Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash 5 Mile Race

Old Saybrook, CT, May 28, 2005

Results

Results by SNERRO, LLC




Finally! A nice day. Bright sun, no wind. No wind is what Scott Bessette and Carolyn Fusaro ( it was Verdon, 2-weeks ago) had left as they finished in front of their respective divisions.

Delaney Dash 5 Mile Race
Overall Finish List

May 28, 2005
Results By SNERRO, LLC 
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Scott Bessette          Wakefield  RI       25     1 M 19-29      26:08.6    5:14/M
       2    Chris Shisholm          Falls Village  CT   43     1 M 40-49      26:18.0    5:16/M
       3    Stephen HERRERA         Waterford  CT       34     1 M 30-39      26:37.7    5:19/M
       4    Jon Lawson              Portsmouth  RI      33     2 M 30-39      26:38.6    5:20/M
       5    Stephen Jayaraj         Marietta  GA        31     3 M 30-39      27:57.5    5:35/M
       6    David Swift             Poughkeepsie  NY    33     4 M 30-39      29:14.2    5:51/M
       7    Stephen SWIFT           Cromwell  CT        34     5 M 30-39      29:14.5    5:51/M
       8    Luke Albertson          Norwich  CT         16     1 M 13-18      29:50.6    5:58/M
       9    Bryan Feitel            Haddam  CT          37     6 M 30-39      30:08.8    6:02/M
      10    Tim Smith               Norwich  CT         57     1 M 50-59      30:11.8    6:02/M
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        54     2 M 50-59      30:39.2    6:08/M
      12    Anson Moody III         Uncasville  CT      20     2 M 19-29      30:50.9    6:10/M
      13    Jeremiah SPERRY         Groton  CT          26     3 M 19-29      30:57.0    6:11/M
      14    Larry Gore              Portland  CT        36     7 M 30-39      30:57.4    6:11/M
      15    Andrew Orum             Griswold  CT        15     2 M 13-18      31:13.7    6:15/M
      16    Luis Velazquez          New London  CT      28     4 M 19-29      31:18.0    6:16/M
      17    Mitchell Kundel         New Haven  CT       26     5 M 19-29      31:24.2    6:17/M
      18    Tim Ratta               Uncasville  CT      28     6 M 19-29      31:34.1    6:19/M
      19    James Johnstone         Clinton  CT         28     7 M 19-29      31:39.8    6:20/M
      20    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT    42     2 M 40-49      31:45.5    6:21/M
      21    Tom Cartelli            Ivoryton  CT        41     3 M 40-49      31:45.8    6:21/M
      22    Carolyn Fusaro          Norwich  CT         34     1 F 30-39      32:14.5    6:27/M
      23    Mark Gilhuly            Branford  CT        50     3 M 50-59      32:19.3    6:28/M
      24    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    49     4 M 40-49      32:24.0    6:29/M
      25    Tony Savinelli          Clinton  CT         50     4 M 50-59      32:31.8    6:30/M
      26    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-69      32:37.1    6:31/M
      27    Christopher Sheckley    Branford  CT        27     8 M 19-29      32:42.5    6:32/M
      28    Michael Fusaro          Norwich  CT         39     8 M 30-39      32:44.8    6:33/M
      29    Michelle Stratz         Branford  CT        28     1 F 19-29      32:45.9    6:33/M
      30    Joseph Diaz             Old Saybrook  CT    39     9 M 30-39      33:12.2    6:38/M
      31    Gary Deal               Oakdale  CT         47     5 M 40-49      33:14.3    6:39/M
      32    David Flagg             Pawcatuck  CT       31    10 M 30-39      33:17.4    6:39/M
      33    Charlie Iselin          Madison  CT         42     6 M 40-49      33:20.5    6:40/M
      34    Derek Albertson         Norwich  CT         42     7 M 40-49      33:22.0    6:40/M
      35    Keith Jenci             Derby  CT           29     9 M 19-29      33:26.0    6:41/M
      36    Becky Iselin            Madison  CT         29     2 F 19-29      33:51.1    6:46/M
      37    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    31    11 M 30-39      34:00.8    6:48/M
      38    John Walter             Niantic  CT         39    12 M 30-39      34:05.6    6:49/M
      39    Paul Dominy             East Haddam  CT     44     8 M 40-49      34:18.6    6:52/M
      40    John Merchant           Brooklyn  NY        34    13 M 30-39      34:23.2    6:53/M
      41    Derek McGlynn           Branford  CT        50     5 M 50-59      34:43.5    6:57/M
      42    Matt WEIDMAN            Guilford  CT        40     9 M 40-49      35:00.3    7:00/M
      43    Annette Barbay          Uncasville  CT      34     2 F 30-39      35:05.0    7:01/M
      44    Rich Steeves            Guilford  CT        55     6 M 50-59      35:14.2    7:03/M
      45    John Sacrey             PRESTON  CT         53     7 M 50-59      35:23.8    7:05/M
      46    Bruce Ferrero           Unionville  CT      54     8 M 50-59      35:25.7    7:05/M
      47    Guy Pulino              Moodus  CT          60     2 M 60-69      35:36.4    7:07/M
      48    Dan Wilder              Deep River  CT      51     9 M 50-59      35:39.1    7:08/M
      49    Damayanti Vega          Norwich  CT         27     3 F 19-29      35:39.8    7:08/M
      50    Jay Berryman            Old Lyme  CT        47    10 M 40-49      35:43.2    7:09/M
      51    Ted Phillips            Niantic  CT         64     3 M 60-69      35:51.5    7:10/M
      52    Thomas Lee              CHESTER  CT         56    10 M 50-59      36:00.2    7:12/M
      53    Alison Dupont           Groton  CT          38     3 F 30-39      36:00.6    7:12/M
      54    Katharine Van Itallie   Old Saybrook  CT    45     1 F 40-49      36:02.2    7:12/M
      55    Kim Weidman             Guilford  CT        38     4 F 30-39      36:05.9    7:13/M
      56    Mark Drake              Haddam  CT          35    14 M 30-39      36:21.9    7:16/M
      57    Glenn JETTE             Old Lyme  CT        49    11 M 40-49      36:29.6    7:18/M
      58    Paul Seegert            Old Saybrook  CT    42    12 M 40-49      36:40.4    7:20/M
      59    Gene Haran              Waterford  CT       52    11 M 50-59      36:44.1    7:21/M
      60    Matthew Kapszukiewicz   North Franklin  CT  32    15 M 30-39      36:50.7    7:22/M
      61    Lynne Love              Lisbon  CT          46     2 F 40-49      37:11.4    7:26/M
      62    Ann Boland              Old Saybrook  CT    45     3 F 40-49      37:16.2    7:27/M
      63    Gary Smith              Branford  CT        45    13 M 40-49      37:34.5    7:31/M
      64    Ron Dombrowski          Norwich  CT         61     4 M 60-69      37:42.3    7:32/M
      65    Brian Andstrom          Plainfield  CT      49    14 M 40-49      37:47.3    7:33/M
      66    Rebecca McNutt          Meriden  CT         31     5 F 30-39      37:49.2    7:34/M
      67    Robert FRENETTE         Andover  CT         37    16 M 30-39      37:59.5    7:36/M
      68    Becca Graves            Niantic  CT         25     4 F 19-29      38:10.7    7:38/M
      69    Susan Rzenuski          Colchester  CT      43     4 F 40-49      38:13.5    7:39/M
      70    Chris Nelson            West Hartford  CT   37    17 M 30-39      38:24.9    7:41/M
      71    Stephen Moskaluk        Groton  CT          31    18 M 30-39      38:35.4    7:43/M
      72    Rick Mitton             Oakdale  CT         47    15 M 40-49      38:37.1    7:43/M
      73    Cathy Shea              Colchester  CT      47     5 F 40-49      38:46.8    7:45/M
      74    Nelson Wyman            Hamden  CT          58    12 M 50-59      38:49.1    7:46/M
      75    Joseph SMITH            Old Saybrook  CT    57    13 M 50-59      38:51.2    7:46/M
      76    Sharon Cohen            Groton  CT          41     6 F 40-49      39:17.8    7:51/M
      77    Michael Vinette         Killingworth  CT    48    16 M 40-49      39:32.2    7:54/M
      78    Brian Delaney           Northbridge  MA     48    17 M 40-49      39:33.2    7:55/M
      79    Tom Degnan              Old Lyme  CT        38    19 M 30-39      39:33.5    7:55/M
      80    Matt Conroy             Old Lyme  CT        39    20 M 30-39      39:39.7    7:56/M
      81    Oliver White            Guilford  CT        56    14 M 50-59      39:47.4    7:57/M
      82    Jerry Brown             East Lyme  CT       63     5 M 60-69      39:49.9    7:58/M
      83    Michael Pozzetta        East Haddam  CT     57    15 M 50-59      40:03.9    8:01/M
      84    Eric Dalnas             Cranston  RI        27    10 M 19-29      40:04.4    8:01/M
      85    Carl Fuller             East Haddam  CT     62     6 M 60-69      40:07.7    8:01/M
      86    Jennifer GLASS          Branford  CT        39     6 F 30-39      40:34.0    8:07/M
      87    Joseph Brennan          Old Saybrook  CT    64     7 M 60-69      40:35.0    8:07/M
      88    Barry Sheckley          Windham  CT         58    16 M 50-59      40:41.5    8:08/M
      89    Bob MacDoanld           Old Saybrook  CT    46    18 M 40-49      40:53.2    8:11/M
      90    Adam Eldridge           Old Saybrook  CT    24    11 M 19-29      40:55.7    8:11/M
      91    Jill Garrity            Middletown  CT      36     7 F 30-39      41:19.8    8:16/M
      92    Vito Bonaiuto           Middletown  CT      64     8 M 60-69      41:20.4    8:16/M
      93    John MCKENNA            Ivoryton  CT        37    21 M 30-39      41:22.3    8:16/M
      94    Megan Rock              South Glastonbury   43     7 F 40-49      41:27.4    8:17/M
      95    Karen BOULEY            Colchester  CT      42     8 F 40-49      41:30.5    8:18/M
      96    Alan Smith              Old Saybrook  CT    58    17 M 50-59      41:41.4    8:20/M
      97    Jay Reed                Wilbraham  MA       46    19 M 40-49      41:45.3    8:21/M
      98    Steve HILL              Uncasville  CT      54    18 M 50-59      41:51.2    8:22/M
      99    Margaret Obrien         Branford  CT        44     9 F 40-49      41:53.8    8:23/M
     100    Kathy Kovacs            Ivoryton  CT        52     1 F 50-59      42:01.8    8:24/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Domenico Varriale       North Branford  CT  55    19 M 50-59      42:04.0    8:25/M
     102    Simone Gladstone        Waterford  CT       39     8 F 30-39      42:06.4    8:25/M
     103    Bob Tumiski             Wallingford  CT     50    20 M 50-59      42:09.4    8:26/M
     104    Ynonne Rubin            East Haddam  CT     38     9 F 30-39      42:37.8    8:31/M
     105    Pam Durfee              Middletown  CT      45    10 F 40-49      42:39.5    8:32/M
     106    Geoff Nosal             Old Saybrook  CT    36    22 M 30-39      42:54.1    8:35/M
     107    Colin Delaney           Old Saybrook  CT    42    20 M 40-49      42:58.5    8:36/M
     108    Shea Simms              Bridgeport  CT      28     5 F 19-29      42:59.8    8:36/M
     109    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT        42    11 F 40-49      43:02.7    8:36/M
     110    Sandy Feitel            Haddam  CT          35    10 F 30-39      43:18.3    8:40/M
     111    George Gillespie        Coventry  CT        63     9 M 60-69      43:26.7    8:41/M
     112    Garrett Heher           Essex               39    23 M 30-39      43:38.8    8:44/M
     113    Nell Baird              Villanova  PA       22     6 F 19-29      43:41.4    8:44/M
     114    Kevin Shea              Colchester  CT      46    21 M 40-49      43:42.7    8:44/M
     115    Linda JAYNES            Niantic  CT         42    12 F 40-49      43:54.9    8:47/M
     116    Flor Nawara             Mystic  CT          29     7 F 19-29      43:57.0    8:47/M
     117    Cynthia Wills           Mystic  CT          40    13 F 40-49      44:07.8    8:49/M
     118    Terence Nawara          Mystic  CT          30    24 M 30-39      44:15.6    8:51/M
     119    Margaret Mahar          Wethersfield  CT    42    14 F 40-49      44:18.3    8:52/M
     120    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     71     1 M 70-99      44:31.5    8:54/M
     121    Conor Reid              Old Saybrook  CT    11     1 M  1-12      44:33.2    8:55/M
     122    Kathryn Cyr             Westbrook  CT       10     1 F  1-12      44:33.8    8:55/M
     123    Donald Cyr              Westbrook  CT       40    22 M 40-49      44:34.3    8:55/M
     124    Kurt & Cooper Strocker  Killingworth  CT    37    25 M 30-39      44:38.1    8:56/M
     125    Tom McGrath             Elmont  NY          56    21 M 50-59      44:52.0    8:58/M
     126    Liz TEFFT               Baltic  CT          30    11 F 30-39      45:00.1    9:00/M
     127    Michelle Sagristano     Old Lyme  CT        33    12 F 30-39      45:10.0    9:02/M
     128    Lauren Cyr              Westbrook  CT        8     2 F  1-12      45:14.9    9:03/M
     129    Lynn Cyr                Westbrook  CT       40    15 F 40-49      45:17.7    9:03/M
     130    Patricia Phillips       Niantic  CT         57     2 F 50-59      45:22.3    9:04/M
     131    Nanci Schinas           Middletown  CT      38    13 F 30-39      45:43.3    9:09/M
     132    Roly Carignan           Old Lyme  CT        60    10 M 60-69      45:44.9    9:09/M
     133    Evelyn Close            Old Saybrook  CT    44    16 F 40-49      46:04.0    9:13/M
     134    James SILKENAT          Guilford  CT        57    22 M 50-59      46:10.2    9:14/M
     135    Tammy Jones             Groton  CT          39    14 F 30-39      46:29.5    9:18/M
     136    Christine Parizo        Groton  CT          32    15 F 30-39      46:33.3    9:19/M
     137    Erin Reid               Old Saybrook  CT    37    16 F 30-39      46:44.8    9:21/M
     138    Leanne Farr             Amston  CT          47    17 F 40-49      46:46.5    9:21/M
     139    Janice LOGAN            Colchester  CT      51     3 F 50-59      46:53.8    9:23/M
     140    Jack Jacobs             Niantic  CT         65    11 M 60-69      46:57.6    9:23/M
     141    Mike Gouthro            Oakdale  CT         52    23 M 50-59      46:58.5    9:24/M
     142    Tony Lyons              Old Saybrook  CT    46    23 M 40-49      47:13.1    9:27/M
     143    Lisa Locken             Niantic  CT         41    18 F 40-49      47:22.3    9:28/M
     144    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      50     4 F 50-59      47:37.9    9:31/M
     145    Patrick Alberini        Old Saybrook  CT    42    24 M 40-49      47:41.8    9:32/M
     146    Kevin Fuhr              Old Saybrook  CT    39    26 M 30-39      47:56.4    9:35/M
     147    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     40    19 F 40-49      47:59.3    9:36/M
     148    Toni Sullivan           Orange Park  FL     65    12 M 60-69      48:34.1    9:43/M
     149    Jugy McGrath            Colchester  CT      63     1 F 60-69      48:48.0    9:46/M
     150    Kathy SMOLENSKI         Colchester  CT      48    20 F 40-49      48:48.4    9:46/M
     151    Danielle Ciccone        Westbrook  CT       20     8 F 19-29      49:09.5    9:50/M
     152    Patricia Trainor        Old Lyme  CT        48    21 F 40-49      49:43.3    9:57/M
     153    Dan Jacobs              NEW YORK  NY        68    13 M 60-69      49:49.5    9:58/M
     154    Christina Bozeman       Portsmouth  RI      27     9 F 19-29      50:28.8   10:06/M
     155    Nancy Melocowsky        South Glastonbury   36    17 F 30-39      50:31.8   10:06/M
     156    Ed Root                 Old Saybrook  CT    59    24 M 50-59      50:35.3   10:07/M
     157    Joanne Wilder           Deep River  CT      50     5 F 50-59      50:57.3   10:11/M
     158    Leslie Jolley           BROOKLYN  CT        51     6 F 50-59      51:03.1   10:13/M
     159    Dawn Tenny              Middle Island  NY   40    22 F 40-49      51:25.9   10:17/M
     160    Beth Bonaiuto           South Glastonbury   33    18 F 30-39      51:32.9   10:18/M
     161    Judith ANDERSON         Old Saybrook  CT    64     2 F 60-69      52:20.7   10:28/M
     162    Tana Swaney             East Killingly  CT  26    10 F 19-29      52:35.4   10:31/M
     163    Christine Sacrey        PRESTON  CT         51     7 F 50-59      52:46.5   10:33/M
     164    Melissa Smith           Killingworth  CT    48    23 F 40-49      53:16.2   10:39/M
     165    Tacky Cunningham        Framingham  MA      44    24 F 40-49      54:25.8   10:53/M

Delaney Dash 5 Mile Race
Age Group Results

May 28, 2005
Results By SNERRO, LLC 


Female 1 to 12
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathryn Cyr             Westbrook  CT       10      122      44:33.8    8:55/M
       2    Lauren Cyr              Westbrook  CT        8      128      45:14.9    9:03/M


Female 19 to 29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michelle Stratz         Branford  CT        28       29      32:45.9    6:33/M
       2    Becky Iselin            Madison  CT         29       36      33:51.1    6:46/M
       3    Damayanti Vega          Norwich  CT         27       49      35:39.8    7:08/M
       4    Becca Graves            Niantic  CT         25       68      38:10.7    7:38/M


Female 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Carolyn Fusaro          Norwich  CT         34       22      32:14.5    6:27/M
       2    Annette Barbay          Uncasville  CT      34       43      35:05.0    7:01/M
       3    Alison Dupont           Groton  CT          38       53      36:00.6    7:12/M
       4    Kim Weidman             Guilford  CT        38       55      36:05.9    7:13/M


Female 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Katharine Van Itallie   Old Saybrook  CT    45       54      36:02.2    7:12/M
       2    Lynne Love              Lisbon  CT          46       61      37:11.4    7:26/M
       3    Ann Boland              Old Saybrook  CT    45       62      37:16.2    7:27/M
       4    Susan Rzenuski          Colchester  CT      43       69      38:13.5    7:39/M


Female 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathy Kovacs            Ivoryton  CT        52      100      42:01.8    8:24/M
       2    Patricia Phillips       Niantic  CT         57      130      45:22.3    9:04/M
       3    Janice LOGAN            Colchester  CT      51      139      46:53.8    9:23/M
       4    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      50      144      47:37.9    9:31/M


Female 60 to 69
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jugy McGrath            Colchester  CT      63      149      48:48.0    9:46/M
       2    Judith ANDERSON         Old Saybrook  CT    64      161      52:20.7   10:28/M


Male 1-12
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Conor Reid              Old Saybrook  CT    11      121      44:33.2    8:55/M


Male 13-18
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Luke Albertson          Norwich  CT         16        8      29:50.6    5:58/M
       2    Andrew Orum             Griswold  CT        15       15      31:13.7    6:15/M


Male 19-29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Bessette          Wakefield  RI       25        1      26:08.6    5:14/M
       2    Anson Moody III         Uncasville  CT      20       12      30:50.9    6:10/M
       3    Jeremiah SPERRY         Groton  CT          26       13      30:57.0    6:11/M
       4    Luis Velazquez          New London  CT      28       16      31:18.0    6:16/M


Male 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         Waterford  CT       34        3      26:37.7    5:19/M
       2    Jon Lawson              Portsmouth  RI      33        4      26:38.6    5:20/M
       3    Stephen Jayaraj         Marietta  GA        31        5      27:57.5    5:35/M
       4    David Swift             Poughkeepsie  NY    33        6      29:14.2    5:51/M


Male 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Shisholm          Falls Village  CT   43        2      26:18.0    5:16/M
       2    Carl Fortuna            Old Saybrook  CT    42       20      31:45.5    6:21/M
       3    Tom Cartelli            Ivoryton  CT        41       21      31:45.8    6:21/M
       4    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    49       24      32:24.0    6:29/M


Male 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith               Norwich  CT         57       10      30:11.8    6:02/M
       2    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        54       11      30:39.2    6:08/M
       3    Mark Gilhuly            Branford  CT        50       23      32:19.3    6:28/M
       4    Tony Savinelli          Clinton  CT         50       25      32:31.8    6:30/M


Male 60 to 69
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         60       26      32:37.1    6:31/M
       2    Guy Pulino              Moodus  CT          60       47      35:36.4    7:07/M
       3    Ted Phillips            Niantic  CT         64       51      35:51.5    7:10/M
       4    Ron Dombrowski          Norwich  CT         61       64      37:42.3    7:32/M


Male 70 and over
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     71      120      44:31.5    8:54/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News