Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Southern Worcester County Indoor Track League

Sturbridge/Northbridge, MA, January 7, 2004

[League Standings & Best Performances | East Division Team Scores | West Division Results | West Division Team Scores | League Records ]

East Division Meet Results

Licensed to Southern Worcester County League - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
                 Southern Worcester County League Indoor Track                 
                              East Division Meets                              
                            Northbridge High School                            
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Christine Fitzsimmons     12 Uxbridge                  6.90   1 
  2 Meaghan Vogel             11 Grafton                  J6.90   1 
  3 Maggie Dawidczyk          10 Oxford                    7.00   4 
  4 Allison Monteith           9 Millbury                  7.10   4 
  4 Heather Hassett           11 Oxford                    7.10   5 
  4 Melinda Beslile           12 Oxford                    7.10   3 
  5 Virginia Ridley           11 Northbridge              J7.10   5 
  8 Jamie Lavoie              12 Millbury                  7.20   3 
  8 Erica Lavallee            11 Northbridge               7.20   4 
 10 Jenna McLoughlin          11 Uxbridge                  7.30   2 
 10 Emily Berard              10 Uxbridge                  7.30   1 
 11 Kasie Floyd               11 Grafton                  J7.30   1 
 13 Kristen Corey              9 Grafton                   7.40   2 
 14 Emily Caffelle             9 Oxford                    7.50   3 
 14 Jennifer Day              12 Uxbridge                  7.50   2 
 16 Amanda LeClaire            9 Northbridge               7.60   4 
 17 Katie Gaucher              8 Millbury                  7.70   5 
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Maggie Dawidczyk          10 Oxford                   48.40   3 
  2 Christine Fitzsimmons     12 Uxbridge                 49.50   1 
  3 Meaghan Vogel             11 Grafton                  50.20   1 
  4 Caitlin Miller             9 Northbridge              50.90   4 
  5 Carrie Chapman            10 Millbury                 51.40   3 
  6 Emily Berard              10 Uxbridge                 51.70   1 
  6 Heather Hassett           11 Oxford                   51.70   4 
  8 Jillian Lachapelle        12 Northbridge              52.00   3 
  9 Aimee Russo                9 Northbridge              52.40   5 
 10 Kriste Banks              11 Grafton                  53.30   2 
 11 Juliann Reardon            9 Uxbridge                 53.40   2 
 12 Sarah Loken                9 Grafton                  53.70   1 
 13 Kim Boualauong             8 Millbury                 54.00   4 
 14 Kristen Wagner            12 Oxford                   55.00   5 
 15 Jennifer Kessler           9 Uxbridge                 57.10   2 
 16 Carly Reardon              9 Grafton                  58.40   2 
 -- Sarah Duggan              12 Millbury                   DNF   5 
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alison L'Heureux          11 Uxbridge               6:22.00  
  2 Jennifer Pollack          12 Uxbridge               6:27.90  
  3 Stacy Susienka            11 Northbridge            6:28.40  
  4 Kayla Berube               9 Millbury               6:42.10  
  5 Jennie Lareau             10 Oxford                 6:51.70  
  6 Monica Joseph             11 Uxbridge               6:56.60  
  7 Christina Barton          10 Grafton                7:07.20  
  8 Katie L'Esperance          7 Millbury               7:18.90  
  9 Shelby Taylor              9 Uxbridge               7:38.30  
 10 Kayla Prairie             10 Uxbridge               7:39.10  
 11 Amanda Bilodeau            9 Uxbridge               8:08.70  
 12 Allison Crane              9 Millbury               9:15.20  
 
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shayna Wilczynski         11 Millbury              13:48.20  
  2 Jessica Eidenger           9 Uxbridge              13:53.10  
  3 Madeline Haynes           10 Grafton               14:29.90  
  4 Shaina Dada               11 Grafton               14:35.30  
  5 Abby LaFrance              9 Uxbridge              14:38.60  
  6 Alicia Setaro              7 Millbury              14:42.50  
  7 Stephanie Pemberton       11 Uxbridge              14:43.80  
  8 Ashli Alberta              9 Uxbridge              14:45.70  
  9 Brittany Pearson           9 Millbury              15:23.40  
 10 Kelly Hansen              11 Oxford                16:34.30  
 
Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Griffin            12 Uxbridge               1:52.00  
  2 Shayna Wilczynski         11 Millbury               1:56.20  
  3 Paige Turcotte            10 Oxford                 1:58.60  
  4 Kiersten Mutell           12 Northbridge            2:02.90  
  5 Lauri Susienka             9 Northbridge            2:04.80  
  6 Danielle Linscott          9 Uxbridge               2:05.90  
  7 Cori Schollard            10 Oxford                 2:06.00  
  8 Lindsey Mutell             9 Northbridge            2:11.60  
  9 Sarah Casey                9 Grafton                2:11.70  
 10 Kayla Perro               11 Uxbridge               2:12.50  
 11 Kaitlyn Wilczynski        12 Millbury               2:18.70  
 12 Katelyn Ellis             10 Oxford                 2:19.50  
 13 Ashli Alberta              9 Uxbridge               2:20.20  
 14 Katie Gaucher              8 Millbury               2:20.80  
 15 Nicole Arsenault           9 Grafton                2:23.30  
 16 Eleanor Mackinnon         12 Uxbridge               2:26.00  
 17 Giovanna Harshaw           9 Grafton                2:26.60  
 18 Laura White               10 Oxford                 2:27.00  
 19 Ana Delgado                9 Uxbridge               2:27.70  
 20 Christine Thurber         11 Grafton                2:31.60  
 21 Meghan Sharkey             9 Oxford                 2:40.00  
 
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Eidenger           9 Uxbridge               3:54.80  
  2 Jennifer Pollack          12 Uxbridge               3:55.00  
  3 Jennie Lareau             10 Oxford                 3:55.40  
  4 Kayla Berube               9 Millbury               3:55.70  
  5 Madeline Haynes           10 Grafton                4:08.30  
  6 Abby LaFrance              9 Uxbridge               4:09.20  
  7 Monica Joseph             11 Uxbridge               4:10.20  
  8 Alicia Setaro              7 Millbury               4:14.00  
  9 Brittany Pearson           9 Millbury               4:19.10  
 10 Lynelle Bennett           10 Oxford                 4:23.70  
 11 Shaina Dada               11 Grafton                4:26.00  
 12 Alyssa Auciello           12 Uxbridge               4:32.70  
 13 Brittany Prairie           9 Uxbridge               4:39.50  
 14 Thuy Truong               11 Oxford                 4:43.90  
 15 Bethany Morrill           10 Oxford                 5:02.30  
 
Girls 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Melinda Beslile           12 Oxford                    7.60   3 
  2 Kaitlyn Wilczynski        12 Millbury                  7.90   3 
  3 Amanda Griffin            12 Uxbridge                  8.70   1 
  4 Jenna McLoughlin          11 Uxbridge                 J8.70   1 
  5 Christina Merulla          9 Millbury                  8.90   4 
  6 Alexa Marcigliano         11 Oxford                   J8.90   4 
  7 Stephanie Crain            9 Millbury                  9.00   4 
  8 Emily Caffelle             9 Oxford                    9.80   4 
  9 Christine Thurber         11 Grafton                  10.00   2 
  9 Kriste Banks              11 Grafton                  10.00   1 
 11 Donna Smith               11 Northbridge              10.30   3 
 12 Michaela Burke            10 Oxford                  J10.30   3 
 13 Jennifer Kessler           9 Uxbridge                 10.40   2 
 14 Chelsea Carey             10 Grafton                  11.90   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Northbridge H.S.                                    4:58.00  
  2 Grafton H.S.                                        5:03.10  
  3 Uxbridge H.S.                                       5:04.80  
  4 Oxford H.S.                                         5:05.10  
  5 Millbury H.S.                                       5:09.30  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Griffin            12 Uxbridge               5-00.00  
  2 Kiersten Mutell           12 Northbridge           J5-00.00  
  3 Kaitlyn Wilczynski        12 Millbury               4-08.00  
  4 Stephanie Crain            9 Millbury              J4-08.00  
  4 Paige Turcotte            10 Oxford                J4-08.00  
  6 Christina Merulla          9 Millbury              J4-08.00  
  7 Melinda Beslile           12 Oxford                 4-06.00  
  8 McKenzie Connors          12 Uxbridge               4-04.00  
  9 Aimee Russo                9 Northbridge           J4-04.00  
 10 Samantha Andrikovich       9 Northbridge           J4-04.00  
 11 Jennifer Pollack          12 Uxbridge               4-02.00  
 11 Alexa Marcigliano         11 Oxford                 4-02.00  
 13 Chelsea Carey             10 Grafton                4-00.00  
 14 Cassidy Kelleher           9 Uxbridge               3-10.00  
 15 Cori Schollard            10 Oxford                J3-10.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaitlyn Wilczynski        12 Millbury              28-06.00  
  2 Carrie Chapman            10 Millbury              26-10.75  
  3 Eleanor Mackinnon         12 Uxbridge              26-08.00  
  4 Kaycee Richards           12 Millbury              26-00.00  
  5 Alix Brunett              10 Oxford                25-10.25  
  6 Charnessa Lustor          10 Oxford                25-06.50  
  7 Barbara Orcutt             9 Millbury              23-04.00  
  8 Amanda Griffin            12 Uxbridge              23-03.00  
  9 Jen Koerten               10 Uxbridge              22-02.50  
 10 Lauri Susienka             9 Northbridge           21-07.00  
 11 Donna Smith               11 Northbridge           20-11.50  
 12 Stacy Susienka            11 Northbridge           20-07.00  
 13 Chelsea Carey             10 Grafton               20-05.50  
 14 Madeline Haynes           10 Grafton               19-10.50  
 15 Juliann Reardon            9 Uxbridge              18-10.00  
 16 Heather Taft              12 Northbridge           17-00.00  
 17 Carly Reardon              9 Grafton               14-09.25  
 
Boys 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doug Caves                11 Oxford                    5.80   3 
  1 Shane Binette             12 Oxford                    5.80   4 
  3 Jon Zenguis               12 Northbridge               5.90   4 
  3 Mike Beaucage             12 Northbridge               5.90   3 
  3 Rich Kerr                 11 Uxbridge                  5.90   1 
  3 Chad Binette              11 Oxford                    5.90   5 
  7 Matt Wilson               11 Northbridge               6.00   5 
  8 Paul Tetzel               12 Millbury                  6.10   3 
  9 Ron White                 10 Oxford                    6.20   4 
  9 Jamie O'Brien             10 Grafton                   6.20   1 
 10 Ben Jensen-Wheat          10 Grafton                  J6.20   1 
 12 Tim Cairney               11 Northbridge               6.30   5 
 12 Ryan Weaver               10 Millbury                  6.30   3 
 12 Chris Desmarais           10 Uxbridge                  6.30   2 
 13 Eddie Wissekerke          10 Uxbridge                 J6.30   2 
 16 Dan MacLeod               11 Uxbridge                  6.40   1 
 17 William Breault            9 Millbury                  6.50   4 
 18 Andrew Perez              11 Grafton                   6.60   2 
 19 Jake Bartlett             12 Grafton                  J6.60   2 
 20 Ryan Boutilier            10 Millbury                  6.80   5 
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doug Caves                11 Oxford                   39.40   3 
  2 Mike Beaucage             12 Northbridge              39.60   3 
  3 Paul Tetzel               12 Millbury                 39.90   3 
  4 Miguel Vidal              12 Grafton                  40.70   1 
  5 Jon Zenguis               12 Northbridge              40.90   5 
  6 Tom Broadbent             SR Grafton                  41.00   1 
  7 Raymond Shepherd          11 Oxford                   41.10   4 
  8 Matt Wilson               11 Northbridge              41.30   4 
  8 Chad Binette              11 Oxford                   41.30   5 
 10 Alex Goudas               11 Uxbridge                 41.80   1 
 11 Chris Jodoin              12 Uxbridge                 43.00   1 
 12 Kevin Leblanc             11 Millbury                 43.60   4 
 13 Yomar Shepherd            12 Oxford                   44.00   4 
 14 Adam Deveau               10 Uxbridge                 44.10   2 
 15 Curtis Richard            12 Grafton                  44.60   2 
 16 Bill Wheeler              11 Uxbridge                 45.40   2 
 17 Cody Krumsiek             10 Millbury                 45.60   5 
 18 William Breault            9 Millbury                 46.00   3 
 19 Jake Bartlett             12 Grafton                  46.20   2 
 -- Joe Remuck                12 Northbridge                 DQ   5 
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryan Germain             12 Oxford                 5:03.30  
  2 Nathan Kollett            12 Uxbridge               5:11.10  
  3 Colin Johnson             12 Millbury               5:27.10  
  4 Rob Lubenow               10 Grafton                5:38.20  
  5 Nick Fisette              12 Uxbridge               5:43.70  
  6 Garry Aquino              10 Northbridge            5:47.80  
  7 Nick Schofield             9 Uxbridge               5:51.10  
  8 Garrett Deschenes         12 Millbury               5:55.50  
  9 Alex Conrad               10 Grafton                6:02.60  
 10 Joseph Putis              11 Oxford                 6:06.70  
 11 David Nyce                 9 Millbury               6:21.70  
 12 James Mastro              10 Oxford                 6:32.90  
 13 Alex Thompson             10 Northbridge            6:40.20  
 14 Joseph Deschenes           8 Millbury               6:40.50  
 15 Corey Pearson              7 Millbury               6:40.80  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Josh Audet                10 Uxbridge              11:13.50  
  2 Colin Johnson             12 Millbury              11:55.80  
  3 Dan Paris                 10 Oxford                11:58.30  
  4 Nick Fisette              12 Uxbridge              12:05.00  
  5 Jesse Flemming             9 Grafton               12:08.30  
  6 Mike Graham               10 Uxbridge              12:27.70  
  7 Bill Oparowski            10 Grafton               12:31.70  
  8 Paul Berube               11 Millbury              12:41.50  
  9 Tom Casey                 10 Grafton               12:43.60  
 10 Joseph Putis              11 Oxford                13:15.80  
 11 Mike Verla                 9 Uxbridge              13:45.70  
 12 Timothy Mazeika            7 Millbury              13:48.20  
 13 Jonathan Maracle          12 Uxbridge              14:02.40  
 14 Alex Thompson             10 Northbridge           14:07.90  
 15 Matt LeBlanc              11 Northbridge           14:47.40  
 
Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Batchellor            11 Grafton                1:34.40  
  2 Anthony Bilodeau          11 Uxbridge               1:36.20  
  3 Matt Benoit               12 Northbridge            1:36.90  
  4 Craig Lavallee            12 Millbury               1:37.70  
  5 Greg Rioux                12 Oxford                 1:39.50  
  6 Ian Tapscott              12 Uxbridge               1:43.00  
  7 Chris Thompson            12 Oxford                 1:45.70  
  8 Jeremy Hill               12 Oxford                 1:47.20  
  9 Matt Cembrola             10 Grafton                1:47.50  
 10 Matt Miller               10 Northbridge            1:48.80  
 11 Jeffrey Santora           10 Millbury               1:49.80  
 12 Edward Stack              11 Uxbridge               1:50.20  
 13 Ryan Boutilier            10 Millbury               1:50.50  
 14 Jarrett Bigwood           11 Oxford                 1:50.80  
 15 Chris Collins             11 Uxbridge               1:50.90  
 16 Jim Cederberg              9 Grafton                1:54.10  
 17 Jonathan Maracle          12 Uxbridge               1:54.40  
 18 Nate Price                11 Oxford                 1:55.20  
 19 Tony Langone              11 Uxbridge               1:55.30  
 20 Daniel Lane               12 Millbury               1:56.40  
 21 Peter Haigis               9 Millbury               1:56.90  
 22 Bryan Brunelle            11 Oxford                 2:01.50  
 23 Jason Warchol             10 Northbridge            2:02.30  
 24 Miguel Vidal              12 Grafton                2:03.80  
 25 Sean Dube                 11 Northbridge            2:04.10  
 
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nathan Kollett            12 Uxbridge               2:59.90  
  2 Josh Audet                10 Uxbridge               3:02.30  
  3 Don Gosselin              12 Oxford                 3:11.10  
  4 Tom Batchellor            11 Grafton                3:11.50  
  5 Nick Schofield             9 Uxbridge               3:12.80  
  6 Rob Lubenow               10 Grafton                3:16.70  
  7 Paul Berube               11 Millbury               3:21.10  
  8 Jason McNealy             12 Northbridge            3:21.30  
  9 Garrett Deschenes         12 Millbury               3:21.50  
 10 Bill Oparowski            10 Grafton                3:24.40  
 11 Jeremy Smith              12 Oxford                 3:30.50  
 12 David Nyce                 9 Millbury               3:32.60  
 13 Tyson Gosselin             9 Oxford                 3:34.00  
 14 Alex Conrad               10 Grafton                3:35.70  
 15 Mike Graham               10 Uxbridge               3:40.20  
 16 Mike Verla                 9 Uxbridge               3:42.10  
 17 Patrick Flattery           9 Oxford                 3:51.80  
 18 Steven Bourgeois           9 Millbury               3:57.30  
 19 Erik Newman                9 Northbridge            4:07.70  
 
Boys 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Adam Butler               11 Northbridge               7.00   3 
  2 Shane Binette             12 Oxford                    7.10   3 
  3 Bill Wheeler              11 Uxbridge                  7.60   1 
  4 Ricky Laverdure           12 Oxford                    7.90   4 
  4 Raymond Shepherd          11 Oxford                    7.90   5 
  6 Kyle Ferriera             12 Northbridge               8.00   4 
  7 Aaron Mahoney             10 Northbridge               8.10   5 
  8 Yomar Shepherd            12 Oxford                    8.20   3 
  8 Chris Desmarais           10 Uxbridge                  8.20   2 
 10 Thomas Bourassa           12 Millbury                  8.50   3 
 11 Adam Deveau               10 Uxbridge                  8.60   1 
 12 Ben Jensen-Wheat          10 Grafton                   8.70   1 
 13 Cody Krumsiek             10 Millbury                  9.00   4 
 14 John Maguire               9 Grafton                   9.60   2 
 15 Andrew Wirzburger         12 Millbury                  9.80   5 
 16 Jim Cederberg              9 Grafton                  10.10   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Northbridge H.S.                                    4:06.10  
  2 Uxbridge H.S.                                       4:06.50  
  3 Millbury H.S.                                       4:07.00  
  4 Oxford H.S.                                         4:07.30  
  5 Grafton H.S.                                        4:22.90  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam Butler               11 Northbridge            5-08.00  
  2 Shane Binette             12 Oxford                J5-08.00  
  3 Kevin Leblanc             11 Millbury               5-06.00  
  4 Greg Rioux                12 Oxford                 5-04.00  
  5 Doug Caves                11 Oxford                J5-04.00  
  6 Miguel Vidal              12 Grafton                5-02.00  
  7 Jason McNealy             12 Northbridge           J5-02.00  
  8 Tom Broadbent             SR Grafton               J5-02.00  
  9 Craig Lavallee            12 Millbury               5-00.00  
 10 Anthony Bilodeau          11 Uxbridge              J5-00.00  
 11 Kyle Ferriera             12 Northbridge           J5-00.00  
 11 Chris Jodoin              12 Uxbridge              J5-00.00  
 13 Chris Collins             11 Uxbridge               4-10.00  
 14 Mike Beaucage             12 Northbridge           J4-10.00  
 15 Jeffrey Santora           10 Millbury              J4-10.00  
 -- Yomar Shepherd            12 Oxford                      NH  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Lane                 11 Grafton               41-11.75  
  2 Ricardo Valoivia          12 Northbridge           38-04.00  
  3 Thomas Bourassa           12 Millbury              36-10.00  
  4 Dan MacLeod               11 Uxbridge              35-06.00  
  5 Joe Bergeron              12 Northbridge           35-01.00  
  6 Anthony Belliveau         12 Millbury              33-08.00  
  7 Tom Batchellor            11 Grafton               32-09.50  
  8 Matt Lizotte              12 Northbridge           32-05.00  
  9 Jamie O'Brien             10 Grafton               31-08.25  
 10 Josh Hoogasian            12 Northbridge           30-08.25  
 11 Charles Watters           11 Millbury              30-06.00  
 12 Chris Desmarais           10 Uxbridge              30-02.00  
 13 Matt Laforce              11 Oxford                29-08.00  
 14 Jeremy Smith              12 Oxford                29-05.00  
 15 Bill Wheeler              11 Uxbridge              28-08.50  
 15 Eddie Wissekerke          10 Uxbridge              28-08.50  
 17 Ryan McKeon               12 Millbury              28-04.50  
 18 Chris Massad              11 Grafton               28-04.00  
 19 Matt Stewart              11 Oxford                22-09.50  
 20 James Mastro              10 Oxford                21-11.00  
 
Mixed Shot Put j.v.
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ronnell Bodden            12 Northbridge           33-09.50  
  2 David Graham              10 Northbridge           32-09.00  
  3 Nill Knowles              10 Uxbridge              32-00.25  
  4 Sean Dube                 11 Northbridge           28-08.00  
  5 Justin Burke              11 Northbridge           27-03.50  
  6 Zachary Dalrymple          9 Millbury              26-01.00  
  7 Jon Young                  9 Uxbridge              24-00.00  
  8 Nate Church                9 Millbury              22-10.00  
  9 Ana Delgado                9 Uxbridge              16-01.25  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News