Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Great Strides for Great Neck 5 km

Waterford, CT, September 26, 2004

[Age Group ]

Overall

Results By SNERRO, LLC



Great Strides for Great Neck 5 km (CT03009DR) 5 km Race
Overall Finish List
September 26, 2004
--------------------------------------------------------------------------------
Results By SNERRO, LLC 
--------------------------------------------------------------------------------
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    STEPHEN HERRERA         Waterford  CT       33     1 M 30-39      15:59.0    5:09/M
       2    JEREMAIH SPERRY         Groton  CT          25     1 M 19-29      19:31.0    6:18/M
       3    BRENDAN YOURELL         EAST LYME  CT       34     2 M 30-39      19:31.0    6:18/M
       4    DAVE JACOBS             Niantic  CT         59     1 M 50-59      20:03.0    6:28/M
       5    Greg Ponzi              New London  CT      21     2 M 19-29      21:09.0    6:49/M
       6    Kris Kimbro             Norwich  CT         33     3 M 30-39      21:27.0    6:55/M
       7    KEN WATERMAN            Waterford  CT       45     1 M 40-49      21:36.0    6:58/M
       8    RON LEWIS               Quaker Hill  CT     36     4 M 30-39      21:54.0    7:04/M
       9    Jim Wolfley             Waterford  CT       37     5 M 30-39      22:01.0    7:06/M
      10    Pat Swim                Groton  CT          50     1 F 50-59      22:07.0    7:08/M
      11    Sarah Foley                                 19     1 F 19-29      22:12.0    7:10/M
      12    Gene Maran                                  51     2 M 50-59      22:17.0    7:11/M
      13    Gordon Hood             New London  CT      21     3 M 19-29      22:31.0    7:16/M
      14    Raymond Baker                               39     6 M 30-39      22:33.0    7:16/M
      15    Stephen Moskaluk        NORTH STONINGTON  C 30     7 M 30-39      22:42.0    7:19/M
      16    JAMES KILLION           Waterford  CT       44     2 M 40-49      22:46.0    7:21/M
      17    TIM WATSON              Waterford  CT       37     8 M 30-39      22:47.0    7:21/M
      18    Gene Ryan               Waterford  CT       47     3 M 40-49      23:01.0    7:25/M
      19    PETER WHITE             Uncasville  CT      34     9 M 30-39      23:03.0    7:26/M
      20    John Wong               East Lyme  CT       49     4 M 40-49      23:15.0    7:30/M
      21    Mitchell Hadfield       Waterford  CT       13     1 M 11-14      23:19.0    7:31/M
      22    Barry Bruun             Waterford  CT       42     5 M 40-49      23:36.0    7:37/M
      23    David Gollsneider       Quaker Hill  CT     37    10 M 30-39      23:38.0    7:37/M
      24    Rachel Wong             East Lyme  CT       18     1 F 15-18      23:45.0    7:40/M
      25    Samantha Whitten        New London  CT      20     2 F 19-29      23:51.0    7:42/M
      26    KEVIN CLENDENNIN        Waterford  CT       46     6 M 40-49      24:06.0    7:46/M
      27    William Sullivan        Waterford  CT       36    11 M 30-39      24:40.0    7:57/M
      28    MIKE CARTA              Waterford  CT       46     7 M 40-49      24:44.0    7:59/M
      29    Genevieve Baker                             13     1 F 11-14      24:53.0    8:02/M
      30    Tom Harrington          Waterford  CT       49     8 M 40-49      25:01.0    8:04/M
      31    Bill Bassett            Waterford  CT       26     4 M 19-29      25:15.0    8:09/M
      32    CONOR CLENDENNIN        Waterford  CT       12     2 M 11-14      25:16.0    8:09/M
      33    Ted Stack               Waterford  CT       45     9 M 40-49      25:28.0    8:13/M
      34    Scott Herbert           Waterford  CT       44    10 M 40-49      25:29.0    8:13/M
      35    Tina Pacer              Waterford  CT       34     1 F 30-39      25:49.0    8:20/M
      36    Josh Carson             Quaker Hill  CT     12     3 M 11-14      26:02.0    8:24/M
      37    Deb Brunetti            EAST LYME  CT       46     1 F 40-49      26:05.0    8:25/M
      38    Jillian Oakes                               34     2 F 30-39      26:19.0    8:29/M
      39    Dave Zaldivar           Waterford  CT       41    11 M 40-49      26:21.0    8:30/M
      40    Nicole Lynn Dilport     New London  CT      19     3 F 19-29      26:23.0    8:31/M
      41    BRIAN HALL              New London  CT      19     5 M 19-29      26:26.0    8:32/M
      42    Katelyn Sykora          Waterford  CT       11     2 F 11-14      26:34.0    8:34/M
      43    KERRY FILLORAMO         COLCHESTER  CT      23     4 F 19-29      26:35.0    8:35/M
      44    Joseph Steady           Waterford  CT       12     4 M 11-14      26:43.0    8:37/M
      45    Leo Sullivan            Waterford  CT       41    12 M 40-49      26:54.0    8:41/M
      46    Amy Murphy              Waterford  CT       29     5 F 19-29      26:57.0    8:42/M
      47    ALLISON ANDERSON        Norwich  CT         35     3 F 30-39      26:58.0    8:42/M
      48    NORMAN MALBOWEN         Waterford  CT       32    12 M 30-39      27:06.0    8:45/M
      49    KELLEY SMITH            Wethersfield  CT    26     6 F 19-29      27:09.0    8:45/M
      50    Kristen Pezzolesi       Waterford  CT       31     4 F 30-39      27:11.0    8:46/M
      51    Diane Grella            Old Saybrook  CT    50     2 F 50-59      27:13.0    8:47/M
      52    JIM BROWN               Waterford  CT       45    13 M 40-49      27:18.0    8:48/M
      53    Arlene Fearon           Manchester  CT      21     7 F 19-29      27:23.0    8:50/M
      54    JOHN STOCKMAN           Waterford  CT       11     5 M 11-14      27:24.0    8:50/M
      55    KATHLEEN YANEZ          Vernon Rockville  C 28     8 F 19-29      27:39.0    8:55/M
      56    NURIA STOCKMAN          Waterford  CT       42     2 F 40-49      27:43.0    8:56/M
      57    William Daniels         Waterford  CT       10     1 M  1-10      27:59.0    9:02/M
      58    Linda Brailey           Niantic  CT         41     3 F 40-49      27:59.0    9:02/M
      59    Sally Mabesoone         Woodstock Valley  C 57     3 F 50-59      28:16.0    9:07/M
      60    Sage Bagwell            Waterford  CT       11     3 F 11-14      28:19.0    9:08/M
      61    Leon Brown              NEW LONDON  CT      59     3 M 50-59      28:23.0    9:09/M
      62    Whitney Gollsneider     Quaker Hill  CT     37     5 F 30-39      28:36.0    9:14/M
      63    David Sykora            Waterford  CT       35    13 M 30-39      28:49.0    9:18/M
      64    Jennifer Thomas         Waterford  CT       13     4 F 11-14      29:01.0    9:22/M
      65    Ann Block               Niantic  CT         46     4 F 40-49      29:07.0    9:24/M
      66    Jonathan Thomas         Waterford  CT       10     2 M  1-10      29:10.0    9:25/M
      67    Kristine Rice           New London  CT      19     9 F 19-29      29:12.0    9:25/M
      68    Erin Cridland           New London  CT      19    10 F 19-29      29:17.0    9:27/M
      69    KAITLIN SMITH           Colchester  CT      20    11 F 19-29      29:25.0    9:29/M
      70    Barbara Bentley         Waterford  CT       43     5 F 40-49      30:24.0    9:48/M
      71    Carolyn DeMaio          Gales Ferry  CT     38     6 F 30-39      30:28.0    9:50/M
      72    Edwina Callaghan        Salem  CT           54     4 F 50-59      30:37.0    9:53/M
      73    Erica Bressette         Westerly  RI        28    12 F 19-29      31:12.0   10:04/M
      74    Tom Swim                Groton  CT          59     4 M 50-59      31:16.0   10:05/M
      75    Albert Chabot           Waterford  CT       41    14 M 40-49      31:26.0   10:08/M
      76    GAIL CORRY              Uncasville  CT      40     6 F 40-49      31:44.0   10:14/M
      77    ASHLEY MOHLER           Waterford  CT       30     7 F 30-39      32:24.0   10:27/M
      78    CARRIE WHITNEY PICKETT  Waterford  CT       34     8 F 30-39      32:26.0   10:28/M
      79    Lori Andrzeicik         JEWETT CITY  CT     39     9 F 30-39      32:39.0   10:32/M
      80    Taylor Zaldivar         Waterford  CT       12     6 M 11-14      33:00.0   10:39/M
      81    Anthony Steady          Waterford  CT        9     3 M  1-10      33:33.0   10:49/M
      82    Brian Steady            Waterford  CT       57     5 M 50-59      33:36.0   10:50/M
      83    Jamie Gebo              NORWICH  CT         34    10 F 30-39      33:55.0   10:56/M
      84    Nate Bagwell            Waterford  CT        9     4 M  1-10      33:56.0   10:57/M
      85    Sarah King              Waterford  CT       35    11 F 30-39      34:16.0   11:03/M
      86    Adam Smogowicz          Preston  CT         51     6 M 50-59      34:34.0   11:09/M
      87    SAL PEZZOLESI           Waterford  CT       10     5 M  1-10      35:15.0   11:22/M
      88    Anthony Niedojadlo      Waterford  CT       37    14 M 30-39      35:38.0   11:30/M
      89    CHARLEY DEBIAS          Waterford  CT       12     7 M 11-14      36:18.0   11:43/M
      90    Billy Sullivan          Waterford  CT        9     6 M  1-10      36:28.0   11:46/M
      91    Ron Jr Baude            Waterford  CT       10     7 M  1-10      36:35.0   11:48/M
      92    Olivia Mallari          Waterford  CT       10     1 F  1-10      36:47.0   11:52/M
      93    Kimberly Smith          Waterford  CT       10     2 F  1-10      36:48.0   11:52/M
      94    Sophia Mallari          Waterford  CT        9     3 F  1-10      36:56.0   11:55/M
      95    Sandy Niedojadlo        Waterford  CT       33    12 F 30-39      37:02.0   11:57/M
      96    PATRICK BROWN           Waterford  CT       11     8 M 11-14      38:39.0   12:28/M
      97    Medora Dally            Norwich  CT         38    13 F 30-39      39:10.0   12:38/M
      98    Anne Pierson            Old Lyme  CT        75     1 F 60-99      39:16.0   12:40/M
      99    Brandon Bruun           Waterford  CT       11     9 M 11-14      39:40.0   12:48/M
     100    Julia Kushigan Secor    Waterford  CT       45     7 F 40-49      41:13.0   13:18/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Kathy Bagwell           Waterford  CT       41     8 F 40-49      41:15.0   13:18/M
     102    Deane Beverly           PAWCATUCK  DC       62     1 M 60-99      41:44.0   13:28/M
     103    Aerin Amore             Waterford  CT        6     4 F  1-10      41:45.0   13:28/M
     104    Paris Amore             Waterford  CT        8     8 M  1-10      41:46.0   13:28/M
     105    Dana Amore              Waterford  CT       43     9 F 40-49      41:47.0   13:29/M
     106    Francisca Secor         Waterford  CT        7     5 F  1-10      41:47.0   13:29/M
     107    Ben Amore               Waterford  CT       42    15 M 40-49      42:24.0   13:41/M
     108    John Secor              Waterford  CT       10     9 M  1-10      42:36.0   13:45/M
     109    TAYLOR PELLEY           Uncasville  CT      12     5 F 11-14      43:42.0   14:06/M
     110    Dillon McCarthy         Waterford  CT        7    10 M  1-10      46:12.0   14:54/M
     111    Susan Jakubielski       Stonington  CT      55     5 F 50-59      46:13.0   14:55/M
     112    Carol Shroyer           Groton  CT          55     6 F 50-59      46:31.0   15:00/M
     113    Nancy Thomas            Waterford  CT       46    10 F 40-49      46:32.0   15:01/M
     114    Wade Thomas             Waterford  CT       47    16 M 40-49      47:42.0   15:23/M
     115    MADSION PELLEY          Uncasville  CT      14     6 F 11-14      48:53.0   15:46/M
     116    Cooper Pettit           Waterford  CT        6    11 M  1-10      49:04.0   15:50/M
     117    WENDI PETTIT            Waterford  CT       37    14 F 30-39      49:05.0   15:50/M
     118    RICH PETTIT             Waterford  CT       41    17 M 40-49      53:19.0   17:12/M
     119    Ellis Massiah           Waterford  CT        9    12 M  1-10      53:26.0   17:14/M
     120    Julie Chabot            Waterford  CT        7     6 F  1-10      54:05.0   17:27/M
     121    Kelley McCarthy         Waterford  CT       42    11 F 40-49      54:06.0   17:27/M
     122    Morganne McCarthy       Waterford  CT       11     7 F 11-14      54:15.0   17:30/M
     123    Ryan McCarthy           Waterford  CT       15     1 M 15-18      56:37.0   18:16/M
     124    Aisha Massiah           Waterford  CT        6     7 F  1-10      56:38.0   18:16/M
     125    David McCarthy          Waterford  CT       41    18 M 40-49      58:26.0   18:51/M
     126    Casey Chabot            Waterford  CT        9     8 F  1-10      58:26.0   18:51/M





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News