Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Brown Invitational

Providence, RI, April 10, 2004

[Men ]

Women

Brown University Hy-Tek's MEET MANAGER 8:15 PM 4/10/2004 Page 1
Brown Invitational - 4/10/2004
 
Brown University
Results - All Events
Event 2 Women Javelin Throw
Name School Finals
 
1 Brooke Freeburg PC 46.32m 10
2 Laura Dudek Brown 43.48m 8
3 Kelsey Wiegmann Dart 43.16m 6
4 Randi Cuccaro Soct 40.56m 5
5 Alex Petrone Har 39.52m 4
6 Joanne Chapman Birm 39.26m 3
7 Billieann Kelly Umass 39.22m 2
8 Caitlin Corey Dart 38.94m 1
9 Julia Pederson Har 38.84m
10 Dana Hoffman Uri 38.50m
11 Nikki Sample Uri 36.20m
12 Jen Donahue Brown 32.54m
13 Rachel Gabriel Umass 31.78m
14 Erica Steger Dart 26.04m
15 Danielle Fawkes Birm 25.82m
16 Mattie Chatterton-Richmond Dart 25.56m
Event 4 Women Hammer Throw
Name School Finals
 
1 Johanna Doyle Har 57.00m 10
2 Kelly Hagner Uri 49.98m 8
3 Jen Donahue Brown 48.66m 6
4 Jen Iasiello Umass 46.98m 5
5 Chrissy Bizon Uri 46.76m 4
6 Jamila Smith Dart 46.40m 3
7 Melissa MACHAJ Dart 45.76m 2
8 Bree Anna Gibson Har 43.84m 1
9 Sara Johnson Umass 43.40m
10 Randi Cuccaro Soct 43.00m
11 Diana Lucer Uri 42.28m
12 Jessica Titus Norea 41.34m
13 Shawna Strayhorn Har 39.58m
14 Kristen Hinz Uri 39.50m
15 Jessica Scofield Soct 27.84m
16 Zennebe Sharpe Soct 25.04m
17 Laura Paul Soct 23.16m
--- Merissa Oliveira Umass ND
Event 6 Women Long Jump
Name School Finals
 
1 Aquilla Williams-Judge Norea 5.60m 10
2 Syreena Pinel Birm 5.44m 8
3 Mattie Chatterton-Richmond Dart 5.39m 6
4 Ashley Wall Brown 5.38m 5
5 Chante Soares Umass 5.30m 4
6 Corinne Mathews Umass 5.29m 3
7 Olivia Ross Hurst Birm 5.15m 2
8 Allyson Pritchett Har 5.06m 1
9 Troyanah Evans Umass 5.02m
10 Jadah Chatterton-Richmond Dart 4.93m
11 Dawn Soares Umass 4.82m
12 Aja Freemen Soct 4.60m
13 Andrea Babbin Soct 4.52m
14 Nubia Newsome Norea 4.44m
 
15 Julia Pederson Har 4.35m
16 Melody Dai Dart 4.30m
--- Tina Ibrahorn Norea ND
Event 8 Women Triple Jump
Name School Finals
 
1 Nadine Parris Dart 11.83m 10
2 Dominique Bosa-Edwards Brown 11.40m 8
3 Brooke Wolfe Brown 10.94m 6
4 Liz Cutright-Smith Har 10.36m 5
5 Chante Soares Umass 10.35m 4
6 Corinne Mathews Umass 10.21m 3
--- Katelyn Madden Norea ND
Event 10 Women Pole Vault
Name School Finals
 
1 Laura Chmiclewski Norea 3.75m 10
2 Kate Adams Dart 3.60m 8
3 Courtney Mc Laren Norea 3.60m 6
4 Andrea LI Har 3.15m 5
5 Lilly Bertz Dart 3.15m 4
6 Allison Brager Brown 3.15m 3
7 Jennifer LI Brown 2.85m 1.5
7 Audrey Springer Soct 2.85m 1.5
--- Michelle Behrens Har NH
Event 12 Women High Jump
Name School Finals
 
1 Kelsey Wiegmann Dart 1.65m 10
2 Nicole Parker Norea 1.65m 8
3 Katie Rowinski Brown 1.65m 5.5
3 Janel Kozlowski Norea 1.65m 5.5
5 Liz Pugsley Uri 1.65m 4
6 Ashley Wall Brown 1.60m 3
7 Katelyn O'Toole Umass 1.60m 2
8 Erin Meschter Brown 1.60m 1
9 Katey Krizan Dart 1.55m
10 Emily Mason Birm 1.55m
11 Tessa Clare Dart 1.55m
11 Beth Chambers Dart 1.55m
11 Teri Silva Brown 1.55m
11 Ashley Creel Umass 1.55m
--- Vanessa Van Doren Brown NH
--- Julia Pederson Har NH
--- Katelyn Madden Norea NH
--- Aleksandra Stankovic Har NH
--- Rebecca Rufo Umass NH
--- Candice Murray Umass NH
--- Stephanie Jones Birm NH
--- Jennifer Gleason Soct NH
Event 14 Women Shot Put
Name School Finals
 
1 Paula Hendricks Birm 13.95m 10
2 Jill Lynch Brown 13.50m 8
3 Bree Anna Gibson Har 12.49m 6
4 Shawna Strayhorn Har 12.11m 5
 
(Event 14 Women Shot Put)
Name School Finals
 
5 Jamila Smith Dart 12.01m 4
6 Jessica Titus Norea 11.87m 3
7 Merissa Oliveira Umass 11.66m 2
8 Kelly Hagner Uri 11.65m 1
9 Gracie Cunningham Brown 11.10m
10 Nicole Parker Norea 10.20m
11 Julia Pederson Har 10.11m
12 Kristen Hinz Uri 10.02m
13 Krystina Velder Norea 9.62m
14 Emily Capehart Brown 9.28m
15 Annice Correia PC 9.00m
16 Kathleen Batchler PC 8.85m
17 Annie Bairsigiziot Norea 7.38m
Event 16 Women Discus Throw
Name School Finals
 
1 Kelly Hagner Uri 41.42m 10
2 Melissa MACHAJ Dart 39.92m 8
3 Jill Lynch Brown 39.82m 6
4 Jamila Smith Dart 39.26m 5
5 Bree Anna Gibson Har 38.98m 4
6 Gracie Cunningham Brown 38.54m 3
7 Emma Foster PC 35.82m 2
8 Diana Lucer Uri 35.42m 1
9 Shawna Strayhorn Har 32.92m
10 Jessica Titus Norea 30.46m
11 Johanna Doyle Har 28.96m
12 Annice Correia PC 28.14m
13 Krystina Velder Norea 27.54m
14 Merissa Oliveira Umass 25.74m
15 Annie Bairsigiziot Norea 22.62m
Event 18 Women 4x100 Meter Relay
Team Relay Finals
 
1 Brown 47.75 10
2 Rhode Island 48.00 8
3 U.Mass. 49.70 6
4 Southern Connecticut 49.83 5
5 Harvard 50.09 4
6 Birmingham C x55.06
Event 20 Women 3000 Meter Steeplechase
Name School Finals
 
1 Kate Markopoulos Umass 11:13.11 10
2 Rosie Casteneda Har 11:13.51 8
3 Alexis Anzelone Umass 11:21.69 6
4 Toni Salucci Uri 11:29.91 5
5 Erin Anderson Dart 11:33.22 4
6 Hilary Dionne Dart 11:39.70 3
7 Amela Brown Soct 12:09.07 2
8 Loren Donahue Umass 12:29.28 1
9 Crystal Crane Soct 13:19.57
--- Kathy Guilfoyle Uri DNF
 
Event 22 Women 100 Meter Hurdles
Name School Prelims
 
Preliminaries
1 Aquilla Williams-Judge Norea 14.69 Q
2 Fara Kitton Brown 15.10 Q
3 Jen Strysko Uri 15.41 Q
4 Katie Rowinski Brown 15.17 q
5 Shannon Jackson Umass 15.52 q
6 Mattie Chatterton-Richmond Dart 15.76 q
7 Nubia Newsome Norea 16.06 q
8 Mary Serdakowski Har 16.20 q
9 Crystal Therrien Umass 16.33
10 Eleanor Thompson Har 16.41
11 Nicole Parker Norea 16.62
12 Margi Smith Dart 16.95
13 Yieana Roman Brown 16.99
14 Kelsey Wiegmann Dart 17.22
15 Nastaran Shams Umass 18.06
16 Danielle Fawkes Birm 18.27
Event 22 Women 100 Meter Hurdles
Name School Finals
 
Finals
1 Aquilla Williams-Judge Norea 14.49 10
2 Fara Kitton Brown 14.93 8
3 Katie Rowinski Brown 15.43 6
4 Shannon Jackson Umass 15.72 5
5 Mattie Chatterton-Richmond Dart 15.80 4
6 Jen Strysko Uri 16.09 3
7 Nubia Newsome Norea 16.10 2
8 Mary Serdakowski Har 16.30 1
Event 24 Women 100 Meter Dash
Name School Prelims
 
Preliminaries
1 Lauren Linder Brown 12.46 Q
2 Christina Huff Umass 12.82 Q
3 Zaylon White Brown 12.87 Q
4 Caitlin Hueley Uri 12.97 Q
5 Stevie De Groff Har 12.84 q
6 Laren Hale Brown 12.97 q
7 Holly Bubier Uri 13.04 q
8 Beth Alvey Birm 13.05 q
9 Theresa Martins Uri 13.06
10 Ashley Wilson Norea 13.11
11 Kisana Hudson Umass 13.33
12 Becky Gray Birm 13.34
13 Shannon Williams Umass 13.36
14 Troyanah Evans Umass 13.41
15 Kay Sheedy Birm 13.44
16 Tessa Clare Dart 13.52
17 Susan Kwiatkowski Brown 13.54
18 Helen Goodall Birm 13.55
19 Amanda Thornton Har 13.60
20 Andrea Babbin Soct 13.62
 
Preliminaries ... (Event 24 Women 100 Meter Dash)
Name School Prelims
 
21 Basia Dabrowski Brown 13.67
22 Laura Douglas Birm 15.32
Event 24 Women 100 Meter Dash
Name School Finals
 
Finals
1 Lauren Linder Brown 12.59 10
2 Christina Huff Umass 12.86 8
3 Zaylon White Brown 12.98 6
4 Stevie De Groff Har 13.04 5
5 Laren Hale Brown 13.16 4
6 Caitlin Hueley Uri 13.18 3
7 Holly Bubier Uri 13.35 2
8 Beth Alvey Birm 13.36 1
Event 26 Women 1500 Meter Run
Name School Finals
 
1 Lisa Cappello PC 4:30.95 10
2 Laura Maludzinski Har 4:31.70 8
3 Beverly Whelan Har 4:33.41 6
4 Claire Holm Birm 4:35.57 5
5 Kate Cushing Brown 4:38.13 4
6 Caci Cambruzzi Brown 4:39.26 3
7 Megan Olds Dart 4:39.82 2
8 Lorna Vyse Birm 4:43.07 1
9 Jane Nalder PC 4:44.48
10 Julie Komosinski Brown 4:45.91
11 Betsy Williamson Dart 4:49.42
12 Annie Hatch Brown 4:50.74
13 Katherine Kosub Brown 4:51.04
14 Cindy Smith Uri 4:52.01
15 Margaret O'Callaghan Har 4:52.33
16 Lili Peacock-Vilada Dart 4:53.12
17 Virginai Scott Har 4:53.69
18 Danila Musante Har 4:55.92
19 Kathleen Loughlin Brown 4:55.99
20 Amber Cullen Norea 4:58.23
21 Kierann Smith Har 4:59.73
22 Elizabeth Gottwald Birm 4:59.94
23 Laura Mc Carthy PC 5:00.61
24 Emily Watson Norea 5:01.53
25 Lindsey Yourman Har 5:02.84
26 Emma Roper Birm 5:03.62
27 Bridget Black PC 5:06.72
28 Allie Hunter Dart 5:11.00
29 Celene Menschel Har 5:12.22
30 Megan O'Shea Uri 5:14.08
31 Katie Jerry Soct 5:14.64
32 Jennifer Saura Har 5:15.81
33 Erica Riccke Norea 5:17.10
34 Samantha Noonan Norea 5:23.09
35 Margie Boltzer Uri 5:26.64
36 Bernadette Boyle PC 5:28.03
37 Leslie Irvine Har 5:28.40
 
38 Kiernan Zaperetti Norea 5:34.77
39 Ashley Da Silva Umass 5:39.13
Event 28 Women 400 Meter Dash
Name School Finals
 
1 Kelly Powell Brown 56.88 10
2 Destiny Woodbury Uri 57.41 8
3 Amber Price Uri 57.97 6
4 Natasha Barrett Brown 58.96 5
5 Shanae Henry Norea 59.25 4
6 Koreena Glanville Soct 59.41 3
7 Daviann Brown Norea 59.51 2
8 Erica Feliciano Soct 59.58 1
9 Allyson Pritchett Har 59.78
10 Laura Berzak Dart 59.91
11 Laura Snizek Brown 1:00.85
12 Katherine Kosub Brown 1:01.06
13 Liz Lyons Uri 1:01.55
14 Roisin Quinn PC 1:01.74
15 Melissa Tremblay Brown 1:01.90
16 Kristen Kelly Dart 1:02.25
17 Monika Viola Brown 1:02.83
18 Nkoyo-Ene Effiong Brown 1:05.02
19 Melanie Vaughn Norea 1:05.32
20 Jenna Elznic Umass 1:05.65
21 Lauren Barrett Umass 1:06.19
22 Kristy Kime Umass 1:08.77
Event 30 Women 800 Meter Run
Name School Finals
 
1 Fiona Crombie PC 2:10.49 10
2 Deidre Byrne PC 2:11.27 8
3 Naja Ferjan Brown 2:11.38 6
4 Colleen Jones Uri 2:15.40 5
5 Lucy Jones Birm 2:16.49 4
6 Kate Cushing Brown 2:16.91 3
7 Melissa Chittle Har 2:17.63 2
8 Ashleigh Bordwell Norea 2:18.19 1
9 Kristen Ford Umass 2:18.24
10 Lydia Blandy Dart 2:20.79
11 Lucy Duncan Uri 2:21.20
12 Jennifer Lee Har 2:21.72
13 Kelly Powell Brown 2:22.80
14 April Harvey Soct 2:24.73
15 Jamie Sweeney Uri 2:24.97
16 Angela Broad Dart 2:25.45
17 Amela Brown Soct 2:25.58
18 Lauren Fowler Umass 2:25.87
19 Lindsay Doyle Birm 2:27.45
20 Kaitlyn Sardello Soct 2:27.66
21 Ori Farley Brown 2:28.58
22 Jamie Tanner Birm 2:31.51
23 Amalia della Paolera Har 2:32.89
24 Denise Di Paolo Umass 2:35.34
25 Allison Cleary PC 2:35.62
26 Katie Jerry Soct 2:36.28
 
(Event 30 Women 800 Meter Run)
Name School Finals
 
27 Jen Jarvis PC 2:37.02
28 Celene Menschel Har 2:38.41
29 Erin Mc Guirk Har 2:42.15
30 Meghan Jackson Birm 2:46.25
Event 32 Women 400 Meter Hurdles
Name School Finals
 
1 Emily Lewis-Lomonica Brown 1:03.03 10
2 Jen Strysko Uri 1:03.58 8
3 Shannon Jackson Umass 1:04.02 6
4 Eleanor Thompson Har 1:04.23 5
5 Margi Smith Dart 1:05.28 4
6 Elisabeth Budd Umass 1:06.19 3
7 Victoria Henderson Har 1:06.22 2
8 Brooke Wolfe Brown 1:06.77 1
9 Caitlin Sherry Dart 1:06.79
10 Caroline Sloan Har 1:08.04
11 Stace Brown Umass 1:08.20
12 Jen Leahy Umass 1:08.69
13 Meghan Morris-Mitchell Norea 1:08.83
14 Joanne Petrarca Uri 1:10.21
15 Shaliar Drew Soct 1:10.51
16 Nancy Gulick Uri 1:11.65
17 Fara Kitton Brown 1:13.52
18 Jamie Sweeney Uri 1:19.26
--- Caitlin Sullivan Uri DNF
Event 34 Women 200 Meter Dash
Name School Finals
 
1 Lauren Linder Brown 25.23 10
2 Lucy Evans Birm 25.33 8
3 Emily Mc Elveen Brown 25.56 6
4 Christina Huff Umass 25.98 5
5 Destiny Woodbury Uri 26.03 4
6 Danielle Fawkes Birm 26.11 3
7 Amber Price Uri 26.24 2
8 Ashley Wilson Norea 26.32 1
9 Zaylon White Brown 26.33
10 Theresa Martins Uri 26.37
11 Koreena Glanville Soct 26.46
12 Laren Hale Brown 26.48
13 Holly Bubier Uri 26.52
14 Stevie De Groff Har 26.68
15 Shannon Williams Umass 27.06
16 Mattie Chatterton-Richmond Dart 27.20
17 Susan Kwiatkowski Brown 27.43
18 Kisana Hudson Umass 27.49
19 Tessa Clare Dart 27.66
20 Laura Berzak Dart 27.86
21 Crystal Therrien Umass 27.90
22 Emily Capehart Brown 29.05
23 Ashley Creel Umass 29.31
24 Jenna Elznic Umass 30.65
25 Kristy Kime Umass 31.00
 
--- Amanda Thornton Har DQ
Event 36 Women 5000 Meter Run
Name School Finals
 
1 Melanie Schorr Dart 17:13.89 10
2 Nicole Kelleher Dart 17:24.80 8
3 Lindsay Vieria Uri 17:41.67 6
4 Katie Twarog PC 17:44.36 5
5 Anya Davidson Brown 18:01.66 4
6 Mikie Monaghan Brown 18:17.92 3
7 Ashley Jensen PC 18:25.61 2
8 Cuisle Kierans Umass 18:37.60 1
9 Madeleine Marecki Brown 18:41.94
10 Emma Sarro Brown 18:48.24
11 Devon Drewes Uri 18:50.93
12 Amanda Dahlberg Umass 18:51.45
13 Kara Gillette Umass 18:52.31
14 Erica Sweitzer Uri 19:12.78
15 Rachel White Birm 19:25.51
Event 38 Women 4x400 Meter Relay
Team Relay Finals
 
1 Northeastern 3:50.7h 10
2 Rhode Island 3:52.9h 8
3 Brown 3:53.9h 6
4 Southern Connecticut 3:58.9h 5
5 U.Mass. 3:59.8h 4
6 Dartmouth 4:02.7h 3
7 Dartmouth B x4:06.3h
8 Birmingham 4:10.6h 2
9 Dartmouth C x4:12.8h
10 U.Mass. C x4:15.6h
11 U.Mass. B x4:20.5h
12 Birmingham B x4:20.8h
 
 
 
 

Women - Team Rankings - 19 Events Scored
 
1) BROWN 179
2) DARTMOUTH 105
3) RHODE ISLAND 96
4) HARVARD 82
5) U.MASS. 80
6) NORTHEASTERN 72.5
7) PROVIDENCE 47
7) BIRMINGHAM 47
9) SOUTHERN CONNECTICUT 22.5




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News