Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Run For The COVE 5K

Madison, CT, October 17, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner George Page
Race Winner George Page


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For The COVE 5K
To Benefit Grieving Children
October 17, 2004 - 5K
Madison, CT

OVERALL WINNERS

George Page, Guilford, CT - 17:59
Maureen Terwilliger, Guilford, CT - 19:25


51 Degrees
WINDY!

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    George Page             Guilford  CT        39 ***** M 30-39        17:59    5:48/M
       2    Jerry Turk              Killingworth  CT    46     1 M 40-49        18:17    5:54/M
       3    Jeff Heintz             Wallingford  CT     45     2 M 40-49        18:25    5:56/M
       4    Bruce Beebe             Guilford  CT        43     3 M 40-49        18:56    6:06/M
       5    Scott Bristol           Old Saybrook  Ct    31     1 M 30-39        19:04    6:09/M
       6    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        37 ***** F 30-39        19:25    6:16/M
       7    John Carroll            Clinton  CT         41     4 M 40-49        19:35    6:19/M
       8    John Shepherd                               48     5 M 40-49        19:36    6:19/M
       9    Vincent Lindsley        Norwalk  Ct         27     1 M 20-29        19:50    6:24/M
      10    Mike Moalli             Guilford  CT        14     1 M 13-19        20:43    6:41/M
      11    George Sanders Jr       Guilford  CT        51     1 M 50-59        20:46    6:42/M
      12    Richard Gallagher       Madison  CT         41     6 M 40-49        20:47    6:42/M
      13    Donald Smith            Watertown  CT       60     1 M 60-69        21:03    6:47/M
      14    John Riley              Cheshire  CT        31     2 M 30-39        21:10    6:50/M
      15    Scott Trauner           Wallingford  CT     29     2 M 20-29        21:14    6:51/M
      16    William Schaeffer       Guilford  CT        58     2 M 50-59        21:23    6:54/M
      17    Ken Skidmore            Clinton  CT         38     3 M 30-39        21:29    6:56/M
      18    Jordon Russell          Madison  CT         15     2 M 13-19        21:43    7:00/M
      19    Michael Strait          Guilford  CT        39     4 M 30-39        21:44    7:01/M
      20    Jim Eagan               West Haven  CT      54     3 M 50-59        21:48    7:02/M
      21    Bruce Hrozenchik        Guilford  CT        41     7 M 40-49        21:50    7:03/M
      22    Mindy Struwas           West Haven  Ct      51     1 F 50-59        21:59    7:05/M
      23    Betsy Carroll           Clinton  CT         45     1 F 40-49        22:18    7:12/M
      24    Shannon Flynn           Guilford  CT        17     1 F 13-19        22:30    7:15/M
      25    Erik Leeming            Guilford  CT        42     8 M 40-49        22:30    7:15/M
      26    Darrel Graver           Killingworth  CT    15     3 M 13-19        22:37    7:18/M
      27    Rocky Ross              Clinton  ct         49     9 M 40-49        22:38    7:18/M
      28    Eric Brown              Guilford  CT        14     4 M 13-19        22:54    7:23/M
      29    Jordan Kozol            Guilford  CT        13     2 F 13-19        22:57    7:24/M
      30    Andrew Montgomery       Madison  CT         46    10 M 40-49        23:02    7:26/M
      31    Jeffrey Renkl           Clinton  CT         41    11 M 40-49        23:04    7:26/M
      32    Jack McShane            Madison  Ct         11     1 M  1-12        23:05    7:27/M
      33    Tom Banisch             Madison  CT         0      1 M  0- 0        23:14    7:30/M
      34    Dennis O'Keefe          Killingworth  CT    35     5 M 30-39        23:15    7:30/M
      35    Terry Talburtt          North Haven  CT     0      2 M  0- 0        23:20    7:32/M
      36    Todd Bakoledis          Chester  CT         43    12 M 40-49        23:24    7:33/M
      37    Lindsay Holmes          East Hampton  CT    24     1 F 20-29        23:26    7:34/M
      38    Todd Renz                                   0      3 M  0- 0        23:30    7:35/M
      39    Jeff Moretti            Guilford  CT        11     2 M  1-12        23:30    7:35/M
      40    Brittany Carroll        Clinton  CT         12     1 F  1-12        23:32    7:35/M
      41    Bandit Number  9000                                4 M  0- 0        23:33    7:36/M
      42    Buffy Harman            Guilford  CT        14     3 F 13-19        23:42    7:39/M
      43    Bill Kaplan             New Haven  CT       55     4 M 50-59        23:46    7:40/M
      44    Kate Rooney             Guilford  CT        16     4 F 13-19        23:51    7:42/M
      45    Kelly Gottlick          Madison  CT         42     2 F 40-49        23:53    7:42/M
      46    Madeline Snall          Guilford  CT        14     5 F 13-19        23:58    7:44/M
      47    Holly Davis             Guilford  CT        12     2 F  1-12        24:00    7:45/M
      48    Rachel Seltzer          Middletown  CT      22     2 F 20-29        24:08    7:47/M
      49    Anand Sekaran           West Hartford  CT   36     6 M 30-39        24:11    7:48/M
      50    Nancy Williams          Guilford  CT        36     1 F 30-39        24:11    7:48/M
      51    Tom Peterson            Madison  CT         52     5 M 50-59        24:14    7:49/M
      52    John Kelly              Guilford  CT        63     2 M 60-69        24:18    7:50/M
      53    Nicholas Leeming        Guilford  CT        13     5 M 13-19        24:20    7:51/M
      54    Michelle Brown          Deep River  Ct      42     3 F 40-49        24:24    7:52/M
      55    Kristen Gorecki         Cromwell  CT        17     6 F 13-19        24:39    7:57/M
      56    Kip Small               Guilford  CT        43    13 M 40-49        24:40    7:57/M
      57    John Thomas             Clinton  CT         65     3 M 60-69        24:43    7:58/M
      58    Cherie Anderson         Old Saybrook  CT    40     4 F 40-49        24:51    8:01/M
      59    Frank Ladore            New Haven  CT       34     7 M 30-39        24:52    8:01/M
      60    Carol Bertolini         Madison  CT         40     5 F 40-49        24:53    8:02/M
      61    Brittany McConnell      Centerbrook  CT     12     3 F  1-12        24:54    8:02/M
      62    Allison Lacasky         Norwalk  CT         26     3 F 20-29        24:55    8:02/M
      63    Quincy Small            Guilford  CT        14     7 F 13-19        25:08    8:06/M
      64    Bob Caligan             Madison  CT         53     6 M 50-59        25:21    8:11/M
      65    Chris Tunney            Clinton  CT         32     8 M 30-39        25:23    8:11/M
      66    Abbie Demusis           Guilford  CT        15     8 F 13-19        25:24    8:12/M
      67    Ashley Semses           Guilford  CT        17     9 F 13-19        25:27    8:13/M
      68    Dennis Sullivan         Guilford  CT        56     7 M 50-59        25:29    8:13/M
      69    Sarah Dworak            Killingworth  CT    24     4 F 20-29        25:35    8:15/M
      70    Molly Saunders          Guilford  CT        14    10 F 13-19        25:37    8:16/M
      71    Laurence Mart           Madison  Ct         53     8 M 50-59        25:40    8:17/M
      72    Brendan Culliton        Guilford  CT        14     6 M 13-19        25:43    8:18/M
      73    Sheryl Combs            New Haven  CT       33     2 F 30-39        25:54    8:21/M
      74    Randy Griffin           Madison  CT         53     2 F 50-59        25:55    8:22/M
      75    Matt Stager             Madison  CT         41    14 M 40-49        25:57    8:22/M
      76    Heather De Laurentis    Old Lyme  CT        29     5 F 20-29        25:59    8:23/M
      77    Kathleen Elliott        Guilford  CT        13    11 F 13-19        26:00    8:23/M
      78    Kelly Markiewicz        Guilford  CT        16    12 F 13-19        26:04    8:25/M
      79    Tom Shanahan            Southington  CT     58     9 M 50-59        26:05    8:25/M
      80    Tina Gorskey            South Glastonbury   35     3 F 30-39        26:06    8:25/M
      81    Jeff Bertolini          Madison  CT         38     9 M 30-39        26:08    8:26/M
      82    Rafael Ozdemirer        Cheshire  CT        0      5 M  0- 0        26:10    8:26/M
      83    Charles Reese           Guilford  CT        50    10 M 50-59        26:13    8:27/M
      84    Garrett Heher           Essex  CT           38    10 M 30-39        26:14    8:28/M
      85    Breton Haskins          Essex  CT           33    11 M 30-39        26:14    8:28/M
      86    Keith Brown             Guilford  CT        42    15 M 40-49        26:23    8:31/M
      87    Emily Ach                                   0      1 F  0- 0        26:23    8:31/M
      88    Amos Page               Guilford  CT        10     3 M  1-12        26:27    8:32/M
      89    Brendon Beebe           Guilford  CT        9      4 M  1-12        26:28    8:32/M
      90    Kim Dempsey             Madison  CT         32     4 F 30-39        26:29    8:33/M
      91    Kathryn Cyr             Westbrook  CT       9      4 F  1-12        26:31    8:33/M
      92    Tracy Rooney            Guilford  CT        44     6 F 40-49        26:36    8:35/M
      93    David Purushotom        Southington  CT     38    12 M 30-39        26:46    8:38/M
      94    Sean Duffy              Huntersville  NC    44    16 M 40-49        26:48    8:39/M
      95    Mark Miller             Madison  CT         37    13 M 30-39        26:49    8:39/M
      96    Griffin McShane         Madison  Ct          8     5 M  1-12        26:51    8:40/M
      97    Peter McShane           Madison  Ct         42    17 M 40-49        26:52    8:40/M
      98    Dayleen Bushnell        Old Saybrook  CT    38     5 F 30-39        26:52    8:40/M
      99    Eric Chester            North Haven  CT     35    14 M 30-39        26:53    8:40/M
     100    Lauren Cyr              Westbrook  CT       7      5 F  1-12        26:54    8:41/M
     101    Don Cyr                 Westbrook  CT       40    18 M 40-49        26:54    8:41/M
     102    MacKenzie Dostie        Guilford  CT        11     6 F  1-12        26:56    8:41/M
     103    Mollie Dostie           Guilford  CT        35     6 F 30-39        26:57    8:42/M
     104    Jayme Mart              Madison  Ct         44     7 F 40-49        26:58    8:42/M
     105    Dawna Daniel            New Haven  CT       33     7 F 30-39        27:00    8:43/M
     106    Dennis Culliton         Guilford  CT        46    19 M 40-49        27:01    8:43/M
     107    Nick Moretti            Guilford  CT         9     6 M  1-12        27:01    8:43/M
     108    Mike Moretti            Guilford  CT        38    15 M 30-39        27:03    8:44/M
     109    Terri Weiss             Madison  CT         54     3 F 50-59        27:03    8:44/M
     110    Janis D'Andrea          Guilford  CT        50     4 F 50-59        27:12    8:46/M
     111    Evelyn Dolan            Bolton  MA          44     8 F 40-49        27:15    8:47/M
     112    Jordon Russell          Madison  CT         44    20 M 40-49        27:19    8:49/M
     113    Peggy Butler            Madison  CT         39     8 F 30-39        27:20    8:49/M
     114    Tim Butler              Madison  CT         41    21 M 40-49        27:20    8:49/M
     115    Rebecca Rodbourn        Middletown  CT      33     9 F 30-39        27:24    8:50/M
     116    Ray Desjardins          Killingworth  CT    47    22 M 40-49        27:27    8:51/M
     117    Cheryl Robucci          W. Simsbury  CT     40     9 F 40-49        27:35    8:54/M
     118    Roman Sterzycki         Madison  CT         55    11 M 50-59        27:41    8:56/M
     119    Karen Febbraio          Guilford  CT        51     5 F 50-59        27:42    8:56/M
     120    Frank Hird              Guilford  CT        48    23 M 40-49        27:58    9:01/M
     121    Michael Wilder          Madison  CT         40    24 M 40-49        27:59    9:02/M
     122    Bandit Number  9001                                6 M  0- 0        28:01    9:02/M
     123    Linsay Rohr             Guilford  CT        14    13 F 13-19        28:01    9:02/M
     124    Eric Christensen                            0      7 M  0- 0        28:09    9:05/M
     125    Gaby Le Marier          Guilford  CT        15    14 F 13-19        28:09    9:05/M
     126    Bandit Number  9002                                8 M  0- 0        28:10    9:05/M
     127    Bandit Number  9003                                9 M  0- 0        28:13    9:06/M
     128    Paul Poth               Cambridge  MA       34    16 M 30-39        28:19    9:08/M
     129    Jerrette Zoner          Clinton  CT         38    10 F 30-39        28:19    9:08/M
     130    Tori Piraino            Guilford  CT        0      2 F  0- 0        28:23    9:09/M
     131    Kristen Mitchell        Guilford  CT        15    15 F 13-19        28:28    9:11/M
     132    Buddy Hartmann          Madison  CT         36    17 M 30-39        28:29    9:11/M
     133    Sandy Beaurais          Killingworth  CT    43    10 F 40-49        28:29    9:11/M
     134    Jay Thomas              Hartford  CT        38    18 M 30-39        28:49    9:18/M
     135    Darlene Riley           Cheshire  CT        32    11 F 30-39        28:53    9:19/M
     136    Tom Markiewicz          Guilford  CT        46    25 M 40-49        28:57    9:20/M
     137    Jim Palma               Somerville  MA      28     3 M 20-29        28:59    9:21/M
     138    Bandit Number  9004                               10 M  0- 0        29:13    9:25/M
     139    Linda Riera             Higganum  CT        40    11 F 40-49        29:19    9:27/M
     140    Jean Keller             Branford  CT        45    12 F 40-49        29:22    9:28/M
     141    Bill Fauzio             Guilford  CT        54    12 M 50-59        29:23    9:29/M
     142    Andrea Rizzo            Guilford  CT        12     7 F  1-12        29:23    9:29/M
     143    Helen Rizzo             Guilford  CT        48    13 F 40-49        29:24    9:29/M
     144    Joanne Choma                                0      3 F  0- 0        29:26    9:30/M
     145    Shannon Henderson       Clinton  CT         38    12 F 30-39        29:28    9:30/M
     146    Jackie Mc Cullough      Guilford  CT        48    14 F 40-49        29:35    9:33/M
     147    Annaliese Spaziano      Clinton  CT         27     6 F 20-29        29:37    9:33/M
     148    Sally Johnson           Harwinton  CT       46    15 F 40-49        29:44    9:35/M
     149    Logan Kozal             Guilford  CT        11     8 F  1-12        29:44    9:35/M
     150    Kim M. Cloutier         Unionville  CT      0      4 F  0- 0        29:45    9:36/M
     151    Sue Moretti             Guilford  CT        48    16 F 40-49        29:46    9:36/M
     152    Jeanne Czel             Guilford  CT        57     6 F 50-59        29:52    9:38/M
     153    Mark Rapuano            Clinton  CT         41    26 M 40-49        29:55    9:39/M
     154    Tricia Santi            Guilford  CT        51     7 F 50-59        29:58    9:40/M
     155    Pamela Lizdas           Manchester  CT      28     7 F 20-29        30:01    9:41/M
     156    Kalia Gottlick          Madison  CT         12     9 F  1-12        30:01    9:41/M
     157    Erica Forti             Madison  CT         30    13 F 30-39        30:11    9:44/M
     158    Julius Pasay            Guilford  Ct        18     7 M 13-19        30:13    9:45/M
     159    Bandit Number  9005                               11 M  0- 0        30:22    9:48/M
     160    Jane Gresham(paid By                         0     5 F  0- 0        30:25    9:49/M
     161    Sam Foster              Guilford  Ct        13     8 M 13-19        30:25    9:49/M
     162    Participant   386                            0    12 M  0- 0        30:26    9:49/M
     163    Bandit Number  9006                               13 M  0- 0        30:28    9:50/M
     164    Larry Case              Clinton  CT         62     4 M 60-69        30:28    9:50/M
     165    Bandit Number  9007                               14 M  0- 0        30:32    9:51/M
     166    Christopher Burkle      Guilford  CT        9      7 M  1-12        30:43    9:55/M
     167    Erin Staff              Guilford  CT        15    16 F 13-19        30:43    9:55/M
     168    Cindy Kozal             Guilford  CT        37    14 F 30-39        30:43    9:55/M
     169    Anissa Pesce            West Hartford  CT   24     8 F 20-29        30:44    9:55/M
     170    Lindsey Williams        Guilford  CT        0      6 F  0- 0        30:51    9:57/M
     171    Bandit Number  9008                               15 M  0- 0        30:54    9:58/M
     172    Bandit Number  9009                               16 M  0- 0        30:54    9:58/M
     173    Bonnie Frankel          Madison  CT         35    15 F 30-39        30:54    9:58/M
     174    Marc Gelven             Clinton  CT         33    19 M 30-39        30:56    9:59/M
     175    Mark Graveline          Clinton  CT         35    20 M 30-39        31:02   10:01/M
     176    Michael Marusic         Shelton  CT         46    27 M 40-49        31:08   10:03/M
     177    Katie Terwilliger       Guilford  CT        11    10 F  1-12        31:13   10:04/M
     178    Mandy Thompson          Guilford  CT        0      7 F  0- 0        31:17   10:05/M
     179    Michaela Parnell        Guilford  CT        0      8 F  0- 0        31:26   10:08/M
     180    Nikki Hostnik           Old Lyme  CT        34    16 F 30-39        31:31   10:10/M
     181    Dan Ladore              Milford  CT         48    28 M 40-49        31:33   10:11/M
     182    Diane Fahey             Madison  CT         49    17 F 40-49        31:37   10:12/M
     183    John Fahey              Madison  CT         53    13 M 50-59        31:37   10:12/M
     184    Christopher Peake       Clinton  CT         35    21 M 30-39        31:53   10:17/M
     185    James Galinsky          Madison  CT         47    29 M 40-49        32:00   10:19/M
     186    Lauren Young            Guilford  CT        15    17 F 13-19        32:06   10:21/M
     187    Carol White             Killingworth  CT    46    18 F 40-49        32:07   10:22/M
     188    Nelson Freeman          Killingworth  CT    66     5 M 60-69        32:09   10:22/M
     189    Alyssa Remington        Guilford  CT        16    18 F 13-19        32:12   10:23/M
     190    Christie Kinsella       Guilford  CT        15    19 F 13-19        32:14   10:24/M
     191    Shaelin Gottlick        Madison  CT         10    11 F  1-12        32:21   10:26/M
     192    Stephanie Carroll       Clinton  CT         9     12 F  1-12        32:29   10:29/M
     193    Lisa Kronauer           Madison  CT         42    19 F 40-49        32:30   10:29/M
     194    Marietta Lee            Madison  CT         34    17 F 30-39        32:30   10:29/M
     195    Bandit Number  9010                               17 M  0- 0        32:31   10:29/M
     196    Tess French             Guilford  CT        15    20 F 13-19        32:31   10:29/M
     197    Natalie Cignatta        Guilford  CT        15    21 F 13-19        32:32   10:30/M
     198    Julie Dillon            Stafford Springs  C 0      9 F  0- 0        32:34   10:30/M
     199    Katie Hagenow           Branford  CT        23     9 F 20-29        32:35   10:31/M
     200    Barbara Travisano       Madison  CT         56     8 F 50-59        32:36   10:31/M
     201    Alison Renkl            Clinton  CT         10    13 F  1-12        32:36   10:31/M
     202    Bandit Number  9011                               18 M  0- 0        32:36   10:31/M
     203    Kitty Palmer            Guilford  CT        50     9 F 50-59        32:36   10:31/M
     204    Shannon Mooney          Guilford  CT        14    22 F 13-19        32:38   10:32/M
     205    Jolie Boran             Clinton  CT         39    18 F 30-39        32:41   10:33/M
     206    Becca Bushnell          Guilford  CT        17    23 F 13-19        32:45   10:34/M
     207    Karen Dunn              Guilford  CT        17    24 F 13-19        32:45   10:34/M
     208    Nydia Peake             Clinton  CT         32    19 F 30-39        32:47   10:35/M
     209    Joe Gertner                                 0     19 M  0- 0        32:50   10:35/M
     210    Joan Tennenbaum-Pasa    Guilford  Ct        46    20 F 40-49        32:53   10:36/M
     211    Bernard St. George      Guilford  Ct        53    14 M 50-59        32:53   10:36/M
     212    Emily Taylor            Guilford  CT        10    14 F  1-12        32:56   10:37/M
     213    Joellen Simons          Killingworth  CT    35    20 F 30-39        32:58   10:38/M
     214    Luke Torrellas          Chester  CT         10     8 M  1-12        32:59   10:38/M
     215    Maryanne Daniel Torrell Clinton  CT         46    21 F 40-49        32:59   10:38/M
     216    Ram Taylor              Guilford  CT        51    15 M 50-59        33:01   10:39/M
     217    Martha Dielli           Madison  CT         41    22 F 40-49        33:03   10:40/M
     218    Terry Hershey           Guilford  CT        57    10 F 50-59        33:04   10:40/M
     219    Al Hershey              Guilford  CT        57    16 M 50-59        33:04   10:40/M
     220    Lisa Ferraro            Killingworth  CT    39    21 F 30-39        33:06   10:41/M
     221    Karen Brown             Guilford  CT        44    23 F 40-49        33:14   10:43/M
     222    Robert Mahoney          Guilford  Ct        69     6 M 60-69        33:24   10:46/M
     223    Dominique Ridka         Clinton  CT         42    24 F 40-49        33:28   10:48/M
     224    Bandit Number  9012                               20 M  0- 0        33:47   10:54/M
     225    Valerie Smith           Madison  CT         50    11 F 50-59        34:11   11:02/M
     226    Katherine Crabtree      Guilford  CT        13    25 F 13-19        34:19   11:04/M
     227    Fiana Vardy             Guilford  CT        13    26 F 13-19        34:20   11:05/M
     228    Marc Pasay              Guilford  Ct        19     9 M 13-19        34:20   11:05/M
     229    Ginger Armstrong        Canterbury  CT      42    25 F 40-49        34:39   11:11/M
     230    Ed Hargus               Gales Ferry  Ct     57    17 M 50-59        34:43   11:12/M
     231    Cheryl Renkl            Clinton  CT         40    26 F 40-49        34:48   11:14/M
     232    Lucy Foster             Guilford  Ct        16    27 F 13-19        35:05   11:19/M
     233    Ron Barndollar          Guilford  CT        54    18 M 50-59        36:08   11:39/M
     234    Nancy Barndollar        Guilford  CT        60     1 F 60-69        36:08   11:39/M
     235    Justine Graveline       Clinton  CT         33    22 F 30-39        38:10   12:19/M
     236    Marianne Purushotom     Southington  CT     38    23 F 30-39        38:10   12:19/M
     237    Synthia Liska           Madison  CT         32    24 F 30-39        38:38   12:28/M
     238    Kaitlin Burkle          Guilford  CT        17    28 F 13-19        38:38   12:28/M
     239    Christine Puciato       Madison  CT         34    25 F 30-39        38:38   12:28/M
     240    Peter Strauss           Guilford  CT        61     7 M 60-69        39:03   12:36/M
     241    Kellie Duggan           Guilford  CT        16    29 F 13-19        39:21   12:42/M
     242    James Kenefick          Guilford  CT        70     1 M 70-79        39:22   12:42/M
     243    Barbara Strauss         Guilford  CT        57    12 F 50-59        41:12   13:17/M
     244    Susan Strand            Torrington  CT      60     2 F 60-69        43:09   13:55/M
     245    Debby Vanshaick         Guilford  CT         0    10 F  0- 0        46:14   14:55/M
     246    Stacey Van-Shchaick Fo  Winchester  MA      33    26 F 30-39        46:14   14:55/M
     247    Martha Dieli            Madison  CT         40    27 F 40-49        46:27   14:59/M
     248    Rose Evans              Wallingford  CT     49    28 F 40-49        46:27   14:59/M
     249    Susan Sadowski          Madison  Ct         53    13 F 50-59        48:42   15:43/M
     250    Diane Ruggiero          Clinton  CT         36    27 F 30-39        49:10   15:52/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

37

6

19:25

6:16/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brittany Carroll Clinton CT

12

40

23:32

7:35/M

2

Holly Davis Guilford CT

12

47

24:00

7:45/M

3

Brittany McConnell Centerbrook CT

12

61

24:54

8:02/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Flynn Guilford CT

17

24

22:30

7:15/M

2

Jordan Kozol Guilford CT

13

29

22:57

7:24/M

3

Buffy Harman Guilford CT

14

42

23:42

7:39/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsay Holmes East Hampton CT

24

37

23:26

7:34/M

2

Rachel Seltzer Middletown CT

22

48

24:08

7:47/M

3

Allison Lacasky Norwalk CT

26

62

24:55

8:02/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Williams Guilford CT

36

50

24:11

7:48/M

2

Sheryl Combs New Haven CT

33

73

25:54

8:21/M

3

Tina Gorskey South Glastonbury CT

35

80

26:06

8:25/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betsy Carroll Clinton CT

45

23

22:18

7:12/M

2

Kelly Gottlick Madison CT

42

45

23:53

7:42/M

3

Michelle Brown Deep River Ct

42

54

24:24

7:52/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Struwas West Haven Ct

51

22

21:59

7:05/M

2

Randy Griffin Madison CT

53

74

25:55

8:22/M

3

Terri Weiss Madison CT

54

109

27:03

8:44/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Barndollar Guilford CT

60

234

36:08

11:39/M

2

Susan Strand Torrington CT

60

244

43:09

13:55/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Page Guilford CT

39

1

17:59

5:48/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack McShane Madison Ct

11

32

23:05

7:27/M

2

Jeff Moretti Guilford CT

11

39

23:30

7:35/M

3

Amos Page Guilford CT

10

88

26:27

8:32/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Moalli Guilford CT

14

10

20:43

6:41/M

2

Jordon Russell Madison CT

15

18

21:43

7:00/M

3

Darrel Graver Killingworth CT

15

26

22:37

7:18/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Vincent Lindsley Norwalk Ct

27

9

19:50

6:24/M

2

Scott Trauner Wallingford CT

29

15

21:14

6:51/M

3

Jim Palma Somerville MA

28

137

28:59

9:21/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Bristol Old Saybrook Ct

31

5

19:04

6:09/M

2

John Riley Cheshire CT

31

14

21:10

6:50/M

3

Ken Skidmore Clinton CT

38

17

21:29

6:56/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Turk Killingworth CT

46

2

18:17

5:54/M

2

Jeff Heintz Wallingford CT

45

3

18:25

5:56/M

3

Bruce Beebe Guilford CT

43

4

18:56

6:06/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Sanders Jr Guilford CT

51

11

20:46

6:42/M

2

William Schaeffer Guilford CT

58

16

21:23

6:54/M

3

Jim Eagan West Haven CT

54

20

21:48

7:02/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Donald Smith Watertown CT

60

13

21:03

6:47/M

2

John Kelly Guilford CT

63

52

24:18

7:50/M

3

John Thomas Clinton CT

65

57

24:43

7:58/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Kenefick Guilford CT

70

242

39:22

12:42/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News