Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Leominster Recreation Dept. - Hershey State Meet

Clinton Veterans Athletic Complex - Clinton, MA, July 9, 2005

[Complete Results Girls ]

Complete Results Boys

Licensed to District E. / Butterfield - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
               Hershey's Track & Field Youth Program - 7/9/2005                
                           Massachusetts State Meet                            
                       Clinton High School - Clinton, MA                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 9-10 Long Jump Standing
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Atencio, Martin      9 Winchester             6-07.00  
  2       Ahearn, Patrick      9 Longmeadow             6-04.00  
  3       Kilmain, Matthew     9 Braintree              6-03.00  
  4       Tata, Eric           9 Bedford                5-10.50  
  5       Griffin, Patrick     9 Harvard                5-10.00  
  6       Robbins, Justin      9 Sudbury               J5-10.00  
  7       Robichaud, Luke      9 Concord                5-08.50  
  8       Cassidy, Daniel      9 Billerica              5-08.00  
  9       Johnstone, Matthew   9 Artlington             5-07.50  
 10       Rocket, Morgan       9 Needham                5-06.00  
 11       Farnsworth, Devin    9 Leominster             5-01.00  
 12       Hanke, Ben           9 Newburyport            5-00.50  
 13       Schafer, Joe         9 Lunenburg              5-00.00  
 14       Mason, Colin         9 Quincy                 4-08.50  
 15       Truneh, Ezra         9 Sudbury                3-10.00  
 
Event 3  Boys 13-14 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       McCaffrey, James    13 Winchester               12.89   1 
  2       Waugh, Ricky        13 Newburyport              13.17   3 
  3       Taylor, Zach        13 Longmeadow               13.61   1 
  4       Perini, Matt        13 Sherbourne               13.82   2 
  5       Okoye, Chinedu      13 Quincy                   14.42   3 
  6       Pelkey, James       13 Salisbury                14.47   2 
  7       Alvarez, Edward     13 Arlington                14.60   3 
  8       Landry, Sean        13 Leominster               14.60   1 
  9       Halstead, Christop  13 Lincoln                  14.64   2 
 10       Pontbriand, Andrew  13 Gardner                  14.74   1 
 11       Bailey, Peter       13 Norwell                  14.76   3 
 12       Joyce, Derek        13 Hudson                   15.60   2 
 13       Tsang, Ryan         13 Sudbury                  15.81   3 
 
Event 5  Boys 11-12 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Johnson, Connor     11 Brookline                14.87   1 
  2       Grabmeier, Joe      11 Hopkinton                14.99   1 
  3       Andrews, Bobby      11 Winchester               15.44   1 
  4       Jordan, Drew        11 Braintree                15.57   2 
  5       Clifford, Matthew   11 Billerica                15.57   1 
  6       Herrick, Brandon    11 Leominster               15.78   1 
  7       Lacasse, Jeff       11 Newburyport              15.85   2 
  8       Borton, Ty          11 Harvard                  15.99   2 
  9       Dionne, Ryan        11 Amesbury                 16.06   2 
 10       Knight, Bredan      11 Longmeadow               16.06   1 
 11       Moya, RYAN          11 Concord                  16.10   2 
 12       O'Brien, Ben        11 Quincy                   16.21   3 
 13       Lafyatis, Joey      11 Arlington                16.55   2 
 14       Huchmer, John       11 Hudson                   17.39   3 
 
Event 7  Boys 9-10 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Atencio, Martin      9 Winchester               15.39   1 
  2       Griffin, Patrick     9 Harvard                  16.11   1 
  3       English, Michael     9 Arlington                16.17   1 
  4       Davenport, John      9 Natick                   16.31   2 
  5       Higgens, Andrew      9 Braintree                16.44   1 
  6       Keklak, Alex         9 Sudbury                  16.47   2 
  7       Metcalf, Mike        9 Longmeadow               16.92   1 
  8       Gauthier, Devin      9 Somerville               17.02   2 
  9       Paul, Evan           9 Plymouth                 17.04   1 
 10       Ray, Shawn           9 Billerica                17.51   1 
 11       Sestayano, Henry     9 New Bedford              17.58   1 
 12       Rocket, Morgan       9 Needham                  17.79   2 
 13       Farnsworth, Devin    9 Leominster               17.88   2 
 
Event 10  Boys 11-12 Other Softball T
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Johnson, Connor     11 Brookline            152-01.00  
  2       Spence II, Michael  11 Randolph             144-00.00  
  3       Stern, Michael      11 Winchester           140-00.00  
  4       Harrington, Hank    11 Arlington            138-00.00  
  5       Grabmeier, Joe      11 Hopkinton            136-08.00  
  6       Chaisson, Joe       11 Braintree            133-05.00  
  7       Loughlin, Cam       11 Rowley              J123-03.00  
  7       Fernandez, Francis  11 Leominster           127-03.00  
  8       Dionne, Ryan        11 Amesbury             123-03.00  
 10       O'Brien, Ben        11 Quincy               119-11.00  
 11       Cummings, Jimmy     11 Hudson               119-00.00  
 12       Yanoff, Gabe        11 Wayland              118-07.00  
 13       Johnson, Erik       11 Harvard              115-10.00  
 14       Kafina, Chris       11 Lincoln              115-03.00  
 15       Michaud, Jack       11 Concord              112-02.00  
 16       Kyathappola, Nikhi  11 Westford             109-09.00  
 
Event 11  Boys 13-14 1600 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Galebach, Phil      13 Andover                4:58.84  
  2       Vinciullo, Brian    13 Hudson                 5:14.53  
  3       Poles, Nick         13 Quincy                 5:25.58  
  4       Pearce, Sam         13 Dover                  5:34.49  
  5       Ng, Jonathan        13 Randolph               5:43.03  
  6       Heffrin, Peter      13 Marblehead             5:46.47  
  7       Messman, Mike       13 Georgetown             5:46.69  
  8       Mohrbacher, Jack    13 Winchester             6:02.73  
  9       Hulley, Michael     13 Billerica              6:05.32  
 10       Bailey, Peter       13 Norwell                6:16.10  
 
Event 13  Boys 11-12 Long Jump Standing
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Dunn, Ray           11 Harvard                7-05.50  
  2       Lacasse, Jeff       11 Newburyport            6-09.50  
  3       Pearce, Henry       11 Dover                  6-08.00  
  4       Samson, Trevor      11 Winchester             6-07.00  
  5       O'Brien, Sean       11 Concord               J6-07.00  
  6       Warner, Tom         11 Needham                6-06.50  
  7       Chaisson, Joe       11 Braintree              6-06.00  
  8       Harrington, Hank    11 Arlington              6-04.00  
  9       Herrick, Brandon    11 Leominster             6-03.00  
 10       Gilpin, Ryan        11 Burlington             6-01.00  
 11       Kuist, Brendan      11 Newbury                6-00.00  
 12       Sample, Chris       11 Groveland              5-09.50  
 13       Ptak, Kyle          11 Quincy                 5-09.00  
 
Event 15  Boys 9-10 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       McCord, Scott        9 Westford                  8.45   2 
  2       Higgens, Andrew      9 Braintree                 8.49   1 
  3       Mossavizadeh, Mila   9 Winchester                8.51   1 
  4       English, Michael     9 Arlington                 8.52   1 
  5       Vercellini, Marc     9 Billerica                 8.56   1 
  6       Phillips, Richard    9 New Bedford               8.57   1 
  7       Davenport, John      9 Natick                    8.59   2 
  8       Rocket, Morgan       9 Needham                   8.60   1 
  9       Gauthier, Devin      9 Somerville                9.05   2 
 10       Kennedy, Ryan        9 Harvard                   9.27   2 
 11       Johnson, Austin      9 Brookline                 9.67   2 
 12       Robichaud, Luke      9 Concord                   9.69   2 
 
Event 17  Boys 9-10 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Tata, Eric           9 Bedford                  33.84   1 
  2       Griffin, Matt        9 Harvard                  34.70   2 
  3       Johnstone, Matthew   9 Artlington               35.26   1 
  4       Ray, Shawn           9 Billerica                35.60   1 
  5       Barbehem, Alton      9 Bedford                  36.08   3 
  6       Andrews, Brendan     9 Winchester               36.09   2 
  7       Kilmain, Matthew     9 Braintree                36.21   1 
  8       Poles, Chris         9 Quincy                   36.31   2 
  9       Klein, Aaron         9 Brookline                36.94   3 
 10       Mariano, Nick        9 Westford                 37.01   3 
 11       Hanke, Ben           9 Newburyport              37.02   2 
 12       Pierce, Kevin        9 Longmeadow               37.17   2 
 
Event 19  Boys 11-12 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Dunn, Ray           11 Harvard                  29.31   1 
  2       Cox, Brendan        11 Billerica                29.47   2 
  3       Grabmeier, Joe      11 Hopkinton                29.64   1 
  4       Unni, Caleb         11 Winchester               30.90   1 
  5       Howes, Peter        11 Marblehead               31.28   2 
  6       Eltoury, Rahmy      11 Quincy                   31.29   2 
  7       O'Brien, Sean       11 Concord                  31.46   1 
  8       Taranto, David      11 Burlington               31.98   1 
  9       Dionne, Ryan        11 Amesbury                 32.02   1 
 10       Accardi, Steve      11 Newburyport              32.43   2 
 11       Pearce, Henry       11 Dover                    32.57   2 
 12       Colgrove, Thomas    11 Needham                  33.32   2 
 13       Kafina, Chris       11 Lincoln                  33.39   2 
 
Event 22  Boys 9-10 Other Softball   T
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Mossavizadeh, Mila   9 Winchester           132-05.00  
  2       Higgens, Andrew      9 Braintree            118-09.00  
  3       Martin, Jeff         9 Newburyport          116-11.00  
  4       Vercellini, Marc     9 Billerica            114-00.00  
  5       Metcalf, Mike        9 Longmeadow           113-07.00  
  6       Gauthier, Devin      9 Somerville           113-03.00  
  7       Davenport, John      9 Natick               111-07.00  
  8       Johnson, Austin      9 Brookline            105-11.00  
  9       McCord, Scott        9 Westford             103-02.00  
 10       Phillips, Richard    9 New Bedford          103-00.00  
 11       Paul, Evan           9 Plymouth             101-00.00  
 12       Spence, Myles        9 Randolph              94-10.00  
 13       Roach, Matt          9 Quincy                92-05.00  
 14       Griffin, Matt        9 Harvard               92-02.00  
 15       Linnehan, Jack       9 Bedford               90-10.00  
 16       Barbehem, Alton      9 Bedford               81-00.00  
 17       Galligani, Jake      9 Sudbury               72-00.00  
 18       Truneh, Ezra         9 Sudbury               63-10.00  
 19       Sample, Steve        9 Groveland             63-00.00  
 20       Nazzaro, Alex        9 Amesbury              56-04.00  
 21       Schafer, Joe         9 Lunenburg             55-11.00  
 
Event 23  Boys 13-14 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       VanOpdorp, Davis    13 Winchester               26.03   1 
  2       Waugh, Ricky        13 Newburyport              26.78   3 
  3       Ng, Jonathan        13 Randolph                 26.92   3 
  4       Perini, Matt        13 Sherbourne               27.88   2 
  5       Colon, Kyler        13 New Bedford              28.29   1 
  6       Bugler, Andrew      13 Georgetown               28.41   1 
  7       Weinstein, Justin   13 Sudbury                  28.52   2 
  8       Wright, Brett       13 Billerica                29.53   1 
  9       Kafina, Martin      13 Lincoln                  29.87   2 
 10       Halstead, Christop  13 Lincoln                  30.01   2 
 11       Gregory, Tyler      13 Shirley                  30.04   2 
 12       Alvarez, Edward     13 Arlington                30.32   3 
 13       Guo, Jason          13 Longmeadow               30.42   3 
 14       Pelkey, James       13 Salisbury                30.53   2 
 15       Volk, Steve         13 Hudson                   31.76   3 
 16       Meyer, Eric         13 Newburyport              35.60   1 
 
Event 25  Boys 13-14 Long Jump Standing
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       McCaffrey, James    13 Winchester             8-06.00  
  2       Colon, Kyler        13 New Bedford            8-05.50  
  3       Wright, Brett       13 Billerica              8-02.00  
  4       Poles, Nick         13 Quincy                 7-11.50  
  5       Pelkey, James       13 Salisbury             J7-11.50  
  6       Waugh, Ricky        13 Newburyport            7-05.00  
  7       Halstead, Christop  13 Lincoln                7-01.50  
  8       Milano, Marcus      13 Leominster            J7-01.50  
  9       Pontbriand, Andrew  13 Gardner                7-01.00  
 10       Gregory, Tyler      13 Shirley                7-00.00  
 11       Volk, Steve         13 Hudson                J7-00.00  
 12       Bistran, Adam       13 Longmeadow             6-08.50  
 13       Gui, Peter          13 Concord                6-06.00  
 14       Weinstein, Johnath  13 Sudbury                6-04.00  
 15       Schafer, Jack       13 Lunenburg              6-03.50  
 
Event 27  Boys 9-10 400 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Grevelink, Jopus     9 Winchester             1:17.33   2 
  2       Cullinan, Andrew     9 Harvard                1:22.30   2 
  3       Greenidge, Lawrenc   9 Randolph               1:24.75   2 
  4       Johnstone, Matthew   9 Artlington             1:25.54   1 
  5       Hanke, Ben           9 Newburyport            1:27.28   1 
  6       Robbins, Justin      9 Sudbury                1:29.36   2 
  7       McCarthy, Matthew    9 Westford               1:30.85   1 
  8       Burt, Nick           9 Quincy                 1:33.60   1 
 
Event 29  Boys 11-12 400 Meter Run
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1       Donohue, Ryan       11 Billerica              1:08.33   1 
  2       Mara, Jeff          11 Concord                1:11.53   2 
  3       Howes, Peter        11 Marblehead             1:11.91   2 
  4       Unni, Caleb         11 Winchester             1:12.67   1 
  5       Colgrove, Thomas    11 Needham                1:14.03   1 
  6       Accardi, Steve      11 Newburyport            1:15.42   1 
  7       Taranto, David      11 Burlington             1:16.47   1 
  8       Kuist, Brendan      11 Newbury                1:16.72   2 
  9       Loughlin, Cam       11 Rowley                 1:17.03   2 
 10       Cummings, Jimmy     11 Hudson                 1:17.14   1 
 11       Jordan, Douglas     11 Harvard                1:21.22   2 
 12       Hunter, Ian         11 Quincy                 1:23.23   2 
 13       Kyathappola, Nikhi  11 Westford               1:24.39   2 
 14       Bisson, Corey       11 Groveland              1:28.87   2 
 
Event 32  Boys 13-14 Other Softball   T
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Taylor, Zach        13 Longmeadow           213-02.00  
  2       VanOpdorp, Davis    13 Winchester           184-00.00  
  3       Nickerson, Ryan     13 Billerica            174-11.00  
  4       Landry, Sean        13 Leominster           168-00.00  
  5       Alvarez, Edward     13 Arlington            162-04.00  
  6       Pearce, Sam         13 Dover                161-04.00  
  7       Messman, Mike       13 Georgetown           160-09.00  
  8       Kafina, Martin      13 Lincoln              158-00.00  
  9       Meyer, Eric         13 Newburyport          148-09.00  
 10       Mayo, Mike          13 Newburyport          148-03.00  
 11       Tsang, Ryan         13 Sudbury              133-10.00  
 12       Schafer, Jack       13 Lunenburg            113-10.00  
 13       Joyce, Derek        13 Hudson                84-00.00  
 
Event 33  Boys 9-10 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Winchester  'A'                                     1:04.70  
  2 Concord  'B'                                        1:07.92  
  3 Billerica  'A'                                      1:09.76  
  4 Longmeadow  'A'                                     1:10.47  
  5 New Bedford  'A'                                    1:11.15  
  6 Concord  'A'                                        1:13.33  
  7 Quincy  'A'                                         1:14.69  
 
Event 35  Boys 11-12 4x100 Meter Relay
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Billerica  'A'                                      1:00.78   1 
  2 Concord  'A'                                        1:01.78   1 
  3 Winchester  'A'                                     1:02.35   1 
  4 Harvard  'A'                                        1:03.99   1 
  5 Lincoln  'A'                                        1:05.40   1 
  6 Braintree  'A'                                      1:07.32   1 
  7 Quincy  'A'                                         1:08.11   2 
  8 Hudson  'A'                                         1:09.40   2 
 
Event 37  Boys 13-14 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Winchester  'A'                                       51.93  
  2 Hudson  'A'                                           56.50  
  3 Newburyport  'A'                                      58.49  
  4 Sudbury  'A'                                          58.54  
  5 Billerica  'A'                                        59.72  
  6 Longmeadow  'A'                                     1:00.23  
  7 Quincy  'A'                                         1:03.24  
 
Event 39  Boys 11-12 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Vercolione, Joseph  11 Pembroke               2:35.91  
  2       McGinty, Mitchell   11 Lincoln                2:43.09  
  3       Coorey, Ryan        11 Andover                2:44.02  
  4       St.Cyr, Derek       11 Hudson                 2:51.26  
  5       McEntee, Eric       11 Winchester             2:56.73  
  6       Kirshen, Leland     11 Concord                2:58.85  
  7       Loughlin, Cam       11 Rowley                 2:59.75  
  8       Cody, Leo           11 Billerica              3:01.63  
  9       Osgood, Dylan       11 Harvard                3:08.12  
 10       Spanus, David       11 Westwood               3:12.63  
 11       Kyathappola, Nikhi  11 Westford               3:18.07  
 --       Leandre, Peter      11 New Bedford                DNF  
 
Event 41  Boys 13-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1       Doherty-Munro, Luk  13 Hudson                 2:23.17  
  2       Taylor, Zach        13 Longmeadow             2:23.73  
  3       Condon, Pat         13 Reading                2:24.70  
  4       Poles, Nick         13 Quincy                 2:26.21  
  5       Gregory, Tyler      13 Shirley                2:36.68  
  6       Mayo, Mike          13 Newburyport            2:38.97  
  7       Ducharme, Eddie     13 Winchester             2:45.59  
  8       Nickerson, Ryan     13 Billerica              2:51.88  
  9       Frankel, Matt       13 Marblehead             3:03.87  
 10       Bliss, Daniel       13 Leominster             3:12.69  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News