Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bigelow Tea Community Challenge 5K

Southport, CT, September 26, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Tom Harding
Race Winner Tom Harding


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bigelow Tea Community Challenge
September 26, 2004 - 5K
Southport, CT

OVERALL WINNERS

Tom Harding, Westport, CT - 16:24
Sue Faber, Oxford, CT - 18:19


74 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tom Harding             Westport  CT        38 ***** M 30-39        16:24    5:17/M
       2    George Buchanan         Stamford  CT        46     1 M 40-49        16:33    5:20/M
       3    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      28     1 M 19-29        16:43    5:24/M
    ****    Robert Jenner           Thomaston   CT      W/C    1 M W/C          16:47    5:25/M       
       4    Mark De Palma           Southbury  CT       36     1 M 30-39        16:50    5:26/M
       5    Rich Vogt               Fairfield  CT       31     2 M 30-39        17:11    5:33/M
       6    Tim King                Milford  CT         30     3 M 30-39        17:22    5:36/M
       7    Kevin Grimes            Sandy Hook  CT      41     2 M 40-49        17:27    5:38/M
       8    Jay Mc Cormick          North Haven  CT     17     1 M 14-18        17:48    5:45/M
       9    Susan Faber             Oxford  CT          42 ***** F 40-49        18:19    5:55/M
      10    Charles Hornak          Hamden  CT          36     4 M 30-39        18:26    5:57/M
      11    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      42     1 F 40-49        18:28    5:57/M
      12    Heather Crosby          Danbury  CT         31     1 F 30-39        18:30    5:58/M
      13    Richard Olmstead        New Haven  CT       50     1 M 50-59        18:38    6:01/M
      14    Adam Norris             Norwalk  CT         38     5 M 30-39        18:50    6:05/M
      15    Richard Piccirillo      New York  NY        37     6 M 30-39        18:53    6:05/M
      16    Ray Vogt                Fairfield  CT       41     3 M 40-49        19:05    6:09/M
      17    Christian Johnson       Fairfield  CT       36     7 M 30-39        19:07    6:10/M
      18    Amy Fredericks          Greenwich  CT       38     2 F 30-39        19:10    6:11/M
      19    Gregg Rubin             Mamaroneck  NY      46     4 M 40-49        19:26    6:16/M
      20    Brian Fidler            West Haven  CT      33     8 M 30-39        19:29    6:17/M
      21    Matthew Cross           Stamford  CT        41     5 M 40-49        19:32    6:18/M
      22    Bolivar Bermeo          Greenwich  CT       39     9 M 30-39        19:33    6:18/M
      23    Steve Landowne          Westport  CT        42     6 M 40-49        19:34    6:19/M
      24    James Caropask          Southport  CT       35    10 M 30-39        19:35    6:19/M
      25    Zack Schwartz           Newtown  CT         16     2 M 14-18        19:37    6:20/M
      26    Jack Sirotnik           Milford  CT         50     2 M 50-59        19:41    6:21/M
      27    John Samsel             Mamaroneck  NY      60     1 M 60-69        19:47    6:23/M
      28    Cindy Mc Hugh           Fairfield  CT       44     2 F 40-49        19:54    6:25/M
      29    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     2 M 19-29        19:55    6:25/M
      30    Scott Schwartz          Newtown  CT         55     3 M 50-59        20:00    6:27/M
      31    Mark Thompson           New York  NY        41     7 M 40-49        20:01    6:27/M
      32    Tom Chiarella           Oxford  CT          42     8 M 40-49        20:08    6:30/M
      33    Mark Lewis              Shelton  CT         41     9 M 40-49        20:11    6:31/M
      34    Jeffrey Webster         Fairfield  CT       26     3 M 19-29        20:16    6:32/M
      35    Bill Hunter             Fairfield  CT       42    10 M 40-49        20:18    6:33/M
      36    Fray Espino             Bridgeport  CT      44    11 M 40-49        20:18    6:33/M
      37    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       54     4 M 50-59        20:20    6:34/M
      38    Desmond O'Grady         Southbury  CT       59     5 M 50-59        20:23    6:35/M
      39    Bob Thomas              Fairfield  CT       51     6 M 50-59        20:30    6:37/M
      40    Erik Zukusas            Fairfield  CT       23     4 M 19-29        20:30    6:37/M
      41    Chris Verrillo          Wallingford  CT     17     3 M 14-18        20:35    6:38/M
      42    Dabney Mahoney          Westport  CT        43     3 F 40-49        20:38    6:39/M
      43    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     1 M 10-13        20:39    6:40/M
      44    Frank Jozefick          Milford  CT         38    11 M 30-39        20:40    6:40/M
      45    Greg Waterbury          Guilford  CT        44    12 M 40-49        20:41    6:40/M
      46    William Seanor          Fairfield  CT       38    12 M 30-39        20:42    6:41/M
      47    William Jorgensen       Wallingford  CT     16     4 M 14-18        20:42    6:41/M
      48    Marsha Turek            Danbury  CT         31     3 F 30-39        20:47    6:42/M
      49    Mark Loehr              Larchmont  NY       48    13 M 40-49        20:51    6:44/M
      50    Thomas Bouton           Stratford  CT       49    14 M 40-49        20:54    6:45/M
      51    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       42    15 M 40-49        20:59    6:46/M
      52    Dan Loehr               Irvington  NY       14     5 M 14-18        21:06    6:48/M
      53    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        21:13    6:51/M
      54    Helder Alves            Bridgeport  CT      28     5 M 19-29        21:15    6:51/M
      55    Matt Kane               Bridgeport  CT      34    13 M 30-39        21:17    6:52/M
      56    Karl Slinger            Stamford  CT        26     6 M 19-29        21:19    6:53/M
      57    Reyci Martorell         New Haven  CT       27     7 M 19-29        21:20    6:53/M
      58    Dan Sullivan            Fairfield  CT       47    16 M 40-49        21:21    6:53/M
      59    Bob Stephenson          Milford  CT         56     7 M 50-59        21:25    6:55/M
      60    Tanya Smith             Fairfield  CT       37     4 F 30-39        21:27    6:55/M
      61    Mark Kaufman            Stratford  CT       31    14 M 30-39        21:30    6:56/M
      62    Wayne Plaveck           Milford  CT         34    15 M 30-39        21:31    6:56/M
      63    Greg Stern              Larchmont  NY       26     8 M 19-29        21:32    6:57/M
      64    Richard Gannon          Fairfield  CT       43    17 M 40-49        21:35    6:58/M
      65    Mike Blum               New Canaan  CT      36    16 M 30-39        21:39    6:59/M
      66    Terri Sonenclar         Mamaroneck  NY      47     4 F 40-49        21:42    7:00/M
      67    Robert Fontaine         Bethlehem  CT       49    18 M 40-49        21:43    7:00/M
      68    Brian Hickey            Niantic  CT         33    17 M 30-39        21:45    7:01/M
      69    Robert Gariepy          Baldwinsville  NY   48    19 M 40-49        21:46    7:01/M
      70    Paul Misur              Shelton  CT         45    20 M 40-49        21:51    7:03/M
      71    Peter Lendrum           Fairfield  CT       38    18 M 30-39        21:57    7:05/M
      72    Paul Moores             Greenwich  CT       40    21 M 40-49        21:59    7:05/M
      73    Paul Baldini            North Haven  CT     32    19 M 30-39        22:02    7:06/M
      74    Zachary Harper          Plainville  CT      13     2 M 10-13        22:05    7:07/M
      75    Tom McSherry            New Milford  CT     51     8 M 50-59        22:10    7:09/M
      76    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         51     1 F 50-59        22:13    7:10/M
      77    Judith Landowne         Cambridge  MA       40     5 F 40-49        22:15    7:11/M
      78    Peter Markey            Norwalk  CT         25     9 M 19-29        22:17    7:11/M
      79    Paul Violante           Waterbury  CT       51     9 M 50-59        22:19    7:12/M
      80    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        22:21    7:13/M
      81    Terrence Hickey         Gales Ferry  CT     33    20 M 30-39        22:22    7:13/M
      82    Ricardo Munoz           Darien  CT          46    22 M 40-49        22:23    7:13/M
      83    Mark Ellis              Redding  CT         40    23 M 40-49        22:24    7:14/M
      84    Jennifer Gilbert        Fairfield  CT       38     5 F 30-39        22:29    7:15/M
      85    Leslie Ballantyne       New York  NY        29     1 F 19-29        22:30    7:15/M
      86    Linda Werner            Weston  CT          39     6 F 30-39        22:36    7:17/M
      87    Jeannine Graf           Fairfield  CT       38     7 F 30-39        22:39    7:18/M
      88    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      53    10 M 50-59        22:40    7:19/M
      89    Brett Creedon           Fairfield  CT       31    21 M 30-39        22:41    7:19/M
      90    Vin Dipalma             Bridgeport  CT      45    24 M 40-49        22:45    7:20/M
      91    Jeff Bruner             Trumbull  CT        45    25 M 40-49        22:47    7:21/M
      92    Stephen Mc Leod         Greenwich  CT       35    22 M 30-39        22:48    7:21/M
      93    George Schott           Westport  CT        54    11 M 50-59        22:49    7:22/M
      94    Mark Mc Gorry           West Haven  CT      48    26 M 40-49        22:52    7:23/M
      95    Gregory Taylor          Fairfield  CT       45    27 M 40-49        23:01    7:25/M
      96    Andrew Holmes           Fairfield  CT       47    28 M 40-49        23:03    7:26/M
      97    Bandit Number   902                                3 M  0- 0        23:05    7:27/M
      98    Dave Montani            Fairfield  CT       37    23 M 30-39        23:07    7:27/M
      99    Paul Ribnicky           Stratford  CT       49    29 M 40-49        23:10    7:28/M
     100    Walter Perry            Bethel  CT          49    30 M 40-49        23:11    7:29/M
     101    Elizabeth Tillery       Baldwinsville  NY   44     6 F 40-49        23:15    7:30/M
     102    Matt Trumbley           Oxford  CT          23    10 M 19-29        23:16    7:30/M
     103    Keron Smith             Hartford  CT        29     2 F 19-29        23:17    7:31/M
     104    Kellie Ennis            Milford  CT         34     8 F 30-39        23:19    7:31/M
     105    Kathleen Scoville       Southport  CT       44     7 F 40-49        23:27    7:34/M
     106    Don Whaley              Monroe  CT          42    31 M 40-49        23:28    7:34/M
     107    Carlton Highsmith       Hamden  CT          53    12 M 50-59        23:29    7:35/M
     108    Donna Cahill            Redding  CT         41     8 F 40-49        23:29    7:35/M
     109    William Tommins         Fairfield  CT       41    32 M 40-49        23:31    7:35/M
     110    Wayne Forte             Easton  CT          53    13 M 50-59        23:32    7:35/M
     111    Patrick Byrne           Fairfield  CT       43    33 M 40-49        23:34    7:36/M
     112    Mike Pisani             Stratford  CT       61     2 M 60-69        23:35    7:36/M
     113    Matias Rodriguez-Lubar  Cos Cob  CT         10     3 M 10-13        23:39    7:38/M
     114    Patrick Brown           Darien  CT          38    24 M 30-39        23:40    7:38/M
     115    Miggs Burroughs         Westport  CT        58    14 M 50-59        23:41    7:38/M
     116    Jeffrey Crean           Fairfield  CT       47    34 M 40-49        23:42    7:39/M
     117    Carrie Williams         Fairfield  CT       28     3 F 19-29        23:46    7:40/M
     118    Claudia Sammartano      Fairfield  CT       42     9 F 40-49        23:47    7:40/M
     119    Sarah Mc Crann          Hanover  MA         32     9 F 30-39        23:47    7:40/M
     120    Robert Smith            Fairfield  CT       40    35 M 40-49        23:51    7:42/M
     121    James Zielinski         Fairfield  CT       54    15 M 50-59        23:52    7:42/M
     122    Patrick Bosse           Fairfield  CT       44    36 M 40-49        23:54    7:43/M
     123    Liz Benyon              Fairfield  CT       41    10 F 40-49        23:57    7:44/M
     124    Richard Mock            Fairfield  CT       50    16 M 50-59        23:59    7:44/M
     125    Brian Grimes            Sandy Hook  CT      12     4 M 10-13        23:59    7:44/M
     126    Maureen Barry           Mount Vernon  NY    53     2 F 50-59        24:00    7:45/M
     127    Phillip Neugebauer      Fairfield  CT       35    25 M 30-39        24:05    7:46/M
     128    Christina Ciufo         Stratford  CT       30    10 F 30-39        24:08    7:47/M
     129    Watt White              Stamford  CT        65     3 M 60-69        24:09    7:47/M
     130    Kathleen Kilbride       Fairfield  CT       35    11 F 30-39        24:09    7:47/M
     131    Tom Wyckoff             Fairfield  CT       38    26 M 30-39        24:09    7:47/M
     132    Stephen O'Brien         Fairfield  CT       40    37 M 40-49        24:10    7:48/M
     133    Christina Demico        Stratford  CT       33    12 F 30-39        24:11    7:48/M
     134    Lisa Sandler            Fairfield  CT       43    11 F 40-49        24:12    7:48/M
     135    Deborah Ferretti        Beacon Falls  CT    39    13 F 30-39        24:14    7:49/M
     136    Karen Cammarata         Stamford  CT        27     4 F 19-29        24:16    7:50/M
     137    Jessica Gerber          Fairfield  CT       35    14 F 30-39        24:22    7:52/M
     138    Cathi Zilling           Southport  CT       39    15 F 30-39        24:22    7:52/M
     139    Mark Greene             Milford  CT         43    38 M 40-49        24:25    7:53/M
     140    Dennis Moore            Shelton  CT         20    11 M 19-29        24:27    7:53/M
     141    Brian Petruso           Stamford  CT        36    27 M 30-39        24:33    7:55/M
     142    Bill Odendahl           Trumbull  CT        39    28 M 30-39        24:33    7:55/M
     143    Kevin Cammarata         Weston  CT          30    29 M 30-39        24:34    7:55/M
     144    Randy Lancaster         Monroe  CT          44    39 M 40-49        24:35    7:56/M
     145    Paul Jacobi             Fairfield  CT       38    30 M 30-39        24:36    7:56/M
     146    Deborah Sylvestro       Fairfield  CT       53     3 F 50-59        24:36    7:56/M
     147    Robert Roehr            Weston  CT          43    40 M 40-49        24:36    7:56/M
     148    Michael Leitch          Stratford  CT       39    31 M 30-39        24:36    7:56/M
     149    David Young             Fairfield  CT       45    41 M 40-49        24:38    7:57/M
     150    Keith Diaguvich         Fairfield  CT       15     6 M 14-18        24:42    7:58/M
     151    Isabella Corso          Ridgefield  CT      10     1 F 10-13        24:44    7:59/M
     152    William Smith           Hamden  CT          30    32 M 30-39        24:46    7:59/M
     153    Marc Hoffman            New Canaan  CT      27    12 M 19-29        24:47    8:00/M
     154    Jane McGoldrick         Fairfield  CT       14     1 F 14-18        24:50    8:01/M
     155    Bill Damm               Fairfield  CT       49    42 M 40-49        24:51    8:01/M
     156    Dawn Sherriff           Fairfield  CT       34    16 F 30-39        24:56    8:03/M
     157    Luis Jose               New Rochelle  NY    52    17 M 50-59        25:00    8:04/M
     158    Patrick Landers         New Canaan  CT      48    43 M 40-49        25:03    8:05/M
     159    Carlos Rodriguez        Greenwich  CT       39    33 M 30-39        25:03    8:05/M
     160    James Hill              Milford  CT         47    44 M 40-49        25:04    8:05/M
     161    Josh Grabiec            Fairfield  CT       16     7 M 14-18        25:05    8:05/M
     162    Brian Elinskas          Fairfield  CT       26    13 M 19-29        25:06    8:06/M
     163    Kelley Perry            Bethel  CT          48    12 F 40-49        25:06    8:06/M
     164    Sarah Anderson          South Weymouth  MA  25     5 F 19-29        25:07    8:06/M
     165    Richard Fidler          New Haven  CT       58    18 M 50-59        25:07    8:06/M
     166    Michael Gertner         Monroe  CT          35    34 M 30-39        25:08    8:06/M
     167    Paul Varvaro            Easton  CT          39    35 M 30-39        25:09    8:07/M
     168    Stephen Soler           Cos Cob  CT         44    45 M 40-49        25:11    8:07/M
     169    SEAN  FOGARTY                               63     4 M 60-69        25:12    8:08/M
     170    Bandit Number   903                                4 M  0- 0        25:13    8:08/M
     171    Tim McGinnis            Oxford  CT          19    14 M 19-29        25:14    8:08/M
     172    Robert Hein             Mount Vernon  NY    57    19 M 50-59        25:14    8:08/M
     173    Brian Regan             Fairfield  FL       13     5 M 10-13        25:16    8:09/M
     174    Joanna Barlow           Southport  CT       13     2 F 10-13        25:18    8:10/M
     175    Scott Sabo              Trumbull  CT        27    15 M 19-29        25:19    8:10/M
     176    Jackson Kuhl            Fairfield  CT       33    36 M 30-39        25:20    8:10/M
     177    John Usdavin            Stratford  CT       56    20 M 50-59        25:21    8:11/M
     178    Dee Dee Murphy          Southport  CT       14     2 F 14-18        25:22    8:11/M
     179    Catherine Walsh         Norwalk  CT         34    17 F 30-39        25:22    8:11/M
     180    Paul Zajkowski          Darien  CT          38    37 M 30-39        25:23    8:11/M
     181    Richard Ingram          Trumbull  CT        52    21 M 50-59        25:23    8:11/M
     182    Bill McMenamey I I I    Trumbull  CT        44    46 M 40-49        25:25    8:12/M
     183    Laura Buckingham        Watertown  CT       35    18 F 30-39        25:26    8:12/M
     184    Sean Wadlinger          West Simsbury  CT   24    16 M 19-29        25:26    8:12/M
     185    Kenneth Vayda           Southport  CT       45    47 M 40-49        25:27    8:13/M
     186    Tim Farrell             Redding  CT         56    22 M 50-59        25:27    8:13/M
     187    Gisela Gonzalez         Norwalk  CT         35    19 F 30-39        25:28    8:13/M
     188    Michael Smith           Trumbull  CT        51    23 M 50-59        25:29    8:13/M
     189    Carlos Valle            Monroe  CT          32    38 M 30-39        25:31    8:14/M
     190    Bethann Balazsi         Milford  CT         25     6 F 19-29        25:34    8:15/M
     191    Beth Coyle              Fairfield  CT       32    20 F 30-39        25:35    8:15/M
     192    Colleen Weitekamp       Southbury  CT       30    21 F 30-39        25:35    8:15/M
     193    Robert Cashel           Fairfield  CT       48    48 M 40-49        25:35    8:15/M
     194    Mary Paglialunge        Fairfield  CT       40    13 F 40-49        25:37    8:16/M
     195    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    24 M 50-59        25:37    8:16/M
     196    Cheryl Hawthorne        Fairfield  CT       42    14 F 40-49        25:38    8:16/M
     197    Richard Gold            Westport  CT        59    25 M 50-59        25:39    8:16/M
     198    Carolyn Frzop           Easton  CT          48    15 F 40-49        25:39    8:16/M
     199    David O'Hara            Fairfield  CT       11     6 M 10-13        25:39    8:16/M
     200    Andrea Markovics        Milford  CT         35    22 F 30-39        25:40    8:17/M
     201    Elizabeth Martin        Stamford  CT        29     7 F 19-29        25:41    8:17/M
     202    Elizabeth Scarborough   Weston  CT          44    16 F 40-49        25:42    8:17/M
     203    Weixue Hua              Hamden  CT          35    39 M 30-39        25:42    8:17/M
     204    Robert Feher            Milford  CT         36    40 M 30-39        25:43    8:18/M
     205    Paukaj Sherma           Branford  CT        33    41 M 30-39        25:43    8:18/M
     206    Rick Sorrentino         Stratford  CT       46    49 M 40-49        25:43    8:18/M
     207    Don Stacom              Burlington  CT      46    50 M 40-49        25:44    8:18/M
     208    Michael Driscoll        Fairfield  CT       43    51 M 40-49        25:45    8:18/M
     209    Elise Bartow            New Haven  CT       28     8 F 19-29        25:45    8:18/M
     210    Michael Gordon          Westport  CT        44    52 M 40-49        25:46    8:19/M
     211    Barrett True            Windsor  CT         67     5 M 60-69        25:48    8:19/M
     212    Lisa Pernek             Stratford  CT       35    23 F 30-39        25:48    8:19/M
     213    Bob Marum               Simsbury  CT        64     6 M 60-69        25:50    8:20/M
     214    Jack Howell             Easton  CT          69     7 M 60-69        25:50    8:20/M
     215    Kevin Holtzclaw         Fairfield  CT       59    26 M 50-59        25:51    8:20/M
     216    Jose Escarilla          Bridgeport  CT      57    27 M 50-59        25:51    8:20/M
     217    Warren Hofrichter       Southport  CT       13     7 M 10-13        25:53    8:21/M
     218    Brian Mac Callum        Norwalk  CT         34    42 M 30-39        25:55    8:22/M
     219    B Crowshaw              Milford  CT         55    28 M 50-59        25:56    8:22/M
     220    Derek Burton            Cheshire  CT        36    43 M 30-39        25:59    8:23/M
     221    Suzanne Guerrucci       Stratford  CT       38    24 F 30-39        26:00    8:23/M
     222    Clare Mahoney           Stratford  CT       29     9 F 19-29        26:02    8:24/M
     223    Dawn Bolling            Norwalk  CT         40    17 F 40-49        26:03    8:24/M
     224    Robert Scoville         Southport  CT       46    53 M 40-49        26:04    8:25/M
     225    Ray Krokosky            Prospect  CT        35    44 M 30-39        26:06    8:25/M
     226    Annette Gosselin        Fairfield  CT       42    18 F 40-49        26:06    8:25/M
     227    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         37    25 F 30-39        26:08    8:26/M
     228    Richard Honafius        Ansonia  CT         35    45 M 30-39        26:09    8:26/M
     229    Melissa McGowan         Trumbull  CT        25    10 F 19-29        26:09    8:26/M
     230    Charles Merlis          West Hartford  CT   63     8 M 60-69        26:10    8:26/M
     231    Clint Corso             Ridgefield  CT      7      1 M  2- 9        26:10    8:26/M
     232    Paul Kish               Bristol  CT         33    46 M 30-39        26:11    8:27/M
     233    Joseph Corradino        New Haven  CT       41    54 M 40-49        26:13    8:27/M
     234    Brian Taylor            Orange  CT          14     8 M 14-18        26:15    8:28/M
     235    Ronald Grabowski        Monroe  CT          43    55 M 40-49        26:16    8:28/M
     236    Amy Zvovushe            Monroe  CT          25    11 F 19-29        26:18    8:29/M
     237    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT      64     9 M 60-69        26:19    8:29/M
     238    Don Platko              Shelton  CT         62    10 M 60-69        26:19    8:29/M
     239    Karl Salvati            North Haven  CT     51    29 M 50-59        26:21    8:30/M
     240    Tracy Van Buskirk       Newtown  CT         47    19 F 40-49        26:28    8:32/M
     241    Doreen Collins          Easton  CT          47    20 F 40-49        26:29    8:33/M
     242    Betsy Sorrentino        Stratford  CT       46    21 F 40-49        26:29    8:33/M
     243    Jose Reyes              Stratford  CT       36    47 M 30-39        26:36    8:35/M
     244    Connor Houlihan         Fairfield  CT       12     8 M 10-13        26:38    8:35/M
     245    Petra Brito             Norwalk  CT         35    26 F 30-39        26:38    8:35/M
     246    Jack Shostak            Fairfield  CT       36    48 M 30-39        26:40    8:36/M
     247    Elizabeth Connolly      Fairfield  CT       41    22 F 40-49        26:40    8:36/M
     248    John Coleman            Trumbull  CT        47    56 M 40-49        26:41    8:36/M
     249    Kristine Klarman        Branford  CT        42    23 F 40-49        26:41    8:36/M
     250    Brendan Kopp            Darien  CT          14     9 M 14-18        26:45    8:38/M
     251    Cynthia Sweezy          Rocky Hill  CT      48    24 F 40-49        26:46    8:38/M
     252    Kevin Bosse             Stratford  CT       48    57 M 40-49        26:47    8:38/M
     253    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        26:49    8:39/M
     254    Matt Klemets            Norwalk  CT         32    49 M 30-39        26:49    8:39/M
     255    Tiffany Powell          Oxford  CT          30    27 F 30-39        26:59    8:42/M
     256    Paula Foster            Woodstock  CT       46    25 F 40-49        27:03    8:44/M
     257    Elizabeth Neugebauer    Fairfield  CT       34    28 F 30-39        27:04    8:44/M
     258    Susan Petrelli          Guilford  CT        40    26 F 40-49        27:05    8:44/M
     259    Pamela Garrett          Shelton  CT         37    29 F 30-39        27:06    8:45/M
     260    Paul Garrett            Huntington  CT      37    50 M 30-39        27:06    8:45/M
     261    Heather Thomas          Bethel  CT          39    30 F 30-39        27:08    8:45/M
     262    Thomas Trumbley         Norwalk  CT         35    51 M 30-39        27:08    8:45/M
     263    Kevin Smith             Seymour  CT         33    52 M 30-39        27:09    8:45/M
     264    Robert Goldbach         Somers  NY          52    30 M 50-59        27:09    8:45/M
     265    William Schecter        South Salem  NY     58    31 M 50-59        27:10    8:46/M
     266    Jason Drexel            Stamford  CT        27    17 M 19-29        27:11    8:46/M
     267    Timothy Newton          Southport  CT       27    18 M 19-29        27:18    8:48/M
     268    Justin Barsanti         Southport  CT       31    53 M 30-39        27:18    8:48/M
     269    Julie Holzman           Westport  CT        50     4 F 50-59        27:19    8:49/M
     270    Kenneth Ritt            Rowayton  CT        52    32 M 50-59        27:19    8:49/M
     271    Ray O' Hara             Easton  CT          49    58 M 40-49        27:20    8:49/M
     272    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         49    27 F 40-49        27:22    8:50/M
     273    Joseph Krajci           Fairfield  CT       55    33 M 50-59        27:23    8:50/M
     274    Briana Corso            Ridgefield  CT      10     3 F 10-13        27:24    8:50/M
     275    Paul Kaufman            Bronx  NY           56    34 M 50-59        27:26    8:51/M
     276    Scott Hornstein         Redding  CT         54    35 M 50-59        27:27    8:51/M
     277    Emily Kwong             Southport  CT       14     3 F 14-18        27:29    8:52/M
     278    Katie Lane              Southport  CT       12     4 F 10-13        27:29    8:52/M
     279    John Dean               Fairfield  CT       45    59 M 40-49        27:31    8:53/M
     280    Dianna MacFarland       Fairfield  CT       13     5 F 10-13        27:31    8:53/M
     281    Caroline O' Connor      Fairfield  CT       13     6 F 10-13        27:32    8:53/M
     282    Ryan Sneider            Fairfield  CT       12     9 M 10-13        27:33    8:53/M
     283    David Radcliffe         Westmont  NJ        63    11 M 60-69        27:33    8:53/M
     284    Remo Pagliarella        Stratford  CT       73     1 M 70-79        27:34    8:54/M
     285    Kelly Pomer             Fairfield  CT       11     7 F 10-13        27:35    8:54/M
     286    Julia Demeo             Fairfield  CT       39    31 F 30-39        27:38    8:55/M
     287    Shane Mathis            Groton  CT          19    19 M 19-29        27:42    8:56/M
     288    Dan Yelle               Stamford  CT        27    20 M 19-29        27:43    8:56/M
     289    Cheryl Moran            Southington  CT     35    32 F 30-39        27:47    8:58/M
     290    Maggie Mc Cormick       Norwalk  CT         43    28 F 40-49        27:48    8:58/M
     291    Ana Babinec             Weston  CT           8     1 F  2- 9        27:49    8:58/M
     292    Eugene Babinec          Weston  CT          43    60 M 40-49        27:49    8:58/M
     293    Karl Radune             Cromwell  CT        47    61 M 40-49        27:50    8:59/M
     294    Wendy Bellefeuille      Fairfield  CT       38    33 F 30-39        27:52    8:59/M
     295    Ada Curet               Milford  CT         44    29 F 40-49        27:54    9:00/M
     296    Alice MacFarland-Kill   Fairfield  CT       40    30 F 40-49        27:56    9:01/M
     297    Jennifer Fennell        Fairfield  CT       33    34 F 30-39        27:57    9:01/M
     298    Stacy Gigliretti        East Hampton  CT    33    35 F 30-39        27:58    9:01/M
     299    Jennifer Nowak          Norwalk  CT         27    12 F 19-29        27:59    9:02/M
     300    Maggie Joyce            Fairfield  CT       36    36 F 30-39        28:01    9:02/M
     301    Gerald Patrick          Milford  CT         64    12 M 60-69        28:04    9:03/M
     302    Sal Baldini             North Haven  CT     62    13 M 60-69        28:06    9:04/M
     303    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    37 F 30-39        28:09    9:05/M
     304    Maureen Gutowski        Trumbull  CT        43    31 F 40-49        28:13    9:06/M
     305    Christine Riniti        Westport  CT        44    32 F 40-49        28:16    9:07/M
     306    Janette Kalba           Milford  CT         30    38 F 30-39        28:17    9:07/M
     307    Stephanie Martino       Fairfield  CT       38    39 F 30-39        28:18    9:08/M
     308    Sheila Cashel           Fairfield  CT       51     5 F 50-59        28:19    9:08/M
     309    Katie Bouchard          Milford  CT         24    13 F 19-29        28:19    9:08/M
     310    Kristen Pomer           Fairfield  CT       13     8 F 10-13        28:20    9:08/M
     311    Mary Jane McGoldrick    Fairfield  CT       53     6 F 50-59        28:21    9:09/M
     312    Angie Bouchard          Milford  CT         27    14 F 19-29        28:23    9:09/M
     313    Frank Pomer             Fairfield  CT       45    62 M 40-49        28:23    9:09/M
     314    Elizabeth Grimes        Sandy Hook  CT      10     9 F 10-13        28:24    9:10/M
     315    Steve Crowell           Norwich  CT         26    21 M 19-29        28:25    9:10/M
     316    Bob Crowell             Norwich  CT         55    36 M 50-59        28:26    9:10/M
     317    June Grieco             Stamford  CT        41    33 F 40-49        28:33    9:13/M
     318    Monica Markovics        Milford  CT         30    40 F 30-39        28:34    9:13/M
     319    Jeannette Sullivan      Gales Ferry  CT     29    15 F 19-29        28:37    9:14/M
     320    Melanie Salveson        Southbury  CT       49    34 F 40-49        28:37    9:14/M
     321    Michael Wadlinger Jr    West Simsbury  CT   12    10 M 10-13        28:38    9:14/M
     322    Renee Lazor             Newtown  CT         36    41 F 30-39        28:39    9:15/M
     323    Gregory Coleman         Trumbull  CT        11    11 M 10-13        28:41    9:15/M
     324    Roberta Stone           Fairfield  CT       48    35 F 40-49        28:41    9:15/M
     325    Jean Lane               Southport  CT       44    36 F 40-49        28:44    9:16/M
     326    Janice Barlow           Southport  CT       46    37 F 40-49        28:44    9:16/M
     327    Laura Milera            Bronx  NY           45    38 F 40-49        28:46    9:17/M
     328    Michael Wadlinger       West Simsbury  CT   50    37 M 50-59        28:48    9:17/M
     329    Kathy Napolitano        Fairfield  CT       42    39 F 40-49        28:50    9:18/M
     330    Christopher Cody        Fairfield  CT       11    12 M 10-13        28:50    9:18/M
     331    John Cody               Fairfield  CT       44    63 M 40-49        28:51    9:18/M
     332    Ted Carbin              Fairfield  CT       7      2 M  2- 9        28:51    9:18/M
     333    Kevin Mercado           Fairfield  CT       7      3 M  2- 9        28:53    9:19/M
     334    Maureen Sneider         Fairfield  CT       43    40 F 40-49        28:53    9:19/M
     335    David Mercado           Fairfield  CT       40    64 M 40-49        29:02    9:22/M
     336    Doreen Krokosky         Prospect  CT        35    42 F 30-39        29:02    9:22/M
     337    Melanie Champion        Meriden  CT         46    41 F 40-49        29:03    9:22/M
     338    Magdalena Ortiz         New Britain  CT     49    42 F 40-49        29:07    9:24/M
     339    Bob Seidl               Fairfield  CT       50    38 M 50-59        29:08    9:24/M
     340    Nancy Donatuti          Fairfield  CT       44    43 F 40-49        29:08    9:24/M
     341    Ehsan Tabatabai         Branford  CT        31    54 M 30-39        29:09    9:24/M
     342    Meghan O'Mara                               12    10 F 10-13        29:10    9:25/M
     343    Mark Monte              Stamford  CT        38    55 M 30-39        29:11    9:25/M
     344    Jeffrey Ng              Fairfield  CT       51    39 M 50-59        29:11    9:25/M
     345    Melissa Yelle           Stamford  CT        27    16 F 19-29        29:14    9:26/M
     346    Dennis Moore            Shelton  CT         57    40 M 50-59        29:18    9:27/M
     347    Susan Christofferson    Fairfield  CT       46    44 F 40-49        29:20    9:28/M
     348    Debbie Zrallack         West Haven  CT      49    45 F 40-49        29:22    9:28/M
     349    Bob Kubic               Stratford  CT       39    56 M 30-39        29:30    9:31/M
     350    Christine Ruscito       Southport  CT       13    11 F 10-13        29:32    9:32/M
     351    Grace Bomann            Fairfield  CT       12    12 F 10-13        29:34    9:32/M
     352    Edward Marczyszak       Seymour  CT         51    41 M 50-59        29:38    9:34/M
     353    Jim Davidson            Seymour  CT         45    65 M 40-49        29:38    9:34/M
     354    Abigail O' Hara         Fairfield  CT       10    13 F 10-13        29:42    9:35/M
     355    Robert Clark            Long Beach  NY      57    42 M 50-59        29:42    9:35/M
     356    Alyse Selmont           North Haven  DC     15     4 F 14-18        29:47    9:36/M
     357    Holly Simms             Bridgeport  CT      42    46 F 40-49        29:49    9:37/M
     358    Diane Bader             Fairfield  CT       53     7 F 50-59        29:52    9:38/M
     359    Deirdre Brown           Trumbull  CT        42    47 F 40-49        29:53    9:38/M
     360    Brian Williams          Milford  CT         40    66 M 40-49        29:54    9:39/M
     361    Don Cirella             Secaucus  NJ        28    22 M 19-29        29:54    9:39/M
     362    Noreen Prenty           Albany  NY          44    48 F 40-49        29:55    9:39/M
     363    Chris Culp              Wilton  CT          55    43 M 50-59        29:57    9:40/M
     364    Bob Dittemer            Ringwood  NJ        65    14 M 60-69        29:59    9:40/M
     365    Ryan Mc Hugh            Fairfield  CT       12    13 M 10-13        30:01    9:41/M
     366    Matthew Colucci         Fairfield  CT              1 M  0- 1        30:01    9:41/M
     367    Jennifer Colucci        Fairfield  CT       32    43 F 30-39        30:02    9:41/M
     368    Jim Stevens             Trumbull  CT        72     2 M 70-79        30:03    9:42/M
     369    Suzette Andrews         Fairfield  CT       44    49 F 40-49        30:05    9:42/M
     370    John Brenner            Fairfield  CT       38    57 M 30-39        30:06    9:43/M
     371    Paul Ortiz              New Haven  CT       34    58 M 30-39        30:07    9:43/M
     372    Maureen Dillon          Danbury  CT         44    50 F 40-49        30:10    9:44/M
     373    William Holman          Newtown  CT         42    67 M 40-49        30:10    9:44/M
     374    Mary Collins            Westport  CT        40    51 F 40-49        30:11    9:44/M
     375    Deborah Lipschitz       Southport  CT       43    52 F 40-49        30:13    9:45/M
     376    Kyle Wadlinger          West Simsbury  CT   20    23 M 19-29        30:13    9:45/M
     377    Robert Goldbach,jr      Somers  NY          21    24 M 19-29        30:15    9:45/M
     378    Bill McMenamey, Iv      Trumbull  CT        13    14 M 10-13        30:16    9:46/M
     379    Brian Coleman           Trumbull  CT        13    15 M 10-13        30:18    9:46/M
     380    Daniel Jacobs           New York  NY        68    15 M 60-69        30:20    9:47/M
     381    Kathleen Bunting        Stratford  CT       41    53 F 40-49        30:23    9:48/M
     382    Michael Malasics        Fairfield  CT       40    68 M 40-49        30:29    9:50/M
     383    Mary Ann Fontaine       Bethlehem  CT       50     8 F 50-59        30:35    9:52/M
     384    Joe Berta               New Canaan  CT      56    44 M 50-59        30:35    9:52/M
     385    Letamarie Bernard       Hamden  CT          47    54 F 40-49        30:37    9:53/M
     386    Gene Carlough           East Chatham  NY    76     3 M 70-79        30:39    9:53/M
     387    Linda Kavanagh          Stamford  CT        37    44 F 30-39        30:40    9:54/M
     388    Pat Carton              Stratford  CT       66     2 F 60-69        30:40    9:54/M
     389    Julia Vayda             Southport  CT       29    17 F 19-29        30:41    9:54/M
     390    Michele Butterfield     Waterbury  CT       32    45 F 30-39        30:43    9:55/M
     391    Christopher Wilson      Waterbury  CT       37    59 M 30-39        30:43    9:55/M
     392    Alexandra Hokin         Westport  CT        35    46 F 30-39        30:46    9:55/M
     393    Merrill Spector         Westport  CT        40    55 F 40-49        30:47    9:56/M
     394    Donna Ertel             Fairfield  CT       41    56 F 40-49        30:57    9:59/M
     395    Gretchen Pavlik         Fairfield  CT       42    57 F 40-49        31:00   10:00/M
     396    Walt Frank              Norwalk  CT         57    45 M 50-59        31:04   10:01/M
     397    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         35    47 F 30-39        31:08   10:03/M
     398    Tracey Smith            Fairfield  CT       34    48 F 30-39        31:15   10:05/M
     399    Lou Voros               Fairfield  CT       62    16 M 60-69        31:19   10:06/M
     400    Carol Carbin            Fairfield  CT       37    49 F 30-39        31:22   10:07/M
     401    Kim Bruno               Fairfield  CT       40    58 F 40-49        31:24   10:08/M
     402    Ronald Mercurio         Shelton  CT         32    60 M 30-39        31:26   10:08/M
     403    Sybil O'Hare            Fairfield  CT       40    59 F 40-49        31:28   10:09/M
     404    Kimberlee Saab          Norwalk  CT         36    50 F 30-39        31:38   10:12/M
     405    Jane Clark              West Hartford  CT   49    60 F 40-49        31:57   10:18/M
     406    Rebecca Fredericks      Bridgeport  CT      27    18 F 19-29        32:09   10:22/M
     407    Ed Snyder               Wallingford  CT     58    46 M 50-59        32:11   10:23/M
     408    Sara Rich               Fairfield  CT       35    51 F 30-39        32:14   10:24/M
     409    Jesse Bilger            Trumbull  CT        23    25 M 19-29        32:20   10:26/M
     410    Mark Bilger             Trumbull  CT        45    69 M 40-49        32:22   10:26/M
     411    Araya Hill              Fairfield  CT       39    52 F 30-39        32:25   10:27/M
     412    Linda Dipalma           Bridgeport  CT      45    61 F 40-49        32:25   10:27/M
     413    Ellen Donnarimara       Cheshire  CT        42    62 F 40-49        32:26   10:28/M
     414    Yaa Adjei               Stamford  CT        30    53 F 30-39        32:34   10:30/M
     415    Karen Frissora          Trumbull  CT        47    63 F 40-49        32:36   10:31/M
     416    Terri Dagitz            Norwich  CT         46    64 F 40-49        32:40   10:32/M
     417    Paula Tommins           Fairfield  CT       40    65 F 40-49        32:46   10:34/M
     418    Michael Daly            Fairfield  CT       43    70 M 40-49        32:47   10:35/M
     419    Participant   490                            0     5 M  0- 0        32:50   10:35/M
     420    Jennifer Highsmith      Hamden  CT          23    19 F 19-29        32:51   10:36/M
     421    Missy Hackett           Orange  CT          39    54 F 30-39        32:55   10:37/M
     422    Donald Bell             Shelton  CT         61    17 M 60-69        32:57   10:38/M
     423    Nancy Romero            Huntington  CT      44    66 F 40-49        33:00   10:39/M
     424    Danielle Waterbury      Guilford  CT        44    67 F 40-49        33:13   10:43/M
     425    Bob Loh                 Trumbull  CT        59    47 M 50-59        33:19   10:45/M
     426    Cathy Fedak             Trumbull  CT        31    55 F 30-39        33:19   10:45/M
     427    Michael Rich            Fairfield  CT       12    16 M 10-13        33:25   10:47/M
     428    Amy Zullo               Norwalk  CT         34    56 F 30-39        33:30   10:48/M
     429    Sofia Toschi            Fairfield  CT       19    20 F 19-29        33:31   10:49/M
     430    Angie D'Amico           Cheshire  CT        24    21 F 19-29        33:41   10:52/M
     431    MacKenzie Krom          Meriden  CT         0      1 F  0- 1        33:41   10:52/M
     432    Lauren Regan            Fairfield  FL       17     5 F 14-18        33:45   10:53/M
     433    Arthur Regan            Fairfield  CT       41    71 M 40-49        33:45   10:53/M
     434    Michele Regan           Stamford  CT        37    57 F 30-39        33:48   10:54/M
     435    Ann Marie Smith         Stamford  CT        44    68 F 40-49        33:51   10:55/M
     436    Kerry Murphy            Fairfield  CT       50     9 F 50-59        34:08   11:01/M
     437    Tracy Cammarata         North Haven  CT     22    22 F 19-29        34:14   11:03/M
     438    Lynn Derocco            Stamford  CT        34    58 F 30-39        34:15   11:03/M
     439    Evan Galanis            Stamford  CT        35    61 M 30-39        34:16   11:03/M
     440    Brian Regan             Ridgefield  CT      60    18 M 60-69        34:23   11:05/M
     441    Liana Petruso           Stamford  CT        33    59 F 30-39        34:28   11:07/M
     442    Chris Burton            Cheshire  CT        44    69 F 40-49        34:35   11:09/M
     443    James Cannan            Fairfield  CT       9      4 M  2- 9        34:36   11:10/M
     444    Peter Cannan            Fairfield  CT       42    72 M 40-49        34:36   11:10/M
     445    Rachel Darden           Norwalk  CT         30    60 F 30-39        34:40   11:11/M
     446    Bryce Kopp              Darien  CT          10    17 M 10-13        34:42   11:12/M
     447    Cyndi Franzo            Wethersfield  CT    38    61 F 30-39        34:42   11:12/M
     448    Ed Perkowski            Stratford  CT       50    48 M 50-59        34:47   11:13/M
     449    Kaitlin Thompson        Southport  CT       12    14 F 10-13        34:50   11:14/M
     450    James Fast              Southport  CT       50    49 M 50-59        34:54   11:15/M
     451    Pamela Genuario         Norwalk  CT         31    62 F 30-39        35:00   11:17/M
     452    Maurya Keating          Fairfield  CT       43    70 F 40-49        35:15   11:22/M
     453    Diana Saccente          Fairfield  CT       27    23 F 19-29        35:30   11:27/M
     454    Ana Rukavina            Fairfield  CT       25    24 F 19-29        35:36   11:29/M
     455    Scott Bomann            Fairfield  CT       38    62 M 30-39        35:47   11:33/M
     456    Oliver Bomann           Fairfield  CT       8      5 M  2- 9        35:48   11:33/M
     457    Gretchen Soule          Milford  CT         28    25 F 19-29        35:50   11:34/M
     458    Ben Rosner              Fairfield  CT       12    18 M 10-13        35:56   11:35/M
     459    Debra Rosner            Fairfield  CT       43    71 F 40-49        35:56   11:35/M
     460    Barbara Young           Southport  CT       49    72 F 40-49        35:57   11:36/M
     461    Michael Schunk          Bridgeport  CT      59    50 M 50-59        36:15   11:42/M
     462    Terese Mak              Bridgeport  CT      51    10 F 50-59        36:41   11:50/M
     463    Thomas Ng               Fairfield  CT       12    19 M 10-13        36:49   11:53/M
     464    Deborah Chapman         Southington  CT     45    73 F 40-49        37:12   12:00/M
     465    Marilyn Smith Barone    Fairfield  CT       49    74 F 40-49        37:30   12:06/M
     466    Maura Prenty            Danbury  CT         42    75 F 40-49        37:37   12:08/M
     467    Diane Ryan              Killingworth  CT    35    63 F 30-39        38:19   12:22/M
     468    Whitney Davis           Milford  CT         15     6 F 14-18        38:24   12:23/M
     469    Dionne Davis            Milford  CT         36    64 F 30-39        38:24   12:23/M
     470    Peter Smith             Milford  CT         56    51 M 50-59        38:47   12:31/M
     471    Patricia Goodwin        North Grosvenordale 54    11 F 50-59        39:00   12:35/M
     472    Austin Ross             Madison  CT         83     1 M 80-99        39:16   12:40/M
     473    Adam Salce              Fairfield  CT       11    20 M 10-13        39:53   12:52/M
     474    Barbara Salce           Fairfield  CT       50    12 F 50-59        39:54   12:52/M
     475    Michael Snyderman       Norwich  CT         29    26 M 19-29        40:44   13:08/M
     476    Christine Keating       Fairfield  CT              2 F  0- 1        40:53   13:11/M
     477    Nicole Bomann           Fairfield  CT       39    65 F 30-39        41:15   13:18/M
     478    Abigail Bomann          Fairfield  CT       7      2 F  2- 9        41:16   13:19/M
     479    Chris Thompson          Southport  CT       40    73 M 40-49        41:16   13:19/M
     480    Kathleen Hiten          Milford  CT         53    13 F 50-59        41:53   13:31/M
     481    Amanda Kwong            Southport  CT       10    15 F 10-13        42:01   13:33/M
     482    Chris Kwong             Southport  CT       46    74 M 40-49        42:03   13:34/M
     483    Belinda Greco           Wolcott  CT         41    76 F 40-49        43:31   14:02/M
     484    Karen Jannetty          Greenwich  CT       38    66 F 30-39        43:34   14:03/M
     485    Mariann Fitzmartin      Woodbridge  CT      52    14 F 50-59        44:36   14:23/M
     486    John Downey             Ridgewood  NY       67    19 M 60-69        47:33   15:20/M
     487    Chris Ryan              Killingworth  CT    38    63 M 30-39        49:06   15:50/M
     488    Caroline Caputo         Huntington  NY      31    67 F 30-39        49:06   15:50/M
     489    Barbara Coneys          Huntington  NY      54    15 F 50-59        49:23   15:56/M
     490    Anthony Caputo          Huntington  NY      34    64 M 30-39        49:30   15:58/M
     491    Kristie Kuhl            Fairfield  CT       33    68 F 30-39        49:33   15:59/M


Wheelchair Winner - Robert Jenner

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Faber Oxford CT

42

9

18:19

5:55/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ana Babinec Weston CT

8

291

27:49

8:58/M

2

Abigail Bomann Fairfield CT

7

478

41:16

13:19/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

10

151

24:44

7:59/M

2

Joanna Barlow Southport CT

13

174

25:18

8:10/M

3

Briana Corso Ridgefield CT

10

274

27:24

8:50/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jane McGoldrick Fairfield CT

14

154

24:50

8:01/M

2

Dee Dee Murphy Southport CT

14

178

25:22

8:11/M

3

Emily Kwong Southport CT

14

277

27:29

8:52/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leslie Ballantyne New York NY

29

85

22:30

7:15/M

2

Keron Smith Hartford CT

29

103

23:17

7:31/M

3

Carrie Williams Fairfield CT

28

117

23:46

7:40/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

31

12

18:30

5:58/M

2

Amy Fredericks Greenwich CT

38

18

19:10

6:11/M

3

Marsha Turek Danbury CT

31

48

20:47

6:42/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

42

11

18:28

5:57/M

2

Cindy Mc Hugh Fairfield CT

44

28

19:54

6:25/M

3

Dabney Mahoney Westport CT

43

42

20:38

6:39/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francoise Levinson Cos Cob CT

51

76

22:13

7:10/M

2

Maureen Barry Mount Vernon NY

53

126

24:00

7:45/M

3

Deborah Sylvestro Fairfield CT

53

146

24:36

7:56/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

253

26:49

8:39/M

2

Pat Carton Stratford CT

66

388

30:40

9:54/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Harding Westport CT

38

1

16:24

5:17/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Clint Corso Ridgefield CT

7

231

26:10

8:26/M

2

Ted Carbin Fairfield CT

7

332

28:51

9:18/M

3

Kevin Mercado Fairfield CT

7

333

28:53

9:19/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Cramond Monroe CT

13

43

20:39

6:40/M

2

Zachary Harper Plainville CT

13

74

22:05

7:07/M

3

Matias Rodriguez-Lubar Cos Cob CT

10

113

23:39

7:38/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Mc Cormick North Haven CT

17

8

17:48

5:45/M

2

Zack Schwartz Newtown CT

16

25

19:37

6:20/M

3

Chris Verrillo Wallingford CT

17

41

20:35

6:38/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

28

3

16:43

5:24/M

2

Victor Garcia Bridgeport CT

26

29

19:55

6:25/M

3

Jeffrey Webster Fairfield CT

26

34

20:16

6:32/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark De Palma Southbury CT

36

4

16:50

5:26/M

2

Rich Vogt Fairfield CT

31

5

17:11

5:33/M

3

Tim King Milford CT

30

6

17:22

5:36/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Stamford CT

46

2

16:33

5:20/M

2

Kevin Grimes Sandy Hook CT

41

7

17:27

5:38/M

3

Ray Vogt Fairfield CT

41

16

19:05

6:09/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Olmstead New Haven CT

50

13

18:38

6:01/M

2

Jack Sirotnik Milford CT

50

26

19:41

6:21/M

3

Scott Schwartz Newtown CT

55

30

20:00

6:27/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamaroneck NY

60

27

19:47

6:23/M

2

Mike Pisani Stratford CT

61

112

23:35

7:36/M

3

Watt White Stamford CT

65

129

24:09

7:47/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarella Stratford CT

73

284

27:34

8:54/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

72

368

30:03

9:42/M

3

Gene Carlough East Chatham NY

76

386

30:39

9:53/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Ross Madison CT

83

472

39:16

12:40/M

CORPORATE TEAM RESULTS

Order of Finish

Team

Time

1

Oxford Health Plan

65:39

2

Specialized Packaging Group

68:30

3

General Electric

70:49

4

Bigelow Tea

81:04

5

Amgraph

------

6

Mott’s

------

7

Longview Supports T.A.I.L.S

------

8

Premier Graphics

------

9

Security Services

------

 

Team Members:

Oxford Health Plan Team:

#232 – Scott Schwartz (20:00)

#173 – Ricardo Munoz (22:23)

#257 – Matt Trumbley (23:16)

#  73 – Kellie Ennis

#235 – Pankat Sharma

Winning Time:  65:39

Specialized Packaging Group:

#279 – Roberty Gariepy (21:46)

#774 – Kathy Gariepy (23:15)

#278 – Carl Highsmith (23:29)

#281 – Letamarie Barnard

#280 – Jennifer Highsmith

Total time:  68:30

 

General Electric:

#125 – Christian Johnson (19:07

#  75 – Jose Escarilla (25:51)

#113 – Kevin Holtzclaw (25:51)

#  47 – Doreen Collins

#  86 – Karen Frissora

Total time:  70:49


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News