Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Southern Worcester County Indoor Track League

Northbridge/Sturbridge, MA, January 14, 2004

[League Standings & Best Performances | East Team Scores of 1-14-04 | West Division Results of 1-14-04 | West Team Scores of 1-14-04 | League Records ]

East Division Results of 1-14-04

Licensed to Southern Worcester County League - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
                 Southern Worcester County League Indoor Track                 
                              East Division Meets                              
                            Northbridge High School                            
                                    Results                                    
 
Girls 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Melinda Beslile           12 Oxford                    6.60   3 
  2 Katrina Chamberlain       12 Uxbridge                  6.80   4 
  3 Heather Hassett           11 Oxford                    7.10   4 
  3 Christine Fitzsimmons     12 Uxbridge                  7.10   3 
  3 Meaghan Vogel             11 Grafton                   7.10   1 
  4 Allison Monteith           9 Millbury                 J7.10   1 
  7 Jenna McLoughlin          11 Uxbridge                  7.20   4 
  7 Kasie Floyd               11 Grafton                   7.20   1 
  7 Maggie Dawidczyk          10 Oxford                    7.20   3 
  8 Jamie Lavoie              12 Millbury                 J7.20   1 
 11 Erica Lavallee            11 Northbridge               7.30   4 
 11 Virginia Ridley           11 Northbridge               7.30   3 
 13 Caitlin Miller             9 Northbridge               7.40   5 
 13 Kristen Corey              9 Grafton                   7.40   2 
 14 Alex Tauras                9 Grafton                  J7.40   2 
 16 Emily Caffelle             9 Oxford                    7.50   5 
 17 Jennifer Day              12 Uxbridge                 J7.50   5 
 18 Heather Taft              12 Northbridge               7.60   5 
 19 Katie Gaucher              8 Millbury                  7.80   2 
 20 Sarah Duggan              12 Millbury                  8.50   2 
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Maggie Dawidczyk          10 Oxford                   48.30   3 
  2 Caitlin Miller             9 Northbridge              49.30   3 
  3 Katrina Chamberlain       12 Uxbridge                 49.80   4 
  4 Christine Fitzsimmons     12 Uxbridge                 50.20   3 
  5 Meaghan Vogel             11 Grafton                  51.20   1 
  6 Jillian Lachapelle        12 Northbridge              51.60   4 
  7 Erica Lavallee            11 Northbridge              51.90   4 
  7 Carrie Chapman            10 Millbury                 51.90   1 
  9 Aimee Russo                9 Northbridge              52.10   5 
 10 Kriste Banks              11 Grafton                  52.70   1 
 11 Juliann Reardon            9 Uxbridge                 53.60   5 
 12 Kim Boualauong             8 Millbury                 54.00   1 
 13 Jennifer Day              12 Uxbridge                 54.10   3 
 14 Kristen Wagner            12 Oxford                   55.60   5 
 15 Giovanna Harshaw           9 Grafton                  56.00   2 
 16 Carly Reardon              9 Grafton                  56.80   2 
 17 Alisha Mello              12 Millbury                 59.00   2 
 
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alison L'Heureux          11 Uxbridge               6:22.20  
  2 Jennifer Pollack          12 Uxbridge               6:31.30  
  3 Madeline Haynes           10 Grafton                6:33.10  
  4 Kayla Berube               9 Millbury               6:40.50  
  5 Jennie Lareau             10 Oxford                 6:41.00  
  6 Monica Joseph             11 Uxbridge               6:42.70  
  7 Katie L'Esperance          7 Millbury               6:55.00  
  8 Christina Barton          10 Grafton                7:05.70  
  9 Shelby Taylor              9 Uxbridge               7:17.20  
 10 Ashley Valanzola          10 Grafton                7:48.30  
 11 Allison Crane              9 Millbury               8:52.30  
 
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shayna Wilczynski         11 Millbury              13:43.10  
  2 Jessica Eidenger           9 Uxbridge              13:54.20  
  3 Alicia Setaro              7 Millbury              13:57.60  
  4 Abby LaFrance              9 Uxbridge              14:43.00  
  5 Shaina Dada               11 Grafton               14:44.60  
  6 Ashli Alberta              9 Uxbridge              14:56.40  
  7 Stephanie Pemberton       11 Uxbridge              15:02.60  
 
Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Griffin            12 Uxbridge               1:51.20  
  2 Paige Turcotte            10 Oxford                 1:57.20  
  3 Shayna Wilczynski         11 Millbury               1:58.10  
  4 Kiersten Mutell           12 Northbridge            1:59.00  
  5 Cori Schollard            10 Oxford                 1:59.50  
  6 Danielle Linscott          9 Uxbridge               2:03.40  
  7 Lauri Susienka             9 Northbridge            2:03.70  
  8 Emily Berard              10 Uxbridge               2:04.40  
  9 Alex Tauras                9 Grafton                2:04.80  
 10 Samantha Andrikovich       9 Northbridge            2:08.10  
 11 Lindsey Mutell             9 Northbridge            2:15.80  
 12 Laura White               10 Oxford                 2:16.90  
 13 Sarah Loken                9 Grafton                2:17.60  
 14 Christina Merulla          9 Millbury               2:17.90  
 15 Nicole Arsenault           9 Grafton                2:18.40  
 16 Ashli Alberta              9 Uxbridge               2:19.30  
 17 Eleanor Mackinnon         12 Uxbridge               2:22.50  
 18 Kristen Corey              9 Grafton                2:24.50  
 19 Ana Delgado                9 Uxbridge               2:27.90  
 20 Meghan Sharkey             9 Oxford                 2:40.80  
 21 Christine Thurber         11 Grafton                2:48.40  
 
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alison L'Heureux          11 Uxbridge               3:46.90  
  2 Madeline Haynes           10 Grafton                3:50.20  
  3 Jennie Lareau             10 Oxford                 3:51.70  
  4 Kayla Berube               9 Millbury               3:52.20  
  5 Shaina Dada               11 Grafton                3:56.50  
  6 Alicia Setaro              7 Millbury               3:57.80  
  7 Abby LaFrance              9 Uxbridge               4:05.30  
  8 Alyssa Auciello           12 Uxbridge               4:19.30  
  9 Thuy Truong               11 Oxford                 4:29.00  
 10 Ashley Valanzola          10 Grafton                4:32.80  
 11 Amanda Bilodeau            9 Uxbridge               4:45.10  
 12 Lynelle Bennett           10 Oxford                 4:45.40  
 13 Bethany Morrill           10 Oxford                 5:08.30  
 14 Allison Crane              9 Millbury               5:10.50  
 
Girls 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Melinda Beslile           12 Oxford                    7.90   2 
  2 Kaitlyn Wilczynski        12 Millbury                  8.10   1 
  3 Stephanie Crain            9 Millbury                  8.50   1 
  4 Jenna McLoughlin          11 Uxbridge                  8.60   4 
  5 Christina Merulla          9 Millbury                  8.80   2 
  6 Amanda Griffin            12 Uxbridge                  8.90   3 
  7 Alexa Marcigliano         11 Oxford                   J8.90   3 
  8 Jillian Lachapelle        12 Northbridge               9.50   4 
  9 Kriste Banks              11 Grafton                   9.70   1 
  9 Emily Caffelle             9 Oxford                    9.70   4 
 11 Chelsea Carey             10 Grafton                   9.80   1 
 12 Christine Thurber         11 Grafton                  10.00   2 
 13 Jennifer Kessler           9 Uxbridge                J10.00   2 
 14 Donna Smith               11 Northbridge              10.60   3 
 14 Michaela Burke            10 Oxford                   10.60   3 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Northbridge H.S.                                    4:55.70  
  2 Oxford H.S.                                         5:00.00  
  3 Millbury H.S.                                       5:01.20  
  4 Grafton H.S.                                        5:02.20  
  5 Uxbridge H.S.                                       5:03.70  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kiersten Mutell           12 Northbridge            5-00.00  
  2 Amanda Griffin            12 Uxbridge               4-10.00  
  3 Paige Turcotte            10 Oxford                J4-10.00  
  4 Kaitlyn Wilczynski        12 Millbury               4-06.00  
  4 McKenzie Connors          12 Uxbridge               4-06.00  
  5 Aimee Russo                9 Northbridge           J4-06.00  
  6 Stephanie Crain            9 Millbury              J4-06.00  
  7 Melinda Beslile           12 Oxford                J4-06.00  
  9 Christina Merulla          9 Millbury               4-04.00  
 10 Jessica Eidenger           9 Uxbridge              J4-04.00  
 11 Samantha Andrikovich       9 Northbridge           J4-04.00  
 12 Alexa Marcigliano         11 Oxford                 4-02.00  
 13 Cassidy Kelleher           9 Uxbridge               4-00.00  
 13 Jennifer Pollack          12 Uxbridge               4-00.00  
 -- Cori Schollard            10 Oxford                      NH  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaitlyn Wilczynski        12 Millbury              29-02.00  
  2 Katrina Chamberlain       12 Uxbridge              28-02.75  
  3 Carrie Chapman            10 Millbury              27-06.50  
  4 Kaycee Richards           12 Millbury              26-07.25  
  5 Charnessa Lustor          10 Oxford                25-09.50  
  6 Alix Brunett              10 Oxford                25-01.00  
  7 Amanda Griffin            12 Uxbridge              23-11.50  
  8 Barbara Orcutt             9 Millbury              23-05.75  
  9 Virginia Ridley           11 Northbridge           22-11.50  
 10 Lauri Susienka             9 Northbridge           22-09.50  
 11 McKenzie Connors          12 Uxbridge              22-09.00  
 12 Ashley Valanzola          10 Grafton               22-05.25  
 13 Eleanor Mackinnon         12 Uxbridge              21-00.50  
 14 Donna Smith               11 Northbridge           19-04.75  
 
Boys 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doug Caves                11 Oxford                    5.70   3 
  2 Shane Binette             12 Oxford                    5.90   4 
  2 Rich Kerr                 11 Uxbridge                  5.90   3 
  2 Chad Binette              11 Oxford                    5.90   5 
  5 Jon Zenguis               12 Northbridge               6.00   5 
  5 Matt Wilson               11 Northbridge               6.00   4 
  5 Mike Beaucage             12 Northbridge               6.00   3 
  8 Paul Tetzel               12 Millbury                  6.10   1 
  8 Raymond Shepherd          11 Oxford                    6.10   3 
 10 Ben Jensen-Wheat          10 Grafton                   6.30   1 
 10 Chris Desmarais           10 Uxbridge                  6.30   5 
 11 Tim Cairney               11 Northbridge              J6.30   5 
 13 Bill Wheeler              11 Uxbridge                  6.40   4 
 13 Kevin Leblanc             11 Millbury                  6.40   1 
 13 Jordan Belliveau          10 Millbury                  6.40   2 
 14 Jake Bartlett             12 Grafton                  J6.40   2 
 14 Adam Deveau               10 Uxbridge                 J6.40   4 
 18 Andrew Perez              11 Grafton                   6.70   2 
 19 Ryan Weaver               10 Millbury                  6.90   2 
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doug Caves                11 Oxford                   39.20   3 
  2 Mike Beaucage             12 Northbridge              40.30   3 
  3 Raymond Shepherd          11 Oxford                   40.40   4 
  4 Paul Tetzel               12 Millbury                 40.60   1 
  4 Matt Wilson               11 Northbridge              40.60   4 
  6 Jon Zenguis               12 Northbridge              40.80   5 
  7 Tom Broadbent                Grafton                  40.90   1 
  8 Alex Goudas               11 Uxbridge                 41.50   3 
  9 Chad Binette              11 Oxford                   41.90   5 
 10 Ron White                 10 Oxford                   42.90   3 
 10 Rich Kerr                 11 Uxbridge                 42.90   4 
 12 Tim Cairney               11 Northbridge              44.70   5 
 13 Cody Krumsiek             10 Millbury                 45.20   1 
 14 Edward Stack              11 Uxbridge                 45.50   5 
 15 Andrew Perez              11 Grafton                  47.50   2 
 16 Chris Collins             11 Uxbridge                 49.80   4 
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryan Germain             12 Oxford                 5:03.00  
  2 Nathan Kollett            12 Uxbridge               5:05.20  
  3 Colin Johnson             12 Millbury               5:09.00  
  4 Rob Lubenow               10 Grafton                5:24.00  
  5 Nick Schofield             9 Uxbridge               5:37.00  
  5 Paul Berube               11 Millbury               5:37.00  
  7 Alex Conrad               10 Grafton                5:52.00  
  8 Garry Aquino              10 Northbridge            5:54.10  
  9 Joseph Putis              11 Oxford                 5:55.00  
 10 Nick Fisette              12 Uxbridge               6:06.00  
 11 David Nyce                 9 Millbury               6:06.20  
 12 Joseph Deschenes           8 Millbury               6:30.00  
 13 James Mastro              10 Oxford                 6:30.30  
 14 Corey Pearson              7 Millbury               6:45.00  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Josh Audet                10 Uxbridge              11:21.70  
  2 Nathan Kollett            12 Uxbridge              11:32.40  
  3 Nick Fisette              12 Uxbridge              11:40.20  
  4 Dan Paris                 10 Oxford                11:47.60  
  5 Colin Johnson             12 Millbury              12:01.80  
  6 Tom Casey                 10 Grafton               12:07.60  
  7 Bill Oparowski            10 Grafton               12:20.10  
  8 Mike Graham               10 Uxbridge              12:25.60  
  9 Joseph Putis              11 Oxford                12:41.30  
 10 Mike Verla                 9 Uxbridge              13:33.20  
 11 Jonathan Maracle          12 Uxbridge              13:46.10  
 12 Alex Thompson             10 Northbridge           13:54.10  
 13 Timothy Mazeika            7 Millbury              14:10.70  
 14 Matt LeBlanc              11 Northbridge           14:56.70  
 
Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Miguel Vidal              12 Grafton                1:33.50  
  2 Matt Benoit               12 Northbridge            1:34.70  
  3 Craig Lavallee            12 Millbury               1:35.10  
  4 Chris Jodoin              12 Uxbridge               1:36.00  
  5 Anthony Bilodeau          11 Uxbridge               1:36.50  
  6 Greg Rioux                12 Oxford                 1:36.80  
  7 Ian Tapscott              12 Uxbridge               1:40.20  
  8 Chris Thompson            12 Oxford                 1:42.20  
  9 Derek Kral                12 Northbridge            1:46.50  
 10 Curtis Richard            12 Grafton                1:47.60  
 11 Dennis Halsdoff           11 Oxford                 1:48.20  
 12 Daniel Lane               12 Millbury               1:49.60  
 13 Matt Cembrola             10 Grafton                1:50.00  
 14 Jim Cederberg              9 Grafton                1:50.20  
 15 Derek Bennett             11 Oxford                 1:52.20  
 16 Jeremy Hill               12 Oxford                 1:52.40  
 17 Peter Haigis               9 Millbury               1:54.90  
 18 Tony Langone              11 Uxbridge               1:56.00  
 19 Matt Miller               10 Northbridge            1:56.30  
 20 Morgan Minardi            12 Grafton                1:59.80  
 21 Nate Price                11 Oxford                 2:00.40  
 22 Andrew Wirzburger         12 Millbury               2:01.80  
 23 Clayton Maracle           12 Uxbridge               2:03.20  
 
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Don Gosselin              12 Oxford                 2:55.20  
  2 Josh Audet                10 Uxbridge               2:56.50  
  3 Bryan Germain             12 Oxford                 2:57.20  
  4 Nick Schofield             9 Uxbridge               3:00.90  
  5 Paul Berube               11 Millbury               3:09.90  
  6 Rob Lubenow               10 Grafton                3:10.20  
  7 Jason McNealy             12 Northbridge            3:16.50  
  8 Tom Casey                 10 Grafton                3:22.50  
  9 Bill Oparowski            10 Grafton                3:22.80  
 10 Jeremy Smith              12 Oxford                 3:26.90  
 11 Alex Conrad               10 Grafton                3:27.70  
 12 Mike Graham               10 Uxbridge               3:38.40  
 13 David Nyce                 9 Millbury               3:40.90  
 14 Mike Verla                 9 Uxbridge               3:41.40  
 15 Patrick Flattery           9 Oxford                 3:43.30  
 16 Steven Bourgeois           9 Millbury               3:48.90  
 17 Erik Newman                9 Northbridge            3:50.40  
 
Boys 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shane Binette             12 Oxford                    6.90   3 
  2 Adam Butler               11 Northbridge               7.10   3 
  3 Ricky Laverdure           12 Oxford                    7.40   4 
  4 Bill Wheeler              11 Uxbridge                  7.50   3 
  5 Kyle Ferriera             12 Northbridge               8.10   4 
  6 Derek Kral                12 Northbridge               8.20   4 
  6 Aaron Mailhot              9 Oxford                    8.20   5 
  8 Adam Deveau               10 Uxbridge                  8.30   3 
  8 Aaron Mahoney             10 Northbridge               8.30   5 
 10 Ben Jensen-Wheat          10 Grafton                   8.40   1 
 11 Thomas Bourassa           12 Millbury                  8.50   1 
 12 Derek Bennett             11 Oxford                    8.60   5 
 13 Chris Desmarais           10 Uxbridge                 J8.60   5 
 14 Cody Krumsiek             10 Millbury                  9.00   1 
 15 Morgan Minardi            12 Grafton                   9.20   1 
 16 Andrew Wirzburger         12 Millbury                  9.90   2 
 17 Jim Cederberg              9 Grafton                  10.40   2 
 18 John Maguire               9 Grafton                  11.20   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Uxbridge H.S.                                       4:00.00  
  2 Northbridge H.S.                                    4:00.30  
  3 Oxford H.S.                                         4:07.30  
  4 Grafton H.S.                                        4:17.00  
  5 Millbury H.S.                                       4:22.20  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kevin Leblanc             11 Millbury               5-10.00  
  2 Adam Butler               11 Northbridge           J5-10.00  
  3 Shane Binette             12 Oxford                J5-10.00  
  4 Tom Broadbent                Grafton                5-06.00  
  5 Jason McNealy             12 Northbridge            5-02.00  
  6 Greg Rioux                12 Oxford                J5-02.00  
  7 Dennis Halsdoff           11 Oxford                 5-00.00  
  7 Craig Lavallee            12 Millbury               5-00.00  
  7 Doug Caves                11 Oxford                 5-00.00  
  7 Miguel Vidal              12 Grafton                5-00.00  
 11 Kyle Ferriera             12 Northbridge           J5-00.00  
 12 Chris Jodoin              12 Uxbridge              J5-00.00  
 13 Anthony Bilodeau          11 Uxbridge               4-10.00  
 -- Jeffrey Santora           10 Millbury                    NH  
 -- Chris Collins             11 Uxbridge                    NH  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Lane                 11 Grafton               41-09.00  
  2 Dan MacLeod               11 Uxbridge              39-05.00  
  3 Ricardo Valoivia          12 Northbridge           38-01.25  
  4 Thomas Bourassa           12 Millbury              37-09.00  
  5 Ronnell Bodden            12 Northbridge           37-00.50  
  6 Anthony Belliveau         12 Millbury              34-06.25  
  7 Joe Bergeron              12 Northbridge           34-00.00  
  8 Matt Lizotte              12 Northbridge           33-00.50  
  9 Jamie O'Brien             10 Grafton               32-03.00  
 10 Nill Knowles              10 Uxbridge              31-04.00  
 11 Chris Massad              11 Grafton               31-02.25  
 12 Tom Batchellor            11 Grafton               30-06.75  
 12 Matt Laforce              11 Oxford                30-06.75  
 14 Chris Desmarais           10 Uxbridge              30-03.75  
 15 Jeremy Smith              12 Oxford                29-11.50  
 16 Ryan McKeon               12 Millbury              28-04.25  
 17 Eddie Wissekerke          10 Uxbridge              27-01.50  
 18 Matt Stewart              11 Oxford                25-07.50  
 19 Nate Church                9 Millbury              24-00.75  
 20 James Mastro              10 Oxford                22-06.00  
 
Mixed Shot Put j.v.
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Josh Hoogasian            12 Northbridge           34-09.00  
  2 David Graham              10 Northbridge           30-08.75  
  3 Sean Dube                 11 Northbridge           30-06.50  
  4 Bill Wheeler              11 Uxbridge              30-00.50  
  5 Dylan Kane                12 Northbridge           28-10.00  
  6 Zachary Dalrymple          9 Millbury              25-10.00  
  7 Jon Young                  9 Uxbridge              25-02.50  
  8 Jen Koerten               10 Uxbridge              23-06.00  
  9 Ana Delgado                9 Uxbridge              18-00.00  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News