Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

5K Don't Smoke Run/Walk

Milford, CT, May 9, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Chris Dickerson
Race Winner Chris Dickerson


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Hospital
5K Don't Smoke - Run/Walk
May 9, 2004 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 16:28
Maureen Terwilliger, Guilford, CT - 18:47


Drizzle

52 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      38 ***** M 30-39        16:28    5:19/M
       2    Ryan Tiernan            Derby  CT           17     1 M 13-18        17:09    5:32/M
       3    Alan MacDougall         Branford  CT        38     1 M 30-39        17:18    5:35/M
       4    Tim King                Milford  CT         29     1 M 19-29        17:29    5:38/M
       5    David Pantin            New Haven  CT       42     1 M 40-49        17:43    5:43/M
       6    John Schwartz           Ridgefield  CT      40     2 M 40-49        17:50    5:45/M
       7    Ward Willis             Milford  CT         27     2 M 19-29        18:05    5:50/M
       8    Charles Hornak          Hamden  CT          36     2 M 30-39        18:14    5:53/M
       9    Jon Kornacki            Wallingford  CT     45     3 M 40-49        18:24    5:56/M
      10    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        36 ***** F 30-39        18:47    6:04/M
      11    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    40     4 M 40-49        18:50    6:05/M
      12    Brendan Rooney          Stratford  CT       20     3 M 19-29        18:57    6:07/M
      13    Cory Loftis             Branford  CT        14     2 M 13-18        18:59    6:07/M
      14    Ed Sul                  Shelton  CT         20     4 M 19-29        19:05    6:09/M
      15    Michelle Stratz         Branford  CT        27     1 F 19-29        19:09    6:11/M
      16    Brian Fidler            West Haven  CT      33     3 M 30-39        19:15    6:13/M
      17    Lisa Cadmus             New Haven  CT       24     2 F 19-29        19:17    6:13/M
      18    Michael Ruospo          Stratford  CT       39     4 M 30-39        19:21    6:15/M
      19    Gary Dubois             Milford  CT         46     5 M 40-49        19:32    6:18/M
      20    Dave Abromaitis         New Haven  CT       37     5 M 30-39        19:34    6:19/M
      21    Paige Pallotto          Woodbridge  CT      13     1 F 13-18        19:37    6:20/M
      22    Jay Chabot              Milford  CT         35     6 M 30-39        19:38    6:20/M
      23    Todd Francis            Orange  CT          25     5 M 19-29        19:44    6:22/M
      24    John Courtmanche        New Haven  CT       61     1 M 60-69        19:48    6:23/M
      25    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      42     1 F 40-49        19:56    6:26/M
      26    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     6 M 19-29        20:06    6:29/M
      27    George Thorne           New Haven  CT       42     6 M 40-49        20:10    6:30/M
      28    Brett Snyder            Woodbridge  CT      16     3 M 13-18        20:14    6:32/M
      29    Cliff Carlson           Meriden  CT         52     1 M 50-59        20:16    6:32/M
      30    Michele Shawah          Stratford  CT       25     3 F 19-29        20:26    6:35/M
      31    John Marquez            Guilford  CT        40     7 M 40-49        20:31    6:37/M
      32    Richard Franchi         Derby  CT           45     8 M 40-49        20:31    6:37/M
      33    Albert Post             Orange  CT          45     9 M 40-49        20:31    6:37/M
      34    Robert Stephenson       Milford  CT         55     2 M 50-59        20:39    6:40/M
      35    Frank Jozefick          Milford  CT         38     7 M 30-39        20:40    6:40/M
      36    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       54     3 M 50-59        20:47    6:42/M
      37    Kyle Francis            Orange  CT          18     4 M 13-18        21:04    6:48/M
      38    Wayne Plaveck           Milford  CT         34     8 M 30-39        21:13    6:51/M
      39    Linda Haviland          Cumberland  RI      36     1 F 30-39        21:16    6:52/M
      40    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       44     2 F 40-49        21:21    6:53/M
      41    Chris Dayger            Stamford  CT        36     9 M 30-39        21:26    6:55/M
      42    Christine Asaro         Trumbull  CT        35     2 F 30-39        21:32    6:57/M
      43    Linda Cordova           Hamden  CT          39     3 F 30-39        21:41    7:00/M
      44    Robert Orgovan          Ansonia  CT         57     4 M 50-59        21:57    7:05/M
      45    Brian Thomas            Boston  MA          26     7 M 19-29        21:58    7:05/M
      46    Tina Lee                New Haven  CT       28     4 F 19-29        22:01    7:06/M
      47    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     5 M 13-18        22:03    7:07/M
      48    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        22:14    7:10/M
      49    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         46     3 F 40-49        22:19    7:12/M
      50    Sal Terranova           Milford  CT         45    10 M 40-49        22:21    7:13/M
      51    Margit MacDougall       Branford  CT        38     4 F 30-39        22:32    7:16/M
      52    Michael Buchina         New Haven  CT       45    11 M 40-49        22:33    7:16/M
      53    Robert Lynch            Milford  CT         36    10 M 30-39        22:37    7:18/M
      54    Katharine Radziewicz    Fairfield  CT       44     4 F 40-49        22:42    7:19/M
      55    Robert Jacobson         West Haven  CT      23     8 M 19-29        22:54    7:23/M
      56    Elizabeth Sellers       New Haven  CT       26     5 F 19-29        22:54    7:23/M
      57    Frank Lang              Seymour  CT         64     2 M 60-69        23:00    7:25/M
      58    Cindy Scannell          Middlebury  CT      46     5 F 40-49        23:08    7:28/M
      59    Robert Lewis            New Haven  CT       56     5 M 50-59        23:20    7:32/M
      60    Gerry Norman            Woodbridge  CT      48    12 M 40-49        23:21    7:32/M
      61    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      48    13 M 40-49        23:25    7:33/M
      62    Gary Gianetti           Coventry  CT        25     9 M 19-29        23:27    7:34/M
      63    George Geer             Derby  CT           51     6 M 50-59        23:29    7:35/M
      64    David Murray            Milford  CT         42    14 M 40-49        23:31    7:35/M
      65    Mike Pisani             Stratford  CT       61     3 M 60-69        23:31    7:35/M
      66    Demetrius Cap           Milford  CT         38    11 M 30-39        23:35    7:36/M
      67    Robert Fischer          West Haven  CT      42    15 M 40-49        23:36    7:37/M
      68    Pamela Goldstein        Stratford  CT       44     6 F 40-49        23:37    7:37/M
      69    Karl Zukunft            Hamden  CT          41    16 M 40-49        23:44    7:39/M
      70    William Smith           Hamden  CT          29    10 M 19-29        23:46    7:40/M
      71    George Amato            Milford  CT         47    17 M 40-49        23:47    7:40/M
      72    Carlos Rios             Orange  CT          37    12 M 30-39        23:48    7:41/M
      73    Robert Roehr            Weston  CT          43    18 M 40-49        23:48    7:41/M
      74    Bryan Dionne            Wallingford  CT     25    11 M 19-29        23:49    7:41/M
      75    Beth Doyle              Milford  CT         44     7 F 40-49        23:50    7:41/M
      76    Kevin Smith             Milford  CT         14     6 M 13-18        23:50    7:41/M
      77    Maureen Devlin          Milford  CT         49     8 F 40-49        23:51    7:42/M
      78    Nick Bencivengo         Orange  CT          38    13 M 30-39        23:57    7:44/M
      79    Amanda Burrows          Milford  CT         10     1 F  1-12        24:00    7:45/M
      80    Karin Lemkau            Yellow Springs  OH  21     6 F 19-29        24:05    7:46/M
      81    Thomas Farrelly         North Haven  CT     39    14 M 30-39        24:06    7:46/M
      82    Kristin Small           Westwood  MA        21     7 F 19-29        24:10    7:48/M
      83    Mark Greene             Milford  CT         42    19 M 40-49        24:12    7:48/M
      84    Kara Steele             East Haven  CT      13     2 F 13-18        24:27    7:53/M
      85    Christina McGurrin      West Haven  CT      27     8 F 19-29        24:34    7:55/M
      86    Bethany Kelsey          Willington  CT      24     9 F 19-29        24:39    7:57/M
      87    Unknown Flaucher                            27    12 M 19-29        24:41    7:58/M
      88    C J Forcier             Orange  CT          39    15 M 30-39        24:43    7:58/M
      89    Paul Gagliardi          Branford  CT        30    16 M 30-39        24:44    7:59/M
      90    Cathy Antista           Stratford  CT       36     5 F 30-39        24:45    7:59/M
      91    Christine Pallotto      Woodbridge  CT      40     9 F 40-49        24:47    8:00/M
      92    Stephanie Romanowski    Oxford  CT          10     2 F  1-12        24:50    8:01/M
      93    Danielle Burke          Milford  CT         29    10 F 19-29        24:53    8:02/M
      94    McKenzie Dey            Woodbridge  CT       9     3 F  1-12        24:54    8:02/M
      95    Scott Panza             Hamden  CT          16     7 M 13-18        24:59    8:04/M
      96    Joseph Steele           New Haven  CT       50     7 M 50-59        25:03    8:05/M
      97    Karl Salvati            North Haven  CT     51     8 M 50-59        25:04    8:05/M
      98    Margaret Pinheiro       Milford  CT         43    10 F 40-49        25:04    8:05/M
      99    Paul Misencik           Milford  CT         45    20 M 40-49        25:08    8:06/M
     100    Dan Hauerstock          Orange  CT          40    21 M 40-49        25:09    8:07/M
     101    Don Platko              Shelton  CT         62     4 M 60-69        25:12    8:08/M
     102    Kim Remetta             Milford  CT         49    22 M 40-49        25:12    8:08/M
     103    Katie Twohig            Madison  CT         14     3 F 13-18        25:13    8:08/M
     104    B Crowshaw              Milford  CT         54     9 M 50-59        25:21    8:11/M
     105    Deirdre Dey             Woodbridge  CT      42    11 F 40-49        25:24    8:12/M
     106    Bryan Smith             Bridgeport  CT      38    17 M 30-39        25:25    8:12/M
     107    Stephanie Vitale        Orange  CT          14     4 F 13-18        25:29    8:13/M
     108    Peggy Choiniere         Bethany  CT         39     6 F 30-39        25:33    8:15/M
     109    Kathryn Lewis           New Haven  CT       25    11 F 19-29        25:33    8:15/M
     110    Daniel Floucher         Milford  CT         31    18 M 30-39        25:38    8:16/M
     111    Robert Hoxie            Milford  CT         37    19 M 30-39        25:39    8:16/M
     112    Karen Dionne            West Haven  CT      29    12 F 19-29        25:44    8:18/M
     113    Beth Wirsul             Naugatuck  CT       41    12 F 40-49        25:47    8:19/M
     114    Joanna Brooks           Shelton  CT         32     7 F 30-39        25:52    8:21/M
     115    Maria Rockoff           Easton  CT          47    13 F 40-49        26:04    8:25/M
     116    Bob Healey              Milford  CT         47    23 M 40-49        26:06    8:25/M
     117    Bill McCone             Milford  CT         40    24 M 40-49        26:07    8:25/M
     118    Carlos Valle            Monroe  CT          31    20 M 30-39        26:07    8:25/M
     119    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    10 M 50-59        26:10    8:26/M
     120    John McKittrick         Branford  CT        26    13 M 19-29        26:17    8:29/M
     121    Angela Moreno           East Haven  CT      24    13 F 19-29        26:17    8:29/M
     122    Dan Morrelli            Guilford  CT        23    14 M 19-29        26:17    8:29/M
     123    Catherine Kubic         Stratford  CT       40    14 F 40-49        26:18    8:29/M
     124    Amy Zvovushe            Monroe  CT          24    14 F 19-29        26:40    8:36/M
     125    Jerry Weglinski         Milford  CT         44    25 M 40-49        26:45    8:38/M
     126    Chris Snyder            Woodbridge  CT      45    26 M 40-49        26:49    8:39/M
     127    Brian Williams          Milford  CT         38    21 M 30-39        26:51    8:40/M
     128    Maria Bailey            Derby  CT           40    15 F 40-49        26:52    8:40/M
     129    Sheryl Combs            New Haven  CT       32     8 F 30-39        27:00    8:43/M
     130    Alicia Condon           Stratford  CT       15     5 F 13-18        27:00    8:43/M
     131    Rebecca Marino          Stratford  CT       16     6 F 13-18        27:01    8:43/M
     132    Beth Jespersen          Newton  MA          27    15 F 19-29        27:02    8:43/M
     133    Kevin Bosse             Stratford  CT       48    27 M 40-49        27:06    8:45/M
     134    Adam Cervin             Milford  CT         29    15 M 19-29        27:07    8:45/M
     135    Madeline Rinaldi        Oakville  CT        49    16 F 40-49        27:09    8:45/M
     136    Gerald Patrick          Milford  CT         64     5 M 60-69        27:15    8:47/M
     137    Ashley Cervin           Milford  CT         11     4 F  1-12        27:19    8:49/M
     138    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          37    22 M 30-39        27:25    8:51/M
     139    Kim Weglinski           Milford  CT         40    17 F 40-49        27:38    8:55/M
     140    Kelly Rios              Orange  CT          36     9 F 30-39        27:41    8:56/M
     141    George Hermann          New Milford  CT     46    28 M 40-49        27:42    8:56/M
     142    Alice Cople             Ansonia  CT         35    10 F 30-39        27:43    8:56/M
     143    Seth Tutlis             Milford  CT         27    16 M 19-29        27:44    8:57/M
     144    Michael McGarry         Milford  CT         33    23 M 30-39        27:46    8:57/M
     145    Kevin Twohig            Madison  CT         47    29 M 40-49        27:50    8:59/M
     146    Kristen Terry           Milford  CT         34    11 F 30-39        27:51    8:59/M
     147    Anne Pisani             Cheshire  CT        38    12 F 30-39        27:57    9:01/M
     148    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        28:00    9:02/M
     149    Kristen Kirsch          Milford  CT         34    13 F 30-39        28:01    9:02/M
     150    Noel Brei               Orange  CT          52     1 F 50-59        28:02    9:03/M
     151    Michelle Brei           New Haven  CT       25    16 F 19-29        28:02    9:03/M
     152    Diane Carlson           Hamden  CT          41    18 F 40-49        28:08    9:05/M
     153    Peggy Luchansky         Shelton  CT         47    19 F 40-49        28:09    9:05/M
     154    Lisa Cervin             Milford  CT         28    17 F 19-29        28:10    9:05/M
     155    Therese Liptak          Stratford  CT       41    20 F 40-49        28:21    9:09/M
     156    David Nee               Fairfield  CT       57    11 M 50-59        28:21    9:09/M
     157    Lori Holden             Milford  CT         39    14 F 30-39        28:24    9:10/M
     158    Valerie Curbow          Branford  CT        50     2 F 50-59        28:28    9:11/M
     159    Dawn Tutlis             Milford  CT         29    18 F 19-29        28:32    9:12/M
     160    Donna Cramond           Monroe  CT          54     3 F 50-59        28:33    9:13/M
     161    Roberta Boyle           Milford  CT         34    15 F 30-39        28:42    9:15/M
     162    Carl Sylvester          Shelton  CT         70     1 M 70-79        28:45    9:16/M
     163    Lisa Dilullo            Milford  CT         48    21 F 40-49        28:53    9:19/M
     164    Melissa Mardelli        Lutherville  MD     23    19 F 19-29        28:58    9:21/M
     165    Janice Brown            Newtown  CT         54     4 F 50-59        29:02    9:22/M
     166    Denise Smith            Milford  CT         35    16 F 30-39        29:06    9:23/M
     167    Kailee Hyde             Derby  CT           15     7 F 13-18        29:07    9:24/M
     168    Tyler Chamberland       Shelton  CT          9     1 M  1-12        29:12    9:25/M
     169    Charmelle Casella       Cheshire  CT        35    17 F 30-39        29:13    9:25/M
     170    Suzanne Beliveau        Milford  CT         46    22 F 40-49        29:15    9:26/M
     171    Kristin Mahoney         Hamden  CT          25    20 F 19-29        29:31    9:31/M
     172    Tanyce Esile            Milford  CT         26    21 F 19-29        29:40    9:34/M
     173    Martha McCrann          Milford  CT         34    18 F 30-39        29:45    9:36/M
     174    Kris Olsen              Ansonia  CT         28    22 F 19-29        29:49    9:37/M
     175    Bill Smillie            Milford  CT         50    12 M 50-59        30:06    9:43/M
     176    Grace Patrick           Milford  CT         10     5 F  1-12        30:08    9:43/M
     177    Bob Loh                 Trumbull  CT        58    13 M 50-59        30:10    9:44/M
     178    Jeff Dow                Shelton  CT         34    24 M 30-39        30:21    9:47/M
     179    Jannell Vetter          Milford  CT         38    19 F 30-39        30:30    9:50/M
     180    Augusta Mueller         West Haven  CT      34    25 M 30-39        30:30    9:50/M
     181    Christina Griggs        Wallingford  CT     14     8 F 13-18        30:32    9:51/M
     182    Douglas Griggs          Wallingford  CT     45    30 M 40-49        30:32    9:51/M
     183    Janine Hermann          New Milford  CT     46    23 F 40-49        30:49    9:56/M
     184    Henry Panza             West Haven  CT      47    31 M 40-49        31:02   10:01/M
     185    Ken Holden              Milford  CT         42    32 M 40-49        31:19   10:06/M
     186    Leon Brown              New London  CT      60     6 M 60-69        31:20   10:06/M
     187    Elnora Carroll          Hamden  CT          37    20 F 30-39        31:26   10:08/M
     188    Lawrence Racioppo       Trumbull  CT        31    26 M 30-39        31:31   10:10/M
     189    Karen Kozlowski         Milford  CT         24    23 F 19-29        31:37   10:12/M
     190    Susy Pollack            Milford  CT         45    24 F 40-49        31:37   10:12/M
     191    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         42    33 M 40-49        31:45   10:15/M
     192    Elise Argust            Milford  CT         47    25 F 40-49        31:46   10:15/M
     193    Susan Patrick           Milford  CT         42    26 F 40-49        31:48   10:15/M
     194    John Argust             Milford  CT         45    34 M 40-49        31:51   10:16/M
     195    Lynn Bernard            Milford  CT         39    21 F 30-39        32:17   10:25/M
     196    Participant Patnek                           0     1 F  0- 0        32:18   10:25/M
     197    Carla Lombardo          Derby  CT           32    22 F 30-39        32:19   10:25/M
     198    Pat Carton              Stratford  CT       66     2 F 60-69        32:26   10:28/M
     199    Amy Newlan              Milford  CT         22    24 F 19-29        32:48   10:35/M
     200    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         35    23 F 30-39        32:48   10:35/M
     201    Jane Lewis              New Haven  CT       56     5 F 50-59        33:08   10:41/M
     202    Heather Lewis           New York  NY        27    25 F 19-29        33:08   10:41/M
     203    Orison MacPherson       Darien  CT          69     7 M 60-69        33:13   10:43/M
     204    Carolyn Patuzzi         Shelton  CT         35    24 F 30-39        33:17   10:44/M
     205    Reid Pallotto           Woodbridge  CT       9     2 M  1-12        33:17   10:44/M
     206    Michelle Wirth          Milford  CT         33    25 F 30-39        33:18   10:45/M
     207    Ed Perkowski            Stratford  CT       49    35 M 40-49        33:27   10:47/M
     208    Edward Snyder           Wallingford  CT     57    14 M 50-59        33:39   10:51/M
     209    Herman Bershtein        Hamden  CT          78     2 M 70-79        33:41   10:52/M
     210    Melanie Champion        Meriden  CT         45    27 F 40-49        33:42   10:52/M
     211    Cathy Jespersen         Morris  CT          57     6 F 50-59        33:51   10:55/M
     212    Maria McMahon           Stratford  CT       35    26 F 30-39        33:58   10:57/M
     213    Carole Sylvester        Derby  CT           42    28 F 40-49        34:09   11:01/M
     214    Mary Quattro            Watertown  CT       51     7 F 50-59        34:15   11:03/M
     215    Susan Baxter            Thomaston  CT       60     3 F 60-69        34:16   11:03/M
     216    Dr. George Whitney      Orange  CT          85     1 M 80-99        34:36   11:10/M
     217    Austin Ross             Madison  CT         83     2 M 80-99        36:14   11:41/M
     218    Peter Smith             Milford  CT         55    15 M 50-59        36:21   11:44/M
     219    Ilan Kinori             Milford  CT         49 ***** M  0-99        36:31   11:47/M
     220    Naomi Panza             Hamden  CT          44    29 F 40-49        36:44   11:51/M
     221    Sharon Warner-Victor    Milford  CT         35 ***** F  0-99        37:19   12:02/M
     222    Sheila Andrade          Milford  CT         28     1 F  0-99        38:02   12:16/M
     223    Kerry Shay              Madison  CT         32     2 F  0-99        38:02   12:16/M
     224    Robyn Oram              West Haven  CT      42    30 F 40-49        38:29   12:25/M
     225    John Peterson           Bridgeport  CT      45     1 M  0-99        39:15   12:40/M
     226    Maria Peterson          Bridgeport  CT      39     3 F  0-99        39:41   12:48/M
     227    Julie Mills             Milford  CT         28     4 F  0-99        40:28   13:03/M
     228    Donna Thompson          Bridgeport  CT      0      2 F  0- 0        40:59   13:13/M
     229    Shaileen Morton         West Haven  CT      28    26 F 19-29        40:59   13:13/M
     230    Megan Depetris          Guilford  CT        28     5 F  0-99        41:02   13:14/M
     231    James Cramond           Monroe  CT          56     2 M  0-99        41:04   13:15/M
     232    Cathy Willey            Milford  CT         39     6 F  0-99        42:18   13:39/M
     233    Kim Williams            Milford  CT         40     7 F  0-99        42:18   13:39/M
     234    Kathleen Hiten          Milford  CT         53     8 F 50-59        42:44   13:47/M
     235    Marianne Boyd           Milford  CT         13     9 F 13-18        42:57   13:51/M
     236    Chelsey Tiernan         Derby  CT           15    10 F 13-18        43:26   14:01/M
     237    Sara Bigley             Stratford  CT       16    11 F 13-18        43:26   14:01/M
     238    Katelynn Henrich        Milford  CT         13     8 F  0-99        44:35   14:23/M
     239    Margaret Chernack       Milford  CT         50     9 F  0-99        44:37   14:24/M
     240    Pam Henrich             Milford  CT         49    10 F  0-99        44:39   14:24/M
     241    Marilyn Rice            Milford  CT         48    11 F  0-99        45:08   14:34/M
     242    Virginia Passoni        Milford  CT         52    12 F  0-99        45:29   14:40/M
     243    Participant Lee                             44    13 F  0-99        45:30   14:41/M
     244    Jodie Ebertshauser      Milford  CT         38    14 F  0-99        45:30   14:41/M
     245    Cathy Rosa              Stratford  CT       24    15 F  0-99        45:31   14:41/M
     246    Dan Patrick             Milford  CT         47     3 M  0-99        46:00   14:50/M
     247    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        46:03   14:51/M
     248    Jennifer Fish           Milford  CT         60    16 F  0-99        46:08   14:53/M
     249    Barbara Fish            New York  NY        37    27 F 30-39        46:08   14:53/M
     250    Lara Edmondson          Milford  CT         35    17 F  0-99        46:52   15:07/M
     251    Terri Stamp             Milford  CT         58    18 F  0-99        47:06   15:12/M
     252    Nancy Abair             Milford  CT         62    19 F  0-99        47:07   15:12/M
     253    Kim Grich               Milford  CT         42    20 F  0-99        47:16   15:15/M
     254    Kristen Worozilcak      West Haven  CT      29    21 F  0-99        47:21   15:16/M
     255    Melissa Costantin       Milford  CT         34    22 F  0-99        47:23   15:17/M
     256    Gwen Giorgi             Milford  CT         48    23 F  0-99        47:23   15:17/M
     257    Melissa Thomas          Boston  MA          24    24 F  0-99        47:40   15:23/M
     258    Debra Thomas            Milford  CT         48    25 F  0-99        47:40   15:23/M
     259    Cydney Lambert - Broat  Milford  CT         53    26 F  0-99        47:56   15:28/M
     260    Pat Wrigley             New Haven  CT       52    27 F  0-99        47:57   15:28/M
     261    Louis Carbone           Milford  CT         54     4 M  0-99        48:08   15:32/M
     262    Janice Lizotte          Milford  CT         56    28 F  0-99        48:10   15:32/M
     263    Bandit Number   902                                3 M  0- 0        48:11   15:33/M
     264    Kristen Gilfort         West Haven  CT      30    29 F  0-99        48:20   15:35/M
     265    Erik Flaucher           Manchester  CT      27    17 M 19-29        48:20   15:35/M
     266    Eileen Rotella          Milford  CT         48    30 F  0-99        48:21   15:36/M
     267    Minu Kragler            Monroe  CT          65    31 F  0-99        48:35   15:40/M
     268    David Stevenson         Bethel  CT          50     5 M  0-99        48:36   15:41/M
     269    Patricia Taylor         Westport  CT        47    31 F 40-49        48:37   15:41/M
     270    Kyle Holden             Milford  CT         13     6 M  0-99        48:48   15:45/M
     271    Richard Carloni         Derby  CT           64     7 M  0-99        48:51   15:45/M
     272    Maria Lopez             Naugatuck  CT       31    32 F  0-99        49:09   15:51/M
     273    Kurt Holden             Milford  CT         7      8 M  0-99        49:35   16:00/M
     274    Carole Weston           Stratford  CT       64    33 F  0-99        50:26   16:16/M
     275    Kelley Jozefick         Milford  CT         38    34 F  0-99        50:56   16:26/M
     276    Laura Genovese          North Haven  CT     44    35 F  0-99        51:06   16:29/M
     277    Leslie-Ann Matts        North Haven  CT     21    36 F  0-99        51:06   16:29/M
     278    Judy Weyant             Milford  CT         63    37 F  0-99        51:07   16:29/M
     279    Maryann Hauerstock      Orange  CT          33    38 F  0-99        51:14   16:32/M
     280    Mary Nusam              Litchfield  CT      65    39 F  0-99        51:14   16:32/M
     281    Kelly Dempsey           Milford  CT         34    40 F  0-99        51:20   16:34/M
     282    Beth Raucci             Milford  CT         37    41 F  0-99        51:20   16:34/M
     283    Eliza Holcomb           Milford  CT         47    42 F  0-99        51:57   16:45/M
     284    Maureen Zimmerman       West Haven  CT      41    43 F  0-99        52:08   16:49/M
     285    Erika Zimmerman         West Haven  CT      9     44 F  0-99        52:08   16:49/M
     286    Susan Flaucher          Milford  CT         52     9 F 50-59        52:28   16:55/M
     287    Victoria Wish           Redding  CT         29    45 F  0-99        54:20   17:32/M
     288    Keith Werwin            Norwalk  CT         56     9 M  0-99        54:21   17:32/M
     289    Felice Werwin           Norwalk  CT         55    46 F  0-99        54:30   17:35/M
     290    David Wish              Redding  CT         33    10 M  0-99        54:31   17:35/M
     291    James Wish              Redding  CT         24    11 M  0-99        54:34   17:36/M
     292    Madeline Nolan          Naugatuck  CT       52    47 F  0-99        59:25   19:10/M
     293    Kristen Dugay           Naugatuck  CT       37    48 F  0-99        59:25   19:10/M

Age Division Results

Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Terwilliger Guilford CT

36

10

18:47

6:04/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Burrows Milford CT

10

79

24:00

7:45/M

2

Stephanie Romanowski Oxford CT

10

92

24:50

8:01/M

3

McKenzie Dey Woodbridge CT

9

94

24:54

8:02/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paige Pallotto Woodbridge CT

13

21

19:37

6:20/M

2

Kara Steele East Haven CT

13

84

24:27

7:53/M

3

Katie Twohig Madison CT

14

103

25:13

8:08/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Stratz Branford CT

27

15

19:09

6:11/M

2

Lisa Cadmus New Haven CT

24

17

19:17

6:13/M

3

Michele Shawah Stratford CT

25

30

20:26

6:35/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Haviland Cumberland RI

36

39

21:16

6:52/M

2

Christine Asaro Trumbull CT

35

42

21:32

6:57/M

3

Linda Cordova Hamden CT

39

43

21:41

7:00/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

42

25

19:56

6:26/M

2

Gail Jaques Jarvis Fairfield CT

44

40

21:21

6:53/M

3

Ronnie Behringer Norwalk CT

46

49

22:19

7:12/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Noel Brei Orange CT

52

150

28:02

9:03/M

2

Valerie Curbow Branford CT

50

158

28:28

9:11/M

3

Donna Cramond Monroe CT

54

160

28:33

9:13/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

148

28:00

9:02/M

2

Pat Carton Stratford CT

66

198

32:26

10:28/M

3

Susan Baxter Thomaston CT

60

215

34:16

11:03/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

38

1

16:28

5:19/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tyler Chamberland Shelton CT

9

168

29:12

9:25/M

2

Reid Pallotto Woodbridge CT

9

205

33:17

10:44/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Tiernan Derby CT

17

2

17:09

5:32/M

2

Cory Loftis Branford CT

14

13

18:59

6:07/M

3

Brett Snyder Woodbridge CT

16

28

20:14

6:32/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim King Milford CT

29

4

17:29

5:38/M

2

Ward Willis Milford CT

27

7

18:05

5:50/M

3

Brendan Rooney Stratford CT

20

12

18:57

6:07/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan MacDougall Branford CT

38

3

17:18

5:35/M

2

Charles Hornak Hamden CT

36

8

18:14

5:53/M

3

Brian Fidler West Haven CT

33

16

19:15

6:13/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

42

5

17:43

5:43/M

2

John Schwartz Ridgefield CT

40

6

17:50

5:45/M

3

Jon Kornacki Wallingford CT

45

9

18:24

5:56/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cliff Carlson Meriden CT

52

29

20:16

6:32/M

2

Robert Stephenson Milford CT

55

34

20:39

6:40/M

3

Stephen Sylvestro Fairfield CT

54

36

20:47

6:42/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

61

24

19:48

6:23/M

2

Frank Lang Seymour CT

64

57

23:00

7:25/M

3

Mike Pisani Stratford CT

61

65

23:31

7:35/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Sylvester Shelton CT

70

162

28:45

9:16/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

78

209

33:41

10:52/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr. George Whitney Orange CT

85

216

34:36

11:10/M

2

Austin Ross Madison CT

83

217

36:14

11:41/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News