Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Inspirational Feats 5K

Madison, CT, October 2, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Bill Jewett
Race Winner Bill Jewett


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Breaking Barriers Foundation
Inspirational Feats 5K
October 2, 2004 - 5K
Madison, CT

OVERALL WINNERS

Bill Jewett, Chestnut Hill, MA - 17:29
Maureen Terwilliger, Guilford, CT - 18:13


67 Degrees
Hazy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bill Jewett             Chestnut Hill  MA   44 ***** M 40-49        17:29    5:38/M
       2    Rene Charland           South Windsor  CT   50     1 M 50-59        17:47    5:44/M
       3    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        37 ***** F 30-39        18:13    5:53/M
       4    John Paggioli           Marlborough  CT     39     1 M 30-39        18:24    5:56/M
       5    Amy Fredericks          Greenwich  CT       38     1 F 30-39        18:48    6:04/M
       6    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    31     2 M 30-39        18:56    6:06/M
       7    Ed Drew                 Middletown  CT      49     1 M 40-49        19:15    6:13/M
       8    Matthew Cross           Stamford  CT        41     2 M 40-49        19:19    6:14/M
       9    John Samsel             Mamaroneck  NY      60     1 M 60-69        19:23    6:15/M
      10    Scott Hines             Killingworth  CT    38     3 M 30-39        19:37    6:20/M
      11    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    48     3 M 40-49        20:23    6:35/M
      12    Stephen Camper          West Hartford  CT   41     4 M 40-49        20:31    6:37/M
      13    Mark Drake              Haddam  CT          34     4 M 30-39        20:54    6:45/M
      14    Danny Nestor            Madison  CT         11     1 M  2-12        21:01    6:47/M
      15    Darrell Adler           North Branford  CT  29     1 M 20-29        21:16    6:52/M
      16    Alexander Lee           Elkton  IL          12     2 M  2-12        21:17    6:52/M
      17    Oliver White            Guilford  CT        55     2 M 50-59        22:27    7:15/M
      18    John Auchterlonie       Madison  CT         31     5 M 30-39        22:49    7:22/M
      19    Kristin Neviackas       Branford  CT        25     1 F 20-29        22:57    7:24/M
      20    Peter De Groot          Middletown  CT      47     5 M 40-49        22:59    7:25/M
      21    John Mc Kenna           Ivoryton  CT        36     6 M 30-39        23:21    7:32/M
      22    David Kirsch            Madison  CT         45     6 M 40-49        23:24    7:33/M
      23    Vincent Gucwa           Durham  CT          48     7 M 40-49        23:26    7:34/M
      24    Joe Hurley              Madison  CT         40     8 M 40-49        23:29    7:35/M
      25    Joe Harvey              Madison             38     7 M 30-39        23:33    7:36/M
      26    Ron Berthasavage        Pawcatuck  CT       69     2 M 60-69        23:40    7:38/M
      27    John Thomas             Clinton  CT         65     3 M 60-69        23:41    7:38/M
      28    Andrew Gucwa            Durham  CT          12     3 M  2-12        23:54    7:43/M
      29    Sean Nestor             Madison  CT         14     1 M 13-19        24:01    7:45/M
      30    Howie Mason             Madison  CT         36     8 M 30-39        24:38    7:57/M
      31    Tom Barbieri            Hamden  CT          47     9 M 40-49        24:46    7:59/M
      32    Michael Violette        North Branford  CT  33     9 M 30-39        24:50    8:01/M
      33    Anthony Russell         New Haven  CT       27     2 M 20-29        25:01    8:04/M
      34    Vinny Denuzzo           New Haven  CT       26     3 M 20-29        25:04    8:05/M
      35    Sally Stearns           Oxford  CT          50     1 F 50-59        25:07    8:06/M
      36    Philip Brencher         Branford  CT        49    10 M 40-49        25:22    8:11/M
      37    Ken Bondi               Norwalk  CT         63     4 M 60-69        25:28    8:13/M
      38    Donald Whalen           Guilford  CT        43    11 M 40-49        25:47    8:19/M
      39    Don Stacom              Burlington  CT      46    12 M 40-49        25:57    8:22/M
      40    Mark Roby               Killingworth  CT    53     3 M 50-59        26:05    8:25/M
      41    Laurie Sanders                              51     2 F 50-59        26:12    8:27/M
      42    Patrick Saunders        Guilford  CT        10     4 M  2-12        26:14    8:28/M
      43    Melanie Sandora         Old Lyme  CT        32     2 F 30-39        26:19    8:29/M
      44    Jeffrey Wilson          Wallingford         42    13 M 40-49        26:20    8:30/M
      45    Margaret Mahar          Middletown  CT      41     1 F 40-49        26:29    8:33/M
      46    Kim Remetta             Milford  CT         49    14 M 40-49        26:42    8:37/M
      47    Weixue Hua              Hamden  CT          35    10 M 30-39        26:44    8:37/M
      48    Robert Frenette         Andover  CT         37    11 M 30-39        26:44    8:37/M
      49    Amy Hewitt-Pollio       Branford  CT        38     3 F 30-39        27:02    8:43/M
      50    Alice Carrillo          Southington  CT     38     4 F 30-39        27:08    8:45/M
      51    Terri Wilson            Wallingford         34     5 F 30-39        27:13    8:47/M
      52    Justin Howard           Old Saybrook  CT    30    12 M 30-39        27:15    8:47/M
      53    Neil Pultz              Madison             52     4 M 50-59        27:19    8:49/M
      54    Terri Balavender        Berlin  CT          47     2 F 40-49        27:32    8:53/M
      55    William Shaughnessy     Madison  CT         39    13 M 30-39        27:41    8:56/M
      56    Riley Kirsch            Madison  CT         11     5 M  2-12        27:42    8:56/M
      57    Participant  1061                            0     1 M  0- 0        27:44    8:57/M
      58    Elnora Carroll          Hamden  CT          37     6 F 30-39        27:46    8:57/M
      59    Dawn Prince             Torrington  CT      39     7 F 30-39        27:50    8:59/M
      60    Tom Zeinenberg          Branford  CT        43    15 M 40-49        27:55    9:00/M
      61    Jay Carney Lll          Madison             49    16 M 40-49        27:58    9:01/M
      62    Shannon Henderson       Clinton  CT         38     8 F 30-39        28:08    9:05/M
      63    Jeanette Clark          Farmington  CT      38     9 F 30-39        28:11    9:05/M
      64    Sheila Cashel           Fairfield           51     3 F 50-59        28:16    9:07/M
      65    Mark Miller             Madison  CT         37    14 M 30-39        28:24    9:10/M
      66    Tim Cahill              Hamden  CT          39    15 M 30-39        28:49    9:18/M
      67    Geri De Capua           Hamden  CT          45     3 F 40-49        28:55    9:20/M
      68    Kevin Twohig            Madison             47    17 M 40-49        29:16    9:26/M
      69    Kirsten Hines                               33    10 F 30-39        29:42    9:35/M
      70    Connie Fanelli          Madison             49     4 F 40-49        29:47    9:36/M
      71    Mary Anne Daniel        Clinton  CT         46     5 F 40-49        30:07    9:43/M
      72    Christine Kennedy       Branford  CT        33    11 F 30-39        30:11    9:44/M
      73    Alison Cunningham       North Branford      47     6 F 40-49        30:38    9:53/M
      74    Kyla McGlynn            Branford  CT        17     1 F 13-19        30:46    9:55/M
      75    Deborah Manke           Madison  CT         41     7 F 40-49        31:08   10:03/M
      76    Bandit Number  9000                                2 M  0- 0        31:21   10:07/M
      77    Mary Ann Konishesky     Old Lyme  CT        36    12 F 30-39        31:27   10:09/M
      78    Karen Ragonese          Branford  CT        44     8 F 40-49        31:34   10:11/M
      79    Kathy Becker            Clinton  CT         43     9 F 40-49        31:44   10:14/M
      80    Maureen Werner          Niantic  CT         43    10 F 40-49        31:58   10:19/M
      81    Susan Petrelli          Guilford  CT        40    11 F 40-49        31:58   10:19/M
      82    Cathy Nestor            Madison  CT         44    12 F 40-49        32:41   10:33/M
      83    Karen Anderson          Guilford  CT        45    13 F 40-49        32:57   10:38/M
      84    Lori Palatine           Glastonbury  CT     45    14 F 40-49        33:23   10:46/M
      85    Anne Hentge             Madison  CT         27     2 F 20-29        33:26   10:47/M
      86    Charlie Yescott         Unionville  CT      64     5 M 60-69        33:37   10:51/M
      87    Priscilla Pultz         Madison             47    15 F 40-49        33:50   10:55/M
      88    Susan Seidell           Madison  CT         55     4 F 50-59        33:55   10:56/M
      89    Katie Terwilliger       Guilford  CT        11     1 F  2-12        37:54   12:14/M
      90    Shannon Denny           Orange  CT          12     2 F  2-12        39:08   12:37/M
      91    Christina Cahill        Hamden  CT          11     3 F  2-12        39:09   12:38/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

37

3

18:13

5:53/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Terwilliger Guilford CT

11

89

37:54

12:14/M

2

Shannon Denny Orange CT

12

90

39:08

12:37/M

3

Christina Cahill Hamden CT

11

91

39:09

12:38/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyla McGlynn Branford CT

17

74

30:46

9:55/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Neviackas Branford CT

25

19

22:57

7:24/M

2

Anne Hentge Madison CT

27

85

33:26

10:47/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Fredericks Greenwich CT

38

5

18:48

6:04/M

2

Melanie Sandora Old Lyme CT

32

43

26:19

8:29/M

3

Amy Hewitt-Pollio Branford CT

38

49

27:02

8:43/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Mahar Middletown CT

41

45

26:29

8:33/M

2

Terri Balavender Berlin CT

47

54

27:32

8:53/M

3

Geri De Capua Hamden CT

45

67

28:55

9:20/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sally Stearns Oxford CT

50

35

25:07

8:06/M

2

Laurie Sanders  

51

41

26:12

8:27/M

3

Sheila Cashel Fairfield

51

64

28:16

9:07/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Jewett Chestnut Hill MA

44

1

17:29

5:38/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danny Nestor Madison CT

11

14

21:01

6:47/M

2

Alexander Lee Elkton IL

12

16

21:17

6:52/M

3

Andrew Gucwa Durham CT

12

28

23:54

7:43/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sean Nestor Madison CT

14

29

24:01

7:45/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Darrell Adler North Branford CT

29

15

21:16

6:52/M

2

Anthony Russell New Haven CT

27

33

25:01

8:04/M

3

Vinny Denuzzo New Haven CT

26

34

25:04

8:05/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Paggioli Marlborough CT

39

4

18:24

5:56/M

2

Scott Bristol Old Saybrook CT

31

6

18:56

6:06/M

3

Scott Hines Killingworth CT

38

10

19:37

6:20/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Drew Middletown CT

49

7

19:15

6:13/M

2

Matthew Cross Stamford CT

41

8

19:19

6:14/M

3

Neal Slobin Old Saybrook CT

48

11

20:23

6:35/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rene Charland South Windsor CT

50

2

17:47

5:44/M

2

Oliver White Guilford CT

55

17

22:27

7:15/M

3

Mark Roby Killingworth CT

53

40

26:05

8:25/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamaroneck NY

60

9

19:23

6:15/M

2

Ron Berthasavage Pawcatuck CT

69

26

23:40

7:38/M

3

John Thomas Clinton CT

65

27

23:41

7:38/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News