Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hingham HS Summer Series T&F Meet#5

Hingham, MA, July 26, 2004

Results

Courtesy of Rick Kates


Licensed to Notre Dame Academy                            Hy-Tek's Meet Manager
           Hingham HS Summer Track & Field Invitational - 7/26/2004            
                   Meet #5 -Every Monday Night till July 26                    
                                  Hingham HS                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Timmons, Joanna           13 South Shore Expr         13.23   8 
  1 Mahey, Mary Lee           12 Nautical Mile Tr         15.13   8 
  1 Forte, Lindsey               Attleboro Jaugar         15.69   7 
  1 Mahnoey, Emma             10 Nautical Mile Tr         16.11   7 
  2 MacDowell, Bridgette         Nautical Mile Tr         15.89   7 
  2 Heisner, Molly            12 South Shore Fire         15.97   8 
  2 Mellar, Dori               9 South Shore Fire         16.21   4 
  3 Lane, Courtney             9 Unattached               16.54   5 
  3 Cipriano, Emily              Shore Shore Trac         16.74   5 
  3 Whitney, Sarah            11 Unattached               17.83   8 
  4 Cahoon, Danielle           9 South Shore Fire         16.60   4 
  4 Powers, Maggie               Unattached               17.11   7 
  5 McAuley, Erin             10 South Shore Fire         16.91   7 
  5 O'Keefe, Julie             8 Nautical Mile Tr         17.84   3 
  6 Powers, Katherine          8 Nautical Mile Tr         18.03   3 
  6 Phelan, Abby               9 Unattached               18.07   6 
  7 Heissner, Susie            9 Unattached               18.61   4 
  7 Betts, Ashley                South Shore Fire         18.65   1 
  8 Ewanwish, Chloe            8 Nautical Mile Tr         18.74   3 
  8 Dinger, Tori               9 Shore Shore Trac         18.87   4 
  9 Cipriano, Elaina             Shore Shore Trac         19.10   1 
  9 Donahue, Justine           9 South Shore Fire         19.65   5 
 10 Dirno, Jessica               Shore Shore Trac         19.13   6 
 10 Woody, Alison              9 South Shore Fire         19.90   5 
 11 Gunning, Grace               Unattached               19.28   4 
 12 Barger, Anna                 Shore Shore Trac         19.35   6 
 13 Diggins, Breena              Shore Shore Trac         19.49   4 
 14 Gilroy, Katie                Shore Shore Trac         20.12   6 
 15 Gilroy, Tori                 Shore Shore Trac         20.17   1 
 16 Dinger, Lauren             6 Shore Shore Trac         20.95   2 
 17 Iwanicki, Isabella         7 Shore Shore Trac         21.20   2 
 18 O'Neal, Katie              7 Shore Shore Trac         25.68   2 
 19 Iwanicki, Alana            5 Shore Shore Trac         26.54   2 
 20 O'Neil, Shannon            6 Shore Shore Trac         26.88   2 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Talbot, Anna               8 Nautical Mile Tr         27.89   2 
  1 Timmons, Joanna           13 South Shore Expr         28.27   1 
  1 Mahey, Mary Lee           12 Nautical Mile Tr         32.21   1 
  1 Cahoon, Danielle           9 South Shore Fire         35.82   3 
  2 Koenen, Brigid            13 South Shore Fire         31.71   1 
  2 MacDowell, Bridgette         Nautical Mile Tr         33.14   1 
  2 Lane, Courtney             9 Unattached               36.53   4 
  2 Whitney, Sarah            11 Unattached               39.05   1 
  3 Alfis, Lauren             13 Shore Shore Trac         35.11   1 
  3 Cipriano, Emily              Shore Shore Trac         37.33   3 
  3 McAuley, Erin             10 South Shore Fire         37.36   4 
  4 O'Keefe, Julie             8 Nautical Mile Tr         39.42   2 
  4 Phelan, Abby               9 Unattached               39.61   3 
  5 Cipriano, Elaina             Shore Shore Trac         39.65   5 
  5 Heissner, Susie            9 Unattached               41.40   4 
  6 Ewanwish, Chloe            8 Nautical Mile Tr         41.29   2 
  6 Dinger, Tori               9 Shore Shore Trac         41.75   3 
  7 Gunning, Grace               Unattached               43.07   3 
  7 Woody, Alison              9 South Shore Fire         44.04   3 
  8 Mahoney, Lydia             7 Nautical Mile Tr         43.21   5 
  9 Powers, Katherine          8 Nautical Mile Tr         44.42   2 
 10 Dirno, Jessica               Shore Shore Trac         44.47   3 
 11 Diggins, Breena              Shore Shore Trac         44.85   3 
 12 Dinger, Lauren             6 Shore Shore Trac         47.66   5 
 13 Gilroy, Katie                Shore Shore Trac         48.74   4 
 14 Iwanicki, Isabella         7 Shore Shore Trac         51.79   5 
 15 O'Neal, Katie              7 Shore Shore Trac       1:00.90   5 
 16 Gilroy, Tori                 Shore Shore Trac       1:01.63   5 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Koenen, Brigid            13 South Shore Fire       1:12.75   3 
  1 Mahnoey, Emma             10 Nautical Mile Tr       1:15.68   2 
  1 Heisner, Molly            12 South Shore Fire       1:16.45   3 
  1 O'Keefe, Julie             8 Nautical Mile Tr       1:26.21   1 
  2 Lane, Courtney             9 Unattached             1:22.05   1 
  2 Whitney, Sarah            11 Unattached             1:23.91   2 
  2 Powers, Maggie               Unattached             1:30.64   2 
  3 Cahoon, Danielle           9 South Shore Fire       1:22.32   1 
  3 Betts, Ashley                South Shore Fire       1:33.89   1 
  4 McAuley, Erin             10 South Shore Fire       1:23.12   3 
  4 Ewanwish, Chloe            8 Nautical Mile Tr       1:37.26   1 
  5 Phelan, Abby               9 Unattached             1:32.78   1 
  5 Barger, Anna                 Shore Shore Trac       1:40.57   1 
  6 Mahoney, Lydia             7 Nautical Mile Tr       1:42.43   1 
  6 Woody, Alison              9 South Shore Fire       1:48.53   2 
  7 Diggins, Breena              Shore Shore Trac       1:57.93   2 
  7 Donahue, Justine           9 South Shore Fire       1:58.17   2 
 
Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Weler, Nicole             13 Shore Shore Trac       6:40.92  
  1 Mellar, Dori               9 South Shore Fire       7:30.26  
  1 Gilroy, Katie                Shore Shore Trac       7:38.97  
  2 Gilroy, Tori                 Shore Shore Trac       8:27.18  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Betts, Ashley                South Shore Fire       3:29.19  
  1 Donahue, Justine           9 South Shore Fire       4:23.00  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Koenen, Brigid            13 South Shore Fire         19.70  
  1 Heisner, Molly            12 South Shore Fire         21.42  
  1 Forte, Lindsey               Attleboro Jaugar         21.95  
  1 McAuley, Erin             10 South Shore Fire         24.48  
  2 Powers, Maggie               Unattached               22.31  
  2 Alfis, Lauren             13 Shore Shore Trac         23.35  
  2 Whitney, Sarah            11 Unattached               23.72  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Greene, Ted               13 Shore Shore Trac         13.95   4 
  1 Greene, Chris                Shore Shore Trac         14.22   4 
  1 Sciaraffa, Joshua         10 Unattached               16.30   3 
  1 Talbot, Christopher       11 Nautical Mile Tr         16.75   3 
  1 Hayes, Connor             60 Unattached               20.54   2 
  2 Whitney, Ben              13 Unattached               15.51   4 
  2 Lane, Wes                 10 Unattached               16.54   3 
  2 Lane, Harrison             7 Unattached               17.18   2 
  3 Wight, Aaron              10 South Shore Fire         17.06   3 
  3 Donahue, John              7 South Shore Fire         18.07   2 
  3 Pratt, Mike               13 South Shore Expr         18.48   3 
  4 McCourt, Jack              8 Unattached               18.85   2 
  5 Whitney, Scott             6 South Shore Fire         21.32   2 
  6 Forte, Drew                  Attleboro Jaugar         22.39   1 
  7 Fin, Kyle                    Unattached               24.03   1 
  8 Heissner, James            7 South Shore Fire         24.96   2 
  9 Diggins, Jimmy               Shore Shore Trac         29.37   1 
 10 Diggins, Joe                 Shore Shore Trac         29.57   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Greene, Ted               13 Shore Shore Trac         30.00   2 
  1 Greene, Chris                Shore Shore Trac         30.82   2 
  1 Tuplin, Trevor             9 South Shore Fire         32.08   1 
  1 Talbot, Christopher       11 Nautical Mile Tr         36.65   2 
  1 Hayes, Connor             60 Unattached               48.57   4 
  2 Whitney, Ben              13 Unattached               34.67   2 
  2 Fenby, Daniel              9 South Shore Fire         35.79   1 
  2 Lane, Harrison             7 Unattached               36.00   1 
  3 Donahue, John              7 South Shore Fire         40.29   4 
  4 McCourt, Jack              8 Unattached               43.37   1 
  5 Whitney, Scott             6 South Shore Fire         46.02   3 
  6 Forte, Drew                  Attleboro Jaugar         47.43   3 
  7 Hayes, Jimmy                 Unattached               51.84   1 
  8 Heissner, James            7 South Shore Fire         53.23   4 
  9 Fin, Kyle                    Unattached               56.81   3 
 10 Diggins, Jimmy               Shore Shore Trac       1:15.73   4 
 11 Diggins, Joe                 Shore Shore Trac       1:27.10   4 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tuplin, Trevor             9 South Shore Fire       1:15.64   2 
  1 Whitney, Ben              13 Unattached             1:20.97   2 
  1 Fenby, Matthew            11 South Shore Fire       1:22.92   2 
  1 Lane, Harrison             7 Unattached             1:27.58   1 
  1 Hayes, Connor             60 Unattached             2:03.83   1 
  2 Pratt, Mike               13 South Shore Expr       1:23.66   2 
  2 Fenby, Daniel              9 South Shore Fire       1:27.89   2 
  2 Donahue, John              7 South Shore Fire       1:28.58   1 
  3 Wight, Aaron              10 South Shore Fire       1:35.75   2 
  3 McCourt, Jack              8 Unattached             1:38.57   1 
  4 Whitney, Scott             6 South Shore Fire       1:48.24   1 
  5 Forte, Drew                  Attleboro Jaugar       1:53.21   1 
  6 Heissner, James            7 South Shore Fire       1:56.02   1 
  7 Hayes, Jimmy                 Unattached             2:09.78   2 
  8 Fin, Kyle                    Unattached             2:23.75   1 
 
Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Boyle, Chris              13 South Shore Fire       5:41.94  
  1 Sciaraffa, Joshua         10 Unattached             6:30.37  
  2 Fenby, Daniel              9 South Shore Fire       8:46.21  
  2 Whitney, Ben              13 Unattached             9:02.71  
  3 Tuplin, Trevor             9 South Shore Fire       8:47.39  
 
Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Boyle, Chris              13 South Shore Fire      10:18.57  
  2 Whitney, Ben              13 Unattached            12:28.23  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Whitney, Ben              13 Unattached             3:24.04  
  1 Whitney, Grant             9 Unattached             4:09.46  
 
Boys 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Whitney, Ben              13 Unattached               21.05  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News