Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Battle of Stonington 5K

Stonington, CT, August 23, 2005

Results

Results courtesy SNERRO, LLC



BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE
Overall Finish List

August 23, 2005
Results By SNERRO, LLC 
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chad Brown              Waterford  CT       30     1 M  0-39      16:04.0    5:11/M
       2    Jeff Wadecki            LEDYARD  CT         22     2 M  0-39      16:42.0    5:23/M
       3    Christopher Kane        Waterford  CT       37     3 M  0-39      16:50.0    5:26/M
       4    Vigil Ryan              New Haven  CT       27     4 M  0-39      16:54.0    5:27/M
       5    Carl Roth               Niantic  CT         29     5 M  0-39      16:58.0    5:28/M
       6    Napolean Dynamite       Groton  CT          23     6 M  0-39      17:00.0    5:29/M
       7    Bill Lunn               Mystic  CT          31     7 M  0-39      17:19.0    5:35/M
       8    Michael Tammaro         Narragansett  RI    36     8 M  0-39      17:30.0    5:39/M
       9    Chris Spaiget           Portsmouth  RI      47     1 M 40-49      17:50.0    5:45/M
      10    Larry ORLANDO           Westerly  RI        43     2 M 40-49      17:53.0    5:46/M
      11    Michael FRITZ           Ledyard  CT         48     3 M 40-49      18:02.0    5:49/M
      12    Kevin AGNELLO           Pawcatuck  CT       14     9 M  0-39      18:17.0    5:54/M
      13    David Tetreault         Narragansett  RI    42     4 M 40-49      18:37.0    6:00/M
      14    Dave Hammond            Stonington  CT      48     5 M 40-49      18:43.0    6:02/M
      15    Matt Smith              East Lyme  CT       36    10 M  0-39      18:47.0    6:04/M
      16    Joseph Hallisey         Glastonbury  CT     41     6 M 40-49      18:48.0    6:04/M
      17    Peter Weeden            Ashaway  RI         41     7 M 40-49      18:59.0    6:07/M
      18    Mark Berry              MYSTIC  CT          44     8 M 40-49      19:14.0    6:12/M
      19    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     40     9 M 40-49      19:15.0    6:13/M
      20    Partick Boule           Stonington  CT      16    11 M  0-39      19:18.0    6:14/M
      21    Katrina Utz             Middletown  RI      19     1 F  0-39      19:18.0    6:14/M
      22    Harold Haugeto          Mystic  CT          30    12 M  0-39      19:32.0    6:18/M
      23    Heather Bessette                            42     1 F 40-49      19:35.0    6:19/M
      24    Sean Fedak              Stonington  CT      55     1 M 50-59      19:39.0    6:20/M
      25    Ed BRADLEY              Westerly  RI        32    13 M  0-39      19:42.0    6:21/M
      26    Daniel Dumais           Simsbury  CT        44    10 M 40-49      19:45.0    6:22/M
      27    Greg Abbott             Stonington  CT      17    14 M  0-39      19:46.0    6:23/M
      28    Rick Cota               Wakefield  RI       36    15 M  0-39      19:48.0    6:23/M
      29    Gregory Niles           Stonington  CT      46    11 M 40-49      19:51.0    6:24/M
      30    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38    16 M  0-39      19:53.0    6:25/M
      31    Stephen Schonning       Westerly  RI        41    12 M 40-49      19:53.0    6:25/M
      32    Jonathan Hiller         Mystic  CT          47    13 M 40-49      19:56.0    6:26/M
      33    Carla THOMPSON          Pawcatuck  CT       46     2 F 40-49      19:58.0    6:26/M
      34    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-99      20:02.0    6:28/M
      35    Matt Capozza            New London  CT      45    14 M 40-49      20:07.0    6:29/M
      36    Phil Schena             Voluntown  CT       50     2 M 50-59      20:08.0    6:30/M
      37    Ken Lusk                Mystic  CT          46    15 M 40-49      20:15.0    6:32/M
      38    Katie Jeffrey           Stonington  CT      26     2 F  0-39      20:20.0    6:34/M
      39    Richard Decker          Bristol  CT         38    17 M  0-39      20:21.0    6:34/M
      40    David White             Royalston  MA       14    18 M  0-39      20:23.0    6:35/M
      41    Laura Brustolon         Mystic  CT          17     3 F  0-39      20:24.0    6:35/M
      42    Steve Schadtle          Marlborough  CT     38    19 M  0-39      20:25.0    6:35/M
      43    Steven Heck             Providence  RI      36    20 M  0-39      20:33.0    6:38/M
      44    Greg Kuflik             Mystic  CT          41    16 M 40-49      20:34.0    6:38/M
      45    Silke Wunderwald        Stonington  CT      33     4 F  0-39      20:37.0    6:39/M
      46    John Lamattina          Stonington  CT      55     3 M 50-59      20:46.0    6:42/M
      47    Tenley GODFREY          Mystic  CT          12     5 F  0-39      21:04.0    6:48/M
      48    Eric Beverly            PAWCATUCK  CT       36    21 M  0-39      21:19.0    6:53/M
      49    F David Tingley         Waterford  CT       41    17 M 40-49      21:27.0    6:55/M
      50    James Smith             Meriden  CT         43    18 M 40-49      21:30.0    6:56/M
      51    Dino Festa              Oakdale  CT         52     4 M 50-59      21:33.0    6:57/M
      52    Brian Griffiths         London  UK          43    19 M 40-49      21:42.0    7:00/M
      53    Bob White               Royalston  MA       57     5 M 50-59      21:44.0    7:01/M
      54    Jennifer Novotny        East Lyme  CT       21     6 F  0-39      21:50.0    7:03/M
      55    Mark Novotny            El                  48    20 M 40-49      21:51.0    7:03/M
      56    Tom Sullivan            Groton  CT          35    22 M  0-39      22:04.0    7:07/M
      57    Alison Dupont           Groton  CT          38     7 F  0-39      22:06.0    7:08/M
      58    Chris Tripp             Stonington  CT      16    23 M  0-39      22:10.0    7:09/M
      59    Mark Steele             PAWCATUCK  CT       38    24 M  0-39      22:16.0    7:11/M
      60    Marc Hamm               Westerly  RI        34    25 M  0-39      22:21.0    7:13/M
      61    Navin Varshney          New London  CT      32    26 M  0-39      22:22.0    7:13/M
      62    Juli Bassett            Oakdale  CT         13     8 F  0-39      22:23.0    7:13/M
      63    Bethany McGill          Westerly  RI        35     9 F  0-39      22:24.0    7:14/M
      64    Gene Maran              Waterford  CT       52     6 M 50-59      22:26.0    7:14/M
      65    Ric Villarreal          Waterbury  CT       48    21 M 40-49      22:28.0    7:15/M
      66    Kurt Hamel              New London  CT      25    27 M  0-39      22:31.0    7:16/M
      67    Mike Brustolon          Mystic  CT          46    22 M 40-49      22:44.0    7:20/M
      68    Donald Weller           Niantic  CT         52     7 M 50-59      22:45.0    7:20/M
      69    Linda Somers            Mystic  CT          39    10 F  0-39      22:46.0    7:21/M
      70    Matt FRAZIER            Basking Ridge  NJ   39    28 M  0-39      22:49.0    7:22/M
      71    Megan Ftizgerlad        Gales Ferry  CT     24    11 F  0-39      22:54.0    7:23/M
      72    Alan BLAY               Hope Valley  RI     43    23 M 40-49      23:00.0    7:25/M
      73    Carol Rose              Ledyard  CT         39    12 F  0-39      23:04.0    7:26/M
      74    Gene Ryan               Waterford  CT       48    24 M 40-49      23:06.0    7:27/M
      75    John Weaver             Groton              43    25 M 40-49      23:08.0    7:28/M
      76    Paul GRAY               Pawcatuck  CT       38    29 M  0-39      23:17.0    7:31/M
      77    Juntyma Engtrakul       Groton  CT          23    13 F  0-39      23:19.0    7:31/M
      78    Matthew Ferrier         Mystic  CT          39    30 M  0-39      23:23.0    7:33/M
      79    Ted Abbott              Pawcatuck  CT       48    26 M 40-49      23:32.0    7:35/M
      80    Chris Graham            Gales Ferry  CT     48    27 M 40-49      23:33.0    7:36/M
      81    Jennifer Winton         Preston  CT         27    14 F  0-39      23:33.0    7:36/M
      82    Kristen Trevena         Stonington  CT      29    15 F  0-39      23:34.0    7:36/M
      83    Kim Picard              Wakefield  RI       45     3 F 40-49      23:39.0    7:38/M
      84    Nandell Keene           New London  CT      30    16 F  0-39      23:45.0    7:40/M
      85    Norma Tom               Waterford  CT       35    17 F  0-39      23:45.0    7:40/M
      86    Luke Varanko            Groton  CT          46    28 M 40-49      23:52.0    7:42/M
      87    Bethany Hess            Stonington  CT      43     4 F 40-49      23:54.0    7:43/M
      88    Michael Carta           Waterford  CT       47    29 M 40-49      23:57.0    7:44/M
      89    Hank ALLEN              OLD LYME  CT        64     2 M 60-99      24:00.0    7:45/M
      90    Debra Schena            Voluntown  CT       50     1 F 50-59      24:08.0    7:47/M
      91    Jack Saari              Stonington  CT      16    31 M  0-39      24:11.0    7:48/M
      92    Robert Niedbala         Norwich  CT         58     8 M 50-59      24:13.0    7:49/M
      93    Rusty Moinsen           Stonington  CT      42    30 M 40-49      24:13.0    7:49/M
      94    Gary Mandelburg         Norwich  CT         52     9 M 50-59      24:15.0    7:49/M
      95    John RYAN               Waterford  CT       42    31 M 40-49      24:20.0    7:51/M
      96    Bill SULLIVAN           Waterford  CT       37    32 M  0-39      24:23.0    7:52/M
      97    Yanyun Chen             East Lyme  CT       38    18 F  0-39      24:32.0    7:55/M
      98    Tom Harrington          Waterford  CT       51    10 M 50-59      24:34.0    7:55/M
      99    Scott Wilson            Montville  CT       40    32 M 40-49      24:35.0    7:56/M
     100    Paresh Soni             Mystic  CT          45    33 M 40-49      24:35.0    7:56/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Timothy Quackenbush                         47    34 M 40-49      24:36.0    7:56/M
     102    Steve Dasilva           Westerly  RI        45    35 M 40-49      24:51.0    8:01/M
     103    Jiun Tang-Huang         East Lyme  CT       44    36 M 40-49      24:57.0    8:03/M
     104    Norma Dibartolo         Colchester  CT      51     2 F 50-59      25:00.0    8:04/M
     105    Bill Billing            Mystic  CT          54    11 M 50-59      25:01.0    8:04/M
     106    Nichole Danis           Canterbury  CT      29    19 F  0-39      25:07.0    8:06/M
     107    Beth Oosterom           Mystic  CT          41     5 F 40-49      25:08.0    8:06/M
     108    Stephanie Gustavson     Mystic              29    20 F  0-39      25:10.0    8:07/M
     109    Kate Kowalczuk          Clinton             31    21 F  0-39      25:11.0    8:07/M
     110    Tony Weber              Groton  CT          40    37 M 40-49      25:13.0    8:08/M
     111    Maureen Mailhot         Ledyard  CT         45     6 F 40-49      25:16.0    8:09/M
     112    Lee Cattanach           New London  CT      12    33 M  0-39      25:23.0    8:11/M
     113    Nicole Drey             Groton  CT          27    22 F  0-39      25:28.0    8:13/M
     114    Michael Willner         Stonington  CT      13    34 M  0-39      25:30.0    8:14/M
     115    Paul Maguire            Mystic  CT          41    38 M 40-49      25:30.0    8:14/M
     116    Richard ZBROZEK         BERLIN  CT          58    12 M 50-59      25:34.0    8:15/M
     117    Stephen Avery           Voluntown  CT       50    13 M 50-59      25:43.0    8:18/M
     118    Thomas Fischetti        Stonington  CT      21    35 M  0-39      25:48.0    8:19/M
     119    Jerry Proulx            North Stonington  C 54    14 M 50-59      25:50.0    8:20/M
     120    Jim Welsh               Mystic  CT          48    39 M 40-49      25:50.0    8:20/M
     121    Russ Dipallina          Waterford  CT       43    40 M 40-49      25:51.0    8:20/M
     122    Anne COLLETTE           Pawcatuck  CT       43     7 F 40-49      25:54.0    8:21/M
     123    John Fischetti          Stonington  CT      57    15 M 50-59      25:55.0    8:22/M
     124    Amy Howard              Pawcatuck  CT       34    23 F  0-39      26:02.0    8:24/M
     125    Mary Grace Dennler      Colchester  CT      45     8 F 40-49      26:04.0    8:25/M
     126    Grace Lewis             North Stonington  C 45     9 F 40-49      26:05.0    8:25/M
     127    Mike Salvemini          East Lyme  CT       52    16 M 50-59      26:10.0    8:26/M
     128    Neal Bobruff            Stonington  CT      46    41 M 40-49      26:12.0    8:27/M
     129    Leon Brown              New London  CT      61     3 M 60-99      26:12.0    8:27/M
     130    Charles Bartnicki       Groton  CT          54    17 M 50-59      26:16.0    8:28/M
     131    Candace Sanford         Stonington  CT      57     3 F 50-59      26:18.0    8:29/M
     132    Tom Owen                East Lyme  CT       43    42 M 40-49      26:29.0    8:33/M
     133    Jim Austin              Ledyard  CT         46    43 M 40-49      26:35.0    8:35/M
     134    Kathy Kovacs            Ivoryton  CT        53     4 F 50-59      26:42.0    8:37/M
     135    Tom Swim                Groton  CT          60     4 M 60-99      26:51.0    8:40/M
     136    Shelly Li               Groton  CT          38    24 F  0-39      26:53.0    8:40/M
     137    James Paggioli                              42    44 M 40-49      26:56.0    8:41/M
     138    Dawn Buckley            West Kingston  RI   40    10 F 40-49      27:04.0    8:44/M
     139    Juan O'Callahan         Stonington  CT      72     5 M 60-99      27:05.0    8:44/M
     140    Karen Santacroce        Groton  CT          36    25 F  0-39      27:07.0    8:45/M
     141    Lindsey Burgess         Stonington  CT      23    26 F  0-39      27:08.0    8:45/M
     142    Mary Campbell           Niantic  CT         35    27 F  0-39      27:08.0    8:45/M
     143    Melissa Nelson          Norwich  CT         39    28 F  0-39      27:11.0    8:46/M
     144    Anise GRAJEDA           Norwich  CT         34    29 F  0-39      27:17.0    8:48/M
     145    Louise Oboyle           Stonington  CT      53     5 F 50-59      27:18.0    8:48/M
     146    Judy McGrath            Colchester  CT      63     1 F 60-99      27:24.0    8:50/M
     147    David Sivgleton         Norwalk  CT         44    45 M 40-49      27:25.0    8:51/M
     148    Michele Aiello          Carolina  RI        28    30 F  0-39      27:28.0    8:52/M
     149    Mike Aiello             Carolina  RI        34    36 M  0-39      27:28.0    8:52/M
     150    David Bessette          Pawcatuck  CT       51    18 M 50-59      27:29.0    8:52/M
     151    Valerie Volpe           Groton  CT          27    31 F  0-39      27:48.0    8:58/M
     152    Patricia Phillips       Niantic  CT         58     6 F 50-59      27:49.0    8:58/M
     153    Donald Steinhoff        Mystic  CT          51    19 M 50-59      27:51.0    8:59/M
     154    Diane Oliver            Colchester  CT      38    32 F  0-39      27:58.0    9:01/M
     155    Craig Barnes            North Stonington  C 49    46 M 40-49      28:03.0    9:03/M
     156    Leo Sullivan            Waterford  CT       42    47 M 40-49      28:12.0    9:06/M
     157    Carolyn Lally           Waterford  CT       58     7 F 50-59      28:31.0    9:12/M
     158    Alison Zack Darrell     Stonington  CT      46    11 F 40-49      28:31.0    9:12/M
     159    Eleanor Robinson                            46    12 F 40-49      28:37.0    9:14/M
     160    Anita Kaiser            Groton  CT          44    13 F 40-49      28:38.0    9:14/M
     161    Jim QUINN               Stonington  CT      70     6 M 60-99      28:39.0    9:15/M
     162    Dawn Taylor             Stonington  CT      35    33 F  0-39      28:41.0    9:15/M
     163    Margo Fish              Waterford  CT       46    14 F 40-49      28:45.0    9:16/M
     164    Sharon Halley           Voluntown  CT       36    34 F  0-39      28:51.0    9:18/M
     165    Beth Cooper             Ledyard  CT         40    15 F 40-49      28:51.0    9:18/M
     166    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       50     8 F 50-59      29:04.0    9:23/M
     167    Chris CLARK             Ledyard  CT         48    16 F 40-49      29:09.0    9:24/M
     168    Carol GILLES            Pawcatuck  CT       46    17 F 40-49      29:25.0    9:29/M
     169    Patrick Gilles          Pawcatuck  CT       45    48 M 40-49      29:25.0    9:29/M
     170    Rea Robinson                                10    35 F  0-39      29:30.0    9:31/M
     171    Stephen Bogdan          Haddam  CT          9     37 M  0-39      29:31.0    9:31/M
     172    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        61     2 F 60-99      29:37.0    9:33/M
     173    David Mailhot           Ledyard  CT         50    20 M 50-59      29:39.0    9:34/M
     174    Karen Rogers            Chester  CT         55     9 F 50-59      29:49.0    9:37/M
     175    Norma Tom               El Cerrito  CA      38    36 F  0-39      29:53.0    9:38/M
     176    Ryan FRAZIER            Basking Ridge  NJ   12    38 M  0-39      30:04.0    9:42/M
     177    Peter SWAN              Mystic  CT          49    49 M 40-49      30:10.0    9:44/M
     178    Ellie Greenhouse                            12    37 F  0-39      30:14.0    9:45/M
     179    Courtney Dumais         Simsbury  CT        16    38 F  0-39      30:17.0    9:46/M
     180    Les McClure             Groton  CT          62     7 M 60-99      30:23.0    9:48/M
     181    Tammy Austin            Ledyard  CT         44    18 F 40-49      30:41.0    9:54/M
     182    Diane Cain              North Stonington  C 47    19 F 40-49      31:02.0   10:01/M
     183    Sharon Ripp             Gales Ferry  CT     38    39 F  0-39      31:08.0   10:03/M
     184    John Saari              Stonington  CT      55    21 M 50-59      31:30.0   10:10/M
     185    Steve Bessette          Pawcatuck  CT       20    39 M  0-39      31:31.0   10:10/M
     186    Rebecca Halter          Groton  CT          29    40 F  0-39      31:59.0   10:19/M
     187    Leeann SWAN             Mystic  CT          47    20 F 40-49      32:21.0   10:26/M
     188    Colburn Graves          North Stonington  C 71     8 M 60-99      32:23.0   10:27/M
     189    Alexa Oliver            Colchester  CT      10    41 F  0-39      32:34.0   10:30/M
     190    Paul Mannino            Exeter  RI          64     9 M 60-99      32:36.0   10:31/M
     191    Mike JASENAK            Groton  CT          61    10 M 60-99      32:48.0   10:35/M
     192    Rachel Jasenak          Groton  CT          58    10 F 50-59      32:50.0   10:35/M
     193    John Nazzano            Pawcatuck  CT       46    50 M 40-49      33:21.0   10:45/M
     194    Susan Salata            Pawcatuck  CT       36    42 F  0-39      33:39.0   10:51/M
     195    Jackie Owen             East Lyme  CT       43    21 F 40-49      34:55.0   11:16/M
     196    Paul Boutchia           Melrose  MA         31    40 M  0-39      35:04.0   11:19/M
     197    Jennifer Poplawski      Mystic  CT          24    43 F  0-39      37:05.0   11:58/M
     198    Ceilie Moose                                11    44 F  0-39      38:00.0   12:15/M
     199    Kelley Sanok            STONINGTON  CT      32    45 F  0-39      38:13.0   12:20/M
     200    Virginia Boutchia       Melrose  MA         31    46 F  0-39      38:13.0   12:20/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     201    Carole Slocum           Colchester  CT      44    22 F 40-49      38:30.0   12:25/M
     202    Deane Beverly           Pawcatuck  CT       62     3 F 60-99      40:06.0   12:56/M
     203    Laurie Lamb             North Stonington  C 52    11 F 50-59      45:44.0   14:45/M
     204    James Barber            Stonington  CT      73    11 M 60-99      46:27.0   14:59/M
     205    George AVERY            Stonington  CT      74    12 M 60-99      48:02.0   15:30/M
     206    Carol Shroyer           Groton  CT          63     4 F 60-99      48:03.0   15:30/M
     207    Ted Phillips            Niantic  CT         64    13 M 60-99      48:04.0   15:30/M
     208    Susan Jakubialski       Pawcatuck  CT       55    12 F 50-59      48:04.0   15:30/M

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE
Age Group Results

August 23, 2005
Results By SNERRO, LLC 
Men: 0-39 40-49 50-59 60-99 
 Women: 0-39 40-49 50-59 60-99 

Women 39 and under
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Katrina Utz             Middletown  RI      19       21      19:18.0    6:14/M
       2    Katie Jeffrey           Stonington  CT      26       38      20:20.0    6:34/M
       3    Laura Brustolon         Mystic  CT          17       41      20:24.0    6:35/M
       4    Silke Wunderwald        Stonington  CT      33       45      20:37.0    6:39/M
       5    Tenley GODFREY          Mystic  CT          12       47      21:04.0    6:48/M
       6    Jennifer Novotny        East Lyme  CT       21       54      21:50.0    7:03/M
       7    Alison Dupont           Groton  CT          38       57      22:06.0    7:08/M
       8    Juli Bassett            Oakdale  CT         13       62      22:23.0    7:13/M
       9    Bethany McGill          Westerly  RI        35       63      22:24.0    7:14/M
      10    Linda Somers            Mystic  CT          39       69      22:46.0    7:21/M
      11    Megan Ftizgerlad        Gales Ferry  CT     24       71      22:54.0    7:23/M
      12    Carol Rose              Ledyard  CT         39       73      23:04.0    7:26/M
      13    Juntyma Engtrakul       Groton  CT          23       77      23:19.0    7:31/M
      14    Jennifer Winton         Preston  CT         27       81      23:33.0    7:36/M
      15    Kristen Trevena         Stonington  CT      29       82      23:34.0    7:36/M
      16    Nandell Keene           New London  CT      30       84      23:45.0    7:40/M
      17    Norma Tom               Waterford  CT       35       85      23:45.0    7:40/M
      18    Yanyun Chen             East Lyme  CT       38       97      24:32.0    7:55/M
      19    Nichole Danis           Canterbury  CT      29      106      25:07.0    8:06/M
      20    Stephanie Gustavson     Mystic              29      108      25:10.0    8:07/M
      21    Kate Kowalczuk          Clinton             31      109      25:11.0    8:07/M
      22    Nicole Drey             Groton  CT          27      113      25:28.0    8:13/M
      23    Amy Howard              Pawcatuck  CT       34      124      26:02.0    8:24/M
      24    Shelly Li               Groton  CT          38      136      26:53.0    8:40/M
      25    Karen Santacroce        Groton  CT          36      140      27:07.0    8:45/M
      26    Lindsey Burgess         Stonington  CT      23      141      27:08.0    8:45/M
      27    Mary Campbell           Niantic  CT         35      142      27:08.0    8:45/M
      28    Melissa Nelson          Norwich  CT         39      143      27:11.0    8:46/M
      29    Anise GRAJEDA           Norwich  CT         34      144      27:17.0    8:48/M
      30    Michele Aiello          Carolina  RI        28      148      27:28.0    8:52/M
      31    Valerie Volpe           Groton  CT          27      151      27:48.0    8:58/M
      32    Diane Oliver            Colchester  CT      38      154      27:58.0    9:01/M
      33    Dawn Taylor             Stonington  CT      35      162      28:41.0    9:15/M
      34    Sharon Halley           Voluntown  CT       36      164      28:51.0    9:18/M
      35    Rea Robinson                                10      170      29:30.0    9:31/M
      36    Norma Tom               El Cerrito  CA      38      175      29:53.0    9:38/M
      37    Ellie Greenhouse                            12      178      30:14.0    9:45/M
      38    Courtney Dumais         Simsbury  CT        16      179      30:17.0    9:46/M
      39    Sharon Ripp             Gales Ferry  CT     38      183      31:08.0   10:03/M
      40    Rebecca Halter          Groton  CT          29      186      31:59.0   10:19/M
      41    Alexa Oliver            Colchester  CT      10      189      32:34.0   10:30/M
      42    Susan Salata            Pawcatuck  CT       36      194      33:39.0   10:51/M
      43    Jennifer Poplawski      Mystic  CT          24      197      37:05.0   11:58/M
      44    Ceilie Moose                                11      198      38:00.0   12:15/M
      45    Kelley Sanok            STONINGTON  CT      32      199      38:13.0   12:20/M
      46    Virginia Boutchia       Melrose  MA         31      200      38:13.0   12:20/M
Top

Women 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Bessette                            42       23      19:35.0    6:19/M
       2    Carla THOMPSON          Pawcatuck  CT       46       33      19:58.0    6:26/M
       3    Kim Picard              Wakefield  RI       45       83      23:39.0    7:38/M
       4    Bethany Hess            Stonington  CT      43       87      23:54.0    7:43/M
       5    Beth Oosterom           Mystic  CT          41      107      25:08.0    8:06/M
       6    Maureen Mailhot         Ledyard  CT         45      111      25:16.0    8:09/M
       7    Anne COLLETTE           Pawcatuck  CT       43      122      25:54.0    8:21/M
       8    Mary Grace Dennler      Colchester  CT      45      125      26:04.0    8:25/M
       9    Grace Lewis             North Stonington  C 45      126      26:05.0    8:25/M
      10    Dawn Buckley            West Kingston  RI   40      138      27:04.0    8:44/M
      11    Alison Zack Darrell     Stonington  CT      46      158      28:31.0    9:12/M
      12    Eleanor Robinson                            46      159      28:37.0    9:14/M
      13    Anita Kaiser            Groton  CT          44      160      28:38.0    9:14/M
      14    Margo Fish              Waterford  CT       46      163      28:45.0    9:16/M
      15    Beth Cooper             Ledyard  CT         40      165      28:51.0    9:18/M
      16    Chris CLARK             Ledyard  CT         48      167      29:09.0    9:24/M
      17    Carol GILLES            Pawcatuck  CT       46      168      29:25.0    9:29/M
      18    Tammy Austin            Ledyard  CT         44      181      30:41.0    9:54/M
      19    Diane Cain              North Stonington  C 47      182      31:02.0   10:01/M
      20    Leeann SWAN             Mystic  CT          47      187      32:21.0   10:26/M
      21    Jackie Owen             East Lyme  CT       43      195      34:55.0   11:16/M
      22    Carole Slocum           Colchester  CT      44      201      38:30.0   12:25/M
Top

Women 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Debra Schena            Voluntown  CT       50       90      24:08.0    7:47/M
       2    Norma Dibartolo         Colchester  CT      51      104      25:00.0    8:04/M
       3    Candace Sanford         Stonington  CT      57      131      26:18.0    8:29/M
       4    Kathy Kovacs            Ivoryton  CT        53      134      26:42.0    8:37/M
       5    Louise Oboyle           Stonington  CT      53      145      27:18.0    8:48/M
       6    Patricia Phillips       Niantic  CT         58      152      27:49.0    8:58/M
       7    Carolyn Lally           Waterford  CT       58      157      28:31.0    9:12/M
       8    Carol Choches-Obrien    Wakefield  RI       50      166      29:04.0    9:23/M
       9    Karen Rogers            Chester  CT         55      174      29:49.0    9:37/M
      10    Rachel Jasenak          Groton  CT          58      192      32:50.0   10:35/M
      11    Laurie Lamb             North Stonington  C 52      203      45:44.0   14:45/M
      12    Susan Jakubialski       Pawcatuck  CT       55      208      48:04.0   15:30/M
Top

Women 60 and over
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            Colchester  CT      63      146      27:24.0    8:50/M
       2    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        61      172      29:37.0    9:33/M
       3    Deane Beverly           Pawcatuck  CT       62      202      40:06.0   12:56/M
       4    Carol Shroyer           Groton  CT          63      206      48:03.0   15:30/M
Top

MEN UNDER 40
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chad Brown              Waterford  CT       30        1      16:04.0    5:11/M
       2    Jeff Wadecki            LEDYARD  CT         22        2      16:42.0    5:23/M
       3    Christopher Kane        Waterford  CT       37        3      16:50.0    5:26/M
       4    Vigil Ryan              New Haven  CT       27        4      16:54.0    5:27/M
       5    Carl Roth               Niantic  CT         29        5      16:58.0    5:28/M
       6    Napolean Dynamite       Groton  CT          23        6      17:00.0    5:29/M
       7    Bill Lunn               Mystic  CT          31        7      17:19.0    5:35/M
       8    Michael Tammaro         Narragansett  RI    36        8      17:30.0    5:39/M
       9    Kevin AGNELLO           Pawcatuck  CT       14       12      18:17.0    5:54/M
      10    Matt Smith              East Lyme  CT       36       15      18:47.0    6:04/M
      11    Partick Boule           Stonington  CT      16       20      19:18.0    6:14/M
      12    Harold Haugeto          Mystic  CT          30       22      19:32.0    6:18/M
      13    Ed BRADLEY              Westerly  RI        32       25      19:42.0    6:21/M
      14    Greg Abbott             Stonington  CT      17       27      19:46.0    6:23/M
      15    Rick Cota               Wakefield  RI       36       28      19:48.0    6:23/M
      16    Eric BOGDAN             Haddam  CT          38       30      19:53.0    6:25/M
      17    Richard Decker          Bristol  CT         38       39      20:21.0    6:34/M
      18    David White             Royalston  MA       14       40      20:23.0    6:35/M
      19    Steve Schadtle          Marlborough  CT     38       42      20:25.0    6:35/M
      20    Steven Heck             Providence  RI      36       43      20:33.0    6:38/M
      21    Eric Beverly            PAWCATUCK  CT       36       48      21:19.0    6:53/M
      22    Tom Sullivan            Groton  CT          35       56      22:04.0    7:07/M
      23    Chris Tripp             Stonington  CT      16       58      22:10.0    7:09/M
      24    Mark Steele             PAWCATUCK  CT       38       59      22:16.0    7:11/M
      25    Marc Hamm               Westerly  RI        34       60      22:21.0    7:13/M
      26    Navin Varshney          New London  CT      32       61      22:22.0    7:13/M
      27    Kurt Hamel              New London  CT      25       66      22:31.0    7:16/M
      28    Matt FRAZIER            Basking Ridge  NJ   39       70      22:49.0    7:22/M
      29    Paul GRAY               Pawcatuck  CT       38       76      23:17.0    7:31/M
      30    Matthew Ferrier         Mystic  CT          39       78      23:23.0    7:33/M
      31    Jack Saari              Stonington  CT      16       91      24:11.0    7:48/M
      32    Bill SULLIVAN           Waterford  CT       37       96      24:23.0    7:52/M
      33    Lee Cattanach           New London  CT      12      112      25:23.0    8:11/M
      34    Michael Willner         Stonington  CT      13      114      25:30.0    8:14/M
      35    Thomas Fischetti        Stonington  CT      21      118      25:48.0    8:19/M
      36    Mike Aiello             Carolina  RI        34      149      27:28.0    8:52/M
      37    Stephen Bogdan          Haddam  CT          9       171      29:31.0    9:31/M
      38    Ryan FRAZIER            Basking Ridge  NJ   12      176      30:04.0    9:42/M
      39    Steve Bessette          Pawcatuck  CT       20      185      31:31.0   10:10/M
      40    Paul Boutchia           Melrose  MA         31      196      35:04.0   11:19/M
Top

Men 40 to 49
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Spaiget           Portsmouth  RI      47        9      17:50.0    5:45/M
       2    Larry ORLANDO           Westerly  RI        43       10      17:53.0    5:46/M
       3    Michael FRITZ           Ledyard  CT         48       11      18:02.0    5:49/M
       4    David Tetreault         Narragansett  RI    42       13      18:37.0    6:00/M
       5    Dave Hammond            Stonington  CT      48       14      18:43.0    6:02/M
       6    Joseph Hallisey         Glastonbury  CT     41       16      18:48.0    6:04/M
       7    Peter Weeden            Ashaway  RI         41       17      18:59.0    6:07/M
       8    Mark Berry              MYSTIC  CT          44       18      19:14.0    6:12/M
       9    Leszek Wojciechowski    Gales Ferry  CT     40       19      19:15.0    6:13/M
      10    Daniel Dumais           Simsbury  CT        44       26      19:45.0    6:22/M
      11    Gregory Niles           Stonington  CT      46       29      19:51.0    6:24/M
      12    Stephen Schonning       Westerly  RI        41       31      19:53.0    6:25/M
      13    Jonathan Hiller         Mystic  CT          47       32      19:56.0    6:26/M
      14    Matt Capozza            New London  CT      45       35      20:07.0    6:29/M
      15    Ken Lusk                Mystic  CT          46       37      20:15.0    6:32/M
      16    Greg Kuflik             Mystic  CT          41       44      20:34.0    6:38/M
      17    F David Tingley         Waterford  CT       41       49      21:27.0    6:55/M
      18    James Smith             Meriden  CT         43       50      21:30.0    6:56/M
      19    Brian Griffiths         London  UK          43       52      21:42.0    7:00/M
      20    Mark Novotny            El                  48       55      21:51.0    7:03/M
      21    Ric Villarreal          Waterbury  CT       48       65      22:28.0    7:15/M
      22    Mike Brustolon          Mystic  CT          46       67      22:44.0    7:20/M
      23    Alan BLAY               Hope Valley  RI     43       72      23:00.0    7:25/M
      24    Gene Ryan               Waterford  CT       48       74      23:06.0    7:27/M
      25    John Weaver             Groton              43       75      23:08.0    7:28/M
      26    Ted Abbott              Pawcatuck  CT       48       79      23:32.0    7:35/M
      27    Chris Graham            Gales Ferry  CT     48       80      23:33.0    7:36/M
      28    Luke Varanko            Groton  CT          46       86      23:52.0    7:42/M
      29    Michael Carta           Waterford  CT       47       88      23:57.0    7:44/M
      30    Rusty Moinsen           Stonington  CT      42       93      24:13.0    7:49/M
      31    John RYAN               Waterford  CT       42       95      24:20.0    7:51/M
      32    Scott Wilson            Montville  CT       40       99      24:35.0    7:56/M
      33    Paresh Soni             Mystic  CT          45      100      24:35.0    7:56/M
      34    Timothy Quackenbush                         47      101      24:36.0    7:56/M
      35    Steve Dasilva           Westerly  RI        45      102      24:51.0    8:01/M
      36    Jiun Tang-Huang         East Lyme  CT       44      103      24:57.0    8:03/M
      37    Tony Weber              Groton  CT          40      110      25:13.0    8:08/M
      38    Paul Maguire            Mystic  CT          41      115      25:30.0    8:14/M
      39    Jim Welsh               Mystic  CT          48      120      25:50.0    8:20/M
      40    Russ Dipallina          Waterford  CT       43      121      25:51.0    8:20/M
      41    Neal Bobruff            Stonington  CT      46      128      26:12.0    8:27/M
      42    Tom Owen                East Lyme  CT       43      132      26:29.0    8:33/M
      43    Jim Austin              Ledyard  CT         46      133      26:35.0    8:35/M
      44    James Paggioli                              42      137      26:56.0    8:41/M
      45    David Sivgleton         Norwalk  CT         44      147      27:25.0    8:51/M
      46    Craig Barnes            North Stonington  C 49      155      28:03.0    9:03/M
      47    Leo Sullivan            Waterford  CT       42      156      28:12.0    9:06/M
      48    Patrick Gilles          Pawcatuck  CT       45      169      29:25.0    9:29/M
      49    Peter SWAN              Mystic  CT          49      177      30:10.0    9:44/M
      50    John Nazzano            Pawcatuck  CT       46      193      33:21.0   10:45/M
Top

Men 50 to 59
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sean Fedak              Stonington  CT      55       24      19:39.0    6:20/M
       2    Phil Schena             Voluntown  CT       50       36      20:08.0    6:30/M
       3    John Lamattina          Stonington  CT      55       46      20:46.0    6:42/M
       4    Dino Festa              Oakdale  CT         52       51      21:33.0    6:57/M
       5    Bob White               Royalston  MA       57       53      21:44.0    7:01/M
       6    Gene Maran              Waterford  CT       52       64      22:26.0    7:14/M
       7    Donald Weller           Niantic  CT         52       68      22:45.0    7:20/M
       8    Robert Niedbala         Norwich  CT         58       92      24:13.0    7:49/M
       9    Gary Mandelburg         Norwich  CT         52       94      24:15.0    7:49/M
      10    Tom Harrington          Waterford  CT       51       98      24:34.0    7:55/M
      11    Bill Billing            Mystic  CT          54      105      25:01.0    8:04/M
      12    Richard ZBROZEK         BERLIN  CT          58      116      25:34.0    8:15/M
      13    Stephen Avery           Voluntown  CT       50      117      25:43.0    8:18/M
      14    Jerry Proulx            North Stonington  C 54      119      25:50.0    8:20/M
      15    John Fischetti          Stonington  CT      57      123      25:55.0    8:22/M
      16    Mike Salvemini          East Lyme  CT       52      127      26:10.0    8:26/M
      17    Charles Bartnicki       Groton  CT          54      130      26:16.0    8:28/M
      18    David Bessette          Pawcatuck  CT       51      150      27:29.0    8:52/M
      19    Donald Steinhoff        Mystic  CT          51      153      27:51.0    8:59/M
      20    David Mailhot           Ledyard  CT         50      173      29:39.0    9:34/M
      21    John Saari              Stonington  CT      55      184      31:30.0   10:10/M
Top

Men 60 and over
   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         60       34      20:02.0    6:28/M
       2    Hank ALLEN              OLD LYME  CT        64       89      24:00.0    7:45/M
       3    Leon Brown              New London  CT      61      129      26:12.0    8:27/M
       4    Tom Swim                Groton  CT          60      135      26:51.0    8:40/M
       5    Juan O'Callahan         Stonington  CT      72      139      27:05.0    8:44/M
       6    Jim QUINN               Stonington  CT      70      161      28:39.0    9:15/M
       7    Les McClure             Groton  CT          62      180      30:23.0    9:48/M
       8    Colburn Graves          North Stonington  C 71      188      32:23.0   10:27/M
       9    Paul Mannino            Exeter  RI          64      190      32:36.0   10:31/M
      10    Mike JASENAK            Groton  CT          61      191      32:48.0   10:35/M
      11    James Barber            Stonington  CT      73      204      46:27.0   14:59/M
      12    George AVERY            Stonington  CT      74      205      48:02.0   15:30/M
      13    Ted Phillips            Niantic  CT         64      207      48:04.0   15:30/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News