Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Every Kid Deserves a Home 5K Run/Walk

Waltham, MA, June 5, 2005

[Gender Results ]

Age group Results

FTO

 District E. / Butterfield - Organization License    Hy-Tek's Meet Manager
             Every Kid Deserves a Home 5K Run/Walk - 6/5/2005             
              Benefit for WATCH & Waltham Boys & Girls Club               
                       Waltham Common - Waltham, MA                       
                           Last Completed Event                           
 
Event 1  Mixed 5k Run RR
==========================================================================
    Name                     Age Team                  Avg Mile     Finals
==========================================================================
13 & Under Results - Women                                                
  1 Bridgett Wack            W11 Waltham Track           8:20.4    25:54.5
  2 Olija Rapaic              W9 Waltham Track           8:20.6    25:55.4
  3 Julia Kem                 W7 Waltham Track           8:21.3    25:57.4
  4 Michaela Gaudet          W11 Waltham Track           8:56.1    27:45.5
  5 Maggie MacKenzie         W12 Unattached             10:10.3    31:36.0
  6 Jenny Tolly              W12 Unattached             10:26.6    32:26.5
  7 Rebecca Stanton          W11 Unattached             11:08.8    34:37.7
  8 Tracy Stanton            W12 Unattached             11:12.3    34:48.7
  9 Riagain Makay            W10 US Marines             12:22.9    38:27.9
14-19 Results - Women                                                     
  1 Adrienne Carpenter       W18 Unattached              9:50.5    30:34.6
  2 Colleen Makay            W16 US Marines             11:14.4    34:55.3
  3 Jesica Hasquez           W17 US Marines             11:14.7    34:56.2
  4 Kayla Benoit             W17 US Marines             11:15.0    34:57.1
20-29 Results - Women                                                     
  1 Caitlin Makay            W20 US Marines              7:44.9    24:04.4
  2 Lisa Miracle             W23 Unattached              7:50.2    24:20.6
  3 Petke Juliet             W29 Unattached              7:53.8    24:31.8
  4 Cynthia Wolske           W29 Unattached              8:16.1    25:41.2
  5 Jennifer Carney          W28 Unattached              8:35.5    26:41.5
  6 Nicole Brighouse         W27 Unattached              9:03.8    28:09.4
  7 Laura Ayotte             W22 Unattached              9:18.1    28:54.0
  8 Colleen Marinelli        W28 Unattached              9:30.8    29:33.4
  9 Ellie Beek               W25 Roma!                   9:42.7    30:10.2
 10 Ingetaimm Daniels        W22 Roma!                  10:02.7    31:12.4
 11 Katie Genovese           W29 US Marines             11:14.9    34:56.7
30-39 Results - Women                                                     
  1 Avril Silverman          W35 Unattached              7:09.6    22:14.6
  2 Michael Oglia            W31 Unattached              7:12.5    22:23.5
  3 Anne Frechtres           W30 Unattached              7:41.7    23:54.5
  4 Stephanie Rudd           W35 Unattached              9:16.6    28:49.1
  5 Carolyn Pipitone         W32 Unattached              9:19.5    28:58.2
  6 Pamela Hamada            W38 Unattached              9:31.1    29:34.1
  7 Cara Murphy              W31 Unattached             10:01.2    31:07.8
  8 Laurie Connors           W32 Unattached             10:06.7    31:24.9
  9 LeeAnn Krygowski         W39 Unattached             10:45.4    33:25.2
 10 Lira Alaev               W38 Unattached             10:46.3    33:27.9
 11 Shira Diner              W30 Unattached             11:51.2    36:49.5
40-49 Results - Women                                                     
  1 Karen Powers             W46 Unattached              7:25.1    23:02.7
  2 Susan Driscoll           W41 Unattached              7:59.2    24:48.7
  3 Stacey Tully             W45 Unattached              8:25.2    26:09.6
  4 Diane Carpenter          W48 Unattached              8:58.8    27:54.0
  5 Susan Walsh              W40 Unattached              9:37.1    29:52.9
  6 Julie Wack               W40 Waltham Track          11:08.6    34:37.2
50-59 Results - Women                                                     
  1 Anna Foulds              W53 Unattached              9:18.7    28:55.6
  2 Teresa Anderson          W54 Unattached              9:40.0    30:01.9
13 & Under Results - Men                                                  
  1 Jeremy Kacher            M13 Unattached              9:30.3    29:31.7
  2 Joey Tully               M10 Unattached              9:44.7    30:16.4
  3 Michael Gaudet           M11 Waltham Track          11:08.4    34:36.6
14-19 Results - Men                                                       
  1 Nick Kacher              M16 Unattached              5:49.7    18:06.5
  2 Kerwin Vega              M15 Unattached              6:18.9    19:37.1
  3 Chris Scherer            M18 US Marines              6:25.9    19:58.8
  4 John Mailhot             M18 Unattached              8:06.0    25:09.7
  5 Scott Gross              M14 Unattached             10:40.1    33:08.7
  6 Rob McFadden             M18 US Marines             11:12.8    34:50.3
  7 Jimmy Pine               M17 US Marines             11:13.0    34:50.8
  8 Dicken Berry             M17 US Marines             11:13.1    34:51.2
  9 Andrew Rokes             M17 US Marines             11:13.2    34:51.6
 10 Jonathan Carvalho        M17 US Marines             11:13.4    34:52.2
 11 Samuel Chandler          M18 US Marines             11:13.7    34:53.0
 12 Marcus Lewis             M18 US Marines             11:13.9    34:53.5
 13 Shane Makay              M18 US Marines             11:14.3    34:54.7
 14 Edward Rokes             M14 US Marines             11:14.6    34:55.8
20-29 Results - Men                                                       
  1 Mike Mailhot             M21 Unattached              5:59.5    18:36.7
  2 Kenneth Johnson          M24 Unattached              6:39.8    20:41.9
  3 Christian Rojas          M27 Unattached              7:03.9    21:57.0
  4 Ariyah Yeskel            M26 Roma!                   7:19.1    22:44.0
  5 Jonathan DeBay           M20 Unattached              7:30.1    23:18.2
  6 David Brighouse          M28 Unattached              7:51.6    24:25.1
  7 Drew Peterson            M24 Unattached              8:37.5    26:47.7
  8 Jeff Mailhot             M24 Unattached              8:57.9    27:51.2
  9 Matthew Carpenter        M25 Unattached              9:55.4    30:49.7
 10 Paul Kursky              M24 Roma!                  10:35.5    32:54.4
 11 Filipe Carvalho          M21 US Marines             11:13.4    34:52.0
 12 Andrew Goldhaha          M26 US Marines             11:13.6    34:52.5
30-39 Results - Men                                                       
  1 Angus Hoebeke            M38 Unattached              6:36.2    20:31.0
  2 Cam Manning              M30 Sunday 65s              6:37.0    20:33.4
  3 Neil Cullen              M35 Sunday 65s              6:41.6    20:47.8
  4 Jeremy Selwyn            M34 Sunday 65s              6:50.2    21:14.3
  5 Dominick Pipitone        M33 Unattached              9:19.2    28:57.3
  6 Dan Gramm                M35 Unattached              9:36.5    29:51.1
  7 Michal Murphy            M34 Unattached              9:44.9    30:17.2
  8 Brian Wright             M32 US Marines             11:12.7    34:49.8
  9 John Genovese            M30 US Marines             11:14.0    34:54.0
 10 JD Arbuckle              M34 US Marines             11:50.3    36:46.6
40-49 Results - Men                                                       
  1 Greg DeMeo               M44 Unattached              5:43.8    17:48.2
  2 Jerome MacKenzie         M46 Unattached              7:05.9    22:03.1
  3 Larry Driscoll           M42 Unattached              7:12.3    22:23.2
  4 Brian Gaudet             M47 Unattached              7:32.9    23:26.9
  5 Simon Kennedy            M40 Unattached              8:04.4    25:04.8
  6 Kem Gunther              M42 Waltham Track           8:24.1    26:06.2
  7 Bill Stanton             M46 Unattached             11:12.5    34:49.3
50-59 Results - Men                                                       
  1 Bruno Gallinelli         M54 Unattached              6:28.5    20:06.8
  2 Joel Wedding             M55 Unattached              7:43.8    24:00.9
  3 Don Hendrick             M54 Unattached              8:26.6    26:14.0
60-69 Results - Men                                                       
  1 William Durkee Jr        M65 Unattached              9:18.6    28:55.4



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News