Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Columbia Autumn Classic 5 km

Columbia, CT, October 3, 2004

[Overall ]

Age Group


Columbia Autumn Classic 5 km (CT03010DR) 
Age Group Results 

October 03, 2004 

Results By SNERRO, LLC 


Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-49 50-59 60-69 70-99 
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-49 50-59 60-69 70-99 


Girls  1 to 12 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Liz Moynihan            Storrs Mansfield  C 12      102      28:36.0    9:14/M
       2    Alyson Dziavit          Chaplin  CT         10      110      28:56.0    9:20/M Top 


Women 13 to 19 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Christina Fisher        Mansfield Center  C 13       24      22:06.0    7:08/M
       2    Lauren Atkinson         Southbury  CT       14       51      24:26.0    7:53/M
       3    Kate Moynihan           Storrs Mansfield  C 13       67      25:44.0    8:18/M
       4    Kristen Lackman                             13       69      25:51.0    8:20/M Top 


Women 20 to 29 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Laura Rolando           Ellington  CT       27       64      25:35.0    8:15/M
       2    Michelle Bergeron       Lebanon  CT         22       65      25:43.0    8:18/M
       3    Jennifer Bancioft       Willington  CT      25       71      25:53.0    8:21/M
       4    Anne Merrer             Manchester  CT      26       79      26:37.0    8:35/M
       5    Kelly Dimock            Willimantic  CT     21       99      28:18.0    9:08/M
       6    Alicia Todzia           Higganum  CT        25      114      30:22.0    9:48/M
       7    Phoebe Smith            Willimantic  CT     27      117      30:26.0    9:49/M
       8    Lynette Marie Grabon    Vernon Rockville  C 23      120      31:24.0   10:08/M
       9    Alicia Tomlinson        Lebanon  CT         24      130      32:22.0   10:26/M
      10    Carrie Murphy           Columbia  CT        22      140      40:25.0   13:02/M
      11    Elizabeth Andrew        Windsor  CT         22      143      43:24.0   14:00/M
      12    Jennifer Greb           Columbia  CT        29      145      44:53.0   14:29/M Top 


Women 30 to 49 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    J.Marlies Thomen        Brooklyn  CT        32       13      20:54.0    6:45/M
       2    Bekkie Wright           Marlborough  CT     42       14      20:58.0    6:46/M
       3    Kim Larsh               Bolton  CT          37       17      21:17.0    6:52/M
       4    allison Dupont          Groton  CT          37       30      22:44.0    7:20/M
       5    Dianna Hyland           North Windham  CT   34       33      22:53.0    7:23/M
       6    Lynn Stolzenbach        Hopedale  MA        38       34      22:55.0    7:24/M
       7    Kelly Tuttle            Columbia  CT        37       36      23:07.0    7:27/M
       8    Mandy Risley            Columbia  CT        39       39      23:18.0    7:31/M
       9    Donna Donovan           Willimantic  CT     43       42      23:42.0    7:39/M
      10    Sue Donlon              Storrs Mansfield  C 40       43      23:43.0    7:39/M
      11    Lynn Pinto              Colchester  CT      41       45      23:58.0    7:44/M
      12    Janet Reincke           Lebanon  CT         49       46      24:02.0    7:45/M
      13    Tracy Duenzl            Columbia  CT        41       58      25:08.0    8:06/M
      14    Berangere Tharp         Andover  CT         33       59      25:20.0    8:10/M
      15    Tracy Pelletier         Columbia  CT        33       61      25:25.0    8:12/M
      16    Elisabeth Martin-Shasho Willimantic  CT     36       63      25:30.0    8:14/M
      17    Charlene Fenton         Bolton  CT          42       68      25:46.0    8:19/M
      18    Beth Cheney             Columbia  CT        44       72      25:55.0    8:22/M
      19    Kathy Smolinski         Colchester  CT      47       74      26:20.0    8:30/M
      20    Lisa Zablonski          Colchester  CT      38       75      26:23.0    8:31/M
      21    Sharon Roberts          Moosup  CT          33       80      26:45.0    8:38/M
      22    Maryellen Kania                             42       86      27:03.0    8:44/M
      23    Nicole Weddall          Colchester  CT      32       89      27:13.0    8:47/M
      24    Kathie Arbuckle         Colchester  CT      46       94      27:35.0    8:54/M
      25    Lynn Schroder           Holyoke  MA         41      100      28:23.0    9:09/M
      26    Leanne Farr             Amston  CT          46      101      28:25.0    9:10/M
      27    Theresa Casey           Columbia  CT        44      108      28:55.0    9:20/M
      28    Wendy Tomlinson         LEBANON  CT         44      118      31:12.0   10:04/M
      29    Deborah Bender          Lebanon  CT         48      122      31:36.0   10:12/M
      30    Kim Lelley              Mansfield Center  C 36      124      31:55.0   10:18/M
      31    Susan Tuohy             Columbia  CT        37      125      32:08.0   10:22/M
      32    Peggy Earnest           Columbia  CT        35      126      32:09.0   10:22/M
      33    Wendy Tolman-Andrews    Vernon Rockville  C 34      128      32:15.0   10:24/M
      34    Lori Andrzeicik                             39      131      32:32.0   10:30/M
      35    Jamie Gebo              NORWICH  CT         35      133      33:25.0   10:47/M
      36    Kori Bunnell            Canterbury  CT      31      136      34:51.0   11:15/M
      37    Christine Housey        Hebron  CT          47      137      36:18.0   11:43/M
      38    Samantha Randazzo       Columbia  CT        32      141      42:56.0   13:51/M
      39    Elisa Pensavalle        Amston  CT          35      142      42:57.0   13:51/M
      40    June Macary             Columbia  CT        32      144      43:24.0   14:00/M Top 


Women 50 to 59 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Marie Santa             Columbia  CT        57      112      29:11.0    9:25/M
       2    D Marcous               Vernon Rockville  C 52      135      34:36.0   11:10/M
       3    Ann Hurder              Glastonbury  CT     52      138      36:19.0   11:43/M
       4    Leslee Bunnell          Canterbury  CT      52      139      36:25.0   11:45/M Top 


Women 60 to 69 

Place Name City Age Overall Time Pace
        1    Judith Mc Grath         Colchester  CT      62       91      27:16.0    8:48/M Top 


Men  0 and under 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Participant   174                            0      104      28:38.0    9:14/M Top 


Boys Under 13 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Robert Davis            Naugatuck  CT        5       22      21:55.0    7:04/M
       2    Conor Clendennin        Quaker Hill  CT     12       50      24:17.0    7:50/M
       3    Ben Kelly               Mansfield Center  C 12       84      26:59.0    8:42/M
       4    lexander Dziavit        Chaplin  CT         12       87      27:05.0    8:44/M
       5    Andrew Bryce            Storrs Mansfield  C 12      123      31:55.0   10:18/M
       6    Alex Bryce              Storrs Mansfield  C 12      132      32:46.0   10:34/M Top 


Men 13-19 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Mike Angelides          Columbia  CT        16        1      19:05.0    6:09/M
       2    Joshua Curry            Columbia  CT        17        2      19:10.0    6:11/M
       3    Ryan Pellitier          Columbia  CT        15        9      19:52.0    6:25/M
       4    Evan Babinski           Columbia  CT        15       11      20:13.0    6:31/M
       5    Corey Brennan           Columbia  CT        15       18      21:28.0    6:55/M
       6    Travis Moran            Columbia  CT        14       31      22:45.0    7:20/M Top 


Men 20-29 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    David Zlatin            Avon  CT            24       16      21:06.0    6:48/M
       2    Brian Van Velzor        Palisades Park  NJ  27       20      21:51.0    7:03/M
       3    Jeremiah MacHt          Willimantic  CT     27       21      21:54.0    7:04/M
       4    Gary Komery             Windham  CT         27       55      24:38.0    7:57/M
       5    Randy Ramos             Willimantic  CT     27       77      26:25.0    8:31/M
       6    David Lawler            Columbia  CT        22       81      26:55.0    8:41/M
       7    Michael Dziavit         Chaplin  CT         25       82      26:57.0    8:42/M
       8    Michael Rolando         Ellington  CT       29       98      28:09.0    9:05/M
       9    Jonathan Todzia         Higganum  CT        25      115      30:23.0    9:48/M
      10    Anthony Greb            Columbia  CT        28      116      30:25.0    9:49/M Top 


Men 30 to 49 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Jim Tharp               Andover  CT         43        3      19:15.0    6:13/M
       2    Glen Costello           Norwich  CT         44        5      19:33.0    6:18/M
       3    Bill Gaghan             Glastonbury  CT     39        6      19:44.0    6:22/M
       4    Abe Krisst              Hebron  CT          32        7      19:50.0    6:24/M
       5    Steve McLaughlin        Marlborough  CT     42       10      19:59.0    6:27/M
       6    Randy Kuhn              Pomfret Center  CT  43       19      21:50.0    7:03/M
       7    Edward Smith            South Windsor  CT   46       23      22:04.0    7:07/M
       8    Thomas Galotto          Rocky Hill  CT      49       25      22:20.0    7:12/M
       9    Bill Reid               Colchester  CT      43       26      22:29.0    7:15/M
      10    Brad Earnest            Columbia  CT        41       28      22:38.0    7:18/M
      11    Cerra Thomas            Lebanon  CT         41       32      22:46.0    7:21/M
      12    Fred Kanta              Columbia  CT        46       37      23:11.0    7:29/M
      13    Mike Underwood          Columbia  CT        48       38      23:13.0    7:29/M
      14    Jim Papadakos           Hebron  CT          45       40      23:31.0    7:35/M
      15    Dean Weddall            Colchester  CT      41       41      23:36.0    7:37/M
      16    Stephen Moran           Columbia  CT        41       47      24:07.0    7:47/M
      17    Sebby Randazzo                              31       48      24:11.0    7:48/M
      18    Scott McCall            Lebanon  CT         48       49      24:16.0    7:50/M
      19    Randall Potterton       Andover  CT         45       52      24:32.0    7:55/M
      20    Kieth Podrebartz        Manchester  CT      30       54      24:35.0    7:56/M
      21    Mark Fitton             Lebanon  CT         48       60      25:22.0    8:11/M
      22    Bruce Bergeron          Lebanon  CT         47       66      25:43.0    8:18/M
      23    Eric Larson             Mystic  CT          47       70      25:52.0    8:21/M
      24    Dan Foley               Amston  CT          45       73      26:15.0    8:28/M
      25    Ki         Zablons      Colchester  CT      39       76      26:25.0    8:31/M
      26    Glen Tarpinian          Columbia  CT        48       83      26:59.0    8:42/M
      27    Robert Ferrigno         Columbia  CT        47       88      27:06.0    8:45/M
      28    Mike Hetherington       South Glastonbury   47       92      27:27.0    8:51/M
      29    William O'Brien         Columbia  CT        46       93      27:30.0    8:52/M
      30    Rick Orzolek            Columbia  CT        34       95      27:53.0    9:00/M
      31    Blain Larchereque       Hebron  CT          39       96      27:55.0    9:00/M
      32    Neil Moynihan           Storrs Mansfield  C 45      103      28:36.0    9:14/M
      33    Matt Hermann            Columbia  CT        43      105      28:40.0    9:15/M
      34    Christopher Grant       Willimantic  CT     34      111      29:04.0    9:23/M
      35    James Long              Bolton  CT          48      113      30:01.0    9:41/M
      36    Steven Grabon           Vernon Rockville  C 48      119      31:12.0   10:04/M
      37    Frank McAleer           Coventry  CT        38      121      31:26.0   10:08/M
      38    Thomas Sutton           Chaplin  CT         33      134      33:43.0   10:53/M Top 


Men 50 to 59 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Alan Rondeau            Putnam  CT          54        4      19:16.0    6:13/M
       2    Brad Seaward            Pomfret  CT         51        8      19:52.0    6:25/M
       3    Dave Jacobs             Niantic  CT         59       12      20:28.0    6:36/M
       4    Will Barrios            Manchester  CT      53       15      21:04.0    6:48/M
       5    Rick Urban Jr.          Windham  CT         50       27      22:35.0    7:17/M
       6    Ronald Bender           Lebanon  CT         57       35      22:57.0    7:24/M
       7    Stephen Tolman          Vernon Rockville  C 58       44      23:57.0    7:44/M
       8    Michael Pozzetta        East Haddam  CT     56       53      24:34.0    7:55/M
       9    Matt McLughlin          Wilton  CT          53       56      24:46.0    7:59/M
      10    Alan McCall             Manchester  CT      55       57      24:56.0    8:03/M
      11    Steve Arbuckle          Colchester  CT      54       62      25:28.0    8:13/M
      12    Edwin Sroka             Columbia  CT        53       78      26:37.0    8:35/M
      13    Mark Smith              Columbia  CT        54       90      27:14.0    8:47/M
      14    Paul Stehr              Meriden  CT         53       97      28:02.0    9:03/M
      15    Trenton Wright          Willimantic  CT     50      107      28:44.0    9:16/M
      16    Allan Sherwood          Wallingford  CT     54      109      28:56.0    9:20/M
      17    Kenneth Tomlinson       LEBANON  CT         50      129      32:21.0   10:26/M Top 


Men 60 to 69 

Place Name City Age Overall Time Pace
       1    Warren Church           Willimantic  CT     64       29      22:39.0    7:18/M
       2    True Barrett            Windsor  CT         67       85      27:00.0    8:43/M
       3    Leon Brown              NEW LONDON  CT      60      106      28:43.0    9:16/M
       4    Richard Saddlemire                          60      127      32:14.0   10:24/M 



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News