Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Columbus Day Run For Habitat 5K

Bridgeport, CT, October 9, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race winner Francisco Garcia
Race winner Francisco Garcia


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Columbus Day Run For Habitat
October 9, 2004 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Francisco Garcia, Bridgeport, CT - 17:18
Christine Demico, Stratford, CT - 23:41


65 Degrees
WINDY

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      28 ***** M 20-29        17:18    5:35/M
       2    Rich Vogt               Fairfield  CT       31     1 M 30-39        17:25    5:37/M
       3    Marcos Ribeiro          New Rochelle  NY    33     2 M 30-39        17:37    5:41/M
       4    Jim Murphy              Monroe  CT          49     1 M 40-49        19:21    6:15/M
       5    Ryan Adams              Derby  CT           26     1 M 20-29        19:36    6:19/M
       6    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    54     1 M 50-59        19:40    6:21/M
       7    Taylor Gilchrist        Stone Mountain  GA  43     2 M 40-49        19:46    6:23/M
       8    Donald Smith            Watertown  CT       60     1 M 60-69        19:51    6:24/M
       9    Bill Hunter             Fairfield  CT       42     3 M 40-49        20:22    6:34/M
      10    Bruce Goulart           Newtown  CT         54     2 M 50-59        21:26    6:55/M
      11    Richard Pancoast        Stratford  CT       50     3 M 50-59        21:33    6:57/M
      12    Carrington Russell      Bridgeport  CT      32     3 M 30-39        21:40    6:59/M
      13    Paul Ribnicky           Stratford  CT       49     4 M 40-49        22:40    7:19/M
      14    Frank Lang              Seymour  CT         65     2 M 60-69        23:00    7:25/M
      15    Brian Schofield-Bodt    Shelton  CT         50     4 M 50-59        23:03    7:26/M
      16    Robert Roehr            Weston  CT          43     5 M 40-49        23:22    7:32/M
      17    Mike Pisani             Stratford  CT       61     3 M 60-69        23:36    7:37/M
      18    Christina Demico        Stratford  CT       33 ***** F 30-39        23:41    7:38/M
      19    Paul Gehr               Orange  CT          39     4 M 30-39        24:36    7:56/M
      20    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       52     1 F 50-59        24:45    7:59/M
      21    Catherine Walsh         Norwalk  CT         34     1 F 30-39        24:57    8:03/M
      22    Jack Howell             Easton  CT          69     4 M 60-69        25:00    8:04/M
      23    Don Stacom              Burlington  CT      46     6 M 40-49        25:16    8:09/M
      24    Richard Ingram          Trumbull  CT        52     5 M 50-59        25:24    8:12/M
      25    Tracy Van Buskirk       Newtown  CT         47     1 F 40-49        26:11    8:27/M
      26    Scott Hornstein         Redding  CT         54     6 M 50-59        26:28    8:32/M
      27    Samantha Bykowski       Trumbull  CT        14     1 F 13-19        26:46    8:38/M
      28    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        26:50    8:39/M
      29    Remo Pagliarela         Stratford  CT       73     1 M 70-79        27:15    8:47/M
      30    Donna Cramond           Monroe  CT          55     2 F 50-59        28:09    9:05/M
      31    Melanie Champion        Meriden  CT         46     2 F 40-49        28:52    9:19/M
      32    Dennis Johnson          Stamford  CT        44     7 M 40-49        28:59    9:21/M
      33    Chris Cogliano          Wallingford  CT     33     5 M 30-39        29:08    9:24/M
      34    Jim Stevens             Trumbull  CT        72     2 M 70-79        29:56    9:39/M
      35    Janice Brown            Newtown  CT         54     3 F 50-59        30:50    9:57/M
      36    Amy Zullo               Norwalk  CT         34     2 F 30-39        32:29   10:29/M
      37    Charles Voroschak       Ansonia  CT         74     3 M 70-79        32:38   10:32/M
      38    Edward Snyder           Wallingford  CT     58     7 M 50-59        33:33   10:49/M
      39    Terese Mak              Bridgeport  CT      51     4 F 50-59        36:00   11:37/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christina Demico Stratford CT

33

18

23:41

7:38/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Samantha Bykowski Trumbull CT

14

27

26:46

8:38/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Catherine Walsh Norwalk CT

34

21

24:57

8:03/M

2

Amy Zullo Norwalk CT

34

36

32:29

10:29/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tracy Van Buskirk Newtown CT

47

25

26:11

8:27/M

2

Melanie Champion Meriden CT

46

31

28:52

9:19/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Zuckerman Fairfield CT

52

20

24:45

7:59/M

2

Donna Cramond Monroe CT

55

30

28:09

9:05/M

3

Janice Brown Newtown CT

54

35

30:50

9:57/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

28

26:50

8:39/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

28

1

17:18

5:35/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Adams Derby CT

26

5

19:36

6:19/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Vogt Fairfield CT

31

2

17:25

5:37/M

2

Marcos Ribeiro New Rochelle NY

33

3

17:37

5:41/M

3

Carrington Russell Bridgeport CT

32

12

21:40

6:59/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Murphy Monroe CT

49

4

19:21

6:15/M

2

Taylor Gilchrist Stone Mountain GA

43

7

19:46

6:23/M

3

Bill Hunter Fairfield CT

42

9

20:22

6:34/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Wilson Beacon Falls CT

54

6

19:40

6:21/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

54

10

21:26

6:55/M

3

Richard Pancoast Stratford CT

50

11

21:33

6:57/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Smith Watertown CT

60

8

19:51

6:24/M

2

Frank Lang Seymour CT

65

14

23:00

7:25/M

3

Mike Pisani Stratford CT

61

17

23:36

7:37/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

73

29

27:15

8:47/M

2

Jim Stevens Trumbull CT

72

34

29:56

9:39/M

3

Charles Voroschak Ansonia CT

74

37

32:38

10:32/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News