Ben            SR Minnechaug Regional High      45.06           1
11 643 Jang, David           SO Westfield High School         45.64           1
Boys 4x100 Meter Relay Division 1
Meet Record:  43.80 #
   Team                         Relay                        Finals          H#   Points
 1 Minnechaug Regional Hig                                    43.84           4     10
 2 Amherst Regional HS                                        44.79           3      8
 3 Longmeadow High School                                     45.11           4      6
 4 Pittsfield High School                                     45.16           2      4
 5 East Longmeadow High Sc                                    45.53           4      2
 6 Holyoke Catholic HS                                        45.83           3      1
 7 Westfield High School                                      45.99           4
 8 Spfld HS of Commerce                                       46.55           3
 9 Taconic High School                                        46.58           3
10 Chicopee High School                                       47.59           2
11 Spfld HS of Sci-Tech                                       47.92           1
12 West Springfield HS                                        49.85           1
--- Springfield Central HS                                       DNF           2
--- Wahconah Regional High                                        DQ           1
Boys 4x400 Meter Relay Division 1
Meet Record:3:30.00 #
   Team                         Relay                        Finals          H#   Points
 1 East Longmeadow High Sc                                  3:28.08 #         4     10
 2 Longmeadow High School                                   3:31.25           4      8
 3 Ludlow High School                                       3:34.00           4      6
 4 Minnechaug Regional Hig                                  3:36.33           4      4
 5 Taconic High School                                      3:36.87           4      2
 6 Pittsfield High School                                   3:46.05           2      1
 7 Springfield Central HS                                   3:46.58           3
 8 Westfield High School                                    3:48.11           4
 9 Amherst Regional HS                                      3:49.52           3
10 Springfield Cathedral H                                  3:49.94           3
11 Chicopee High School                                     3:49.95           3
12 Holyoke High School                                      3:52.37           3
13 Holyoke Catholic HS                                      3:55.15           2
14 Spfld HS of Commerce                                     3:57.04           2
15 Agawam High School                                       4:01.60           2
Boys 4x800 Meter Relay Division 1
Meet Record:8:16.60 #
   Team                         Relay                        Finals               Points
 1 Springfield Cathedral H                                  8:19.68                 10
 2 Westfield High School                                    8:29.57                  8
 3 East Longmeadow High Sc                                  8:40.89                  6
 4 Amherst Regional HS                                      8:43.19                  4
 5 Longmeadow High School                                   8:53.29                  2
 6 Agawam High School                                       8:55.01                  1
 7 Ludlow High School                                       9:00.66
 8 Springfield Central HS                                   9:02.32
 9 Minnechaug Regional Hig                                  9:16.19
10 Taconic High School                                      9:19.80
11 Pittsfield High School                                   9:32.64
12 Holyoke High School                                      9:34.74
13 Chicopee High School                                     9:39.44
Boys High Jump Division 1
Meet Record:6-09.50 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 133 Sharon, Nick          SR East Longmeadow High Scho   6-02.00                 10
 2 308 Kauila, Clarence      JR Ludlow High School          6-00.00                  8
 3 575 Grady, Eugene         SR Springfield Central HS      5-10.00                  4
 3 558 Frodema, Brian        SR Springfield Cathedral HS    5-10.00                  4
 3 577 McNary, Jevon         JR Springfield Central HS      5-10.00                  4
 5 649 Ruffo, Mike           SR Westfield High School      J5-10.00                  1
 6 535 Ramsey, John          SO Spfld HS of Commerce       J5-10.00
 8 613 Cornell, Save         JR Wahconah Regional High Sc   5-08.00
 8 45 Bynum, Elijah          SR Amherst Regional HS         5-08.00
 8 303 Dudley, Matt          JR Ludlow High School          5-08.00
11 274 Stanewicz, Alex       JR Longmeadow High School      5-06.00
11 297 Bruschi, Jacob        JR Ludlow High School          5-06.00
--- 88 Griffin, Dale          SR Chicopee High School             NH
--- 578 Moultrie, Richard     SR Springfield Central HS           NH
--- 597 Delphia, Chris        SR Taconic High School              NH
--- 203 Hernandez, Isiah      JR Holyoke High School              NH
Boys Pole Vault Division 1
Meet Record:4-02.50 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 363 Muse, Kevin           JR Minnechaug Regional High   13-00.00                 10
 2 364 Plourde, James        SR Minnechaug Regional High   12-00.00                  8
 3 351 Daniel, Justin        JR Minnechaug Regional High   11-06.00                  5
 3 55 Marcus, Blake          JR Amherst Regional HS        11-06.00                  5
 5 301 Dominique, Ross       JR Ludlow High School         11-00.00                  2
 6 258 Berman, Dave          FR Longmeadow High School    J11-00.00                  1
 7 453 Bidwell, Adam         SO Northampton High School   J11-00.00
 8 261 Chase, Jermin         SR Longmeadow High School     10-06.00
 9 269 O'Brien, Bennet       SR Longmeadow High School     10-00.00
--- 265 Hannerman, Brandon    JR Longmeadow High School           NH
Boys Long Jump Division 1
Meet Record:  23-08 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 44 Breger, Alex           SR Amherst Regional HS        22-01.75                 10
 2 352 DeSanti, Mike         SR Minnechaug Regional High   21-00.00                  8
 3 124 Guilmette, Tyler      SR East Longmeadow High Scho  20-09.50                  6
 4 267 Marinelli, Tim        JR Longmeadow High School     20-08.00                  4
 5 488 Harvey, William       JR Pittsfield High School     20-05.00                  2
 6 317 Stevens, Dan          JR Ludlow High School         19-09.00                  1
 7 133 Sharon, Nick          SR East Longmeadow High Scho  19-08.50
 8 572 Capedeville, Jermay   JR Springfield Central HS     19-08.00
 9 128 Macleod, Kevin        SR East Longmeadow High Scho  19-07.00
10 191 Beynon, Matt          JR Holyoke Catholic HS        19-01.25
11 205 Robert, Kyle          JR Holyoke High School        19-00.50
12 19 McGeoghan, Joe         SR Agawam High School         18-09.50
13 560 King, Kyle            SR Springfield Cathedral HS   18-09.00
14 54 Lark, Tommie           SO Amherst Regional HS        18-02.00
Boys Triple Jump Division 1
Meet Record:  47-06 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 44 Breger, Alex           SR Amherst Regional HS        45-02.75                 10
 2 481 Berger, Corey         SR Pittsfield High School     41-11.00                  8
 3 45 Bynum, Elijah          SR Amherst Regional HS        41-08.50                  6
 4 123 Elder-Gotta, Darryn   JR East Longmeadow High Scho  41-00.00                  4
 5 483 DeWolf, John          JR Pittsfield High School     39-02.75                  2
 6 576 Graham, Evan          SR Springfield Central HS     38-04.00                  1
 7 259 Birdin, Bobby         JR Longmeadow High School     38-01.50
 8 531 Chase, Marquis        FR Spfld HS of Commerce       38-01.00
 9 557 Ferrarini, Sean       SR Springfield Cathedral HS   36-07.75
Boys Shot Put Division 1
Meet Record:  57-02 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 92 Staples, Mark          JR Chicopee High School       53-03.00                 10
 2 264 Green, Cameron        SR Longmeadow High School     51-00.75                  8
 3 366 Toledo, Jovaney       SR Minnechaug Regional High   48-10.50                  6
 4 485 Gigliotti, Dan        SR Pittsfield High School     44-05.25                  4
 5 456 Hulley, James         JR Northampton High School    43-10.75                  2
 6 346 Burzdak, Matt         SR Minnechaug Regional High   43-10.00                  1
 7 555 Davis, Jamal          SR Springfield Cathedral HS   43-09.00
 8 47 Carr, Haniyf           SR Amherst Regional HS        43-03.00
 9 318 Suares, Marc          SO Ludlow High School         42-09.75
10 131 Ralph, Brett          SR East Longmeadow High Scho  42-08.75
11 347 Collins, Fran         JR Minnechaug Regional High   42-07.25
12 260 Branchini, Vinnie     SO Longmeadow High School     41-07.75
13 600 Peeze, Eddie          SR Taconic High School        40-08.00
14 23 Toto, Michael          SR Agawam High School         40-05.50
15 14 Bussiere, Zach         JR Agawam High School         39-01.50
16 365 Richardson, Shane     SR Minnechaug Regional High   39-01.00
Boys Discus Throw Division 1
Meet Record: 158-10 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 47 Carr, Haniyf           SR Amherst Regional HS          170-10 #               10
 2 365 Richardson, Shane     SR Minnechaug Regional High     140-05                  8
 3 92 Staples, Mark          JR Chicopee High School         139-08                  6
 4 573 Casey, Jack           JR Springfield Central HS       138-09                  4
 5 366 Toledo, Jovaney       SR Minnechaug Regional High     133-02                  2
 6 131 Ralph, Brett          SR East Longmeadow High Scho    129-07                  1
 7 600 Peeze, Eddie          SR Taconic High School          125-11
 8 456 Hulley, James         JR Northampton High School      124-02
 9 57 Rouzier, Anthony       SR Amherst Regional HS          121-08
10 490 Panetti, Anthony      SR Pittsfield High School       118-11
11 534 Long, Jordan          SS Spfld HS of Commerce         115-11
12 264 Green, Cameron        SR Longmeadow High School       115-03
12 309 Lopata, Tom           SR Ludlow High School           115-03
14 298 Bruschi, Nick         SR Ludlow High School           112-11
15 489 Jester, Eric          JR Pittsfield High School       108-05
Boys Javelin Throw Division 1
Meet Record: 208-04 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 74 Robert, Kyle              Chicopee Comp HS             166-07                 10
 2 277 Stewart, Joshua       SR Longmeadow High School       154-03                  8
 3 348 Crowley, Fran         JR Minnechaug Regional High     153-00                  6
 4 14 Bussiere, Zach         JR Agawam High School           149-05                  4
 5 647 Pike, Joseph          SR Westfield High School        148-08                  2
 6 349 Cutter, Jack          SR Minnechaug Regional High     147-01                  1
 7 316 Robillard, Ryan       SO Ludlow High School           145-10
 8 353 Fiola, Andrew         SR Minnechaug Regional High     143-01
 9 278 Weber, Matt           JR Longmeadow High School       138-06
10 257 Bellenoit, Pat        SO Longmeadow High School       137-09
11 580 Teece, Shawn          JR Springfield Central HS       136-05
12 357 Hulseberg, Josh       SR Minnechaug Regional High     133-00
Boys 100 Meter Dash Division 2
Meet Record:  10.87 #
   Name                     Yr  School                      Prelims          H#
Preliminaries
 4 464 Outhuse, Nick         JR Palmer High School            11.82 Q         3
 7 511 Davey, Josh              South Hadley HS               12.00 q         4
11 444 Hubbard, Darnell      JR New Leadership Charter        12.04 q         4
13 463 McDonough, Aedan      SO Palmer High School            12.11 q         2
14 378 Alvord, Jared         JR Mohawk Trail Reg HS           12.11 q         2
18 156 Norton, Jason         SR Frontier Regional HS          12.13           2      1
21 221 Kolodziejczyk, Tom    JR Hoosac Valley High School     12.20           1
27 225 Ziemlak, Ryan         SR Hoosac Valley High School     12.58           3
Boys 100 Meter Dash Division 2
Meet Record:  10.87 #
   Name                     Yr  School                        Semis          H#
Semi-Finals
 3 464 Outhuse, Nick         JR Palmer High School            11.64 q         2
 6 511 Davey, Josh              South Hadley HS               11.77 q         1      
 9 444 Hubbard, Darnell      JR New Leadership Charter        11.85           1      6
15 463 McDonough, Aedan      SO Palmer High School            11.99           2      4
16 378 Alvord, Jared         JR Mohawk Trail Reg HS           12.07           1      2 
Boys 100 Meter Dash Division 2
Meet Record:  10.87 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
Finals
 1 464 Outhuse, Nick         JR Palmer High School            11.75                 10
 2 511 Davey, Josh              South Hadley HS               11.95                  8
Boys 200 Meter Dash Division 2
Meet Record:  22.09 #
   Name                     Yr  School                      Prelims          H#
Preliminaries
 3 153 Johnston, Tyler       JR Frontier Regional HS          23.44 Q         1
 8 173 Macleary, Jake        SR Greenfield High School        23.81 q         1
10 466 Vega, Alberto         SR Palmer High School            24.06           3      8
11 440 Resio, Ben            SR Mount Greylock Regional H     24.16           2      6
13 414 Cox, Lando            SR Monument Mountain HS          24.24           4      4
18 435 Edwards, Earl         SO Mount Greylock Regional H     24.52           3      2
19 67 Ray, Mike              SO Athol High School             24.54           3      1
20 220 Field, Craig          SR Hoosac Valley High School     24.55           1
21 383 LaValley, Niles       SR Mohawk Trail Reg HS           24.56           1
25 401 Chartier, Josh        SR Monson Jr-Sr HS               25.01           2
29 515 Vautrin, Andrew          South Hadley HS               25.38           1
Boys 200 Meter Dash Division 2
Meet Record:  22.09 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
Finals
 1 153 Johnston, Tyler       JR Frontier Regional HS          23.56                 10
--- 173 Macleary, Jake        SR Greenfield High School           DQ
Boys 1 Mile Run Division 2
Meet Record:4:16.00 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 512 Hine, Zac                South Hadley HS             4:22.24                 10
 2 406 Nowak, Spike          JR Monson Jr-Sr HS             4:32.33                  8
 3 418 Sinico, Brian         JR Monument Mountain HS        4:41.40                  6
 4 516 Wiater, Sam              South Hadley HS             4:58.90                  4
Boys 2 Mile Run Division 2
Meet Record:9:09.00 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 389 Turner, Ross          SR Mohawk Trail Reg HS         9:45.10                 10
 2 514 Mulvaney, Andy           South Hadley HS             9:55.96                  8
 3 219 Ferro, Steve          SO Hoosac Valley High School  10:13.97                  6
 4 513 Kranz, Tim               South Hadley HS            10:19.26                  4
 5 437 Fogel, Nick           FR Mount Greylock Regional H  10:26.69                  2
 6 523 Maddy, Craig          SO SouthwickTolland Reg HS    10:26.72                  1
 7 382 Kehoe, Nate           FR Mohawk Trail Reg HS        10:39.31
 8 229 Liponis, Tim          SO Lenox Memorial High Schoo  10:47.83
 9 387 Reynolds, Quentin     SO Mohawk Trail Reg HS        11:02.11
10 407 Okscin, Eric          SR Monson Jr-Sr HS            11:13.84
11 400 Belini, Tony          SO Monson Jr-Sr HS            11:15.20
Boys 400 Meter Run Division 2
Meet Record:  48.84 #
   Name                     Yr  School                       Finals          H#   Points
 1 154 Kunhardt, Jon         SR Frontier Regional HS          50.92           5     10
 2 433 Castonguay, Aaron     SO Mount Greylock Regional H     51.00           4      8
 3 155 Kuzdeba, Scott        JR Frontier Regional HS          51.58           4      6
 4 61 Buckland, Jesse        SR Athol High School             51.84           4      4
 5 381 Henderson, Tyrone     SO Mohawk Trail Reg HS           52.35           5      2
 6 656 Verdery, Aiden        JR Turners Falls                 52.72           4      1
 7 439 Payton, Greg           8 Mount Greylock Regional H     52.79           4
 8 224 Turner, Bryant        SR Hoosac Valley High School     52.81           4
 9 502 Chandler, Nick        SR Ralph C.Mahar Reg HS          53.54           2
10 183 Christian, Mike       JR Hampshire Regional HS         54.36           2
11 98 LaFountain, Seth       SR Drury High School             54.67           2
12 525 Waller, Ed            JR SouthwickTolland Reg HS       54.88           3
13 510 Coggon, Matt             South Hadley HS               54.92           3
Boys 800 Meter Run Division 2
Meet Record:1:56.20 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 157 Seetal, Kevin         SR Frontier Regional HS        1:58.33                 10
 2 379 Burnham, Mark         SR Mohawk Trail Reg HS         1:59.52                  8
 3 413 Chittenden, Fred      SR Monument Mountain HS        1:59.88                  6
 4 432 Baisch, Joe           SO Mount Greylock Regional H   2:02.94                  4
 5 417 Kaplan, Dana          SR Monument Mountain HS        2:03.02                  2
 6 436 Flynn-Kasuba, Ryan    SR Mount Greylock Regional H   2:04.06                  1
 7 218 Demers, Phil          SR Hoosac Valley High School   2:09.95
 8 402 Densmore, Jason       SR Monson Jr-Sr HS             2:10.28
Boys 110 Meter Hurdles Division 2
Meet Record:  14.10 #
   Name                     Yr  School                      Prelims          H#
Preliminaries
 2 404 Kane, Dennis          SO Monson Jr-Sr HS               15.88 Q         2
 3 377 Almeida, Lucas        SR Mohawk Trail Reg HS           16.28 Q         1
11 522 Allen, Kyle           SR SouthwickTolland Reg HS       17.56 q         2      8
15 97 Etman, Seth            JR Drury High School             17.78 q         2      6
17 66 Lanoue, Adam           SR Athol High School             17.87           3      4
19 68 Willhite, Ethan        SO Athol High School             17.96           1      2
21 100 Reopell, Jason        SR Drury High School             18.40           1      1
Boys 110 Meter Hurdles Division 2
Meet Record:  14.10 #
   Name                     Yr  School                        Semis
Semi-Finals
 2 404 Kane, Dennis          SO Monson Jr-Sr HS               16.07 Q
14 97 Etman, Seth            JR Drury High School             18.13		       
15 522 Allen, Kyle           SR SouthwickTolland Reg HS       19.45		       
--- 377 Almeida, Lucas        SR Mohawk Trail Reg HS              DQ
Boys 110 Meter Hurdles Division 2
Meet Record:  14.10 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
Finals
 1 404 Kane, Dennis          SO Monson Jr-Sr HS               15.47                 10
Boys 300 Meter Hurdles Division 2
Meet Record:  38.73 #
   Name                     Yr  School                       Finals          H#   Points
 1 405 Maheux, Steve         SR Monson Jr-Sr HS               41.48           2     10
 2 388 Scalise, Luke         JR Mohawk Trail Reg HS           41.50           2      8
 3 62 Burgess, Kyle          JR Athol High School             44.72           1      6
--- 438 Kubler, Carl          JR Mount Greylock Regional H        DQ           2
Boys 4x100 Meter Relay Division 2
Meet Record:  43.80 #
   Team                         Relay                        Finals          H#   Points
 
 1 Mount Greylock Regional                                    44.60           4     10
 2 Frontier Regional HS                                       45.56           4      8
 3 Palmer High School                                         45.56           4      6
 4 Hoosac Valley High Scho                                    45.95           3      4
 5 Athol High School                                          46.10           3      2
 6 South Hadley HS                                            46.85           2      1
 7 SouthwickTolland Reg HS                                    46.96           2
 8 Monson Jr-Sr HS                                            47.42           2
 9 Turners Falls                                              47.57           1
10 Mohawk Trail Reg HS                                        47.72           3
Boys 4x400 Meter Relay Division 2
Meet Record:3:30.00 #
   Team                         Relay                        Finals          H#   Points
 1 Frontier Regional HS                                     3:29.26 #         4     10
 2 Mohawk Trail Reg HS                                      3:34.90           4      8
 3 Athol High School                                        3:35.68           3      6
 4 Monson Jr-Sr HS                                          3:47.68           3      4
 5 Mount Greylock Regional                                  3:54.33           3      2
 6 Hampshire Regional HS                                    3:54.51           2      1
 7 Palmer High School                                       3:59.65           2
 8 South Hadley HS                                          4:04.12           2
 9 Hoosac Valley High Scho                                  4:07.33           2
Boys 4x800 Meter Relay Division 2
Meet Record:8:16.60 #
   Team                         Relay                        Finals               Points
 1 South Hadley HS                                          8:27.89                 10
 2 Monument Mountain HS                                     8:28.73                  8
 3 Mohawk Trail Reg HS                                      8:33.31                  6
 4 Mount Greylock Regional                                  8:43.60                  4
 5 Hoosac Valley High Scho                                  9:03.03                  2
 6 Monson Jr-Sr HS                                          9:10.16                  1
 7 Athol High School                                        9:20.17
 8 Frontier Regional HS                                     9:41.14
 9 Palmer High School                                       9:56.23
Boys High Jump Division 2
Meet Record:6-09.50 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 416 Gennari, Arty         JR Monument Mountain HS        6-08.00                 10
 2 404 Kane, Dennis          SO Monson Jr-Sr HS             6-00.00                  8
 3 172 Leroux, Ryan          SR Greenfield High School     J6-00.00                  6
 4 381 Henderson, Tyrone     SO Mohawk Trail Reg HS         5-10.00                  4
 5 158 Seetal, Kyle          SR Frontier Regional HS       J5-10.00                  2
 6 439 Payton, Greg           8 Mount Greylock Regional H   5-08.00                 .5
 6 522 Allen, Kyle           SR SouthwickTolland Reg HS     5-08.00                 .5
 8 436 Flynn-Kasuba, Ryan    SR Mount Greylock Regional H  J5-08.00
 9 68 Willhite, Ethan        SO Athol High School          J5-08.00
10 656 Verdery, Aiden        JR Turners Falls               5-06.00
10 473 Humphries, Elias      SR Pioneer Valley Reg HS       5-06.00
--- 388 Scalise, Luke         JR Mohawk Trail Reg HS              NH
Boys Pole Vault Division 2
Meet Record:4-02.50 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 403 Dunn, Ryan            SR Monson Jr-Sr HS            12-00.00                 10
 2 384 Lenois, Tyler         SO Mohawk Trail Reg HS        11-00.00                  8
 3 65 Johnson, Doug          SR Athol High School          10-06.00                  6
 4 379 Burnham, Mark         SR Mohawk Trail Reg HS       J10-06.00                  4
Boys Long Jump Division 2
Meet Record:  23-08 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 385 Palmer, Brandon       SR Mohawk Trail Reg HS        22-02.00                 10
 2 416 Gennari, Arty         JR Monument Mountain HS       21-04.50                  8
 3 433 Castonguay, Aaron     SO Mount Greylock Regional H  20-05.50                  5
 3 463 McDonough, Aedan      SO Palmer High School         20-05.50                  5
 5 172 Leroux, Ryan          SR Greenfield High School     20-01.00                  2
 6 466 Vega, Alberto         SR Palmer High School         19-06.00                  1
 7 378 Alvord, Jared         JR Mohawk Trail Reg HS        18-11.00
 8 526 Waller, Russell       FR SouthwickTolland Reg HS    18-07.75
 9 225 Ziemlak, Ryan         SR Hoosac Valley High School  18-03.00
10 155 Kuzdeba, Scott        JR Frontier Regional HS       18-02.00
Boys Triple Jump Division 2
Meet Record:  47-06 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 385 Palmer, Brandon       SR Mohawk Trail Reg HS        44-06.50                 10
 2 157 Seetal, Kevin         SR Frontier Regional HS       41-03.50                  8
 3 511 Davey, Josh              South Hadley HS            41-02.50                  6
 4 182 Brida, Chris          FR Hampshire Regional HS      39-01.50                  4
 5 524 Savva, Chris          SR SouthwickTolland Reg HS    38-04.50                  2
 6 464 Outhuse, Nick         JR Palmer High School         37-10.50                  1
 7 412 Boxer, Charlie        JR Monument Mountain HS       37-06.00
Boys Shot Put Division 2
Meet Record:  57-02 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 152 Jablonski, Pat        SO Frontier Regional HS       43-01.00                 10
 2 223 Taten, Mike           SR Hoosac Valley High School  42-01.00                  8
 3 386 Pierce, Matt          SR Mohawk Trail Reg HS        41-05.75                  6
 4 59 Beauchemin, Gary       JR Athol High School          41-01.50                  4
 5 505 Powers, Rob           SO Ralph C.Mahar Reg HS       41-00.00                  2
 6 465 Piciack, James        SR Palmer High School         40-04.00                  1
 7 63 Cameron, Joel          JR Athol High School          38-01.50
 8 60 Blanchard, Josh        SO Athol High School          37-08.25
--- 441 Willliams, Mike       SR Mount Greylock Regional H      FOUL
Boys Discus Throw Division 2
Meet Record: 158-10 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 59 Beauchemin, Gary       JR Athol High School            130-10                 10
 2 386 Pierce, Matt          SR Mohawk Trail Reg HS          127-09                  8
 3 383 LaValley, Niles       SR Mohawk Trail Reg HS          122-03                  6
 4 505 Powers, Rob           SO Ralph C.Mahar Reg HS         120-03                  4
 5 380 Dufresne, Cody        JR Mohawk Trail Reg HS          118-01                  2
 6 60 Blanchard, Josh        SO Athol High School            114-09                  1
 7 152 Jablonski, Pat        SO Frontier Regional HS         112-06
 8 184 Paquette, Will        JR Hampshire Regional HS        106-03
 9 95 Beckwith, Jim          SR Drury High School            105-07
10 441 Willliams, Mike       SR Mount Greylock Regional H     99-05
Boys Javelin Throw Division 2
Meet Record: 208-04 #
   Name                     Yr  School                       Finals               Points
 1 159 Skribski, Steve       SO Frontier Regional HS         171-08                 10
 2 160 Verrilli, Dan         SR Frontier Regional HS         158-05                  8
 3 217 Campoli, Ross         JR Hoosac Valley High School    140-01                  6
 4 462 Jianaces, Anthony     JR Palmer High School           121-08                  4
                            M.I.A.A. Western Massachusetts
                           State Meet Qualifyer  - 5/28/2005
                       Arthur H. Roberts Sports Complex- Holyoke
                                    Team Rankings
                      Girl's Team Scores -   Division 1
 Pos School                    Points        Pos School                    Points
   1 Minnechaug Regional High      95          2 Amherst Regional HS           78
   3 Agawam High School            64          4 Longmeadow High School        58
   5 East Longmeadow High Scho     54.50       6 Northampton High School       40
   7 Westfield High School         32          8 Ludlow High School            27
   9 Chicopee High School          23         10 Springfield Cathedral HS      20
  11 Holyoke Catholic HS           17         12 Pittsfield High School        14
  13 Taconic High School            8.50      14 Spfld HS of Commerce           8
  15 Spfld HS of Sci-Tech           7         16 Springfield Central HS         6
  17 Wahconah Regional High Sc      3         18 Chicopee Comp HS               2
  19 Holyoke                        1
                      Female Team Scores -   Division 2
 Pos School                    Points        Pos School                    Points
   1 Mount Greylock Regional H    101          2 Frontier Regional HS          76.50
   3 Hampshire Regional HS         71          4 Greenfield High School        66
   5 Mohawk Trail Reg HS           47          6 Pioneer Valley Reg HS         45.50
   7 Monson Jr-Sr HS               42          8 Hoosac Valley High School     28
   9 SouthwickTolland Reg HS       21         10 New Leadership Charter        11
  11 Ralph C.Mahar Reg HS          12         12 Lenox Memorial High Schoo      8
  12 Palmer High School             8         14 Drury High School              6
  15 Monument Mountain HS           5
                       Male Team Scores -    Division 1
 Pos School                    Points        Pos School                    Points
   1 Minnechaug Regional High     100          2 Amherst Regional HS           81
   3 East Longmeadow High Scho     69          4 Longmeadow High School        67
   5 Westfield High School         43          6 Ludlow High School            42
   7 Springfield Cathedral HS      34          8 Chicopee High School          30
   9 Pittsfield High School        21         10 Chicopee Comp HS              18
  11 Springfield Central HS        13         12 Agawam High School            11
  13 Spfld HS of Commerce          10         14 Taconic High School            9
  15 Holyoke High School            6         16 Northampton High School        2
  16 Holyoke Catholic HS            2
                       Male Team Scores -    Division 2  
 Pos School                    Points        Pos School                    Points
   1 Mohawk Trail Reg HS          102          2 Frontier Regional HS          93
   3 South Hadley HS               51          3 Monson Jr-Sr HS               51
   5 Athol High School             46  	 6 Mount Greylock Regional H     44.50
   7 Monument Mountain HS          44          8 Palmer High School            40
   9 Hoosac Valley High School     26         10 SouthwickTolland Reg HS       11.50
  11 Greenfield High School         8         12 Drury   			  7
  13 Ralph C.Mahar Reg HS           6         13 New Leadership                 6
  15 Hampshire Regional HS          5         16 Turners Falls                  1



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News