Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Colorado Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Nederland Freestyle Cross Country

Nederland, CO, January 29, 2005

Results

Results courtesy of Amie Durden



     2005 Nederland Middle Senior High School Freestyle Cross Country Race
                               January 29, 2005
                              Boy's Middle School
Place Name                       School                         Bib#    Time
   1. Thomas Sawyer              Summit Middle School            391  6:11.7
   2. Matthew Naschak            East Grand Middle School        393  7:02.6
   3. Luke Fatora                Summit Middle School            399  7:16.0
   4. Zach Armstrong             Summit Middle School            400  7:17.8
   5. Ben Shipman                East Grand Middle School        395  7:42.9
   6. Matt Curran                East Grand Middle School        404  7:57.2
   7. Sam Provorse               Summit Middle School            405  7:59.0
   8. Nate Birdseye              East Grand Middle School        402  8:03.3
   9. Doug MacIsaac              Lake County Middle School       390  8:23.4
  10. Hugh McDonough             East Grand Middle School        398  8:34.8
  11. Sam Chapman                Nederland Middle School         392  8:42.2
  12. Michael McGeorge           Lake County Middle School       396  8:55.0
  13. Jacob Arvidson             Lake County Middle School       397 10:03.0
  14. Cody Vincent               Lake County Middle School       401 10:25.6
     2005 Nederland Middle Senior High School Freestyle Cross Country Race
                               January 29, 2005
                             Girl's Middle School
Place Name                       School                         Bib#    Time
   1. Katie Stege                Lake County Middle School       411  7:35.9
   2. Dana Meeker                Summit Middle School            412  8:24.8
   3. Bailey Jefferson           Summit Middle School            422  8:43.8
   4. MacKenzie Wilderman        East Grand Middle School        414  8:50.7
   5. Julie Arbuckle             Summit Middle School            425  9:04.3
   6. Molly Herwehe              Summit Middle School            416  9:08.5
   7. Kat Robinson               Nederland Middle School         413  9:11.9
   8. Beth Gustafson             East Grand Middle School        418  9:34.7
   9. Alison Rowley              Summit Middle School            420  9:42.7
  10. Julia Hayes                Summit Middle School            430  9:46.2
  11. Maddie McCoy               Nederland Middle School         424 10:22.9
  12. Marie Sanazaro             Nederland Middle School         417 10:39.8
  13. Michelle Strode            Nederland Middle School         428 10:39.9
  14. Kayla Adair                Nederland Middle School         421 10:41.3
  15. Kiera Donohue              Nederland Middle School         429 11:45.7
  16. Hanna Monserud             Nederland Middle School         426 13:40.9
     2005 Nederland Middle Senior High School Freestyle Cross Country Race
                               January 29, 2005
                               Boy's High School
Place Name                       School                         Bib#    Time  Team Score
   1. Grant Stevenson            Battle Mountain High School     439 11:49.3          60
   2. Alex Willis                Lake County High School         435 12:13.3          59
   3. Andy Garber                Steamboat Springs High Schoo    466 12:23.4          58
   4. Chris Bernal               Middle Park High School         443 12:32.8          57
   5. Tyler Reinking             Summit High School              433 12:33.8          56
   6. James Ewing                Eagle Valley High School        438 12:54.5          55
   7. Marshall Snead             Summit High School              447 12:58.9          54
   8. Isaac Phillips             Summit High School              550 13:00.3          53
   9. Chris Lange                Lake County High School         448 13:06.2          52
  10. Justin Krause              Steamboat Springs High Schoo    479 13:06.2          51
  11. Zach French                Lake County High School         456 13:29.7          50
  12. Eric Shurson               Middle Park High School         491 13:34.3          49
  13. Riley McDonough            Middle Park High School         458 13:40.0          48
  14. Alan Harrington            Summit High School              470 13:48.1
  15. Ray Justice                Ridge View Academy              434 13:52.4          47
  16. Devin Oderwald             Middle Park High School         462 13:54.6
  17. Pat Richards               Clear Creek High School         446 13:57.3          46
  18. Matt Bowers                Summit High School              545 13:57.7
  19. Patrick Neel               Summit High School              492 14:00.4
  20. Kyle Steitz                Steamboat Springs High Schoo    474 14:02.6          45
  21. Alex Clavette              Nederland Senior High School    437 14:08.0          44
  22. McCabe Jones               Summit High School              459 14:08.2
  23. Bridger Root               Steamboat Springs High Schoo    494 14:10.2
  24. Demetrio Rivera            Ridge View Academy              444 14:18.0          43
  25. Tyler Cole                 Battle Mountain High School     453 14:25.1          42
  26. Mike Blasi                 Middle Park High School         477 14:26.2
  27. Andy Given                 Battle Mountain High School     445 14:30.8          41
  28. Brad Gamble                Eagle Valley High School        449 14:30.9          40
  29. Breian Wells               Lake County High School         464 14:32.3
  30. Richard Hayes              Summit High School              451 14:40.7
  31. Alex Gamble                Eagle Valley High School        455 14:48.2          39
  32. Augustine Villarreal       Ridge View Academy              489 14:50.4          38
the above qualify for State
  33. Blake Armstrong            Vail Mountain High School       432 14:51.4          37
  34. Max Wheeler                Nederland Senior High School    441 14:55.8          36
  35. Alex Dangler               Battle Mountain High School     476 14:58.1
  36. James McGoodwin            Eagle Valley High School        493 14:58.2
  37. Decker Randall             Middle Park High School         549 14:58.8
  38. Sheldon Begaye             Ridge View Academy              500 15:00.9
  39. Tyler Lasley               Ridge View Academy              480 15:01.7
  40. Wes Batts                  Vail Mountain High School       442 15:13.8          35
  41. Andrew Jensen              Middle Park High School         498 15:21.0
  42. Sage Smith                 Eagle Valley High School        473 15:22.4
  43. Nodin Gaul                 Battle Mountain High School     467 15:24.0
  44. Ben Rogers                 Eagle Valley High School        463 15:27.7
  45. Ethan Smith                Eagle Valley High School        481 15:31.4
  46. Andy Arrance               Summit High School              484 15:34.5
  47. Shawn Griffith             Clear Creek High School         454 15:34.6          34
  48. Robbie Deister             Lake County High School         478 15:40.1
  49. David Hagen                Ridge View Academy              469 15:53.7
  50. Greg Meldrum               Clear Creek High School         440 15:54.1          33
  51. Ryan Marts                 Nederland Senior High School    452 15:58.4          32
  52. James Thorne               Vail Mountain High School       457 16:07.7          31
  53. Richard Brown              Ridge View Academy              461 16:08.8
  54. Kyle Fischer               Ridge View Academy              450 16:13.3
  55. Nate Brewick               Clear Creek High School         482 16:23.4
  56. Alex Knoll                 Lake County High School         483 16:23.6
  57. Eric Wigton                Nederland Senior High School    472 16:37.6
  58. Brad Meredith              Middle Park High School         544 16:58.0
  59. Dan Gillis                 Eagle Valley High School        499 17:12.5
  60. Chris Woods                Vail Mountain High School       471 17:31.3
  61. Hussain Bandy              Nederland Senior High School    465 17:37.5
  62. Mike Schneider             Clear Creek High School         460 17:49.1
  63. Nick Brink                 Eagle Valley High School        546 18:02.0
  64. Kevin Soller               Summit High School              496 18:03.7
  65. Adrian Mestas              Ridge View Academy              553 18:11.8
  66. Brad Bingham               Vail Mountain High School       495 18:30.9
  67. Matt Stovall               Vail Mountain High School       468 18:37.3
  68. Will Forrest               Nederland Senior High School    485 18:53.3
  69. Taylor Shelden             Vail Mountain High School       543 19:15.9
  70. Paul Eppinger              Nederland Senior High School    490 20:20.7
  71. Bobby Legaye               Vail Mountain High School       487 22:38.9
  
Place School                         Team Score
   1. Summit High School                    163
   2. Lake County High School               161
   3. Steamboat Springs High School         154
   4. Middle Park High School               154
   5. Battle Mountain High School           143
   6. Eagle Valley High School              134
   7. Ridge View Academy                    128
   8. Clear Creek High School               113
   9. Nederland Senior High School          112
  10. Vail Mountain High School             103
  
  
     2005 Nederland Middle Senior High School Freestyle Cross Country Race
                               January 29, 2005
                              Girl's High School
Place Name                       School                         Bib#    Time  Team Score
   1. Brittaney Perkins          Summit High School              597 13:55.7          60
   2. Jill Ewing                 Eagle Valley High School        558 14:09.2          59
   3. Briana Perkins             Summit High School              555 14:09.4          58
   4. Sage Wilderman             Middle Park High School         559 14:29.9          57
   5. Melissa Krause             Steamboat Springs High Schoo    564 14:47.2          56
   6. Sara Papathakis            Middle Park High School         567 14:50.0          55
   7. MacKenzie Jones            Summit High School              569 14:54.1          54
   8. Janelle Kibler-Sileng      Vail Mountain High School       576 15:17.5          53
   9. Katie Conrath              Steamboat Springs High Schoo    577 15:28.2          52
  10. Jess Hadford               Nederland Senior High School    556 15:31.6          51
  11. Amber Moran                Clear Creek High School         557 15:42.4          50
  12. Leah Venturoni             Summit High School              574 16:19.9
  13. Molly McGee                Battle Mountain High School     565 16:22.8          49
  14. Whitney Allard             Battle Mountain High School     584 16:29.0          48
  15. Ali Kreamelmeyer           Summit High School              611 16:30.1
  16. Lani Bruntz                Vail Mountain High School       605 16:31.1          47
  17. Elsie MacSata              Vail Mountain High School       587 16:34.6          46
  18. Jenya Berino               Summit High School              583 16:35.3
  19. Z Warren                   Vail Mountain High School       560 16:35.9
  20. Sarai Reed                 Middle Park High School         571 16:40.4          45
  21. Karlie Moore               Vail Mountain High School       580 16:42.7
  22. Michelle Hiland            Battle Mountain High School     609 16:45.8          44
  23. Elizabeth Plum             Middle Park High School         591 16:50.7
  24. Maddie Sullivan            Vail Mountain High School       562 16:52.1
  25. Lauren Biegler             Vail Mountain High School       593 16:58.6
  26. Lauren Jefferson           Summit High School              601 17:05.8
the above qualify for State
  27. Erica Wolff                Middle Park High School         599 17:13.0
  28. Leigh Ann Smith            Steamboat Springs High Schoo    578 17:23.2          43
  29. Kate Van Hee               Battle Mountain High School     586 17:27.1
  30. Elle Tietbohl              Vail Mountain High School       603 17:35.5
  31. Shannon Sonnett            Summit High School              607 17:36.1
  32. Sammy McCoy                Battle Mountain High School     573 17:39.1
  33. Jessica Medsker            Eagle Valley High School        572 17:47.0          42
  34. Kendall Wilson             Battle Mountain High School     561 17:49.2
  35. Catlin Gibbs               Steamboat Springs High Schoo    594 17:52.8
  36. Marit Johnson              Battle Mountain High School     614 17:54.5
  37. Morgan Wallace             Battle Mountain High School     602 18:00.6
  38. Haleigh Armstrong          Vail Mountain High School       613 18:07.1
  39. Heidi Lindeman             Clear Creek High School         579 18:19.5          41
  40. Lara Day                   Middle Park High School         589 18:21.2
  41. Haley Didier               Eagle Valley High School        566 18:24.4          40
  42. Courtney Robinson          Vail Mountain High School       612 18:37.4
  43. MacKinzie Degroat          Eagle Valley High School        595 18:45.9
  44. Elizabeth Jarril           Nederland Senior High School    563 18:46.2          39
  45. Julia Schorr               Battle Mountain High School     618 18:58.0
  46. Holly Hillenbrand          Steamboat Springs High Schoo    604 19:01.1
  47. Alisondra Gulick           Eagle Valley High School        590 19:09.3
  48. Jessica Olsen              Clear Creek High School         596 19:19.9          38
  49. Lauren Vickers             Battle Mountain High School     592 19:27.4
  50. Sydney Ulmer               Clear Creek High School         568 19:37.3
  51. Lydia Houghton             Battle Mountain High School     616 19:47.6
  52. Emily Hydrusko             Middle Park High School         582 20:15.4
  53. Milissa Morin              Clear Creek High School         600 20:58.5
  54. Sabrina Schmidt            Summit High School              588 21:02.2
  55. Cindy Villegas             Battle Mountain High School     619 21:47.9
  56. Caitlin Yarger             Eagle Valley High School        598 21:59.4
  57. Becky Wilson               Clear Creek High School         610 28:10.0
  
  Place School                         Team Score
   1. Summit High School                   172
   2. Middle Park High School              157
   3. Steamboat Springs High School        151
   4. Vail Mountain High School            146
   5. Eagle Valley High School             141
   6. Battle Mountain High School          141
   7. Clear Creek High School              129
   8. Nederland Senior High School          90




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News