Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

The Andrea Holden 5K Thanksgiving Road Race

Dennis, MA, November 27, 2004

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:43  5:04    1 19-39    1 M   428 Joseph Navas                N Eastham,MA                                                 





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:21  6:15    1 13-18    1 F   156 Brooke Fallon               W. Dennis,MA                                                 



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:48  8:00    1 70-98  105 M   269 James Hines                 Marstons Mills,MA                                            
 2     27:15  8:47    2 70-98  138 M    72 Jerry Shimoda-Peterso       Dennis,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:34  6:19    1 60-69   24 M   166 Bill Riley                  Centerville,MA                                               
 2     20:20  6:34    2 60-69   37 M   474 Bill Lord                                                                             
 3     23:27  7:34    3 60-69   88 M   263 Brian Kelly                 N Chatham,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:53  6:25    1 50-59   28 M    70 Dennis Clark                Truro,MA                                                     
 2     19:56  6:26    2 50-59   29 M   326 Gene Cormier                                                                          
 3     20:13  6:31    3 50-59   35 M   305 Mark Dennen                 W Harwich,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:40  5:42    1 40-49    8 M   329 Barry Merrill                                                                         
 2     17:50  5:45    2 40-49    9 M   153 Christopher Hussey          West Roxbury,MA                                              
 3     18:16  5:54    3 40-49   12 M   220 Graham Whitelaw             So. Dennis,MA                                                

         MEN AGE GROUP 19-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:13  5:14    2 19-39    2 M   249 Mark Clifford               Norwalk,CT                                                   
 2     16:17  5:15    3 19-39    3 M   288 Geof Newton                 Brewster,MA                                                  
 3     16:22  5:17    4 19-39    4 M   420 Craig Heacock               Warwick,RI                                                   

         MEN AGE GROUP 13-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:05  5:50    1 13-18   10 M    84 Payton Preston              E. Dennis,MA                                                 
 2     18:11  5:52    2 13-18   11 M   257 Chris Cuff                  S Dennis,MA          D/Y Alumni Runner                       
 3     18:41  6:02    3 13-18   17 M    11 Zachary Jarosz              East Dennis,MA                                               

         MEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:39  6:40    1 01-12   44 M   332 Max Bearse                                                                            
 2     22:31  7:16    2 01-12   68 M   195 Neil Work                   Dennis,MA                                                    
 3     24:09  7:47    3 01-12   98 M   202 Joey Kemeny                 Bloomfield Hill,MI                                           

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     52:39 16:59    1 70-98  228 F    22 Margaret Eastman            W. Dennis,MA                                                 

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:00  9:02    1 60-69   71 F   239 Martha Edwards              W Yarmouth,MA                                                
 2     29:31  9:31    2 60-69   85 F   165 Mary Sullivan               Eastham,MA                                                   
 3     30:58  9:59    3 60-69   97 F   126 Judith Bartha               Yarmouthport,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:21  6:34    1 50-59    3 F   250 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 2     23:34  7:36    2 50-59   16 F   265 Janet Kelly                 N Chatham,MA                                                 
 3     24:57  8:03    3 50-59   35 F   369 Jean Syokinger              Yarmouthport,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:50  6:43    1 40-49    6 F   154 Julie Donohue-Hussey        West Roxbury,MA                                              
 2     22:59  7:25    2 40-49   13 F    96 Alison Byland               Dennis,MA                                                    
 3     24:12  7:48    3 40-49   23 F   308 Susan Spencer               Whitinsville,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 19-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:27  6:36    1 19-39    4 F   304 Jennifer Goodwin            Yarmouthport,MA                                              
 2     20:41  6:40    2 19-39    5 F   413 Lynn Holmgren               E Sandwich,MA                                                
 3     21:26  6:55    3 19-39    7 F   281 Tina Kent                   Sandwich,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 13-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:01  6:27    2 13-18    2 F   137 Julia Lustick               Woodbridge,CT                                                
 2     22:12  7:10    3 13-18   11 F   254 Colleen Wetherbee           W Yarmouth,MA        D/Y Runner                              
 3     22:47  7:21    4 13-18   12 F   253 Sally Geary                 S Yarmouth,MA        D/Y Alumni Runner                       

       WOMEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:00  8:43    1 01-12   57 F   199 Anna Kemeny                 Bloomfield Hill,MI                                           
 2     30:38  9:53    2 01-12   96 F   433 Anna Gubbins                                                                          
 3     32:19 10:25    3 01-12  119 F   209 Crosby Tillman              Yorktown Height,NY                                           

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:43  5:04    1 19-39    1 M   428 Joseph Navas                N Eastham,MA                                                 
 2     16:13  5:14    2 19-39    2 M   249 Mark Clifford               Norwalk,CT                                                   
 3     16:17  5:15    3 19-39    3 M   288 Geof Newton                 Brewster,MA                                                  
 4     16:22  5:17    4 19-39    4 M   420 Craig Heacock               Warwick,RI                                                   
 5     16:45  5:24    5 19-39    5 M   302 Dan Giacalone               Wakefield,MA                                                 
 6     17:09  5:32    6 19-39    6 M   313 Jeremy Tilton                                                                         
 7     17:22  5:36    7 19-39    7 M   316 Dan Baker                                                                             
 8     17:40  5:42    1 40-49    8 M   329 Barry Merrill                                                                         
 9     17:50  5:45    2 40-49    9 M   153 Christopher Hussey          West Roxbury,MA                                              
 10    18:05  5:50    1 13-18   10 M    84 Payton Preston              E. Dennis,MA                                                  
 11    18:11  5:52    2 13-18   11 M   257 Chris Cuff                  S Dennis,MA          D/Y Alumni Runner                        
 12    18:16  5:54    3 40-49   12 M   220 Graham Whitelaw             So. Dennis,MA                                                 
 13    18:22  5:55    8 19-39   13 M   467 Matt Murawsk                                                                           
 14    18:28  5:57    4 40-49   14 M   315 Mike Herlihy                                                                           
 15    18:32  5:59    9 19-39   15 M   484 Patrick Menesick                                                                       
 16    18:36  6:00    5 40-49   16 M   266 Michael Sellars             Mashpee,MA           D/Y Alumni Runner                        
 17    18:41  6:02    3 13-18   17 M    11 Zachary Jarosz              East Dennis,MA                                                
 18    18:46  6:03   10 19-39   18 M   247 Leonard Christo             Forestdale,MA                                                 
 19    18:49  6:04    6 40-49   19 M   122 William Crosby              Yarmouthport,MA                                               
 20    18:57  6:07    4 13-18   20 M    79 Kel Cenga                   Brewster,MA                                                   
 21    19:16  6:13   11 19-39   21 M   311 Kevin Totten                                                                           
 22    19:17  6:13    5 13-18   22 M   155 Cameron Jones               S. Dennis,MA                                                  
 23    19:19  6:14    7 40-49   23 M   486 Wes DeNering                                                                           
 24    19:34  6:19    1 60-69   24 M   166 Bill Riley                  Centerville,MA                                                
 25    19:41  6:21    8 40-49   25 M   477 Negash Yusuf                                                                           
 26    19:42  6:21   12 19-39   26 M   169 Jeff Kelly                  Dennisport,MA                                                 
 27    19:49  6:24   13 19-39   27 M   479 Don Foss                                                                               
 28    19:53  6:25    1 50-59   28 M    70 Dennis Clark                Truro,MA                                                      
 29    19:56  6:26    2 50-59   29 M   326 Gene Cormier                                                                           
 30    20:02  6:28    6 13-18   30 M   457 Daniel McCloskey                                                                       
 31    20:04  6:28    9 40-49   31 M   335 Mike Naughton                                                                          
 32    20:06  6:29   14 19-39   32 M   309 Alex Tanguay                                                                           
 33    20:07  6:29   15 19-39   33 M   300 Patrick Goodwin             Yarmouthport,MA                                               
 34    20:10  6:30   10 40-49   34 M   252 Phil DeSimine               Dennis,MA                                                     
 35    20:13  6:31    3 50-59   35 M   305 Mark Dennen                 W Harwich,MA                                                  
 36    20:16  6:32   16 19-39   36 M   464 Kent Murdick                                                                           
 37    20:20  6:34    2 60-69   37 M   474 Bill Lord                                                                              
 38    20:22  6:34   17 19-39   38 M   312 Ryan Walsh                                                                             
 39    20:24  6:35   18 19-39   39 M   389 Peter Lyons                                                                            
 40    20:25  6:35    7 13-18   40 M   458 Conor McCloskey                                                                        
 41    20:26  6:35   19 19-39   41 M   328 Shaun Merrill                                                                          
 42    20:30  6:37   11 40-49   42 M   398 Robert Tosiello                                                                        
 43    20:33  6:38   20 19-39   43 M   291 Doug Totten                 Epson,NH                                                      
 44    20:39  6:40    1 01-12   44 M   332 Max Bearse                                                                             
 45    20:43  6:41    4 50-59   45 M    99 Tom Nally                   S. Dennis,MA                                                  
 46    20:47  6:42   12 40-49   46 M   451 Larry Smith                 Harwich,MA                                                    
 47    21:01  6:47   21 19-39   47 M   363 Ryan Demarest               Dennis,MA                                                     
 48    21:05  6:48   13 40-49   48 M   568 Ken Merrill                                                                            
 49    21:09  6:49   14 40-49   49 M   124 Rick Napolitan              W. Barnstable,MA                                              
 50    21:16  6:52    5 50-59   50 M   251 David Mason                 Cotuit,MA                                                     

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:21  6:15    1 13-18    1 F   156 Brooke Fallon               W. Dennis,MA                                                 
 2     20:01  6:27    2 13-18    2 F   137 Julia Lustick               Woodbridge,CT                                                
 3     20:21  6:34    1 50-59    3 F   250 Mary Peabody                Dennis,MA                                                    
 4     20:27  6:36    1 19-39    4 F   304 Jennifer Goodwin            Yarmouthport,MA                                              
 5     20:41  6:40    2 19-39    5 F   413 Lynn Holmgren               E Sandwich,MA                                                
 6     20:50  6:43    1 40-49    6 F   154 Julie Donohue-Hussey        West Roxbury,MA                                              
 7     21:26  6:55    3 19-39    7 F   281 Tina Kent                   Sandwich,MA                                                  
 8     21:41  7:00    4 19-39    8 F   113 Melissa Sherman             Dennis,MA                                                    
 9     21:55  7:04    5 19-39    9 F   352 Marion Warner               Yarmouthport,MA                                              
 10    22:00  7:06    6 19-39   10 F   284 Liana Wright                Fredericksburg,VA                                             
 11    22:12  7:10    3 13-18   11 F   254 Colleen Wetherbee           W Yarmouth,MA        D/Y Runner                               
 12    22:47  7:21    4 13-18   12 F   253 Sally Geary                 S Yarmouth,MA        D/Y Alumni Runner                        
 13    22:59  7:25    2 40-49   13 F    96 Alison Byland               Dennis,MA                                                     
 14    23:05  7:27    7 19-39   14 F   424 Sarah Wright                Yarmouthport,MA                                               
 15    23:22  7:32    5 13-18   15 F   123 Caitlyn Crosby              Yarmouthport,MA                                               
 16    23:34  7:36    2 50-59   16 F   265 Janet Kelly                 N Chatham,MA                                                  
 17    23:36  7:37    8 19-39   17 F    59 Sara Demarest               S. Dennis,MA                                                  
 18    23:43  7:39    9 19-39   18 F    40 Caroline Smith              West Dennis,MA                                                
 19    23:50  7:41   10 19-39   19 F    68 Ashley Webber               S. Dennis,MA                                                  
 20    23:59  7:44    6 13-18   20 F    32 Natalie Ferro               Dennis,MA                                                     
 21    24:02  7:45   11 19-39   21 F   366 Grace Atwood                S Dennis,MA                                                   
 22    24:10  7:48   12 19-39   22 F   395 Melaine Arnold                                                                         
 23    24:12  7:48    3 40-49   23 F   308 Susan Spencer               Whitinsville,MA                                               
 24    24:19  7:51    4 40-49   24 F   407 Marjorie O'Malley                                                                      
 25    24:23  7:52    5 40-49   25 F   334 JoAnn Peterson                                                                         
 26    24:24  7:52   13 19-39   26 F    81 Karen Dussault              Wayland,MA                                                    
 27    24:24  7:52   14 19-39   27 F   549 Caroline Nash                                                                          
 28    24:25  7:53   15 19-39   28 F   396 Amy Baker                                                                              
 29    24:26  7:53   16 19-39   29 F   489 Ashley Watson                                                                          
 30    24:28  7:54    6 40-49   30 F     3 Patti Watson                Yarmouthport,MA                                               
 31    24:30  7:54    7 40-49   31 F   121 Julia Crosby                Yarmouthport,MA                                               
 32    24:46  7:59   17 19-39   32 F   255 Maj Turi Brown              Centerville,MA                                                
 33    24:47  8:00   18 19-39   33 F    50 Maire Casey                 Cummaquid,MA                                                  
 34    24:55  8:02    8 40-49   34 F    25 Nancy O'Connor              Yarmouthport,MA                                               
 35    24:57  8:03    3 50-59   35 F   369 Jean Syokinger              Yarmouthport,MA                                               
 36    25:01  8:04   19 19-39   36 F   402 Jamie McChes                                                                           
 37    25:03  8:05   20 19-39   37 F   351 Carolyn Warner              Yarmouthport,MA                                               
 38    25:05  8:05   21 19-39   38 F   405 Karen Abbey                                                                            
 39    25:07  8:06    4 50-59   39 F   100 Pat Nally                   S. Dennis,MA                                                  
 40    25:24  8:12    9 40-49   40 F    56 Sharon Rooney               W. Yarmouth,MA                                                
 41    25:31  8:14    7 13-18   41 F   455 Molly McCloskey             Wakefield,MA                                                  
 42    25:47  8:19   22 19-39   42 F   391 Mary Beth Donohue                                                                      
 43    25:49  8:20   23 19-39   43 F   283 Colette Gaudet              Harwichport,MA                                                
 44    25:51  8:20   24 19-39   44 F   157 Melissa Chausse             Yarmouthport,MA                                               
 45    26:00  8:23   25 19-39   45 F   324 Kelly Byrne                                                                            
 46    26:03  8:24   10 40-49   46 F    27 Janet Radziewicz            S. Yarmouth,MA                                                
 47    26:12  8:27   11 40-49   47 F   390 Marcella McCarthy                                                                      
 48    26:19  8:29   26 19-39   48 F   530 Elizabeth Giordano                                                                     
 49    26:23  8:31   27 19-39   49 F   349 Meagan Hempel               Dennis,MA                                                     
 50    26:24  8:31   28 19-39   50 F   350 Sarah Warner                Yport,MA                                                      




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News