Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF Eastern Region Masters Championships

Springfield College, Springfield, MA, July 24, 2004

Complete Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


            USATF Masters Eastern Regional T&F Champs. - 7/24/2004             
                                Eastern Masters                                
                              Springfield College                              
                                    Results                                    
 
W30 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Foster           W30 Merrimack Valley         16.35  
 
W35 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Wilkinson       W37 Merrimack Valley         14.36  
 
W40 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Lawson             W41 Gr Boston TC             13.60  
 
W55 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hillen Stubendorff       W55 Unattached               15.56   2 
 
W65 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 Green Mountain A         16.32   2 
 
W70 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rosalia Gioia            W72 Unattached               21.04   2 
 
W75 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Syracuse Charger         19.13   2 
 
W80+ 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Annie McGowan            W80 New England 65 +         22.40   2 
 
M30 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dave Eaton               M31 Syracuse Charger         11.93  
 
M35 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Lucas            M35 Unattached               12.32  
  2 Gabriel Alfonso          M36 Sprint Force Ame         13.18  
 
M40 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dave Newmann             M44 Uuah                     12.55   2 
  2 Paul MacLure             M41 Unattached               12.62   2 
 
M45 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Everad Samuels           M46 Unattached               11.57   2 
  2 Toney Mulhollan          M45 Gr Boston TC             12.65   2 
  3 Rob Porcaro              M49 Unattached               13.33   2 
 
M50 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lou Ronsivalli           M51 Unattached               12.82   3 
  2 Tucker Taft              M51 Unattached               13.64   3 
  3 Stan Washuk              M52 Unattached               14.31   3 
 
M55 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roger Pierce             M59 Sprint Force Ame         12.78   3 
  2 Lee Hess                 M55 Merrimack Valley         12.95   3 
  3 Larry Libow              M55 Sugarloaf Mt AC          14.26   3 
 
M60 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Charlie Wiley            M60 Southern Califor         13.59   4 
  2 Bob Chinchillo           M61 Unattached               15.28   4 
 -- Patrick Reagan           M64 Bristol Rec Depa           DNF   4 
 
M65 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dick Camp                M67 Sprint Force Ame         13.71   4 
  2 Richard Hurley           M66 Unattached               14.80   4 
  3 Spencer Parrish          M67 Connecticut RW           14.87   4 
 
M70 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dennis Melanson          M71 Unattached               14.02   5 
  2 Bill Wright              M70 Unattached               14.83   5 
  3 Thomas Talbott           M72 New York Masters         17.61   5 
 
M75 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ed Cox                   M76 Syracuse Charger         15.32   5 
  2 Robert Bruce             M75 Syracuse Charger         15.61   5 
 
M80+ 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 YM Naci                  M81 Unattached               17.86   5 
 
W30 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Foster           W30 Merrimack Valley         34.95  
 
W35 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lori Kessel              W39 Unattached               28.05  
 
W40 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Lawson             W41 Gr Boston TC             28.05  
 
W75 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Syracuse Charger         42.34  
 
M30 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Chinchillo -         M34 Unattached               27.58  
 
M40 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jim Watts                M42 Sprint Force Ame         24.12   2 
  2 Dave Newmann             M44 Uuah                     25.04   2 
 
M45 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Everad Samuels           M46 Unattached               23.23   2 
  2 Toney Mulhollan          M45 Gr Boston TC             25.94   2 
  3 Rob Porcaro              M49 Unattached               27.66   2 
 
M50 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lou Ronsivalli           M51 Unattached               26.51   4 
  2 Tucker Taft              M51 Unattached               27.86   3 
  3 Stan Washuk              M52 Unattached               31.13   4 
 
M55 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stephen Bates            M55 Unattached               25.52   4 
  2 Roger Pierce             M59 Sprint Force Ame         25.64   4 
  3 Warren Graff             M59 Unattached               26.91   3 
  4 Larry Libow              M55 Sugarloaf Mt AC          29.97   3 
  5 Bill DeHorn              M57 Montreal Intl            31.82   3 
 
M60 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bob Chinchillo           M61 Unattached               30.82   5 
 
M65 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dick Camp                M67 Sprint Force Ame         28.60   6 
  2 Richard Hurley           M66 Unattached               30.42   6 
  3 Spencer Parrish          M67 Connecticut RW           31.68   6 
 
M70 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dennis Melanson          M71 Unattached               29.59   6 
  2 Thomas Talbott           M72 New York Masters         35.97   7 
 
M75 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Robert Bruce             M75 Syracuse Charger         31.67   7 
  2 Ed Cox                   M76 Syracuse Charger         32.08   7 
  3 Tim Sugrue               M78 Sugarloaf Mt AC          53.68   7 
 
M80+ 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 YM Naci                  M81 Unattached               38.84   7 
  2 Bob Matteson             M88 New England 65 +         43.04   7 
 
W35 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lori Kessel              W39 Unattached             1:01.94  
 
W55 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hillen Stubendorff       W55 Unattached             1:12.97  
 
W60 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie-Louise Michelsohn  W62 Bohemia TC             1:20.07  
 
W75 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Syracuse Charger       1:51.69  
 
M30 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam Gardner             M32 Shore Athletic C         53.09  
 
M35 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Davis               M39 Unattached             1:02.76  
 
M40 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jim Watts                M42 Sprint Force Ame         53.18   1 
  2 Terrence Haynes          M42 Unattached               55.50   1 
  3 Jim Scesney              M40 Sprint Force Ame         55.76   1 
  4 Dave Newmann             M44 Uuah                     56.33   1 
  5 Paul MacLure             M41 Unattached               56.82   5 
 
M45 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ben James                M47 Unattached               52.54   1 
  2 James Morton             M49 Unattached               54.46   2 
  3 Toney Mulhollan          M45 Gr Boston TC             55.42   1 
  4 Leonard Donadio          M45 Unattached             1:04.87   5 
  5 Leonard Discenza         M46 Unattached             1:08.16   5 
 
M55 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roger Pierce             M59 Sprint Force Ame         56.92   2 
  2 Warren Graff             M59 Unattached             1:01.36   2 
  3 Wolf Von Maltzahn        M57 Unattached             1:28.10   2 
 
M60 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bob Chinchillo           M61 Unattached             1:09.94   3 
  2 Blaine Lawson            M62 Bohemia TC             1:12.87   3 
 
M65 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tony DaPonte             M68 New England 65 +       1:17.53   3 
  2 Spencer Parrish          M67 Connecticut RW         1:17.63   4 
  3 John Hurley              M67 Hurley's Heroes        1:32.88   3 
 
M70 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thomas Talbott           M72 New York Masters       1:23.97   4 
  2 Arthur Kearney           M73 Unattached             1:31.41   4 
 
M75 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harold Larkin            M76 Tendonitis Track       1:28.89   4 
  2 Tim Sugrue               M78 Sugarloaf Mt AC        2:06.93   4 
 
M80+ 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 YM Naci                  M81 Unattached             1:39.45   4 
 
W35 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jennifer Hegarty         W38 Reebok Boston          5:19.18  
 
W45 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Karen Lein               W46 Liberty Athletic       6:51.11  
 
M40 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Lombardi             M40 Gr Springfld Har       4:38.97  
  2 Ken Botting              M43 Boston AA              4:43.38  
  3 Steven Penney            M42 No. Medford Club       4:56.24  
  4 Jerry Espinosa           M42 Bally Total Fitn       5:21.57  
 
M45 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Allan Muir               M49 Boston AA              5:05.00  
  2 Kevin McCusker           M47 No. Medford Club       5:13.22  
 
M50 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Clark            M50 Gr Springfld Har       5:10.65  
  2 Jeff Weatherhead         M53 Unattached             5:23.24  
  3 Paul Grogan              M50 Wpi Footpounders       5:31.38  
 
M55 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Johnson              M57 Unattached             5:35.69  
  2 Joseph Burleson          M57 Unattached             7:02.77  
 
M60 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Arthur Roberts           M60 Unattached             5:44.49  
  2 Sam Baumgarten           M60 Unattached             5:55.33  
 
M65 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jerry LeVasseur          M66 Unattached             6:52.32  
 
M75 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tim Sugrue               M78 Sugarloaf Mt AC       10:58.37  
 
M80+ 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Benson           M85 Gr Long Island         9:56.93 NEW US RECORD 
  2 Bob Matteson             M88 New England 65 +      10:39.89  
 
W35 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ellen Silveira           W36 Irish American T       2:35.57  
 
W65 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 Green Mountain A       3:56.37  
 
M35 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Hickey             M36 Unattached             2:09.02  
  2 Anton Lahnston           M39 Merrimack Valley       2:10.78  
 
M40 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Botting              M43 Boston AA              2:11.65  
  2 Steven Penney            M42 No. Medford Club       2:15.41  
 
M45 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Smith                M45 North Shore Stri       2:11.46  
  2 Joe O'Connell            M49 Unattached             2:27.98  
  3 Leonard Discenza         M46 Unattached             2:40.63  
 
M50 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Clark            M50 Gr Springfld Har       2:23.52  
  2 James Corridan           M52 Tendonitis Track       2:24.90  
  3 Wayne Dwyer              M51 Irish American T       2:25.00  
  4 Anthony Baker            M51 Central Park TC        3:01.74  
 
M55 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Johnson              M57 Unattached             2:25.62  
  2 Stephen Viegas           M55 Irish American T       2:26.45  
  3 Jonathan Tetherly        M59 Gr Springfld Har       2:43.87  
  4 Joseph Burleson          M57 Unattached             3:09.70  
 
M70 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Frank Vellardito         M70 Unattached             2:50.19  
  2 Jack Finan               M71 Walk Usa               3:53.88  
 
M75 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harold Larkin            M76 Tendonitis Track       3:37.28  
  2 Tim Sugrue               M78 Sugarloaf Mt AC        4:53.19  
 
M80+ 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Matteson             M88 New England 65 +       5:04.87  
  2 John Woods               M86 Maine Track Club       6:15.20  
 
W30 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heather Crosby           W30 Hi-Tech/Athletes      18:56.23  
 
W45 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anne Hird                W45 Unattached            20:54.66  
  2 Karen Lein               W46 Liberty Athletic      23:28.80  
 
W65 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Harada              W69 Liberty Athletic      25:27.49  
 
W70 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doris Aronson            W71 Gr Springfld Har      31:05.26  
 
M45 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Norm Larson              M48 Green Mountain A      16:55.11  
  2 Glen Vinning             M49 Unattached            19:14.94  
 
M55 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wolf Von Maltzahn        M57 Unattached            26:54.69  
 
M60 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Borla               M64 Unattached            18:20.83  
  2 Arthur Roberts           M60 Unattached            19:07.53  
 
M65 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jerry LeVasseur          M66 Unattached            22:35.17  
 
M70 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Butler              M71 Philadelphia Mas      22:57.35  
 
M80+ 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bud Aronson              M80 Gr Springfld Har      28:45.60  
 
W45 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 MaryAnn Daniel           W45 Unattached            26:11.16  
 
W50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heidi Duskey             W51 New England Walk      34:41.85  
 
W55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Godfrey         W57 Cambridge Sports      34:02.10  
 
M35 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicholas Harding         M37 Walk Usa              25:56.18  
 
M45 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Reynaldo Carrazana       M46 Unattached            25:59.73  
 
M55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Mansbach         M59 New England Walk      32:40.18  
 
M60 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Fitzgerald        M63 Unattached            34:59.30  
 
M65 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gustave Davis            M66 Connecticut RW        35:23.29  
  2 Spencer Parrish          M67 Connecticut RW        35:43.01  
 
M70 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Barrett              M70 Park Racewalkers      29:14.22  
  2 Louis Free               M74 Unattached            35:33.45  
  3 Jack Finan               M71 Walk Usa              37:20.46  
 
W40 80 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pamela Gunneson          W43 Hi-Tech/Athletes        No Time  Wind:+2.8
 
W65 80 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 Green Mountain A         17.76  Wind +3.4
 
W70 80 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Green Mountain A         18.23  Wind +3.4
                                Betters US Record, but wind over allowable
M70 80 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Wright              M70 Unattached               17.18  Wind +3.4
 
M65 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 George LaBelle           M65 Unattached               19.63  Wind +2.8 
  2 Tom Butterfield          M68 Unattached               24.02  Wind +2.8
 
M30 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Darryl Bray              M31 Unattached               20.20  Wind +2.0
 
M45 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tim McMahon              M45 Shore Athletic C         17.01  Wind +2.0
 
W70 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Green Mountain A       1:08.35  NEW WORLD RECORD
 
M65 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 George LaBelle           M65 Unattached               57.93  
  2 Tom Butterfield          M68 Unattached             1:01.76  
  3 Gustave Davis            M66 Connecticut RW         1:17.77  
 
W40 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pamela Gunneson          W43 Hi-Tech/Athletes       1:25.46  
 
M40 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 John Light               M40 Taconic  Rrc           1:11.80   2 
  2 David Goldberg           M40 Taconic  Rrc           1:20.63   2 
 
M45 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tim McMahon              M45 Shore Athletic C       1:03.11   2 
 
M50 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anthony Baker            M51 Central Park TC        1:17.80  
 
W45 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 MaryAnn Daniel           W45 Unattached             9:29.82  
 
W60 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie-Louise Michelsohn  W62 Bohemia TC             8:50.54  
                                                      US Single Age Best 
M60 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Blaine Lawson            M62 Bohemia TC             9:13.97  
 
M65 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Butterfield          M68 Unattached             8:45.54  
  2 Jerry LeVasseur          M66 Unattached             9:42.19  
  3 John Hurley              M67 Hurley's Heroes       11:38.39  
 
M40 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Goldberg           M40 Taconic  Rrc          12:20.37  
  2 Ken Martin               M40 Taconic  Rrc          12:48.34  
  3 Doug Miller              M40 Taconic  Rrc          13:59.34  
 
M50 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Lemmi               M50 Central Mass Str      14:10.85  
 
M55 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Prouty             M59 Central Mass Str      13:02.08  
 
M40 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Taconic Rrc  'A'                                    4:20.73  
     1)                                 2) Ken Martin 40                  
     3) David Goldberg 40               4) John Light 40                  
 
W30 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kimiko Nakatake          W33 Unattached               1.55m    5-01.00 
 
W40 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pamela Gunneson          W43 Hi-Tech/Athletes         1.30m    4-03.25 
 
W55 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hillen Stubendorff       W55 Unattached               1.20m    3-11.25 
 
W65 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 Green Mountain A         1.05m    3-05.25 
 
W70 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rosalia Gioia            W72 Unattached               0.85m    2-09.50 
 -- Flo Meiler               W70 Green Mountain A            NH            
 
M30 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Paul DeBaker             M34 Unattached               1.82m    5-11.50 
 
M40 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 David Murphy             M40 Unattached               1.67m    5-05.75 
  2 Jerry Espinosa           M42 Bally Total Fitn         1.62m    5-03.75 
 
M55 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Richard Sobel            M55 Gr Boston TC             1.52m    4-11.75 
  2 Bill DeHorn              M57 Montreal Intl            1.42m    4-07.75 
 
M65 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 George LaBelle           M65 Unattached               1.15m    3-09.25 
  2 John Hurley              M67 Hurley's Heroes          1.10m    3-07.25 
 
M70 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Arthur Kearney           M73 Unattached               1.10m    3-07.25 
 
W55 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hillen Stubendorff       W55 Unattached               2.43m    7-11.50 
 
W70 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Green Mountain A         1.93m    6-04.00 
 
M30 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Darryl Bray              M31 Unattached               3.80m   12-05.50 
 
M40 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Marc Fish                M42 Unattached               4.10m   13-05.25 
 -- Kurt Fischer             M44 Charlotte Vaulte            NH            
 
M45 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brian Batherson          M46 Unattached               3.20m   10-06.00 
  2 Russ VerSteeg            M47 Gr Boston TC             3.10m   10-02.00 
  3 Jeffrey Bird             M45 Unattached               3.00m    9-10.00 
 
M50 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bradley Hall             M50 Unattached               3.20m   10-06.00 
  2 Stan Washuk              M52 Unattached               2.75m    9-00.25 
 
M55 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bill DeHorn              M57 Montreal Intl            3.00m    9-10.00 
 
M65 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Norm Cyprus              M66 Unattached               2.26m    7-05.00 
 
M70 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Charles Stevenson        M74 Unattached               1.53m    5-00.25 
 
W30 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kimiko Nakatake          W33 Unattached               4.75m   15-07.00 
 
W55 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hillen Stubendorff       W55 Unattached               4.18m   13-08.75 
 
W60 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Martha Oppenheimer       W61 Unattached               2.35m    7-08.50 
 
W65 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 Green Mountain A         3.02m    9-11.00 
 
W70 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rosalia Gioia            W72 Unattached               2.22m    7-03.50 
 
W80+ Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Annie McGowan            W80 New England 65 +         2.20m    7-02.75 
 
M30 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dave Eaton               M31 Syracuse Charger         6.08m   19-11.50 
  2 Paul DeBaker             M34 Unattached               5.68m   18-07.75 
 
M35 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gabriel Alfonso          M36 Sprint Force Ame         5.55m   18-02.50 
 
M40 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jerry Espinosa           M42 Bally Total Fitn         4.30m   14-01.25 
 
M45 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rick Choppa              M45 Unattached               5.47m   17-11.50 
  2 Peter Stickel            M45 Unattached               4.59m   15-00.75 
  3 Michael Travers          M46 Unattached               4.40m   14-05.25 
 
M50 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ken Effler               M52 Shore Athletic C         4.76m   15-07.50 
  2 John Oleski              M54 Gr Boston TC             4.69m   15-04.75 
  3 Rick Censullo            M51 Tendonitis Track         4.66m   15-03.50 
  4 Stan Washuk              M52 Unattached               4.48m   14-08.50 
 
M55 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jewell Wilson            M59 Unattached               4.30m   14-01.25 
 
M60 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joel Jacobson            M64 Unattached               2.39m    7-10.25 
 
M65 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tom Butterfield          M68 Unattached               3.84m   12-07.25 
  2 George Cormey            M67 Unattached               2.97m    9-09.00 
 
M70 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 James Duncan             M72 Unattached               3.90m   12-09.50 
  2 Bill Wright              M70 Unattached               3.34m   10-11.50 
 
W30 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kimiko Nakatake          W33 Unattached               9.45m   31-00.00 
 
W70 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rosalia Gioia            W72 Unattached               4.87m   15-11.75 
 
M40 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brian Carroll            M42 Central Mass Str         9.13m   29-11.50 
 
M45 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Peter Stickel            M45 Unattached               9.77m   32-00.75 
 
M50 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stan Washuk              M52 Unattached               9.38m   30-09.25 
  2 John Oleski              M54 Gr Boston TC             9.28m   30-05.50 
 
M65 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tom Butterfield          M68 Unattached               8.09m   26-06.50 
  2 George LaBelle           M65 Unattached               7.63m   25-00.50 
 
M70 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomas Talbott           M72 New York Masters         5.78m   18-11.75 
 
W35 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patricia Wilkinson       W37 Merrimack Valley         9.55m   31-04.00 
 
W40 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deb Eckland              W44 Unattached               5.50m   18-00.50 
 
W50 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barbara McCuen           W51 New York Masters         6.66m   21-10.25 
 
W55 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patricia Fogg            W58 Unattached               7.47m   24-06.25 
 
W60 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Margery Swinton          W61 Unattached               8.42m   27-07.50 
  2 Joyce Bahr               W61 New York Masters         8.10m   26-07.00 
  3 Roslyn Katz              W62 New York Masters         7.47m   24-06.25 
  4 Martha Oppenheimer       W61 Unattached               6.08m   19-11.50 
 
W65 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ann Marie Flynn          W65 Unattached               7.46m   24-05.75 
  2 Anne Cirulnick           W69 New York Masters         6.85m   22-05.75 
  3 Barbara Jordan           W68 Green Mountain A         5.61m   18-05.00 
 
W70 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Francesca Moravcsik      W70 Unattached               6.85m   22-05.75 
  2 Marcia Crooks            W70 Unattached               6.79m   22-03.50 
  3 Flo Meiler               W70 Green Mountain A         6.54m   21-05.50 
  4 Curlie Faber             W71 Unattached               6.41m   21-00.50 
  5 Harriet Patch            W73 Unattached               6.39m   20-11.75 
  6 Amy Hicks                W71 Unattached               6.38m   20-11.25 
  7 Rosalia Gioia            W72 Unattached               6.35m   20-10.00 
 
W80+ Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Annie McGowan            W80 New England 65 +         4.57m   15-00.00 
 
M40 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott Hannay             M40 Unattached              11.99m   39-04.00 
  2 Alberto Russo            M43 Unattached              11.06m   36-03.50 
 
M45 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dan Wallace              M48 Unattached              11.86m   38-11.00 
  2 Michael Rubin            M48 Long & Strong TC        11.39m   37-04.50 
 
M50 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joe Myers                M52 Unattached              14.19m   46-06.75 
  2 George Castelli          M50 Long & Strong TC        13.78m   45-02.50 
  3 Carl Reichard            M51 Unattached              11.68m   38-04.00 
 
M55 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ken Rose                 M58 Unattached              12.49m   40-11.75 
  2 Joseph DeStefano         M57 Unattached              12.27m   40-03.25 
  3 Marty Eisner             M59 Unattached              11.50m   37-08.75 
  4 Dennis Chandler          M56 Long & Strong TC        10.52m   34-06.25 
  5 Walter Roucken           M59 Unattached               9.90m   32-05.75 
  6 Ed Root                  M58 Mohegan Striders         9.41m   30-10.50 
  7 Geoffrey Brown           M58 Unattached               9.09m   29-10.00 
  8 G. Kent Worden           M57 Unattached               8.69m   28-06.25 
 
M60 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Charles Thompson         M61 Unattached              12.77m   41-10.75 
  2 Robert Harvey            M61 Unattached              12.30m   40-04.25 
  3 John Schlosser           M61 Hanover Athletic        11.86m   38-11.00 
  4 Gary Crawford            M63 Syracuse Charger        11.02m   36-02.00 
  5 Jim Chamberas            M60 Unattached              10.46m   34-04.00 
  6 Thomas Demmo             M61 Unattached               9.96m   32-08.25 
 
M65 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gerald Vaugh             M68 Carolinas TC            14.12m   46-04.00 
  2 Edmund Joyce             M67 Unattached              10.07m   33-00.50 
  3 Robert Tosoni            M66 Unattached               9.97m   32-08.50 
  4 George Cormey            M67 Unattached               9.94m   32-07.50 
  5 George LaBelle           M65 Unattached               9.19m   30-02.00 
 
M70 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Leonard Rosen            M70 Unattached              12.41m   40-08.75 
  2 Paul Xanthopoulos        M73 Unattached              12.03m   39-05.75 
  3 James Duncan             M72 Unattached              11.29m   37-00.50 
  4 William Clew             M74 Unattached              10.83m   35-06.50 
  5 William Garrahan         M74 Unattached              10.20m   33-05.75 
 
W35 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patricia Wilkinson       W37 Merrimack Valley        31.89m     104-07 
 
W40 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deb Eckland              W44 Unattached              19.09m      62-07 
 
W50 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barbara McCuen           W51 New York Masters        18.79m      61-08 
 
W55 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patricia Fogg            W58 Unattached              19.01m      62-04 
 
W60 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Margery Swinton          W61 Unattached              23.09m      75-09 
  2 Joyce Bahr               W61 New York Masters        20.79m      68-02 
  3 Roslyn Katz              W62 New York Masters        19.87m      65-02 
  4 Martha Oppenheimer       W61 Unattached              17.59m      57-08 
 
W65 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ann Marie Flynn          W65 Unattached              21.94m      72-00 
  2 Joan Youngs              W67 Unattached              19.65m      64-06 
  3 Anne Cirulnick           W69 New York Masters        16.47m      54-00 
  4 Barbara Jordan           W68 Green Mountain A         5.61m      18-05 
 
W70 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Green Mountain A        19.81m      65-00 
  2 Amy Hicks                W71 Unattached              18.54m      60-10 
  3 Francesca Moravcsik      W70 Unattached              16.92m      55-06 
  4 Marcia Crooks            W70 Unattached              16.33m      53-07 
  5 Curlie Faber             W71 Unattached              14.62m      47-11 
  6 Rosalia Gioia            W72 Unattached              13.68m      44-10 
  7 Harriet Patch            W73 Unattached              13.12m      43-00 
 
W80+ Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Annie McGowan            W80 New England 65 +         9.70m      31-10 
 
M35 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Robert Palazzo           M38 Unattached              30.65m     100-07 
 
M40 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott Hannay             M40 Unattached              37.19m     122-00 
  2 Alberto Russo            M43 Unattached              33.41m     109-07 
 
M45 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dan Wallace              M48 Unattached              36.41m     119-05 
  2 Don Boggis               M48 Unattached              30.09m      98-09 
  3 Michael Rubin            M48 Long & Strong TC        27.80m      91-02 
 
M50 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Michael Fortunata        M51 Tendonitis Track        38.97m     127-10 
  2 Ed Ferraro               M52 Unattached              38.18m     125-03 
  3 Ken Effler               M52 Shore Athletic C        37.12m     121-09 
  4 George Castelli          M50 Long & Strong TC        34.53m     113-03 
  5 Carl Reichard            M51 Unattached              34.16m     112-01 
  6 Joe Myers                M52 Unattached              33.82m     110-11 
  7 Michael Sherrill         M52 Unattached              15.19m      49-10 
 
M55 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joseph DeStefano         M57 Unattached              36.74m     120-06 
  2 Marty Eisner             M59 Unattached              36.34m     119-03 
  3 Geoffrey Brown           M58 Unattached              32.39m     106-03 
  4 Ken Rose                 M58 Unattached              31.96m     104-10 
  5 Dennis Chandler          M56 Long & Strong TC        31.45m     103-02 
  6 G. Kent Worden           M57 Unattached              28.71m      94-02 
  7 Walter Roucken           M59 Unattached              26.78m      87-10 
  8 Bill DeHorn              M57 Montreal Intl           25.78m      84-07 
  9 Ed Root                  M58 Mohegan Striders        23.55m      77-03 
 
M60 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Larry Pratt              M63 Long & Strong TC        50.20m     164-08 
  2 Charles Thompson         M61 Unattached              47.85m     157-00 
  3 David MacMillan          M64 Unattached              45.23m     148-05 
  4 John Schlosser           M61 Hanover Athletic        39.66m     130-01 
  5 Gary Crawford            M63 Syracuse Charger        38.28m     125-07 
  6 Robert Harvey            M61 Unattached              35.80m     117-05 
  7 Thomas Demmo             M61 Unattached              34.39m     112-10 
  8 Jim Chamberas            M60 Unattached              30.29m      99-04 
 
M65 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nick Leras               M69 Unattached              31.66m     103-10 
  2 Joseph Veileux           M68 Unattached              25.73m      84-05 
 
M70 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomson Stewart          M71 Unattached              42.55m     139-07 
  2 Paul Xanthopoulos        M73 Unattached              40.39m     132-06 
  3 Leonard Rosen            M70 Unattached              36.50m     119-09 
  4 William Garrahan         M74 Unattached              35.63m     116-11 
  5 James Duncan             M72 Unattached              31.08m     102-00 
  6 Donald Levesque          M72 Unattached              26.37m      86-06 
 
W30 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barbara Foster           W30 Merrimack Valley        32.57m     106-10 
 
W40 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deb Eckland              W44 Unattached              19.55m      64-02 
 -- Oneithea Lewis           W44 Unattached                  ND            
 
W50 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barbara McCuen           W51 New York Masters        22.40m      73-06 
 -- Patrick Lynn             M54 Syracuse Charger            ND            
 
W55 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patricia Fogg            W58 Unattached              19.56m      64-02 
 
W60 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Margery Swinton          W61 Unattached              31.11m     102-01 
  2 Roslyn Katz              W62 New York Masters        25.73m      84-05 
  3 Joyce Bahr               W61 New York Masters        20.07m      65-10 
  4 Martha Oppenheimer       W61 Unattached              16.77m      55-00 
 
W65 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Anne Cirulnick           W69 New York Masters        16.79m      55-01 
 
W70 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Curlie Faber             W71 Unattached              21.84m      71-08 
  2 Amy Hicks                W71 Unattached              21.60m      70-10 
  3 Marcia Crooks            W70 Unattached              15.42m      50-07 
 
W80+ Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Annie McGowan            W80 New England 65 +        11.18m      36-08 
 
M35 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Robert Palazzo           M38 Unattached              40.05m     131-05 
 
M40 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott Hannay             M40 Unattached              34.53m     113-03 
 
M45 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dan Wallace              M48 Unattached              37.04m     121-06 
  2 Michael Rubin            M48 Long & Strong TC        22.29m      73-01 
 
M50 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carl Reichard            M51 Unattached              45.92m     150-08 
  2 George Sandas            M51 Unattached              44.31m     145-04 
  3 Patrick Lynn             M54 Syracuse Charger        35.55m     116-08 
  4 Michael Sherrill         M52 Unattached              19.93m      65-05 
 
M55 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Art Ellis                M55 Unattached              37.10m     121-09 
  2 G. Kent Worden           M57 Unattached              32.46m     106-06 
  3 Ed Root                  M58 Mohegan Striders        25.69m      84-03 
  4 Geoffrey Brown           M58 Unattached              20.78m      68-02 
 
M60 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Charles Thompson         M61 Unattached              44.64m     146-05 
  2 Jim Chamberas            M60 Unattached              32.84m     107-09 
  3 Gary Crawford            M63 Syracuse Charger        32.46m     106-06 
  4 John Schlosser           M61 Hanover Athletic        27.07m      88-10 
 
M65 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Norm Cyprus              M66 Unattached              37.53m     123-01 
  2 Nick Leras               M69 Unattached              28.08m      92-01 
  3 Edmund Joyce             M67 Unattached              25.50m      83-08 
  4 George Cormey            M67 Unattached              22.44m      73-07 
 
M70 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomson Stewart          M71 Unattached              44.97m     147-06 
  2 William Garrahan         M74 Unattached              31.29m     102-08 
  3 William Clew             M74 Unattached              26.57m      87-02 
  4 Charles Stevenson        M74 Unattached              25.97m      85-02 
  5 Donald Levesque          M72 Unattached              24.95m      81-10 
 
W40 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Laura Charewicz          W44 Unattached              30.40m      99-09 
  2 Deb Eckland              W44 Unattached              15.29m      50-02 
 
W50 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barbara McCuen           W51 New York Masters        16.24m      53-03 
 
W55 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patricia Fogg            W58 Unattached              17.82m      58-05 
 
W60 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Margery Swinton          W61 Unattached              19.90m      65-03 
  2 Roslyn Katz              W62 New York Masters        18.10m      59-04 
  3 Joyce Bahr               W61 New York Masters        17.70m      58-01 
  4 Martha Oppenheimer       W61 Unattached              16.76m      55-00 
 
W65 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joan Youngs              W67 Unattached              20.12m      66-00 
  2 Ann Marie Flynn          W65 Unattached              19.73m      64-09 
  3 Anne Cirulnick           W69 New York Masters        11.20m      36-09 
 
W70 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Amy Hicks                W71 Unattached              20.55m      67-05 
  2 Curlie Faber             W71 Unattached              16.02m      52-07 
  3 Marcia Crooks            W70 Unattached              14.50m      47-07 
  4 Rosalia Gioia            W72 Unattached              12.44m      40-10 
  5 Harriet Patch            W73 Unattached              12.01m      39-05 
 
W80+ Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Annie McGowan            W80 New England 65 +        11.43m      37-06 
 
M35 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 John Jarrell             M38 Unattached              49.76m     163-03 
 
M40 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott Hannay             M40 Unattached              56.34m     184-10 
  2 Jerry Espinosa           M42 Bally Total Fitn        35.53m     116-07 
  3 Glenn Ciripompa          M41 Unattached              32.17m     105-06 
 
M45 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Roy Hadden               M45 Unattached              47.39m     155-06 
  2 Don Boggis               M48 Unattached              38.94m     127-09 
 
M50 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ken Effler               M52 Shore Athletic C        44.71m     146-08 
  2 Jim Queeney              M53 Unattached              40.22m     131-11 
  3 Joe Myers                M52 Unattached              39.95m     131-01 
  4 Lou Ronsivalli           M51 Unattached              39.49m     129-07 
  5 Carl Reichard            M51 Unattached              30.86m     101-03 
 
M55 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Buzz Gagne               M56 Unattached              51.56m     169-02 
  2 Dennis Chandler          M56 Long & Strong TC        42.77m     140-04 
  3 Bill DeHorn              M57 Montreal Intl           32.23m     105-09 
  4 Ed Root                  M58 Mohegan Striders        30.41m      99-09 
  5 G. Kent Worden           M57 Unattached              23.42m      76-10 
 
M60 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jim Chamberas            M60 Unattached              31.98m     104-11 
  2 Thomas Fitzgerald        M63 Unattached              25.00m      82-00 
  3 Joel Jacobson            M64 Unattached              20.71m      67-11 
 
M65 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Frank Illuzzi            M67 Garden State AC         41.21m     135-02 
  2 Patrick Conley           M66 Unattached              32.54m     106-09 
  3 George Cormey            M67 Unattached              30.40m      99-09 
 
M70 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Robert Youngs            M70 Unattached              41.51m     136-02 
  2 James Duncan             M72 Unattached              38.36m     125-10 
  3 Paul Xanthopoulos        M73 Unattached              34.68m     113-09 
  4 William Garrahan         M74 Unattached              33.21m     108-11 
  5 Arthur Kearney           M73 Unattached              29.22m      95-10 
 -- James Rothrock           M70 Unattached                 SCR            
 
M75 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sid Kiwitt               M76 Unattached              28.96m      95-00 




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News