Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

11th ANNUAL VFW "Ed Burnham" 4K & River Fest

Willimantic, CT, May 22, 2005

Results

Courtesy of the lastmile racing

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


               11th ANNUAL VFW "Ed Burnham" 4K & River Fest
                         FOUR KILOMETER ROAD RACE
                   Timing by: www.thelastmileracing.com
  Willimantic CT     May 22, 2005 11:00 A.M.  Weather: Overcast, 64 degrees
 Place Name                Age S City            St Club       Time    Pace  
===== =================== === = =============== == ========== ======= ===== 
    1 **LARZ SELMER LARSEN 24 M NORWICH         CT              13:41  5:31 
    2 PETER OVIATT         35 M LEBANON         CT WAC          14:05  5:40 
    3 SCOTT DESLONGCHAMPS  35 M GROSVENORDALE   CT Central Mass 14:18  5:46 
    4 ANTHONY CICONE       45 M WATERBURG       CT              14:45  5:57 
    5 KEITH PELLERIN       40 M BROOKLYN        CT MOHEGAN ST   14:58  6:02 
    6 CHARLIE OLBRIAS      28 M WILLIMANTIC     CT WAC          15:22  6:11 
    7 DAN RAVENELLE        52 M EXETER          RI              15:35  6:17 
    8 Ruben Perez-Cruz     33 M WILLIMANTIC     CT WAC          15:50  6:23 
    9 TOM CURRY            42 M HAMPTON         CT                  N/A          
   10 WILLIAM THOMAS       30 M SOUTHBRIDGE     MA              16:21  6:35 
   11 DAVID BENDZINSKI     13 M HEBRON          CT WAC          16:22  6:36 
   12 MIKE BENDZINHSKI     52 M HEBRON          CT WAC          16:28  6:38 
   13 DAVE JACOBS          60 M NIANTIC         CT              16:53  6:48 
   14 RANDY KUHN           43 M POMFRET CENTER  CT              17:02  6:52 
   15 MICHAEL ANNATI       46 M ELLINGTON       CT              17:01  6:51 
   16 **EUANGELINE MULLINS 13 F LEBANON         CT              17:03  6:52 
   17 MERIDITH FILTEAU     27 F DANIELSON       CT              17:18  6:58 
   18 ROB LOUCRAFT         29 M WILLIMANTIC     CT        		N/A          
   19 BEN RACH             26 M MANSFIELD       CT                  N/A       
   20 DAVE DZIENKAN        37 M WILLIMANTIC     CT                  N/A         
   21 TED PHILLIPS         64 M NIANTIC         CT              17:55  7:13 
   22 GILLES GAGNON        50 M WINDHAM         CT                  N/A       
   23 SCOTT MACFARLAND     37 M PLAINFIELD      CT                  N/A     
   24 JEREMIAH MACHT       28 M WILLIMANTIC     CT WAC              N/A           
   25 WARREN CHURCH        64 M CHAPLIN         CT WAC              N/A           
   26 CLAIRE TONEWO        35 F FRANKILIN       CT              18:58  7:38 
   27 AMY BLAKESLEE        40 F LEBANON         CT              19:25  7:49 
   28 STEPHEN CURRY        51 M ASHFORD         CT              19:40  7:55 
   29 MATT SEGUIN          13 M CHAPLIN         CT              20:13  8:09 
   30 ROBERT ADAM          53 M MANSFIELD       CT                  N/A            
   31 ALEX DZIAVIT         13 M CHAPLIN         CT WAC          20:41  8:20 
   32 MICHAEL DZIAVIT      26 M NORWICH         CT WAC          20:42  8:20 
   33 Beth Martin-Shashok  36 F WILLIMANTIC     CT WAC          20:50  8:23 
   34 ROSE BUCKINGHAM      57 F NORWICH         CT              21:10  8:31 
   35 SPRING COLE          40 F DAYVILLE        CT              21:35  8:42 
   36 MICHAELEEN HAESELER  58 F CANTERBURY      CT              22:30  9:04 
   37 ANISE GRAJEDA        34 F NORWICH         CT              22:35  9:06 
   38 JENNIFER GORDON      32 F SPRINGFIELD     MA                  N/A           
   39 ALYSON DZIAVIT       11 F CHAPLIN         CT WAC          23:11  9:20 
   40 THOMAS RONDEAU       33 M SPRINGFIELD     MA                  N/A          
   41 TOM KUHARSKI         55 M PLANTSVILLE     CT              23:56  9:38 
   42 PATRICIA PHILLIPS    57 F NIANTIC         CT              23:49  9:35 
   43 Maria Genca          34 F                 CT                  N/A          
   44 ANNE DESLONGCHAMPS   26 F SOUTHBRIDGE     MA              23:40  9:32 
   45 KRISTINE DROUIN      41 F WILLIMANTIC     CT              27:00 10:52 
   46 DEREK THOMAS          8 M SOUTHBRIDGE     MA              29:38 11:56 
   47 MIKE WILLIAMS        10 M WILLIMANTIC     CT                  N/A           
   48 IRENE BURKE          71 F STORRS          CT              33:25 13:27 
   49 NANCY BURNHAM        52 F CANTERBURY      CT              32:00 12:53 
   50 GINA BURNHAM         23 F NORTH WINDHAM   CT              32:01 12:53 
   51 ED BURNHAM           85 M KANSAS CITY     MA              34:39 13:57 
                         
                           AGE-GROUP RESULTS
               11th ANNUAL VFW "Ed Burnham" 4K & River Fest
                         FOUR KILOMETER ROAD RACE
                   Timing by: www.thelastmileracing.com
  Willimantic CT     May 22, 2005 11:00 A.M.  Weather: Overcast, 64 degrees
 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 13
    1    11 DAVID BENDZINSKI     13 HEBRON             CT   16:22 
    2    29 MATT SEGUIN          13 CHAPLIN            CT   20:13 
    3    31 ALEX DZIAVIT         13 CHAPLIN            CT   20:41 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 13
    1    39 ALYSON DZIAVIT       11 CHAPLIN            CT   23:11 
                         MALE AGE GROUP:  14 - 19
                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 19
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    50 GINA BURNHAM         23 NORTH WINDHAM      CT   32:01 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1     6 CHARLIE OLBRIAS      28 WILLIMANTIC        CT   15:22 
    2    18 ROB LOUCRAFT         29 WILLIMANTIC        CT         
    3    19 BEN RACH             26 MANSFIELD          CT         
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    17 MERIDITH FILTEAU     27 DANIELSON          CT   17:18 
    2    44 ANNE DESLONGCHAMPS   26 SOUTHBRIDGE        MA   23:40 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     8 Ruben Perez-Cruz     33 WILLIMANTIC        CT   15:50 
    2    10 WILLIAM THOMAS       30 SOUTHBRIDGE        MA   16:21 
    3    40 THOMAS RONDEAU       33 SPRINGFIELD        MA         
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    37 ANISE GRAJEDA        34 NORWICH            CT   22:35 
    2    38 JENNIFER GORDON      32 SPRINGFIELD        MA         
    3    43 Maria Genca          34                    CT         
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1     2 PETER OVIATT         35 LEBANON            CT   14:05 
    2     3 SCOTT DESLONGCHAMPS  35 GROSVENORDALE      CT   14:18 
    3    20 DAVE DZIENKAN        37 WILLIMANTIC        CT         
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    26 CLAIRE TONEWO        35 FRANKILIN          CT   18:58 
    2    33 Beth Martin-Shashok  36 WILLIMANTIC        CT   20:50 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1     5 KEITH PELLERIN       40 BROOKLYN           CT   14:58 
    2     9 TOM CURRY            42 HAMPTON            CT         
    3    14 RANDY KUHN           43 POMFRET CENTER     CT   17:02 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    27 AMY BLAKESLEE        40 LEBANON            CT   19:25 
    2    35 SPRING COLE          40 DAYVILLE           CT   21:35 
    3    45 KRISTINE DROUIN      41 WILLIMANTIC        CT   27:00 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1     4 ANTHONY CICONE       45 WATERBURG          CT   14:45 
    2    15 MICHAEL ANNATI       46 ELLINGTON          CT   17:01 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1     7 DAN RAVENELLE        52 EXETER             RI   15:35 
    2    12 MIKE BENDZINHSKI     52 HEBRON             CT   16:28 
    3    22 GILLES GAGNON        50 WINDHAM            CT         
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    49 NANCY BURNHAM        52 CANTERBURY         CT   32:00 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    41 TOM KUHARSKI         55 PLANTSVILLE        CT   23:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    34 ROSE BUCKINGHAM      57 NORWICH            CT   21:10 
    2    36 MICHAELEEN HAESELER  58 CANTERBURY         CT   22:30 
    3    42 PATRICIA PHILLIPS    57 NIANTIC            CT   23:49 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    13 DAVE JACOBS          60 NIANTIC            CT   16:53 
    2    21 TED PHILLIPS         64 NIANTIC            CT   17:55 
    3    25 WARREN CHURCH        64 CHAPLIN            CT         
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
                         MALE AGE GROUP:  65 - 99
    1    51 ED BURNHAM           85 KANSAS CITY        MA   34:39 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 99
    1    48 IRENE BURKE          71 STORRS             CT   33:25 





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News