Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hingham HS Summer Series Meet #2

Hingham, MA, June 28, 2004

Results

Courtesy of Rick Kates


Licensed to Notre Dame Academy                            Hy-Tek's Meet Manager
           Hingham HS Summer Track & Field Invitational - 6/28/2004            
                   Meet #2 -Every Monday Night till July 26                    
                                  Hingham HS                                   
                                    Results                                    
 
Girls 8&U 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Huie, Alex                   South Shore Fire         18.60   2 
  2 McAuley, Catherine         7 South Shore Fire         19.09   1 
 
Girls 9-10 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Mellar, Dori               9 South Shore Fire         16.60   2 
  2 Michaelson, Alex          10 Unattached               16.70   3 
  3 Keefe, Paige              10 Needham Track Cl         16.90   3 
  4 Cahoon, Danielle           9 South Shore Fire         17.10   2 
  5 McAuley, Erin             10 South Shore Fire         17.50   3 
  6 Creagher, Alyssa           9 South Shore Fire         18.20   2 
  7 Warjas, Stephanie         10 Needham Track Cl         18.60   3 
  8 Woody, Alison              9 South Shore Fire         19.28   1 
 
Girls 11-12 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Devereux, Liann           11 Needham Track Cl         14.60   4 
  2 Adams, Katie              12 Needham Track Cl         15.50   5 
  3 Branagan, Melissa         11 South Shore Fire         16.80   4 
  4 Whitney, Sarah            11 Unattached               17.50   4 
  5 Woody, Nicole             11 South Shore Fire         19.10   3 
  6 Hall, Danielle            11 Needham Track Cl         19.20   4 
  7 Huang, Nicole             11 Needham Track Cl         19.50   4 
 
Girls 13-14 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Timmons, Joanna           13 South Shore Expr         13.50   5 
  2 Polonski, Kellie          14 South Shore Fire         14.70   5 
  3 Lewis, Brett              13 South Shore Fire         15.70   5 
 
Girls 15-16 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Davis, Caroline           15 South Shore Fire         14.50   5 
 
Girls 8&U 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McAuley, Catherine         7 South Shore Fire         40.30  
 
Girls 9-10 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McAuley, Erin             10 South Shore Fire         35.90   2 
  2 Cahoon, Danielle           9 South Shore Fire         36.30   1 
  3 Keefe, Paige              10 Needham Track Cl         38.90   2 
  4 Hall, Lindsay              9 Needham Track Cl         39.20   1 
  5 Warjas, Stephanie         10 Needham Track Cl         42.10   2 
  6 Creagher, Alyssa           9 South Shore Fire         42.40   1 
  7 Woody, Alison              9 South Shore Fire         44.90   1 
 
Girls 11-12 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Heisner, Molly            12 South Shore Fire         32.10   4 
  2 Prego, Mikaela            11 Needham Track Cl         34.30   3 
  3 Adams, Katie              12 Needham Track Cl         34.40   4 
  4 Ecsedy, Annie             12 Needham Track Cl         35.10   4 
  5 Branagan, Melissa         11 South Shore Fire         36.10   3 
  6 Whitney, Sarah            11 Unattached               38.60   3 
  7 Huang, Nicole             11 Needham Track Cl         43.40   3 
  8 Hall, Danielle            11 Needham Track Cl         44.40   3 
 
Girls 13-14 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Timmons, Joanna           13 South Shore Expr         29.00   5 
  2 Polonski, Kellie          14 South Shore Fire         31.10   5 
  3 Koenen, Brigid            13 South Shore Fire         32.30   4 
  4 Lewis, Brett              13 South Shore Fire         32.70   4 
 
Girls 15-16 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Trainia, Jocelyn          16 Unattached               27.00   5 
  2 Davis, Caroline           15 South Shore Fire         30.60   5 
 
Girls 8&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Betts, Ashley                South Shore Fire       1:33.30  
  2 Huie, Alex                   South Shore Fire       1:37.90  
 
Girls 9-10 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hall, Lindsay              9 Needham Track Cl       1:30.10  
  2 Keefe, Paige              10 Needham Track Cl       1:34.50  
  3 Warjas, Stephanie         10 Needham Track Cl       1:38.10  
 
Girls 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Devereux, Liann           11 Needham Track Cl       1:10.00   2 
  2 Heisner, Molly            12 South Shore Fire       1:15.00   2 
  3 Betts, Amanda             11 South Shore Fire       1:15.50   2 
  4 Ecsedy, Annie             12 Needham Track Cl       1:19.40   2 
  5 Adams, Katie              12 Needham Track Cl       1:23.40   2 
 
Girls 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Rocco, Alyse              14 Needham Track Cl       1:04.10   3 
  2 Koenen, Brigid            13 South Shore Fire       1:11.90   3 
 
Girls 15-16 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Haley, Rebecca            15 South Shore Fire       1:12.90   3 
 
Girls 9-10 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mellar, Dori               9 South Shore Fire       7:21.50  
  2 Hall, Lindsay              9 Needham Track Cl       8:26.20  
  3 Keefe, Paige              10 Needham Track Cl       8:37.00  
  4 Michaelson, Alex          10 Unattached             8:57.50  
 
Girls 11-12 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ecsedy, Annie             12 Needham Track Cl       9:12.10  
  2 Adams, Katie              12 Needham Track Cl       9:12.30  
 
Girls 13-14 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Polonski, Cori            13 South Shore Fire       6:13.80  
 
Girls 15-16 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michaelson, Jamie         16 Unattached             7:03.90  
 
Girls 17+ 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michaelson, Lisa          40 Unattached             7:50.70  
 
Girls 11-12 2 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ecsedy, Annie             12 Needham Track Cl      15:31.90  
 
Girls 13-14 2 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Meade, Chirstina          14 Unattached            13:22.20  
 
Girls 8&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Betts, Ashley                South Shore Fire       3:24.50  
 
Girls 9-10 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sciaraffa, Joshua         10 Unattached             2:55.60  
 
Girls 11-12 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Prego, Mikaela            11 Needham Track Cl       3:01.20  
  2 Betts, Amanda             11 South Shore Fire       3:05.40  
 
Girls 13-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kaumholz, Sarah           13 South Shore Fire       3:06.30  
 
Boys 8&U 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McCourt, Jack              8 Unattached               20.04  
  2 Heissner, James            7 South Shore Fire         24.39  
 
Boys 9-10 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tuplin, Trevor             9 South Shore Fire         16.00   2 
  2 Peters, Sam                9 South Shore Fire         16.50   2 
  3 Fenby, Daniel              9 South Shore Fire         17.40   2 
  4 Wight, Aaron              10 South Shore Fire         18.00   2 
  5 Whitney, Grant             9 Unattached               18.20   2 
 
Boys 11-12 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fenby, Matthew            11 South Shore Fire         15.60   3 
  2 Chaing, Thomas            12 Needham Track Cl         16.20   3 
  3 Zisablatt, Moshe          11 Needham Track Cl         16.40   3 
 
Boys 13-14 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Zucka, Ben                13 Needham Track Cl         12.90   4 
 
Boys 17+ 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Needham, Michael          43 Unattached               12.00   4 
 
Boys 8&U 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McCourt, Jack              8 Unattached               45.20  
  2 Heissner, James            7 South Shore Fire         52.20  
 
Boys 9-10 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tuplin, Trevor             9 South Shore Fire         32.20   1 
  2 Peters, Sam                9 South Shore Fire         34.90   1 
  3 Fenby, Daniel              9 South Shore Fire         37.80   1 
  4 Wight, Aaron              10 South Shore Fire         39.20   2 
  5 Whitney, Grant             9 Unattached               41.10   1 
 
Boys 11-12 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Fenby, Matthew            11 South Shore Fire         33.70   2 
  2 Chaing, Thomas            12 Needham Track Cl         37.10   3 
  3 Zisablatt, Moshe          11 Needham Track Cl         38.30   2 
 
Boys 13-14 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Pratt, Mike               13 South Shore Expr         38.90   3 
 
Boys 17+ 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Guida, Andrew             17 Lincoln Tornados         24.10   3 
  2 Needham, Michael          43 Unattached               24.20   3 
 
Boys 9-10 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Whitney, Grant             9 Unattached             1:23.90  
  2 Wight, Aaron              10 South Shore Fire       1:32.00  
 
Boys 13-14 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Boyle, Chris              13 South Shore Fire       1:20.40  
 
Boys 17+ 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Guida, Andrew             17 Lincoln Tornados         53.80  
 
Boys 8&U 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McCourt, Jack              8 Unattached             8:51.60  
 
Boys 13-14 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Boyle, Chris              13 South Shore Fire       5:36.30  
 
Boys 13-14 2 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Newfield, Jake            13 Needham Track Cl      12:25.06  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News