Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MIAA All State Meet

Worcester State College - Worcester, MA, June 4, 2005

Complete Meet Results and Team Scores

FTO

Licensed to District E. / Butterfield - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
                                MIAA All State                                 
                      Track & Field Outdoor Championships                      
                      Worcester State College  - 6/4/2005                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: * 11.8h  1987        Tasha Downing, Technical HS, Boston         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jessi Foreman             SR WAYL                     12.30Q  1 
  2 Arantxa King              SO MEDFORD                  12.35Q  2 
  3 Chantel Joseph            JR BARNSTABLE               12.60Q  3 
  4 Meaghan Callahan          JR APPO                     12.35q  1 
  5 Violet King               JR Needham HS               12.52q  1 
  6 Jen Katz                  SR WINCHESTER               12.61q  3 
  7 Kara Budd                 SR E. Longmeadow            12.64q  1 
  8 Chelsea Metivier          FR NEW BEDFORD              12.83q  1 
  9 Kate Henry                SR Burncoat                 12.87   1 
 10 Alex Mack                 SR Masconomet Reg           12.89   3 
 11 Vanessa Rickets           SR GRNF                     12.90   3 
 12 Jessica White             SR Masconomet Reg           12.92   2 
 13 Jocelyn Traina            JR HINGHAM                  13.10   2 
 14 Brittany Hinkley          FR Whitman Hanson           13.13   3 
 15 Sarah Rafferty            FR Uxbridge                 13.18   1 
 15 Sharikka Finley-Moise     JR LEXINGTON                13.18   2 
 17 Ashley Mecone             SR HOPK                     13.20   2 
 18 Tiffany Colon-Miller      SR MILTON                   13.26   3 
 19 Julie Donovan             JR MARF                     13.30   3 
 20 Sophia LeMaire            SO Cathedral                13.34   1 
 21 Kelly Madigan             FR MILTON                   13.42   2 
 22 Caroline Noyes            FR Parker Chart             13.56   2 
 23 Angela Clark              SO Shrewsbury               13.59   2 
 
Event 1  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: * 11.8h  1987        Tasha Downing, Technical HS, Boston         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jessi Foreman             SR WAYL                     12.17    10  
  2 Arantxa King              SO MEDFORD                  12.24     8  
  3 Meaghan Callahan          JR APPO                     12.40     6  
  4 Kara Budd                 SR E. Longmeadow            12.53     5  
  5 Chantel Joseph            JR BARNSTABLE               12.56     4  
  6 Violet King               JR Needham HS               12.60     3  
  7 Jen Katz                  SR WINCHESTER               12.61     2  
  8 Chelsea Metivier          FR NEW BEDFORD              12.87     1  
 
Event 2  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: * 24.5h  1970        Kathy Guiney, Needham HS                    
     Co-Meet: * 24.5h  1983        Martha White, Shrewsbury HS                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Dionese Miranda           SR BROCKTON                 25.40Q  1 
  2 Sarah Wernik              JR Northhampton             25.41Q  3 
  3 Natalie Crutchfield       SO ACTON-BOXBORO            25.68Q  2 
  4 Ebony Cotterell           JR BROCKTON                 25.75q  2 
  5 Teyahnie Boone            JR CAMBRIDGE R&L            26.14q  1 
  6 Trudi Pugatch             SR Newton South             26.24q  1 
  7 Kelsey Anderson           SO SAUGUS                   26.25q  3 
  8 Kaitlin Lamothe           SR KING PHILIP              26.39q  3 
  9 Brandie Simmonds          SO GRNF                     26.52   3 
 10 Danielle Diodati          SO Central Catholic         26.58   2 
 11 Heather Cetto             JR Wachusett                26.69   1 
 12 LaTonia Morton            SR Pittsfield               26.74   3 
 13 Beth Honecker             JR E. Longmeadow            26.81   2 
 14 Leah Seward               SR North Attleboro          26.82   1 
 15 Dana Jamieson             FR Lincoln Sudbury          26.83   3 
 16 Jackie Mello              JR WILMINGTON               26.88   1 
 17 Carina Clifford           SO WAYL                     26.91   2 
 18 Jordan Ireton             SR Westborough              26.99   2 
 19 Madeline Merchant         FR Monty Tech.              27.07   1 
 20 Tina Gillen               SO CRVR                     27.10   1 
 21 Sarah Lord                SR Shrewsbury               27.12   2 
 22 Lisa Landrebe             JR HW                       27.26   3 
 
Event 2  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: * 24.5h  1970        Kathy Guiney, Needham HS                    
     Co-Meet: * 24.5h  1983        Martha White, Shrewsbury HS                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sarah Wernik              JR Northhampton             25.12    10  
  2 Dionese Miranda           SR BROCKTON                 25.29     8  
  3 Natalie Crutchfield       SO ACTON-BOXBORO            25.68     6  
  4 Ebony Cotterell           JR BROCKTON                 25.70     5  
  5 Kelsey Anderson           SO SAUGUS                   25.91     4  
  6 Trudi Pugatch             SR Newton South             26.14     3  
  7 Teyahnie Boone            JR CAMBRIDGE R&L            26.20     2  
  8 Kaitlin Lamothe           SR KING PHILIP              26.59     1  
 
Event 3  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: * 54.98  1999        Jennifer Vendetti, Franklin HS              
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mandela Graves-Fulgham    SR Amherst                  55.99   3   10  
  2 Brianna Wilson-Byrne      SR WELLESLEY                56.34   3    8  
  3 Amanda Pope               SR Minnechaug               57.45   3    6  
  4 Shanika Pitts             JR Oliver Ames Hs           57.50   3    5  
  5 Vicki Weismann            SR Wachusett                57.91   3    4  
  6 Stephanie Montagano       SR BISH FENWICK             58.52   3    3  
  7 Nathassia Torchon         SR East Boston              58.68   2    2  
  8 Shannon Conway            FR NREA                     58.71   1    1  
  9 Tracy Howell              JR Grafton                  58.76   2 
 10 Lauren Courtney           SR ASHL                     58.81   2 
 11 Madeline Nally            SO Reading  HS              58.92   1 
 12 Sophia Grammenos          SR Gardner                  59.33   2 
 13 Claire Glabach            SR Pioneer Valley           59.48   2 
 14 Kathie Nyholm             SO Concord Carlisle         59.50   1 
 15 Hanna Wark                SR STON                     59.87   1 
 16 Erica Belanger             8 Hampshire              1:00.44   2 
 17 Stacey Ossinger           SR TEWKSBURY              1:00.46   3 
 18 Lindsy Arnold             SR WAKEFIELD              1:01.91   3 
 
Event 4  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: * 2:08.74  2002        Arianna Lambie, Bromfield School/Harvard  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colleen Wetherbee         SO Dennis Yartmouth       2:13.25    10  
  2 Emily Bourdeau            JR Longmeadow             2:13.66     8  
  3 Kim Shooshan              JR Wachusett              2:14.50     6  
  4 Brittany Moriarty         SR ANDOVER                2:17.00     5  
  5 Lily Calderwood           SR Bromfield              2:17.09     4  
  6 Jill Randolph             JR CHELMSFORD             2:17.89     3  
  7 Meaghan Casey             SR BISH FEEHAN            2:18.08     2  
  8 Amy Skerry                JR MEDF                   2:18.68     1  
  9 Katherine Schock          SR NORWOOD                2:18.77  
 10 Grace Kerr                SO HW                     2:19.66  
 11 Anna Lukes                FR WELLESLEY              2:19.74  
 12 Alison Ritter             SR WSTN                   2:20.77  
 13 Barbara Powell            JR Holyoke Catholic       2:20.81  
 14 Elizabeth Powell          JR Westford Academy       2:20.95  
 15 Erin McNichol             JR HINGHAM                2:21.67  
 16 Gabrielle Leal            FR Ludlow                 2:22.57  
 17 Karin Knudson             SR Concord Carlisle       2:22.79  
 18 Colleen Hall              SO Oakmont                2:22.87  
 19 Mary Feeley               SR MARB                   2:23.99  
 20 Aurelie Marcotte          JR Minnechaug             2:26.99  
 
Event 5  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
 Meet Record: * 4:37.23  6/7/2003    Ari Lambie, BROMFIELD-HARV.               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jess Barton               SO NEWTON NORTH           5:07.16    10  
  2 Katharina Eidmann         JR WINCHESTER             5:07.74     8  
  3 Kelsey Baltzell           SO Sutton                 5:11.51     6  
  4 Krysten Hartman           SO WELLESLEY              5:13.05     5  
  5 Sydney Fitzpatrick        SO BILLERICA              5:15.38     4  
  6 Stevie Pearl              JR Concord Carlisle       5:15.95     3  
  7 Kasey Black               SR Whitman Hanson         5:17.21     2  
  8 Sarah Merullo             SR WAKEFIELD              5:17.28     1  
  9 Caroline O'Laughlin       SO BOSTON LATIN           5:20.51  
 10 Rikki Hullinger           SO Shrewsbury             5:20.79  
 11 Amanda Shay               FR DEDH                   5:22.60  
 12 Tessa Vercollone          FR SACR                   5:25.58  
 13 Sam Strong                SO Monson                 5:27.12  
 14 Jackie Lemme               8 Mt. Greylock           5:27.14  
 15 Carolyn Clayton           SR Northhampton           5:27.23  
 16 Lauren O'Connor           FR Shepherd Hil           5:27.51  
 17 Anna Novakowski           SO ASHL                   5:27.81  
 18 Katelyn MacLellan         SO Minnechaug             5:30.87  
 19 Kylynn McKinley           SR MARB                   5:32.81  
 20 Katie Fleet               SO D-R                    5:36.32  
 21 Caitlin Murphy            SR Newton South           5:41.26  
 22 Hannah Masse              SO Fitchburg              5:45.27  
 
Event 6  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
 Meet Record: * 10:24.21  1999        Shalane Flanagan, Marblehead HS          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kailin Collins            SR MANSFIELD             11:04.69    10  
  2 Colleen McNaughton        SO HAVERHILL             11:17.78     8  
  3 Cara Giaimo               SO DS                    11:17.96     6  
  4 Brielle Chabot            JR WELLESLEY             11:23.03     5  
  5 Meghan Curran             SR CHELMSFORD            11:24.15     4  
  6 Alexandra Smrcina         JR FALMOUTH              11:29.60     3  
  7 Sarah Croteau             JR Oakmont               11:36.51     2  
  8 Bridget DeVincent         JR ATTTLEBORO            11:40.24     1  
  9 Stephanie Pancoast        JR Westford Academy      11:43.64  
 10 Kristen Martin            SO Central Catholic      11:44.48  
 11 Brenna McNiff             SO Beverly HS            11:48.68  
 12 Brooke Maguire            SR MARB                  11:52.64  
 13 Melissa Nash              SR Marshfield HS         11:53.53  
 14 Heather Pierce            FR Mowhawk               11:53.65  
 15 Julie Tarallo             SO BISH FEEHAN           11:54.30  
 16 Lea Rodrigues             FR Westfield             11:55.42  
 17 Meghan Bowden             JR TYNG                  11:55.85  
 18 Emily Jones                8 Bromfield             11:57.66  
 19 Melissa Lacey             SR Amherst               11:58.05  
 20 Emily Tran                JR SHARON                11:58.44  
 21 Amanda Rawson             SR Shepherd Hil          11:59.59  
 22 Caitria O'Neill           SO Monson                12:29.49  
 23 Caitlin Forgit            JR St. P-M               12:49.06  
 
Event 7  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: * 14.3h  1980        Anne Jennings, Falmouth HS                  
     Co-Meet: * 14.44  2004        Kate Sherman, Dennis Yarmouth               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Meaghan Keefe             SR ANDOVER                  15.04Q  1 
  2 TyLynn Graham             SR North Attleboro          15.40Q  2 
  3 Lauren Barber             SO NEW BEDFORD              15.44Q  3 
  4 Emily Stefans             JR DEDH                     15.39q  1 
  5 Brittany Borchard         SR Franklin HS              15.59q  2 
  6 Sarah Mills               SR Masconomet Reg           15.64q  3 
  7 Jen McNamara              SR North Attleboro          15.67q  1 
  8 Johanna Hawkins           SR Amherst                  15.74q  1 
  9 Alex Haller               JR MARB                     15.78   1 
 10 Brittany Pierce           JR ANDOVER                  15.86   3 
 11 Priscilla Trojano         FR COCA                     15.87   3 
 12 Molly Stockwell           JR HOPK                     15.94   3 
 13 Courtney Lincoln          JR MANSFIELD                15.97   2 
 14 Kayla Mayhew              SO CAMBRIDGE R&L            16.26   2 
 15 Michelle Twombly          JR TRITON REG.              16.59   2 
 16 Colleen Kelley            SR WAKEFIELD                16.65   1 
 17 Meaghan Erhard            SR Longmeadow               16.66   3 
 18 Diana Franco              SO Doherty                  16.95   2 
 19 Alysha Apkin              JR Mt. Greylock             17.01   2 
 20 Stephanie Crain           SO Millbury                 17.68   3 
 21 Melissa Carr              SR CHELMSFORD               20.50   2 
 
Event 7  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: * 14.3h  1980        Anne Jennings, Falmouth HS                  
     Co-Meet: * 14.44  2004        Kate Sherman, Dennis Yarmouth               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lauren Barber             SO NEW BEDFORD              14.99    10  
  2 TyLynn Graham             SR North Attleboro          15.01     8  
  3 Meaghan Keefe             SR ANDOVER                  15.10     6  
  4 Emily Stefans             JR DEDH                     15.28     5  
  5 Brittany Borchard         SR Franklin HS              15.56     4  
  6 Johanna Hawkins           SR Amherst                  15.60     3  
  7 Sarah Mills               SR Masconomet Reg           15.70     2  
  8 Jen McNamara              SR North Attleboro          16.04     1  
 
Event 8  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: * 43.25  6/7/2003    Colleen Farley, Mt. Greylock Reg            
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jennifer Lin              SR BRIDGEWATER-R            44.11   3   10  
  2 Stephanie Reusch          SO ORR                      44.90   3    8  
  3 Samantha Homer            SR Whitinsville             44.93   1    6  
  4 Lauren Barbour            SR TEWKSBURY                44.94   3    5  
  5 Haley Catarius            JR Marshfield HS            45.53   3    4  
  6 Holly Heinricher          JR FOXB                     45.59   3    3  
  7 Jenn Brenes               SR Central Catholic         45.74   2    2  
  8 Cassie Bowe               SO NO. ANDOVER              46.12   3    1  
  9 Dannielle Meder           SR Chicopee                 46.27   3 
 10 Francesca Peretti         SR Oliver Ames Hs           46.99   2 
 11 Catherine Pangiarella     FR Ludlow                   47.67   1  Pushing down hurdle
 12 Tina Tobin                FR LOWELL                   47.82   1 
 13 Izzy Alexander            SR Bromfield                48.01   2 
 14 Karyn Moss                FR MEDF                     48.07   2 
 15 Krishana House            JR CAMBRIDGE R&L            48.08   3 
 16 Ashley Pratt              SR Gardner                  48.11   2 
 17 Kristen Selden            SR Algonquin                48.22   1 
 18 Antoinette Toussaint      FR SOMERVILLE               48.23   1 
 19 Christi Lumbert           JR HINGHAM                  48.32   2 
 20 Tara Petitto              SR WAKEFIELD                48.56   1 
 21 Angela Bertelli           JR Longmeadow               48.73   1 
 22 Lindsey Pfau              SO Agawam                   49.08   1 
 23 Katherine Slattery        FR MARB                     49.15   2 
 -- Caitlin Holland           SR Concord Carlisle            DQ   2 
 
Event 9  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: * 9:18.00  1998        Wachusett Reg., Holden                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 ANDOVER  'A'                                        9:35.04    10  
  2 Bromfield School  'A'                               9:37.44     8  
     1) Kat Long FR                     2) Bo Dunn FR                     
     3) Eliza Ives SO                   4) Lily Calderwood SR             
  3 NEWTON NORTH HS  'A'                                9:38.79     6  
  4 Wachusett Regional  'A'                             9:45.39     5  
  5 BISHOP FEEHAN-ATTLEBORO  'A'                        9:45.44     4  
  6 WELLESLEY HS  'A'                                   9:47.34     3  
  7 HAVERHILL  'A'                                      9:47.83     2  
  8 CHELMSFORD HS  'A'                                  9:49.49     1  
  9 MANSFIELD HS  'A'                                   9:50.12  
 10 BISHOP FENWICK-PEABODY  'A'                         9:51.71  
 11 Franklin HS  'A'                                    9:53.37  
 12 Newton South  'A'                                   9:55.10  
 13 Mount Greylock Regional HS  'A'                    10:00.80  
 14 Masconomet Reg  'A'                                10:02.35  
 15 Longmeadow High School  'A'                        10:06.57  
 16 Medfield High School  'A'                          10:07.01  
 17 Hopkinton High School  'A'                         10:09.85  
 18 Marian High School (Fram)  'A'                     10:09.99  
 19 Springfield Cathedral HS  'A'                      10:12.60  
 20 Marshfield HS  'A'                                 10:13.16  
 21 Hamilton Wenham Regional  'A'                      10:16.74  
 22 Oakmont Regional  'A'                              10:36.15  
 
Event 10  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: * 48.94  1988        Technical HS, Boston                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 ANDOVER  'A'                                          48.68*  4   10  
  2 CAMBRIDGE RINDGE & LATIN  'A'                         48.70*  4    8  
  3 ACTON-BOXBORO HS  'A'                                 49.58   4    6  
  4 North Attleboro HS  'A'                               49.65   4    5  
  5 BROCKTON HS  'A'                                      49.86   4    4  
  6 Wayland High School  'A'                              50.14   3    3  
  7 Franklin HS  'A'                                      50.20   3    2  
  8 Greenfield High School  'A'                           50.25   3    1  
  9 East Longmeadow High School  'A'                      50.54   2 
 10 LEXINGTON  'A'                                        50.58   4 
 11 Masconomet Reg  'A'                                   50.68   4 
 12 Hopkinton High School  'A'                            50.82   3 
 13 Foxborough High School  'A'                           50.83   3 
 14 Lincoln Sudbury HS  'A'                               50.91   4 
 14 MILTON HS  'A'                                        50.91   2 
 16 WINCHESTER HS  'A'                                    51.06   3 
 17 Lunenburg  'A'                                        51.42   2 
     1) Betsy Nelson SO                 2) Laura Stern FR                 
     3) Katie Ruggles JR                4) Kim Edmands SR                 
 18 Shrewsbury  'A'                                       51.45   2 
 19 Minnechaug Regional High Schoo  'A'                   51.53   3 
 20 MANSFIELD HS  'A'                                     51.57   2 
 21 Hamilton Wenham Regional  'A'                         51.59   2 
 22 Whitinsville Christian  'A'                           51.96   1 
 23 Shepherd Hill Regional  'A'                           52.13   1 
 24 Westfield High School  'A'                            52.41   1 
 
Event 11  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: * 3:54.27  2000        Hopkinton HS                              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 BRIDGEWATER-RAYNHAM  'A'                            3:59.97   3   10  
  2 NEWTON NORTH HS  'A'                                4:00.70   3    8  
  3 WELLESLEY HS  'A'                                   4:02.17   2    6  
  4 TEWKSBURY HS  'A'                                   4:02.33   3    5  
  5 Carver High School  'A'                             4:03.53   2    4  
  6 ACTON-BOXBORO HS  'A'                               4:04.33   2    3  
  7 SOMERVILLE  'A'                                     4:05.14   3    2  
  8 Stoneham High School  'A'                           4:06.71   2    1  
  9 IPSWICH HS  'A'                                     4:07.64   1 
 10 Westford Academy  'A'                               4:08.50   3 
 11 Concord Carlisle HS  'A'                            4:08.67   3 
 12 WAKEFIELD HS  'A'                                   4:09.43   2 
 13 Ursuline Academy  'A'                               4:10.79   2 
 14 Wachusett Regional  'A'                             4:11.67   2 
     1) Casey Robertson FR              2) Laura Socha JR                 
     3) Emily Scannell FR               4) Vicki Weismann SR              
 15 Central Catholic HS  'A'                            4:12.62   3 
 16 Marlborough  'A'                                    4:12.99   1 
 17 Hopkinton High School  'A'                          4:13.47   2 
 18 Shrewsbury  'A'                                     4:14.22   1 
 19 Masconomet Reg  'A'                                 4:16.01   3 
 20 Bromfield School  'A'                               4:16.68   1 
 21 Agawam High School  'A'                             4:17.88   1 
 22 Hampshire Regional HS  'A'                          4:20.52   1 
 23 Minnechaug Regional High Schoo  'A'                 4:20.79   1 
 24 Ludlow High School  'A'                             4:22.87   1 
 
Event 12  Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: *  5-10  1987        Becky Bryan, Lexington HS                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Conroy              SR Fitchburg              5-06.00    10  
  2 Anja Hergrueter           JR Newton South           5-04.00     8  
  3 Erica Belanger             8 Hampshire             J5-04.00     5.5
  3 Orna Feighery             SO Westborough           J5-04.00     5.5
  5 Kate Sherman              SR Dennis Yartmouth       5-02.00     3.5
  5 Laura Greichen            SO Reading  HS            5-02.00     3.5
  7 Marlee Berg               SR CHELMSFORD            J5-02.00     1.5
  7 Alex Haller               JR MARB                  J5-02.00     1.5
  9 Jennifer Lin              SR BRIDGEWATER-R         J5-02.00  
  9 Grace Watson              SO BELMONT               J5-02.00  
 11 Tara McNerney             SR Amherst               J5-02.00  
 12 Andrea Govatsos           JR Central Catholic      J5-02.00  
 13 Melanie Connor            SO TRITON REG.           J5-02.00  
 14 Addie Eang                SR LOWELL                 5-00.00  
 14 Teddi Curtis              JR MARB                   5-00.00  
 14 Ashley Gelinas            FR NEW BEDFORD            5-00.00  
 14 Liz Biehl                 SR Algonquin              5-00.00  
 18 Kathleen McGuane          JR Ayer                  J5-00.00  
 18 Liz Daley                 JR MANSFIELD             J5-00.00  
 20 Michelle Twombly          JR TRITON REG.            4-08.00  
 20 Katrina Nevin             JR VINEYARD               4-08.00  
 20 Colleen Biggins           SR South                  4-08.00  
 20 Linda Reinhardt           JR Lunenburg              4-08.00  
 20 Katherine McGeoghan       FR Agawam                 4-08.00  
 20 Suzanne Bernier           JR Whitman Hanson         4-08.00  
 20 Christina Izzicupo        FR STON                   4-08.00  
 -- Jenna Kelleher            JR SCITUATE                    NH  
 -- Stephanie Crain           SO Millbury                    NH  
 
Event 13  Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: * 13-00  6/7/2003    Anna McFarlane, CONCORD-CARL                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nelly Denehy              SO Frontier              10-06.00    10  
  2 Emer Feighery             SR Westborough           10-00.00     8  
  3 Hannah Raila              JR MEDFORD              J10-00.00     6  
  4 Fiona Romeri              JR Lincoln Sudbury        9-06.00     4.5
  4 Nikki Cunha               FR TEWKSBURY              9-06.00     4.5
  6 Krista Sideri             SR Masconomet Reg        J9-06.00     3  
  7 Molly Chapin              JR Pioneer Valley        J9-06.00     2  
  8 Kelly Engelking           SO Westborough           J9-06.00     1  
  9 Lisa Blanchette           SO Northhampton           9-00.00  
 10 Kitri Doherty             JR NBPT                  J9-00.00  
 11 Katherine Tang            FR CHELMSFORD            J9-00.00  
 12 Alex Scharr               JR Reading  HS           J9-00.00  
 13 Emily Hwang               SR Shrewsbury             8-06.00  
 13 Danielle DePalo           SO Algonquin              8-06.00  
 15 Holly Ovitt               SR Pioneer Valley        J8-06.00  
 15 Libby Fortier             SR ANDOVER               J8-06.00  
 17 Amanda Parsons            SR TEWKSBURY             J8-06.00  
 18 Rachel Mondello           SO STON                   8-00.00  
 18 Kristen Cognac            SO LOWELL                 8-00.00  
 18 Meghann Ronan             FR NBPT                   8-00.00  
 21 Kelly Riggle              FR URSU                  J8-00.00  
 -- Hadley Santos             FR TEWKSBURY                   NH  
 -- Mary Powell               SR Natick HS                   NH  
 
Event 14  Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: * 19-05.75  6/5/2004    Tiana Riel, HOPK                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arantxa King              SO MEDFORD               19-11.75*   10  
  2 Sarah Wernik              JR Northhampton          19-02.75     8  
  3 Dionese Miranda           SR BROCKTON              17-07.25     6  
  4 Holly Heinricher          JR FOXB                  17-06.00     5  
  5 Lauren Rees               SR Lincoln Sudbury       17-04.00     4  
  6 Courtney Lincoln          JR MANSFIELD             16-11.25     3  
  7 Johanna Hawkins           SR Amherst               16-08.00     2  
  8 Meaghan Keefe             SR ANDOVER               16-07.75     1  
  9 Brianna Wilson-Byrne      SR WELLESLEY             16-07.50  
 10 Lauren Suprenant          JR Agawam                16-06.25  
 11 Sarah Whateley            SR Mt. Greylock          16-06.00  
 12 Meghan Crowley            SR Franklin HS          J16-06.00  
 13 Jocelyn Traina            JR HINGHAM               16-05.75  
 14 Hope Bigda-Peyton         FR BEDF                  16-02.25  
 15 Ramatu Kandakai           JR University P          16-01.00  
 16 Kate O'Donnell            FR Central Catholic     J16-01.00  
 17 Lauren Barber             SO NEW BEDFORD           16-00.00  
 18 Michelle Ricci            SR NREA                  15-11.25  
 19 Meaghan Callahan          JR APPO                 J15-11.25  
 20 Kaitlin Lamothe           SR KING PHILIP           15-09.50  
 21 Chelsea Metivier          FR NEW BEDFORD           15-03.75  
 22 Sarah Brassard            SR Oxford                15-00.50  
 23 Jessica White             SR Masconomet Reg        11-02.50  
 -- Katie Clement             SO North Middle              FOUL  
 
Event 15  Girls Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: * 40-04.50  2000        Chi Chi Aduba, Medfield HS               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kara Budd                 SR E. Longmeadow         38-01.50    10  
  2 Azuree Catledge           SR NEWTON NORTH          36-10.50     8  
  3 Samantha Homer            SR Whitinsville          36-03.75     6  
  4 Lauren Barbour            SR TEWKSBURY             36-00.75     5  
  5 Katalin Soni              FR TEWKSBURY             35-10.50     4  
  6 Cassie Bowe               SO NO. ANDOVER           35-03.50     3  
  7 Molly Stockwell           JR HOPK                  35-02.50     2  
  8 Kim Rioux                 SR NEW BEDFORD           35-00.75     1  
  9 Amanda Deforest           SO ATTTLEBORO            34-11.50  
 10 Jen Marino                SR METHUEN               34-11.00  
 11 Caleigh Moran             JR WINCHESTER            34-10.25  
 12 Priscilla Trojano         FR COCA                 J34-10.25  
 13 Sarah Brassard            SR Oxford               J34-10.25  
 14 Dannielle Meder           SR Chicopee              34-07.25  
 15 Julie Donovan             JR MARF                 J34-07.25  
 16 Courtney Bohen            JR Westborough           33-10.50  
 17 Francesca Peretti         SR Oliver Ames Hs        33-09.00  
 18 Liz Biehl                 SR Algonquin             33-07.75  
 19 Emily Brida               JR Hampshire             32-05.25  
 20 Andrea Ouellette          SO Longmeadow            32-01.00  
 -- Anja Hergrueter           JR Newton South              FOUL  
 
Event 16  Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: * 157-05  1979        Pia Iacova, Brockton HS                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Daly                SR HOPK                    121-00    10  
  2 Jou-Jou Saba              SR DEDH                    119-00     8  
  3 Lisa Wilson               JR Wachusett               117-07     6  
  4 Felicia Thompson          SR ANDOVER                 116-05     5  
  5 Amber Debole              SR BISH FENWICK            114-07     4  
  6 Jermai Harrison           SO BROCKTON                111-09     3  
  7 Keri Branquinho           JR Dartmouth HS            110-01     2  
  8 Krista Baker              JR MEDW                    109-04     1  
  9 Molly Fellows             SO Pioneer Valley          106-02  
 10 Elizabeth Foley           SR TRITON REG.             104-09  
 11 Ashley Mills              SR HINGHAM                 103-01  
 12 Sarah Petzold             SR Minnechaug              101-07  
 13 Vanessa Wilson            SR HOPK                    101-00  
 14 Caitlin Farr              SR Dennis Yartmouth        100-11  
 15 Camila McLaughlin         SR Salem HS                 99-05  
 16 Leila Wendler             SR Maynard                  95-11  
 17 Kenisha Nisbett           SR Marlborough              95-06  
 18 Amy Ferreira              SR Dartmouth HS             94-07  
 19 Kate Shearer              SO Mowhawk                  85-09  
 20 Damoniqua Brathwaite      SR Commerce                 83-10  
 
Event 17  Girls Javelin Throw
=======================================================================
 Meet Record: * 150-10  1990        Krsitin Nelson, Wachusett Reg., Holden     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Laura Stern               FR Lunenburg               134-08    10  
  2 Shauna Kelly              SR NORTH QUINCY            128-10     8  
  3 Amanda Martin             SR TRITON REG.             127-11     6  
  4 Ellen Naughton            SR Reading  HS             126-08     5  
  5 Sarah Wyszynski           SR Minnechaug              126-01     4  
  6 Kelly Regan               JR MANSFIELD               125-02     3  
  7 Evan Favermann            SR BROOKLINE               120-05     2  
  8 Colleen Sorenson          JR Central Catholic        118-01     1  
  9 Caitlin Hall              SR Oakmont                 117-03  
 10 Megan Toney               SR KING PHILIP             116-01  
 11 Liz Tucker                SR Dennis Yartmouth        114-07  
 12 Hillary Jarmulowicz       SR Lincoln Sudbury         114-06  
 13 Kristen Baldiga           JR HOPK                    113-06  
 14 Juli Persico              SO Agawam                  111-06  
 15 Vanessa Wilson            SR HOPK                    111-05  
 16 Annika Krygsman           SR Whitinsville            110-05  
 17 Shawna Hayes              SR PEMB                    110-00  
 18 Chantal Couture           JR TAUNTON                 109-04  
 19 Rachel Colby              SR GRNF                    104-10  
 20 Maxine Paul               JR BROOKLINE               102-07  
 21 Alicia Buccico            SR Oxford                   91-03  
 22 Paulina Sutliff           JR Hoosac Valley            89-08  
 23 Alicia Charpentier        FR SEEK                     87-05  
 
Event 18  Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: * 47-02  1978        Pam Hall (8lb), Weston HS                   
     Co-Meet: * 44-09  1998        Heather Oldham (4k), Woburn HS              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hillary Crook             JR MANSFIELD             40-10.50    10  
  2 Sade Williams             SR SCITUATE              40-05.50     8  
  3 Emily Daly                SR HOPK                  37-10.00     6  
  4 Keri Branquinho           JR Dartmouth HS          37-03.75     5  
  5 Lisa Wilson               JR Wachusett             36-11.25     4  
  6 Shauna DiCecca            JR CHELMSFORD            36-10.25     3  
  7 Shonneau Lippett          JR Oliver Ames Hs        36-02.00     2  
  8 Jermai Harrison           SO BROCKTON              36-00.25     1  
  9 Jou-Jou Saba              SR DEDH                  34-06.50  
 10 Rachel Amaral             JR BRIDGEWATER-R         34-04.25  
 11 Amy Ferreira              SR Dartmouth HS          33-08.00  
 12 Amber Debole              SR BISH FENWICK          33-04.50  
 13 Bethany Staiti            SO Quabbin               33-03.25  
 14 Beth Leary                SR Central Catholic      32-09.75  
 15 Andrea Lafleche           SR Tantasqua             31-10.00  
 16 Tammy Ledoux              SO Hampshire             31-04.50  
 17 Annika Krygsman           SR Whitinsville          30-09.25  
 18 Danyelle Thorpe           SO E. Longmeadow         29-08.25  
 19 Jackie Svadeba            SR Agawam                26-07.50  
 
Event 21  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: * 10.4h  1981        Joe Morris, Ayer HS                         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Johan Rafael              SR LAWRENCE                 11.07Q  1 
  2 Richard Johnson           SR BROCKTON                 11.20Q  2 
  3 Jeff Bruno                SO STON                     11.30Q  3 
  4 Colin Webb                SR Danvers HS               11.25q  2 
  5 Rashad Miles-Terrell      SR Woburn HS                11.32q  3 
  6 Marc Gomes                JR Commerce                 11.37q  1 
  7 Jeff Williams             SO HINGHAM                  11.41q  2 
  8 Jeffrey Gallo             SR BMR                      11.47q  1 
  9 Adonis Shephard           SR MEDFORD                  11.49   1 
 10 Brian Karp                SR Milford                  11.52   2 
 11 Dave Robbins              SR FOXB                     11.62   2 
 12 Ryan Aldrich              SR Nashoba                  11.64   1 
 13 Tom Monaco                SR TRITON REG.              11.66   3 
 14 Brian Andrade             SR Hudson                   11.68   3 
 15 Mike Young                JR NORWOOD                  11.74   3 
 16 Ben Klock                 SR Amherst                  11.80   3 
 17 Nick Outhuse              JR Palmer                   11.83   1 
 
Event 21  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: * 10.4h  1981        Joe Morris, Ayer HS                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Johan Rafael              SR LAWRENCE                 10.87    10  
  2 Marc Gomes                JR Commerce                 11.22     7  
  2 Richard Johnson           SR BROCKTON                 11.22     7  
  4 Jeff Bruno                SO STON                     11.25     5  
  5 Colin Webb                SR Danvers HS               11.26     3.5
  5 Rashad Miles-Terrell      SR Woburn HS                11.26     3.5
  7 Jeffrey Gallo             SR BMR                      11.37     2  
  8 Jeff Williams             SO HINGHAM                  11.39     1  
 
Event 22  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: * 21.1h  1985        Robert Bateman, Lawrence HS                 
     Co-Meet: * 21.1h  1994        Mike Ballard, Franklin HS                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Douglas Caves             SR Oxford                   22.20Q  3 
  2 Steven Headley            JR Minnechaug               22.25Q  1 
  3 Merzudin Ibric            SR REVERE                   22.32Q  2 
  4 Alex Campos               SR Westborough              22.32q  1 
  5 Eric Wornum               SO MILTON                   22.36q  2 
  6 Dave Lint                 JR FOXB                     22.50q  2 
  7 Todd Kittleson            SR Shrewsbury               22.56q  2 
  8 Mike Grant                JR CRVR                     22.61q  3 
  9 Sean O'Brien              SR BOSTON LATIN             22.73   1 
 10 Andy Maggio               SR CHELMSFORD               22.74   1 
 11 Juan Calixto              SR Central Catholic         22.78   3 
 12 Jacque Faublas            SR CANT                     22.79   1 
 13 Jon Orander               JR WAREHAM                  22.87   3 
 14 Dan Kelleher              SR Westfield                23.13   3 
 15 Mike DeSanti              SR Minnechaug               23.37   3 
 16 Chris Small               SR Danvers HS               23.39   2 
 16 Andrew Leahy              SR STON                     23.39   2 
 18 Clarence Kauila           JR Ludlow                   23.49   1 
 19 Evan Medeiros             SR Dartmouth HS             23.50   1 
 20 Lawrence Scott            JR Oxford                   23.60   3 
 21 Orson Oriole              JR BELMONT                  25.84   2 
 
Event 22  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: * 21.1h  1985        Robert Bateman, Lawrence HS                 
     Co-Meet: * 21.1h  1994        Mike Ballard, Franklin HS                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Eric Wornum               SO MILTON                   22.31    10  
  2 Steven Headley            JR Minnechaug               22.32     8  
  3 Alex Campos               SR Westborough              22.54     6  
  4 Dave Lint                 JR FOXB                     22.72     5  
  5 Todd Kittleson            SR Shrewsbury               22.94     4  
 
Event 23  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: * 47.52  1983        Mike Greene, B.C. High. Dorch.              
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Andrew Grange             SR Central Catholic         49.23   3   10  
  2 Meikel Paschal            SO LEXINGTON                49.63   3    8  
  3 Jed Carpenter             SR NEWTON NORTH             49.71   3    6  
  4 James Mwangi              SR WEYMOUTH                 49.75   3    5  
  5 Ryan Keough               SR XAVERIAN                 50.12   3    4  
  6 Robert Gannon             SR SAUGUS                   50.38   2    3  
  7 Sean McCusker             JR Westford Academy         50.49   1    2  
  8 Jeff Moreau               JR Whitman Hanson           50.62   2    1  
  9 Casey Hubbard             JR Marshfield HS            50.68   2 
 10 Andrew O'Donnell          JR PLYMOUTH NORTH           50.70   3 
 11 Rich O'Donnell            SR STON                     50.88   3 
 12 Brett McDermott           SR MANSFIELD                50.91   2 
 13 Nate Koslof               SR BROOKLINE                51.08   2 
 14 Scott Cannistraro         FR Littleton                51.10   1 
 15 Dave Soiles               JR St. John's               51.24   2 
 16 Fjodo Melnivov            SR FOXB                     51.30   1 
 17 Sam Boyd                  JR Minnechaug               51.32   3 
 18 Jon Kunhardt              SR Frontier                 51.41   1 
 19 Lucas Brewer              SR VINEYARD                 51.42   2 
 20 Ryan DiGregorio           JR Tantasqua                51.59   1 
 21 Patrick Murphy            SR CANT                     52.37   1 
 22 Brian Stannard            SO E. Longmeadow            52.45   2 
 
Event 24  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: * 1:52.20  1975        Bill Martin, Cath. Memorial, W.Rox.       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Gagnon              SR LOWELL                 1:54.01    10  
  2 Sean O'Brien              SR Westborough            1:55.61     8  
  3 Mike Stein                SR WAYL                   1:56.03     6  
  4 Patrick O'Donnell         SR Salem HS               1:57.19     5  
  5 Louis Batista             JR PEABODY                1:57.25     4  
  6 Eric Nacsin               SR E. Longmeadow          1:57.56     3  
  7 Erik Gonzalez             JR METHUEN                1:57.75     2  
  8 Jeff Bashaw               SR TRITON REG.            1:57.79     1  
  9 Andrew Smith              JR Lincoln Sudbury        1:58.13  
 10 Nat Saviet                SO St. John's             1:58.67  
 11 Sam Horn                  JR Reading  HS            1:59.10  
 12 Kevin Seetal              SR Frontier               2:00.01  
 13 Brad Litchfield           SR HANO                   2:00.19  
 14 David Lopes               SR BROCKTON               2:00.25  
 15 Jon Shaker                SR Longmeadow             2:00.71  
 16 Mark Burnham              SR Mowhawk                2:00.78  
 17 Tim Glover                SR Gardner                2:01.98  
 18 Jeff Moriarty             SO WSWD                   2:02.10  
 19 Rich Curran               SR North Attleboro        2:02.84  
 20 Matt Tirrell              JR BURLINGTON             2:04.86  
 21 Mike Zampi                JR WALPOLE                2:07.36  
 
Event 25  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
 Meet Record: * 4:05.14  6/5/2004    Victor Gras, BELMONT                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Archie Abrams             SR LEXINGTON              4:19.57    10  
  2 Zac Hine                     South Hadlety          4:20.18     8  
  3 Josh Boone                SR Gardner                4:22.86     6  
  4 Willi Ballenthin          JR LEXINGTON              4:23.08     5  
  5 David Polgar              JR NEWTON NORTH           4:24.38     4  
  6 Peter Fortunato           SR TEWKSBURY              4:24.81     3  
  7 Matt Dewey                SO CATH. MEM.             4:26.65     2  
  8 Brian Ford                SR Central Catholic       4:27.63     1  
  9 Thompson Ogilive          JR Hopedale               4:28.07  
 10 Pat Fullerton             SO HAVERHILL              4:28.62  
 11 Mike Waters               SR BEDF                   4:29.40  
 12 Kevin Clark               SR Agawam                 4:29.78  
 13 JR Roberts                SR Groton-Dun             4:33.54  
 14 Eric Ashe                 JR Whitman Hanson         4:33.57  
 15 Steve Czupryna               Chicopee Comp          4:35.58  
 16 Chris Murray              SR WILMINGTON             4:35.87  
 17 Kyle Ingersoll            SR STON                   4:36.30  
 18 Dan Darcy                 JR SHARON                 4:37.12  
 19 Brendan Powers            SO Masconomet Reg         4:37.55  
 20 Dan Gorman                SR PEMB                   4:38.51  
 21 Peter Asaro               SO Gloucester HS          4:40.50  
 22 Alec Bleday               JR XAVERIAN               4:40.90  
 23 Brian Hunt                JR Amherst                4:41.38  
 24 James Leader              SO Leominster             4:50.14  
 
Event 26  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
 Meet Record: * 9:00.00  1975        Alberto Salazar, Wayland HS               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Barnicle            SR NEWTON NORTH           9:10.64    10  
  2 Paul Morris               SR LEXINGTON              9:24.26     8  
  3 Jesse Regnier             SR Ludlow                 9:32.13     6  
  4 Mark Amirault             SO XAVERIAN               9:33.76     5  
  5 Jose DePina               JR BROCKTON               9:40.60     4  
  6 Taylor Burmeister         SR Concord Carlisle       9:42.50     3  
  7 Jack Kilcommons           SR AWMS                   9:45.15     2  
  8 Tim Ritchie               SR Doherty                9:48.62     1  
  9 Dan Anastos               SO PEABODY                9:53.35  
 10 Ross Turner               SR Mowhawk                9:54.12  
 11 Andy Mulvaney                South Hadlety          9:54.75  
 12 Pat McAllister            SO MARF                   9:55.11  
 13 David Goff                JR Doherty                9:55.92  
 14 Paul Corcoran             SO CATH. MEM.             9:56.51  
 15 Noah MacNeil              SO Lincoln Sudbury        9:58.55  
 16 Chris Rizzo               JR BISH FEEHAN           10:01.40  
 17 Sean Duncan               SO Gardner               10:02.56  
 18 Rex Radloff               SR DEDH                  10:08.42  
 19 Jon Pierce                JR HANO                  10:09.03  
 20 Jesse Faller              JR BURLINGTON            10:10.15  
 21 Jeffrey Hill              SO BMR                   10:10.72  
 22 Mohamid Ibrahim           SO Charlestown HS        10:23.43  
 23 Keith Flanders            SR Westford Academy      10:24.05  
 24 Matt Dennis               JR Cathedral             10:25.81  
 
Event 27  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: * 13.8h  1985        Jeff Baker, Methuen HS                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Bertolami          SR CHELMSFORD               15.06Q  3 
  2 Ron Conway                SR BISH FEEHAN              15.24Q  1 
  3 Donte Brown               JR BRIDGEWATER-R            15.62Q  2 
  4 Jon Cunha                 SR LEXINGTON                15.23q  3 
  5 Christopher Dietsch       SR TEWKSBURY                15.25q  3 
  6 Mike Ruffo                SR Westfield                15.34q  3 
  7 Edwain Andrades           SR Greater Lowell T         15.45q  1 
  8 Jared Engerlking          JR Westborough              15.63q  3 
  9 Rob Boyle                 JR HANO                     15.70   2 
 10 Steve Pawlik              SO Shrewsbury               15.77   2 
 11 Jason Vega                SR BROCKTON                 15.80   2 
 12 Eric Scofield             JR MELROSE                  16.02   1 
 13 Andrew Bratica            SR Milford                  16.04   3 
 14 Scott Regan               SR MARB                     16.07   2 
 15 Mike Pimentel             SR SEEK                     16.11   1 
 16 Dennis Kane               SO Monson                   16.19   2 
 17 Alex Vallejo              SR NBPT                     16.32   1 
 18 Matt Casserley            SR HOLLISTON                16.39   1 
 19 Bryce Gurney              JR Concord Carlisle         16.71   1 
 20 Sean Ferrarini            SR Cathedral                16.74   1 
 21 Ryan Devivo               SR Chicopee                 16.96   3 
 
Event 27  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: * 13.8h  1985        Jeff Baker, Methuen HS                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ron Conway                SR BISH FEEHAN              14.59    10  
  2 Jon Cunha                 SR LEXINGTON                15.00     8  
  3 Edwain Andrades           SR Greater Lowell T         15.13     6  
  4 Andrew Bertolami          SR CHELMSFORD               15.20     5  
  5 Christopher Dietsch       SR TEWKSBURY                15.27     4  
  6 Mike Ruffo                SR Westfield                15.36     3  
  7 Jared Engerlking          JR Westborough              15.51     2  
  8 Donte Brown               JR BRIDGEWATER-R            15.74     1  
 
Event 28  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: * 37.4h  1996        Dan Clark, Tewksbury HS                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kevin Macleod             SR E. Longmeadow            38.14   3   10  
  2 Zack Asack                SR XAVERIAN                 39.09   3    8  
  3 Steve Gerome              SR WALTHAM                  39.10   3    6  
  4 Kevin Ianetta             SR TEWKSBURY                39.37   1    5  
  5 Bill Monahan              JR HINGHAM                  39.80   3    4  
  6 Mark Johnson              SR Woburn HS                40.17   3    3  
  7 Kamenya Hinga             SR MEDF                     40.29   3    2  
  8 Brian Miller              JR FOXB                     40.60   2    1  
  9 Matthew Bonelli           SR BISH FENWICK             41.01   2 
 10 Justin Oliver             JR Greater Lowell T         41.02   2 
 11 Sean Barnicle             SR NORWOOD                  41.53   2 
 12 Jonathan Jean-Louis       SO ARCA                     41.60   1 
 13 Steve Maheux              SR Monson                   41.79   2 
 14 Ian O'Leary               SR Reading  HS              41.83   2 
 15 Luke Scalise              JR Mowhawk                  41.93   1 
 16 Mike Chitro               SR ST. JOHN PREP            42.28   3 
 17 Sam Alton                 JR Shepherd Hil             42.62   1 
 18 Ed McCarron               SO Groton-Dun               43.17   1 
 19 Mike Fields               SR MASH                     43.23   3 
 20 Joe Krasinskas            SR Sutton                   43.64   2 
 21 Mike Walker               SR North Attleboro          48.60   2 
 
Event 29  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: * 7:53.86  1998        Weymouth HS                               
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 XAVERIAN  'A'                                       7:56.97    10  
  2 PEABODY VETERANS HS  'A'                            7:57.01     8  
  3 NEWTON NORTH HS  'A'                                7:59.71     6  
  4 St. John's  'A'                                     8:04.73     5  
     1) Jake Devereaux SR               2) Tim Guerin SR                  
     3) Nat Saviet SO                   4) Matt Tieuli JR                 
  5 LEXINGTON  'A'                                      8:08.30     4  
  6 BROCKTON HS  'A'                                    8:09.65     3  
  7 Fitchburg  'A'                                      8:10.93     2  
  8 Concord Carlisle HS  'A'                            8:13.78     1  
  9 LOWELL  'A'                                         8:17.02  
 10 MANSFIELD HS  'A'                                   8:17.74  
 11 Springfield Cathedral HS  'A'                       8:19.68  
 12 Medfield High School  'A'                           8:21.06  
 13 Gloucester HS  'A'                                  8:22.50  
 14 Reading  HS  'A'                                    8:23.21  
 15 South Hadley HS  'A'                                8:23.77  
 16 Westfield High School  'A'                          8:24.61  
 17 Monument Mountain HS  'A'                           8:26.00  
 18 Westborough  'A'                                    8:26.52  
 19 WELLESLEY HS  'A'                                   8:27.71  
 20 Seekonk High School  'A'                            8:27.85  
 21 TEWKSBURY HS  'A'                                   8:28.31  
 22 Hanover High School  'A'                            8:30.37  
 23 Leominster  'A'                                     8:34.80  
 24 BISHOP FEEHAN-ATTLEBORO  'A'                        8:48.71  
 -- Central Catholic HS  'A'                                DNF  
 
Event 30  Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: * 42.2h  1995        Weymouth HS                                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 NEWTON NORTH HS  'A'                                  43.32   3   10  
  2 LAWRENCE HS  'A'                                      43.35   3    8  
  3 XAVERIAN  'A'                                         43.52   3    6  
  4 Stoneham High School  'A'                             43.77   3    5  
  5 NORWOOD HS  'A'                                       43.78   3    4  
  6 CHELMSFORD HS  'A'                                    43.83   2    3  
  7 MANSFIELD HS  'A'                                     44.06   2    2  
  8 Minnechaug Regional High Schoo  'A'                   44.18   3    1  
  9 Westborough  'A'                                      44.26   2 
     1) Eric Depalo JR                  2) Jared Engerlking JR            
     3) Kyle Laham JR                   4) Alex Campos SR                 
 10 Wayland High School  'A'                              44.27   2 
 11 Amherst Regional HS  'A'                              44.33   1 
 12 St. John's  'A'                                       44.59   1 
 13 Mount Greylock Regional HS  'A'                       44.61   2 
 14 MELROSE HS  'A'                                       44.71   2 
 15 Nashoba Regional  'A'                                 44.89   1 
 16 Hanover High School  'A'                              44.90   1 
 17 Salem HS  'A'                                         44.92   2 
 18 Fitchburg  'A'                                        45.36   1 
 19 Longmeadow High School  'A'                           45.45   1 
 20 Canton High School  'A'                               45.59   3 
 -- LEXINGTON  'A'                                          DNF   3 
 -- Natick HS  'A'                                          DNF   2 
 
Event 31  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: * 3:18.55  1979        Brockton HS                               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 NEWTON NORTH HS  'A'                                3:23.38   3   10  
  2 East Longmeadow High School  'A'                    3:24.32   3    8  
  3 Medfield High School  'A'                           3:25.67   3    6  
  4 BISHOP FEEHAN-ATTLEBORO  'A'                        3:26.08   2    5  
  5 ANDOVER  'A'                                        3:26.93   2    4  
  6 WEYMOUTH HS  'A'                                    3:26.94   2    3  
  7 Foxborough High School  'A'                         3:27.26   3    2  
  8 Whitman Hanson  'A'                                 3:27.43   3    1  
  9 Frontier Regional HS  'A'                           3:27.49   3 
 10 Central Catholic HS  'A'                            3:27.76   3 
 11 TEWKSBURY HS  'A'                                   3:28.00   3 
 12 St. John's  'A'                                     3:29.95   1 
     1) Tom O'Keefe                     2) Dave Soiles JR                 
     3) Bryce McNamee SR                4) Chris Collins                  
 13 Ludlow High School  'A'                             3:30.05   1 
 14 Longmeadow High School  'A'                         3:30.56   2 
 15 METHUEN  'A'                                        3:30.92   2 
 16 Westford Academy  'A'                               3:32.01   2 
 17 Algonquin Regional  'A'                             3:33.36   1 
 18 Littleton  'A'                                      3:33.96   1 
 19 WINCHESTER HS  'A'                                  3:38.35   2 
 20 Shepherd Hill Regional  'A'                         3:39.94   1 
 
Event 32  Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: * 7-00.50  6/7/2003    Jean Washington Morisset, QUINCY          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arty Gennari              JR Monument Mountai       6-06.00    10  
  2 Marquis Thomas            SR Snowden               J6-06.00     8  
  3 Ted McMahan               SR XAVERIAN               6-04.00     6  
  4 Greg Nelson               SO BURLINGTON            J6-04.00     5  
  5 Ross Roballo              SR NEW BEDFORD           J6-04.00     4  
  6 Jordan Maddocks           SO FRAMINGHAM             6-02.00     2.5
  6 Patrick Casey             SR Dennis Yartmouth       6-02.00     2.5
  8 Clarence Kauila           JR Ludlow                J6-02.00     0.5
  8 Joe D'Agostino            JR CANT                  J6-02.00     0.5
 10 Joe Staub                 SR STON                  J6-02.00  
 11 John Griffin              SO Oakmont               J6-02.00  
 12 Bill Stillman             JR XAVERIAN              J6-02.00  
 12 Alex Boris                JR PLYMOUTH NORTH        J6-02.00  
 14 Scott Regan               SR MARB                  J6-02.00  
 14 Nick Sharon               SR E. Longmeadow         J6-02.00  
 14 Mark Anderson             SR Natick HS             J6-02.00  
 17 Teagan Costello           SR Nashoba                6-00.00  
 18 Jared Torres              SO D-R                   J6-00.00  
 19 Dennis Kane               SO Monson                J6-00.00  
 20 Tom Maio                  JR Quabbin                5-08.00  
 20 Andrew Shea               SO Westborough            5-08.00  
 20 Ridley Johnson            SR Charlestown HS         5-08.00  
 23 Jon Tetrault              SR HOLLISTON             J5-08.00  
 -- Ben Scibelli              JR Shrewsbury                  NH  
 
Event 33  Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: * 14-06  1969        Ed Skane, Melrose HS                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Depalo               JR Westborough           13-06.00    10  
  2 Van Truong                SR Shrewsbury           J13-06.00     8  
  3 Kevin Muse                JR Minnechaug            13-00.00     6  
  4 Mat Gansenberg            SR HW                    12-06.00     5  
  5 Andy Reed                 SR CHELMSFORD           J12-06.00     4  
  6 Matt Pearson              SR Quabbin               12-00.00     3  
  7 Timmy Thok                JR LOWELL               J12-00.00     2  
  8 James Plourde             SR Minnechaug           J12-00.00     1  
  9 Cory Albert               JR NO. ANDOVER          J12-00.00  
 10 Sean Busch                SO Nashoba               11-06.00  
 10 Alex LeBlanc              SO Oakmont               11-06.00  
 12 Gabe Greely               SR ANDOVER              J11-06.00  
 12 Blake Marcus              JR Amherst              J11-06.00  
 14 Luke Hasselbeck           SR TRITON REG.          J11-06.00  
 15 David Finethy             JR TEWKSBURY             11-00.00  
 15 Sam Dane                  SR Concord Carlisle      11-00.00  
 15 Seth Lattrell             SR Central Catholic      11-00.00  
 18 Matthew Nahigian          FR WSTN                 J11-00.00  
 19 Andre Belperron           JR IPSWICH               10-06.00  
 19 Tim Lord                  FR AMES                  10-06.00  
 19 Andy Richard              SR Lincoln Sudbury       10-06.00  
 -- Mark Hathaway             SO Westford Academy            NH  
 -- Garrett Lynch             SR HAVERHILL                   NH  
 
Event 34  Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: * 23-10.50  1965        Greg Ouellette, Wareham HS               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brandon Palmer            SR Mowhawk               22-08.50    10  
  2 Douglas Caves             SR Oxford                22-01.00     8  
  3 Matt Leeds                SR BELL                  21-10.25     6  
  4 Steve Gerome              SR WALTHAM               21-08.50     5  
  5 Alex Breger               SR Amherst              J21-08.50     4  
  6 Powell Simpson            FR MANSFIELD             21-06.25     3  
  7 Mike Grant                JR CRVR                  21-02.75     2  
  8 Jeff Moreau               JR Whitman Hanson        20-11.50     1  
  9 Bernard Makumbi           JR LOWELL                20-10.00  
 10 Tyler Noel                SO Quabbin               20-06.25  
 11 Sam Pegram                JR WAYL                  20-06.00  
 12 Robert Mulkern            SO TRITON REG.           20-04.75  
 13 Marcel Canery             SR NEW BEDFORD           20-04.00  
 14 Arty Gennari              JR Monument Mountai      20-02.50  
 15 Casey Hubbard             JR Marshfield HS         19-08.50  
 16 Mike DeSanti              SR Minnechaug            19-07.00  
 17 Alex Campos               SR Westborough           18-11.00  
 -- Courtney Evans            SR MILTON                    FOUL  
 
Event 35  Boys Triple Jump
=======================================================================
 Meet Record: * 49-06  1981        Neal Connor, Ayer HS                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jed Carpenter             SR NEWTON NORTH          48-06.00    10  
  2 Kyle Greenidge            SR NEWTON NORTH          45-11.75     8  
  3 Brandon Palmer            SR Mowhawk               45-07.00     6  
  4 Alex Breger               SR Amherst               44-07.50     5  
  5 Conor Richardson          JR North Attleboro       43-11.50     4  
  6 Dwight Sankey             SR BROCKTON              43-07.50     3  
  7 Jarrett Dottin            SR HOPK                  43-05.75     2  
  8 Justin Benjaminsen        JR MANSFIELD             43-00.75     1  
  9 Gentry Jones              SO CANT                  42-03.75  
 10 Pavel Espinal             JR Salem HS              41-09.50  
 11 Brian Fallica             SR Reading  HS           41-06.25  
 12 Kevin Butera              SR WALPOLE               41-06.00  
 13 Elijah Bynum              SR Amherst               41-02.75  
 14 Justin Querze             SR North Middle          41-02.50  
 15 Justin Oliver             JR Greater Lowell T      41-02.00  
 16 Matthew Thornton          SR Algonquin             41-01.50  
 17 Brian Racca               SO Algonquin             41-01.00  
 18 Tom Drever                SR BOURNE                40-03.25  
 19 Corey Berger              SR Pittsfield            40-01.00  
 -- Donte Brown               JR BRIDGEWATER-R             FOUL  
 
Event 36  Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: * 173-04  1997        David Puloka, Arlington HS                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haniyf Carr               SR Amherst                 176-04*   10  
  2 Austin Douglas            SR Fitchburg               162-02     8  
  3 Thomas Claiborne          JR WELLESLEY               157-02     6  
  4 Nate Hunter               SR Gloucester HS           153-05     5  
  5 Tom Cushing               SR HINGHAM                 152-08     4  
  6 Chris Cole                SR ANDOVER                 148-07     3  
  7 Chris Marinelli           SR BC HIGH                 145-10     2  
  8 Jonathan Medeiros         SR NEW BEDFORD             144-03     1  
  9 Apollo Skarpos            SR SOMERSET                139-10  
 10 Brian Seymour             SR Leominster              137-06  
 11 Hunter Wright             SR Reading  HS             134-08  
 12 Dan Withrow               SO DEDH                    133-04  
 13 Shane Richardson          SR Minnechaug              130-08  
 14 Chris Sbordone            SR Natick HS               129-11  
 15 Jack Casey                JR Central                 129-08  
 16 Varun Chirravuri          SR MEDF                    126-09  
 17 Greg Martell              SO MANSFIELD               125-06  
 18 Jack Hart                 SO Whitman Hanson          125-05  
 19 RJ Boutelle               SR Murdock                 123-03  
 20 Andrew Bettina            SR HOPK                    113-03  
 -- Craig Lynch               JR WSTN                      FOUL  
 -- Roman Zarahovsky          SR BROOKLINE                 FOUL  
 -- Mark Staples              JR Chicopee                  FOUL  
 
Event 37  Boys Javelin Throw
=======================================================================
 Meet Record: * 224-02  1977        Tom Meyer, Lexington HS                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pablo Bello               SR WALTHAM                 176-04    10  
  2 Mike L'Homme              SR BISH FEEHAN             175-09     8  
  3 Erek Latzka               SR Hudson                  166-00     6  
  4 Seamus McGuire            JR WSTN                    165-09     5  
  5 Mark Johnson              SR Woburn HS               164-04     4  
  6 Micheal Koivu             SR North Middle            163-06     3  
  7 Will Wrobel               SO Dennis Yartmouth        162-09     2  
  8 Dan Ostrovsky             JR WELLESLEY               161-10     1  
  9 Josh Speicher             SR BOSTON LATIN            160-11  
 10 Sean Beattie              JR SEEK                    157-09  
 11 DJ Trinque                SO Ayer                   J157-09  
 12 Eric Sheppard             JR Greater New Bedf        156-03  
 13 Brian Giamberardino       SR WILMINGTON              156-02  
 14 Kyle Robert                  Chicopee Comp           156-01  
 15 Austin Douglas            SR Fitchburg               155-09  
 16 Chris Murtagh             SO ST. JOHN PREP           155-02  
 17 Matt Muolo                SO STON                    151-10  
 18 Ron Conway                SR BISH FEEHAN             151-08  
 19 Dan Verrilli              SR Frontier                150-04  
 20 Joshua Stewart            SR Longmeadow              143-05  
 21 Steve Skribski            SO Frontier                141-06  
 22 Matt Farley               JR COCA                    140-04  
 
Event 38  Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: * 67-10.75  2000        Jeff Chakouian, Seekonk HS               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Cushing               SR HINGHAM               57-02.50    10  
  2 Nate Hunter               SR Gloucester HS         54-07.50     8  
  3 Cory Murray               JR METHUEN               53-01.50     6  
  4 Mark Staples              JR Chicopee              51-06.00     5  
  5 Jovaney Toledo            SR Minnechaug            51-02.50     4  
  6 Andrew Bettina            SR HOPK                  50-07.75     3  
  7 Luke Fairbanks            SR Whitinsville          50-07.00     2  
  8 Micheal Lane              SR Grafton               50-04.50     1  
  9 Peter Tracey              SR Dartmouth HS          50-01.75  
 10 Brian Seymour             SR Leominster            48-01.50  
 11 Richard McNeil            JR ST. JOHN PREP         48-01.00  
 12 William Cole              SO Dartmouth HS          47-07.50  
 13 Zeke Heydenreich          SR NO. ANDOVER           47-03.75  
 14 Adam Burt                 SR BURLINGTON            47-02.75  
 15 Dave Libardoni            SR BISH FEEHAN           47-01.50  
 16 Tom Scarduzio             JR Shrewsbury            46-11.50  
 17 Christopher Bo            SR SOMERVILLE            46-10.00  
 18 Zachary Desrochers        SO Greater Lowell T      46-07.00  
 19 Varun Chirravuri          SR MEDF                  46-03.25  
 20 Dan Gigliotti             SR Pittsfield            40-09.50  
 -- Ryan Policella            SR MEDF                      FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) ANDOVER                     37        2) NEWTON NORTH HS            32   
    3) WELLESLEY HS                27        3) BROCKTON HS                27   
    5) MANSFIELD HS                26        6) Wachusett Regional         25   
    7) MEDFORD                     24        8) TEWKSBURY HS               23.50
    9) BRIDGEWATER-RAYNHAM         20       10) Northampton High School    18   
   10) Hopkinton High School       18       12) Amherst Regional HS        15   
   12) East Longmeadow High Schoo  15       12) ACTON-BOXBORO HS           15   
   15) Westborough                 14.50    16) North Attleboro HS         14   
   17) Dennis Yartmouth HS         13.50    18) Dedham High School         13   
   18) Wayland High School         13       20) CHELMSFORD HS              12.50
   21) Bromfield School            12       21) Whitinsville Christian     12   
   21) NEW BEDFORD                 12       24) Newton South               11   
   25) Lunenburg                   10       25) WINCHESTER HS              10   
   25) Fitchburg                   10       25) Minnechaug Regional High   10   
   25) Frontier Regional HS        10       25) CAMBRIDGE RINDGE & LATIN   10   
   25) HAVERHILL                   10       32) Lincoln Sudbury HS          8.50
   32) Reading  HS                  8.50    34) NORTH QUINCY                8   
   34) SCITUATE HS                  8       34) Longmeadow High School      8   
   34) Foxborough High School       8       34) Old Rochester Regional      8   
   39) Dartmouth HS                 7       39) BISHOP FENWICK-PEABODY      7   
   39) Oliver Ames Hs               7       42) Franklin HS                 6   
   42) Apponequet Regional HS       6       42) Sutton                      6   
   42) BISHOP FEEHAN-ATTLEBORO      6       42) TRITON REGIONAL-BYFIELD     6   
   42) Dover-Sherburn HS            6       48) Hampshire Regional HS       5.50
   49) Masconomet Reg               5       50) BARNSTABLE                  4   
   50) NORTH ANDOVER HS             4       50) Carver High School          4   
   50) SAUGUS HS                    4       50) Marshfield HS               4   
   50) BILLERICA MEMORIAL HS        4       56) Concord Carlisle HS         3   
   56) FALMOUTH HS                  3       56) Central Catholic HS         3   
   56) Needham HS                   3       60) Pioneer Valley Reg HS       2   
   60) BROOKLINE HS                 2       60) Oakmont Regional            2   
   60) East Boston                  2       60) Whitman Hanson              2   
   60) SOMERVILLE                   2       66) Marblehead High School      1.50
   67) Medway High School           1       67) Medfield High School        1   
   67) WAKEFIELD HS                 1       67) KING PHILIP REG-WRENTHAM    1   
   67) North Reading High School    1       67) Greenfield High School      1   
   67) Stoneham High School         1       67) ATTTLEBORO HS               1   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) NEWTON NORTH HS             64        2) LEXINGTON                  43   
    3) XAVERIAN                    39        4) Westborough                26   
    5) BISHOP FEEHAN-ATTLEBORO     23        6) WALTHAM                    21   
    6) East Longmeadow High Schoo  21        8) Minnechaug Regional High   20   
    9) Amherst Regional HS         19        9) HINGHAM HS                 19   
   11) LAWRENCE HS                 18       12) BROCKTON HS                17   
   13) Mohawk Trail Reg HS         16       14) Gloucester HS              13   
   15) PEABODY VETERANS HS         12       15) LOWELL                     12   
   15) TEWKSBURY HS                12       15) CHELMSFORD HS              12   
   15) Shrewsbury                  12       20) Central Catholic HS        11   
   21) Woburn HS                   10.50    22) Stoneham High School       10   
   22) Monument Mountain HS        10       22) Fitchburg                  10   
   22) MILTON HS                   10       26) WEYMOUTH HS                 8   
   26) South Hadley HS              8       26) METHUEN                     8   
   26) Oxford                       8       26) Snowden                     8   
   26) Foxborough High School       8       26) Medfield High School        8   
   33) Spfld HS of Commerce         7       33) WELLESLEY HS                7   
   33) ANDOVER                      7       36) Ludlow High School          6.50
   37) Hudson                       6       37) Greater Lowell Tech HS      6   
   37) Wayland High School          6       37) Bellingham HS               6   
   37) Gardner                      6       37) MANSFIELD HS                6   
   43) NEW BEDFORD                  5       43) St. John's                  5   
   43) Weston High School           5       43) Salem HS                    5   
   43) Hamilton Wenham Regional     5       43) Hopkinton High School       5   
   43) BURLINGTON HS                5       43) Chicopee High School        5   
   51) Dennis Yartmouth HS          4.50    52) North Attleboro HS          4   
   52) NORWOOD HS                   4       52) Concord Carlisle HS         4   
   55) Danvers HS                   3.50    56) Whitman Hanson              3   
   56) Westfield High School        3       56) SAUGUS HS                   3   
   56) North Middlesex Regional     3       56) Quabbin Regional            3   
   61) FRAMINGHAM HS                2.50    62) Westford Academy            2   
   62) BOSTON COLLEGE HIGH SCHOOL   2       62) Whitinsville Christian      2   
   62) CATHOLIC MEMORIAL-W.ROXB     2       62) Archbishop Williams HS      2   
   62) Carver High School           2       62) Blackstone-Millville Reg.   2   
   69) Grafton                      1       69) Doherty                     1   
   69) TRITON REGIONAL-BYFIELD      1       69) BRIDGEWATER-RAYNHAM         1   
   73) Canton High School           0.50                                        



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News