Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Samaritans of Boston 5K

Boston, MA, October 2, 2004

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:04  9:23    1 70-98  104 M   513 Tim Cunningham              Manchester,MA                                                
 2     47:47 15:25    2 70-98  123 M   314 David Burke                 West Roxbury,MA                                              

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:47  9:36    1 60-69  107 M   210 Robert Coburn               Medford,MA                                                   
 2     31:25 10:08    2 60-69  111 M   200 Thomas Burke                Abington,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:50  7:03    1 50-59   27 M   374 Birger Wernefelt            Belmont,MA           Belmont Hill School                     
 2     22:16  7:11    2 50-59   31 M   179 James Gammill               Belmont,MA           Wernerfelt Team                         
 3     22:39  7:18    3 50-59   34 M   178 Gregory Curfman             Concord,MA           Wernerfelt Team                         

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:51  5:45    1 40-49    5 M   550 Adam Horder                 Arlington,MA                                                 
 2     19:31  6:18    2 40-49   13 M   528 B Savage                    W Rox,MA                                                     
 3     19:45  6:22    3 40-49   14 M   344 Peter Kiang                 Jp,MA                                                        

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:28  5:38    1 30-39    3 M   397 Daniel Alperin              Newton,MA            Team Papy                               
 2     18:29  5:58    2 30-39    8 M   570 Mike Rorick                 Boston,MA                                                    
 3     18:34  5:59    3 30-39   10 M   203 Geoffrey Cardner            Medfield,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:26  4:59    1 18-29    1 M   515 John Bitok                  Brighton,MA                                                  
 2     17:00  5:29    2 18-29    2 M   222 Simon Evans                 Stoneham,MA                                                  
 3     17:35  5:40    3 18-29    4 M   347 Mickey Bush                 Brighton,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 13-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:21  6:53    1 13-17   22 M   194 Nick Bohlen                 Hinesburg,VT                                                 
 2     21:38  6:59    2 13-17   25 M   512 Pat O'Connell               Fram,MA                                                      
 3     26:59  8:42    3 13-17   80 M   169 Danny Morneault             Tewksbury,MA         Tommy'S Team                            

         MEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:49  7:22    1 01-12   37 M   503 Joe Cdoy                    Braintree,MA                                                 
 2     32:47 10:35    2 01-12  116 M   167 Brian Anderson              Tewksbury,MA         Tommy'S Team                            
 3     47:52 15:26    3 01-12  124 M   389 Jose Azocar                 Belmont,MA           Azocar                                  

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:56 13:51    1 70-98  161 F   207 Lillian Christmas           Chestnut Hill,MA                                             

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:42  9:15    1 60-69   73 F   182 Carolyn Davis               Newburyport,MA                                               
 2     29:01  9:22    2 60-69   78 F   249 Maryam Lawrence             Brookline,MA                                                 

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:11  6:50    1 50-59    2 F   501 Erika McCaffrey             Allston,MA                                                   
 2     22:07  7:08    2 50-59    4 F   531 Louise Brooks               Dedham,MA                                                    
 3     26:58  8:42    3 50-59   39 F    28 Joanne Vaccaro              San Francisco,CA     Anthony'S Team                          

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:13  7:10    1 40-49    7 F   542 Karen Powers                W Roxb,MA                                                    
 2     23:31  7:35    2 40-49   10 F   211 Sharon Cohen                Boston,MA                                                    
 3     26:56  8:41    3 40-49   38 F   294 Adrienne Sweetser           Charlestown,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:54  7:04    1 30-39    3 F    54 Kara Maloney                Newton,MA            Anthony'S Team                          
 2     22:09  7:09    2 30-39    5 F   142 Jenifer Hoffman             Newburyport,MA       Team Papy                               
 3     22:51  7:22    3 30-39    8 F   551 Nancy O'Connor              Cam,MA                                                       

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:38  6:20    1 18-29    1 F   348 Maria Varela                Brighton,MA                                                  
 2     22:11  7:09    2 18-29    6 F   125 Amy Malone                  Boston,MA            Super 95Ers!                            
 3     23:04  7:26    3 18-29    9 F   537 Mary Farrow                 Camb,MA                                                      

       WOMEN AGE GROUP 13-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:36  9:14    1 13-17   70 F   286 Alix Seyfarth               Wellesley,MA                                                 
 2     30:43  9:55    2 13-17  103 F   507 Anna Summergrad             Needham,MA                                                   
 3     31:33 10:11    3 13-17  118 F    57 Jennifer Mazzone            Manchester,MA        Anthony'S Team                          

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:26  4:59    1 18-29    1 M   515 John Bitok                  Brighton,MA                                                  
 2     17:00  5:29    2 18-29    2 M   222 Simon Evans                 Stoneham,MA                                                  
 3     17:28  5:38    1 30-39    3 M   397 Daniel Alperin              Newton,MA            Team Papy                               
 4     17:35  5:40    3 18-29    4 M   347 Mickey Bush                 Brighton,MA                                                  
 5     17:51  5:45    1 40-49    5 M   550 Adam Horder                 Arlington,MA                                                 
 6     18:10  5:52    4 18-29    6 M   354 Hudson Doyle                Brookline,MA                                                 
 7     18:18  5:54    5 18-29    7 M   307 Lucas Woodward              Boston,MA                                                    
 8     18:29  5:58    2 30-39    8 M   570 Mike Rorick                 Boston,MA                                                    
 9     18:30  5:58    6 18-29    9 M   265 Daniel Mickus               Somerville,MA                                                
 10    18:34  5:59    3 30-39   10 M   203 Geoffrey Cardner            Medfield,MA                                                   
 11    18:53  6:05    7 18-29   11 M   139 Sean Franey                 Medford,MA           Team Papy                                
 12    19:19  6:14    8 18-29   12 M   378 David Head                  Brighton,MA          BU Earth Sciences                        
 13    19:31  6:18    2 40-49   13 M   528 B Savage                    W Rox,MA                                                      
 14    19:45  6:22    3 40-49   14 M   344 Peter Kiang                 Jp,MA                                                         
 15    20:33  6:38    4 30-39   15 M   305 Jim Walker                  East Boston,MA                                                
 16    20:38  6:39    5 30-39   16 M   271 Kazuhto Niimi               Newton,MA                                                     
 17    20:53  6:44    6 30-39   17 M   213 Eric Cook                   Malden,MA                                                     
 18    20:55  6:45    9 18-29   18 M   155 Craig Zingerline            West Somerville,MA   Team Papy                                
 19    20:57  6:45    7 30-39   19 M   266 Daniel Milstein             Jamaica Plain,MA                                              
 20    21:04  6:48    8 30-39   20 M   141 Darren Gillmor              West Roxbury,MA      Team Papy                                
 21    21:18  6:52    9 30-39   21 M   103 Kevin Rowe                  Melrose,MA           Larry Rowe                               
 22    21:21  6:53    1 13-17   22 M   194 Nick Bohlen                 Hinesburg,VT                                                  
 23    21:24  6:54   10 18-29   23 M   533 Joe Kauffman                Boston,MA                                                     
 24    21:31  6:56   11 18-29   24 M   251 Rob Levy                    Boston,MA                                                     
 25    21:38  6:59    2 13-17   25 M   512 Pat O'Connell               Fram,MA                                                       
 26    21:44  7:01   12 18-29   26 M   124 Bradley Fox                 Boston,MA            Super 95Ers!                             
 27    21:50  7:03    1 50-59   27 M   374 Birger Wernefelt            Belmont,MA           Belmont Hill School                      
 28    21:57  7:05   13 18-29   28 M   267 Phil Mone                   Boston,MA                                                     
 29    22:01  7:06   10 30-39   29 M   245 Yury Kats                   Cambridge,MA                                                  
 30    22:05  7:07   11 30-39   30 M   574 Thomas Straqualurse         Stoughton,MA                                                  
 31    22:16  7:11    2 50-59   31 M   179 James Gammill               Belmont,MA           Wernerfelt Team                          
 32    22:24  7:14    4 40-49   32 M   236 Jeff Gromada                Chestnut Hill,MA                                              
 33    22:33  7:16   14 18-29   33 M   544 Joel Moxley                 Somerville,MA        TBS                                      
 34    22:39  7:18    3 50-59   34 M   178 Gregory Curfman             Concord,MA           Wernerfelt Team                          
 35    22:43  7:20     Age?     35 M   575 Mark Sheridan               Phila,PA             Team Donaher                             
 36    22:47  7:21   15 18-29   36 M   254 Daniel Macdonald            Brookline,MA                                                  
 37    22:49  7:22    1 01-12   37 M   503 Joe Cdoy                    Braintree,MA                                                  
 38    22:50  7:22   16 18-29   38 M   532 Arnaud Karsenti             Camb,MA                                                       
 39    22:52  7:23   12 30-39   39 M   552 Michael O'Connor            Camb,MA                                                       
 40    22:54  7:23    4 50-59   40 M   241 Paul Hughes                 Chelmsford,MA                                                 
 41    22:58  7:25    5 40-49   41 M   576 Rich Donaher                Warrington,PA        Team Donaher                             
 42    23:01  7:25   13 30-39   42 M   136 Michael Cooch               Brookline,MA         Team Papy                                
 43    23:02  7:26   17 18-29   43 M   561 Tim Washburn                Watertown,MA                                                  
 44    23:05  7:27   14 30-39   44 M   288 Paul Simmons                Boston,MA                                                     
 45    23:06  7:27   18 18-29   45 M   559 Julion Dash                 Prov,MA              Team Papy                                
 46    23:19  7:31     Age?     46 M   386 Gabriel Alvaper             Brookline,MA         Azocar                                   
 47    23:21  7:32    5 50-59   47 M   530 Carroll Blake               Boston,MA                                                     
 48    23:23  7:33   15 30-39   48 M   129 Billy Brien                 Brighton,MA          Team Bill                                
 49    23:34  7:36   19 18-29   49 M   280 Mark Richard                Brighton,MA                                                   
 50    23:36  7:37   16 30-39   50 M   390 Ruben Azocar                Belmont,MA           Azocar                                   

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:38  6:20    1 18-29    1 F   348 Maria Varela                Brighton,MA                                                  
 2     21:11  6:50    1 50-59    2 F   501 Erika McCaffrey             Allston,MA                                                   
 3     21:54  7:04    1 30-39    3 F    54 Kara Maloney                Newton,MA            Anthony'S Team                          
 4     22:07  7:08    2 50-59    4 F   531 Louise Brooks               Dedham,MA                                                    
 5     22:09  7:09    2 30-39    5 F   142 Jenifer Hoffman             Newburyport,MA       Team Papy                               
 6     22:11  7:09    2 18-29    6 F   125 Amy Malone                  Boston,MA            Super 95Ers!                            
 7     22:13  7:10    1 40-49    7 F   542 Karen Powers                W Roxb,MA                                                    
 8     22:51  7:22    3 30-39    8 F   551 Nancy O'Connor              Cam,MA                                                       
 9     23:04  7:26    3 18-29    9 F   537 Mary Farrow                 Camb,MA                                                      
 10    23:31  7:35    2 40-49   10 F   211 Sharon Cohen                Boston,MA                                                     
 11    24:03  7:45    4 18-29   11 F   554 Christine Linnemeier        Brighton,MA                                                   
 12    24:04  7:46    5 18-29   12 F   226 Katie Flanagan              Hanover,MA                                                    
 13    24:05  7:46     Age?     13 F   504 Laura Gilmore               Brighton,MA                                                   
 14    24:10  7:48    6 18-29   14 F   516 Sarah Strimaitis            Brookline,MA                                                  
 15    24:14  7:49    7 18-29   15 F   153 Emily Scaramella            Holliston,MA         Team Papy                                
 16    24:42  7:58    8 18-29   16 F   261 Alanna Maurais              Brighton,MA                                                   
 17    24:47  8:00    9 18-29   17 F   195 Kari Bohlen                 Brighton,MA                                                   
 18    24:53  8:02    4 30-39   18 F   526 Xiomara Pique               Jp,MA                                                         
 19    25:00  8:04   10 18-29   19 F   301 Martha Unson                Boston,MA                                                     
 20    25:16  8:09   11 18-29   20 F     4 Suzanne Matson              West Somerville,MA   ACIS                                     
 21    25:18  8:10    5 30-39   21 F   104 Ginny Rowe                  Melrose,MA           Larry Rowe                               
 22    25:20  8:10    6 30-39   22 F   573 Kim Bakeberg                Dor,MA                                                        
 23    25:24  8:12   12 18-29   23 F   150 Abby Samolis                Brookline,MA         Team Papy                                
 24    25:27  8:13    7 30-39   24 F   414 Sarah Benton                Brookline,MA         ACIS                                     
 25    25:41  8:17    8 30-39   25 F   130 Annette Brien               Boston,MA            Team Bill                                
 26    25:47  8:19   13 18-29   26 F   560 Liz Rockett                 Brighton,MA                                                   
 27    26:05  8:25   14 18-29   27 F    22 Jenna Neale                 Wilmington,MA        Anthony'S Team                           
 28    26:10  8:26    9 30-39   28 F   137 Russell Corsini             Boston,MA            Team Papy                                
 29    26:15  8:28   15 18-29   29 F    18 Elise Leblanc               Revere,MA            Anthony'S Team                           
 30    26:18  8:29   10 30-39   30 F   165 Susan Ward                  Bradford,MA          The Azocar Team                          
 31    26:24  8:31   11 30-39   31 F   231 Kerine Gordon               Framingham,MA                                                 
 32    26:28  8:32   12 30-39   32 F   134 Suzanne Bellanger           West Roxbury,MA      Team Papy                                
 33    26:31  8:33   13 30-39   33 F   298 Tuyen Tran                  Dorchester,MA                                                 
 34    26:41  8:36   16 18-29   34 F   220 Erin Engelson               Reading,MA                                                    
 35    26:48  8:39   17 18-29   35 F   216 Maria DiCostanzo            Brighton,MA                                                   
 36    26:50  8:39   14 30-39   36 F   428 Lauren Hamilton             Reading,MA           Belmont Hill School                      
 37    26:53  8:40     Age?     37 F   377 Zoe Hughes                  Brighton,MA          BU Earth Sciences                        
 38    26:56  8:41    3 40-49   38 F   294 Adrienne Sweetser           Charlestown,MA                                                
 39    26:58  8:42    3 50-59   39 F    28 Joanne Vaccaro              San Francisco,CA     Anthony'S Team                           
 40    27:02  8:43   15 30-39   40 F    98 Jeanne Hogan                Quincy,MA            J'S Team                                 
 41    27:04  8:44   16 30-39   41 F    97 Suzanne Cassidy             Watertown,MA         J'S Team                                 
 42    27:06  8:45    4 40-49   42 F   514 Debi Levine                 Needha,,,A                                                    
 43    27:10  8:46    4 50-59   43 F   208 Mary Grant Ciampa           Saugus,MA                                                     
 44    27:13  8:47   18 18-29   44 F   353 Orla Connolly               Cam,MA               Joggers For Joe                          
 45    27:14  8:47   19 18-29   45 F    88 Jessica Hickey              Boston,MA            Joanne                                   
 46    27:18  8:48   20 18-29   46 F   403 Jen Smith                   Madlen,MA            Jarod'S Team                             
 47    27:20  8:49   17 30-39   47 F     9 Donna Bushee                Methuen,MA           Anthony'S Team                           
 48    27:25  8:51   21 18-29   48 F   506 Jane Taylor                 Brookline,MA                                                  
 49    27:29  8:52   22 18-29   49 F   571 Carolyn Greener             Walpole,MA                                                    
 50    27:32  8:53   23 18-29   50 F   395 Colleen Kramer              Boston,MA            Belmont Hill School                      




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News