Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Lauren's Run 5K

Cromwell, CT, June 4, 2005

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Kevin Kelleher
Race Winner Kevin Kelleher


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Lauren's Run
June 4, 2005 - 5K
Cromwell, CT

OVERALL WINNERS

Kevin Kelleher, Rocky Hill, CT - 16:59
Sandra Dalles, Middlefield, CT - 20:58


LOCATION
Wattrous Park
WEATHER
72 Degrees
Sunny & Warm

Overall Finish List


   Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
      1    Kevin Kelleher          Rocky Hill  CT      18     1 M 16-19        16:59    5:29/M
      2    Matthew Fahey           Meriden  CT         15     1 M 11-15        17:07    5:31/M
      3    Cory Fagan              Middle Haddam  CT   16     2 M 16-19        17:49    5:45/M
      4    Ed Jensen               Middletown  CT      32     1 M 30-39        17:51    5:45/M
      5    Forrest Misenti         Haddam  CT          14     2 M 11-15        17:52    5:46/M
      6    John Paggioli           Marlborough  CT     39     2 M 30-39        18:04    5:50/M
      7    Michael Munroe          Newington  CT       46     1 M 40-49        18:15    5:53/M
      8    Jeffrey Heintz          Wallingford  CT     46     2 M 40-49        18:32    5:59/M
      9    John Costello           Tolland  CT         34     3 M 30-39        18:42    6:02/M
     10    Derick Harris           West Hartford  CT   36     4 M 30-39        18:49    6:04/M
     11    Douglas McGough         Plainville  CT      32     5 M 30-39        19:15    6:13/M
     12    Mark Carberry           Rocky Hill  CT      23     1 M 20-29        19:17    6:13/M
     13    Ed Drew                 Middletown  CT      49     3 M 40-49        19:18    6:14/M
     14    Ryan Hughes             Chesire  CT         16     3 M 16-19        19:39    6:20/M
     15    Peter Drakopoulos       Rocky Hill  CT      45     4 M 40-49        19:48    6:23/M
     16    Walter Hansen           Glastonbury  CT     27     2 M 20-29        19:49    6:24/M
     17    Stephen Shea            Middletown  CT      22     3 M 20-29        19:49    6:24/M
     18    Jon Reik                Glastonbury  CT     52     1 M 50-59        19:54    6:25/M
     19    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-69        19:57    6:26/M
     20    Matt Bertelli           Clinton  CT         16     4 M 16-19        20:10    6:30/M
     21    Bruce Mac Leod          Middletown  CT      54     2 M 50-59        20:13    6:31/M
     22    Andrew Sweeney          Cromwell  CT        15     3 M 11-15        20:17    6:33/M
     23    Paul Rabenold           Avon  CT            52     3 M 50-59        20:24    6:35/M
     24    Carl Lundberg           Windsor  CT         44     5 M 40-49        20:30    6:37/M
     25    Tom Durie               Rocky Hill  CT      61     2 M 60-69        20:33    6:38/M
     26    William Varhue          Middletown  CT      41     6 M 40-49        20:34    6:38/M
     27    Ross Hanson             Middletown  CT      19     5 M 16-19        20:53    6:44/M
      28    Sandra Dalles           Middlefield  CT     33     1 F 30-39        20:58    6:46/M
      29    Kelli Montgomery        Wallingford  CT     32     2 F 30-39        20:59    6:46/M
     30    Kelly Morin-Irwin       Chesire  CT         36     3 F 30-39        21:14    6:51/M
     31    Peter Briggeman         Manchester  CT      0      1 M  0- 1        21:19    6:53/M
     32    Brian Gaudreau          Newington  CT       25     4 M 20-29        21:28    6:55/M
     33    Michael Bouton          Cromwell  CT        18     6 M 16-19        21:42    7:00/M
     34    Bob Bailey              Cromwell  CT        54     4 M 50-59        21:53    7:04/M
     35    Trevor Kinney           Coventry  CT        30     6 M 30-39        22:11    7:09/M
     36    Eddie Beaudry           Middletown  CT      15     4 M 11-15        22:25    7:14/M
     37    Jeffrey Madej           Cromwell  CT        18     7 M 16-19        22:28    7:15/M
     38    Nicholas Savoie         Middletown  CT      26     5 M 20-29        22:30    7:15/M
     39    Rob Wolff               Portland  CT        19     8 M 16-19        22:32    7:16/M
     40    Douglas Shively         Enfield  CT         48     7 M 40-49        22:32    7:16/M
     41    Debra Houle             Durham  CT          43     1 F 40-49        22:34    7:17/M
     42    Dan Preli               Cromwell  CT        19     9 M 16-19        22:35    7:17/M
     43    Steve Hass              Trumbull  CT        40     8 M 40-49        22:36    7:17/M
     44    Hugh Pearson            Durham  CT          49     9 M 40-49        22:51    7:22/M
     45    Michael Thibodeau       Farmington  CT      48    10 M 40-49        22:57    7:24/M
     46    Don Hunt                Portland  CT        45    11 M 40-49        23:00    7:25/M
     47    Mike Fowrette           Cromwell  CT        38     7 M 30-39        23:01    7:25/M
     48    Kelsey Rooth            Portland  CT        13     1 F 11-15        23:01    7:25/M
     49    Kyle Siewertsen         Vernon  CT          14     5 M 11-15        23:06    7:27/M
     50    Shaun Savoie            Canterbury  CT      24     6 M 20-29        23:11    7:29/M
     51    Jules Le Fevre          Cromwell  CT        12     6 M 11-15        23:15    7:30/M
     52    Chris Nelson            West Hartford  CT   37     8 M 30-39        23:16    7:30/M
     53    Andy Dewey              Cromwell  CT        40    12 M 40-49        23:22    7:32/M
     54    Helen Hanson            Middletown  CT      20     1 F 20-29        23:44    7:39/M
     55    Chuck Paprzyca          Hebron  CT          50     5 M 50-59        23:46    7:40/M
     56    Justin Eisenhaure       West Suffield  CT   26     7 M 20-29        23:46    7:40/M
     57    Bill Bouton             Cromwell  CT        52     6 M 50-59        23:50    7:41/M
     58    Kathryn Pember          Cromwell  CT        17     1 F 16-19        23:53    7:42/M
     59    Patrick Richardson      Torrington  CT      35     9 M 30-39        23:53    7:42/M
     60    Kristen Gorecki         Cromwell  CT        18     2 F 16-19        23:59    7:44/M
     61    Paul Rosenblatt         Cromwell  CT        47    13 M 40-49        24:03    7:45/M
     62    George Appleby          Cromwell  CT        45    14 M 40-49        24:11    7:48/M
     63    Vanessa Powell          Cromwell  CT        12     2 F 11-15        24:11    7:48/M
     64    Thomas Wichrowski       Plainville  CT      51     7 M 50-59        24:24    7:52/M
     65    J Rashad Baaquie        Cromwell  CT        28     8 M 20-29        24:26    7:53/M
     66    Evan Glaude             East Hampton  CT    13     7 M 11-15        24:34    7:55/M
     67    Chiara Medina           Plainville  CT      42     2 F 40-49        24:35    7:56/M
     68    Oliver White, Jr.       Guilford  CT        56     8 M 50-59        24:37    7:56/M
     69    Katie Szwaja            Cromwell  CT        16     3 F 16-19        24:38    7:57/M
     70    Carla Anderson          Meriden  CT         15     3 F 11-15        24:40    7:57/M
     71    Joan Munroe             Newington  CT       50     1 F 50-59        24:51    8:01/M
     72    Judy Kroha              Cromwell  CT        45     3 F 40-49        25:18    8:10/M
     73    Janet Sisson            Middletown  CT      41     4 F 40-49        25:22    8:11/M
     74    Richard Zbrozek         Berlin  CT          58     9 M 50-59        25:23    8:11/M
     75    Jessica Uccello         Rocky Hill  CT      26     2 F 20-29        25:26    8:12/M
     76    Kevin Ramsay            Cromwell  CT        14     8 M 11-15        25:27    8:13/M
     77    Frank Preli             Cromwell  CT        48    15 M 40-49        25:35    8:15/M
     78    Allison Bouton          Cromwell  CT        22     3 F 20-29        25:36    8:15/M
     79    Douglas Presutti        Wethersfield  CT    21     9 M 20-29        25:37    8:16/M
     80    Jon Hardacker           Cromwell  CT        15     9 M 11-15        25:38    8:16/M
     81    Louis Tobias            Cromwell  CT         9     1 M  2-10        25:42    8:17/M
     82    David Loiselle          Kensington  CT      46    16 M 40-49        25:48    8:19/M
     83    Katie Schumann          Cromwell  CT        15     4 F 11-15        25:48    8:19/M
     84    Guy Glaude              East Hampton  CT    43    17 M 40-49        26:01    8:24/M
     85    Mary Grace Dennler      Colchester  CT      44     5 F 40-49        26:04    8:25/M
     86    Debbie Rooth            Portland  CT        48     6 F 40-49        26:05    8:25/M
     87    Jeff Flynn              Clinton  CT         45    18 M 40-49        26:05    8:25/M
     88    Steve Martin            Rocky Hill  CT      45    19 M 40-49        26:07    8:25/M
     89    Nicole Drakopouos       Rocky Hill  CT      16     4 F 16-19        26:14    8:28/M
     90    Chuck La Rose           Southington  CT     33    10 M 30-39        26:21    8:30/M
     91    Jeffrey Bonelli         Middletown  CT      27    10 M 20-29        26:24    8:31/M
     92    John Corona             Durham  CT          12    10 M 11-15        26:28    8:32/M
     93    Stan Swol               Cromwell  CT        47    20 M 40-49        26:28    8:32/M
     94    Kevin Payne             Cromwell  CT        11    11 M 11-15        26:29    8:33/M
     95    Mike Civitello          Cromwell  CT        44    21 M 40-49        26:29    8:33/M
     96    Doug Payne              Cromwell  CT        48    22 M 40-49        26:33    8:34/M
     97    David Kroha             Cromwell  CT        48    23 M 40-49        26:42    8:37/M
     98    Maureen Le Fevre        Cromwell  CT        40     7 F 40-49        26:43    8:37/M
     99    Mike Gorecki            Cromwell  CT        50    10 M 50-59        26:46    8:38/M
    100    Gregory Labadie         Newington  CT       0      2 M  0- 1        26:47    8:38/M
    101    Chaz Walker             Cromwell  CT        14    12 M 11-15        26:50    8:39/M
    102    Nicole Adams            Middletown  CT      30     4 F 30-39        26:52    8:40/M
    103    David Beatman           Middletown  CT      44    24 M 40-49        26:53    8:40/M
    104    Jennifer Ellingwood     Middletown  CT      25     4 F 20-29        26:53    8:40/M
    105    Adriana Kroha           Cromwell  CT        10     1 F  2-10        26:59    8:42/M
    106    Bernadette McMahon      Cromwell  CT        10     2 F  2-10        26:59    8:42/M
    107    Margaret Maher          Wethersfield  CT    42     8 F 40-49        27:00    8:43/M
    108    Jennifer Amalfi         Middletown  CT      30     5 F 30-39        27:02    8:43/M
    109    Craig Powell            Cromwell  CT         0     3 M  0- 1        27:05    8:44/M
    110    Emily Tully             South Windsor  CT   20     5 F 20-29        27:09    8:45/M
    111    Michelle Turkington     Cromwell  CT        10     3 F  2-10        27:12    8:46/M
    112    Pamela Rose Sitkiewicz  Middletown  CT      12     5 F 11-15        27:15    8:47/M
    113    Tom Turkington          Cromwell  CT        39    11 M 30-39        27:16    8:48/M
    114    Eric O'Brien            Cromwell  CT        13    13 M 11-15        27:17    8:48/M
    115    Christopher Walton      Cromwell  CT        14    14 M 11-15        27:17    8:48/M
    116    Britney Halpin          Cromwell  CT        15     6 F 11-15        27:25    8:51/M
    117    Cliff Parker            Cromwell  CT        39    12 M 30-39        27:27    8:51/M
    118    Jamie Disilvio          Middletown  CT      23     6 F 20-29        27:34    8:54/M
    119    David Horn              Cromwell  CT        50    11 M 50-59        27:35    8:54/M
    120    Jessica Augeri          Cromwell  CT        10     4 F  2-10        27:37    8:55/M
    121    Karen Avitabile         Plantsville  CT     39     6 F 30-39        27:38    8:55/M
    122    Tracy Augeri            Cromwell  CT        41     9 F 40-49        27:41    8:56/M
    123    Kristin Irvine          Cromwell  CT         0     1 F  0- 1        27:44    8:57/M
    124    Jonathan Cosgrove       Marlborough  CT     20    11 M 20-29        27:44    8:57/M
    125    Cami Maron              Middletown  CT      14     7 F 11-15        27:45    8:57/M
    126    Rachel Horn             Cromwell  CT        17     5 F 16-19        27:50    8:59/M
    127    Mike King               Middletown  CT      52    12 M 50-59        27:51    8:59/M
    128    Jennifer Hopley         Cromwell  CT        13     8 F 11-15        27:51    8:59/M
    129    Suzanne Schultz         Portland  CT        33     7 F 30-39        27:53    9:00/M
    130    Susanne Javorski        Middletown  CT      54     2 F 50-59        27:58    9:01/M
    131    Peter Sands             Cromwell  CT        52    13 M 50-59        28:00    9:02/M
    132    Jim Rude                Cromwell  CT        48    25 M 40-49        28:00    9:02/M
    133    Art Drivdahl            Cromwell  CT        62     3 M 60-69        28:01    9:02/M
    134    Chip Walker             Cromwell  CT        46    26 M 40-49        28:02    9:03/M
    135    Julie Argemore          Cromwell  CT        51     3 F 50-59        28:09    9:05/M
    136    Douglas Delehanty       Rocky Hill  CT      55    14 M 50-59        28:12    9:06/M
    137    Joe Cardillo            Cromwell  CT        45    27 M 40-49        28:19    9:08/M
    138    Russ Hamilton           Amston  CT          51    15 M 50-59        28:30    9:12/M
    139    Ted Wethje              Cromwell  CT        55    16 M 50-59        28:32    9:12/M
    140    Kristin Kroha           Cromwell  CT        19     6 F 16-19        28:32    9:12/M
    141    Katie Pearson           Durham  CT          15     9 F 11-15        28:36    9:14/M
    142    Katie Bascom            Portland  CT        14    10 F 11-15        28:37    9:14/M
    143    Emily Kucharczyk        Berlin  CT          28     7 F 20-29        28:40    9:15/M
    144    Amada Civitello         Cromwell  CT        11    11 F 11-15        28:49    9:18/M
    145    Connie Bird             Rocky Hill  CT      45    10 F 40-49        28:50    9:18/M
    146    10310 Eisenhaure        West Suffield  CT   25     8 F 20-29        28:51    9:18/M
    147    Lisa Conroy             Southington  CT     34     8 F 30-39        28:57    9:20/M
    148    Patrick Henneghan       Wallingford  CT     34    13 M 30-39        29:10    9:25/M
    149    Bruce Wardwell          Wethersfield  CT    48    28 M 40-49        29:13    9:25/M
    150    Frank Ramsay            Cromwell  CT        46    29 M 40-49        29:17    9:27/M
    151    Sarah Hamilton          Amston  CT          18     7 F 16-19        29:17    9:27/M
    152    Ryan Hopley             Cromwell  CT         9     2 M  2-10        29:22    9:28/M
    153    Lauren Barber           Newington  CT       26     9 F 20-29        29:23    9:29/M
    154    Cameron Sweeney         Cromwell  CT        8      3 M  2-10        29:26    9:30/M
    155    Melanie Champion        Meriden  CT         46    11 F 40-49        29:28    9:30/M
    156    Melissa Magner          Rocky Hill  CT      22    10 F 20-29        29:33    9:32/M
    157    Carol Griffin           Cromwell  CT        43    12 F 40-49        29:40    9:34/M
    158    Gloria Maron            Middletown  CT      53     4 F 50-59        29:51    9:38/M
    159    Erin Pickett            Rocky Hill  CT      33     9 F 30-39        29:52    9:38/M
    160    Diane Oliver            Colchester  CT      38    10 F 30-39        29:55    9:39/M
    161    Andy Anderson           Meriden  CT         51    17 M 50-59        29:56    9:39/M
    162    Joan Jakiela            Rocky Hill  CT      51     5 F 50-59        29:58    9:40/M
    163    Scott Stacker           Cromwell  CT        0      4 M  0- 1        30:07    9:43/M
    164    Rachel Truss            Newington  CT       42    13 F 40-49        30:20    9:47/M
    165    Taryn Teraila           Rocky Hill  CT      15    12 F 11-15        30:21    9:47/M
    166    Alexa Guglielmi         Rocky Hill  CT      16     8 F 16-19        30:22    9:48/M
    167    Leah Hallett            Rocky Hill  CT      14    13 F 11-15        30:22    9:48/M
    168    Erika Smith             Burlington  CT      33    11 F 30-39        30:25    9:49/M
    169    Bob Maron               Middletown  CT      54    18 M 50-59        30:32    9:51/M
    170    Mary Beth Sweeney       Cromwell  CT        36    12 F 30-39        30:46    9:55/M
    171    Heather Servidio        Greenwich  CT       35    13 F 30-39        30:51    9:57/M
    172    Katie Graves            Portland  CT        38    14 F 30-39        30:52    9:57/M
    173    Brian Turner            Cromwell  CT        60     4 M 60-69        31:08   10:03/M
    174    Participant   331                            0     1 M  0- 0        31:08   10:03/M
    175    Sarah Rondini           Cromwell  CT        15    14 F 11-15        31:09   10:03/M
    176    Stacey Parker           Cromwell  CT        12    15 F 11-15        31:10   10:03/M
    177    Giulia Wiese            Cromwell  CT        0      2 F  0- 1        31:26   10:08/M
    178    Rachel Sadinsky         Cromwell  CT         0     3 F  0- 1        31:27   10:09/M
    179    Matt Moskey             Middletown  CT      22    12 M 20-29        31:28   10:09/M
    180    Jaye Delciampo          Cromwell  CT        10     5 F  2-10        31:41   10:13/M
    181    Katie Chesanek          Portland  CT        19     9 F 16-19        31:42   10:14/M
    182    Susan Iozzo             Cromwell  CT        41    14 F 40-49        31:44   10:14/M
    183    Edie Hanson             Middletown  CT      15    16 F 11-15        31:48   10:15/M
    184    Courtney Brooks         Cromwell  CT        11    17 F 11-15        32:03   10:20/M
    185    Sheryl Sadinsky         Cromwell  CT         0     4 F  0- 1        32:07   10:22/M
    186    Skye Foose              Cromwell  CT        16    10 F 16-19        32:13   10:24/M
    187    Elizabeth Chaterdon     Rocky Hill  CT      27    11 F 20-29        32:18   10:25/M
    188    Liz Malczon             Cromwell  CT        32    15 F 30-39        32:32   10:30/M
    189    Katherine Corona        Durham  CT          36    16 F 30-39        32:37   10:31/M
    190    Kim Preli               Cromwell  CT        47    15 F 40-49        32:52   10:36/M
    191    Participant   336                            0     2 M  0- 0        32:56   10:37/M
    192    Jason Hardacker         Cromwell  CT        18    10 M 16-19        32:57   10:38/M
    193    Louise Rusniak          Wethersfield  CT    54     6 F 50-59        33:04   10:40/M
    194    Stephen G. Kozlowski    Middletown  CT      50    19 M 50-59        33:06   10:41/M
    195    Edward Snyder           Wallingford  CT     58    20 M 50-59        33:10   10:42/M
    196    Peggy Chesanek          Portland  CT        52     7 F 50-59        33:14   10:43/M
    197    Rick Siena              Cromwell  CT        41    30 M 40-49        33:16   10:44/M
    198    Sarah Tobias            Cromwell  CT        12    18 F 11-15        33:30   10:48/M
    199    Ryan Sweeney            Cromwell  CT        12    15 M 11-15        33:38   10:51/M
    200    Celeste Steans          Cromwell  CT        35    17 F 30-39        33:44   10:53/M
    201    Eric Steans             Cromwell  CT        35    14 M 30-39        33:46   10:54/M
    202    Yvette Greco            Cromwell  CT        34    18 F 30-39        33:55   10:56/M
    203    Cali Salafia            Cromwell  CT        10     6 F  2-10        33:59   10:58/M
    204    Trish Salafia           Cromwell  CT        37    19 F 30-39        34:00   10:58/M
    205    Liam Regulis            Cromwell  CT        10     4 M  2-10        34:02   10:59/M
    206    Thomas Shirley          New Britain  CT     37    15 M 30-39        34:02   10:59/M
    207    Carol Beatman           Middletown  CT      44    16 F 40-49        34:04   10:59/M
    208    Nicole Iozzo            Cromwell  CT        12    19 F 11-15        34:06   11:00/M
    209    Mark Carlson            Cromwell  CT        40    31 M 40-49        34:06   11:00/M
    210    Maura Brigantic         Hamden  CT          15    20 F 11-15        34:08   11:01/M
    211    Julianne Regula         Cromwell  CT        13    21 F 11-15        34:12   11:02/M
    212    Bandit Number   900                                3 M  0- 0        34:22   11:05/M
    213    Sal D'Alessandro        Higganum  CT        54    21 M 50-59        34:44   11:12/M
    214    Rachel Hunt             Portland  CT        20    12 F 20-29        34:48   11:14/M
    215    Kayla Muller            Cromwell  CT        12    22 F 11-15        34:48   11:14/M
    216    Derek Santavenere       Cromwell  CT        19    11 M 16-19        34:52   11:15/M
    217    Susan Salzillo          Old Lyme  CT        53     8 F 50-59        34:57   11:16/M
    218    Carole Slocum           Colchester  CT      44    17 F 40-49        34:58   11:17/M
    219    Janelle Sands           Cromwell  CT        13    23 F 11-15        35:00   11:17/M
    220    Jamie Lemanski          Cromwell  CT        12    24 F 11-15        35:00   11:17/M
    221    Cristina Leone          Stamford  CT        34    20 F 30-39        35:02   11:18/M
    222    Dorothy Tully           South Windsor  CT   24    13 F 20-29        35:13   11:22/M
    223    Meghan Lutz             Cromwell  CT        11    25 F 11-15        35:21   11:24/M
    224    Megan Forsberg          Burlington  CT      29    14 F 20-29        35:40   11:30/M
    225    Patricia Barton         Cromwell  CT        52     9 F 50-59        36:10   11:40/M
    226    Adam Tomariello         Cromwell  CT        14    16 M 11-15        36:18   11:43/M
    227    Susan Reischerl         Manchester  CT      62     1 F 60-69        36:25   11:45/M
    228    Gary Pelletier          Rocky Hill  CT      12    17 M 11-15        36:45   11:51/M
    229    Madelyne Siawertsan     Vernon  CT          40    18 F 40-49        37:34   12:07/M
    230    Kaitlyn Augeri          Cromwell  CT        12    26 F 11-15        37:41   12:09/M
    231    Margaret Moriarty       Rocky Hill  CT      49    19 F 40-49        37:59   12:15/M
    232    Charlene Magnano        Middletown  CT      45    20 F 40-49        38:00   12:15/M
    233    Sister Patty Moriarty   Rocky Hill  CT      41    21 F 40-49        38:06   12:17/M
    234    Katherine Karlson       Binghampton  NY     52    10 F 50-59        38:50   12:32/M
    235    Dylan Shirley           Cromwell  CT        13    18 M 11-15        38:53   12:33/M
    236    Courtney Holzer         Cromwell  CT        40    22 F 40-49        38:54   12:33/M
    237    Mrogan Vanicchio        Cromwell  CT        9      7 F  2-10        38:55   12:33/M
    238    Kristen Vannicchio      Cromwell  CT        38    21 F 30-39        38:56   12:34/M
    239    Debbie Turkington       Cromwell  CT        39    22 F 30-39        38:57   12:34/M
    240    Jill Holzer             Cromwell  CT        11    27 F 11-15        38:58   12:34/M
    241    Marissa Tavarozzi       Cromwell  CT        11    28 F 11-15        39:01   12:35/M
    242    Carley Miller           Cromwell  CT        15    29 F 11-15        39:03   12:36/M
    243    Tory Spadano            Cromwell  CT        15    30 F 11-15        39:03   12:36/M
    244    Theresa Powell          Cromwell  CT        45    23 F 40-49        39:08   12:37/M
    245    Maria Mikan             Cromwell  CT        38    23 F 30-39        39:21   12:42/M
    246    Maryann Steuernagel     Cromwell  CT        42    24 F 40-49        39:30   12:45/M
    247    George Townsend         Cromwell  CT        45    32 M 40-49        39:30   12:45/M
    248    Colette Anderson        Meriden  CT         48    25 F 40-49        39:39   12:47/M
    249    Alicia Holzer           Cromwell  CT        14    31 F 11-15        39:58   12:54/M
    250    Greg Ostrinski          North Haven  CT     12    19 M 11-15        39:58   12:54/M
    251    Walter Ostrinski        North Haven  CT     47    33 M 40-49        39:58   12:54/M
    252    Rebecca Hodge           Cobalt  CT          36    24 F 30-39        39:59   12:54/M
    253    Lindsay Ryan            Cromwell  CT        17    11 F 16-19        40:18   13:00/M
    254    Chelsea Vanacore        North Branford  CT  18    12 F 16-19        40:19   13:00/M
    255    Brendan Bell            Middletown  CT      18    12 M 16-19        40:50   13:10/M
    256    Jerry Derosier          New Britain  CT     17    13 M 16-19        40:51   13:11/M
    257    Grace Krusell           Newington  CT       12    32 F 11-15        40:51   13:11/M
    258    Jay Krusell             Newington  CT       45    34 M 40-49        40:53   13:11/M
    259    Shannon Berube          Cromwell  CT        14    33 F 11-15        41:28   13:23/M
    260    Kate Stofira            Cromwell  CT        15    34 F 11-15        41:29   13:23/M
    261    Bandit Number   901                                4 M  0- 0        43:02   13:53/M
    262    Bandit Number   902                                5 M  0- 0        43:02   13:53/M
    263    Jessica Avolese         Rocky Hill  CT      14    35 F 11-15        43:03   13:53/M
    264    Participant   334                            0     6 M  0- 0        43:12   13:56/M
    265    Charlotte Jones         Cromwell  CT        13    36 F 11-15        43:12   13:56/M
    266    Participant   327                            0     7 M  0- 0        43:24   14:00/M
    267    Joanna Risley           Cromwell  CT        38    25 F 30-39        43:37   14:04/M
    268    Cathy Guidotti          West Hartford  CT   45    26 F 40-49        43:53   14:09/M
    269    Karen Routhier          Wethersfield  CT    51    11 F 50-59        44:00   14:12/M
    270    Debbie Carpenter        Canton  CT          36    26 F 30-39        44:01   14:12/M
    271    Participant   690                            0     8 M  0- 0        44:02   14:12/M
    272    Jennifer Rogalski       Sturbridge  MA      30    27 F 30-39        44:07   14:14/M
    273    Bandit Number   903                                9 M  0- 0        44:08   14:14/M
    274    Bandit Number   904                               10 M  0- 0        44:09   14:15/M
    275    Todd Baldanzi           Avon  CT            31    16 M 30-39        44:11   14:15/M
    276    David Tully             Clinton  CT         0      5 M  0- 1        44:12   14:15/M
    277    Bandit Number   905                               11 M  0- 0        44:19   14:18/M
    278    Patricia Madej          Cromwell  CT        50    12 F 50-59        44:26   14:20/M
    279    Elizabeth Delehanty     Rocky Hill  CT      42    27 F 40-49        44:31   14:22/M
    280    Angela Delciampo        Cromwell  CT         0     5 F  0- 1        45:53   14:48/M
    281    Marissa Gialopsos       Windsor  CT         15    20 M 11-15        45:53   14:48/M
    282    Jill Ostiguy            Cromwell  CT        14    37 F 11-15        45:56   14:49/M
    283    Alessandra Perna        Wethersfield  CT    16    13 F 16-19        46:27   14:59/M
    284    Kim Brooks              Cromwell  CT        40    28 F 40-49        46:28   14:59/M
    285    Jackie Tavarozzi        Cromwell  CT        37    28 F 30-39        47:31   15:20/M
    286    Joy Colangelo           Cromwell  CT        43    29 F 40-49        47:40   15:23/M
    287    Laurene McEntire        Cromwell  CT        41    30 F 40-49        47:40   15:23/M
    288    Samantha Hamilton       Cromwell  CT        13    38 F 11-15        47:41   15:23/M
    289    Carolyn Boorman         Cromwell  CT        13    39 F 11-15        47:41   15:23/M
    290    Sonya Ostiguy           Cromwell  CT        47    31 F 40-49        47:46   15:25/M
    291    Nicole Woodcock         Cromwell  CT        13    40 F 11-15        47:46   15:25/M
    292    Randy Parks             Cromwell  CT        48    35 M 40-49        48:34   15:40/M
    293    Justin Ostiguy          Cromwell  CT        20    13 M 20-29        48:35   15:40/M
    294    Dan Filomeno            Rocky Hill  CT      0      6 M  0- 1        48:35   15:40/M
    295    Chris Filomeno          Rocky Hill  CT      0      7 M  0- 1        48:47   15:44/M
    296    Nick Filomeno           Rocky Hill  CT      0      8 M  0- 1        48:47   15:44/M
    297    Sue Girard              South Windsor  CT   46    32 F 40-49        48:55   15:47/M
    298    Joann Lukas             Manchester  CT      46    33 F 40-49        48:58   15:48/M
    299    Marc Sadinsky           Cromwell  CT         0     9 M  0- 1        48:58   15:48/M
    300    Alison Callahan         Rocky Hill  CT      19    14 F 16-19        49:30   15:58/M
    301    Angela Callahan         Rocky Hill  CT      56    13 F 50-59        49:30   15:58/M
    302    Nona Horn               Cromwell  CT        49    34 F 40-49        49:31   15:58/M
    303    Craig Steuernagel       Cromwell  CT         0    10 M  0- 1        49:31   15:58/M
    304    Nancy Labella           Cromwell  CT        44    35 F 40-49        49:47   16:04/M
    305    Ashley Coco             Cromwell  CT        17    15 F 16-19        49:48   16:04/M
    306    Kathleen Rude           Cromwell  CT        47    36 F 40-49        49:48   16:04/M
    307    Danielle Owen           Cromwell  CT        19    16 F 16-19        49:51   16:05/M
    308    Bill Reis               Cromwell  CT        44    36 M 40-49        49:51   16:05/M
    309    Louis Labella           Cromwell  CT         0    11 M  0- 1        50:28   16:17/M
    310    Maureen Stofira         Cromwell  CT        40    37 F 40-49        50:28   16:17/M
    311    Karen O' Brien          Cromwell  CT        43    38 F 40-49        50:32   16:18/M
    312    Joy Boorman             Cromwell  CT        18    17 F 16-19        50:35   16:19/M
    313    Mandy Salzillo          Old Lyme  CT        18    18 F 16-19        51:07   16:29/M
    314    Bandit Number   906                               12 M  0- 0        51:07   16:29/M
    315    Sherri Condon           Middletown  CT      40    39 F 40-49        51:38   16:39/M
    316    Lowrey Pitruzzelo       Cromwell  CT        45    40 F 40-49        51:40   16:40/M
    317    Suzanne Beachemin       Cromwell  CT        42    41 F 40-49        51:48   16:43/M
    318    Lynn Adams              Cromwell  CT        41    42 F 40-49        51:48   16:43/M
    319    Melissa Madej           Cromwell  CT        16    19 F 16-19        51:51   16:44/M
    320    Bandit Number   907                               13 M  0- 0        51:52   16:44/M
    321    Bandit Number   908                               14 M  0- 0        51:52   16:44/M
    322    Bandit Number   909                               15 M  0- 0        51:52   16:44/M
    323    Bandit Number   910                               16 M  0- 0        51:53   16:44/M
    324    Heidi Douglas           Groton  CT          49    43 F 40-49        52:56   17:05/M
    325    Marilyn Douglas         Cromwell  CT        49    44 F 40-49        52:56   17:05/M
    326    Clare Scholand          Kensington  CT      64     2 F 60-69        53:14   17:10/M
    327    Mary Ann Traska         Portland  CT        64     3 F 60-69        53:15   17:11/M
    328    Participant   401                            0    17 M  0- 0        53:51   17:22/M
    329    Joan Ahlquist           Cromwell  CT        51    14 F 50-59        54:03   17:26/M
    330    Sue Paolino             Cromwell  CT        44    45 F 40-49        54:11   17:29/M
    331    Jacqueline Haywood      Cromwell  CT        50    15 F 50-59        54:11   17:29/M
    332    Participant   400                            0    18 M  0- 0        54:11   17:29/M
    333    Kathy Nadeau            Cromwell  CT        50    16 F 50-59        54:12   17:29/M
    334    Robyn Twardoski         Wallingford  CT     47    46 F 40-49        54:59   17:44/M
    335    Nicole Bartha           Rocky Hill  CT      14    41 F 11-15        54:59   17:44/M
    336    Marilyn Skoge           Cromwell  CT        54    17 F 50-59        54:59   17:44/M
    337    Beatrice Ukraincik      Cromwell  CT        58    18 F 50-59        55:19   17:51/M
    338    Andrea Baldwin          Cromwell  CT        36    29 F 30-39        55:20   17:51/M
    339    Bandit Number   911                               19 M  0- 0        55:20   17:51/M
    340    Bandit Number   912                               20 M  0- 0        55:32   17:55/M
    341    Christi Dooley          Cromwell  CT        37    30 F 30-39        55:33   17:55/M
    342    Karen Ambler            Cromwell  CT        39    31 F 30-39        55:46   17:59/M
    343    Janet Hall              Branford  CT        48    47 F 40-49        55:46   17:59/M
    344    Mary Mc Carthy          Middletown  CT      0      6 F  0- 1        56:35   18:15/M
    345    Lisa Farrell            Windsor  CT         39    32 F 30-39        56:35   18:15/M
    346    Laura Jeppesen          East Hampton  CT    55    19 F 50-59        56:35   18:15/M
    347    Cara Porteus            Portland  CT        17    20 F 16-19        59:28   19:11/M
    348    Carey Nadeau            Cromwell  CT        18    21 F 16-19        59:28   19:11/M
    349    Allyson Hominski        Cromwell  CT        19    22 F 16-19        59:29   19:11/M
    350    Shana McMahon           Cromwell  CT        18    23 F 16-19        59:29   19:11/M
    351    Ashley Hunt             Portland  CT        19    24 F 16-19      1:00:55   19:39/M
    352    Bandit Number   913                               21 M  0- 0      1:01:08   19:43/M
    353    Tina Sacco              Bolton  CT          46    48 F 40-49      1:01:08   19:43/M
    354    Bandit Number   914                               22 M  0- 0      1:01:08   19:43/M
    355    Bandit Number   915                               23 M  0- 0      1:01:08   19:43/M
    356    Bandit Number   916                               24 M  0- 0      1:01:08   19:43/M
    357    Marshall Fulton         Bristol  RI         19    14 M 16-19      1:04:48   20:54/M
    358    Participant   396                            0    25 F  0- 0      1:04:48   20:54/M
    359    Sarah Bolasevich        Cromwell  CT        15    42 F 11-15      1:04:52   20:55/M
    360    Sarah Titcomb           Killingworth  CT    19    25 F 16-19      1:04:52   20:55/M
    361    Danielle Purcell        Marlborough  CT     0      7 F  0- 1      1:04:52   20:55/M
    362    Betsy Bartosiak         Portland  CT        18    26 F 16-19      1:04:52   20:55/M
    363    Lauren Cianciolo        Guilford  CT        19    27 F 16-19      1:04:52   20:55/M
    364    Participant   393                            0    26 F  0- 0      1:04:52   20:55/M
    365    Meghan Coughlin         Plymouth  CT        19    28 F 16-19      1:04:52   20:55/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-10 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-10 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Run/Walk

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Adriana Kroha Cromwell CT

10

105

26:59

8:42/M

2

Bernadette McMahon Cromwell CT

10

106

26:59

8:42/M

3

Michelle Turkington Cromwell CT

10

111

27:12

8:46/M

 
Top

Women 11 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelsey Rooth Portland CT

13

48

23:01

7:25/M

2

Vanessa Powell Cromwell CT

12

63

24:11

7:48/M

3

Carla Anderson Meriden CT

15

70

24:40

7:57/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathryn Pember Cromwell CT

17

58

23:53

7:42/M

2

Kristen Gorecki Cromwell CT

18

60

23:59

7:44/M

3

Katie Szwaja Cromwell CT

16

69

24:38

7:57/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Helen Hanson Middletown CT

20

54

23:44

7:39/M

2

Jessica Uccello Rocky Hill CT

26

75

25:26

8:12/M

3

Allison Bouton Cromwell CT

22

78

25:36

8:15/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandra Dalles Middlefield CT

33

28

20:58

6:46/M

2

Kelli Montgomery Wallingford CT

32

29

20:59

6:46/M

3

Kelly Morin-Irwin Chesire CT

36

30

21:14

6:51/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Debra Houle Durham CT

43

41

22:34

7:17/M

2

Chiara Medina Plainville CT

42

67

24:35

7:56/M

3

Judy Kroha Cromwell CT

45

72

25:18

8:10/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

50

71

24:51

8:01/M

2

Susanne Javorski Middletown CT

54

130

27:58

9:01/M

3

Julie Argemore Cromwell CT

51

135

28:09

9:05/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Reischerl Manchester CT

62

227

36:25

11:45/M

2

Clare Scholand Kensington CT

64

326

53:14

17:10/M

3

Mary Ann Traska Portland CT

64

327

53:15

17:11/M

 
Top

Men 10 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Louis Tobias Cromwell CT

9

81

25:42

8:17/M

2

Ryan Hopley Cromwell CT

9

152

29:22

9:28/M

3

Cameron Sweeney Cromwell CT

8

154

29:26

9:30/M

 
Top

Men 11 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Fahey Meriden CT

15

2

17:07

5:31/M

2

Forrest Misenti Haddam CT

14

5

17:52

5:46/M

3

Andrew Sweeney Cromwell CT

15

22

20:17

6:33/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Kelleher Rocky Hill CT

18

1

16:59

5:29/M

2

Cory Fagan Middle Haddam CT

16

3

17:49

5:45/M

3

Ryan Hughes Chesire CT

16

14

19:39

6:20/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Carberry Rocky Hill CT

23

12

19:17

6:13/M

2

Walter Hansen Glastonbury CT

27

16

19:49

6:24/M

3

Stephen Shea Middletown CT

22

17

19:49

6:24/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Jensen Middletown CT

32

4

17:51

5:45/M

2

John Paggioli Marlborough CT

39

6

18:04

5:50/M

3

John Costello Tolland CT

34

9

18:42

6:02/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Munroe Newington CT

46

7

18:15

5:53/M

2

Jeffrey Heintz Wallingford CT

46

8

18:32

5:59/M

3

Ed Drew Middletown CT

49

13

19:18

6:14/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jon Reik Glastonbury CT

52

18

19:54

6:25/M

2

Bruce Mac Leod Middletown CT

54

21

20:13

6:31/M

3

Paul Rabenold Avon CT

52

23

20:24

6:35/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Jacobs Niantic CT

60

19

19:57

6:26/M

2

Tom Durie Rocky Hill CT

61

25

20:33

6:38/M

3

Art Drivdahl Cromwell CT

62

133

28:01

9:02/M


BACK TO HI-TEK RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News