Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Great Pumpkin Classic

Trumbull, CT, October 23, 2005

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Woman's Winner Mary Dolan Zengo
Woman's Winner Mary Dolan Zengo


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Great Pumpkin Classic
October 23, 2005 - 4 Miles
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Bryan Kovalsky, Peekskill, NY - 20:21
Mary Dolan Zengo, Wilton, CT - 23:27


LOCATION
Trumbull

High School
WEATHER
46 Degrees
Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryan Kovalsky          Peekskill  NY       26 ***** M 19-29        20:21    5:05/M
       2    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT       41 ***** M 40-49        20:29    5:07/M
       3    Joe Lemay               Danbury  CT         38 ***** M 30-39        20:47    5:12/M
       4    Alex Hudimatch          Watertown  CT       23 ***** M 19-29        20:59    5:15/M
       5    Brendan Brown           Malverne  NY        22     1 M 19-29        21:00    5:15/M
       6    Brent Perdizet          Bridgeport  CT      29     2 M 19-29        21:21    5:20/M
       7    Michael Shail           Watertown  CT       19     3 M 19-29        21:24    5:21/M
       8    Francis Burdett         Worcester  MA       40     1 M 40-49        22:08    5:32/M
       9    Luis Amaral             New Milford  CT     43     2 M 40-49        22:15    5:34/M
      10    Pete Modafferi          New City  NY        29     4 M 19-29        22:18    5:35/M
      11    Tim Milenkevich         Ansonia  CT         23     5 M 19-29        22:26    5:37/M
      12    Doug Scarth             Redding  CT         47     3 M 40-49        22:58    5:45/M
      13    Charles Hornak          Hamden  CT          37     1 M 30-39        23:18    5:50/M
      14    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT          40 ***** F 40-49        23:27    5:52/M
      15    Ian Frankel             Madison  CT         48     4 M 40-49        23:41    5:55/M
      16    Keith Moody             Orange  CT          39     2 M 30-39        24:14    6:04/M
      17    Stafford Brown          Milford  CT         29     6 M 19-29        24:23    6:06/M
      18    Wes Byerly              Ridgefield  CT      53     1 M 50-59        24:24    6:06/M
      19    Mark Uliasz             Oxford  CT          54     2 M 50-59        24:36    6:09/M
      20    Heather Crosby          Danbury  CT         32 ***** F 30-39        24:45    6:11/M
      21    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT      38     3 M 30-39        24:55    6:14/M
      22    Helen Merkle            Trumbull  CT        38 ***** F 30-39        24:56    6:14/M
      23    PERRY Simone            New Milford  CT     48     5 M 40-49        24:56    6:14/M
      24    Dave McVay              Stamford  CT        38     4 M 30-39        25:10    6:18/M
      25    Martin Espino           Bridgepor,  CT      45     6 M 40-49        25:34    6:24/M
      26    Sharon Vos              Riverside  CT       50 ***** F 50-59        25:36    6:24/M
      27    Michael P Nilan         Trumbull  CT        16     1 M 14-18        25:45    6:26/M
      28    Erica Merrill           Rowayton  CT        42     1 F 40-49        25:48    6:27/M
      29    Shea Shapiro            Fairfield  CT       22     7 M 19-29        25:56    6:29/M
      30    Bolivar Bermeo          Greenwich  CT       40     7 M 40-49        26:01    6:30/M
      31    Philip Moore            Trumbull  CT        17     2 M 14-18        26:07    6:32/M
      32    Todd Lofrese            Trumbull  CT        33     5 M 30-39        26:18    6:35/M
      33    Erik Zukauskas          Fairfield  CT       25     8 M 19-29        26:23    6:36/M
      34    Martin Brown            Malverne  NY        49     8 M 40-49        26:25    6:36/M
      35    Amelia Audette          Trumbull  CT        31     1 F 30-39        26:26    6:37/M
      36    Vincent Lindsley        Derby  CT           28     9 M 19-29        26:34    6:39/M
      37    Gregory Stern           Harrison  NY        27    10 M 19-29        26:37    6:39/M
      38    Bryan Mayrides          Seymour  CT         24    11 M 19-29        26:40    6:40/M
      39    Ashish Bhandari         Stamford  CT        29    12 M 19-29        26:52    6:43/M
      40    Thomas Matthews         Trumbull  CT        34     6 M 30-39        26:53    6:43/M
      41    Mark Lewis              Shelton  CT         42     9 M 40-49        26:57    6:44/M
      42    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       50     3 M 50-59        26:57    6:44/M
      43    Terence Mahan           Litchfield  CT      25    13 M 19-29        26:59    6:45/M
      44    Todd Francis            Branford  CT        26    14 M 19-29        27:01    6:45/M
      45    Kerry Baruth            Rowayton  CT        58     4 M 50-59        27:02    6:46/M
      46    Bill Hunter             Fairfield  CT       43    10 M 40-49        27:03    6:46/M
      47    Michelle Angelo         Hamden  CT          20     1 F 19-29        27:05    6:46/M
      48    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      40    11 M 40-49        27:13    6:48/M
      49    Mikhail Yeremeev        Redding  CT         35     7 M 30-39        27:17    6:49/M
      50    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         47     2 F 40-49        27:20    6:50/M
      51    Brian Fidler            West Haven  CT      34     8 M 30-39        27:32    6:53/M
      52    George Dickerson        Wallingford  CT     47    12 M 40-49        27:34    6:54/M
      53    Paul Misur              Shelton  CT         46    13 M 40-49        27:36    6:54/M
      54    Matt Bradshaw           Seymour  CT         34     9 M 30-39        27:42    6:56/M
      55    Michael Costello        Fairfield  CT       46    14 M 40-49        27:49    6:57/M
      56    Kenneth Martin Jr       Trumbull  CT        28    15 M 19-29        27:53    6:58/M
      57    Mark Gerace             Newtown  CT         34    10 M 30-39        27:57    6:59/M
      58    Nick Gartsu             Trumbull  CT        14     3 M 14-18        28:06    7:02/M
      59    Edward Garrity          Middletown  CT      12     1 M 10-13        28:09    7:02/M
      60    William Stickle         Trumbull  CT        43    15 M 40-49        28:11    7:03/M
      61    Pumpkin Head            Beacon Falls  CT    55     5 M 50-59        28:11    7:03/M
      62    Michelle Mueller        Monroe  CT          43     3 F 40-49        28:16    7:04/M
      63    Fred Miller             Milford  CT         54     6 M 50-59        28:30    7:08/M
      64    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT        46     4 F 40-49        28:36    7:09/M
      65    Robert G Davis          Naugatuck  CT       54     7 M 50-59        28:43    7:11/M
      66    Robert Von Ancken       Trumbull  CT        44    16 M 40-49        28:44    7:11/M
      67    Bethany Lyon            Bridgeport  CT      38     2 F 30-39        28:47    7:12/M
      68    Jerry Albrikes          Mystic  CT          36    11 M 30-39        28:50    7:13/M
      69    Christine Asaro         Trumbull  CT        37     3 F 30-39        28:50    7:13/M
      70    Steven Austin           Fairfield  CT       43    17 M 40-49        28:52    7:13/M
      71    Peter Roseman           Stamford  CT        35    12 M 30-39        28:54    7:14/M
      72    Erik Fargo              Charleston  RI      34    13 M 30-39        29:06    7:17/M
      73    Brian Frattaroli        Trumbull  CT        38    14 M 30-39        29:09    7:17/M
      74    Keith Oatis             Ansonia  CT         26    16 M 19-29        29:12    7:18/M
      75    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         47     5 F 40-49        29:31    7:23/M
      76    Steven Struwas          West Haven  CT      52     8 M 50-59        29:32    7:23/M
      77    Keith O'Donnell         Monroe  CT          25    17 M 19-29        29:35    7:24/M
      78    Kevin Murray            Cheshire  CT        51     9 M 50-59        29:44    7:26/M
      79    Nick Veikos             TRUMBULL  CT        47    18 M 40-49        29:45    7:26/M
      80    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         52     1 F 50-59        29:47    7:27/M
      81    Paul Moores             Greenwich  CT       41    19 M 40-49        29:47    7:27/M
      82    Jerry Rotante           Newtown  CT         39    15 M 30-39        29:48    7:27/M
      83    Elizabeth Polzello      Trumbull  CT        38     4 F 30-39        29:52    7:28/M
      84    Michael D'Angelo        Monroe  CT          45    20 M 40-49        29:54    7:29/M
      85    Katharine Radziewicz    Fairfield  CT       46     6 F 40-49        29:59    7:30/M
      86    Gary Garofano           Charlestown  RI     43    21 M 40-49        29:59    7:30/M
      87    Pascal Fuchs            Fairfield  CT       35    16 M 30-39        30:06    7:32/M
      88    Dan France              Westport  CT        57    10 M 50-59        30:07    7:32/M
      89    Vin Dipalma             Bridgeport  CT      46    22 M 40-49        30:11    7:33/M
      90    Bill McMenamey, Iv      Trumbull  CT        14     4 M 14-18        30:11    7:33/M
      91    Gregory Corvigno        Seymour  CT         27    18 M 19-29        30:12    7:33/M
      92    Scott Sterner           Fairfield  CT       36    17 M 30-39        30:13    7:33/M
      93    Marisa Withrow          Trumbull  CT        31     5 F 30-39        30:18    7:35/M
      94    Sarah Culver            West Haven  CT      23     2 F 19-29        30:19    7:35/M
      95    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      50    11 M 50-59        30:21    7:35/M
      96    Lynda Bradley           Hamden  CT          20     3 F 19-29        30:23    7:36/M
      97    Caitlin MacAulay        New Haven  CT       21     4 F 19-29        30:23    7:36/M
      98    Carl Rossetti           Milford  CT         58    12 M 50-59        30:23    7:36/M
      99    Rich Hersch             Monroe  CT          39    18 M 30-39        30:24    7:36/M
     100    Tricia Curry            Monoroe  CT         40     7 F 40-49        30:25    7:36/M
     101    Matthew Lawlor          Fairfield  CT       34    19 M 30-39        30:28    7:37/M
     102    Steven Coppock          Redding  CT         40    23 M 40-49        30:37    7:39/M
     103    Peter Lee               Milford  CT         47    24 M 40-49        30:39    7:40/M
     104    Isabella Corso          Ridgefield  CT      12     1 F 10-13        30:42    7:41/M
     105    Robert Curry            Trumbull  CT        41    25 M 40-49        30:45    7:41/M
     106    Claudia Sammartano      Fairfield  CT       43     8 F 40-49        30:46    7:42/M
     107    Jo Marchetti            Newington  CT       62     1 F 60-69        30:46    7:42/M
     108    Jeff Bruer              Trumbull  CT        46    26 M 40-49        30:48    7:42/M
     109    Bill Odendahl           Trumbull  CT        40    27 M 40-49        30:49    7:42/M
     110    David Schafer           Trumbull  CT        36    20 M 30-39        30:49    7:42/M
     111    Dave Schneider          Fairfield  CT       33    21 M 30-39        30:52    7:43/M
     112    Nardy Chung             Hamden  CT          28    19 M 19-29        30:55    7:44/M
     113    Martin Shapiro          Trumbull  CT        49    28 M 40-49        30:55    7:44/M
     114    Fred Bialka             Milford  CT         46    29 M 40-49        30:56    7:44/M
     115    Catherine Kubic         Stratford  CT       41     9 F 40-49        30:56    7:44/M
     116    Ronald Carter           Westport  CT        41    30 M 40-49        30:59    7:45/M
     117    David Nelson            Trumbull  CT        13     2 M 10-13        31:00    7:45/M
     118    Catherine Kalkstein     Trumbull  CT        35     6 F 30-39        31:01    7:45/M
     119    Michael Lashendouk      Darien  CT          44    31 M 40-49        31:02    7:46/M
     120    Robin Hurlbut           Fairfield  CT       31     7 F 30-39        31:02    7:46/M
     121    Bill McMenamey          Trumbull  CT        45    32 M 40-49        31:04    7:46/M
     122    Steven Arnone Sr        Trumbull  CT        36    22 M 30-39        31:05    7:46/M
     123    Sherry Duff             Danbury  CT         37     8 F 30-39        31:10    7:48/M
     124    Kris Overstrum          Wallingford  CT     43    10 F 40-49        31:11    7:48/M
     125    Jeff Withrow            Trumbull  CT        33    23 M 30-39        31:13    7:48/M
     126    Steve Mileod            Greenwich  CT       37    24 M 30-39        31:17    7:49/M
     127    Steven De Nicola        Stamford  CT        42    33 M 40-49        31:21    7:50/M
     128    Tom Lehtonen            New Haven  CT       56    13 M 50-59        31:23    7:51/M
     129    Dennis Mennillo Jr      Naugatuck  CT       36    25 M 30-39        31:23    7:51/M
     130    Dennis McLaughlin       Trumbull  CT        37    26 M 30-39        31:24    7:51/M
     131    John O'Brien            Meriden  CT         16     5 M 14-18        31:25    7:51/M
     132    Carrie Williams         Fairfield  CT       29     5 F 19-29        31:26    7:52/M
     133    Jen Calder              New Canaan  CT      59     2 F 50-59        31:31    7:53/M
     134    Paul Ouellette          Trumbull  CT        38    27 M 30-39        31:38    7:55/M
     135    John Saccone            Trumbull  CT        39    28 M 30-39        31:38    7:55/M
     136    Phil Lafleur            Milford  CT         42    34 M 40-49        31:40    7:55/M
     137    Brian Gilmore           Waterbury  CT       36    29 M 30-39        31:41    7:55/M
     138    Joan Lynch              Greenwich  CT       39     9 F 30-39        31:41    7:55/M
     139    Christopher Hovan       Ansonia  CT         19    20 M 19-29        31:42    7:56/M
     140    Steven Yellen           Trumbull  CT        41    35 M 40-49        31:42    7:56/M
     141    Mike Pisani             Stratford  CT       62     1 M 60-69        31:42    7:56/M
     142    Keith Zarrelli          Trumbull  CT        27    21 M 19-29        31:43    7:56/M
     143    Karin Fagerburg         Middletown  CT      53     3 F 50-59        31:44    7:56/M
     144    Robert Hew              Mt Vernon  NY       58    14 M 50-59        31:45    7:56/M
     145    Nelson Wyman            Hamden  CT          59    15 M 50-59        31:48    7:57/M
     146    Karen Cammarata         Stamford  CT        28     6 F 19-29        31:54    7:59/M
     147    Jim Dacosta             Fairfield  CT       44    36 M 40-49        31:56    7:59/M
     148    Walt Koscomb            Sandy Hook  CT      45    37 M 40-49        31:57    7:59/M
     149    Lindsay Mc Hugh         Stamford  CT        22     7 F 19-29        31:58    8:00/M
     150    Thomas Farrelly         North Haven  CT     41    38 M 40-49        31:58    8:00/M
     151    Alex Urbani             Huntington  CT      37    30 M 30-39        32:01    8:00/M
     152    Janet Voelpert          Shelton  CT         58     4 F 50-59        32:01    8:00/M
     153    Roger Cyr               Bethel  CT          45    39 M 40-49        32:02    8:01/M
     154    Gerard Hyde             Fairfield  CT       62     2 M 60-69        32:02    8:01/M
     155    Chris Brill             Trumbull  CT        36    31 M 30-39        32:07    8:02/M
     156    Bob Fargo               Lafayette  NJ       60     3 M 60-69        32:11    8:03/M
     157    Catherine Sancho        Fairfield  CT       40    11 F 40-49        32:12    8:03/M
     158    Alan McCall             Manchester  CT      56    16 M 50-59        32:15    8:04/M
     159    Laura Pulie             Trumbull  CT        45    12 F 40-49        32:16    8:04/M
     160    Brian Hendrickson       Milford  CT         30    32 M 30-39        32:17    8:04/M
     161    Clarence Chesney Sr     Norwalk  CT         58    17 M 50-59        32:20    8:05/M
     162    Karl Salvati            North Haven  CT     52    18 M 50-59        32:22    8:06/M
     163    Sean Fogarty            Stamford  CT        64     4 M 60-69        32:22    8:06/M
     164    Jason Rotunno           Trumbull  CT        32    33 M 30-39        32:24    8:06/M
     165    Bob Golger              Trumbull  CT        44    40 M 40-49        32:34    8:09/M
     166    John Bruzinski          Trumbull  CT        44    41 M 40-49        32:37    8:09/M
     167    Bill Bardani            Easton  CT          32    34 M 30-39        32:40    8:10/M
     168    Dorrine Pappas          Trumbull  CT        45    13 F 40-49        32:41    8:10/M
     169    Mary Gentle             Monroe  CT          34    10 F 30-39        32:43    8:11/M
     170    Karen Hirsch            Brookfield  CT      28     8 F 19-29        32:44    8:11/M
     171    Maureen Barry           Neptune  NJ         54     5 F 50-59        32:48    8:12/M
     172    Craig Morrison          Bethel  CT          61     5 M 60-69        32:50    8:13/M
     173    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       49    14 F 40-49        32:52    8:13/M
     174    Derek Burton            Cheshire  CT        37    35 M 30-39        32:54    8:14/M
     175    Paul Ribnicky           Stratford  CT       50    19 M 50-59        32:55    8:14/M
     176    Jacquie Lapierre        Stratford  CT       39    11 F 30-39        32:57    8:14/M
     177    Andrew Santora          Trumbull  CT        55    20 M 50-59        32:59    8:15/M
     178    Bob Crane               Trumbull  CT        51    21 M 50-59        32:59    8:15/M
     179    Geoffrey Coffin         Trumbull  CT        36    36 M 30-39        33:04    8:16/M
     180    Ania Gloden             Stratford  CT       24     9 F 19-29        33:07    8:17/M
     181    Kara Gerace             Newtown  CT         34    12 F 30-39        33:07    8:17/M
     182    Jim Nugent              Trumbull  CT        49    42 M 40-49        33:08    8:17/M
     183    Glen Greytak            Easton  CT          53    22 M 50-59        33:09    8:17/M
     184    Laura Buckingham        Watertown  CT       36    13 F 30-39        33:10    8:18/M
     185    Thomas Kiely            Trumbull  CT        28    22 M 19-29        33:12    8:18/M
     186    Penny Schutz            Trumbull  CT        38    14 F 30-39        33:13    8:18/M
     187    Michael Gertner         Monroe  CT          36    37 M 30-39        33:14    8:19/M
     188    John Gibbons            Greenwich  CT       63     6 M 60-69        33:14    8:19/M
     189    Rob Bocompani           Fairfield  CT       35    38 M 30-39        33:15    8:19/M
     190    Carey Butler            Trumbull  CT        40    15 F 40-49        33:15    8:19/M
     191    Darric Lahaza           Ansonia  CT         22    23 M 19-29        33:23    8:21/M
     192    Matti Rinta-Tuuri       Fairfield  CT       53    23 M 50-59        33:27    8:22/M
     193    Michael Adilnolfi       Trumbull  CT        12     3 M 10-13        33:29    8:22/M
     194    Maria Lopez             Monroe  CT          37    15 F 30-39        33:29    8:22/M
     195    Kevin Cammarata         Weston  CT          32    39 M 30-39        33:29    8:22/M
     196    Gary Seymour            Trumbull  CT        36    40 M 30-39        33:41    8:25/M
     197    Sally Stearns           Oxford  CT          51     6 F 50-59        33:43    8:26/M
     198    Matthew Parnell         Fairfield  CT       36    41 M 30-39        33:46    8:27/M
     199    Timothy Toohey          Trumbull  CT        45    43 M 40-49        33:48    8:27/M
     200    Robert Woodsworth       Bristol  CT         41    44 M 40-49        33:49    8:27/M
     201    Michelle Lynch          Newington  CT       42    16 F 40-49        33:50    8:28/M
     202    Kim Larkin              Trumbull  CT        45    45 M 40-49        33:51    8:28/M
     203    Margaret Walsh          Trumbull  CT        38    16 F 30-39        33:52    8:28/M
     204    Susan Lyons             Trumbull  CT        43    17 F 40-49        33:53    8:28/M
     205    Bob Davidson            Collinsville  CT    76     1 M 70-79        33:55    8:29/M
     206    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         38    17 F 30-39        33:58    8:30/M
     207    Gene Memoli             Stratford  CT       48    46 M 40-49        34:02    8:31/M
     208    Ted Chase               Trumbull  CT        40    47 M 40-49        34:02    8:31/M
     209    Charles Widmer          West Harrison  NY   59    24 M 50-59        34:04    8:31/M
     210    Lauren Danlin           Trumbull  CT        14     1 F 14-18        34:06    8:32/M
     211    Edward Cheever          Monroe  CT          43    48 M 40-49        34:06    8:32/M
     212    Clint Corso             Ridgefield  CT       8     1 M  1- 9        34:08    8:32/M
     213    Robert Levy             Hamden  CT          42    49 M 40-49        34:15    8:34/M
     214    Sam Kellner             Trumbull  CT        13     4 M 10-13        34:16    8:34/M
     215    Kevin Walsh             Bethany  CT         49    50 M 40-49        34:16    8:34/M
     216    Bob Treash              Trumbull  CT        41    51 M 40-49        34:20    8:35/M
     217    Patrick Mc Garity       Trumbull  CT        12     5 M 10-13        34:23    8:36/M
     218    Kathleen Hickey         Trumbull  CT        39    18 F 30-39        34:26    8:37/M
     219    Kyle Zango              Wilton  CT          10     6 M 10-13        34:27    8:37/M
     220    Paul Varvaro            Easton  CT          40    52 M 40-49        34:28    8:37/M
     221    Bob Hurley              Trumbull  CT        59    25 M 50-59        34:32    8:38/M
     222    Catherine Walsh         Norwalk  CT         35    19 F 30-39        34:35    8:39/M
     223    Paul Lewis              Milford  CT         58    26 M 50-59        34:38    8:40/M
     224    Tiffany Powell          Oxford  CT          31    20 F 30-39        34:45    8:41/M
     225    Matthew Kraynak         Shelton  CT          0     1 M  0- 0        34:50    8:43/M
     226    Jim Whittaker           Shelton  CT         48    53 M 40-49        34:53    8:43/M
     227    Kathleen Miller         Bedford Hills  NY   35    21 F 30-39        34:54    8:44/M
     228    Justin Manley           Westport  CT        12     7 M 10-13        34:55    8:44/M
     229    Luis Jose               New Rochelle  NY    53    27 M 50-59        34:55    8:44/M
     230    Alex Horton             Westport  CT        32    42 M 30-39        34:56    8:44/M
     231    George Geer             Derby  CT           52    28 M 50-59        34:58    8:45/M
     232    Mark Ploski             Trumbull  CT        43    54 M 40-49        34:59    8:45/M
     233    David Pierson           Trumbull  CT        46    55 M 40-49        35:02    8:46/M
     234    Julie Revesz            Norwalk  CT         27    10 F 19-29        35:04    8:46/M
     235    Karin Shaughnessy       Trumbull  CT        31    22 F 30-39        35:05    8:46/M
     236    Marilyn Richardson      Bridgeport  CT      63     2 F 60-69        35:07    8:47/M
     237    John Coleman            Trumbull  CT        49    56 M 40-49        35:08    8:47/M
     238    Richard Ingram          Trumbull  CT        53    29 M 50-59        35:10    8:48/M
     239    Nicholas Lombardi       Trumbull  CT        12     8 M 10-13        35:10    8:48/M
     240    Joe Garofalo            Monroe  CT          53    30 M 50-59        35:11    8:48/M
     241    Janit Romayko           East Hartford  CT   60     3 F 60-69        35:12    8:48/M
     242    Carol Duggan            Stratford  CT       55     7 F 50-59        35:13    8:48/M
     243    Lynne Caldwell          Trumbull  CT        36    23 F 30-39        35:16    8:49/M
     244    Michael Polydoroft      Monroe  CT          35    43 M 30-39        35:18    8:50/M
     245    Jill Lewandosky         New Canaan  CT      29    11 F 19-29        35:30    8:53/M
     246    Steve Schoeller         Oxford  CT          51    31 M 50-59        35:32    8:53/M
     247    Nick Grew               Trumbull  CT        40    57 M 40-49        35:33    8:53/M
     248    Rolf Kania              Stamford  CT        40    58 M 40-49        35:33    8:53/M
     249    Kimberley Fowler        Stamford  CT        34    24 F 30-39        35:35    8:54/M
     250    Remo Pagliarella        Stratford  CT       74     2 M 70-79        35:35    8:54/M
     251    Doreen Carroll          Beacon Falls  CT    40    18 F 40-49        35:37    8:54/M
     252    Rajan Mali              Shelton  CT         35    44 M 30-39        35:38    8:55/M
     253    Marc Rosenstock         Norwalk  CT         30    45 M 30-39        35:41    8:55/M
     254    Brian QUINN             North Haven  CT     38    46 M 30-39        35:43    8:56/M
     255    Stacy Coffin            Trumbull  CT        37    25 F 30-39        35:44    8:56/M
     256    Martin McCann           Trumbull  CT        47    59 M 40-49        35:50    8:58/M
     257    Joseph Burden           Derby  CT           47    60 M 40-49        35:51    8:58/M
     258    Nicole Melendez         Bridgeport  CT      20    12 F 19-29        35:53    8:58/M
     259    Kevin Finch             Stratford  CT       29    24 M 19-29        35:56    8:59/M
     260    Lit Lundregan           Fairfield  CT       34    26 F 30-39        35:57    8:59/M
     261    Cathleen Kosak          Trumbull  CT        32    27 F 30-39        35:58    9:00/M
     262    Chris Lee               Fairfield  CT       44    61 M 40-49        36:04    9:01/M
     263    Marc Gold               Trumbull  CT        39    47 M 30-39        36:06    9:02/M
     264    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT      65     7 M 60-69        36:10    9:03/M
     265    Whitney Kiely           Trumbull  CT        26    13 F 19-29        36:16    9:04/M
     266    Petra Brito             Norwalk  CT         36    28 F 30-39        36:18    9:05/M
     267    Florene Nichols         Stratford  CT       45    19 F 40-49        36:18    9:05/M
     268    Jim Riley               Trumbull  CT        52    32 M 50-59        36:24    9:06/M
     269    Susan Christoffersen    Fairfield  CT       47    20 F 40-49        36:34    9:09/M
     270    Gary Skiba              Wilton  CT          51    33 M 50-59        36:35    9:09/M
     271    Joe Gentle              Monroe  CT          34    48 M 30-39        36:36    9:09/M
     272    Charles Flynn           Ansonia  CT         30    49 M 30-39        36:42    9:11/M
     273    Sherri Daley            Trumbull  CT        55     8 F 50-59        36:43    9:11/M
     274    John Peterson           Bridgeport  CT      47    62 M 40-49        36:44    9:11/M
     275    Erin Kelly              Orange  CT          29    14 F 19-29        36:47    9:12/M
     276    Tim Allard              Monroe  CT          37    50 M 30-39        36:48    9:12/M
     277    Mia Napolitano          Trumbull  CT        25    15 F 19-29        36:48    9:12/M
     278    Michael MARTIN          New Haven  CT       36    51 M 30-39        36:49    9:12/M
     279    Wendy Duff-Johnson      New Milford  CT     34    29 F 30-39        36:52    9:13/M
     280    Sarah Goodell           Norwalk  CT         21    16 F 19-29        36:56    9:14/M
     281    Chris McMenamey         Trumbull  CT        12     9 M 10-13        36:58    9:15/M
     282    Roman Sterzycki         Madison  CT         56    34 M 50-59        37:01    9:15/M
     283    Chuck Shambelan         Newtown  CT         41    63 M 40-49        37:02    9:16/M
     284    Marty Isaac             Trumbull  CT        42    64 M 40-49        37:05    9:16/M
     285    Kimberly Pierwola       Stratford  CT       39    30 F 30-39        37:06    9:17/M
     286    Michael Redler          Milford  CT         48    65 M 40-49        37:06    9:17/M
     287    Max Muniz               Milford  CT         49    66 M 40-49        37:08    9:17/M
     288    Brian Lewis             Rocky Hill  CT      54    35 M 50-59        37:08    9:17/M
     289    Ryan Sawicki            Trumbull  CT        23    25 M 19-29        37:15    9:19/M
     290    Lisa Maday              Stamford  CT        37    31 F 30-39        37:19    9:20/M
     291    Travis Wooten           Riverhead  NY        9     2 M  1- 9        37:23    9:21/M
     292    Annie Moran             Trumbull  CT        37    32 F 30-39        37:24    9:21/M
     293    Paul Osak               Trumbull  CT        34    52 M 30-39        37:27    9:22/M
     294    Monica Roche            Fairfield  CT       66     4 F 60-69        37:37    9:24/M
     295    James Corbiere          Fairfield  CT       51    36 M 50-59        37:38    9:25/M
     296    Rebecca Keane           Trumbull  CT        31    33 F 30-39        37:39    9:25/M
     297    Charles Kaywood         Woodbridge  CT      52    37 M 50-59        37:41    9:25/M
     298    Maria Walsh             Fairfield  CT       38    34 F 30-39        37:45    9:26/M
     299    Nancy Garcia            Greenwich  CT       42    21 F 40-49        37:58    9:30/M
     300    Mary McGarity           Trumbull  CT        44    22 F 40-49        37:58    9:30/M
     301    Donald Dib              Trumbull  CT        50    38 M 50-59        37:58    9:30/M
     302    Maria Gonzalez          Norwalk  CT         36    35 F 30-39        38:06    9:32/M
     303    Diane Severino          Trumbull  CT        41    23 F 40-49        38:13    9:33/M
     304    Tom Shanahan            Southington  CT     59    39 M 50-59        38:20    9:35/M
     305    Jim Stevens             Trumbull  CT        73     3 M 70-79        38:23    9:36/M
     306    Bill Leas               Trumbull  CT        52    40 M 50-59        38:25    9:36/M
     307    Sharon Fargo            Charleston  RI      30    36 F 30-39        38:32    9:38/M
     308    Stephen Burke           Stratford  CT       29    26 M 19-29        38:32    9:38/M
     309    James Gerace            Middlebury  CT      32    53 M 30-39        38:33    9:38/M
     310    Deirdre Brown           Trumbull  CT        42    24 F 40-49        38:35    9:39/M
     311    John Fruin              Trumbull  CT        41    67 M 40-49        38:37    9:39/M
     312    James Linden            Huntington  CT      61     8 M 60-69        38:38    9:40/M
     313    Erin Begg               Newtown  CT         11     2 F 10-13        38:40    9:40/M
     314    Leah Begg               Newtown  CT         36    37 F 30-39        38:41    9:40/M
     315    Dawn Moser              Shelton  CT         49    25 F 40-49        38:42    9:41/M
     316    Beth Keating            Trumbull  CT        47    26 F 40-49        38:46    9:42/M
     317    Cindy Austin            Fairfield  CT       42    27 F 40-49        38:53    9:43/M
     318    Paul Misencik           Stratford  CT       46    68 M 40-49        38:59    9:45/M
     319    Richard Finn            Milford  CT         47    69 M 40-49        39:01    9:45/M
     320    Cliff Clifford          Ansonia  CT         55    41 M 50-59        39:03    9:46/M
     321    Jennifer Sheehan Nelly  Stratford  CT       29    17 F 19-29        39:06    9:47/M
     322    Jennifer Giudice        Fairfield  CT       32    38 F 30-39        39:10    9:48/M
     323    Elaine Gratrix          Stratford  CT       36    39 F 30-39        39:10    9:48/M
     324    Christina Beale         Fairfield  CT       24    18 F 19-29        39:13    9:48/M
     325    Heather Burns           Monroe  CT          34    40 F 30-39        39:15    9:49/M
     326    Karen Holmes            Trumbull  CT        35    41 F 30-39        39:19    9:50/M
     327    Aimee Kuehndorf         Westport  CT        32    42 F 30-39        39:20    9:50/M
     328    Laurence Nordvall       Trumbull  CT        68     9 M 60-69        39:22    9:51/M
     329    Noel Gabrielle          Orange  CT          56    42 M 50-59        39:23    9:51/M
     330    Christopher Quigley     Trumbull  CT        44    70 M 40-49        39:27    9:52/M
     331    Christine Boulanger     Stratford  CT       25    19 F 19-29        39:33    9:53/M
     332    Carly Dunford           Shelton  CT         25    20 F 19-29        39:34    9:54/M
     333    June Grieco             Stamford  CT        42    28 F 40-49        39:46    9:57/M
     334    Melissa Kiely           Shelton  CT         24    21 F 19-29        39:47    9:57/M
     335    Sue Shanahan            Fairfield  CT       37    43 F 30-39        39:50    9:58/M
     336    John Daponte            Stratford  CT       57    43 M 50-59        39:52    9:58/M
     337    Ron Vichiola            Trumbull  CT        74     4 M 70-79        39:54    9:59/M
     338    Sara Grega              Trumbull  CT        27    22 F 19-29        40:05   10:01/M
     339    Jennifer Grega          Trumbull  CT        29    23 F 19-29        40:05   10:01/M
     340    Anne Moore              Trumbull  CT        14     2 F 14-18        40:18   10:05/M
     341    Rob Cassidy             Guilford  CT        38    54 M 30-39        40:19   10:05/M
     342    Eileen Maffei           Trumbull  CT        47    29 F 40-49        40:22   10:06/M
     343    Jennifer Cebbellotti    Trumbull  CT        19    24 F 19-29        40:26   10:07/M
     344    Tiger Mann              Hamden  CT          40    71 M 40-49        40:26   10:07/M
     345    Tony Granger            Trumbull  CT        48    72 M 40-49        40:34   10:09/M
     346    Kathy O'Brien           Trumbull  CT        36    44 F 30-39        40:46   10:12/M
     347    Kristine Sisbarro       Ansonia  CT         34    45 F 30-39        40:49   10:12/M
     348    Briana Corso            Ridgefield  CT      12     3 F 10-13        40:51   10:13/M
     349    Ann Velleca             Stratford  CT       42    73 M 40-49        40:55   10:14/M
     350    Katie Taccone           Trumbull  CT        16     3 F 14-18        40:58   10:15/M
     351    Michael Sheehan         Stratford  CT       29    27 M 19-29        41:01   10:15/M
     352    Sharon Garofano         Charlestown  RI     41    30 F 40-49        41:05   10:16/M
     353    John Dineley            Trumbull  CT        71     5 M 70-79        41:05   10:16/M
     354    John Holmes             Trumbull  CT        36    55 M 30-39        41:07   10:17/M
     355    Karen Urbani            Huntington  CT      35    46 F 30-39        41:10   10:18/M
     356    Kristen Osak            Trumbull  CT        37    47 F 30-39        41:18   10:20/M
     357    Don Stacom              Burlington  CT      47    74 M 40-49        41:18   10:20/M
     358    Mike Cahill             Monroe  CT          43    75 M 40-49        41:23   10:21/M
     359    Thomas Kiely            Shelton  CT         54    44 M 50-59        41:26   10:22/M
     360    Stacey Glanz            Beacon Falls  CT    35    48 F 30-39        41:34   10:24/M
     361    Cara Coffey             Sandy Hook  CT      39    49 F 30-39        41:43   10:26/M
     362    Lisa Ellor              Stratford  CT       39    50 F 30-39        42:08   10:32/M
     363    Kelly Gardner           Stamford  CT        23    25 F 19-29        42:14   10:34/M
     364    Laura Richard           Trumbull  CT        13     4 F 10-13        42:35   10:39/M
     365    Marion Richard          Trumbull  CT        50     9 F 50-59        42:35   10:39/M
     366    Erika Allard            Monroe  CT          34    51 F 30-39        42:39   10:40/M
     367    Warren Johnson          Bridgeport  CT      9      3 M  1- 9        42:43   10:41/M
     368    Margaret Pinheiro       Milford  CT         44    31 F 40-49        42:50   10:43/M
     369    John Doris              Trumbull  CT        39    56 M 30-39        42:52   10:43/M
     370    Jo-Anne Cohen           Trumbull  CT        51    10 F 50-59        43:00   10:45/M
     371    Kaz Rybak               Wallingford  CT     51    45 M 50-59        43:02   10:46/M
     372    Mary Pierson            Trumbull  CT        46    32 F 40-49        43:02   10:46/M
     373    Lisa Shambelan          Newtown  CT         39    52 F 30-39        43:10   10:48/M
     374    Patricia Gold           Trumbull  CT        38    53 F 30-39        43:11   10:48/M
     375    Kathy Hammell           Darien  CT          53    11 F 50-59        43:11   10:48/M
     376    Debra Siberon           Monroe  CT          28    26 F 19-29        43:13   10:48/M
     377    Erik Hanson             Trumbull  CT        24    28 M 19-29        43:17   10:49/M
     378    Jessica Riley           Trumbull  CT        14     4 F 14-18        43:21   10:50/M
     379    Janet Triplett          Stamford  CT        60     5 F 60-69        43:22   10:51/M
     380    Nancy Maloney           Norwalk  CT         51    12 F 50-59        43:31   10:53/M
     381    Jack Mingollo           Stratford  CT       50    46 M 50-59        43:40   10:55/M
     382    Mary Kokorda            Trumbull  CT        14     5 F 14-18        43:50   10:58/M
     383    Bob Kokorda             Trumbull  CT        38    57 M 30-39        43:50   10:58/M
     384    Laura Perusse           Stratford  CT       26    27 F 19-29        43:56   10:59/M
     385    Loren Daugherty         Stratford  CT       59    47 M 50-59        43:58   11:00/M
     386    Kristin Manley          Westport  CT        10     5 F 10-13        44:20   11:05/M
     387    Mark Schiff             Trumbull  CT        60    10 M 60-69        44:21   11:05/M
     388    Krista Pulie            Trumbull  CT        14     6 F 14-18        44:28   11:07/M
     389    Rhonda Kinden           Greenwich  CT       40    33 F 40-49        44:38   11:10/M
     390    Mulan Cui               Trumbull  CT        16     7 F 14-18        44:38   11:10/M
     391    Megan Densteat          Trumbull  CT        16     8 F 14-18        44:38   11:10/M
     392    Michele Hope            Shelton  CT         37    54 F 30-39        44:59   11:15/M
     393    Daniel Jacobs           New York  NY        69    11 M 60-69        45:01   11:15/M
     394    Kieran Toohey           Trumbull  CT        11    10 M 10-13        45:08   11:17/M
     395    Katie Sninsky           Shelton  CT         34    55 F 30-39        45:11   11:18/M
     396    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    48 M 50-59        45:11   11:18/M
     397    Katie Laboa             Trumbull  CT        11     6 F 10-13        45:20   11:20/M
     398    Anthony Laboa           Trumbull  CT        41    76 M 40-49        45:20   11:20/M
     399    Jennifer Arnone         Trumbull  CT        41    34 F 40-49        45:20   11:20/M
     400    Anju Sisodiya           Trumbull  CT        38    56 F 30-39        45:46   11:27/M
     401    Donna Misur             Shelton  CT         48    35 F 40-49        46:02   11:31/M
     402    Steven Vanfleet         Southport  CT       49    77 M 40-49        46:14   11:34/M
     403    Heidi Sandrowski        Trumbull  CT        48    36 F 40-49        47:27   11:52/M
     404    Kim Bronski             Trumbull  CT        49    37 F 40-49        47:28   11:52/M
     405    Richard Johnson         Trumbull  CT        41    78 M 40-49        48:36   12:09/M
     406    Christine Burton        Cheshire  CT        45    38 F 40-49        48:48   12:12/M
     407    Walt Frank              Norwalk  CT         58    49 M 50-59        49:06   12:17/M
     408    Ray Oliver              Trumbull  CT        68    12 M 60-69        49:29   12:22/M
     409    Austin Ross             Madison  CT         84     1 M 80-99        49:38   12:25/M
     410    Molly Begg              Newtown  CT          7     1 F  1- 9        50:59   12:45/M
     411    Bill Begg               Newtown  CT         42    79 M 40-49        50:59   12:45/M
     412    Heather Buccigross      Shelton  CT         34    57 F 30-39        51:13   12:48/M
     413    Jennifer Buccigross     Abington  MA        35    58 F 30-39        51:14   12:49/M
     414    Diane Abbysinian        White Plains  NY    46    39 F 40-49        51:49   12:57/M
     415    Beatrice Maslowski      Trumbull  CT        64     6 F 60-69        53:17   13:19/M
     416    Kathleen Hiten          Milford  CT         54    13 F 50-59        54:06   13:32/M
     417    Betty Holroyd           Wallingford  CT     79     1 F 70-79        54:23   13:36/M
     418    Ann Onton               Fairfield  CT       62     7 F 60-69        55:19   13:50/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 


Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dolan Zengo Wilton CT

40

14

23:27

5:52/M

2

Heather Crosby Danbury CT

32

20

24:45

6:11/M

3

Helen Merkle Trumbull CT

38

22

24:56

6:14/M

4

Sharon Vos Riverside CT

50

26

25:36

6:24/M

 
Top

Female 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Molly Begg Newtown CT

7

410

50:59

12:45/M

 
Top

Female 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

12

104

30:42

7:41/M

2

Erin Begg Newtown CT

11

313

38:40

9:40/M

3

Briana Corso Ridgefield CT

12

348

40:51

10:13/M

4

Laura Richard Trumbull CT

13

364

42:35

10:39/M

5

Kristin Manley Westport CT

10

386

44:20

11:05/M

 
Top

Female 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lauren Danlin Trumbull CT

14

210

34:06

8:32/M

2

Anne Moore Trumbull CT

14

340

40:18

10:05/M

3

Katie Taccone Trumbull CT

16

350

40:58

10:15/M

4

Jessica Riley Trumbull CT

14

378

43:21

10:50/M

5

Mary Kokorda Trumbull CT

14

382

43:50

10:58/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Angelo Hamden CT

20

47

27:05

6:46/M

2

Sarah Culver West Haven CT

23

94

30:19

7:35/M

3

Lynda Bradley Hamden CT

20

96

30:23

7:36/M

4

Caitlin MacAulay New Haven CT

21

97

30:23

7:36/M

5

Carrie Williams Fairfield CT

29

132

31:26

7:52/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amelia Audette Trumbull CT

31

35

26:26

6:37/M

2

Bethany Lyon Bridgeport CT

38

67

28:47

7:12/M

3

Christine Asaro Trumbull CT

37

69

28:50

7:13/M

4

Elizabeth Polzello Trumbull CT

38

83

29:52

7:28/M

5

Marisa Withrow Trumbull CT

31

93

30:18

7:35/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erica Merrill Rowayton CT

42

28

25:48

6:27/M

2

Emmy Stocker Cos Cob CT

47

50

27:20

6:50/M

3

Michelle Mueller Monroe CT

43

62

28:16

7:04/M

4

Nancy Katz-Johnson Trumbull CT

46

64

28:36

7:09/M

5

Ronnie Behringer Norwalk CT

47

75

29:31

7:23/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francoise Levinson Cos Cob CT

52

80

29:47

7:27/M

2

Jen Calder New Canaan CT

59

133

31:31

7:53/M

3

Karin Fagerburg Middletown CT

53

143

31:44

7:56/M

4

Janet Voelpert Shelton CT

58

152

32:01

8:00/M

5

Maureen Barry Neptune NJ

54

171

32:48

8:12/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jo Marchetti Newington CT

62

107

30:46

7:42/M

2

Marilyn Richardson Bridgeport CT

63

236

35:07

8:47/M

3

Janit Romayko East Hartford CT

60

241

35:12

8:48/M

4

Monica Roche Fairfield CT

66

294

37:37

9:24/M

5

Janet Triplett Stamford CT

60

379

43:22

10:51/M

 
Top

Female 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Holroyd Wallingford CT

79

417

54:23

13:36/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryan Kovalsky Peekskill NY

26

1

20:21

5:05/M

2

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

41

2

20:29

5:07/M

3

Joe Lemay Danbury CT

38

3

20:47

5:12/M

4

Alex Hudimatch Watertown CT

23

4

20:59

5:15/M

 
Top

Male 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Clint Corso Ridgefield CT

8

212

34:08

8:32/M

2

Travis Wooten Riverhead NY

9

291

37:23

9:21/M

3

Warren Johnson Bridgeport CT

9

367

42:43

10:41/M

 
Top

Male 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Edward Garrity Middletown CT

12

59

28:09

7:02/M

2

David Nelson Trumbull CT

13

117

31:00

7:45/M

3

Michael Adilnolfi Trumbull CT

12

193

33:29

8:22/M

4

Sam Kellner Trumbull CT

13

214

34:16

8:34/M

5

Patrick Mc Garity Trumbull CT

12

217

34:23

8:36/M

 
Top

Male 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael P Nilan Trumbull CT

16

27

25:45

6:26/M

2

Philip Moore Trumbull CT

17

31

26:07

6:32/M

3

Nick Gartsu Trumbull CT

14

58

28:06

7:02/M

4

Bill McMenamey, Iv Trumbull CT

14

90

30:11

7:33/M

5

John O'Brien Meriden CT

16

131

31:25

7:51/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Brown Malverne NY

22

5

21:00

5:15/M

2

Brent Perdizet Bridgeport CT

29

6

21:21

5:20/M

3

Michael Shail Watertown CT

19

7

21:24

5:21/M

4

Pete Modafferi New City NY

29

10

22:18

5:35/M

5

Tim Milenkevich Ansonia CT

23

11

22:26

5:37/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charles Hornak Hamden CT

37

13

23:18

5:50/M

2

Keith Moody Orange CT

39

16

24:14

6:04/M

3

Wesley Oliveira Bridgeport CT

38

21

24:55

6:14/M

4

Dave McVay Stamford CT

38

24

25:10

6:18/M

5

Todd Lofrese Trumbull CT

33

32

26:18

6:35/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francis Burdett Worcester MA

40

8

22:08

5:32/M

2

Luis Amaral New Milford CT

43

9

22:15

5:34/M

3

Doug Scarth Redding CT

47

12

22:58

5:45/M

4

Ian Frankel Madison CT

48

15

23:41

5:55/M

5

PERRY Simone New Milford CT

48

23

24:56

6:14/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wes Byerly Ridgefield CT

53

18

24:24

6:06/M

2

Mark Uliasz Oxford CT

54

19

24:36

6:09/M

3

Jeffrey Dingwell Bethlehem CT

50

42

26:57

6:44/M

4

Kerry Baruth Rowayton CT

58

45

27:02

6:46/M

5

Pumpkin Head Beacon Falls CT

55

61

28:11

7:03/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Pisani Stratford CT

62

141

31:42

7:56/M

2

Gerard Hyde Fairfield CT

62

154

32:02

8:01/M

3

Bob Fargo Lafayette NJ

60

156

32:11

8:03/M

4

Sean Fogarty Stamford CT

64

163

32:22

8:06/M

5

Craig Morrison Bethel CT

61

172

32:50

8:13/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

76

205

33:55

8:29/M

2

Remo Pagliarella Stratford CT

74

250

35:35

8:54/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

73

305

38:23

9:36/M

4

Ron Vichiola Trumbull CT

74

337

39:54

9:59/M

5

John Dineley Trumbull CT

71

353

41:05

10:16/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Ross Madison CT

84

409

49:38

12:25/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News