Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

New London Sailfest 5K

New London, CT, July 10, 2005

[Overall ]

Age Group

New London Sailfest 5K

Age Group Results


July 10, 2005

Results By SNERRO, LLC 

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99 
 Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99 


5K Race


Female 0 and under

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Carter            Glastonbury  CT     0       167      28:59.0    9:21/M
       2    Laura Himelstein        New London  CT       0      212      33:59.0   10:58/M




Female 1 to 12

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nicole Schneider        East Lyme  CT       10      179      29:49.0    9:37/M




Female 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Betsy BOUCHER           Groton  CT          18       25      19:51.0    6:24/M
       2    Emily Nassetta          New London  CT      15       32      20:28.0    6:36/M
       3    Juli Bassett            Oakdale  CT         15       75      23:39.0    7:38/M
       4    Kelly Brennan           Ledyard  CT         15       91      24:22.0    7:52/M
       5    Olga Solovyova          New London  CT      15      106      25:27.0    8:13/M




Female 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Liz Gottlieb                                25       23      19:21.0    6:15/M
       2    Addy DANAHER            Mystic  CT          25       43      21:08.0    6:49/M
       3    Ali Bixler              Saint Charles  IL   25       44      21:16.0    6:52/M
       4    Tricky Tanksley         Gales Ferry  CT     25       51      21:34.0    6:57/M
       5    Amy Malone              Allston  MA         25       61      22:12.0    7:10/M
       6    Sarah Klein             Corfu  NY           25       66      22:37.0    7:18/M
       7    Lix Hoyt                Bay City  MI        25       68      22:46.0    7:21/M
       8    Kathleen Smith          Westerly  RI        25       74      23:38.0    7:37/M
       9    Tara Tarole             Gales Ferry  CT     25       89      24:20.0    7:51/M
      10    Erin Bliven             Decatur  GA         25       93      24:24.0    7:52/M
      11    Erin Lambert            New London  CT      25      147      28:01.0    9:02/M
      12    Leah Champ              Manchester  CT      25      149      28:06.0    9:04/M
      13    Amy Arnio               Canterbury  CT      25      152      28:23.0    9:09/M
      14    Sharon Mitcill          Groton  CT          25      158      28:40.0    9:15/M
      15    Rebecca McCue           Niantic  CT         25      161      28:47.0    9:17/M
      16    Megan Gordon            Wallingford  CT     25      169      29:01.0    9:22/M
      17    Hilary Gitchell         Manchester  NH      25      172      29:06.0    9:23/M
      18    Jennifer Jarvis         New London  CT      25      186      30:30.0    9:50/M
      19    Holli Spalding          Ledyard  CT         25      200      32:50.0   10:35/M
      20    Erin Saylor             Groton  CT          25      201      32:51.0   10:36/M
      21    Teri Desimone           Mystic  CT          25      204      33:08.0   10:41/M
      22    Christina Bozeman       Portsmouth  RI      27      209      33:26.0   10:47/M




Female 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Dupont           Groton  CT          35       59      22:09.0    7:09/M
       2    Valerie BARNETT         Gales Ferry  CT     35       63      22:19.0    7:12/M
       3    Heidi Comeau            Preston  CT         35       84      24:05.0    7:46/M
       4    Marcie Redden           East Granby  CT     35       90      24:21.0    7:51/M
       5    Claire Millous          New London  CT      35       96      24:46.0    7:59/M
       6    Amy Doule               Enfield  CT         35      100      25:13.0    8:08/M
       7    Brandy Kolmer           Waterford  CT       35      102      25:17.0    8:09/M
       8    Dina BIERWIRTH          Hartford  CT        35      109      25:34.0    8:15/M
       9    Liz TEFFT               Baltic  CT          35      130      26:39.0    8:36/M
      10    Jeaninne Scacciaferro   Preston  CT         35      131      26:43.0    8:37/M
      11    Tammy Jones             Groton  CT          35      132      26:44.0    8:37/M
      12    Helen Vennari           New London  CT      35      143      27:56.0    9:01/M
      13    Nicole Gomes            Norwich  CT         35      148      28:04.0    9:03/M
      14    Charlott Lewis          North Stonington  C 35      156      28:32.0    9:12/M
      15    Dawn Guntner            Preston  CT         35      163      28:48.0    9:17/M
      16    Libby Baxter            Uncasville  CT      35      164      28:49.0    9:18/M
      17    Michelle Cyr            New London  CT      35      170      29:02.0    9:22/M
      18    Lisa Noga               Naugatuck  CT       35      171      29:03.0    9:22/M
      19    Theresa Ferryman        New London  CT      35      176      29:36.0    9:33/M
      20    Krista Dobo             Niantic  CT         35      178      29:42.0    9:35/M
      21    Ashley Mohler           Waterford  CT       35      185      30:15.0    9:45/M
      22    Darcy Cook              Groton  CT          35      189      30:38.0    9:53/M
      23    Maria Valokoj           Niantic  CT         35      193      30:56.0    9:59/M
      24    Jam Nichols             New Haven  CT       35      207      33:18.0   10:45/M
      25    Tracy Clark             Groton  CT          35      208      33:24.0   10:46/M
      26    Maryanne Haluga         Groton  CT          35      218      34:53.0   11:15/M
      27    Kristen Hunt            Norwich  CT         35      222      36:44.0   11:51/M
      28    Anita Wooten            Riverhead  NY       35      225      38:31.0   12:25/M
      29    Erica Myers-Russo       GRISWOLD  CT        35      226      42:11.0   13:36/M




Female 40 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Smith             New London  CT      45       95      24:35.0    7:56/M
       2    Marsha Regan            New London  CT      45      114      25:40.0    8:17/M
       3    Ellen Corey             Waterford  CT       45      124      26:23.0    8:31/M
       4    Nadine Cane             Uncasville  CT      45      127      26:35.0    8:35/M
       5    Terrry Weiss            Quaker Hill  CT     45      136      27:11.0    8:46/M
       6    Kathleen Mullenkohl     Waterford  CT       45      160      28:43.0    9:16/M
       7    Donna Schneider         East Lyme  CT       45      177      29:37.0    9:33/M
       8    Gail BARRINGTON         Westerly  RI        45      181      29:52.0    9:38/M
       9    Carol GILLES            Stonington  CT      45      182      29:53.0    9:38/M
      10    Diane Cain              North Stonington  C 45      191      30:53.0    9:58/M
      11    Teri Brunski            North Stonington  C 45      196      31:27.0   10:09/M
      12    Helen Lancaster         New London  CT      45      199      32:36.0   10:31/M
      13    Christine Atkins        GRISWOLD  CT        45      206      33:17.0   10:44/M
      14    Melita MOTHERWAY        Mystic  CT          45      219      35:44.0   11:32/M
      15    Carmel Motherway        South Glastonbury   45      220      35:44.0   11:32/M
      16    Sue Gordon              Charlestown  RI     45      229      50:45.0   16:22/M




Female 50 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gail Rislevitz          New London  CT      55       65      22:25.0    7:14/M
       2    Pat SWIM                Groton  CT          51       69      22:51.0    7:22/M
       3    Barb Goodrich           New London  CT      55       97      24:58.0    8:03/M
       4    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      55      140      27:48.0    8:58/M
       5    Linda ALEXANDER         Waterford  CT       55      141      27:52.0    8:59/M
       6    Patrcia Phillips        Niantic  CT         55      166      28:56.0    9:20/M
       7    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       55      175      29:32.0    9:32/M
       8    Leslie Jolley           Brooklyn  CT        51      183      29:58.0    9:40/M
       9    Liz Andrstrom           Plainfield  CT      55      187      30:34.0    9:52/M
      10    Christine Sacrey        Preston  CT         55      202      32:52.0   10:36/M
      11    Betsy Rtitter           Quaker Hill  CT     55      205      33:15.0   10:44/M
      12    Elise Roy               Stonington  CT      55      211      33:52.0   10:55/M
      13    Guy Graff               West Hartford  CT   55      223      36:51.0   11:53/M
      14    Laurie Lamb             North Stonington  C 55      227      45:44.0   14:45/M




Female 60 and over

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            Colchester  CT      65      134      26:54.0    8:41/M
       2    Virginia MULLEN         Unionville  CT      65      184      30:06.0    9:43/M




Unknown Age Grouping

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    106 182                                      0      129      26:38.0    8:35/M
       2    Need Info                                    0      133      26:49.0    8:39/M




Male 0 and under

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Matthew Turner          New London  CT       0       34      20:32.0    6:37/M
       2    Richard Sigel           New London  CT       0       73      23:25.0    7:33/M
       3    Bill SULLIVAN           Waterford  CT       0        88      24:16.0    7:50/M
       4    Lew Mostowy             Groton  CT           0      105      25:26.0    8:12/M
       5    Leo Sullivan            Waterford  CT       0       180      29:51.0    9:38/M




Male 1-12

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Isaiah BELLANY          Oakdale  CT         12       50      21:33.0    6:57/M
       2    Jimmy Douglas           Niantic  CT         12       81      23:55.0    7:43/M
       3    Travis Wooten           Riverhead  NY       10      159      28:41.0    9:15/M
       4    Sam Greene Jr           Norwich  CT         12      188      30:38.0    9:53/M
       5    Sean Brown              Niantic  CT         12      203      32:55.0   10:37/M




Male 13-19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacob Edwards           North Stonington  C 15        3      16:15.0    5:15/M
       2    Philip Griffin          Lebanon  CT         15        5      16:33.0    5:20/M
       3    Kevin Matin             Preston  CT         15        8      17:01.0    5:29/M
       4    William Sanders         Wethersfield  CT    15        9      17:29.0    5:38/M
       5    Cory Fagan              East Hampton  CT    15       14      18:26.0    5:57/M
       6    Scott Johnson           Old Lyme  CT        15       15      18:27.0    5:57/M
       7    Justin Gauthier         Mystic  CT          15       18      18:38.0    6:01/M
       8    Jonathan Verrengia      Simsbury  CT        15       27      19:59.0    6:27/M
       9    Sam ALEXANDER           Waterford  CT       15       30      20:12.0    6:31/M
      10    Patrick Gordek          Tariffville  CT     15       41      21:00.0    6:46/M
      11    Nick Tedeschi           Mystic  CT          15       86      24:14.0    7:49/M
      12    Bryan Scully            Gales Ferry  CT     15       99      25:10.0    8:07/M
      13    Mesrob Yeterian         Waterford  CT       15      155      28:31.0    9:12/M
      14    Doug Chapman            Uncasville  CT      15      173      29:11.0    9:25/M
      15    Sam Jones               New London  CT      15      214      34:39.0   11:11/M
      16    Curtis Austin           New London  CT      15      215      34:39.0   11:11/M
      17    Tyson Bland-Allen       New London  CT      15      216      34:40.0   11:11/M




Male 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chad JOHNSON            Jewett City  CT     25        1      15:41.0    5:04/M
       2    Chrisher Andrew      Norwich  CT         25        2      16:01.0    5:10/M
       3    Chris Owen              Danielson  CT       25        6      16:34.0    5:21/M
       4    Colin Raunig            New London  CT      25        7      16:53.0    5:27/M
       5    Eric McGimpsey          Arlington  VA       25       11      18:01.0    5:49/M
       6    Jorge Medina            Groton  CT          25       12      18:05.0    5:50/M
       7    Nick Pignatello         Jewett City  CT     25       17      18:35.0    6:00/M
       8    John Perkins            Medina  OH          25       21      19:09.0    6:11/M
       9    Luis Velazquez          New London  CT      28       22      19:17.0    6:13/M
      10    Brett Jackson           Plainfield  CT      25       24      19:36.0    6:19/M
      11    Billy Noll              Mystic  CT          25       48      21:28.0    6:55/M
      12    Chris Tedeschi          Mystic  CT          25       49      21:30.0    6:56/M
      13    Garrett Chapman         Uncasville  CT      25       53      21:37.0    6:58/M
      14    Ian Fuller              Brooklyn  NY        25       78      23:46.0    7:40/M
      15    Samuel Greene           Ledyard  CT         25       98      25:01.0    8:04/M
      16    Scott Gordon            Groton  CT          25      162      28:47.0    9:17/M
      17    Mark Spalding           Ledyard  CT         25      190      30:39.0    9:53/M
      18    Adam Ochs               Ledyard  CT         25      198      31:30.0   10:10/M




Male 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter OVIATT            Lebanon  CT         35        4      16:27.0    5:18/M
       2    Michael Cfowen          Bridgewater  MA     35       33      20:31.0    6:37/M
       3    David Flagg             Stonington  CT      35       35      20:34.0    6:38/M
       4    Brendan Yourell         East Lyme  CT       35       42      21:01.0    6:47/M
       5    Matthew Kapszukiewicz   North Franklin  CT  35       57      22:06.0    7:08/M
       6    Ted Kenyon              West Suffield  CT   35       62      22:19.0    7:12/M
       7    Nate Broomfield         Bradford  RI        35       72      23:22.0    7:32/M
       8    James Gibson            Waterbury  CT       35       76      23:41.0    7:38/M
       9    Stephen Moskaluk        Groton  CT          35       77      23:45.0    7:40/M
      10    Jake Wickstron          Hanover  CT         35       83      24:02.0    7:45/M
      11    Mark Elliott            New London  CT      35      104      25:24.0    8:12/M
      12    Anastasios Maurudis     Manchester  CT      35      128      26:37.0    8:35/M
      13    John Vennari            New London  CT      35      135      27:00.0    8:43/M
      14    Wilhelm Sommer          Waterford  CT       35      144      27:57.0    9:01/M
      15    Scott Olmstead          Rocky Hill  CT      35      153      28:24.0    9:10/M
      16    Tom Pachler             Farmington  CT      35      154      28:25.0    9:10/M
      17    David Canton            Quaker Hill  CT     35      165      28:54.0    9:19/M
      18    Kenneth McNeil          Lisbon  CT          35      192      30:54.0    9:58/M
      19    George Hunt             Norwich  CT         35      221      36:43.0   11:51/M




Male 40 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michael FRITZ           Ledyard  CT         45       10      17:56.0    5:47/M
       2    Russell Johnson                             45       26      19:57.0    6:26/M
       3    Mark Thompspon          Mamaroneck  NY      45       28      20:06.0    6:29/M
       4    Joe Clement             New London  CT      45       36      20:36.0    6:39/M
       5    John Verrengia          Simsbury  CT        45       39      20:49.0    6:43/M
       6    John Savage             East Lyme  CT       45       45      21:19.0    6:53/M
       7    Toros YETERIAN          Waterford  CT       45       55      21:59.0    7:05/M
       8    Bob BUCKINGHAM          NEW LONDON  CT      45       56      22:03.0    7:07/M
       9    Bill Ryan               Salem  CT           47       60      22:10.0    7:09/M
      10    Dean Berardi                                45       64      22:21.0    7:13/M
      11    Stephen Gonder          Tariffville  CT     45       80      23:55.0    7:43/M
      12    Jay Reed                Wilbraham  MA       45       85      24:06.0    7:46/M
      13    Mike Carta              Waterford  CT       45       87      24:15.0    7:49/M
      14    John Brennan            Ledyard  CT         45       92      24:22.0    7:52/M
      15    Brian Andstrom          Plainfield  CT      49       94      24:32.0    7:55/M
      16    John RYAN               Waterford  CT       42      112      25:35.0    8:15/M
      17    Luke Varanko            Groton  CT          45      116      25:51.0    8:20/M
      18    Michael Gauthier        New London  CT      45      118      25:56.0    8:22/M
      19    Alan Pasquino           New London  CT      45      119      25:59.0    8:23/M
      20    Chris Redden            East Granby  CT     45      122      26:12.0    8:27/M
      21    William BROWN           Niantic  CT         45      125      26:29.0    8:33/M
      22    David Singleton         Groton  CT          45      126      26:34.0    8:34/M
      23    Russ Dipallina          Waterford  CT       45      150      28:07.0    9:04/M
      24    Craig Barnes            North Stonington  C 45      151      28:12.0    9:06/M
      25    P.j. Hancock            Mystic  CT          45      157      28:35.0    9:13/M




Male 50 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dennis Crowe            Waterford  CT       56       13      18:20.0    5:55/M
       2    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        55       16      18:29.0    5:58/M
       3    Tim Smith               Norwich  CT         55       19      18:42.0    6:02/M
       4    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      55       20      19:04.0    6:09/M
       5    Eddie Gorecki           Farmington  CT      55       29      20:10.0    6:30/M
       6    Bill Sanders`                               55       37      20:39.0    6:40/M
       7    Paul Rabenold           Avon  CT            55       38      20:41.0    6:40/M
       8    Cliff Sahlin            Guilford  CT        55       46      21:26.0    6:55/M
       9    Ben MATTHEIS            Cheshire  CT        55       47      21:27.0    6:55/M
      10    John Sacrey             Preston  CT         55       52      21:35.0    6:58/M
      11    James Raymond           Enfield  CT         55       67      22:38.0    7:18/M
      12    Don Weller              Niantic  CT         55       70      22:57.0    7:24/M
      13    Steiphen Brunetti       East Lyme  CT       55       71      23:15.0    7:30/M
      14    Thomas Wichrowski       Plainville  CT      55       82      23:58.0    7:44/M
      15    Maurice Scully          Gales Ferry  CT     55      101      25:16.0    8:09/M
      16    Richard ZBROZEK         BERLIN  CT          55      107      25:28.0    8:13/M
      17    Don Lewis, Jr.          Broxton  GA         55      108      25:32.0    8:14/M
      18    Michael Regan           New London  CT      55      110      25:34.0    8:15/M
      19    Tom Harrington          Waterford  CT       55      111      25:35.0    8:15/M
      20    Steve HILL              Uncasville  CT      55      113      25:36.0    8:15/M
      21    Ol8VERIO Oramas         Wallingford  CT     55      117      25:53.0    8:21/M
      22    William Schecter        South Salem  NY     55      123      26:16.0    8:28/M
      23    Will Morrissey          Old Lyme  CT        55      138      27:27.0    8:51/M
      24    Jim Silkenat            Guilford  CT        55      139      27:28.0    8:52/M
      25    Myles Hanson            North Andover  MA   55      146      28:00.0    9:02/M
      26    David Thomas            Winter Park  FL     55      168      29:00.0    9:21/M
      27    Bruce Hyde              New London  CT      55      194      31:01.0   10:00/M
      28    Ed Snyder                                   55      210      33:35.0   10:50/M
      29    Richard Broomfield      Narragansett  RI    55      224      38:29.0   12:25/M




Male 60 and over

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         65       31      20:14.0    6:32/M
       2    Bert Allen              Pascoag  RI         65       40      20:57.0    6:45/M
       3    Ted PHILLIPS            Niantic  CT         60       54      21:38.0    6:59/M
       4    Don Hirschfeld          Belpre  OH          65       58      22:08.0    7:08/M
       5    Ed Evis                 Unionville  CT      65       79      23:48.0    7:41/M
       6    Tom Baker               Oakdale  CT         65      103      25:20.0    8:10/M
       7    Bob Marum               Simsbury  CT        65      115      25:41.0    8:17/M
       8    Dick Walsh              Old Lyme  CT        65      120      26:10.0    8:26/M
       9    Walter Brady            New London  CT      65      121      26:11.0    8:27/M
      10    Tony Lucia              Agawam  MA          65      137      27:24.0    8:50/M
      11    Jack Jacobs             Niantic  CT         65      142      27:53.0    9:00/M
      12    Leon Brown              New London  CT      65      145      27:58.0    9:01/M
      13    George PAPUGA           East Haven  CT      65      174      29:15.0    9:26/M
      14    Thomas McIntosh         Coventry  CT        65      195      31:09.0   10:03/M
      15    Robert Lavoie           New London  CT      65      197      31:30.0   10:10/M
      16    Daniel Jacobs           New York  NY        65      213      34:29.0   11:07/M
      17    Colburn Graves          North Stonington  C 65      217      34:41.0   11:11/M
      18    Robert Reuter           Charlestown  RI     65      228      50:44.0   16:22/M





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News