Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Big Lake Half-Marathon

Alton Bay, NH, May 8, 2004

[Overall Individual Results | Top Ten Results | Top Ten Masters | Age Divisions (with top 5 overall & 1st master removed) | Clydesdale & Filly Results ]

Relay Team Results

                          RELAY TEAMS BY DIVISION
                          BIG LAKE HALF-MARATHON
                      Audi Allroad Quatro Race Series
 May 8, 2004   Half Marathon (USATF Certified #NH03005RF)   Alton Bay, NH
 Directed By: EndorFUN Sports         Timing: Granite State Race Services
================================================================================

       ************************************************************
                             FEMALE RELAY TEAMS
       ************************************************************
PLACE TEAM              NAME1                    NAME2                   RACE# NETTIME PACE  GUNTIME
===== ================= ======================== ======================= ===== ======= ===== =======
    1 BTT               Allegra Calder           Rachel Saks              1490 1:41:17  7:44 1:41:20
    2 TRAILBLAZERS II   Lily Cennamo             Karen Stecher            1470 1:40:43  7:41 1:41:33
    3 TEAM HALVERSON    Carla Halvorson          Christina Govato         1491 1:52:18  8:34 1:52:28
    4 BUTTERCUPS        Julie Flynn              Danielle Bolduc          1487 1:53:48  8:41 1:54:31
    5 AB FLAB           Helen Bassingthwaighte   Karen Merriman           1469 1:55:50  8:51 1:55:51
    6 TEAM LASC         Kimberley Mitchell       Lynn Sikoski             1489 2:01:12  9:15 2:02:06
    7 TEAM MANGAN       Meredith Mangan          Donna Deleo              1485 2:01:34  9:17 2:02:55
    8 RUN AROUND 2      Sandy Lepple             Kinda Huhtala            1483 2:08:21  9:48 2:08:45
    9 TEAM WARWICK      Julie Warwick            Ellen Franklin           1488 2:09:17  9:52 2:09:51
   10 TEAM MOORE        Sue Moore                Camilla                  1467 2:19:21 10:38 2:19:56
   11 TEAM MARTINO      Linda Martino            Nance Curtis             1482 2:27:40 11:16 2:28:35
       ************************************************************
                              MALE RELAY TEAMS
       ************************************************************
PLACE TEAM              NAME1                    NAME2                   RACE# NETTIME PACE  GUNTIME
===== ================= ======================== ======================= ===== ======= ===== =======
    1 GERITOL RUNNERS   Steve Grande             Jay Mccarhty             1496 1:42:36  7:50 1:42:42
    2 REMBICILES        Jim Rembis               David Rembis             1499 1:49:38  8:22 1:49:49
    3 SUNSET  SHUFFLERS Fred Sallah              Brendan Burchell         1495 1:59:26  9:07 2:00:09
    4 TEAM SATTER       Richard Satter           Dick Kuhl                1473 2:08:14  9:47 2:09:05
       ************************************************************
                              COED RELAY TEAMS
       ************************************************************
PLACE TEAM              NAME1                    NAME2                   RACE# NETTIME PACE  GUNTIME
===== ================= ======================== ======================= ===== ======= ===== =======
    1 TEAM HICKS        Bonnie Hicks             Larry Olson              1466 1:37:59  7:29 1:37:59
    2 LOCH NESS MONSTER Diane Monteith           Ian Monteith             1474 1:42:03  7:48 1:42:05
    3 YELLOW FEET       Wendy Perillo            Kelby Longuiel           1477 1:44:49  8:00 1:45:48
    4 SLEEP RUNNERS     Cecilia Georges          Jay Popli                1479 1:45:20  8:03 1:46:28
    5 NEGATIVE SPLITS   Aaron Thorner            Shelley Oppold           1472 1:47:32  8:13 1:47:57
    6 HUTCHINSON/COX    Kevin Cox                Laura Hutchinson          236 1:49:22  8:21 1:50:13
    7 THORNTON #1       Bill Gordon              Melissa Cyr              1493 1:58:16  9:02 1:58:43
    8 TODARO/FRIEDMAN   Elisabeth Todaro         Laurence Friedman        1226 2:08:25  9:48 2:09:16
    9 KATHAN KAMPS      David Blakelock          Jen French               1471 2:13:09 10:10 2:14:06
   10 ABES & KABES      Karen Abraham            Michael Abraham          1480 2:40:46 12:16 2:41:18
   11 THORNTON #2       Jodi Thomas              Josh Chenard             1475 2:42:29 12:24 2:42:57





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News