Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF New England Track & Field Championships

Steinbrenner Track, MIT, Cambridge, MA, June 20, 2004

COMPLETE RESULTS

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


                         USATF New England Outdoor Championships
                   MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA  - 6/20/2004
                                       Results
WoMEN
TEAMS: Lincoln Tornado 33; Gr.Boston TC 32; BAA 16; Reebok Boston 
and Merrimack Valley Str 10; Throwing Zone 8; Athlietics East 5; Cape Ann
Crusaders and New England Walkers 3; Cambridge Sports Union 2.
 Women 100 Meter Dash
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
=============================================================================  
   1 Nolle Graham              22 Lemans Track Club        11.86   1.2
   2 Quanita Moore             16 Lincoln Tornados         12.77   1.2
   3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             13.93   1.2
   4 Keisha Thompson           27 Unattached               14.19   1.2
 Women 200 Meter Dash
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
=============================================================================  
   1 Nolle Graham              22 Lemans Track Club        24.22   NWI
   2 Jenna Martin              16 AthleticsEastCAN         25.45   NWI
   3 Quanita Moore             16 Lincoln Tornados         26.47   NWI
   4 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             28.21   NWI
   5 Jessica Doolady           18 ConnQuest                30.52   NWI
 Women 400 Meter Dash
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Jenna Martin              16 AthleticsEastCAN         56.33
   2 Michelle Carrancho        24 Unattached             1:01.56
 Women 800 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Alisa Harvey              38 Unattached             2:07.63
   2 Amanda Chase                 Boston Athletic        2:10.16
   3 Emer O'Shea                  Boston Athletic        2:14.99
   4 Judith Olinger               Unattached             2:18.91
   5 Emma Nishimoto               Gr Boston TC           2:41.28
   6 Barbara Foster               MVS                    3:05.6H
 Women 1500 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Rebecca Donoghue             Reebok Boston          4:25.89
   2 Emily Logan               21 Unattached             4:28.64
   3 Christine Gentile            Unattached             4:29.15
   4 Sascha Scott              28 Raritan Valley RR      4:29.72
   5 Sunny Newsome             27 Gotta Run              4:30.55
   6 Kate Irvin                25 Central Park TC        4:33.72
   7 Orla O'Mahoney               Boston Athletic        4:36.27
   8 Laura Hayden                 Gr Boston TC           4:39.82
   9 Sloan Siegrist               Gr Boston TC           4:42.78
  10 Marguerite DoRosario         Gr Boston TC           4:52.23
  11 Stephanie Skoreyko        16 AthleticsEastCAN       4:56.61
  12 Katharina Eidmann         15 Gr Boston TC           5:02.02
  13 Karen Lein                46 Liberty AC             6:20.00
  -- Arielle Slam                 Gr Boston TC               DNF
  -- Katie Brace               27 Unattached                 DNF
 Women 3000 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Mariko Tansey Holbrook       Boston Athletic        9:58.18
   2 Christy Carrara              Reebok Boston         10:23.54
   3 Jen Hegarty                  Reebok Boston         10:40.97
  -- Brandy Boice                 Reebok Boston              DNF
 Women 3000 Meter Race Walk
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Holly Wenninger           39 Athletics East        18:38.50
   2 Janine Stuart             43 New England Walkers   18:50.34
   3 Valerie Armstrong         42 Unattached            18:53.31
   4 Dotty Fine                59 Cambridge Sports      20:37.48
=============================================================================
 Women 100 Meter Hurdles
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
 
   1 Teresa Covert             23 Univ of Albany           13.39   4.3 MEET RECORD
   2 Christine Moreau          16 Lincoln Tornados         15.87   4.3
   3 Katherine Reynolds        22 Gr Boston TC             15.88   4.3
  -- Mbathio Diarra               Gr Boston TC               DNF   4.3
  -- Natasha Smith             15 Cape Ann Crusaders         DNF   4.3
 Women 400 Meter Hurdles
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Danielle Hobson              Unattached               59.80
   2 Letrica Dendy             32 Unattached             1:00.11
   3 Meghan Cole                  Unattached             1:03.13
   4 Jessica Doolady           18 ConnQuest              1:15.31
   5 Mbathio Diarra               Gr Boston TC           1:17.71
 Women 4x100 Meter Relay
=============================================================================
     Team                                                 Finals  
=============================================================================
   1 Lincoln Tornados  'A'                                 51.13
   2 Greater Boston Track Club  'A'                        54.23
 Women 4x400 Meter Relay
=============================================================================
     Team                                                 Finals  
=============================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                      4:29.55
 Women High Jump
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Shayna Daugherty          16 Lincoln Tornados       5-04.00      1.62m
 2 Natasha Smith             15 Cape Ann Crusaders     5-02.00      1.57m
 Women Pole Vault
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Bethany Miczek            21 Unattached            10-00.00      3.04m
 2 Jessica Warren            18 ConnQuest              9-00.00      2.74m
 Women Long Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 Nolle Graham              22 Lemans Track Club        6.48m   2.4  21-03.25 MEET RECORD
 2 Bridgette Ingram          23 Lemans Track Club        6.01m   2.5  19-08.75
 3 Rhashica Abdul-Malik      22 Lemans Track Club        5.81m   0.7  19-00.75
 4 Kerry Walker              21 Lemans Track Club        5.79m   1.0  19-00.00
 5 Jenna Martin              16 AthleticsEastCAN         5.11m   2.3  16-09.25
 6 Nast Shams                21 Gr Boston TC             5.06m   NWI  16-07.25
 7 Stacy Lima                16 Lincoln Tornados         5.03m   2.8  16-06.00
 8 Cheryl Brantle            34 New Haven Age Group      2.41m   4.2   7-11.00
 Women Triple Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 Tilita Lutterloa          23 Lemans Track Club       12.06m   2.4  39-07.00
 2 Rhashica Abdul-Malik      22 Lemans Track Club       11.90m   2.4  39-00.50
 3 Stacy Lima                16 Lincoln Tornados        10.56m   3.0  34-07.75
 Women Shot Put
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Liz Wanless               22 Unattached              15.74m   51-07.75
 2 Barbara Foster            30 Merrimack Valley         9.23m   30-03.50
 3 Meri Silberstein             Unattached               7.67m   25-02.00
 Women Discus Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Stacey Connor             25 Unattached              31.58m     103-07
 Women Hammer Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Kristal Kostiew           22 Unattached              54.90m     180-01
 2 Brenda Start              30 Unattached              54.74m     179-07
 3 Maria Garcia              22 Unattached              53.90m     176-10
 4 Barbara Foster            30 Merrimack Valley        27.93m      91-08
 Women Javelin Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Kateema Riette            30 New Haven Age Group     52.95m     173-09
 2 Leigh Petranoff              Throwing Zone           40.88m     134-01
 3 Evan Favermann            17 Unattached              30.89m     101-04
 4 Kelly Petranoff              Throwing Zone           27.79m      91-02
MEN
TEAMS: 1.Gr.Boston TC 76; Reebok Boston 17; Boston AA 13; New England Walkers 
and Merrimack Valley Striders 11; Bostn North 9; Athletics East, Providence 
Cobras, and Throwing Zone 5; New England Track & Trail 2.
 Men 100 Meter Dash
================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind H# 
================================================================================
 1 Xavier James              28 Bermuda                  10.38   3.9  1
 2 Nabie Fofanah             24 Unattached               10.47   3.9  1
 3 Ricardo Thompson          25 Unattached               10.55   3.9  1
 4 Stanley Egbor                Gr Boston TC             10.73   3.9  1
 5 Wayne Burwell                Gr Boston TC             10.85   3.9  1
 6 De Von Bean                  Bermuda                  10.90   3.9  1
 7 Barney Borromeo           36 Unattached               11.05   3.9  2
 7 Alex Acosta                  Unattached               11.05   3.9  1
 9 Sergio Benuenoti             Unattached               11.17   3.9  2
10 Everad Samuels            46 Unattached               11.27   3.9  2
11 Philip Kiley              18 Unattached               11.42   3.9  2
12 Maurice Rogers            19 Unattached               11.86   3.9  2
13 Jim Watts                 42 Unattached               11.89   2.4  3
14 Andrew Schild             17 Boston-North TC          11.95   2.4  3
15 Andre King                23 ConnQuest                11.99   2.4  3
16 Christopher Sherlock         Unattached               12.28   3.9  2
17 Lou Ronsivilli            51 Merrimack Valley         12.75   2.4  3
18 Lee Hess                  55 Merrimack Valley         12.86   2.4  3
19 Terrence Haynes           42 Unattached               13.10   3.9  2
 Men 200 Meter Dash
================================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind H# 
================================================================================
 1 Nabie Fofanah             24 Unattached               21.05   NWI  1
 2 Basil Campbell            19 Unattached               21.58   NWI  1
 3 Jerry Washington          22 Rhode Island Tra         21.85   NWI  2
 4 Jason Jackson                Gr Boston TC             21.95   NWI  1
 5 Alex Acosta                  Unattached               22.57   NWI  1
 6 Everad Samuels            46 Unattached               22.59   NWI  2
 7 Philip Kiley              18 Unattached               22.98   NWI  2
 8 David Callum                 Gr Boston TC             23.23   NWI  2
 9 Maurice Rogers            19 Unattached               23.80   NWI  3
10 Jim Watts                 42 Unattached               23.87   NWI  3
11 John Chase                20 AthleticsEastCAN         24.03   NWI  2
12 Christopher Sherlock         Unattached               24.71   NWI  3
13 Andre King                23 ConnQuest                25.34   NWI  3
14 Terrence Haynes           42 Unattached               25.94   NWI  3
 Men 400 Meter Dash
 ===============================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  H# 
 ===============================================================================
   1 Joseph Mendel             23 Unattached               45.93   1 MEET RECORD
   2 Ross Tyrone               24 Unattached               46.56   1
   3 Eric Porter                  Unattached               47.36   1
   4 Kobie Fuller              23 Central Park TC          47.87   1
   5 Edwin Campden             18 Unattached               48.48   1
   6 Sekou Dilday                 Gr Boston TC             49.22   1
   7 Andie Colon                  Gr Boston TC             50.97   1
   8 David Cahill                 Gr Boston TC             51.31   2
   9 John Chase                20 AthleticsEastCAN         51.96   2
  10 Jeff Rockwood             26 Boston-North TC          56.88   2
  11 Roger Pierce              59 Sprint Force Ame         58.06   2
  12 Kyle Ackerman             14 Unattached               59.41   3
  13 Ethan Conley              15 Unattached             1:00.97   2
  14 Warren Graff              58 Unattached             1:01.50   3
  -- Logan Jones               20 Unattached                 DNF   1
 Men 800 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Sam Burley                23 Asics TC               1:48.46
   2 Joel Legare               21 Unattached             1:48.89
   3 Dave Juiliano                Reebok Boston          1:52.21
   4 Matt LoPiccolo            28 Syracuse Chargers      1:53.09
   5 Cullen Hagan                 Reebok Boston          1:53.52
   6 Michael Donawa               Bermuda                1:55.43
   7 Jeff Paterno                 Reebok Boston          1:55.47
   8 Chris Simpson                Gr Boston TC           1:56.99
   9 Marzuki Stevens           30 Gr Boston TC           1:58.54
  10 Ince Stirling             34 Unattached             1:58.72
  11 Josh Seeherman               Gr Boston TC           1:59.29
  12 Nnamdi Okike              24 Central Park TC        1:59.60
  13 Sarad Tomlinson              Gr Boston TC           2:00.49
  14 Neil Fitzgerald           36 Central Park TC        2:01.16
  15 Aaron Binkley                Gr Boston TC           2:01.77
  16 Dennis Floyd              27 Boston-North TC        2:02.85
  17 J. Toomey                 32 Unattached             2:03.45
  18 Carlos Escobar            19 Unattached             2:04.35
  19 Casey Lerner                 Reebok Boston          2:04.97
  20 Steve Sergeant            40 Unattached             2:06.20
  21 John Brown                45 Unattached             2:16.48
  -- Courtney Juworski         20 Univ. of Pennsyl           DNF
 Men 1500 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Aiden Walsh               23 Unattached             3:43.99
   2 John Mortimer             28 Boston Athletic        3:45.40
   3 Steve Walsh               25 Bryn Mawr Runnin       3:49.28
   4 Jason Bialka                 Boston Athletic        3:51.46
   5 Kris Houghton                Unattached             3:52.82
   6 Adam Stuhlfaut            28 Reebok Boston          3:53.21
   7 Marzuki Stevens           30 Gr Boston TC           3:59.70
   8 Robert Wong               22 Unattached             4:01.03
   9 Paul Ahern                18 NH Tracksters          4:01.13
  10 Matt Sullivan             26 Athletics East         4:03.60
  11 Mark LaRosa                  Boston Athletic        4:05.27
  12 Mark Mayall                  Reebok Boston          4:06.65
  13 Kevin Alliette               Boston Athletic        4:08.11
  14 Allan Muir                   Boston Athletic        4:34.33
  15 W.F. Newhall              46 Irish AmericanTC       4:44.07
  16 Steve Connor              31 Unattached             5:00.20
  -- Clinton Bell              32 Central Park TC            DNF
 Men 3000 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Jesse Baver               19 Unattached             9:39.22
   2 Bill Newsham              39 Gr Boston TC           9:45.29
   3 John Bassette             17 Unattached            10:07.24
   4 Matthew Norton            15 Unattached            11:07.76
   5 Joel Bassette             15 Unattached            11:27.66
 Men 5000 Meter Run
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Bryan Doldt               29 Gr Boston TC          16:03.78
   2 James Rhoades             35 Athletics East        16:49.79
   3 Marcello Scippa           36 NE Track & Trail      16:56.86
   4 Harris Hardy                 Athletics East        17:16.07
   5 Frank Georges             26 Gr Lowell RR          17:53.92
 Men 3000 Meter Race Walk
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Christopher Stuart        13 New England Walkers   17:00.79
   2 Thomas Knatt              63 New England Walkers   18:29.37
   3 Charles Mansbach          59 New England Walkers   19:11.51
   4 Dave Romansky             66 New England Walkers   20:04.79
 Men 110 Meter Hurdles
=============================================================================  
     Name                     Age Team                    Finals  Wind 
=============================================================================  
   1 Ron Andrews               24 Syracuse Chargers        13.89   1.6 MEET RECORD
   2 Colin Aina                22 Univ RhodeIsland         14.15   1.6
   3 Francis Shen              26 Gr Boston TC             16.20   1.6
 Men 400 Meter Hurdles
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Francis Shen              26 Gr Boston TC             55.67
   2 Eaton Graham              21 Unattached               59.79
   3 Jeff Rockwood             26 Boston-North TC          59.90
 Men 3000 Meter Steeplechase
 ================================================================================
     Name                     Age Team                    Finals  
 ================================================================================
   1 Darin Shearer             30 Unattached             8:50.25
   2 Mark Miller                  Boston Athletic        9:00.98
   3 Justin Lutz                  Reebok Boston          9:03.49
   4 Sean Mick                 28 Reebok                 9:12.60
   5 Scott Weeks               32 Syracuse Chargers      9:16.22
   6 Ryan Carrara                 Reebok Boston          9:43.66
   7 Tim Rider                 27 Athletics East        10:08.81
  -- Mike DiGennaro            25 Unattached                 DNF
 Men 4x100 Meter Relay
 ================================================================================
     Team                                                 Finals  
 ================================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                        43.87
   2 Boston-North TC  'A'                                  47.56
 Men 4x400 Meter Relay
 ================================================================================
     Team                                                 Finals  
 ================================================================================
   1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:25.00
 Men High Jump
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Dan Olsen                 21 Unattached             7-03.25      2.21m
 2 Adrian Shears                Gr Boston TC           7-00.00      2.13m
 3 Rahiem Greenridge            Gr Boston TC           6-10.00      2.08m
 4 Richard Sobel             55 Gr Boston TC           4-11.50      1.51m
 Men Pole Vault
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Jake Radzevich            20 Unattached            15-09.00      4.80m
 2 Bradley Holtz             17 Unattached            14-00.00      4.26m
 3 Russ VerSteeg             47 Gr Boston TC          10-06.00      3.20m
-- Chris Westerfield            Gr Boston TC                NH
 Men Long Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 John Gorham               26 Unattached               7.47m  -0.4  24-06.25
 2 Jerome Robinson           35 Lemans Track Club        7.32m   3.9  24-00.25
 3 De Von Bean                  Bermuda                  7.19m   1.5  23-07.25
 4 Raymond Smith             23 Providence Cobras        7.01m   4.9  23-00.00
 5 Jon Pronovost             24 Unattached               6.82m   4.5  22-04.50
 6 Ed Wheeler                27 Lemans Track Club        6.81m   1.7  22-04.25
 7 Isaac Miller              20 AthleticsEastCAN         6.35m   1.7  20-10.00
 8 Mark Reynolds             27 Gr Boston TC             5.65m   3.6  18-06.50
 Men Triple Jump
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals  Wind           
===============================================================================
 1 Michael Roberts           25 Unattached              16.25m  -0.3  53-03.75 MEET RECORD
 2 Samuel Okantey            29 Unattached              15.10m   2.9  49-06.50
 Men Shot Put
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Derek Anderson            20 Unattached              17.40m   57-01.00
 2 Corey Pusey               24 ConnQuest               14.04m   46-00.75
 Men Discus Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Brandon Howlett           22 Univ of Albany          54.58m     179-01
 2 Derek Anderson            20 Unattached              51.34m     168-05
 3 Corey Pusey               24 ConnQuest               47.64m     156-03
 4 Jarod Mills               24 Unattached              42.36m     139-00
 5 Eric Lammi                49 Unattached              35.52m     116-06
 6 Steve Virgilio            22 Unattached              32.08m     105-03
 7 Josh Martini              18 Unattached              30.11m      98-09
 8 Tim Michitson             43 Merrimack Valley        27.25m      89-05
 Men Hammer Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Vinny Tortorella          24 Unattached              64.43m     211-05
 2 Chris Bryce               26 Unattached              60.41m     198-02
 3 Erik Probstfield          32 Unattached              55.98m     183-08
 Men Javelin Throw
==============================================================================
   Name                     Age Team                    Finals            
==============================================================================
 1 Sean Furey                21 Unattached              73.19m     240-01
 2 Rich DeStafano            33 Unattached              68.35m     224-03
 3 Scott Viafore             19 Throwing Zone           67.43m     221-03
 4 Dan Gale                  20 Unattached              61.27m     201-00
 5 Barry Flicker             26 Shore AC                61.09m     200-05
 6 Ethan Blose               23 Unattached              60.51m     198-06
 7 Ron McConnell             41 Unattached              56.29m     184-08
 8 Seth Austin               23 Unattached              53.33m     175-00
 9 Roy Hadden                45 Unattached              49.50m     162-05
10 Tim Dickson               21 Unattached              49.34m     161-10
11 Eric Lammi                49 Unattached              46.78m     153-06
12 Tim Michitson             43 Merrimack Valley        45.32m     148-08
13 Josh Martini              18 Unattached              44.63m     146-05
14 Andrew Apostolos          23 Unattached              44.10m     144-08
15 Lucas Hadden              13 Unattached              43.17m     141-08
16 Corey Pusey               24 ConnQuest               42.86m     140-07
17 Lou Ronsivilli            51 Merrimack Valley        42.04m     137-11




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News