Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bridgeport Hospital Homerun 5K

Bridgeport, CT, May 29, 2005

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Dave Hennessey
Race Winner Dave Hennessey


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport Hospital
Homerun 5K
May 29, 2005 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Dave Hennessey, Bridgeport, CT - 16:41
Rebecca Steinkraus, Sandy Hook, CT - 20:23


LOCATION
Ballpark at

Harbord Yard
WEATHER
68 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Dave Hennessey          Bridgeport  CT      23 ***** M 19-29        16:41    5:23/M
       2    Ryan Pancoast           Stratford  CT       22     1 M 19-29        17:00    5:29/M
       3    Brian Talon             Hamden  CT          32     1 M 30-39        17:28    5:38/M
       4    Tim King                Milford  CT         30     2 M 30-39        17:40    5:42/M
       5    Jeremy Howard           Bridgeport  CT      25     2 M 19-29        17:56    5:47/M
       6    Ken Merrick             Pawling  NY         36     3 M 30-39        17:59    5:48/M
       7    Randy Chamberland       Shelton  CT         44     1 M 40-49        18:14    5:53/M
       8    Daniel Sheehan          Easton  CT          36     4 M 30-39        18:39    6:01/M
       9    Wesley Oliveira         Bridgeport  CT      38     5 M 30-39        18:56    6:06/M
      10    Lee Anderson            Fairfield  CT       36     6 M 30-39        19:01    6:08/M
      11    Wantuiz De Souza        Bridgeport  CT      38     7 M 30-39        19:08    6:10/M
      12    Shaun Bucchere          East Hartford  CT   22     1 M  W/C         19:08    6:10/M
      13    Kelly Hutchings         Milford  CT         26     1 F  W/C         19:09    6:11/M
      14    Steve Discenza          Shelton  CT         16     1 M 14-18        19:11    6:11/M
      15    Scott Capozza           Fairfield  CT       29     3 M 19-29        19:13    6:12/M
      16    Ian Parmiter            Fairfield  CT       47     2 M 40-49        19:30    6:17/M
      17    Gary Du Bois            Milford  CT         47     3 M 40-49        19:33    6:18/M
      18    Dave Abromaitis         New Haven  CT       39     8 M 30-39        19:34    6:19/M
      19    Michael Ruospo          Stratford  CT       40     4 M 40-49        19:35    6:19/M
      20    Brian Fidler            West Haven  CT      34     9 M 30-39        19:40    6:21/M
      21    Bob McCauley            Monroe  CT          43     5 M 40-49        19:40    6:21/M
      22    Erik Zukavskas          Fairfield  CT       25     4 M 19-29        19:53    6:25/M
      23    John Szantyr            Stratford  CT       55     1 M 50-59        19:55    6:25/M
      24    Shea Shapiro            Fairfield  CT       21     5 M 19-29        20:03    6:28/M
      25    Carmen Corvigno         Waterbury  CT       30    10 M 30-39        20:04    6:28/M
      26    Kevin Bresnahan         Colchester  CT      39    11 M 30-39        20:05    6:29/M
      27    Bill Hunter             Fairfield  CT       43     6 M 40-49        20:06    6:29/M
      28    Dave Chameides          Monroe  CT          46     7 M 40-49        20:07    6:29/M
      29    Victor Garcia           Bridgeport  CT      27     6 M 19-29        20:07    6:29/M
      30    Vance Dean              Southington  CT     47     8 M 40-49        20:15    6:32/M
      31    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      43  **** F 40-49        20:23    6:35/M
      32    William Seanor          Fairfield  CT       39    12 M 30-39        20:35    6:38/M
      33    Frank Jozefick          Milford  CT         39    13 M 30-39        20:46    6:42/M
      34    Bruce Goulart           Newtown  CT         55     2 M 50-59        20:52    6:44/M
      35    Richard Pancoast        Stratford  CT       51     3 M 50-59        20:53    6:44/M
      36    Joey Greenspun          Orange  CT          14     2 M 14-18        20:54    6:45/M
      37    Tom Levene              Weston  CT          14     3 M 14-18        21:01    6:47/M
      38    James Harrison          Orange  CT          14     4 M 14-18        21:04    6:48/M
      39    Aron Cristobal          Bridgeport  CT      47     9 M 40-49        21:06    6:48/M
      40    Stan Locke              Westport  CT        45    10 M 40-49        21:07    6:49/M
      41    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       43    11 M 40-49        21:08    6:49/M
      42    Michael McGovern        Richmond  VA        42    12 M 40-49        21:10    6:50/M
      43    Jeffrey Ulmer           Easton  CT          42    13 M 40-49        21:11    6:50/M
      44    Jeff Mc Gregor          Shelton  CT         29     7 M 19-29        21:12    6:50/M
      45    Albert Pallotto         Clinton  CT         39    14 M 30-39        21:18    6:52/M
      46    Joseph Brady            Fairfield  CT       46    14 M 40-49        21:20    6:53/M
      47    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       55     4 M 50-59        21:34    6:57/M
      48    Roy Harrison            Fairfield  CT       47    15 M 40-49        21:46    7:01/M
      49    Joel Wald               Trumbull  CT        16     5 M 14-18        21:50    7:03/M
      50    George Harris           Waterbury  CT       49    16 M 40-49        22:01    7:06/M
      51    Paul Shindell           Trumbull  CT        15     6 M 14-18        22:02    7:06/M
      52    Isabella Corso          Ridgefield  CT      11     1 F  1-13        22:03    7:07/M
      53    Jennifer Ross           Stratford  CT       35     1 F 30-39        22:08    7:08/M
      54    Raymond Guido           Shelton  CT         51     5 M 50-59        22:12    7:10/M
      55    Wendy Muschett          Fairfield  CT       34     2 F 30-39        22:13    7:10/M
      56    Emma Dean               Southington  CT     46     1 F 40-49        22:15    7:11/M
      57    Anthony Cramond         Monroe  CT          14     7 M 14-18        22:18    7:12/M
      58    Alberto Martins         Bridgeport  CT      35    15 M 30-39        22:19    7:12/M
      59    Kevin Cornell           Orange  CT          15     8 M 14-18        22:26    7:14/M
      60    Paul Ribnicky           Stratford  CT       50     6 M 50-59        22:34    7:17/M
      61    Nick Manuzzi            Monroe  CT          45    17 M 40-49        22:56    7:24/M
      62    Gustavo Gallo           Bridgeport,  CT     34    16 M 30-39        22:56    7:24/M
      63    Michael Davidson        Shelton  CT         46    18 M 40-49        22:57    7:24/M
      64    Edward Piquette         Bridgeport  CT      48    19 M 40-49        23:07    7:27/M
      65    Eric Goulet             Milford  CT         42    20 M 40-49        23:07    7:27/M
      66    Fred Miller             Milford  CT         53     7 M 50-59        23:22    7:32/M
      67    Robert Ellwanger        Fairfield  CT       52     8 M 50-59        23:29    7:35/M
      68    Greg Pierce             Sandy Hook  CT      52     9 M 50-59        23:30    7:35/M
      69    Ray Acunto              Stratford  CT       36    17 M 30-39        23:30    7:35/M
      70    Richard Kurtzman        Norwalk  CT         53    10 M 50-59        23:30    7:35/M
      71    Jessica Gerber          Fairfield  CT       36     3 F 30-39        23:38    7:37/M
      72    Tom Cornell             Orange  CT          15     9 M 14-18        23:38    7:37/M
      73    Brian Boyle             Milford  CT         38    18 M 30-39        23:39    7:38/M
      74    Matt Colangelo          Fairfield  CT       28     8 M 19-29        23:40    7:38/M
      75    George Geer             Derby  CT           52    11 M 50-59        23:41    7:38/M
      76    Michael D'Angelo        Monroe  CT          45    21 M 40-49        23:42    7:39/M
      77    Monika Mosiej-Gagnon    Orange  CT          33     4 F 30-39        23:44    7:39/M
      78    Briana Corso            Ridgefield  CT      11     2 F  1-13        23:47    7:40/M
      79    Frank Lang              Seymour  CT         65     1 M 60-69        23:54    7:43/M
      80    Thomas Kennedy          Fairfield  CT       59    12 M 50-59        23:58    7:44/M
      81    Scott Redfern           Monroe  CT          40    22 M 40-49        24:07    7:47/M
      82    Derek Redfern           Monroe  CT          13     1 M  1-13        24:20    7:51/M
      83    Karen Houghton          Fairfield  CT       35     5 F 30-39        24:33    7:55/M
      84    Bill Damm               Fairfield  CT       49    23 M 40-49        24:35    7:56/M
      85    Celin Suarez            Norwalk  CT         41    24 M 40-49        24:39    7:57/M
      86    Nicholas Bencivengo     Orange  CT          39    19 M 30-39        24:41    7:58/M
      87    Clint Corso             Ridgefield  CT       8     2 M  1-13        24:46    7:59/M
      88    Vido Hill               Waterbury  CT       50    13 M 50-59        24:46    7:59/M
      89    Linda Epstein           Orange  CT          44     2 F 40-49        25:01    8:04/M
      90    Chris Walsh             Brewster  NY        51     1 F 50-59        25:03    8:05/M
      91    Jerry Kochman           Hawleyville  CT     39    20 M 30-39        25:06    8:06/M
      92    Robert Roehr            Weston  CT          44    25 M 40-49        25:08    8:06/M
      93    Mitchell Weinstein      Fairfield  CT       34    21 M 30-39        25:13    8:08/M
      94    Julie Ann Sidhu         Weston  CT          47     3 F 40-49        25:26    8:12/M
      95    Margaret Pinheiro       Milford  CT         44     4 F 40-49        25:28    8:13/M
      96    Bradley Weinstein       Fairfield  CT       37    22 M 30-39        25:36    8:15/M
      97    David Rodriguez         Manchester  NH      26     9 M 19-29        25:36    8:15/M
      98    Richard Zbrozek         Berlin  CT          58    14 M 50-59        25:37    8:16/M
      99    George Huffman          Huntington  CT      48    26 M 40-49        25:42    8:17/M
     100    Clarence Cherry         Danbury  CT         47    27 M 40-49        25:45    8:18/M
     101    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      44     5 F 40-49        25:48    8:19/M
     102    Christopher Glennon     Bridgeport  CT      22    10 M 19-29        25:50    8:20/M
     103    Carl Kish               Bridgeport  CT      52    15 M 50-59        25:51    8:20/M
     104    Lauri Mac Lean          Westport  CT        48     6 F 40-49        25:52    8:21/M
     105    Margaret Walsh          Trumbull  CT        37     6 F 30-39        25:57    8:22/M
     106    Jonathan Rook           Trumbull  CT        56    16 M 50-59        25:58    8:23/M
     107    Liz Jansen              Stratford  CT       39     7 F 30-39        25:58    8:23/M
     108    Christopher Gluz        Bridgeport  CT      41    28 M 40-49        25:59    8:23/M
     109    Justin Manley           Westport  CT        11     3 M  1-13        26:06    8:25/M
     110    Allyn Walsh             Brewster  NY        14     1 F 14-18        26:20    8:30/M
     111    Michael Hofbauer        Stratford  CT       39    23 M 30-39        26:26    8:32/M
     112    Kim Remetta             Milford  CT         50    17 M 50-59        26:32    8:34/M
     113    Karl Salvati            North Haven  CT     52    18 M 50-59        26:35    8:35/M
     114    Jay Serniak             Fairfield  CT       43    29 M 40-49        26:45    8:38/M
     115    Laura Damm              Fairfield  CT       50     2 F 50-59        26:45    8:38/M
     116    Richard Fidler          New Haven  CT       58    19 M 50-59        26:47    8:38/M
     117    Robert Salerno          Monroe  CT          67     2 M 60-69        26:51    8:40/M
     118    Rita Gantt              Norwalk  CT         34     8 F 30-39        26:51    8:40/M
     119    Peter Hicks             Hamden  CT          46    30 M 40-49        26:55    8:41/M
     120    Joseph Saccone          Monroe  CT          43    31 M 40-49        26:55    8:41/M
     121    Jerry Iannucci, Jr.     Bridgeport  CT      65     3 M 60-69        27:18    8:48/M
     122    Alfonso Rodriguez Jr.   Bridgeport  CT      34    24 M 30-39        27:22    8:50/M
     123    Joe Horne               Shelton  CT         51    20 M 50-59        27:30    8:52/M
     124    Dawn Bolling            Norwalk  CT         41     7 F 40-49        27:33    8:53/M
     125    Grey Walker             Fairfield  CT       10     4 M  1-13        27:36    8:54/M
     126    Michael Leitch          Stratford  CT       40    32 M 40-49        27:53    9:00/M
     127    Jeffrey Wood            Shelton  CT         14    10 M 14-18        27:58    9:01/M
     128    Kim Naci                New York  NY        30     9 F 30-39        28:01    9:02/M
     129    James Corbiere          Fairfield  CT       50    21 M 50-59        28:04    9:03/M
     130    Carol Marinaccio        Trumbull  CT        53     3 F 50-59        28:04    9:03/M
     131    Linda Goodman           Derby  CT           26     1 F 19-29        28:05    9:04/M
     132    Michale Buchina         New Haven  CT       46    33 M 40-49        28:08    9:05/M
     133    Matthew Socha           Trumbull  CT        16    11 M 14-18        28:11    9:05/M
     134    Jaclyn Siegel           Trumbull  CT        15     2 F 14-18        28:15    9:07/M
     135    Richard Ingram          Trumbull  CT        53    22 M 50-59        28:23    9:09/M
     136    Peter Kokkoros          Monroe  CT          45    34 M 40-49        28:27    9:11/M
     137    Michael Mc Garry        Milford  CT         34    25 M 30-39        28:30    9:12/M
     138    Jennifer Grega          Trumbull  CT        28     2 F 19-29        28:30    9:12/M
     139    Timmy Levene            Weston  CT          10     5 M  1-13        28:32    9:12/M
     140    Eileen Maffei           Trumbull  CT        46     8 F 40-49        28:32    9:12/M
     141    Jay Ligouri             Trumbull  CT        35    26 M 30-39        28:32    9:12/M
     142    Dave Urban              Stratford  CT       48    35 M 40-49        28:33    9:13/M
     143    Joseph Krajci           Fairfield  CT       56    23 M 50-59        28:37    9:14/M
     144    Augusta Mueller         Branford  CT        35    10 F 30-39        28:43    9:16/M
     145    Elnora Carroll          Hamden  CT          38    11 F 30-39        28:47    9:17/M
     146    Denise Van Kempen       Seymour  CT         26     3 F 19-29        28:51    9:18/M
     147    Gregory Corvigno        Seymour  CT         27    11 M 19-29        28:51    9:18/M
     148    John Daponte            Stratford  CT       56    24 M 50-59        29:00    9:21/M
     149    Mark Convertito         Stratford  CT       49    36 M 40-49        29:05    9:23/M
     150    Liz Stafford            Norwalk  CT         39    12 F 30-39        29:20    9:28/M
     151    Travis Wooten           Riverhead  NY        9     6 M  1-13        29:22    9:28/M
     152    Kirsten Mawdsley        Sandy Hook  CT      36    13 F 30-39        29:23    9:29/M
     153    Leila Pesce             Plymouth  CT        28     4 F 19-29        29:24    9:29/M
     154    Judy Finley             Chesire  CT         58     4 F 50-59        29:30    9:31/M
     155    Kevin Flynn             Fairfield  CT       40    37 M 40-49        29:32    9:32/M
     156    Kevin Gremse            Bridgeport  CT      39    27 M 30-39        29:34    9:32/M
     157    Susan Naci              New York  NY        31    14 F 30-39        29:59    9:40/M
     158    Jessica Manke           Hamden  CT          28     5 F 19-29        30:20    9:47/M
     159    Madani Sallen           Waterbury  CT       56    25 M 50-59        30:22    9:48/M
     160    Kimberley Lowden        Danbury  CT         36    15 F 30-39        30:24    9:48/M
     161    Maya Kumar              Fairfield  CT       10     3 F  1-13        30:26    9:49/M
     162    Vic Weinstein           Tarrytown  NY       67     4 M 60-69        30:29    9:50/M
     163    Hector Retamar          Bridgeport  CT      45    38 M 40-49        30:32    9:51/M
     164    Henry Davidson          Shelton  CT         39    28 M 30-39        30:35    9:52/M
     165    Beth Burgess            Woodbridge  CT      11     4 F  1-13        30:36    9:52/M
     166    Peter Badeau            Oxford  CT          35    29 M 30-39        30:38    9:53/M
     167    Mark Cummings           Wallingford  CT     44    39 M 40-49        30:41    9:54/M
     168    Dori Parniawski         Milford  CT         27     6 F 19-29        30:46    9:55/M
     169    Melanie Champion        Meriden  CT         46     9 F 40-49        30:50    9:57/M
     170    Maeve Serino            Weston  CT           9     5 F  1-13        31:02   10:01/M
     171    Alan Barlis             New York  NY        37    30 M 30-39        31:23   10:07/M
     172    Sherri Prendergast      Stamford  CT        35    16 F 30-39        31:37   10:12/M
     173    Erin Peck               Fairfield  CT       21     7 F 19-29        31:40   10:13/M
     174    Michele Laurion         Bridgeport  CT      26     8 F 19-29        31:45   10:15/M
     175    Dave Peck               Fairfield  CT       49    40 M 40-49        31:47   10:15/M
     176    Kate Weber              Westport  CT        47    10 F 40-49        31:48   10:15/M
     177    Kathleen Kranzlin       New Canaan  CT      10     6 F  1-13        31:54   10:17/M
     178    Lauren Jacobi           Fairfield  CT       9      7 F  1-13        31:57   10:18/M
     179    Paul Jacobi             Fairfield  CT       38    31 M 30-39        31:58   10:19/M
     180    Frank Manfredi          Stratford  CT       72     1 M 70-79        31:58   10:19/M
     181    Bob Loh                 Trumbull  CT        59    26 M 50-59        32:02   10:20/M
     182    Tom Clifford            Ansonia  CT         54    27 M 50-59        32:15   10:24/M
     183    Michael Malasics        Fairfield  CT       40    41 M 40-49        32:18   10:25/M
     184    Robert Glennon          Bridgeport  CT      63     5 M 60-69        32:21   10:26/M
     185    David Shapiro           Fairfield  CT       56    28 M 50-59        32:21   10:26/M
     186    Conor MacCabe           Weston  CT          10     7 M  1-13        32:23   10:27/M
     187    Shreyas Ramani          Easton  CT          12     8 M  1-13        32:27   10:28/M
     188    Jacob Henny             Norwalk  CT          9     9 M  1-13        32:32   10:30/M
     189    James Gilbert           Stratford  CT       55    29 M 50-59        32:47   10:35/M
     190    Amy Cusick              Bridgeport  CT      32    17 F 30-39        32:51   10:36/M
     191    Janice Brown            Newtown  CT         55     5 F 50-59        33:15   10:44/M
     192    Shawna Hall             Bridgeport  CT      41    11 F 40-49        33:18   10:45/M
     193    Kerry Dalling           Fairfield  CT       30    18 F 30-39        33:29   10:48/M
     194    Maureen Janda           Fairfield  CT       49    12 F 40-49        33:30   10:48/M
     195    George Janda            Fairfield  CT       49    42 M 40-49        33:30   10:48/M
     196    Robert S. Wood          Shelton  CT         59    30 M 50-59        33:52   10:55/M
     197    Walt Frank              Norwalk  CT         58    31 M 50-59        34:00   10:58/M
     198    Jackie Lovegren         Bridgeport  CT      28     9 F 19-29        34:34   11:09/M
     199    Edward Snyder           Wallingford  CT     58    32 M 50-59        34:36   11:10/M
     200    Tina Jakab              Trumbull  CT        40    13 F 40-49        34:41   11:11/M
     201    John Lucas              Trumbull  CT        44    43 M 40-49        34:41   11:11/M
     202    Charlotte Boemmels      Huntington  CT      53     6 F 50-59        34:47   11:13/M
     203    Michaela Haynie         Brookfield  CT      11     8 F  1-13        34:50   11:14/M
     204    Patti Turecek           Boulder  CO         35    19 F 30-39        34:58   11:17/M
     205    Judy Pray               Brooklyn  NY        36    20 F 30-39        34:58   11:17/M
     206    Jillian Leitch          Stratford  CT       16     3 F 14-18        35:10   11:21/M
     207    Herman Bershtein        Hamden  CT          79     2 M 70-79        35:35   11:29/M
     208    Debra Rosner            Fairfield  CT       44    14 F 40-49        36:02   11:37/M
     209    Ben Rosner              Fairfield  CT       13    10 M  1-13        36:08   11:39/M
     210    Alba Martinez           Milford  CT         32    21 F 30-39        36:25   11:45/M
     211    Mindy Siegel            Trumbull  CT        45    15 F 40-49        36:39   11:49/M
     212    Bill Bepko              Monroe  CT          50    33 M 50-59        36:50   11:53/M
     213    Jennifer Badeau         Oxford  CT          31    22 F 30-39        37:19   12:02/M
     214    Darlene Masciola        Shelton  CT         36    23 F 30-39        37:41   12:09/M
     215    Mel Curran              Bridgeport  CT      59    34 M 50-59        37:45   12:11/M
     216    Anita Wooten            Riverhead  NY       39    24 F 30-39        37:53   12:13/M
     217    Megan Mc Donald         Newtown  CT          8     9 F  1-13        38:26   12:24/M
     218    Douglas McDonald        Newtown  CT         40    44 M 40-49        38:58   12:34/M
     219    Kimberly Gladitsch      Trumbull  CT         7    10 F  1-13        38:58   12:34/M
     220    Peter Gladitsch         Trumbull  CT        44    45 M 40-49        39:12   12:39/M
     221    Shannon Ulbrick         Fairfield  CT       35    25 F 30-39        39:12   12:39/M
     222    Dawn Vargas             Fairfield  CT       40    16 F 40-49        39:18   12:41/M
     223    Ann Onton               Fairfield  CT       61     1 F 60-69        39:27   12:44/M
     224    Sarah Mahoney-Voccola   Stratford  CT       41    17 F 40-49        39:32   12:45/M
     225    Kristin Manley          Westport  CT        9     11 F  1-13        39:43   12:49/M
     226    Julia Weber             Westport  CT        10    12 F  1-13        39:46   12:50/M
     227    Celine Bondoc           Wilton  CT          11    13 F  1-13        39:47   12:50/M
     228    Jill Ramey              Milford  CT         20    10 F 19-29        42:36   13:45/M
     229    Brian Hayes             Naugatuck  CT       22    12 M 19-29        42:57   13:51/M
     230    Jennifer Lipset         Weston  CT          33    26 F 30-39        43:18   13:58/M
     231    Shannon McDonald        Newtown  CT         11    14 F  1-13        44:39   14:24/M
     232    Heather MacCabe         Weston  CT          36    27 F 30-39        44:43   14:25/M
     233    Beth McDonald           Southport  CT       50     7 F 50-59        44:52   14:28/M
     234    Kathy Dunn              Fairfield  CT       50     8 F 50-59        45:08   14:34/M
     235    Vito Rizzi              Putnam Valley  NY   46    46 M 40-49        45:47   14:46/M
     236    Lois Rizzi              Putnam Valley  NY   44    18 F 40-49        45:48   14:46/M
     237    Fusun Naci              Stratford  CT       63     2 F 60-69        47:20   15:16/M
     238    Clova Anderson          Bridgeport  CT      56     9 F 50-59        47:49   15:25/M
     239    Y.m. Naci               Stratford  CT       81     1 M 80-99        48:29   15:38/M
     240    Jeffrey Siegel          Trumbull  CT        44    47 M 40-49        48:34   15:40/M
     241    Theresa Moran           Fairfield  CT       39    28 F 30-39        49:22   15:55/M
     242    Helen Menna             Norwalk  CT         55    10 F 50-59        49:43   16:02/M
     243    James Boemmels          Shelton  CT         57    35 M 50-59        51:00   16:27/M
     244    Stella Jones            Westport  CT        58    11 F 50-59        51:17   16:33/M
     245    Melissa Grcic-Jacobelli Stratford  CT       30    29 F 30-39        52:19   16:53/M
     246    David Jacobelli         Stratford  CT       44    48 M 40-49        52:19   16:53/M
     247    Sarah Rongey            Trumbull  CT        15     4 F 14-18        54:51   17:42/M
     248    Sarah Nagel             Trumbull  CT        15     5 F 14-18        54:52   17:42/M
     249    Joseph Di Tullio        Trumbull  CT        16    12 M 14-18        54:52   17:42/M
     250    Louisa Albuquerque      Monroe  CT          47    19 F 40-49        54:52   17:42/M
     251    Joseph Burden           Derby  CT           47    49 M 40-49        54:53   17:42/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

The race organization and its director want to make sure that your experience here was a positive one.
Please email me directly if there are any problems you encountered at this event that we can work out now, or in the future.
If there are any mistakes or ommisions we will work with the HI-TEK Racing to rectify them as soon as possible.
We appreciate any feedback you have as well. Thanks for choosing our event!"
Marty Schaivone,  Race Director  - msrunningproductions@yahoo.com

5K Run

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

43

31

20:23

6:35/M

 
Top

Women 13 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

11

52

22:03

7:07/M

2

Briana Corso Ridgefield CT

11

78

23:47

7:40/M

3

Maya Kumar Fairfield CT

10

161

30:26

9:49/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Allyn Walsh Brewster NY

14

110

26:20

8:30/M

2

Jaclyn Siegel Trumbull CT

15

134

28:15

9:07/M

3

Jillian Leitch Stratford CT

16

206

35:10

11:21/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Goodman Derby CT

26

131

28:05

9:04/M

2

Jennifer Grega Trumbull CT

28

138

28:30

9:12/M

3

Denise Van Kempen Seymour CT

26

146

28:51

9:18/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Ross Stratford CT

35

53

22:08

7:08/M

2

Wendy Muschett Fairfield CT

34

55

22:13

7:10/M

3

Jessica Gerber Fairfield CT

36

71

23:38

7:37/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emma Dean Southington CT

46

56

22:15

7:11/M

2
3

Linda Epstein
Julie Ann Sidhu
Orange CT
Weston CT

44
47

89
94

25:01
25:26

8:04/M
8:12/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Walsh Brewster NY

51

90

25:03

8:05/M

2

Laura Damm Fairfield CT

50

115

26:45

8:38/M

3

Carol Marinaccio Trumbull CT

53

130

28:04

9:03/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Onton Fairfield CT

61

223

39:27

12:44/M

2

Fusun Naci Stratford CT

63

237

47:20

15:16/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Hennessey Bridgeport CT

23

1

16:41

5:23/M

 
Top

Men 13 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Derek Redfern Monroe CT

13

82

24:20

7:51/M

2

Clint Corso Ridgefield CT

8

87

24:46

7:59/M

3

Justin Manley Westport CT

11

109

26:06

8:25/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Steve Discenza Shelton CT

16

14

19:11

6:11/M

2

Joey Greenspun Orange CT

14

36

20:54

6:45/M

3

Tom Levene Weston CT

14

37

21:01

6:47/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

22

2

17:00

5:29/M

2

Jeremy Howard Bridgeport CT

25

5

17:56

5:47/M

3

Scott Capozza Fairfield CT

29

15

19:13

6:12/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Talon Hamden CT

32

3

17:28

5:38/M

2

Tim King Milford CT

30

4

17:40

5:42/M

3

Ken Merrick Pawling NY

36

6

17:59

5:48/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Randy Chamberland Shelton CT

44

7

18:14

5:53/M

2

Ian Parmiter Fairfield CT

47

16

19:30

6:17/M

3

Gary Du Bois Milford CT

47

17

19:33

6:18/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Szantyr Stratford CT

55

23

19:55

6:25/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

55

34

20:52

6:44/M

3

Richard Pancoast Stratford CT

51

35

20:53

6:44/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Lang Seymour CT

65

79

23:54

7:43/M

2

Robert Salerno Monroe CT

67

117

26:51

8:40/M

3

Jerry Iannucci, Jr. Bridgeport CT

65

121

27:18

8:48/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Manfredi Stratford CT

72

180

31:58

10:19/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

79

207

35:35

11:29/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Y.m. Naci Stratford CT

81

239

48:29

15:38/M


BACK TO HI-TEK RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News