Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Madison Exchange Leprechaun 5-Miler

Madison, CT, March 20, 2005

Results

Results courtesy of SNERRO, LLC



OK, maybe it is the first day of spring, but it was cold, windy and rainy; no matter 136 hearty souls ran 5 miles in it.  Michael Contgooulus and 144-year Becca Krumholtz showed they are ready for the racing season by out running their respective divisions and getting warm sooner.
Results
Madison Exchange Leprechaun 5-Miler
Madison, CT
3/20/05
5-Miles

LEPRECHAUN 5-MILER
Overall Finish List
March 20, 2005
Results By SNERRO, LLC 

5-MILE RACE
   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Michael Contgoooulus                        27     1 M 20-29      27:58.0    5:36/M
       2    Josh Cashman                                16     1 M  1-19      28:47.0    5:45/M
       3    Kevin Grant                                 38     1 M 30-39      28:56.0    5:47/M
       4    Cory Loftis                                 14     2 M  1-19      29:03.0    5:49/M
       5    Tim Ratta                                   28     2 M 20-29      30:10.0    6:02/M
       6    Michael Munroe                              46     1 M 40-49      30:18.0    6:04/M
       7    Hohn Hadock                                 46     2 M 40-49      30:31.0    6:06/M
       8    Matt Smith                                  36     2 M 30-39      31:02.0    6:12/M
       9    Asa Wilderman                               31     3 M 30-39      31:19.0    6:16/M
      10    Becca Krumholz                              14     1 F  1-19      31:55.0    6:23/M
      11    Scott Roth                                  47     3 M 40-49      31:58.0    6:24/M
      12    Chris Scheckley                             26     3 M 20-29      32:09.0    6:26/M
      13    Eric Albert                                 40     4 M 40-49      32:24.0    6:29/M
      14    Steve Surprise                              48     5 M 40-49      33:05.0    6:37/M
      15    Neal SLOBIN             Old Saybrook  CT    49     6 M 40-49      33:11.0    6:38/M
      16    William Kane                                43     7 M 40-49      33:26.0    6:41/M
      17    Jeremy Springham                            42     8 M 40-49      33:41.0    6:44/M
      18    Becky ISLEN             Madison  CT         29     1 F 20-29      33:46.0    6:45/M
      19    Robert TOSIELLO                             47     9 M 40-49      33:50.0    6:46/M
      20    Saher Brandt                                14     3 M  1-19      33:57.0    6:47/M
      21    Simon Harvey                                43    10 M 40-49      33:58.0    6:48/M
      22    Todd Strickland                             42    11 M 40-49      34:06.0    6:49/M
      23    Steven Wittrork                             34     4 M 30-39      34:16.0    6:51/M
      24    Michael Dhddehn                                    1 M  0- 0      34:44.0    6:57/M
      25    John Steele                                 0      2 M  0- 0      34:59.0    7:00/M
      26    Gary Rodebaugh                              56     1 M 50-59      35:12.0    7:02/M
      27    Heidi Decosta                               28     2 F 20-29      35:28.0    7:06/M
      28    James, H Arone                              24     4 M 20-29      35:36.0    7:07/M
      29    William SCHAEFFER                           58     2 M 50-59      35:37.0    7:07/M
      30    Barbara PEARCE                              50     1 F 50-59      35:38.0    7:08/M
      31    Jack Cronan                                 58     3 M 50-59      35:51.0    7:10/M
      32    Robert Davis            Naugatuck  CT       53     4 M 50-59      36:03.0    7:13/M
      33    Eileen Rice                                 31     1 F 30-39      36:29.0    7:18/M
      34    Travis Lombardi                             32     5 M 30-39      36:42.0    7:20/M
      35    Jordan Kinscherf                            14     4 M  1-19      36:52.0    7:22/M
      36    Eric Freidland                              31     6 M 30-39      37:04.0    7:25/M
      37    Kevin Simmons                               41    12 M 40-49      37:07.0    7:25/M
      38    Matthew Mayhen                              41    13 M 40-49      37:07.0    7:25/M
      39    David Ferrante                              45    14 M 40-49      37:10.0    7:26/M
      40    David Rathbun                               57     5 M 50-59      37:18.0    7:28/M
      41    Greg Kinelles                               48    15 M 40-49      37:27.0    7:29/M
      42    Andrea Williamson-Hugh                      50     2 F 50-59      37:58.0    7:36/M
      43    Raymond Jones, Jr                           16     5 M  1-19      38:02.0    7:36/M
      44    Oliver White                                56     6 M 50-59      38:10.0    7:38/M
      45    Robert FRENETTE                             37     7 M 30-39      38:23.0    7:41/M
      46    Michael Gordon                              25     5 M 20-29      38:38.0    7:44/M
      47    David Gordon                                50     7 M 50-59      38:41.0    7:44/M
      48    Peter Degroot                               34     8 M 30-39      38:44.0    7:45/M
      49    John Klein-Robenhaar                        45    16 M 40-49      38:44.0    7:45/M
      50    Daniel Nester                               11     6 M  1-19      38:55.0    7:47/M
      51    Tom Pamsch                                  50     8 M 50-59      38:59.0    7:48/M
      52    Jennette Williams                           15     2 F  1-19      39:09.0    7:50/M
      53    Erin Williams                               16     3 F  1-19      39:11.0    7:50/M
      54       Steve Anderson                           47    17 M 40-49      39:19.0    7:52/M
      55    Joan MUNROE             NEWINGTON  CT       50     3 F 50-59      39:29.0    7:54/M
      56    Jay Baird                                   41    18 M 40-49      39:30.0    7:54/M
      57    John Thomas                                 66     1 M 60-69      39:32.0    7:54/M
      58    Elizabeth Richard                           46     1 F 40-49      39:33.0    7:55/M
      59    R. Rantonetti                               37     9 M 30-39      39:34.0    7:55/M
      60    Sarah Vayehen                               49     2 F 40-49      39:34.0    7:55/M
      61    John O'Leary                                52     9 M 50-59      39:36.0    7:55/M
      62    Steven Kowalsky                             56    10 M 50-59      39:41.0    7:56/M
      63    Barbara Brittan                             39     2 F 30-39      39:44.0    7:57/M
      64    Barry Scheckley                             57    11 M 50-59      40:01.0    8:00/M
      65    Bruce Dowd                                  42    19 M 40-49      40:08.0    8:02/M
      66    Stephanie Busque                            26     3 F 20-29      40:08.0    8:02/M
      67    Gordon Todd                                 63     2 M 60-69      40:17.0    8:03/M
      68    Francis Deforeto                            37    10 M 30-39      40:18.0    8:04/M
      69    Tobin Sisk                                  45    20 M 40-49      40:19.0    8:04/M
      70    David Taylor                                47    21 M 40-49      40:38.0    8:08/M
      71    Carl Montagano                              37    11 M 30-39      40:45.0    8:09/M
      72    Mia Samsel                                  35     3 F 30-39      41:02.0    8:12/M
      73    Annemarie D'Amato                           13     4 F  1-19      41:16.0    8:15/M
      74    Julian Hough                                36    12 M 30-39      41:21.0    8:16/M
      75    Glenn Gratak                                52    12 M 50-59      41:24.0    8:17/M
      76    Sally Stearns                               50     4 F 50-59      41:26.0    8:17/M
      77    William Sullivan        Waterford  CT       36    13 M 30-39      42:16.0    8:27/M
      78    Gene Ryan                                   48    22 M 40-49      42:18.0    8:28/M
      79    Oliverio Oramas                             56    13 M 50-59      43:00.0    8:36/M
      80    Sabina Webb                                 36     4 F 30-39      43:03.0    8:37/M
      81    George Davis                                59    14 M 50-59      43:04.0    8:37/M
      82    Deanna SLOBIN           Old Saybrook  CT    14     5 F  1-19      43:08.0    8:38/M
      83    Margaret Mahr                               42     3 F 40-49      43:09.0    8:38/M
      84    Michael Draper                              62     3 M 60-69      43:26.0    8:41/M
      85    Timothy Conway                              40    23 M 40-49      43:29.0    8:42/M
      86    Sandy Wolf                                  33     5 F 30-39      43:41.0    8:44/M
      87    John RYAN               Waterford  CT       42    24 M 40-49      44:01.0    8:48/M
      88    Karl Salvato                                51    15 M 50-59      44:17.0    8:51/M
      89    John Williams           Branford  CT        50    16 M 50-59      44:23.0    8:53/M
      90    Danielle Tenney                             16     6 F  1-19      44:46.0    8:57/M
      91    James Fretz                                 42    25 M 40-49      44:47.0    8:57/M
      92    Mary Robenhaar-Fretz                        46     4 F 40-49      45:03.0    9:01/M
      93    James Salomon                               44    26 M 40-49      45:17.0    9:03/M
      94    Justin Pribanic                             25     6 M 20-29      45:18.0    9:04/M
      95    Kimberly Barris                             25     4 F 20-29      45:21.0    9:04/M
      96    Glenn Forest                                44    27 M 40-49      45:23.0    9:05/M
      97    Uli Weil                                    4      7 M  1-19      45:31.0    9:06/M
      98    Lillian Gaffney                             41     5 F 40-49      45:49.0    9:10/M
      99    Ana MAIORINO                                39     6 F 30-39      45:57.0    9:11/M
     100    Laura Morse                                 37     7 F 30-39      46:17.0    9:15/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Jeffery Morse                               40    28 M 40-49      46:18.0    9:16/M
     102    John Gaffney                                45    29 M 40-49      46:55.0    9:23/M
     103    William Bennett                             61     4 M 60-69      46:59.0    9:24/M
     104    August Zupka                                47    30 M 40-49      47:00.0    9:24/M
     105    Barry Konet                                 58    17 M 50-59      47:07.0    9:25/M
     106    Maryclaire Sullivan                         24     5 F 20-29      47:11.0    9:26/M
     107    Susan Scheckley                             56     5 F 50-59      47:21.0    9:28/M
     108    R. J Decosta                                34    14 M 30-39      47:21.0    9:28/M
     109    Edward Caprilis                             59    18 M 50-59      47:36.0    9:31/M
     110    Leo Leosullivan                             42    31 M 40-49      47:59.0    9:36/M
     111    Kim Previti                                 42     6 F 40-49      48:09.0    9:38/M
     112    Cathleen Nestor                             44     7 F 40-49      48:20.0    9:40/M
     113    Tom MacDonald                               51    19 M 50-59      48:31.0    9:42/M
     114    Roman Sterzycki                             56    20 M 50-59      48:49.0    9:46/M
     115    Rosemary HILARIO          CT                25     6 F 20-29      48:54.0    9:47/M
     116    George Collier, Jr                          35    15 M 30-39      48:55.0    9:47/M
     117    Robert Trowbridge                           65     5 M 60-69      49:40.0    9:56/M
     118    Robert Cassidy                              37    16 M 30-39      50:17.0   10:03/M
     119    Samantha Short                              37     8 F 30-39      50:45.0   10:09/M
     120    Suzie Huminski                              35     9 F 30-39      50:58.0   10:12/M
     121    John Reid                                   60     6 M 60-69      50:59.0   10:12/M
     122    Jennifer Paulson                            23     7 F 20-29      50:59.0   10:12/M
     123    Michael Griffith                                   3 M  0- 0      51:04.0   10:13/M
     124    Carol Mason                                 38    10 F 30-39      52:25.0   10:29/M
     125    Robert Sullivan                             51    21 M 50-59      52:48.0   10:34/M
     126    Mary Oofd                                   30    11 F 30-39      52:49.0   10:34/M
     127    Patrick Muraly                              37    17 M 30-39      53:14.0   10:39/M
     128    Trvor McMinn                                13     8 M  1-19      53:24.0   10:41/M
     129    Cody Bilcheck                               0      4 M  0- 0      53:34.0   10:43/M
     130    Cynthia Wills                               40     8 F 40-49      53:49.0   10:46/M
     131    Matthew Wivell                              12     9 M  1-19      54:14.0   10:51/M
     132    Holly Bilcheck                              45     9 F 40-49      57:14.0   11:27/M
     133    Herman Bershtein                            79     1 M 70-99      57:29.0   11:30/M
     134    Jennifer Johnson                            37    12 F 30-39      59:57.0   11:59/M
     135    Regina Leaden                               43    10 F 40-49      59:59.0   12:00/M
     136    Thomas Fiorito                              29     7 M 20-29    1:01:48.0   12:22/M

 

LEPRECHAUN 5-MILER
Age Group Results
March 20, 2005
Results By SNERRO, LLC 
Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 
 Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99 

5-MILE RACE
Women 1 to 19
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Becca Krumholz                              14       10      31:55.0    6:23/M
       2    Jennette Williams                           15       52      39:09.0    7:50/M
       3    Erin Williams                               16       53      39:11.0    7:50/M
       4    Annemarie D'Amato                           13       73      41:16.0    8:15/M
       5    Deanna SLOBIN           Old Saybrook  CT    14       82      43:08.0    8:38/M
       6    Danielle Tenney                             16       90      44:46.0    8:57/M
Top

Women 20 to 29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Becky ISLEN             Madison  CT         29       18      33:46.0    6:45/M
       2    Heidi Decosta                               28       27      35:28.0    7:06/M
       3    Stephanie Busque                            26       66      40:08.0    8:02/M
       4    Kimberly Barris                             25       95      45:21.0    9:04/M
       5    Maryclaire Sullivan                         24      106      47:11.0    9:26/M
       6    Rosemary HILARIO          CT                25      115      48:54.0    9:47/M
       7    Jennifer Paulson                            23      122      50:59.0   10:12/M
Top

Women 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eileen Rice                                 31       33      36:29.0    7:18/M
       2    Barbara Brittan                             39       63      39:44.0    7:57/M
       3    Mia Samsel                                  35       72      41:02.0    8:12/M
       4    Sabina Webb                                 36       80      43:03.0    8:37/M
       5    Sandy Wolf                                  33       86      43:41.0    8:44/M
       6    Ana MAIORINO                                39       99      45:57.0    9:11/M
       7    Laura Morse                                 37      100      46:17.0    9:15/M
       8    Samantha Short                              37      119      50:45.0   10:09/M
       9    Suzie Huminski                              35      120      50:58.0   10:12/M
      10    Carol Mason                                 38      124      52:25.0   10:29/M
      11    Mary Oofd                                   30      126      52:49.0   10:34/M
      12    Jennifer Johnson                            37      134      59:57.0   11:59/M
Top

Women 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Elizabeth Richard                           46       58      39:33.0    7:55/M
       2    Sarah Vayehen                               49       60      39:34.0    7:55/M
       3    Margaret Mahr                               42       83      43:09.0    8:38/M
       4    Mary Robenhaar-Fretz                        46       92      45:03.0    9:01/M
       5    Lillian Gaffney                             41       98      45:49.0    9:10/M
       6    Kim Previti                                 42      111      48:09.0    9:38/M
       7    Cathleen Nestor                             44      112      48:20.0    9:40/M
       8    Cynthia Wills                               40      130      53:49.0   10:46/M
       9    Holly Bilcheck                              45      132      57:14.0   11:27/M
      10    Regina Leaden                               43      135      59:59.0   12:00/M
Top

Women 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barbara PEARCE                              50       30      35:38.0    7:08/M
       2    Andrea Williamson-Hugh                      50       42      37:58.0    7:36/M
       3    Joan MUNROE             NEWINGTON  CT       50       55      39:29.0    7:54/M
       4    Sally Stearns                               50       76      41:26.0    8:17/M
       5    Susan Scheckley                             56      107      47:21.0    9:28/M
Top

Men 0 and under
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Dhddehn                                      24      34:44.0    6:57/M
       2    John Steele                                 0        25      34:59.0    7:00/M
       3    Michael Griffith                                    123      51:04.0   10:13/M
       4    Cody Bilcheck                               0       129      53:34.0   10:43/M
Top

Men 1-19
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Josh Cashman                                16        2      28:47.0    5:45/M
       2    Cory Loftis                                 14        4      29:03.0    5:49/M
       3    Saher Brandt                                14       20      33:57.0    6:47/M
       4    Jordan Kinscherf                            14       35      36:52.0    7:22/M
       5    Raymond Jones, Jr                           16       43      38:02.0    7:36/M
       6    Daniel Nester                               11       50      38:55.0    7:47/M
       7    Uli Weil                                    4        97      45:31.0    9:06/M
       8    Trvor McMinn                                13      128      53:24.0   10:41/M
       9    Matthew Wivell                              12      131      54:14.0   10:51/M
Top

Men 20 to 29
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Contgoooulus                        27        1      27:58.0    5:36/M
       2    Tim Ratta                                   28        5      30:10.0    6:02/M
       3    Chris Scheckley                             26       12      32:09.0    6:26/M
       4    James, H Arone                              24       28      35:36.0    7:07/M
       5    Michael Gordon                              25       46      38:38.0    7:44/M
       6    Justin Pribanic                             25       94      45:18.0    9:04/M
       7    Thomas Fiorito                              29      136    1:01:48.0   12:22/M
Top

Men 30 to 39
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Grant                                 38        3      28:56.0    5:47/M
       2    Matt Smith                                  36        8      31:02.0    6:12/M
       3    Asa Wilderman                               31        9      31:19.0    6:16/M
       4    Steven Wittrork                             34       23      34:16.0    6:51/M
       5    Travis Lombardi                             32       34      36:42.0    7:20/M
       6    Eric Freidland                              31       36      37:04.0    7:25/M
       7    Robert FRENETTE                             37       45      38:23.0    7:41/M
       8    Peter Degroot                               34       48      38:44.0    7:45/M
       9    R. Rantonetti                               37       59      39:34.0    7:55/M
      10    Francis Deforeto                            37       68      40:18.0    8:04/M
      11    Carl Montagano                              37       71      40:45.0    8:09/M
      12    Julian Hough                                36       74      41:21.0    8:16/M
      13    William Sullivan        Waterford  CT       36       77      42:16.0    8:27/M
      14    R. J Decosta                                34      108      47:21.0    9:28/M
      15    George Collier, Jr                          35      116      48:55.0    9:47/M
      16    Robert Cassidy                              37      118      50:17.0   10:03/M
      17    Patrick Muraly                              37      127      53:14.0   10:39/M
Top

Men 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael Munroe                              46        6      30:18.0    6:04/M
       2    Hohn Hadock                                 46        7      30:31.0    6:06/M
       3    Scott Roth                                  47       11      31:58.0    6:24/M
       4    Eric Albert                                 40       13      32:24.0    6:29/M
       5    Steve Surprise                              48       14      33:05.0    6:37/M
       6    Neal SLOBIN             Old Saybrook  CT    49       15      33:11.0    6:38/M
       7    William Kane                                43       16      33:26.0    6:41/M
       8    Jeremy Springham                            42       17      33:41.0    6:44/M
       9    Robert TOSIELLO                             47       19      33:50.0    6:46/M
      10    Simon Harvey                                43       21      33:58.0    6:48/M
      11    Todd Strickland                             42       22      34:06.0    6:49/M
      12    Kevin Simmons                               41       37      37:07.0    7:25/M
      13    Matthew Mayhen                              41       38      37:07.0    7:25/M
      14    David Ferrante                              45       39      37:10.0    7:26/M
      15    Greg Kinelles                               48       41      37:27.0    7:29/M
      16    John Klein-Robenhaar                        45       49      38:44.0    7:45/M
      17       Steve Anderson                           47       54      39:19.0    7:52/M
      18    Jay Baird                                   41       56      39:30.0    7:54/M
      19    Bruce Dowd                                  42       65      40:08.0    8:02/M
      20    Tobin Sisk                                  45       69      40:19.0    8:04/M
      21    David Taylor                                47       70      40:38.0    8:08/M
      22    Gene Ryan                                   48       78      42:18.0    8:28/M
      23    Timothy Conway                              40       85      43:29.0    8:42/M
      24    John RYAN               Waterford  CT       42       87      44:01.0    8:48/M
      25    James Fretz                                 42       91      44:47.0    8:57/M
      26    James Salomon                               44       93      45:17.0    9:03/M
      27    Glenn Forest                                44       96      45:23.0    9:05/M
      28    Jeffery Morse                               40      101      46:18.0    9:16/M
      29    John Gaffney                                45      102      46:55.0    9:23/M
      30    August Zupka                                47      104      47:00.0    9:24/M
      31    Leo Leosullivan                             42      110      47:59.0    9:36/M
Top

Men 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gary Rodebaugh                              56       26      35:12.0    7:02/M
       2    William SCHAEFFER                           58       29      35:37.0    7:07/M
       3    Jack Cronan                                 58       31      35:51.0    7:10/M
       4    Robert Davis            Naugatuck  CT       53       32      36:03.0    7:13/M
       5    David Rathbun                               57       40      37:18.0    7:28/M
       6    Oliver White                                56       44      38:10.0    7:38/M
       7    David Gordon                                50       47      38:41.0    7:44/M
       8    Tom Pamsch                                  50       51      38:59.0    7:48/M
       9    John O'Leary                                52       61      39:36.0    7:55/M
      10    Steven Kowalsky                             56       62      39:41.0    7:56/M
      11    Barry Scheckley                             57       64      40:01.0    8:00/M
      12    Glenn Gratak                                52       75      41:24.0    8:17/M
      13    Oliverio Oramas                             56       79      43:00.0    8:36/M
      14    George Davis                                59       81      43:04.0    8:37/M
      15    Karl Salvato                                51       88      44:17.0    8:51/M
      16    John Williams           Branford  CT        50       89      44:23.0    8:53/M
      17    Barry Konet                                 58      105      47:07.0    9:25/M
      18    Edward Caprilis                             59      109      47:36.0    9:31/M
      19    Tom MacDonald                               51      113      48:31.0    9:42/M
      20    Roman Sterzycki                             56      114      48:49.0    9:46/M
      21    Robert Sullivan                             51      125      52:48.0   10:34/M
Top

Men 60 to 69
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John Thomas                                 66       57      39:32.0    7:54/M
       2    Gordon Todd                                 63       67      40:17.0    8:03/M
       3    Michael Draper                              62       84      43:26.0    8:41/M
       4    William Bennett                             61      103      46:59.0    9:24/M
       5    Robert Trowbridge                           65      117      49:40.0    9:56/M
       6    John Reid                                   60      121      50:59.0   10:12/M
Top

Men 70 and over
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Herman Bershtein                            79      133      57:29.0   11:30/M

Top 

Unknown Age Grouping
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Participant No Name                          0        1      45:21.0    9:04/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News