Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Trek for Tech 5k Race

Old Lyme, CT, September 24, 2005

Results

Results courtesy of SNERRO, LLC



Trek for Tech 5k Race
Overall Finish List

September 24, 2005
Results By SNERRO, LLC 
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Will Ricker             Old Lyme  CT        14     1 M 11-14      17:50.0    5:57/M
       2    Patrick Hubbell         North Haven  CT     13     2 M 11-14      18:30.0    6:10/M
       3    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-99      19:34.0    6:31/M
       4    Tony Savinelli          Clinton  CT         50     1 M 50-59      19:44.0    6:35/M
       5    Todd LeMire             Moodus  CT          40     1 M 40-49      19:55.0    6:38/M
       6    Michael KANE            Old Lyme  CT        45     2 M 40-49      20:18.0    6:46/M
       7    John LaMattina          Stonington  CT      55     2 M 50-59      20:23.0    6:48/M
       8    Paul Rabenold           Avon  CT            53     3 M 50-59      20:47.0    6:56/M
       9    Eoghan O'Connor         Old Lyme  CT        12     3 M 11-14      20:56.0    6:59/M
      10    Glenn JETTE             Old Lyme  CT        50     4 M 50-59      21:06.0    7:02/M
      11    Brian Cournoyer         Old Lyme  CT        37     1 M 30-39      21:11.0    7:04/M
      12    Guy Pulino              Moodus  CT          60     2 M 60-99      21:45.0    7:15/M
      13    Donald Nuhn             Westbrook  CT       53     5 M 50-59      21:50.0    7:17/M
      14    Ted Phillips            Niantic  CT         64     3 M 60-99      22:00.0    7:20/M
      15    Tim Wilczynski          Old Lyme  CT        12     4 M 11-14      22:25.0    7:28/M
      16    Peter JOYCE             Old Lyme  CT        58     6 M 50-59      22:38.0    7:33/M
      17    Ron Gaudet              Old Lyme  CT        39     2 M 30-39      22:50.0    7:37/M
      18    Con Morris              Deep River  CT      36     1 F 30-39      22:55.0    7:38/M
      19    Matthew Conroy          Old Lyme  CT        39     3 M 30-39      23:02.0    7:41/M
      20    Tim Gavin               Old Lyme  CT        43     3 M 40-49      23:04.0    7:41/M
      21    Penny Oakley            Old Lyme  CT        50     1 F 50-59      23:26.0    7:49/M
      22    Karen Cole              Chester  CT         38     2 F 30-39      23:33.0    7:51/M
      23    Russell Dipallina       Waterford  CT       43     4 M 40-49      23:46.0    7:55/M
      24    Karin Hamilton          Old Lyme  CT        53     2 F 50-59      23:51.0    7:57/M
      25    Mike Pozzetta           East Haddam  CT     57     7 M 50-59      23:54.0    7:58/M
      26    Karin Sakul             Old Lyme  CT        40     1 F 40-49      24:02.0    8:01/M
      27    Wyatt Stanland          Old Lyme  CT        12     5 M 11-14      24:05.0    8:02/M
      28    Debra RAYMOND           Niantic  CT         46     2 F 40-49      24:23.0    8:08/M
      29    David Holahan           East Haddam  CT     50     8 M 50-59      24:51.0    8:17/M
      30    Courtney Vinchesi       Old Lyme  CT        12     1 F 11-14      24:59.0    8:20/M
      31    MacKenzie Dee           Deep River  CT      16     1 F 15-18      25:02.0    8:21/M
      32    Dennis Giroux           Ivoryton  CT        49     5 M 40-49      25:09.0    8:23/M
      33    Barbara O'Leary         Deep River  CT      52     3 F 50-59      25:10.0    8:23/M
      34    Justin Zabilansky       Old Lyme  CT        12     6 M 11-14      25:55.0    8:38/M
      35    Jackie SHANNON          Old Lyme  CT        40     3 F 40-49      25:59.0    8:40/M
      36    Michael Walker          Old Lyme  CT        43     6 M 40-49      26:13.0    8:44/M
      37    Andrew Walker           Old Lyme  CT        11     7 M 11-14      26:13.0    8:44/M
      38    Jamie Gaudet            Old Lyme  CT        12     8 M 11-14      26:32.0    8:51/M
      39    Cole McKnight           Old Lyme  CT        9      1 M  1-10      27:00.0    9:00/M
      40    Martha GIBSON           Old Lyme  CT        42     4 F 40-49      27:05.0    9:02/M
      41    Connor Emmons           Old Lyme  CT        11     9 M 11-14      27:28.0    9:09/M
      42    Patricia PHILLIPS       Niantic  CT         58     4 F 50-59      27:36.0    9:12/M
      43    Taavi Koiu-Haus         Old Lyme  CT        11    10 M 11-14      27:41.0    9:14/M
      44    Mihkel Haus             Old Lyme  CT        52     9 M 50-59      27:45.0    9:15/M
      45    Leanne Farr             Amston  CT          47     5 F 40-49      27:50.0    9:17/M
      46    Zach Flagge             Old Lyme  CT        12    11 M 11-14      27:52.0    9:17/M
      47    Eric Behringer          Old Lyme  CT        9      2 M  1-10      27:55.0    9:18/M
      48    Kelley Cahill           Old Lyme  CT        42     6 F 40-49      28:18.0    9:26/M
      49    Annie Nyberg            Old Lyme  CT        12     2 F 11-14      28:47.0    9:36/M
      50    Sal Fava                Old Lyme  CT        12    12 M 11-14      29:04.0    9:41/M
      51    Peter Niles             Clinton  CT         55    10 M 50-59      29:08.0    9:43/M
      52    Tory McKnight           Old Lyme  CT        12     3 F 11-14      29:18.0    9:46/M
      53    Caroline Muhsin         Old Lyme  CT        11     4 F 11-14      30:11.0   10:04/M
      54    Mattie Renn             Old Lyme  CT        11     5 F 11-14      30:16.0   10:05/M
      55    Dan Renn                Old Lyme  CT        42     7 M 40-49      30:17.0   10:06/M
      56    Olwen LOGAN             Old Lyme  CT        50     5 F 50-59      30:30.0   10:10/M
      57    Catherine Nyberg        Old Lyme  CT        50     6 F 50-59      30:30.0   10:10/M
      58    Nicole Garbati          Old Lyme  CT        12     6 F 11-14      32:28.0   10:49/M
      59    Alex Duxbury            Hadlyme  CT         12    13 M 11-14      32:51.0   10:57/M
      60    Gretchen Griffin        Old Lyme  CT        47     7 F 40-49      33:07.0   11:02/M
      61    Nieves Madrid                               38     4 M 30-39      33:57.0   11:19/M
      62    Olivia Hersant          New London  CT      34     3 F 30-39      33:58.0   11:19/M
      63    Meghan Griffin          Old Lyme  CT        14     7 F 11-14      42:01.0   14:00/M
      64    Molly Case              Old Lyme  CT        42     8 F 40-49      42:02.0   14:01/M

Trek for Tech 5k Race
Age Group Results

September 24, 2005
Results By SNERRO, LLC 
Men: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99 
 Women: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99 

Female grades 6-8
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Courtney Vinchesi       Old Lyme  CT        12       30      24:59.0    8:20/M
       2    Annie Nyberg            Old Lyme  CT        12       49      28:47.0    9:36/M
       3    Tory McKnight           Old Lyme  CT        12       52      29:18.0    9:46/M
       4    Caroline Muhsin         Old Lyme  CT        11       53      30:11.0   10:04/M
       5    Mattie Renn             Old Lyme  CT        11       54      30:16.0   10:05/M
       6    Nicole Garbati          Old Lyme  CT        12       58      32:28.0   10:49/M
       7    Meghan Griffin          Old Lyme  CT        14       63      42:01.0   14:00/M
Top

Female high school
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MacKenzie Dee           Deep River  CT      16       31      25:02.0    8:21/M
Top

Female sub master 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Con Morris              Deep River  CT      36       18      22:55.0    7:38/M
       2    Karen Cole              Chester  CT         38       22      23:33.0    7:51/M
       3    Olivia Hersant          New London  CT      34       62      33:58.0   11:19/M
Top

Female master 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karin Sakul             Old Lyme  CT        40       26      24:02.0    8:01/M
       2    Debra RAYMOND           Niantic  CT         46       28      24:23.0    8:08/M
       3    Jackie SHANNON          Old Lyme  CT        40       35      25:59.0    8:40/M
       4    Martha GIBSON           Old Lyme  CT        42       40      27:05.0    9:02/M
       5    Leanne Farr             Amston  CT          47       45      27:50.0    9:17/M
       6    Kelley Cahill           Old Lyme  CT        42       48      28:18.0    9:26/M
       7    Gretchen Griffin        Old Lyme  CT        47       60      33:07.0   11:02/M
       8    Molly Case              Old Lyme  CT        42       64      42:02.0   14:01/M
Top

Female grand master 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Penny Oakley            Old Lyme  CT        50       21      23:26.0    7:49/M
       2    Karin Hamilton          Old Lyme  CT        53       24      23:51.0    7:57/M
       3    Barbara O'Leary         Deep River  CT      52       33      25:10.0    8:23/M
       4    Patricia PHILLIPS       Niantic  CT         58       42      27:36.0    9:12/M
       5    Olwen LOGAN             Old Lyme  CT        50       56      30:30.0   10:10/M
       6    Catherine Nyberg        Old Lyme  CT        50       57      30:30.0   10:10/M
Top

Men Youth grades 5 & under
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cole McKnight           Old Lyme  CT        9        39      27:00.0    9:00/M
       2    Eric Behringer          Old Lyme  CT        9        47      27:55.0    9:18/M
Top

male middle school grades 6-8
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Will Ricker             Old Lyme  CT        14        1      17:50.0    5:57/M
       2    Patrick Hubbell         North Haven  CT     13        2      18:30.0    6:10/M
       3    Eoghan O'Connor         Old Lyme  CT        12        9      20:56.0    6:59/M
       4    Tim Wilczynski          Old Lyme  CT        12       15      22:25.0    7:28/M
       5    Wyatt Stanland          Old Lyme  CT        12       27      24:05.0    8:02/M
       6    Justin Zabilansky       Old Lyme  CT        12       34      25:55.0    8:38/M
       7    Andrew Walker           Old Lyme  CT        11       37      26:13.0    8:44/M
       8    Jamie Gaudet            Old Lyme  CT        12       38      26:32.0    8:51/M
       9    Connor Emmons           Old Lyme  CT        11       41      27:28.0    9:09/M
      10    Taavi Koiu-Haus         Old Lyme  CT        11       43      27:41.0    9:14/M
      11    Zach Flagge             Old Lyme  CT        12       46      27:52.0    9:17/M
      12    Sal Fava                Old Lyme  CT        12       50      29:04.0    9:41/M
      13    Alex Duxbury            Hadlyme  CT         12       59      32:51.0   10:57/M
Top

Men 30 to 39 sub master
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian Cournoyer         Old Lyme  CT        37       11      21:11.0    7:04/M
       2    Ron Gaudet              Old Lyme  CT        39       17      22:50.0    7:37/M
       3    Matthew Conroy          Old Lyme  CT        39       19      23:02.0    7:41/M
       4    Nieves Madrid                               38       61      33:57.0   11:19/M
Top

Men masters 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Todd LeMire             Moodus  CT          40        5      19:55.0    6:38/M
       2    Michael KANE            Old Lyme  CT        45        6      20:18.0    6:46/M
       3    Tim Gavin               Old Lyme  CT        43       20      23:04.0    7:41/M
       4    Russell Dipallina       Waterford  CT       43       23      23:46.0    7:55/M
       5    Dennis Giroux           Ivoryton  CT        49       32      25:09.0    8:23/M
       6    Michael Walker          Old Lyme  CT        43       36      26:13.0    8:44/M
       7    Dan Renn                Old Lyme  CT        42       55      30:17.0   10:06/M
Top

Men grand master 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tony Savinelli          Clinton  CT         50        4      19:44.0    6:35/M
       2    John LaMattina          Stonington  CT      55        7      20:23.0    6:48/M
       3    Paul Rabenold           Avon  CT            53        8      20:47.0    6:56/M
       4    Glenn JETTE             Old Lyme  CT        50       10      21:06.0    7:02/M
       5    Donald Nuhn             Westbrook  CT       53       13      21:50.0    7:17/M
       6    Peter JOYCE             Old Lyme  CT        58       16      22:38.0    7:33/M
       7    Mike Pozzetta           East Haddam  CT     57       25      23:54.0    7:58/M
       8    David Holahan           East Haddam  CT     50       29      24:51.0    8:17/M
       9    Mihkel Haus             Old Lyme  CT        52       44      27:45.0    9:15/M
      10    Peter Niles             Clinton  CT         55       51      29:08.0    9:43/M
Top

Men senior 60 and over
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         60        3      19:34.0    6:31/M
       2    Guy Pulino              Moodus  CT          60       12      21:45.0    7:15/M
       3    Ted Phillips            Niantic  CT         64       14      22:00.0    7:20/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News