Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Greater Boston League Indoor T&F Championships

Boston, MA, February 7, 2004

[Team Scores | Girls Results ]

Boys Results

Licensed to Notre Dame Academy                            Hy-Tek's Meet Manager
              Greater Boston League Championship Meet - 2/7/2004               
                              Reggie Lewis Track                               
                                    Results                                    
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Ronnie Speller         Cambridge                 6.76Q  1 
  2       Ted O'Reilly           Arlington                 6.89Q  3 
  3       Jefferey Enayo         Everett                   7.11Q  2 
  4       David Altenor          Everett                   6.90Q  3 
  5       Seware Kangaln         Medford                   6.94Q  1 
  6       Luis Cotto             Waltham                   7.14Q  2 
  7       Maradonna Alcime       Everett                   7.06q  1 
  8       Ludens Allen           Cambridge                 7.10q  3 
  9       Mark Coughlin          Medford                   7.11   3 
 10       Robert Blundell        Malden                    7.14   2 
 11       Jiim Leary             Arlington                 7.15   1 
 12       Mark Dollarre          Peabody                   7.17   1 
 13       Jordan Cooper          Arlington                 7.20   2 
 14       Kelvin Espinal         Peabody                   7.30   3 
 15       Jamal Bryant           Waltham                   7.41   3 
 16       Derok Fitzgerald       Somerville                7.45   2 
 17       Danny Rodrigues        Somerville                7.46   3 
 18       Rick Anderson          Revere                    7.52   1 
 19       Anthony Fowlkes        Malden                    7.55   1 
 20       Domenic Mesadieu       Malden                    7.76   2 
 21       Michael Mattera        Revere                    7.88   2 
 22       Sonny Thai             Malden                    7.94   3 
 
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Ronnie Speller         Cambridge                 6.77  
  2       Ted O'Reilly           Arlington                 6.87  
  3       Seware Kangaln         Medford                   6.92  
  4       Maradonna Alcime       Everett                   6.94  
  5       David Altenor          Everett                   6.95  
  6       Jefferey Enayo         Everett                   6.99  
  7       Luis Cotto             Waltham                   7.04  
  8       Ludens Allen           Cambridge                 7.05  
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Chris Coughlin         Medford                  38.46   2 
  2       Weldon Tucker          Somerville               38.62   2 
  3       Angel Batista          Peabody                  38.63   3 
  4       Elo Dossantos          Somerville               38.94   3 
  5       Alex Duchatellier      Waltham                  39.06   3 
  6       Steven DeVincent       Revere                   39.24   3 
  7       Joe Perrier            Revere                   39.34   2 
  8       Powell McClure         Cambridge                39.34   3 
  9       Andrew Lee             Arlington                39.58   2 
 10       Jay Reinhold           Peabody                  39.60   1 
 11       Richard Simeon         Cambridge                40.13   3 
 12       Andrew Frietas         Everett                  40.74   2 
 13       Jonnas Jacques         Medford                  40.90   1 
 14       Anthony Pappagallo     Malden                   43.18   1 
 15       Bryan Ayuk             Malden                   43.42   1 
 16       Jason Nascimento       Everett                  50.23   2 
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Spencer Rennick        Peabody                4:36.68  
  2       Bill Melchionno        Revere                 4:37.17  
  3       Adam Travis            Cambridge              4:47.29  
  4       Dave Tassone           Arlington              4:51.79  
  5       Blake Evitt            Somerville             4:52.70  
  6       Pat Ryan               Medford                5:08.33  
  7       Adrian Tofighi         Waltham                5:10.34  
  8       Jay Pratt              Peabody                5:12.31  
  9       Corey Leonard          Arlington              5:13.12  
 10       Roger Ramirez          Malden                 5:13.60  
 11       Rem Le                 Everett                5:13.87  
 12       Eddie Knight           Everett                5:14.85  
 13       Roberto Velasquez      Somerville             5:29.70  
 14       Dan DeAngelis          Malden                 5:38.79  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Mark Garcia            Everett                9:59.17  
  2       Richard Hartigan       Peabody               10:12.07  
  3       Ryan Burke             Revere                10:35.01  
  4       Souren Khodaverdia     Malden                10:51.14  
  5       Pat Sullivan           Somerville            10:52.70  
  6       Dan Anastos            Peabody               10:56.06  
  7       Ben Wheatley           Arlington             11:23.89  
  8       Nick Ryan              Cambridge             11:37.46  
  9       Chris DiSciullo        Medford               12:02.35  
 10       Eric Urguiza           Everett               12:02.92  
 11       William Watson         Somerville            12:24.66  
 12       Emerson Phillipeau     Waltham               12:40.46  
 13       Saed Hamidzade         Malden                14:24.38  
 
Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Meszudin Ibric         Revere                 1:26.14  
  2       Davidson Cimea         Everett                1:26.48  
  3       Aaron Carter           Cambridge              1:29.08  
  4       Gavin Nelson           Somerville             1:29.78  
  5       Kevin Dawson           Peabody                1:31.70  
  6       Jake Shields           Peabody                1:31.87  
  7       Joe Dreeszen           Revere                 1:33.36  
  8       Andrew Dancewicz       Everett                1:34.25  
  9       Raj Mistri             Somerville             1:35.62  
 10       Sheldon Smith          Waltham                1:37.47  
 11       Jonathan Copithorn     Arlington              1:38.58  
 12       Jeff Lyons             Somerville             1:38.92  
 13       Ryan O'Malley          Malden                 1:39.02  
 14       Matt Ward              Malden                 1:39.93  
 15       Rony Jacques           Medford                1:40.18  
 16       Samson Kibera          Waltham                1:40.41  
 
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Keith O'Donnell        Somerville             2:38.05  
  2       Loeys Batista          Peabody                2:40.54  
  3       Mark Dawson            Peabody                2:45.92  
  4       Andy Cazeau            Cambridge              2:46.11  
  5       Mike Nickerson         Revere                 2:53.10  
  6       Verun Verma            Somerville             3:03.24  
  7       Scott Dalrymple        Everett                3:05.38  
  8       Brendan Smith-Heaf     Waltham                3:14.67  
  9       Larry Bohan            Somerville             3:20.06  
 10       Chris Walsh            Malden                 3:23.27  
 11       Nick Corrente          Malden                 3:27.55  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Steven Gerome          Waltham                   8.19Q  1 
  2       Johnny Enarcaicion     Peabody                   8.24Q  2 
  3       Billy Fitzgerald       Somerville                8.42Q  2 
  4       Syrus Aigier           Cambridge                 8.51Q  1 
  5       David Williams         Waltham                   8.63Q  1 
  6       Spencer Wims           Waltham                   8.69Q  2 
  7       Joe Maltacea           Malden                    8.66q  1 
  8       Max Mattera            Revere                    8.97q  2 
  9       Pat McGrath            Everett                   9.18   1 
 10       Jason D'Amelio         Revere                    9.40   2 
 11       Steven Andruszkiew     Peabody                   9.40   1 
 12       Ramin Edmond           Arlington                 9.52   2 
 13       Mark Vecchione         Arlington                 9.74   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Johnny Enarcaicion     Peabody                   8.10  
  2       David Williams         Waltham                   8.32  
  3       Syrus Aigier           Cambridge                 8.42  
  4       Steven Gerome          Waltham                   8.69  
  5       Spencer Wims           Waltham                   8.77  
  6       Joe Maltacea           Malden                    8.84  
  7       Max Mattera            Revere                    8.84  
  8       Billy Fitzgerald       Somerville                9.14  
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cambridge  'A'                                      1:34.95   2 
  2 Everett  'A'                                        1:37.79   2 
  3 Peabody  'A'                                        1:40.16   2 
  4 Arlington  'A'                                      1:40.29   1 
  5 Somerville  'A'                                     1:43.17   2 
  6 Waltham  'A'                                        1:43.36   2 
  7 Malden  'A'                                         1:44.04   1 
  8 Medford  'A'                                        1:44.06   1 
  9 Revere  'A'                                         1:44.68   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Peabody  'A'                                        3:35.37  
  2 Medford  'A'                                        3:42.98  
  3 Cambridge  'A'                                      3:43.55  
  4 Waltham  'A'                                        3:43.72  
  5 Somerville  'A'                                     3:45.14  
  6 Revere  'A'                                         3:55.95  
  7 Everett  'A'                                        3:59.19  
  8 Malden  'A'                                         4:07.99  
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Cambridge  'A'                                      8:50.50  
  2 Medford  'A'                                        8:54.70  
  3 Peabody  'A'                                        9:10.10  
  4 Waltham  'A'                                        9:23.50  
  5 Somerville  'A'                                     9:24.10  
  6 Malden  'A'                                         9:25.70  
  7 Arlington  'A'                                     10:10.40  
  8 Revere  'A'                                        10:20.50  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Ronnie Speller         Cambridge              6-01.00  
  2       Jason D'Amelio         Revere                 6-00.00  
  3       Spencer Wims           Waltham               J6-00.00  
  4       Maradonna Alcime       Everett                5-10.00  
  5       Toby Maka              Peabody                5-08.00  
  6       Steven Gerome          Waltham                5-06.00  
  7       Jefferey Enayo         Everett               J5-06.00  
  7       Billy Fitzgerald       Somerville            J5-06.00  
  9       Alex Costa             Waltham                5-04.00  
  9       Clayton Coverdale      Malden                 5-04.00  
  9       Jordan Cooper          Arlington              5-04.00  
 --       Evans Fontil           Cambridge                   NH  
 --       Dan McNamara           Medford                     NH  
 --       Rick Anderson          Revere                      NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Johnny Enarcaicion     Peabody               22-03.50  
  2       Andrew Dancewicz       Everett               20-00.00  
  3       Jason Alizee           Cambridge             19-06.75  
  4       David Williams         Waltham               18-06.50  
  5       Meszudin Ibric         Revere                18-00.50  
  6       Weldon Tucker          Somerville            17-09.00  
  7       Steven DeVincent       Revere                17-06.75  
  8       Alex Duchatellier      Waltham               15-09.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Brad Evans             Revere                50-03.50  
  2       Christopher Bo         Somerville            48-03.00  
  3       Mackenzie Bernadea     Waltham               45-05.75  
  4       Kelvin Espinal         Peabody               42-06.50  
  5       Paul Arsenault         Everett               42-04.25  
  6       Marcio Depina          Cambridge             42-00.50  
  7       Chris D'Eramo          Revere                41-00.50  
  8       Dan Follis             Peabody               39-04.00  
  9       Michael Lader          Somerville            38-01.75  
 10       Clacdy St Juste        Everett               36-04.75  
 11       Chris Richard          Medford               36-03.00  
 12       James Swift            Medford               35-01.50  
 13       Jeremy Ma              Arlington             35-00.25  
 14       Chris Magni            Arlington             32-10.25  
 15       Jesse Castillo         Cambridge             29-06.75  
 16       Anthony Horgan         Malden                25-05.75  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News