Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Southern Worcester County League Dual Meets

Sturbridge, MA, December 22, 2004

[Team Scoring ]

Individual Results

Licensed to Southern Worcester County League - Organization License
                                      Hy-Tek's Meet Manager 12/22/2004 06:21 PM
                 Southern Worcester County League Indoor Track                 
                         West Non-Division Dual Meets                          
                        Tantasqua Regional High School                         
                                    Results                                    
 
Event 21  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Lane                 SR Grafton               46-07.00  
  2 Chuck Gilman              SR Tantasqua             39-02.00  
  3 Chad Binette              JR Oxford                38-01.50  
 
Event 2  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Erin Bazinet              JR Shepherd Hil           5-00.00  
  2 Paige Turcotte            JR Oxford                 4-10.00  
  3 Jamie McKearney           SR Tantasqua              4-08.00  
 
Event 1  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaimie Macari             SR Tantasqua             27-03.50  
  2 Courtney Perkins          SR Shepherd Hil          25-08.00  
  3 Ayla Nelson               SO Auburn                25-06.50  
 
Event 22  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keith Remillard           JR Shepherd Hil           6-02.00  
  2 Kevin Leblanc             SR Millbury               5-10.00  
  3 Doug Caves                SR Oxford                 5-08.00  
 
Event 4  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucero Hyatt              FR Auburn                13:02.10  
  2 Sandra Garney             SR Shepherd Hil          13:48.70  
  3 Madeline Haynes           JR Grafton               13:51.70  
 
Event 24  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Willard              SR Tantasqua             11:06.40  
  2 Joshua Bouthiller         JR Tantasqua             11:13.40  
  3 Rob Lubenow               JR Grafton               11:31.00  
 
Event 6  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stephanie Crain           SO Millbury                 10.10   3 
  1 Jamie McKearney           SR Tantasqua                10.10   1 
  3 Julie Almstrom            SO Auburn                   10.20   3 
 
Event 26  Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nicholas Mackowiak        SR Shepherd Hil              9.20   5 
  2 Derek Bennett             SR Oxford                    9.30   5 
  3 Jared Hartwell            SO Auburn                    9.40   3 
 
Event 8  Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamie McKearney           SR Tantasqua                 7.70  
  2 Jessica Fellbaum          SO Grafton                   7.90  
  3 Meaghan Vogel             SR Grafton                  J7.90  
 
Event 28  Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doug Caves                SR Oxford                    6.60   3 
  2 Chad Binette              JR Oxford                   J6.60   3 
  3 Dan Hickey                SR Auburn                    6.80   2 
 
Event 9  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cria Picco                JR Tantasqua              5:51.30  
  2 Sam Sheehan               SO Grafton                5:53.40  
  3 JennaKay Boucher          SO Millbury               6:02.90  
 
Event 29  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Casey                 JR Grafton                5:15.10  
  2 Alex Conrad               JR Grafton                5:16.30  
  3 Len Lorch                 JR Oxford                 5:19.60  
 
Event 10  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hillary Rotatori          JR Auburn                   47.90   3 
  1 Meghan Morrissey          SR Tantasqua                47.90   1 
  3 Allison Page              SR Shepherd Hil             48.40   5 
 
Event 30  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ryan Digregorio           JR Tantasqua                38.70   1 
  2 Chad Binette              JR Oxford                   39.50   5 
  3 Ben Wheat                 JR Grafton                  40.50   1 
 
Event 11  Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Rawson             SR Shepherd Hil           1:52.90  
  2 Paige Turcotte            JR Oxford                 1:54.60  
  3 Julie Almstrom            SO Auburn                 1:56.40  
 
Event 31  Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Caves                SR Oxford                 1:28.80  
  2 Tom Batcheller            SR Grafton                1:32.50  
  3 Max Ebacher               JR Shepherd Hil           1:37.90  
 
Event 12  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 JennaKay Boucher          SO Millbury               3:40.90  
  2 Amanda Rawson             SR Shepherd Hil           3:45.60  
  3 Jaime Fitzpatrick         SO Grafton                3:47.70  
 
Event 32  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Conrad               JR Grafton                3:02.40  
  2 Charlie Curnow            SR Tantasqua              3:03.80  
  3 Rob Lubenow               JR Grafton                3:06.00  
 
Event 13  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Tantasqua Reg. H.S.  'A'                            4:44.30  
  2 Shepherd Hill Reg. H.S.  'A'                        4:47.60  
  3 Auburn H.S.  'A'                                    4:51.30  
 
Event 33  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Shepherd Hill Reg. H.S.  'A'                        4:01.90  
  2 Tantasqua Reg. H.S.  'A'                            4:02.20  
  3 Grafton High School  'A'                            4:02.50  



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News