Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

NIA Jingle Bell Run 5K

Trumbull, CT, December 3, 2005

Complete Overall and Division Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Joshua Olsen
Race Winner Joshua Olsen


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

NIA Jingle Bell Run 5K
December 3, 2005 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Joshua Olsen, Thomaston, CT - 16:58
Mary Dolan Zengo, Trumbull, CT - 18:52


LOCATION
Nichols United

Methodist Church
WEATHER
33 Degrees
Sunny & Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Joshua Olsen            Thomaston  CT       15 ***** M 15-19        16:58    5:28/M
       2    Colin Shukie            Easton  CT          17     1 M 15-19        17:19    5:35/M
       3    James Gaughan           Vienna  VA          20     1 M 20-29        17:24    5:37/M
       4    Doug Scarth             Redding  CT         47     1 M 40-49        17:30    5:39/M
       5    Timothy Olsen           Thomaston  CT       16     2 M 15-19        17:43    5:43/M
       6    Joe Puopolo             Shelton  CT         47     2 M 40-49        17:44    5:43/M
       7    Eric Hodska             Monroe  CT          38     1 M 30-39        17:46    5:44/M
       8    Sean Phillips           Milford  CT         16     3 M 15-19        17:52    5:46/M
       9    J.d. Worrall            Totowa  NJ          20     2 M 20-29        17:55    5:47/M
      10    Dale Richardson         Trumbull  CT        45     3 M 40-49        17:57    5:47/M
      11    Stephen Marsalese       Litchfield  CT      40     4 M 40-49        18:00    5:48/M
      12    Chris Boyd              Trumbull  CT        16     4 M 15-19        18:06    5:50/M
      13    Tom Sassi               Stamford  CT        44     5 M 40-49        18:07    5:51/M
      14    Charles Hornak          Hamden  CT          38     2 M 30-39        18:07    5:51/M
      15    Jeffrey Crockett        Trumbull  CT        17     5 M 15-19        18:07    5:51/M
      16    Kevin Tiernan           Milford  CT         15     6 M 15-19        18:10    5:52/M
      17    Stafford Brown          Milford  CT         29     3 M 20-29        18:24    5:56/M
      18    Michael Mosca           Lisbon  CT          27     4 M 20-29        18:33    5:59/M
      19    Manoel Leal             Danbury  CT         49     6 M 40-49        18:48    6:04/M
      20    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT          40 ***** F 40-49        18:52    6:05/M
      21    Brian Coe               Trumbull  CT        43     7 M 40-49        18:55    6:06/M
      22    Dave Mc Vay             Stamford  CT        38     3 M 30-39        18:56    6:06/M
      23    Matthew Cross           Stamford  CT        42     8 M 40-49        18:58    6:07/M
      24    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      43     9 M 40-49        19:02    6:08/M
      25    Christopher Treat       West Haven  CT      32     4 M 30-39        19:18    6:14/M
      26    Nicholas Murphy         Milford  CT         28     5 M 20-29        19:24    6:15/M
      27    Kenneth Martin Jr       Trumbull  CT        28     6 M 20-29        19:26    6:16/M
      28    Jeffrey Swan            Fairfield  CT       16     7 M 15-19        19:37    6:20/M
      29    Robyn Hudak             Monroe  CT          19     1 F 15-19        19:47    6:23/M
      30    Kevin Lincoln           Trumbull  CT        16     8 M 15-19        19:53    6:25/M
      31    Thomas Matthews         Trumbull  CT        34     5 M 30-39        19:53    6:25/M
      32    Lars Jorgensen          Trumbull  CT        42    10 M 40-49        19:58    6:26/M
      33    Roger Baxley            Weston  CT          37     6 M 30-39        20:03    6:28/M
      34    Bill Hunter             Fairfield  CT       43    11 M 40-49        20:05    6:29/M
      35    Amy Fredericks          Stamford  CT        39     1 F 30-39        20:07    6:29/M
      36    Kimberly Battipaglia    New Haven  CT       34     2 F 30-39        20:08    6:30/M
      37    Ian Parmiter            Fairfield  CT       47    12 M 40-49        20:10    6:30/M
      38    Matthew Danaher         Trumbull  CT        13     1 M 11-14        20:11    6:31/M
      39    Santa Claus             North Pole          51     1 M 50-59        20:12    6:31/M
      40    Amelia Audette          Trumbull  CT        31     3 F 30-39        20:13    6:31/M
      41    Jay Gould               Westport  CT        16     9 M 15-19        20:17    6:33/M
      42    Rachel Wagle            Wilton  CT          38     4 F 30-39        20:19    6:33/M
      43    Todd Lofrese            Trumbull  CT        33     7 M 30-39        20:20    6:34/M
      44    Vincent Lindsley        Derby  CT           28     7 M 20-29        20:29    6:36/M
      45    Mark Dibenedetto        Derby  CT           22     8 M 20-29        20:32    6:37/M
      46    Dawn Hudak              Monroe  CT          19     2 F 15-19        20:32    6:37/M
      47    Brian Fidler            West Haven  CT      34     8 M 30-39        20:35    6:38/M
      48    Jeff Tyler              New Milford  CT     53     2 M 50-59        20:35    6:38/M
      49    Mark Lewis              Shelton  CT         42    13 M 40-49        20:38    6:39/M
      50    John Pierson            Fairfield  CT       15    10 M 15-19        20:41    6:40/M
      51    Albert Post             Orange  CT          47    14 M 40-49        20:44    6:41/M
      52    Chris Saroka            Northford  CT       33     9 M 30-39        20:44    6:41/M
      53    Jeff McGregor           Shelton  CT         30    10 M 30-39        20:48    6:43/M
      54    Michael Nangle          Trumbull  CT        14     2 M 11-14        20:58    6:46/M
      55    Bruce Goulart           Newtown  CT         55     3 M 50-59        21:01    6:47/M
      56    Robert Leder            Stamford  CT        35    11 M 30-39        21:02    6:47/M
      57    Lawson Kurtz            Westport  CT        16    11 M 15-19        21:05    6:48/M
      58    Josh Wells              Shelton  CT         16    12 M 15-19        21:05    6:48/M
      59    Anthony Cramond         Monroe  CT          14     3 M 11-14        21:10    6:50/M
      60    Dawn Malone             Trumbull  CT        31     5 F 30-39        21:11    6:50/M
      61    Nick Gartsu             Trumbull  CT        14     4 M 11-14        21:14    6:51/M
      62    Michael Bonnar          Trumbull  CT        53     4 M 50-59        21:17    6:52/M
      63    Andrew Bushnell         Trumbull  CT        15    13 M 15-19        21:20    6:53/M
      64    Richard Pancoast        Stratford  CT       51     5 M 50-59        21:22    6:54/M
      65    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        45    15 M 40-49        21:27    6:55/M
      66    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      52     6 M 50-59        21:31    6:56/M
      67    Tom Malone              Trumbull  CT        34    12 M 30-39        21:32    6:57/M
      68    Nick Manuzzi            Monroe  CT          45    16 M 40-49        21:34    6:57/M
      69    Michele Covino Deaso    Fairfield  CT       42     1 F 40-49        21:36    6:58/M
      70    Michael Costello        Fairfield  CT       47    17 M 40-49        21:37    6:58/M
      71    Michelle Mueller        Monroe  CT          44     2 F 40-49        21:37    6:58/M
      72    Greg Taylor             Fairfield  CT       46    18 M 40-49        21:43    7:00/M
      73    Malik Olsen             Thomaston  CT       10     1 M  1-10        21:45    7:01/M
      74    Matthew Beland          Woodbridge  CT      12     5 M 11-14        21:45    7:01/M
      75    Steve Edwards           Stamford  CT        26     9 M 20-29        21:47    7:02/M
      76    Kellie Walker           North Branford  CT  14     1 F 11-14        21:52    7:03/M
      77    David Walker            North Branford  CT  42    19 M 40-49        21:52    7:03/M
      78    Christine Asaro         Trumbull  CT        37     6 F 30-39        22:00    7:06/M
      79    Jack Zamary             Newtown  CT         42    20 M 40-49        22:01    7:06/M
      80    Robert G Davis          Naugatuck  CT       54     7 M 50-59        22:01    7:06/M
      81    Tyler Cameron           Gales Ferry  CT     27    10 M 20-29        22:01    7:06/M
      82    Scott Peder             Newtown  CT         50     8 M 50-59        22:02    7:06/M
      83    Tara-Marie Nucera       Trumbull  CT        28     1 F 20-29        22:08    7:08/M
      84    Stephen Lincoln         Trumbull  CT        46    21 M 40-49        22:08    7:08/M
      85    David Buckwald          Trumbull  CT        41    22 M 40-49        22:10    7:09/M
      86    Stuart Swan             Fairfield  CT       48    23 M 40-49        22:12    7:10/M
      87    Michael Matera          Monroe  CT          11     6 M 11-14        22:14    7:10/M
      88    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT        47     3 F 40-49        22:14    7:10/M
      89    Bob Sabre               Fairfield  CT       55     9 M 50-59        22:14    7:10/M
      90    Thomas Gardella         Seymour  CT         54    10 M 50-59        22:15    7:11/M
      91    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       55    11 M 50-59        22:16    7:11/M
      92    Eric Friedland          Shelton  CT         32    13 M 30-39        22:18    7:12/M
      93    Erin Devlin             Stratford  CT       41     4 F 40-49        22:25    7:14/M
      94    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      54    12 M 50-59        22:26    7:14/M
      95    Patrick Donegan         Trumbull  CT        40    24 M 40-49        22:27    7:15/M
      96    Michael Piquette        Trumbull  CT        47    25 M 40-49        22:30    7:15/M
      97    Lily Cennamo            Gilford  NH         39     7 F 30-39        22:33    7:16/M
      98    Christian Keator        Milford  CT         40    26 M 40-49        22:37    7:18/M
      99    Robert Von Ancken       Trumbull  CT        44    27 M 40-49        22:38    7:18/M
     100    John O'connor           Fairfield  CT       45    28 M 40-49        22:40    7:19/M
     101    Dorothy Ramsey-Hughes   Old Greenwich  CT   43     5 F 40-49        22:40    7:19/M
     102    Mario Guevara Rodrigu   Milford  CT         46    29 M 40-49        22:43    7:20/M
     103    James Napolitano        Fairfield  CT       16    14 M 15-19        22:49    7:22/M
     104    Michael Morton          Monroe  CT          16    15 M 15-19        22:51    7:22/M
     105    Vincent Dipalma         Bridgeport  CT      46    30 M 40-49        22:53    7:23/M
     106    Michael Bertie          Trumbull  CT        34    14 M 30-39        22:57    7:24/M
     107    Mark Odgers             Shelton  CT         44    31 M 40-49        22:58    7:25/M
     108    Jeff Bruner             Trumbull  CT        46    32 M 40-49        22:59    7:25/M
     109    Peter Lee               Milford  CT         47    33 M 40-49        23:06    7:27/M
     110    Catherine Kalkstein     Trumbull  CT        35     8 F 30-39        23:08    7:28/M
     111    Paul Couzelis           Norwalk  CT         63     1 M 60-69        23:09    7:28/M
     112    Christina Larsen        Monroe  CT          17     3 F 15-19        23:09    7:28/M
     113    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         47     6 F 40-49        23:11    7:29/M
     114    David Schafer           Trumbull  CT        36    15 M 30-39        23:13    7:29/M
     115    Nick Veikos             TRUMBULL  CT        47    34 M 40-49        23:16    7:30/M
     116    Robert Fialkovich       Shelton  CT         52    13 M 50-59        23:19    7:31/M
     117    Phil Lafleur            Milford  CT         42    35 M 40-49        23:20    7:32/M
     118    Gerald Zollo            Prospect  CT        40    36 M 40-49        23:22    7:32/M
     119    David PROVOST           Trumbull  CT        12     7 M 11-14        23:22    7:32/M
     120    Brian Brown             Scarsdale  ny       46    37 M 40-49        23:25    7:33/M
     121    Tom Fatone              Derby  CT           37    16 M 30-39        23:26    7:34/M
     122    Jennifer Nyquist        Trumbull  CT        32     9 F 30-39        23:27    7:34/M
     123    Robert Stewart          Trumbull  CT        49    38 M 40-49        23:29    7:35/M
     124    Robert Edwards          Trumbull  CT        44    39 M 40-49        23:30    7:35/M
     125    Lauren Mappa            Fairifeld  CT       41     7 F 40-49        23:30    7:35/M
     126    Peter Lendrum           Fairfield  CT       40    40 M 40-49        23:31    7:35/M
     127    Susan Fegelman          Milford  CT         41     8 F 40-49        23:32    7:35/M
     128    Danny Helfrich          Trumbull  CT        13     8 M 11-14        23:33    7:36/M
     129    Jerry Rotante           Newtown  CT         39    17 M 30-39        23:34    7:36/M
     130    Sabrina Olsen           Thomaston  CT        9     1 F  1-10        23:39    7:38/M
     131    Duane Estey             Seymour  CT         63     2 M 60-69        23:41    7:38/M
     132    Erin Fitzpatrick        Norwalk  CT         26     2 F 20-29        23:45    7:40/M
     133    Jeremy Glauner          Wilton  CT          28    11 M 20-29        23:49    7:41/M
     134    Michael Davidson        Shelton  CT         46    41 M 40-49        23:51    7:42/M
     135    Jim Bennett             North Haven  CT     33    18 M 30-39        23:53    7:42/M
     136    Tom Palomba             Middlebury  CT      45    42 M 40-49        23:55    7:43/M
     137    Daniel SchuMacHer       Naugatuck  CT        8     2 M  1-10        24:03    7:45/M
     138    Nardy Chung             Hamden  CT          28    12 M 20-29        24:03    7:45/M
     139    Robert Auer             Bridgeport  CT      47    43 M 40-49        24:03    7:45/M
     140    Chris SchuMacHer        Naugatuck  CT       40    44 M 40-49        24:03    7:45/M
     141    Patrick Cordle          Monroe  CT          49    45 M 40-49        24:04    7:46/M
     142    Dan Tighe               Milford  CT         15    16 M 15-19        24:04    7:46/M
     143    Catherine Sancho        Fairfield  CT       40     9 F 40-49        24:05    7:46/M
     144    Kathryn Canon           Trumbull  CT        16     4 F 15-19        24:05    7:46/M
     145    Stephanie Helfrich      Trumbull  CT        14     2 F 11-14        24:08    7:47/M
     146    Michael Adinolfi        Trumbull  CT        12     9 M 11-14        24:08    7:47/M
     147    Anne Martino            Sandy Hook  CT      12     3 F 11-14        24:09    7:47/M
     148    Steve Martino           Sandy Hook  CT      43    46 M 40-49        24:11    7:48/M
     149    Scott Taylor            Stamford  CT        51    14 M 50-59        24:19    7:51/M
     150    Caroline Smith          Bethel  CT          28     3 F 20-29        24:20    7:51/M
     151    Donegan Connor          Trumbull  CT        12    10 M 11-14        24:22    7:52/M
     152    Mark Blanchard          Yonkers  NY         33    19 M 30-39        24:23    7:52/M
     153    Michael Begg            Trumbull  CT        37    20 M 30-39        24:25    7:53/M
     154    Eric Mack               Trumbull  CT        15    17 M 15-19        24:26    7:53/M
     155    Eric Broadbent          Trumbull  CT        55    15 M 50-59        24:27    7:53/M
     156    Steve Hodson            Trumbull  CT        50    16 M 50-59        24:27    7:53/M
     157    Jim Dacosta             Fairfield  CT       44    47 M 40-49        24:32    7:55/M
     158    Freda Keklik            Shelton  CT         26     4 F 20-29        24:33    7:55/M
     159    Stephen Moore           Trumbull  CT        46    48 M 40-49        24:35    7:56/M
     160    Rob Bocompani           Fairfield  CT       36    21 M 30-39        24:36    7:56/M
     161    Dan Sileo               Trumbull  CT        13    11 M 11-14        24:38    7:57/M
     162    Joseph Steele           New Haven  CT       51    17 M 50-59        24:40    7:57/M
     163    David Nelson            Trumbull  CT        13    12 M 11-14        24:40    7:57/M
     164    Christina McGurrin      West Haven  CT      29     5 F 20-29        24:41    7:58/M
     165    Brigitte Granger        Trumbull  CT        17     5 F 15-19        24:43    7:58/M
     166    Matthew Green           Wolcott  CT         15    18 M 15-19        24:44    7:59/M
     167    Paul Ribnicky           Stratford  CT       50    18 M 50-59        24:45    7:59/M
     168    Sara Beland             Woodbridge  CT      10     2 F  1-10        24:46    7:59/M
     169    Daniel Green            Wolcott  CT         40    49 M 40-49        24:47    8:00/M
     170    Catherine Hopkins       New Haven  CT       32    10 F 30-39        24:48    8:00/M
     171    Martin Shapiro          Trumbull  CT        49    50 M 40-49        24:49    8:00/M
     172    Erika Cebulski          Fairfield  CT       32    11 F 30-39        24:50    8:01/M
     173    Matthew Berube          Fairfield  CT       36    22 M 30-39        24:53    8:02/M
     174    Jonathan Yuen           Katonah  NY         61     3 M 60-69        24:53    8:02/M
     175    Kerrin Hage             Sandy Hook  CT      30    12 F 30-39        24:53    8:02/M
     176    Mimi Beardsley          Sandy Hook  CT      38    13 F 30-39        24:54    8:02/M
     177    Kevin Chapman           Vienna  VA          34    23 M 30-39        24:55    8:02/M
     178    Leslie Pavel            Trumbull  CT        48    10 F 40-49        24:55    8:02/M
     179    Christopher Meskill     Shelton  CT         13    13 M 11-14        24:56    8:03/M
     180    Lenna Cooper            Trumbull  CT        14     4 F 11-14        25:00    8:04/M
     181    Matthew O'Brien         Trumbull  CT        11    14 M 11-14        25:02    8:05/M
     182    Richard Chuma           Shelton  CT         39    24 M 30-39        25:03    8:05/M
     183    Brendan Donegan         Trumbull  CT        12    15 M 11-14        25:04    8:05/M
     184    Jeremy Mc Gale          New Canaan  CT      10     3 M  1-10        25:06    8:06/M
     185    John Powers             Norwalk  CT         35    25 M 30-39        25:10    8:07/M
     186    Karen Cammarta          Stamford  CT        28     6 F 20-29        25:12    8:08/M
     187    Mary Pelley             Trumbull  CT        57     1 F 50-59        25:13    8:08/M
     188    Kevin Buda              Bridgeport  CT      38    26 M 30-39        25:14    8:08/M
     189    Mike Pisani             Stratford  CT       62     4 M 60-69        25:16    8:09/M
     190    Thomas Wilson           Shelton  CT         42    51 M 40-49        25:21    8:11/M
     191    Edward Cheever          Monroe  CT          43    52 M 40-49        25:22    8:11/M
     192    Kelsey Kopec            Shelton  CT         17     6 F 15-19        25:22    8:11/M
     193    Richard Kopec           Shelton  CT         46    53 M 40-49        25:23    8:11/M
     194    Matt Briand             Monroe  CT          32    27 M 30-39        25:25    8:12/M
     195    Frank Vellardito        Trumbull  CT        71     1 M 70-79        25:27    8:13/M
     196    Matthew Parnell         Fairfield  CT       36    28 M 30-39        25:29    8:13/M
     197    Arthur Oefinger         Shelton  CT         60     5 M 60-69        25:29    8:13/M
     198    Emily Kelley            Trumbull  CT        14     5 F 11-14        25:30    8:14/M
     199    Katie Beland            Woodbridge  CT      10     3 F  1-10        25:31    8:14/M
     200    Patrick Brown           Darien  ct          39    29 M 30-39        25:34    8:15/M
     201    Katie Mack              Trumbull  CT        18     7 F 15-19        25:35    8:15/M
     202    Erica Laudano           New York  NY        29     7 F 20-29        25:36    8:15/M
     203    Sean Marren             Shelton  CT         13    16 M 11-14        25:37    8:16/M
     204    Sam Chameides           Oxford  CT          17    19 M 15-19        25:41    8:17/M
     205    Andy Cable              Shelton  CT         40    54 M 40-49        25:41    8:17/M
     206    Michael Hagenbach       Stamford  CT        38    30 M 30-39        25:42    8:17/M
     207    Jeff Gouley             Fairfield  CT       35    31 M 30-39        25:43    8:18/M
     208    Chris Saroka            Northford  CT       15    20 M 15-19        25:43    8:18/M
     209    Gina Luczaj             Trumbull  CT        31    14 F 30-39        25:44    8:18/M
     210    Tim Lincoln             Trumbull  CT        14    17 M 11-14        25:44    8:18/M
     211    Michael Corraro         Shelton  CT         50    19 M 50-59        25:45    8:18/M
     212    Jamie Foley             Norwalk  CT         31    15 F 30-39        25:47    8:19/M
     213    Mary Lou White          Bolton  CT          50     2 F 50-59        25:48    8:19/M
     214    Gene Memoli             Stratford  CT       48    55 M 40-49        25:48    8:19/M
     215    Joe Horne               Shelton  CT         51    20 M 50-59        25:49    8:20/M
     216    Brian Meadows           E  Haddam  CT       28    13 M 20-29        25:51    8:20/M
     217    Mark Pelley             Trumbull  CT        54    21 M 50-59        25:52    8:21/M
     218    Elizabeth Cryan         Stamford  CT        25     8 F 20-29        25:55    8:22/M
     219    Sharon Gosha            Trumbull  CT        52     3 F 50-59        25:57    8:22/M
     220    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         50     4 F 50-59        25:58    8:23/M
     221    Noel Singheenow         Cheshire  CT        48    56 M 40-49        26:00    8:23/M
     222    Scott Gimpel            Stamford  CT        44    57 M 40-49        26:08    8:26/M
     223    Melissa Corraro         Shelton  CT         12     6 F 11-14        26:08    8:26/M
     224    Kyle Saroka             Northford  CT       10     4 M  1-10        26:13    8:27/M
     225    Brianna Wood            Shelton  CT         11     7 F 11-14        26:14    8:28/M
     226    Christopher Canon       Trumbull  CT        50    22 M 50-59        26:17    8:29/M
     227    Konstantin Tartakovsky  Oakville  CT        19    21 M 15-19        26:21    8:30/M
     228    Michael Buchina         New Haven  CT       46    58 M 40-49        26:26    8:32/M
     229    Eric Johnson            Bridgeport  CT      52    23 M 50-59        26:27    8:32/M
     230    Thomas Collaro          Windsor  CT         33    32 M 30-39        26:30    8:33/M
     231    Linda Goodman           Derby  CT           27     9 F 20-29        26:32    8:34/M
     232    Will Tighe              Milford  CT         15    22 M 15-19        26:33    8:34/M
     233    Sky Wells               Shelton  CT         40    59 M 40-49        26:35    8:35/M
     234    Joe Garofalo            Monroe  CT          53    24 M 50-59        26:35    8:35/M
     235    Maria Lopez             Monroe  CT          38    16 F 30-39        26:37    8:35/M
     236    Robert Levy             Hamden  CT          42    60 M 40-49        26:38    8:35/M
     237    Martha Alejandro-Bird   Wolcott  CT         37    17 F 30-39        26:38    8:35/M
     238    Andrea Markovics        Milford  CT         36    18 F 30-39        26:40    8:36/M
     239    Richard Ingram          Trumbull  CT        54    25 M 50-59        26:41    8:36/M
     240    Martin McCann           Trumbull  CT        47    61 M 40-49        26:42    8:37/M
     241    Matthew Kraynak         Shelton  CT         39    33 M 30-39        26:46    8:38/M
     242    Mike Mahoney            Trumbull  CT        53    26 M 50-59        26:49    8:39/M
     243    Paul O'Brien            Trumbull  CT        43    62 M 40-49        26:50    8:39/M
     244    George Huffman          Shelton  CT         48    63 M 40-49        26:55    8:41/M
     245    Meghan Stewart          Trumbull  CT        16     8 F 15-19        26:55    8:41/M
     246    David Pierson           Trumbull  CT        47    64 M 40-49        26:56    8:41/M
     247    Jack Weber              Newtown  CT         45    65 M 40-49        26:57    8:42/M
     248    Mark Peterson           Trumbull  CT        45    66 M 40-49        26:57    8:42/M
     249    Charles Flynn           Ansonia  CT         30    34 M 30-39        26:58    8:42/M
     250    Patrick Tutek           Trumbull  CT        32    35 M 30-39        26:58    8:42/M
     251    John Coleman            Trumbull  CT        49    67 M 40-49        26:59    8:42/M
     252    Jillian Thompson        Newtown  CT         12     8 F 11-14        27:04    8:44/M
     253    Chuck Vento             Trumbull  CT        59    27 M 50-59        27:05    8:44/M
     254    Julia Quigley           Trumbull  CT        14     9 F 11-14        27:06    8:45/M
     255    Susan Christoffersen    Fairfield  CT       48    11 F 40-49        27:07    8:45/M
     256    Kevin Cammarata         Weston  CT          32    36 M 30-39        27:09    8:45/M
     257    Jerry Iannucci, Jr.     Bridgeport  CT      65     6 M 60-69        27:10    8:46/M
     258    Anthony Parker          Brooklyn  NY        46    68 M 40-49        27:14    8:47/M
     259    Jacob Gibson            Trumbull  CT        13    18 M 11-14        27:17    8:48/M
     260    Neal Wellins            Cheshire  CT        62     7 M 60-69        27:24    8:50/M
     261    Ashley Cervin           Milford  CT         13    10 F 11-14        27:26    8:51/M
     262    Lisa Cervin             Milford  CT         30    19 F 30-39        27:26    8:51/M
     263    Gregory Sawicki         Trumbull  CT         4     5 M  1-10        27:27    8:51/M
     264    Juan Lopez              Stamford  CT        19    23 M 15-19        27:28    8:52/M
     265    Julien Debelle Duplan   Stratford  CT       11    19 M 11-14        27:28    8:52/M
     266    Lucinda Hicks           Milford  CT         15     9 F 15-19        27:28    8:52/M
     267    Jill Carpenter          Trumbull  CT        14    11 F 11-14        27:29    8:52/M
     268    Michele Morcey          Watertown  CT       39    20 F 30-39        27:31    8:53/M
     269    Bill Armstrong          Stamford  CT        52    28 M 50-59        27:32    8:53/M
     270    Larry Gibson            Trumbull  CT        42    69 M 40-49        27:33    8:53/M
     271    Bill Nystrom            Shelton  CT         56    29 M 50-59        27:36    8:54/M
     272    Marca Gonzalez          Norwalk  CT         36    21 F 30-39        27:37    8:55/M
     273    Tom Shanahan            Southington  CT     59    30 M 50-59        27:38    8:55/M
     274    Rick Meskill            Shelton  CT         49    70 M 40-49        27:39    8:55/M
     275    Chris Lee               Fairfield  CT       44    71 M 40-49        27:39    8:55/M
     276    Luanne Roy              Fairfield  CT       50     5 F 50-59        27:41    8:56/M
     277    James Push              Fairfield  CT       48    72 M 40-49        27:44    8:57/M
     278    Geoffrey Bushman        Sandy Hook  CT      31    37 M 30-39        27:50    8:59/M
     279    Mark Veikos             Trumbull  CT        13    20 M 11-14        27:53    9:00/M
     280    Patrick Bosse           Fairfield  CT       45    73 M 40-49        27:53    9:00/M
     281    Erin Begg               Newtown  CT         11    12 F 11-14        27:56    9:01/M
     282    Mia Napolitano          Trumbull  CT        25    10 F 20-29        27:58    9:01/M
     283    Tyler Fraser            Trumbull  CT        13    21 M 11-14        27:59    9:02/M
     284    Florene Nichols         Stratford  CT       45    12 F 40-49        28:06    9:04/M
     285    Paul Varvaro            Easton  CT          40    74 M 40-49        28:10    9:05/M
     286    Leslie Lincoln          Trumbull  CT        46    13 F 40-49        28:11    9:05/M
     287    Stephen Burke           Stratford  CT       29    14 M 20-29        28:13    9:06/M
     288    Kevin Finch             Stratford  CT       29    15 M 20-29        28:13    9:06/M
     289    Sarah Goodell           Norwalk  CT         22    11 F 20-29        28:14    9:06/M
     290    Amy Briand              Monroe  CT          33    22 F 30-39        28:15    9:07/M
     291    Max Bohling             Trumbull  CT        13    22 M 11-14        28:16    9:07/M
     292    Brian Tomko             Kensington  CT      34    38 M 30-39        28:17    9:07/M
     293    Mary McGarity           Trumbull  CT        44    14 F 40-49        28:17    9:07/M
     294    Kyle Zengo              Wilton  CT          11    23 M 11-14        28:18    9:08/M
     295    Andrew Wagle            Wilton  CT           9     6 M  1-10        28:18    9:08/M
     296    John Dragan             Kensington  CT      34    39 M 30-39        28:19    9:08/M
     297    Bill Wagner             Trumbull  CT        50    31 M 50-59        28:19    9:08/M
     298    Douglas Barber          Orange  CT          11    24 M 11-14        28:22    9:09/M
     299    Carol Smith             Bethel  CT          58     6 F 50-59        28:24    9:10/M
     300    Lauren Douglass         Trumbull  CT        16    10 F 15-19        28:25    9:10/M
     301    Caroline Douglass       Trumbull  CT        14    13 F 11-14        28:25    9:10/M
     302    Patricia Lind           Shelton  CT         43    15 F 40-49        28:26    9:10/M
     303    Ken Ziman               Orange  CT          59    32 M 50-59        28:26    9:10/M
     304    Mark Hopwood            Trumbull  CT        32    40 M 30-39        28:26    9:10/M
     305    Lisa Tatun              Shelton  CT         43    16 F 40-49        28:28    9:11/M
     306    Benjamin Strong         Trumbull  CT        36    41 M 30-39        28:31    9:12/M
     307    Kelly Gavin             New York  NY        33    23 F 30-39        28:32    9:12/M
     308    Annalisa Paltauf        Brookfield  CT      22    12 F 20-29        28:33    9:13/M
     309    Kathleen Richardson     Trumbull  CT        46    17 F 40-49        28:34    9:13/M
     310    Emily Wolpiuk           Trumbull  CT        11    14 F 11-14        28:41    9:15/M
     311    Karl Eilers             Danbury  CT         53    33 M 50-59        28:44    9:16/M
     312    Ash Puttaswamy          Bridgeport  CT      26    13 F 20-29        28:45    9:16/M
     313    Dawn Moser              Shelton  CT         49    18 F 40-49        28:49    9:18/M
     314    Heather Burns           Monroe  CT          34    24 F 30-39        28:53    9:19/M
     315    Ann Tramontana          New Haven  CT       52     7 F 50-59        28:53    9:19/M
     316    Paul Perrone            Shelton  CT         55    34 M 50-59        29:03    9:22/M
     317    Karen Jones             Winton  CT          50     8 F 50-59        29:04    9:23/M
     318    Dan Manuzzi             Monroe  CT          15    24 M 15-19        29:07    9:24/M
     319    Diane Severino          Trumbull  CT        41    19 F 40-49        29:08    9:24/M
     320    Edward Gratnx           Monroe  CT          42    75 M 40-49        29:11    9:25/M
     321    Michael Amarillo        Bethel  CT          16    25 M 15-19        29:15    9:26/M
     322    Edgar Amarillo          Bethel  CT          50    35 M 50-59        29:15    9:26/M
     323    Matthew Bolin           Weston  CT          10     7 M  1-10        29:18    9:27/M
     324    Kurt Bolin              Weston  CT          47    76 M 40-49        29:18    9:27/M
     325    John Fruin              Trumbull  CT        41    77 M 40-49        29:19    9:27/M
     326    Marion Richard          Trumbull  CT        50     9 F 50-59        29:27    9:30/M
     327    Christopher Quigley     Trumbull  CT        44    78 M 40-49        29:28    9:30/M
     328    Petra Brito             Norwalk  CT         36    25 F 30-39        29:34    9:32/M
     329    Clay Risuer             Woodbridge  CT      39    42 M 30-39        29:35    9:33/M
     330    Rebecca Thorpe          Fairfield  CT       36    26 F 30-39        29:36    9:33/M
     331    Deirdre Brown           Trumbull  ct        42    20 F 40-49        29:37    9:33/M
     332    Ernie Pierson           Fairfield  CT       49    79 M 40-49        29:38    9:34/M
     333    Annie Moran             Trumbull  CT        37    27 F 30-39        29:39    9:34/M
     334    Amil Redgate            Southport  CT       39    28 F 30-39        29:44    9:35/M
     335    Eileen Maffei           Trumbull  CT        47    21 F 40-49        29:45    9:36/M
     336    Bob Walter              Trumbull  CT        51    36 M 50-59        29:50    9:37/M
     337    Lida Letowt             Stratford  CT       43    22 F 40-49        29:51    9:38/M
     338    James Hodska            Stratford  CT       63     8 M 60-69        29:53    9:38/M
     339    Barbara Erkan           Monroe  CT          41    23 F 40-49        29:54    9:39/M
     340    John McShane            Old Greenwich  CT   43    80 M 40-49        29:54    9:39/M
     341    Stephanie Duncan        Fairfield  CT       43    24 F 40-49        29:56    9:39/M
     342    Paul Henderlite         Watertown  CT       39    43 M 30-39        30:00    9:41/M
     343    Donald Dib              Trumbull  CT        50    37 M 50-59        30:03    9:42/M
     344    Noel Mara               Monroe  CT          55    38 M 50-59        30:06    9:43/M
     345    Andy Damiani            Cranston  RI        43    81 M 40-49        30:07    9:43/M
     346    Donna Cramond           Monroe  CT          56    10 F 50-59        30:11    9:44/M
     347    Justin MacKenzie        Trumbull  CT        33    44 M 30-39        30:12    9:45/M
     348    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    29 F 30-39        30:13    9:45/M
     349    Michele Colgan          Manchester  CT      24    14 F 20-29        30:15    9:45/M
     350    Bonnie Miller           Old Lyme  CT        26    15 F 20-29        30:16    9:46/M
     351    Jonathan Wheelock       Danbury  CT         25    16 M 20-29        30:16    9:46/M
     352    Melissa Kahn            West Hartford  CT   15    11 F 15-19        30:19    9:47/M
     353    Larry Kahn              Trumbull  CT        59    39 M 50-59        30:20    9:47/M
     354    Michael Uus             Trumbull  CT        12    25 M 11-14        30:22    9:48/M
     355    Brendan Moore           Trumbull  CT        11    26 M 11-14        30:23    9:48/M
     356    Joseph Marcogliese      New Canaan  CT      26    17 M 20-29        30:24    9:48/M
     357    Angela Edwards          Naugatuck  CT       32    30 F 30-39        30:24    9:48/M
     358    John Tressel            Deep River  CT      30    45 M 30-39        30:25    9:49/M
     359    Andrew Jeffery          Trumbull  CT        11    27 M 11-14        30:29    9:50/M
     360    Kelly Jeffery           Trumbull  CT         9     4 F  1-10        30:29    9:50/M
     361    Karin Jeffery           Trumbull  CT        43    25 F 40-49        30:29    9:50/M
     362    Scott Jeffery           Trumbull  CT        44    82 M 40-49        30:30    9:50/M
     363    Don Platko              Stratford  CT       64     9 M 60-69        30:31    9:51/M
     364    Stanley Wolpiuk         Trumbull  CT        13    28 M 11-14        30:33    9:51/M
     365    Laurence Nordvall       Trumbull  CT        69    10 M 60-69        30:39    9:53/M
     366    Philip Terio            Trumbull  CT        12    29 M 11-14        30:40    9:54/M
     367    Christine Boulanger     Stratford  CT       25    16 F 20-29        30:41    9:54/M
     368    Cindy Kane              Woodbridge  DC      35    31 F 30-39        30:42    9:54/M
     369    Tricia Begg             Trumbull  CT        36    32 F 30-39        30:47    9:56/M
     370    Cristina Dieguez        Bridgeport  CT      28    17 F 20-29        30:53    9:58/M
     371    Margaret Pinheiro       Milford  CT         45    26 F 40-49        30:55    9:58/M
     372    Bob Zitnay              Trumbull  CT        52    40 M 50-59        30:58    9:59/M
     373    Kristine Mingo          New Haven  CT       32    33 F 30-39        31:05   10:02/M
     374    Michele Vento           Danbury  CT         24    18 F 20-29        31:11   10:04/M
     375    Jennifer Grega          Trumbull  CT        29    19 F 20-29        31:18   10:06/M
     376    Sara Grega              Trumbull  CT        27    20 F 20-29        31:18   10:06/M
     377    John Peterson           Bridgeport  CT      47    83 M 40-49        31:19   10:06/M
     378    John Luczaj             Trumbull  CT        31    46 M 30-39        31:21   10:07/M
     379    James Shea              Trumbull  CT        12    30 M 11-14        31:23   10:07/M
     380    Norman Roth             Trumbull  CT        63    11 M 60-69        31:26   10:08/M
     381    Edward Donahue          Bridgeport  CT      52    41 M 50-59        31:27   10:09/M
     382    Kimberly Luczaj         Shelton  CT         29    21 F 20-29        31:29   10:09/M
     383    Jill Seres              Trumbull  CT        43    27 F 40-49        31:31   10:10/M
     384    Jim Stevens             Trumbull  CT        73     2 M 70-79        31:36   10:12/M
     385    Tony Granger            Trumbull  CT        48    84 M 40-49        31:38   10:12/M
     386    Nancy Guerette          Darien  CT          51    11 F 50-59        31:39   10:13/M
     387    Matthew Kelley          Trumbull  CT        12    31 M 11-14        31:43   10:14/M
     388    Mark Zitko              Meriden  CT         53    42 M 50-59        31:44   10:14/M
     389    Warren Johnson          Milford  CT         10     8 M  1-10        31:46   10:15/M
     390    Roger Krahn             Trumbull  CT        46    85 M 40-49        31:48   10:15/M
     391    Elizabeth Krahn         Trumbull  CT        15    12 F 15-19        31:48   10:15/M
     392    Wilhelmina Krahn        Trumbull  CT        13    15 F 11-14        31:49   10:16/M
     393    Kathy Hammell           Darien  ct          53    12 F 50-59        31:56   10:18/M
     394    Kristin Kaley           Brookfield  CT      40    28 F 40-49        31:58   10:19/M
     395    Teddy Pena              Oxford  CT          37    47 M 30-39        32:00   10:19/M
     396    Al Cirne                Oxford  CT          37    48 M 30-39        32:00   10:19/M
     397    Andrea Clapp            Oxford  CT          46    29 F 40-49        32:01   10:20/M
     398    Fernanda De Sousa       Seymour  CT         28    22 F 20-29        32:05   10:21/M
     399    Bernadette Salmini      Nichols  CT         60     1 F 60-69        32:06   10:21/M
     400    Bernadette Lecza        Durham  CT          40    30 F 40-49        32:07   10:22/M
     401    Meaghan Heeks           Trumbull  CT        11    16 F 11-14        32:07   10:22/M
     402    Bob Heeks               Trumbull  CT        47    86 M 40-49        32:09   10:22/M
     403    Katie Scully            Hamden  CT          30    34 F 30-39        32:15   10:24/M
     404    Krista Rembish          Meriden  CT         29    23 F 20-29        32:18   10:25/M
     405    Gina Staub              Fairfield  CT       29    24 F 20-29        32:18   10:25/M
     406    Robyn Falkowski         Cheshire  CT        28    25 F 20-29        32:18   10:25/M
     407    Jeremy Staub            Fairfield  CT       29    18 M 20-29        32:19   10:25/M
     408    Derek Bruner            Trumbull  CT        10     9 M  1-10        32:24   10:27/M
     409    Tamara Link             Stamford  CT        39    35 F 30-39        32:25   10:27/M
     410    Olivia Taylor           Fairfield  CT        9     5 F  1-10        32:25   10:27/M
     411    Ben Schoenleber         Trumbull  CT        11    32 M 11-14        32:25   10:27/M
     412    Pam Kennedy             Trumbull  CT        44    31 F 40-49        32:28   10:28/M
     413    Julia Zirinsky          Greenwich  CT       21    26 F 20-29        32:28   10:28/M
     414    Danny Anders            Cos Cob  CT         24    19 M 20-29        32:29   10:29/M
     415    Albert Derouin          Trumbull  CT        64    12 M 60-69        32:30   10:29/M
     416    Janine Tighe            Milford  CT         45    32 F 40-49        32:32   10:30/M
     417    Phil Friedland          Shelton  CT         64    13 M 60-69        32:33   10:30/M
     418    Cindy Buckley           Stratford  CT       53    13 F 50-59        32:41   10:33/M
     419    Julia Von Ehr           Southport  CT        9     6 F  1-10        32:47   10:35/M
     420    Claire Mastromonaco     Bridgeport  CT      47    33 F 40-49        32:51   10:36/M
     421    Bob Speer               Milford  CT         51    43 M 50-59        32:52   10:36/M
     422    Laura Perusse           Stratford  CT       26    27 F 20-29        32:54   10:37/M
     423    Lisa Longo              Trumbull  CT        24    28 F 20-29        32:55   10:37/M
     424    Fatima Magalhaes        Southport  CT       44    34 F 40-49        32:56   10:37/M
     425    William Palko           Shelton  CT         40    87 M 40-49        32:58   10:38/M
     426    Rebecca Palko           Shelton  CT         10     7 F  1-10        33:00   10:39/M
     427    Kristin Quade           Weston  CT          30    36 F 30-39        33:01   10:39/M
     428    Eileen Rooney           Stratford  CT       38    37 F 30-39        33:09   10:42/M
     429    Melissa Kane            Stratford  CT       28    29 F 20-29        33:20   10:45/M
     430    Janice Brown            Newtown  CT         55    14 F 50-59        33:29   10:48/M
     431    Barry Kresen            Milford  CT         42    88 M 40-49        33:31   10:49/M
     432    Kyle Kelly              Fairfield  CT       12    33 M 11-14        33:36   10:50/M
     433    Steven Kelly            Fairfield  CT       46    89 M 40-49        33:37   10:51/M
     434    Jennifer Miller         Branford  CT        37    38 F 30-39        33:39   10:51/M
     435    John Daponte            Stratford  CT       57    44 M 50-59        33:42   10:52/M
     436    John Gartsu             Trumbull  CT        13    34 M 11-14        33:46   10:54/M
     437    Richard Amato           Shelton  CT         48    90 M 40-49        33:47   10:54/M
     438    Kiye Sakai              Fairfield  CT       44    35 F 40-49        33:50   10:55/M
     439    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT        51    15 F 50-59        33:52   10:55/M
     440    Marie-Anne Marsalese    Litchfield  CT      41    36 F 40-49        33:53   10:56/M
     441    John Doris              Trumbull  CT        39    49 M 30-39        33:56   10:57/M
     442    Pamela Moore            Trumbull  CT        46    37 F 40-49        33:57   10:57/M
     443    Diana Meza              Austin  TX          30    39 F 30-39        34:00   10:58/M
     444    Molly Begg              Newtown  CT          7     8 F  1-10        34:07   11:00/M
     445    Leah Begg               Newtown  CT         36    40 F 30-39        34:07   11:00/M
     446    Jennifer Kucej          Trumbull  CT        36    41 F 30-39        34:14   11:03/M
     447    David Urban             Stratford  CT       49    91 M 40-49        34:14   11:03/M
     448    Alexander Taylor        Fairfield  CT       10    10 M  1-10        34:18   11:04/M
     449    Nancy Romero            Shelton  CT         46    38 F 40-49        34:20   11:05/M
     450    Ginny Hofford           Trumbull  CT        66     2 F 60-69        34:22   11:05/M
     451    Debra Siberon           Monroe  CT          28    30 F 20-29        34:27   11:07/M
     452    Kevin Carling           Berlin  CT          26    20 M 20-29        34:46   11:13/M
     453    Richard Johnson         Trumbull  CT        41    92 M 40-49        35:00   11:17/M
     454    Edward Snyder           Wallingford  CT     59    45 M 50-59        35:01   11:18/M
     455    Connor Thomas Bieling   Trumbull  CT        12    35 M 11-14        35:04   11:19/M
     456    Ed Perkowski            Stratford  CT       51    46 M 50-59        35:09   11:20/M
     457    Rebecca Carling         Berlin  CT          23    31 F 20-29        35:23   11:25/M
     458    Kathleen Shea           Trumbull  CT        50    16 F 50-59        35:29   11:27/M
     459    Linda Hayden            Trumbull  CT        47    39 F 40-49        35:38   11:30/M
     460    Stephen Ryl             Fairfield  CT        9    11 M  1-10        35:39   11:30/M
     461    Joseph Piccirillo       Trumbull  CT        45    93 M 40-49        35:41   11:31/M
     462    John Plofkin, Jr.       Trumbull  CT        41    94 M 40-49        36:02   11:37/M
     463    Herman Bershtein        Hamden  CT          80     1 M 80-99        36:02   11:37/M
     464    Dr. Y.m. Naci           Stratford  CT       82     2 M 80-99        36:02   11:37/M
     465    Anita Michael           Wilton  CT          33    42 F 30-39        36:07   11:39/M
     466    Teresa White            Shelton  CT         40    40 F 40-49        36:12   11:41/M
     467    Kristina Ramos          Shelton  CT         42    41 F 40-49        36:27   11:45/M
     468    Billy Begg              Newtown  CT         10    12 M  1-10        36:42   11:50/M
     469    Bill Begg               Newtown  CT         42    95 M 40-49        36:43   11:51/M
     470    Hillary Duncan          Milford  CT         38    43 F 30-39        36:57   11:55/M
     471    Cyndi Fluskey           Trumbull  CT        36    44 F 30-39        37:05   11:58/M
     472    Sheila Bowen            Trumbull  CT        38    45 F 30-39        37:06   11:58/M
     473    Wendy Finch             Stratford  CT       34    46 F 30-39        37:11   12:00/M
     474    Beth Thompson           Newtown  CT         47    42 F 40-49        37:19   12:02/M
     475    Jeanne Kalmanson        Stratford  CT       61     3 F 60-69        37:19   12:02/M
     476    Don Finott              Shelton  CT         63    14 M 60-69        37:23   12:04/M
     477    John Murphy             Trumbull  DC        54    47 M 50-59        38:04   12:17/M
     478    Betsy Hopwood           Trumbull  CT        34    47 F 30-39        38:17   12:21/M
     479    Steven Schillaci        Trumbull  CT        11    36 M 11-14        38:43   12:29/M
     480    Alex Schillaci          Trumbull  CT        46    96 M 40-49        38:43   12:29/M
     481    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         47    43 F 40-49        39:09   12:38/M
     482    William Snyder          Waterbury  CT       39    50 M 30-39        39:26   12:43/M
     483    Ray Oliver              Trumbull  CT        68    15 M 60-69        39:46   12:50/M
     484    Dr George Whitney       Orange  CT          86     3 M 80-99        40:04   12:55/M
     485    Michaelangelo Guerrera  Seymour  CT         30    51 M 30-39        40:27   13:03/M
     486    Thomas Cunnone          Stamford  CT        25    21 M 20-29        40:33   13:05/M
     487    Teresa Cryan            Trumbull  CT        51    17 F 50-59        40:34   13:05/M
     488    Martha Marchelli        Shelton  CT         32    48 F 30-39        40:52   13:11/M
     489    Nancy Barr              West Haven  CT      61     4 F 60-69        41:20   13:20/M
     490    Stephen Cardone         Trumbull  CT         9    13 M  1-10        43:02   13:53/M
     491    Stephen Cardone         Trumbull  CT        39    52 M 30-39        43:04   13:54/M
     492    Zach Thompson           Trumbull  CT        9     14 M  1-10        43:27   14:01/M
     493    Liam Robinson           Trumbull  CT         9    15 M  1-10        43:29   14:02/M
     494    Curt Robinson           Trumbull  CT        37    53 M 30-39        43:35   14:04/M
     495    William Barr            West Haven  CT      61    16 M 60-69        46:35   15:02/M
     496    Marty Gaier             Sandy Hook  CT      14    37 M 11-14        47:41   15:23/M
     497    Emily Thomas            Trumbull  CT        13    17 F 11-14        48:51   15:45/M
     498    Elizabeth Meskill       Shelton  CT          9     9 F  1-10        49:21   15:55/M
     499    Joyce Meskill           Shelton  CT         51    18 F 50-59        49:33   15:59/M
     500    Bob Maffei                                  50    48 M 50-59        51:17   16:33/M
     501    Betsy McGuire           Trumbull  CT        40    44 F 40-49        51:34   16:38/M
     502    Taylor Hoppe            Trumbull  CT        13    38 M 11-14        51:34   16:38/M
     503    Erin Hoppe              Trumbull  CT        39    49 F 30-39        51:35   16:38/M
     504    Lee Hayden              Trumbull  CT        12    39 M 11-14        52:51   17:03/M
     505    Erik Bohling            Trumbull  CT        13    40 M 11-14        52:57   17:05/M
     506    Vivian Derouin          Trumbull  CT        54    19 F 50-59        54:00   17:25/M
     507    Janice Medvecky         North Haven  CT     63     5 F 60-69        54:00   17:25/M
     508    Andy Gaier              Sandy Hook  CT      11    41 M 11-14        54:19   17:31/M
     509    Deryl Gaier             Sandy Hook  CT      48    97 M 40-49        54:19   17:31/M
     510    Patsy O' Dwyer          Fairfield  CT       66     6 F 60-69        54:46   17:40/M
     511    Betsy Gaier             Sandy Hook  CT      51    20 F 50-59        54:57   17:44/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K Run

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dolan Zengo Wilton CT

40

20

18:52

6:05/M

 
Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sabrina Olsen Thomaston CT

9

130

23:39

7:38/M

2

Sara Beland Woodbridge CT

10

168

24:46

7:59/M

3

Katie Beland Woodbridge CT

10

199

25:31

8:14/M

 
Top

Women 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

14

76

21:52

7:03/M

2

Stephanie Helfrich Trumbull CT

14

145

24:08

7:47/M

3

Anne Martino Sandy Hook CT

12

147

24:09

7:47/M

 
Top

Women 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robyn Hudak Monroe CT

19

29

19:47

6:23/M

2

Dawn Hudak Monroe CT

19

46

20:32

6:37/M

3

Christina Larsen Monroe CT

17

112

23:09

7:28/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tara-Marie Nucera Trumbull CT

28

83

22:08

7:08/M

2

Erin Fitzpatrick Norwalk CT

26

132

23:45

7:40/M

3

Caroline Smith Bethel CT

28

150

24:20

7:51/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Stamford CT

39

35

20:07

6:29/M

2

Kimberly Battipaglia New Haven CT

34

36

20:08

6:30/M

3

Amelia Audette Trumbull CT

31

40

20:13

6:31/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michele Covino Deaso Fairfield CT

42

69

21:36

6:58/M

2

Michelle Mueller Monroe CT

44

71

21:37

6:58/M

3

Nancy Katz-Johnson Trumbull CT

47

88

22:14

7:10/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Pelley Trumbull CT

57

187

25:13

8:08/M

2

Mary Lou White Bolton CT

50

213

25:48

8:19/M

3

Sharon Gosha Trumbull CT

52

219

25:57

8:22/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bernadette Salmini Nichols CT

60

399

32:06

10:21/M

2

Ginny Hofford Trumbull CT

66

450

34:22

11:05/M

3

Jeanne Kalmanson Stratford CT

61

475

37:19

12:02/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joshua Olsen Thomaston CT

15

1

16:58

5:28/M

 
Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Malik Olsen Thomaston CT

10

73

21:45

7:01/M

2

Daniel SchuMacHer Naugatuck CT

8

137

24:03

7:45/M

3

Jeremy Mc Gale New Canaan CT

10

184

25:06

8:06/M

 
Top

Men 11 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Danaher Trumbull CT

13

38

20:11

6:31/M

2

Michael Nangle Trumbull CT

14

54

20:58

6:46/M

3

Anthony Cramond Monroe CT

14

59

21:10

6:50/M

 
Top

Men 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Colin Shukie Easton CT

17

2

17:19

5:35/M

2

Timothy Olsen Thomaston CT

16

5

17:43

5:43/M

3

Sean Phillips Milford CT

16

8

17:52

5:46/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Gaughan Vienna VA

20

3

17:24

5:37/M

2

J.d. Worrall Totowa NJ

20

9

17:55

5:47/M

3

Stafford Brown Milford CT

29

17

18:24

5:56/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Hodska Monroe CT

38

7

17:46

5:44/M

2

Charles Hornak Hamden CT

38

14

18:07

5:51/M

3

Dave Mc Vay Stamford CT

38

22

18:56

6:06/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Scarth Redding CT

47

4

17:30

5:39/M

2

Joe Puopolo Shelton CT

47

6

17:44

5:43/M

3

Dale Richardson Trumbull CT

45

10

17:57

5:47/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Santa Claus North Pole

51

39

20:12

6:31/M

2

Jeff Tyler New Milford CT

53

48

20:35

6:38/M

3

Bruce Goulart Newtown CT

55

55

21:01

6:47/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Couzelis Norwalk CT

63

111

23:09

7:28/M

2

Duane Estey Seymour CT

63

131

23:41

7:38/M

3

Jonathan Yuen Katonah NY

61

174

24:53

8:02/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Vellardito Trumbull CT

71

195

25:27

8:13/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

73

384

31:36

10:12/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

80

463

36:02

11:37/M

2

Dr. Y.m. Naci Stratford CT

82

464

36:02

11:37/M

3

Dr George Whitney Orange CT

86

484

40:04

12:55/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News