Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Woodbridge Road Race

Woodbridge, CT, October 23, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Chris Dickerson of Woodbridge, CT
Race Winner Chris Dickerson of Woodbridge, CT


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Woodbridge Road Race
October 23, 2004 - 5K
Woodbridge, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 16:30
Kate Lapinski, New Hartford, CT - 18:07


50 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      38 ***** M 30-39        16:30    5:19/M
       2    Curtis D' Anna          Woodbridge  CT      17     1 M 13-18        18:04    5:50/M
       3    Kate Lapinski           New Hartford  CT    42 ***** F 40-49        18:07    5:51/M
       4    Will Halstead           Woodbridge  CT      23     1 M 19-29        18:24    5:56/M
       5    Bruce Bassi             Bethany  CT         20     2 M 19-29        18:47    6:04/M
       6    Michael Munroe          Newington  CT       45     1 M 40-49        18:50    6:05/M
       7    Albert Muir             Ansonia  CT         40     2 M 40-49        18:51    6:05/M
       8    Brett Snyder            Woodbridge  CT      16     2 M 13-18        19:13    6:12/M
       9    Paige Pallotto          Woodbridge  CT      13     1 F 13-18        19:18    6:14/M
      10    Emad Haerizadeh         Orange  CT          51     1 M 50-59        19:22    6:15/M
      11    Margaret Coffey         Woodbridge  CT      45     1 F 40-49        19:53    6:25/M
      12    Paul Rabenold           Avon  CT            52     2 M 50-59        20:11    6:31/M
      13    Philip Schinis          Ansonia  CT         13     3 M 13-18        20:26    6:35/M
      14    Alex Rothberg           Woodbridge  CT      17     4 M 13-18        20:37    6:39/M
      15    Bob Stephenson          Milford  CT         56     3 M 50-59        20:43    6:41/M
      16    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        20:48    6:43/M
      17    Scott Trauner           Wallingford  CT     29     3 M 19-29        21:10    6:50/M
      18    Melinda Struwas         West Haven  CT      51     1 F 50-59        21:12    6:50/M
      19    Ed Perez                West Haven  CT      37     1 M 30-39        21:17    6:52/M
      20    Jim Eagan               West Haven  CT      54     4 M 50-59        21:23    6:54/M
      21    Phillip Pierce          Woodbridge  CT      54     5 M 50-59        21:24    6:54/M
      22    Joseph Bassi IV         Bethany  CT         27     4 M 19-29        21:24    6:54/M
      23    Leah Vogel              Woodbridge  CT      47     2 F 40-49        21:28    6:55/M
      24    Patrick Cordle          Woodbridge  CT      47     3 M 40-49        21:28    6:55/M
      25    Mario Guevara           Woodbridge  CT      45     4 M 40-49        21:40    6:59/M
      26    Robert Orgovan          Ansonia  CT         58     6 M 50-59        21:42    7:00/M
      27    Kristine Lynch          Woodbridge  CT      21     1 F 19-29        21:48    7:02/M
      28    Scott Heise             Woodbridge  CT      53     7 M 50-59        21:56    7:05/M
      29    Kevin Ericson           Glastonbury  CT     39     2 M 30-39        22:08    7:08/M
      30    Jon Garrity             Monroe  CT          43     5 M 40-49        22:09    7:09/M
      31    Sandra Dalles           Ansonia  CT         32     1 F 30-39        22:15    7:11/M
      32    Linda Cordova           Hamden  CT          39     2 F 30-39        22:18    7:12/M
      33    Michael Joyce           Wallingford  CT     12     1 M  1-12        22:26    7:14/M
      34    Teddy Schaffer          Woodbridge  CT      10     2 M  1-12        22:35    7:17/M
      35    Michael Merriam         Shelton  CT         40     6 M 40-49        22:45    7:20/M
      36    Stephanie Jorge         Orange  CT          15     2 F 13-18        22:47    7:21/M
      37    Evan Dubin              New Haven  CT       26     5 M 19-29        22:47    7:21/M
      38    Bill Purcell            Woodbridge  CT      48     7 M 40-49        22:52    7:23/M
      39    Carol Brignola          Woodbridge  CT      43     3 F 40-49        23:22    7:32/M
      40    Marsh Johnson           New Haven  CT       0      1 M  0- 0        23:31    7:35/M
      41    McKenzie Dey            Woodbridge  CT      10     1 F  1-12        23:34    7:36/M
      42    Craig Percy             Woodbridge  CT      49     8 M 40-49        23:47    7:40/M
      43    Joe Bassi III           Bethany  CT         51     8 M 50-59        23:49    7:41/M
      44    Tom Kenefick            Woodbridge  CT      44     9 M 40-49        24:16    7:50/M
      45    Alexander Metro         New Haven  CT       64     1 M 60-69        24:47    8:00/M
      46    Pam Zaniewski           Woodbridge  CT      40     4 F 40-49        24:50    8:01/M
      47    Dianne Andreoli         Woodbridge  CT      39     3 F 30-39        24:55    8:02/M
      48    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57     9 M 50-59        25:12    8:08/M
      49    Tom Bergman             Bethany  CT         53    10 M 50-59        25:35    8:15/M
      50    Jerry Meshell           Orange  CT          49    10 M 40-49        25:39    8:16/M
      51    Tony Birignola          Woodbridge  CT      56    11 M 50-59        25:51    8:20/M
      52    Bob Davidson            Collinsville  CT    75     1 M 70-79        25:52    8:21/M
      53    George Huffman          Shelton  CT         47    11 M 40-49        26:04    8:25/M
      54    Patricia Brandt         Norwalk  CT         50     2 F 50-59        26:11    8:27/M
      55    Michelle Gottlieb       Marblehead  MA      35     4 F 30-39        26:16    8:28/M
      56    Kate Nicoll             Woodbridge  CT      15     3 F 13-18        26:29    8:33/M
      57    Karin Nicoll            Woodbridge  CT      45     5 F 40-49        26:29    8:33/M
      58    Cindy Andrien           Woodbridge  CT      43     6 F 40-49        26:59    8:42/M
      59    Karen Rogers            Chester  CT         54     3 F 50-59        27:33    8:53/M
      60    Nancy Bennett           Bethany  CT         39     5 F 30-39        27:35    8:54/M
      61    Jane Frey               Bethany  CT         49     7 F 40-49        27:36    8:54/M
      62    A J Pite                Orange  CT           8     3 M  1-12        27:56    9:01/M
      63    Chris Snyder            Woodbridge  CT      45    12 M 40-49        27:59    9:02/M
      64    Lauren Pite             Orange  CT          46     8 F 40-49        27:59    9:02/M
      65    Alex Snyder             Woodbridge  CT      12     4 M  1-12        28:23    9:09/M
      66    Peter Casolino          New Haven  CT       37     3 M 30-39        28:31    9:12/M
      67    Patricia Krawczyk       Woodbridge  CT      46     9 F 40-49        28:42    9:15/M
      68    Taylor Tambis           Woodbridge  CT      11     5 M  1-12        28:52    9:19/M
      69    Tom Tambis              Woodbridge  CT      46    13 M 40-49        28:53    9:19/M
      70    Alexa Eldracher         Woodbridge  CT       9     2 F  1-12        30:10    9:44/M
      71    Colin Mc Nulty          Woodbridge  CT      11     6 M  1-12        30:14    9:45/M
      72    Danielle Eldracher      Woodbridge  CT      11     3 F  1-12        30:15    9:45/M
      73    Emily Bassi             Naugatuck  CT       24     2 F 19-29        30:45    9:55/M
      74    Carla Bassi             Bethany  CT         21     3 F 19-29        31:21   10:07/M
      75    Joan Subbloie           Woodbridge  CT      40    10 F 40-49        31:34   10:11/M
      76    Patty Bassi             Bethany  CT         48    11 F 40-49        31:37   10:12/M
      77    Dina Misiasz            West Haven  CT      42    12 F 40-49        31:42   10:14/M
      78    Charles Riuellini       Woodbridge  CT      52    12 M 50-59        32:12   10:23/M
      79    Jami Horton             Woodbridge  CT      14     4 F 13-18        32:28   10:28/M
      80    Junior Johnson          Shelton  CT         11     7 M  1-12        34:08   11:01/M
      81    Benjamin Shepherd       Woodbridge  CT      10     8 M  1-12        36:16   11:42/M
      82    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         46    13 F 40-49        36:22   11:44/M
      83    Diane Shannon           Woodbridge  CT      44    14 F 40-49        37:43   12:10/M
      84    Alex La Motte           Woodbridge  CT      11     9 M  1-12        37:46   12:11/M
      85    Rich Olderman           Ansonia  CT         64     2 M 60-69        40:00   12:54/M
      86    Sara Horton             Woodbridge  CT      41    15 F 40-49        42:33   13:44/M
      87    Carole La Motte         Woodbridge  CT      57     4 F 50-59        43:08   13:55/M
      88    Brent Bassi             Bethany  CT         26     6 M 19-29        43:12   13:56/M
      89    Lea Sciortino           Bethany  CT         14     5 F 13-18        43:12   13:56/M
      90    Alana Sciortino         Bethany  CT         17     6 F 13-18        44:28   14:21/M
      91    Antonia Marek           Bethany  CT         49    16 F 40-49        44:28   14:21/M
      92    Michelle Bellin         Woodbridge  CT      10     4 F  1-12        47:36   15:21/M
      93    Eli Silvert             Woodbridge  CT       6    10 M  1-12        47:43   15:24/M
      94    Lucia Bianchi           Woodbridge  CT      74     1 F 70-79        49:25   15:56/M
      95    Robyn Di Lorenzo        Woodbridge  CT      42    17 F 40-49        49:45   16:03/M
      96    Andrea Weinstein        Woodbridge  CT      44    18 F 40-49        51:17   16:33/M
      97    Lea Silvert             Woodbridge  CT      10     5 F  1-12        51:18   16:33/M
      98    S Simowitz              Woodbridge  CT      50     5 F 50-59        51:42   16:41/M
      99    Bill Montr              Woodbridge  CT      40    14 M 40-49        51:42   16:41/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kate Lapinski New Hartford CT

42

3

18:07

5:51/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

McKenzie Dey Woodbridge CT

10

41

23:34

7:36/M

2

Alexa Eldracher Woodbridge CT

9

70

30:10

9:44/M

3

Danielle Eldracher Woodbridge CT

11

72

30:15

9:45/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paige Pallotto Woodbridge CT

13

9

19:18

6:14/M

2

Stephanie Jorge Orange CT

15

36

22:47

7:21/M

3

Kate Nicoll Woodbridge CT

15

56

26:29

8:33/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristine Lynch Woodbridge CT

21

27

21:48

7:02/M

2

Emily Bassi Naugatuck CT

24

73

30:45

9:55/M

3

Carla Bassi Bethany CT

21

74

31:21

10:07/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandra Dalles Ansonia CT

32

31

22:15

7:11/M

2

Linda Cordova Hamden CT

39

32

22:18

7:12/M

3

Dianne Andreoli Woodbridge CT

39

47

24:55

8:02/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Coffey Woodbridge CT

45

11

19:53

6:25/M

2

Leah Vogel Woodbridge CT

47

23

21:28

6:55/M

3

Carol Brignola Woodbridge CT

43

39

23:22

7:32/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melinda Struwas West Haven CT

51

18

21:12

6:50/M

2

Patricia Brandt Norwalk CT

50

54

26:11

8:27/M

3

Karen Rogers Chester CT

54

59

27:33

8:53/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lucia Bianchi Woodbridge CT

74

94

49:25

15:56/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

38

1

16:30

5:19/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Joyce Wallingford CT

12

33

22:26

7:14/M

2

Teddy Schaffer Woodbridge CT

10

34

22:35

7:17/M

3

A J Pite Orange CT

8

62

27:56

9:01/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Curtis D' Anna Woodbridge CT

17

2

18:04

5:50/M

2

Brett Snyder Woodbridge CT

16

8

19:13

6:12/M

3

Philip Schinis Ansonia CT

13

13

20:26

6:35/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Will Halstead Woodbridge CT

23

4

18:24

5:56/M

2

Bruce Bassi Bethany CT

20

5

18:47

6:04/M

3

Scott Trauner Wallingford CT

29

17

21:10

6:50/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ed Perez West Haven CT

37

19

21:17

6:52/M

2

Kevin Ericson Glastonbury CT

39

29

22:08

7:08/M

3

Peter Casolino New Haven CT

37

66

28:31

9:12/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Munroe Newington CT

45

6

18:50

6:05/M

2

Albert Muir Ansonia CT

40

7

18:51

6:05/M

3

Patrick Cordle Woodbridge CT

47

24

21:28

6:55/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emad Haerizadeh Orange CT

51

10

19:22

6:15/M

2

Paul Rabenold Avon CT

52

12

20:11

6:31/M

3

Bob Stephenson Milford CT

56

15

20:43

6:41/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Metro New Haven CT

64

45

24:47

8:00/M

2

Rich Olderman Ansonia CT

64

85

40:00

12:54/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

75

52

25:52

8:21/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News