Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Boston Parks / USATF-NE Cross Country Races

Franklin Park, Boston, MA, October 17, 2004

Complete Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


USATF-NE / Boston Parks Cross Country Development Meet
Franklin Park, Boston
Sunday, October 17, 2004
 
Open 5K
1   Kevin Alliette      BAA            16:14
2   Ryan Aschenbrenner  Una- Waltham   16:18
3   Dennis Floyd        Boston North   16:49
4   Jon Waldron         CSU            16:58    40
5   John Blouin         GBTC           17:05
6   Deon Barrett        BAA            17:16
7   Brad Kozel          GBTC           17:23
8   John Fialkovich     GBTC           17:37
9   Michael Panas       GBTC           17:48
10  Andie Colon         GBTC           18:07
11  Brett Romano        BAA            18:07     1F
12  Arkadiusz Turolski  Camb.Jets      18:17
13  Aaron Binkley       GBTC           19:21
14  Andre Perreault     GBTC           19:28
15  Paul Crogan         WPI Foot       19:51
16  John Durocher       Crow Athl      20:00
17  Marlin Thompson     Codman Acad    20:13
18  Dave Cahill         GBTC           20:14
19  Cathy Lifschultz    BAA            20:17 2F, 40
20  David Callum        GBTC           20:25
21  Francis Shen        GBTC           20:48
22  Catherine Moroski   Una - Boston   20:57     3F
23  Julie Hussey        ParkwayRC      21:36 4F, 40
24  Toney Mulhollan     GBTC           21:43
25  Art Conro           Mattapoiset    22:29    65
26  Tina Varzeas        Mattapoiset    23:26 5F, 50
27  Jeanne Humphreys    W.Roxbury       25:05    6F
28  Voni Lane           Regis College   25:08    7F
29  Tyrell Brewster     Codman Acad     25:53
30  Simone Wilson       Codman Acad     33:41    8F
 
Youth 1.1 Mile                                  Age
1   Drew Morrissey      Quincy TC      06:11    13
2   Chris Boyle         SoShrFireboltz 06:26    13
3   David Allen         Quincy TC      06:34    12
4   Ruben Villareal-HalpCambridge Jets 06:44    12
5   Ogi Rapaic          Waltham TC     06:45    12
6   Nadja Kern          Waltham TC     06:48    11
7   Brett Lewis         SoShrFireboltz 06:56    14
8   Joshua Sciaraffa    SoShrFireboltz 07:00    10
9   Cori Polonski       SoShrFireboltz 07:07    13
10  Trevor Tuplin       SoShrFireboltz 07:10    10
11  Martin Gallogly     Prov Cobras    07:12    12
12  Eric Salzillo       Prov Cobras    07:15    10
13  Megan Ghergurovich  SoShrFireboltz 07:21    12
14  David Roberts       St.Peters      07:23    12
15  Ryan Kelley         Pembroke       07:25    11
16  Melyssa McFayden    Ipswich        07:33    13
17  Patrick Morris      St.Peters      07:34     8
18  Malcom Rios         Prov Cobras    07:36     9
19  Brittany Emde       SoShrFireboltz 07:38    13
20  Sarah Vlach         Sharon         07:39    13
21  Siobhan Duffy       Franklin       07:39    13
22  Samantha Eisele     Una - Taunton  07:40    11
23  Eric Vlach          Sharon         07:41     9
24  Janelle McNeil      Prov.Cobras    07:48    13
25  Avery Walker        Camb Jets      07:54    12
26  Anders Sigourney    St.Peters      07:59    13
27  Jacob Lifschultz    Una - Sudbury M08:00    13
28  Dara Edge           Prov Cobras    08:03     9
29  Michael Boyle       SoShrFireboltz 08:06    11
30  Amanda Betts        SoShrFireboltz 08:06    12
31  Vivian Orofo        St.Peters      08:25    12
32  Christian Mahoney   St.Peters      08:36    10
33  Ana Maria Meya      E.Boston       08:37    12
34  Hanna Dornhofer     Waltham TC     08:40    10
35  Kaitlin McCauley    Waltham TC     08:42     8
36  Olja Rapaic         Waltham TC     08:43     8
37  William Benson      Waltham TC     08:44    11
38  Julia Kern          Waltham TC     08:44     7
39  Christina Mulcahy   St.Peters      08:51    12
40  Jonathan Dornhofer  Waltham TC     09:07     9
41  Patrick Boyle       SoShrFireboltz 09:32     8
42  Ashley Betts        SoShrFireboltz 09:36     8
43  Jeremy Kacher       Waltham TC     09:38    12
44  Austin Bullock      St.Peters      09:53    10
45  Cody Leonard        Waltham TC     09:58    10
46  Eitan Bloostein     Waltham TC     10:09     0
47  Stephen Caruso      Waltham TC     10:27    10
48  Eli Buchner         Waltham TC     10:27     8
49  Maggie Wack         Waltham TC     10:40    10
50  Joseph Sontana      Prov Cobras    10:41     6
51  Nalus Gomez         St.Peters      11:15    12
52  Lydia Dejene        St.Peters      11:23    12
53  Greg Donovan        St.Peters      11:32    11
54  Katie Mullen        St.Peters      11:56    11
55  Benjie Roth         Waltham TC     12:26    10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News