Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Barnstable Fire Department 5 Miler

Barnstable, MA, May 22, 2005

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 70-79

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:19  9:04    1 70-79   56 M   142 Jerry Shimoda-Peterso       Dennis,MA                                                    
 2     47:00  9:24    2 70-79   60 M   309 Keith Dennis                W Barn,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:29  6:42    1 60-69   16 M   148 Richard Connor              E Sandwich,MA                                                
 2     37:55  7:35    2 60-69   29 M   317 George Graped              Orleans,MA                                                   
 3     39:07  7:49    3 60-69   31 M   124 Ed Sponseller               Chamberburg,PA                                               

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:25  6:41    1 50-59   15 M   328 Nick Harmanski              Barn,MA                                                      
 2     34:08  6:50    2 50-59   18 M   125 David Mason                 Cotuit,MA                                                    
 3     34:17  6:51    3 50-59   19 M   153 Larry Spencer               Barn,MA                                                      

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:56  5:35    1 40-49    3 M   146 Sean Doherty                Osterville,MA                                                
 2     29:31  5:54    2 40-49    5 M   308 Chris Kelly                 Dennis,MA                                                    
 3     30:15  6:03    3 40-49    8 M   122 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:41  5:20    1 30-39    1 M   279 Joe Navas                   Eastham,MA                                                   
 2     27:43  5:33    2 30-39    2 M   158 Mike Norton                 E Falmouth,MA                                                
 3     28:54  5:47    3 30-39    4 M   151 Andrew Mason                Hagerstown,MD                                                

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:49  6:58    1 20-29   20 M   175 Adrian Sullivan             Dennisport,MA                                                
 2     41:34  8:19    2 20-29   43 M   297 Peter Soderland             Newton,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 14-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:51  5:58    1 14-19    6 M   154 Matthew Sturgis             Cummaquld,MA                                                 
 2     32:41  6:32    2 14-19   12 M   321 Tim Noaon                                                                             
 3     40:24  8:05    3 14-19   36 M   136 Mark Siegel                 E Greenwich,NY                                               

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     52:10 10:26    1 60-69   37 F   289 Judith Bartha               Yarmouthport,MA                                              
 2     53:50 10:46    2 60-69   40 F   282 Mame Meleski                Centerville,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:35  6:55    1 50-59    2 F   126 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 2     42:42  8:32    2 50-59   17 F   134 Pat Nally                   S Dennis,MA                                                  
 3     42:59  8:36    3 50-59   18 F   169 Cheryl Gerfuson             Yarmouthport,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:51  6:58    1 40-49    3 F   129 Sheila Howland              Brewster,MA                                                  
 2     36:03  7:13    2 40-49    6 F   325 Susan Lowry                 Sandwich,MA                                                  
 3     36:39  7:20    3 40-49    8 F   314 Amy Peacock                 Osterville,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     35:30  7:06    1 30-39    5 F   285 Patty Germani               Centerville,MA                                               
 2     38:55  7:47    2 30-39   12 F    67 Natalie Shea                Centerville,MA                                               
 3     44:05  8:49    3 30-39   21 F   329 Melissa Norman              Dennis,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:20  6:52    1 20-29    1 F   140 Diana Morse                 Yarmouthport,MA                                              
 2     35:16  7:03    2 20-29    4 F   298 Lynn Holmgren               E Sandwich,MA                                                
 3     36:20  7:16    3 20-29    7 F   176 Liz Conway                  Manchester,NH                                                

       WOMEN AGE GROUP 14-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     50:53 10:11    1 14-19   36 F   160 Jenna Fitzgibbons           W Barnstable,MA                                              
 2     52:43 10:33    2 14-19   38 F    66 Kaitlin Olsen               Cotuit,MA                                                    
 3     53:38 10:44    3 14-19   39 F   159 Caitlin Emerson             Martsons Mills,MA                                            

       WOMEN AGE GROUP 01-13

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:44  9:45    1 01-13   34 F   150 Reed Cole-Tucker            Barn,MA                                                      
 2     54:42 10:56    2 01-13   42 F   322 Kristin Moran                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:41  5:20    1 30-39    1 M   279 Joe Navas                   Eastham,MA                                                   
 2     27:43  5:33    2 30-39    2 M   158 Mike Norton                 E Falmouth,MA                                                
 3     27:56  5:35    1 40-49    3 M   146 Sean Doherty                Osterville,MA                                                
 4     28:54  5:47    3 30-39    4 M   151 Andrew Mason                Hagerstown,MD                                                
 5     29:31  5:54    2 40-49    5 M   308 Chris Kelly                 Dennis,MA                                                    
 6     29:51  5:58    1 14-19    6 M   154 Matthew Sturgis             Cummaquld,MA                                                 
 7     30:10  6:02    4 30-39    7 M   302 Jon Pires                   Sandwich,MA                                                  
 8     30:15  6:03    3 40-49    8 M   122 Michael Sellars             Mashpee,MA                                                   
 9     30:36  6:07    5 30-39    9 M    77 Angel Martin                New Bedford,MA     F                                         
 10    31:59  6:24    6 30-39   10 M   171 Don Foss                    Hyannis,MA                                                    
 11    32:08  6:26    4 40-49   11 M   311 Dana Gaines                 Edgartown,MA                                                  
 12    32:41  6:32    2 14-19   12 M   321 Tim Noaon                                                                              
 13    32:56  6:35    7 30-39   13 M   162 Gordon Gibbons              Yarmouthport,MA                                               
 14    32:57  6:35    5 40-49   14 M   310 Negash Yusuf                Hyannis,MA                                                    
 15    33:25  6:41    1 50-59   15 M   328 Nick Harmanski              Barn,MA                                                       
 16    33:29  6:42    1 60-69   16 M   148 Richard Connor              E Sandwich,MA                                                 
 17    33:36  6:43    6 40-49   17 M   324 Dave Leaver                 Centerville,MA                                                
 18    34:08  6:50    2 50-59   18 M   125 David Mason                 Cotuit,MA                                                     
 19    34:17  6:51    3 50-59   19 M   153 Larry Spencer               Barn,MA                                                       
 20    34:49  6:58    1 20-29   20 M   175 Adrian Sullivan             Dennisport,MA                                                 
 21    34:50  6:58    8 30-39   21 M   166 Eric Zimmermand             Mechanicsburg,PA                                              
 22    35:27  7:05    4 50-59   22 M   307 Skip Santos                 Sandwich,MA                                                   
 23    35:45  7:09    7 40-49   23 M   141 Steve Loesch                E Sandwich                                                 
 24    35:49  7:10    5 50-59   24 M   135 Tom Nally                   S Dennis,MA                                                   
 25    35:56  7:11    9 30-39   25 M    62 Chris Powicki               Barn,MA                                                       
 26    36:28  7:18   10 30-39   26 M   139 Rob Mucha                   W Barnstable,MA                                               
 27    37:01  7:24    6 50-59   27 M   168 Bill Gerguson               Yarmouth[ort,MA                                               
 28    37:29  7:30    8 40-49   28 M   143 Phil Bray                   W Yarmouth,MA                                                 
 29    37:55  7:35    2 60-69   29 M   317 George Graped              Orleans,MA                                                    
 30    38:43  7:45    7 50-59   30 M   131 Wilhelm Kadunc              Hyannis,MA                                                    
 31    39:07  7:49    3 60-69   31 M   124 Ed Sponseller               Chamberburg,PA                                                
 32    39:37  7:55   11 30-39   32 M   133 David Ferola                Mashpee,MA         F                                          
 33    39:47  7:57   12 30-39   33 M   138 Michael Cesarini            Dux,MA                                                        
 34    40:08  8:02    8 50-59   34 M   288 James Mueller               Marstons,MA                                                   
 35    40:19  8:04    9 40-49   35 M   277 B Holzman                   Marstons Mills,MA                                             
 36    40:24  8:05    3 14-19   36 M   136 Mark Siegel                 E Greenwich,NY                                                
 37    40:28  8:06    4 14-19   37 M   320 Kevin Moran                                                                            
 38    40:42  8:08   13 30-39   38 M   116 Sean Igoe                   Osterville,MA                                                 
 39    41:21  8:16    4 60-69   39 M   173 Gary Miller                 E Falmouth,MA                                                 
 40    41:23  8:17   10 40-49   40 M   164 Bob Calderone               Yarmouthport,MA                                               
 41    41:25  8:17   14 30-39   41 M   130 Robert Kadunc               Hyannis,MA                                                    
 42    41:25  8:17    9 50-59   42 M   287 Michael Kellehed            W Barn,MA                                                     
 43    41:34  8:19    2 20-29   43 M   297 Peter Soderland             Newton,MA                                                     
 44    41:39  8:20   10 50-59   44 M    64 Randy Kroll                 Dennisport,MA                                                 
 45    41:40  8:20   11 40-49   45 M    81 Jeff Beggs                  Osterville,MA                                                 
 46    41:51  8:22   11 50-59   46 M   303 Steve Conroy                Boston,MA                                                     
 47    42:26  8:29    5 60-69   47 M   278 Harland Robinson            Brewster,MA                                                   
 48    42:46  8:33   12 50-59   48 M   127 Robert Laliberte            W Barnstable,MA                                               
 49    42:50  8:34   13 50-59   49 M   165 Ben Caswell                 Yarmouthport,MA                                               
 50    43:20  8:40   12 40-49   50 M   137 Pat Ramage                  Barn,MA                                                       

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:20  6:52    1 20-29    1 F   140 Diana Morse                 Yarmouthport,MA                                              
 2     34:35  6:55    1 50-59    2 F   126 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 3     34:51  6:58    1 40-49    3 F   129 Sheila Howland              Brewster,MA                                                  
 4     35:16  7:03    2 20-29    4 F   298 Lynn Holmgren               E Sandwich,MA                                                
 5     35:30  7:06    1 30-39    5 F   285 Patty Germani               Centerville,MA                                               
 6     36:03  7:13    2 40-49    6 F   325 Susan Lowry                 Sandwich,MA                                                  
 7     36:20  7:16    3 20-29    7 F   176 Liz Conway                  Manchester,NH                                                
 8     36:39  7:20    3 40-49    8 F   314 Amy Peacock                 Osterville,MA                                                
 9     37:23  7:29    4 40-49    9 F   293 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 10    37:39  7:32    5 40-49   10 F   304 Joyce Layne                 Osterville,MA                                                 
 11    37:56  7:35    6 40-49   11 F   330 Kim Gotto                   Barn,MA                                                       
 12    38:55  7:47    2 30-39   12 F    67 Natalie Shea                Centerville,MA                                                
 13    40:10  8:02    7 40-49   13 F   177 Denise Holzman              Marstons Mills,MA                                             
 14    40:22  8:04    8 40-49   14 F   312 Betsy Bowes                 Centerville,MA                                                
 15    40:40  8:08    9 40-49   15 F   152 Sarah Manning               Hagerstown,MA                                                 
 16    42:36  8:31    4 20-29   16 F   333 Liz Schiffmann              Barnstable,MA                                                 
 17    42:42  8:32    2 50-59   17 F   134 Pat Nally                   S Dennis,MA                                                   
 18    42:59  8:36    3 50-59   18 F   169 Cheryl Gerfuson             Yarmouthport,MA                                               
 19    42:59  8:36    5 20-29   19 F   281 Lisa Bass                   Brookline,MA                                                  
 20    43:18  8:40   10 40-49   20 F   323 Susan Shanley               Barn,MA                                                       
 21    44:05  8:49    3 30-39   21 F   329 Melissa Norman              Dennis,MA                                                     
 22    44:06  8:49   11 40-49   22 F   301 Sue Demarest                S Dennis,MA                                                   
 23    44:13  8:51    4 50-59   23 F   144 Sara Ringler                Barn,MA                                                       
 24    44:29  8:54    4 30-39   24 F   318 Lisa Kelly                  Cotuit,MA                                                     
 25    44:33  8:55    5 30-39   25 F   174 Jen Fellows                 Harwich,MA                                                    
 26    44:48  8:58    5 50-59   26 F   290 Karen Lynch Hofmann         Yarmouthport,MA                                               
 27    44:59  9:00    6 30-39   27 F   101 Joanna Watson               Bass River,MA                                                 
 28    45:54  9:11    7 30-39   28 F   332 Allison Bresette            Barn,MA                                                       
 29    46:05  9:13   12 40-49   29 F   111 Fran Elliott                Brewster,MA                                                   
 30    46:50  9:22    6 50-59   30 F   115 Judy Terry                  S Chatham,MA                                                  
 31    47:40  9:32    7 50-59   31 F   315 Sarah Farry                 E Falmouth,MA                                                 
 32    48:28  9:42    8 30-39   32 F   170 Angelo Leblanc              Hyannis,MA                                                    
 33    48:42  9:44   13 40-49   33 F    86 Barbara Eastman             W Dennis,MA                                                   
 34    48:44  9:45    1 01-13   34 F   150 Reed Cole-Tucker            Barn,MA                                                       
 35    50:28 10:06    8 50-59   35 F   280 Nancy Raposevic             Marstons Mills,MA                                             
 36    50:53 10:11    1 14-19   36 F   160 Jenna Fitzgibbons           W Barnstable,MA                                               
 37    52:10 10:26    1 60-69   37 F   289 Judith Bartha               Yarmouthport,MA                                               
 38    52:43 10:33    2 14-19   38 F    66 Kaitlin Olsen               Cotuit,MA                                                     
 39    53:38 10:44    3 14-19   39 F   159 Caitlin Emerson             Martsons Mills,MA                                             
 40    53:50 10:46    2 60-69   40 F   282 Mame Meleski                Centerville,MA                                                
 41    54:03 10:49   14 40-49   41 F   284 Charlene Sellars            Mashpee,MA                                                    
 42    54:42 10:56    2 01-13   42 F   322 Kristin Moran                                                                          
 43    55:03 11:01   15 40-49   43 F   319 Paulette Moran                                                                         
 44    55:58 11:12    9 30-39   44 F    92 Tara Ring                   Taunton,MA                                                    
 45    56:42 11:20   16 40-49   45 F   326 Alice Doherty               E Sandwich,MA                                                 
 46    57:38 11:32   10 30-39   46 F   167 Jen Hennessy                Centerville,MA                                                
 47    58:29 11:42   17 40-49   47 F   121 Karen Nolin                 Osterville,MA                                                 
 48    58:30 11:42   18 40-49   48 F   114 Carla Emmons                Concord,NH                                                    
 49    58:31 11:42   11 30-39   49 F   291 Kay Beith Weibel            Mashpee,MA                                                    




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News