Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Kelley’s Pace Hare Hop - 3M

Mystic, CT, March 6, 2005

Results

Results By SNERRO, LLC




The only hare at this year’s Hare Hop was buried under the snow in Mystic. Neither the snow, the cold or the wind slowed Steve Herrera or Heather Panciera as they ran in front of their respective divisions and also got warm first.

Kelley’s Pace Hare Hop, 3-mile Road Race; Mystic, CT  3/6/05
Results

Kelley's Pace Hare Hop
Overall Finish List
March 06, 2005
Results By SNERRO, LLC 

3 Mile Race
   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         Waterford  CT       34     1 M 30-39      16:09.0    5:23/M
       2    Jacob Edwards                               18     1 M  0-19      16:27.0    5:29/M
       3    Christopher Andrew                          22     1 M 20-29      16:43.0    5:34/M
       4    Norm Bouthillier                            40     1 M 40-49      16:50.0    5:37/M
       5    Kyle Friedman                               16     2 M  0-19      16:59.0    5:40/M
       6    Kevin MARTIN            Preston  CT         17     3 M  0-19      17:03.0    5:41/M
       7    Matt Miclette                               17     4 M  0-19      17:14.0    5:45/M
       8    Jeffrey \wodecki                            21     2 M 20-29      17:30.0    5:50/M
       9    Mike Fritz                                  49     2 M 40-49      18:15.0    6:05/M
      10    Daniel Carey Jr                             17     5 M  0-19      18:20.0    6:07/M
      11    Tim SMITH               Norwich  CT         56     1 M 50-59      18:42.0    6:14/M
      12    Ethan RUHE              North Stonington  C 14     6 M  0-19      18:45.0    6:15/M
      13    Kevin Galllerani                            50     2 M 50-59      18:46.0    6:15/M
      14    Scott Edwards                               40     3 M 40-49      19:18.0    6:26/M
      15    Eddie ECKARD            CANTERBURY  CT      40     4 M 40-49      19:23.0    6:28/M
      16    Matt Littu                                  16     7 M  0-19      19:26.0    6:29/M
      17    Andrew WORTH            Gales Ferry  CT     15     8 M  0-19      19:43.0    6:34/M
      18    Heather PANCIERA        Mystic  CT          36     1 F 30-39      20:09.0    6:43/M
      19    Davie Jacobs                                59     3 M 50-59      20:33.0    6:51/M
      20    Vance Carter                                49     5 M 40-49      20:37.0    6:52/M
      21    John Daly                                   28     3 M 20-29      21:13.0    7:04/M
      22    Ray Murray              Ledyard  CT         43     6 M 40-49      21:27.0    7:09/M
      23    Zachary ECKARD          CANTERBURY  CT      14     9 M  0-19      21:29.0    7:10/M
      24    Jim Tiernasn                                41     7 M 40-49      21:33.0    7:11/M
      25    Michael HARNEY          STONINGTON  CT      29     4 M 20-29      21:54.0    7:18/M
      26    Gregory NILES           Stonington  CT      45     8 M 40-49      21:55.0    7:18/M
      27    Gene MARAN              Waterford  CT       52     4 M 50-59      21:56.0    7:19/M
      28    Beth Kuzmeski                               29     1 F 20-29      22:11.0    7:24/M
      29    Robert Davis            Naugatuck  CT       53     5 M 50-59      22:17.0    7:26/M
      30    Alison Dupont                               37     2 F 30-39      22:29.0    7:30/M
      31    Ted PHILLIPS                                63     1 M 60-69      22:40.0    7:33/M
      32    Kris Kimbro             Norwich  CT         33     2 M 30-39      22:42.0    7:34/M
      33    Crystal Park                                41     1 F 40-49      23:02.0    7:41/M
      34    Margaret Warfield                           38     3 F 30-39      23:13.0    7:44/M
      35    Tracy Lippoppe                              26     2 F 20-29      23:14.0    7:45/M
      36    Hannah Carey                                14     1 F  0-19      23:26.0    7:49/M
      37    Brian ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      49     9 M 40-49      23:27.0    7:49/M
      38    Gene Ryan                                   48    10 M 40-49      23:31.0    7:50/M
      39    Andy Leal               Waterford  CT       35     3 M 30-39      23:44.0    7:55/M
      40    Claire Tonewo                               35     4 F 30-39      24:02.0    8:01/M
      41    Claire MILLOUS          New London  CT      36     5 F 30-39      24:07.0    8:02/M
      42    Thomas Chapman                              16    10 M  0-19      24:08.0    8:03/M
      43    Fred Zxuleger III                           66     2 M 60-69      24:27.0    8:09/M
      44    Roger Panciera                              38     4 M 30-39      24:47.0    8:16/M
      45    Bruce Grisafe                               51     6 M 50-59      24:58.0    8:19/M
      46    Bil Sullivan                                36     5 M 30-39      25:08.0    8:23/M
      47    John RYAN               Waterford  CT       42    11 M 40-49      25:10.0    8:23/M
      48    Tom Harrington                              51     7 M 50-59      25:10.0    8:23/M
      49    Pete Miller                                 41    12 M 40-49      25:20.0    8:27/M
      50    Flor Nowara                                 28     3 F 20-29      25:24.0    8:28/M
      51    Grace Lewis                                 44     2 F 40-49      25:48.0    8:36/M
      52    Ben Tolosa                                  39     6 M 30-39      25:59.0    8:40/M
      53    Jim Lawton                                  45    13 M 40-49      26:08.0    8:43/M
      54    Debra RAYMOND           NIANTIC  CT         45     3 F 40-49      26:32.0    8:51/M
      55    Tracy Gustafson                             35     6 F 30-39      26:43.0    8:54/M
      56    Bernie MURRAY           Waterford  CT       69     3 M 60-69      27:11.0    9:04/M
      57    Leo Sullivan                                42    14 M 40-49      27:14.0    9:05/M
      58    Juan OCALLAHAN          Stonington  CT      71     1 M 70-99      27:17.0    9:06/M
      59    Tom Mueller                                 48    15 M 40-49      27:19.0    9:06/M
      60    Jim QUINN               Stonington  CT      69     4 M 60-69      27:25.0    9:08/M
      61    Terry Nowara                                30     7 M 30-39      27:30.0    9:10/M
      62    Brenda Bryant                               30     7 F 30-39      27:57.0    9:19/M
      63    Peter Godin                                 13    11 M  0-19      28:07.0    9:22/M
      64    Patricia PHILLIPS       NIANTIC  CT         57     1 F 50-59      28:57.0    9:39/M
      65    Jennifer Miller                             30     8 F 30-39      29:09.0    9:43/M
      66    Lisa KENYON                                 28     4 F 20-29      29:26.0    9:49/M
      67    Cory McGenn                                 29     5 M 20-29      29:28.0    9:49/M
      68    Caroil Choche Obrien                        50     2 F 50-59      29:40.0    9:53/M
      69    Barbara Grant                               34     9 F 30-39      29:42.0    9:54/M
      70    Lori Andrizecik                             40     4 F 40-49      29:51.0    9:57/M
      71    Liz Andstrom                                50     3 F 50-59      29:54.0    9:58/M
      72    Edwina Calleghan                            55     4 F 50-59      30:08.0   10:03/M
      73    Ed Root                                     59     8 M 50-59      30:49.0   10:16/M
      74    Jim Lawrence                                61     5 M 60-69      31:03.0   10:21/M
      75    Gary Depolito           Canterbury  CT      45    16 M 40-49      31:21.0   10:27/M
      76    Colburn GRAVES          NORTH STONINGTON  C 71     2 M 70-99      34:28.0   11:29/M
      77    Laurie LAMB             NORTH STONINGTON  C 51     5 F 50-59      44:21.0   14:47/M
      78    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     64     6 M 60-69    2:00:36.0   40:12/M
      79    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48     5 F 40-49    2:00:37.0   40:12/M

Kelley's Pace Hare Hop
Age Group Results
March 06, 2005
Results By SNERRO, LLC 
Men: 0-19  20-29  30-39  40-49  50-59  60-69  70-99 
 Women: 0-19  20-29  30-39  40-49  50-59  60-69  70-99 

3 Mile Race
Women 19 and under
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Hannah Carey                                14       36      23:26.0    7:49/M
Top

Women 20 to 29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Beth Kuzmeski                               29       28      22:11.0    7:24/M
       2    Tracy Lippoppe                              26       35      23:14.0    7:45/M
       3    Flor Nowara                                 28       50      25:24.0    8:28/M
       4    Lisa KENYON                                 28       66      29:26.0    9:49/M
Top

Women 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather PANCIERA        Mystic  CT          36       18      20:09.0    6:43/M
       2    Alison Dupont                               37       30      22:29.0    7:30/M
       3    Margaret Warfield                           38       34      23:13.0    7:44/M
       4    Claire Tonewo                               35       40      24:02.0    8:01/M
       5    Claire MILLOUS          New London  CT      36       41      24:07.0    8:02/M
       6    Tracy Gustafson                             35       55      26:43.0    8:54/M
       7    Brenda Bryant                               30       62      27:57.0    9:19/M
       8    Jennifer Miller                             30       65      29:09.0    9:43/M
       9    Barbara Grant                               34       69      29:42.0    9:54/M
Top

Women 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Crystal Park                                41       33      23:02.0    7:41/M
       2    Grace Lewis                                 44       51      25:48.0    8:36/M
       3    Debra RAYMOND           NIANTIC  CT         45       54      26:32.0    8:51/M
       4    Lori Andrizecik                             40       70      29:51.0    9:57/M
       5    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48       79    2:00:37.0   40:12/M
Top

Women 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patricia PHILLIPS       NIANTIC  CT         57       64      28:57.0    9:39/M
       2    Caroil Choche Obrien                        50       68      29:40.0    9:53/M
       3    Liz Andstrom                                50       71      29:54.0    9:58/M
       4    Edwina Calleghan                            55       72      30:08.0   10:03/M
       5    Laurie LAMB             NORTH STONINGTON  C 51       77      44:21.0   14:47/M
Top

Malr 0-19
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacob Edwards                               18        2      16:27.0    5:29/M
       2    Kyle Friedman                               16        5      16:59.0    5:40/M
       3    Kevin MARTIN            Preston  CT         17        6      17:03.0    5:41/M
       4    Matt Miclette                               17        7      17:14.0    5:45/M
       5    Daniel Carey Jr                             17       10      18:20.0    6:07/M
       6    Ethan RUHE              North Stonington  C 14       12      18:45.0    6:15/M
       7    Matt Littu                                  16       16      19:26.0    6:29/M
       8    Andrew WORTH            Gales Ferry  CT     15       17      19:43.0    6:34/M
       9    Zachary ECKARD          CANTERBURY  CT      14       23      21:29.0    7:10/M
      10    Thomas Chapman                              16       42      24:08.0    8:03/M
      11    Peter Godin                                 13       63      28:07.0    9:22/M
Top

Men 20 to 29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Christopher Andrew                          22        3      16:43.0    5:34/M
       2    Jeffrey \wodecki                            21        8      17:30.0    5:50/M
       3    John Daly                                   28       21      21:13.0    7:04/M
       4    Michael HARNEY          STONINGTON  CT      29       25      21:54.0    7:18/M
       5    Cory McGenn                                 29       67      29:28.0    9:49/M
Top

Men 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         Waterford  CT       34        1      16:09.0    5:23/M
       2    Kris Kimbro             Norwich  CT         33       32      22:42.0    7:34/M
       3    Andy Leal               Waterford  CT       35       39      23:44.0    7:55/M
       4    Roger Panciera                              38       44      24:47.0    8:16/M
       5    Bil Sullivan                                36       46      25:08.0    8:23/M
       6    Ben Tolosa                                  39       52      25:59.0    8:40/M
       7    Terry Nowara                                30       61      27:30.0    9:10/M
Top

Men 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Norm Bouthillier                            40        4      16:50.0    5:37/M
       2    Mike Fritz                                  49        9      18:15.0    6:05/M
       3    Scott Edwards                               40       14      19:18.0    6:26/M
       4    Eddie ECKARD            CANTERBURY  CT      40       15      19:23.0    6:28/M
       5    Vance Carter                                49       20      20:37.0    6:52/M
       6    Ray Murray              Ledyard  CT         43       22      21:27.0    7:09/M
       7    Jim Tiernasn                                41       24      21:33.0    7:11/M
       8    Gregory NILES           Stonington  CT      45       26      21:55.0    7:18/M
       9    Brian ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      49       37      23:27.0    7:49/M
      10    Gene Ryan                                   48       38      23:31.0    7:50/M
      11    John RYAN               Waterford  CT       42       47      25:10.0    8:23/M
      12    Pete Miller                                 41       49      25:20.0    8:27/M
      13    Jim Lawton                                  45       53      26:08.0    8:43/M
      14    Leo Sullivan                                42       57      27:14.0    9:05/M
      15    Tom Mueller                                 48       59      27:19.0    9:06/M
      16    Gary Depolito           Canterbury  CT      45       75      31:21.0   10:27/M
Top

Men 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim SMITH               Norwich  CT         56       11      18:42.0    6:14/M
       2    Kevin Galllerani                            50       13      18:46.0    6:15/M
       3    Davie Jacobs                                59       19      20:33.0    6:51/M
       4    Gene MARAN              Waterford  CT       52       27      21:56.0    7:19/M
       5    Robert Davis            Naugatuck  CT       53       29      22:17.0    7:26/M
       6    Bruce Grisafe                               51       45      24:58.0    8:19/M
       7    Tom Harrington                              51       48      25:10.0    8:23/M
       8    Ed Root                                     59       73      30:49.0   10:16/M
Top

Men 60 to 69
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ted PHILLIPS                                63       31      22:40.0    7:33/M
       2    Fred Zxuleger III                           66       43      24:27.0    8:09/M
       3    Bernie MURRAY           Waterford  CT       69       56      27:11.0    9:04/M
       4    Jim QUINN               Stonington  CT      69       60      27:25.0    9:08/M
       5    Jim Lawrence                                61       74      31:03.0   10:21/M
       6    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     64       78    2:00:36.0   40:12/M
Top

Men 70 and over
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Juan OCALLAHAN          Stonington  CT      71       58      27:17.0    9:06/M
       2    Colburn GRAVES          NORTH STONINGTON  C 71       76      34:28.0   11:29/M
	   




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News